На Старосамбірщині реставрують старовинну ратушу ХХ століття
Старовинну ратушу, яка є пам’яткою архітектури місцевого значення і має понад сто років, реставрують у селі Нове Місто Старосамбірського району.
Як розповів голова Добромильської ОТГ Петро Куляс, ця споруда у стилі модерн є дуже цікавою. Збудована у 1910 році, ратуша слугувала приміщенням магістрату містечка (нині села) Нове Місто.
“У двадцятих – тридцятих роках минулого століття Нове Місто мало статус містечка і тут був розташований магістрат. У радянський час у будівлі функціонували народний дім і бібліотека. Після реконструкції ми плануємо повернути попередню назву “магістрат”, на першому поверсі відкрити краєзнавчий музей, на другому - старостат, адже Нове місто матиме статус старостинського округу. На вершині ратуші облаштуємо місця для відпочинку мандрівників з видом на костел, який розташований поруч і теж є пам’яткою архітектури державного значення”, - зазначив Петро Куляс.
За його словами, унікальність об’єкту ще й у тому, що ратуша розташована на перехресті доріг, що сполучають Старосамбірщину з прикордонною зоною. Окрім того, поруч є готичний костел, зведений в XVI-XVII ст. Ця пам’ятка є популярною серед паломників та туристів з України і Польщі.
“Зараз туристи з Польщі та групи паломників відвідують костел святого Мартина, що є поруч. Він теж визнаний пам’яткою архітектури, але державного значення. Переконаний, реставрація ратуші збільшить туристичний потік на Старосамбірщину та пожвавить розвиток цієї території, яка багата культурною спадщиною. Ми докладаємо усіх зусиль, аби врятувати й донести до нащадків усе те, чим славиться наш народ”, – підкреслив голова Добромильської ОТГ.
Будівельники зазначають об’єкт є складним, відтак робота дуже копітка, оскільки необхідно зберегти автентичні фрагменти пам'ятки, зокрема сам каркас та покрівлю.
“Першочергово і найважче було демонтувати складні старі конструкції, опісля на першому поверсі проклали армовану плиту на металевих балках. Зараз важливо до настання морозу здійснити оздоблювальні роботи вежі та перекрити дах”, – розповідає виконроб підрядної організації “Володар-маркет” Борислав Шавало.
Для реставраційних робіт необхідно близько 16 мільйонів гривень.
“На цей рік з бюджетів різних рівнів виділили 6 мільйонів гривень. У наступному році плануємо дофінансувати реставрацію пам’ятки. Загалом цього року реставруємо в області 16 об’єктів культурної спадщини. На порятунок і реставрацію старовинної архітектури на цей рік з обласного бюджету виділили 22 мільйони. Наступного року стартує президентська програма «Велике будівництво в культурі», до якої ми подали понад 20 архітектурних пам‘яток нашої області. Сподіваюсь, зможемо охопити реставраційними роботами більше об’єктів”, - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко.
Зазначимо, завершити реконструкцію пам’ятки планують до кінця 2021 року.
Оксана Буй
Фото автора
Новини за темою
Римський центр допомагатиме Україні рятувати об’єкти культурної спадщини після руйнувань внаслідок війни
29 квітня 2022
Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей надасть Україні фінансову підтримку для оцінки масштабу післявоєнного відновлення культурної спадщини. Вже зараз в Україні зафіксовано 250 випадків руйнувань об’єктів культурної спадщини російськими окупаційними військами. Міністерство культури та інформаційної політики України домовилось з членами центру про проведення тренінгів щодо першої допомоги культурній спадщині в надзвичайних ситуаціях та під час військових конфліктів. «Захистити об’єкти культурної спадщини в умовах війни дуже складно, адже маємо справу з особливо цинічними варварами — російськими військовими, для яких наші пам’ятки культури — одні із найважливіших мішеней на шляху до знищення української нації. Тому будь-яка допомога від фахівців з усього світу нам зараз згодиться: чи то фінансова, чи інформаційна, стосуватиметься вона того, як запобігти скоєнню військових злочинів проти об’єктів культури чи того, як реагувати на такі випадки», — коментує директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько. В майбутньому сторони також планують підготувати Меморандум між Штабом Порятунку Спадщини (Heritage Emergency Response Initiative), Міжнародним центром з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей (ICCROM) і Міністерством культури та інформаційної політики України щодо створення спільної групи задля порятунку української спадщини. Нагадаємо, Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей (ICСROM) — це міжурядовий орган, учасниками якого є держави-члени ЮНЕСКО. Серед іншого центр займається експертною оцінкою стану збереження об'єктів, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, допомагає у підготовці спеціалістів із реставрації об’єктів культурної спадщини, а також консультує щодо захисту й відновлення об'єктів культури. Україна є членом ICСROM з 2016 року.
