Стратегію розвитку освіти Львівщини планують винести на громадське обговорення
Колегія департаменту освіти і науки ЛОДА вирішила винести на громадське обговорення Стратегію розвитку освіти Львівщини. Необхідність Стратегії зумовлена потребою зростання ролі освіти як рушія економічного зростання та підвищення якості людського капіталу.
Стратегія розрахована на 7 років (до 2027 року) та відповідає циклу стратегування регіонального розвитку. Місія Стратегії – розвиток потенціалу громадян Львівщини як визначальної передумови сталого соціально-економічного розвитку регіону та посилення його позицій як освітнього хабу.
⠀
«Стратегія розвитку освіти важлива, аби у нас було глобальне бачення тих процесів, які відбуваються. Серйозну увагу треба приділити змісту навчання і перепідготовці педагогів, від яких залежить головне – якість освіти» – наголосив директор департаменту освіти і науки Олег Паска.
⠀
«Стратегія має надійне законодавче підґрунтя і враховує новітні концепції розвитку освіти, зокрема концептуальні основи розвитку загальної середньої освіти «Нова українська школа». Ми не дублювали все, що там прописано, а вдосконалювали і розвивали далі всі ці концепції, аби їх можна було реалізувати в регіонах. Під час створення Стратегії використовувався також масив статистичних матеріалів департаменту освіти і науки Львівської ОДА, Державного комітету статистики України, Головного управління статистики у Львівській області та Інституту освітньої аналітики МОН України», - зауважила заступниця директора Інституту регіональних досліджень Ірина Сторонянська.
⠀
У Стратегії виділено чотири основні цілі:
⠀
• ОСВІТА – ОСЕРЕДЯ КУЛЬТУРИ.
Освітній процес, перш за все, виховний і забезпечує формування культури особистості, впливаючи на саморозуміння та самовизначення впродовж усього життя. В такому випадку освіта має скеровуватися на всебічний розвиток особистості та її талантів, моральних якостей та свідомого суспільного вибору.
Основними векторами розвитку освіти повинні стати: якість, справедливість, доступність, всебічне охоплення та заохочення.
⠀
• ОСВІТА – ПРЕСТИЖНЕ МІСЦЕ ПРАЦІ.
Важливо змінити ставлення суспільства і держави до освіти, повернувши повагу і престиж освітніх професій. Освіта повинна мати сучасну матеріально-технічну базу, інноваційні технології навчання та висококваліфіковані кадри. Система цілей і завдань включає забезпечення ефективного управління освітою через децентралізацію управлінської вертикалі, узгодження освітньої інфраструктури з потребами в освітніх послугах, забезпечення професійного розвитку педагогів.
⠀
• ОСВІТА – РУШІЙ ЕКОНОМІКИ.
Сфера освіти на Львівщині завжди займала значну частину валового регіонального продукту, але впродовж останніх років почала втрачати потенціал. З 2012 року її частка у ВРП регіону зменшилась з 8,4 до 6,9%. Водночас розбудова економіки регіону вимагає створення високоефективної системи освіти, яка б відповідала потребам економіки та населення.
В Стратегії передбачено підготовку конкурентоспроможних працівників з перспективою кар’єрного зростання впродовж життя, формування регіонального замовлення на робітничі кадри, посилення взаємодії освіти, бізнесу, науки, переосмислення ролі професійної (професійно-технічної) та вищої освіти.
⠀
• ЛЬВІВЩИНА – ОСВІТНІЙ ХАБ.
Львівська область традиційно була освітнім центром Західного регіону України та одним з провідних освітньо-наукових центрів України. Через це доцільно використати модель хабу як організаційного підґрунтя розвитку освітньої сфери в регіоні: осучаснення освітнього потенціалу закладів освіти, розвиток зв’язків між закладами освіти та бізнесом, налагодження партнерських відносин між українськими та європейськими закладами освіти, формування центрів креативного розвитку учнів та молоді.
⠀
«Освітяни мають розуміти головне призначення Стратегії. За її допомогою ми бачимо, які зміни необхідні й важливі та можемо долати перешкоди на шляху їх реалізації. Найбільша перевага представленої на колегії Стратегії в тому, що освіта тут показана у її взаємовідносинах і взаємозалежностях з іншими секторами суспільного і економічного життя. Ще одна особливість проєкту в тому, що першою стратегічною ціллю освіта визначена як осердя культури, бо людина набуває своїх соціальних характеристик і духовності, переймаючи культурні набутки, досвід від інших людей. Важливо, щоб над головними завданнями Стратегії почали думати і шукати варіанти для вирішення проблем» – зауважив заступник директора департаменту освіти і науки Роман Пастушенко.
Відповідно до рішення колегії, проєкт Стратегії розвитку Львівщини буде оприлюднено на сайті департаменту освіти і науки ЛОДА.
⠀
Громадське обговорення триватиме до 10 листопада 2020 року. За результатами обговорення в проєкт внесуть відповідні зміни, а до 20 листопада доопрацьований документ буде подано на розгляд сесії Львівської обласної ради.