Музейна та культурна спадщина на Львівщині на час війни - у безпеці
8 березня 2022
На Львівщині діє понад 170 музеїв. У їх фондах зберігається 14% усієї музейної спадщини України. Серед експонатів – безцінні пам’ятки, які презентують українське мистецтво як потужну складову європейської культури. Для того, щоб вберегти цінні експонати від можливих бойових дій, згідно з наказом директорки департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА Ірини Гаврилюк, керівники музейних закладів області вжили усі необхідні заходи зі збереження предметів, які належать до Державного музейного фонду України та інших цінних експонатів. «Сьогодні ми повинні зробити усе можливе, щоб зберегти нашу культурну спадщину у ці страшні часи. Адже всі ми вже переконалися, що для людей, які розпочали цю війну, немає нічого святого. З міркувань безпеки не можемо розголошувати, як саме пам’ятки та експонати вберігають від загрози бомбардувань та бойових дій», - зазначила Ірина Гаврилюк. Від дій російських окупантів захищають і скульптури та сакральні пам’ятки міста. Львів’яни вже встигли помітити, що фонтани на площі Ринок біля Ратуші «зодягнулися» у вогнетривкі та захисні матеріали. Захистили також і скульптурні композиції та вітражі Латинської катедри та костелу Св. Антонія. Захисними екранами закрили унікальні вітражі Успенської церкви авторства Петра Холодного 1928-33 рр. А найбільш показовим є демонтаж дерев’яної скульптури Ісуса Христа з Вірменського собору. Він був частиною середньовічного вівтаря, який пережив навіть лихоліття Другої світової війни. На час російської війни скульптура перебуватиме у бункері. На фото: Львівський музей історії релігії
У селі Заболотці реставрують дерев’яний храм собору Пресвятої Богородиці
29 листопада 2021
Станом на сьогодні вже виконали дві третіх робіт. Наступного року планують завершити реставрацію храму. У 2015 році церкву обстежили та прийняли рішення розпочати першочергові протиаварійні роботи з метою призупинити її руйнування. Впродовж 2015-2016 років за кошти обласного бюджету виконали першочергові реставраційні роботи, зокрема замінили аварійні підвали по всьому периметру будівлі, відреставрували та покрили гонтом купол над вівтарною частиною храму та укріпили найбільш аварійну несучу стіну. Дерево для робіт забезпечила громада села. З обласного бюджету використали 300, 0 тис гривень. З метою продовжити розпочаті роботи у 2019 році сільська рада с. Заболотці замовила виготовлення проєктно-кошторисної документації для реставрації пам’ятки. «Відновилися роботи у 2021 році. Впродовж 2019-2020 років Заболотівська сільська рада забезпечувала виготовлення проектно-кошторисної документації. Оскільки церква була в дуже аварійному стані, це було нелегко, адже проектанти мали врахувати всі моменти для того, аби ї відновити», - зазначила начальниця відділу охорони, реставрації та нагляду за дотриманням законодавства про охорону культурної спадщини Львівської ОДА Ганна Харун. В обласному бюджеті 2021 року в програмі «Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки» передбачили фінансування для реставраційних робіт храму обсягом 1 000,0 тис грн, а також з місцевого бюджету Заболотівської сільської ради 200, 0 тис гривень. Станом на сьогодні використали та профінансували близько 850,0 тис гривень. Підрядником реставраційних робіт виступає ПОГ «Центр Комплекс». Розпочали роботи у червні цього року та вже забезпечили виконання наступних робіт: - відреставрували та покрили гонтом центральний купол та дахи храму; - укріпили та відреставрували несучі стіни; - розпочали реставрацію приміщення бабинця (дахи та несучі стіни). Додамо, дерев’яний храм собору Пресвятої Богородиці в с. Заболотці Бродівського району є пам’яткою архітектури національного значення (ох. №1337). Збудований він у 1746 році.
Дерев’яну церкву у Кліцько продовжать реставрувати ще цього року
2 листопада 2021
Дерев’яний храм Успіння Пресвятої Богородиці 17 століття у Кліцько, Комарнівської громади, продовжать реставрувати ще цього року. Для початку робіт у церкві, котра є пам’яткою національного значення (ох. ном. 1350/1), департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, який є замовником робіт, нарешті отримав всі дозволи і погодження. “500 тисяч гривень для реставрації цього храму передбачено в обласній програмі охорони і збереження культурної спадщини, співфінансування очікуємо і від місцевої громади. Наразі вже скоригована і погоджена проєктно-кошторисна документація. Сьогодні дозвіл на початок робіт надала Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)”, - каже начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик. Якісні та найнагальніші роботи на цю суму, вважають фахівці, за доброї погоди та вчасного початку реставрації з боку підрядника, можна виконати до кінця року. Продовжити реставрацію унікального храму планують у 2022-у. Відтак, спеціалісти сподіваються на підтримку в цій справі від Львівської обласної ради. Нагадаємо, церкву у Кліцьку датують 1603 роком. На стінах тут збереглося багато різьблених написів. Іконостас храму походить з 1674-го, тим же періодом датують розписи інтер’єру. Є відомості, що вперше церкву реставрували 1686-1687 роках, двічі оновлювали - 1808 та 1880-го. На початку 20 століття храм ледь не розібрали, плануючи на цьому місці, за проєктом архітектора Василя Нагірного, збудувати нову муровану церкву. Однак, на щастя, церкву не розібрали, а нову збудували поряд. Відтак від 1955 до 1989-го дерев’яна церква Успіння використовувалася як архів та склад книжок, що і врятувало її від руйнації. Нинішнього вигляду храм набув після реставрації, яку розпочали в 2005 році. Однак у квітні 2008-го церква горіла: вогонь частково пошкодив покрівлю і стіни. Тому церква перебуває в аварійному стані. Щодо архітектурних особливостей стилю, церква Успіння Пресвятої Бородиці у Кліцько тризрубна, триверха, розмірами 14,1 м. х 5,7 м, оточена широким піддашшям. Поряд з храмом є дерев'яна триярусна вкрита пірамідальним наметом, дзвіниця розмірами 4,5 м. х 4,5 м.
4,5 млн грн: в області триває фінансування реставрацій пам’яток архітектури національного значення
29 жовтня 2021
Цього тижня продовжено фінансування з бюджету розвитку обласного бюджету видатків капітального характеру. Зокрема, на Програму капітального будівництва об’єктів соціально-культурного та житлово-комунального призначення перераховано кошти для оплати робіт з реставрації та реабілітації об’єктів комплексу пам’ятки архітектури національного значення ХVІІІ ст. Архикатедрального Собору Святого Юра в м. Львові (впорядкування території горішнього і долішнього подвір'їв, реставрації дзвіниці, брам та огорожі, завершення реставрації Митрополичих палат, влаштування об'їзду пінічного і західного корпусів капітули) в сумі 4,0 млн гривень. Зазначимо, що на початку жовтня для реставрації з обласного бюджету виділили 15 млн грн. Окрім того, на Програму „Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області” зокрема, на реставрацію дзвіниці дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці, пам’ятки архітектури національного значення 1724 р. у с. Лоні перераховано кошти в сумі 0,4 млн грн та на реставрацію пам’ятки архітектури національного значення – дерев’яної церкви Св. Михаїла 1663 р. у с. Ісаї – 0,1 млн гривень.
У Вікіпедії пройде конкурс статей про культурну спадщину і видатних постатей України
5 жовтня 2021
Із 5 жовтня до 5 листопада ГО «Вікімедіа Україна» та БФ «Бібліотечна країна» запрошують долучатися до конкурсу з наповнення україномовного розділу Вікіпедії статтями про об'єкти культурної спадщини та видатних людей України. Конкурс проводять для бібліотекарів та бібліотекарок, однак долучитися можуть усі охочі. У межах підготовки до конкурсу проведуть два вебінари, реєстрація на них уже відкрита. Бібліотекарі є важливими зберігачами знань, адже мають доступ до великої кількості джерел. У фондах бібліотек часто зберігаються рідкісні та цікаві видання на краєзнавчу тематику, доступ до яких є лише у відвідувачів та працівників закладу. У межах всеукраїнського конкурсу «Культурна спадщина та видатні постаті» запрошуємо поділитися гордістю рідного краю з усією Україною, «звільнити знання» про культурну спадщину та відомих людей, а разом із цим покращити Вікіпедію — найбільшу електронну енциклопедію. Щоб долучитися до конкурсу, потрібно зареєструватися у Вікіпедії і створити чи суттєво поліпшити принаймні одну статтю протягом конкурсного періоду згідно з правилами Вікіпедії. Переможці зможуть виграти цінні призи та сувеніри для себе і своєї бібліотеки, а усі активні учасники й учасниці — пам’ятні сувеніри і сертифікати про участь. Організатори нагородять авторів та авторок найкращих статей, а також авторів найбільшого якісного внеску. Детальні умови та покрокова інструкція участі — на сторінці акції у Вікіпедії. У четвер 7 жовтня та вівторок 19 жовтня ГО «Вікімедіа Україна» проведе вебінари для бібліотекарів і всіх охочих, де йтиметься про акцію та спрезентують детальну інструкцію, як взяти у ній участь. Для участі у вебінарах та для того, щоб отримувати новини конкурсу, реєструйтесь за посиланням. Такий конкурс «Вікімедіа Україна» проводить уже вдруге. У межах конкурсу 2018 року бібліотекарі та користувачі із 45 бібліотек з усієї України створили та доповнили майже 300 статей. Сторінка конкурсу у Вікіпедії: http://biblio.wikipedia.org.ua/ Зареєструватися на вебінар Адреса організаторів для запитань і пропозицій — glam@wikimedia.org.ua
В області завершилась Літня школа зі збереження пам’яток культурної спадщини
19 серпня 2021
Днями на Львівщині завершився проєкт «Літня школа для молоді «Охорона культурної спадщини - моя справа». Це тижневий інтенсив для молоді віком від 14 до 35 років з лекційними, екскурсійними, практичними заняттями, дискусіями, тренінгами, обговореннями, зустрічами з фахівцями в галузі збереження та промоції спадщини. Проєкт вже третій рік поспіль реалізовується громадською організацією «Асоціація Культурних Ініціатив» за фінансової підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської облдержадміністрацій. Як зазначають організатори, його основна мета – виховання свідомої та активної молоді, яка здатна брати на себе відповідальність за добробут і благоустрій у своєму місті, містечку, чи селі, закріплення думки, що збереження культурної спадщини є обов’язком кожного свідомого мешканця. «У цьому році нам вдалося залучити 30 учасників з 7 областей України: Харківської, Рівненської, Тернопільської, Івано-Франківської, Миколаївської, Херсонської, Львівської та міста Києва. В межах проєкту відвідали 4 райони Львівщини, понад 20 міст, містечок, сіл, оглянули понад 50 об'єктів культурної спадщини», - зазначила керівниця проєкту Катерина Плечій. Відкриття проєкту відбулося у Львові в музеї «Територія Терору», де обговорили проблемні питання та сучасні підходи збереження спадщини. Учасники відвідали низку важливих архітектурних локацій: у с. Стара Скварява церкву Св. Архистратига Михаїла, с. Воля Висоцька церкву Св. Архангела Михаїла, с. Потелич церкву Св. Духа, знайомилися з різними підходами до збереження та пристосування об’єктів дерев’яної сакральної архітектури. Під час поїздок у Дрогобич учасники відвідали солеварню, житницю, Церкву Воздвиження Чесного Хреста, Церкву святого Юра, костел, міську ратушу. У Бориславі оглянули музей «Карпатська хата», «Аптеку-музей Йогана Зега», побували у Державному історико-культурному заповіднику «Давній Пліснеськ». Значна частина часу у проєкті приділили тематиці побудови комунікаційних стратегій як одному з основних аспектів пам’яткоохоронної діяльності. «Сфера захисту культурної спадщини потребує обміну досвідом, навчання проєктних менеджерів культури, що боронять наші духовні рубежі. Нам треба вивчати позитивні та негативні приклади наших колег, знати хто чим живе, як протистояти знищенню спадщини, які дієві інструменти можна використовувати в роботі. Така школа потрібна для всієї країни і на майбутнє може стати потужним проєктом по створенню і зміцненню нових кадрів», – наголосила проєктна менеджерка, експертка УКФ Наталія Буйнова. Після завершення інтенсивного робочого тижня учасники отримали «домашнє завдання», над якими працюватимуть впродовж двох тижнів у групах. Опісля підготують пропозиції ревіталізації чотирьох об’єктів спадщини. Презентують напрацювання учасників проєкту на платформі zoom. Як нагадують у департаменті комунікацій та внутрішньої політики облдержадміністрації триває активна реалізація проєктів, що стали переможцями у конкурсі серед інститутів громадянського суспільства. Цьогоріч 15 організацій реалізують свої проєкти на території 5 районів Львівщини.
Майже 1 мільйон гривень з обласного бюджету виділили для реставрації ратуші у Самборі
4 серпня 2021
На Львівщині триває реалізація обласної програми „Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 рр.”, в межах якої цього тижня виділили 800 тис грн на розробку проєктно-кошторисної документації на реставрації ратуші на Площі Ринок у місті Самбір. «Вже оголосили тендер на розробку проєктно-кошторисної документації. Ратуша є пам’яткою архітектури загальнодержавного значення, споруджена у XVІІ столітті, тому після тендеру проєкт реставрації для отримання експертного висновку скерують до Державної архітектурно-будівельної інспекції України», - зазначив заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Бучко. Як повідомили у Самбірській міській раді, попередньо реставрація включатиме: фасадні і внутрішні роботи, заміну даху, заміну комунікацій та ремонт у підвальному приміщенні, яке після реставрації планують використовувати як музей чи інший культурний простір. Технічне завдання вже розробили. Цього року планують підготувати усю необхідну документацію. Загальна кошторисна вартість реставрації складатиме близько 40 млн грн. Довідково: Сучасну будівлю самбірської ратуші звели у 1668 році. Згодом у 1670 р. спорудили сорокаметрову вежу - восьмигранний третій ярус і на ньому помістили годинник. У 1844 році ратуша зазнала капітальної перебудови.
Резиденція для фотографів та фотошкола для дітей: у Стільському вчаться бачити культурну спадщину
27 липня 2021
Резиденція для фотографів та фотошкола для дітей: у Стільському вчаться бачити культурну спадщину Відучора в околиці села Стільсько Стрийської громади запрацювала тижнева резиденція професійних фотографів (фотохудожників) та літня школа фото і відео на телефоні для школярів Тростянецької громади. Організатором таких заходів є громадська організація «Екологія. Культура. Мистецтво». Проєкт «В об‘єктиві - культурна спадщина» втілюється за підтримки Українського культурного фонду. Для участі у резиденції відібрали 12 фотографів із Харкова, Києва, Львова, Івано-Франківська, Вінниці, Хмельницького та Жовкви. У межах резиденції вони побувають в усіх визначних місцях Регіонального ландшафтного палку «Стільське Горбогір’я» й Історико-культурного заповідника «Стільське городище» та пофотографують пам’ятки в різний час доби. Маршрут фотохудожників на чолі з керівником резиденції Костею Смоляніновим пролягатиме через села Діброва, Ілів, Стільсько й Тростянець. Найкращі їхні роботи, створені під час резиденції, будуть опубліковані у спеціально виданому фотоальбомі й візьмуть участь у мандрівній фотовиставці всіма селами громади. “Це дуже цікавий проєкт. І я вірю, що через своє художнє бачення фотографи зможуть донести до громади всю унікальність культурної спадщини, якою вона володіє. Також вірю, що ці світлини стануть доброю рекламою, щоб до Стільська та інших сіл громади їхало ще більше туристів. А ми, з владою на місці, маємо розвивати туристичну інфраструктуру і зберігати пам’ятки, пропонувати на їх базі цікаві культурні продукти”, - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Метою цілого проєкту є долучитися до збереження об’єкту історико-культурної спадщини й природного різноманіття, пошук нових підходів у промоції. І Львівська облдержадміністрація зі свого боку вже давно почала цю роботу. “Стільсько презентоване у путівнику «Мандри Львівщиною: природні та еко-локації», про цю місцевість розповідали у нашому промоційному проєкті «Погнали Львівщиною», – зауважує Наталя Табака, керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА. – Історична спадщина завжди йде поруч із туризмом, обидві сфери доповнюють одна одну. Важливо, щоб і гості, і місцеві мешканці усвідомлювали цінність цих історичних, природних об’єктів в околицях сіл Дуброва, Ілів, Тростянець та Стільсько. Якраз на це і спрямований проєкт”. Поруч із резиденцію фотографів також діє школа мобільного фото та відео для місцевого юнацтва. У ній беруть участь 15 школярів різних шкіл Тростянецької громади. Представники What if creative Studio, які є кураторами цієї частини проєкту, навчають дітей знімати і монтувати фото та відео на мобільних телефонах, а по закінченні. “Так діти отримають реальні і затребувані у сучасному світі навички роботи з фото і відеоформатами, познайомляться з професійними фотографами з цілої України, зрозуміють цінність культурної і природної спадщини рідного краю, зможуть розповісти про вивчене та впливати на формування думки дорослих та, можливо, навіть самі зможуть привертати у соцмережах увагу туристів. Опісля ми хочемо видати настінний календар зі світлинами учнів, однак для цього коштів проєктом не передбачено - шукаємо меценатів”, - пояснює координаторка проєкту, голова ГО «Екологія. Культура. Мистецтво» Софія Каськун.
На фасаді храму Пресвятої Євхаристії, що у Львові, відреставрували скульптури й чашу
18 травня 2021
Сьогодні, 18 травня, відбулось освячення відреставрованих скульптур та чаші на фасаді колишнього Домініканського собору (нині храм Пресвятої Євхаристії). Роботи були проведені у 2020 році та профінансовані Інститутом «Полоніка» (Польща). Інститут «Полоніка» зі спільною українсько-польською групою реставраторів виконали ці роботи за фінансування Міністерства культури Польщі. Інститут «Полоніка» - це інституція, утворена при Міністерстві культури Польщі. З Міністерством культури Польщі Львів співпрацює з 2007 року. Тоді це був спеціальний департамент, який займався спільною спадщиною, а у 2018 році утворили Інститут «Полоніка». Фахівці Інституту «Полоніка» працюють не лише у Львові чи Західній Україні, ай у Грузії, в Білорусії, в Англії, у Франції.
Розпочато фінансування ряду об’єктів історико-культурної спадщини у Львівській області
27 квітня 2021
Цього тижня з обласного бюджету розпочато фінансування ряду об’єктів, передбачених на поточний рік за Програмою „Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області”. Про це повідомляють у департаменті фінансів Львівської ОДА. Зокрема, всього спрямовано на цю мету кошти у сумі 897,3 тис. грн, з них для оплати робіт з реставрації: - пам’ятки архітектури місцевого значення дерев’яної церкви Успіння Пресвятої Богородиці 1766 року у с. Морянці Яворівського району – 276 тис. грн, - дерев’яної церкви Собору Преображення Господнього пам’ятки архітектури національного значення 1787 року в с. Зарудці (м. Львів) – 293,5 тис. грн, - пам’ятки архітектури національного значення дерев’яної церкви Св. Трійці 1756 року в с. Воля – Гомулецька (м. Львів) – 36,8 тис. грн - дзвіниці дерев’яної церкви Воздвиження Чесного Хреста пам’ятки архітектури національного значення 1661 року у м. Дрогобичі – 291 тис. гривень.
У департаменті культури ОДА підписали Меморандум щодо вивчення і популяризації об’єктів природної та культурної спадщини
22 квітня 2021
Днями департаментом з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА було підписано Меморандум про партнерство та співпрацю з Українським центром культурних досліджень, громадськими організаціями «Львів.Моц.Арт.» та «Опілля», Благодійною організацією «БФ «Спадщина.УА» та Бережанською, Бурштинською, Бібрською, Рогатинською, Великогаївською територіальними громадами. Метою співпраці є об’єднання зусиль щодо вивчення і популяризації об’єктів природної та культурної спадщини, підготовки номінаційних справ для внесення їх до Переліку Всесвітньої культурної і природної спадщини та Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини, розробки рекомендацій щодо їх збереження, тощо. Враховуючи положення Конвенцій Про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини, Про охорону та заохочення розмаїття форм культурного самовираження та Про охорону нематеріальної культурної спадщини домовились про співпрацю в питаннях досліджень українських об’єктів природних та матеріальних і нематеріальних культурних цінностей, розробці заходів щодо їх збереження та популяризації. Зокрема, обговорено створення міжрегіонального туристичного кластеру «Галичина – (не)звідана земля/Galicia-terra (in)cognita», приуроченого 230-й річниці від дня народження Франца Ксавера Моцарта, сина славетного Моцарта. Більша частина його життя пов’язана із Галичиною та Львовом. Тут він зумів пройти шлях від приватного вчителя музики до найбільш помітної постаті у культурному житті краю. «Меморандум є вагомим показником того, що культурна сфера об’єднує інтереси задля популяризації та розвитку історичних та мистецьких надбань, адже культура впливає на всі сфери суспільного життя» - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Ірина Гаврилюк.