До уваги ОТГ: адміністративна реформа не передбачає ліквідації закладів культури

22 грудня 2020р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Прес-служба ОДА

До Львівської обласної державної адміністрації надходять численні звернення від працівників комунальних закладів культури щодо прийняття рішень районними державними адміністраціями або органами місцевого самоврядування про ліквідацію закладів культури у зв’язку з реалізацією постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів».

Звертаємо увагу на таке:

Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено, що «якість та доступність публічних послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об’єднання», а також те, що ОТГ є правонаступником всього майна, прав та обов’язків територіальних громад, що об’єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об’єднаною територіальною громадою.

Отже, до повноважень об’єднаної територіальної громади входить утримання та організація роботи будинків культури, клубів, бібліотек, музеїв музичних шкіл або шкіл мистецтв, інших закладів культури комунальної власності розміщених на території ОТГ, а також забезпечення населення ОТГ культурно-мистецькими послугами, що надаються бібліотечними, клубними та музейними закладами, спеціалізованими мистецькими навчальними закладами, у обсягах не менших як ті, що надавались до створення об’єднаної територіальної громади.

Реалізація постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» не передбачає ліквідацію чи реорганізацію комунальних закладів, у тому числі і закладів культури.

Клубні заклади – базові заклади з організації дозвілля населення

При формуванні мережі клубних закладів на території ОТГ рекомендуємо враховувати Постанову  Кабінету Міністрів України від 12 листопада 1998 року № 1775 «Про  нормативи забезпечення населення клубними закладами», відповідно до якої на території кожної ради має функціонувати як мінімум один базовий клубний заклад з методичною службою.

Методичну допомогу щодо організації роботи клубних закладів надають фахівці КЗ ЛОР Львівського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи (м. Львів, вул. Леся Курбаса, 3, тел. 260-13-55; 255-38-38).

Особливості забезпечення населення бібліотечним обслуговуванням

На базі переданого майна бібліотек рекомендуємо створити комунальний заклад «Публічна бібліотека», яка у своїй структурі матиме відокремлені структурні підрозділи – бібліотеки-філії (кількість філій на даний момент визначається із врахуванням Мінімальних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 72).

Виключення закладу із базової мережі закладів культури, а також ліквідація чи реорганізація бібліотек потребують погодження з МКІП (ч. 3 ст. 22 Закону України «Про культуру», ч. 3 ст. 15 Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу»)

Методичну допомогу щодо організації роботи бібліотечних закладів надають фахівці КЗ ЛОР Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (м. Львів, просп. Шевченка, 13, тел. 235-56-09, 235-76-41).

Забезпечення діяльності музейних закладів

Організація роботи музейних закладів регламентується Законом України «Про музеї та музейну справу» та Положенням про Музейний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 № 1147 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 03.11.2010 № 1007).

У разі ліквідації музею порядок подальшого використання його музейного зібрання визначає засновник за погодженням з Міністерством культури та інформаційної політики України, а ОТГ втрачає рухому частину історичної спадщини свого регіону та погіршує умови культурного обслуговування населення через зменшення обсягу обов’язкових культурних послуг.

Методичну допомогу щодо організації роботи музейних закладів надають фахівці відділу науково-методичної та пам’ятко-охоронної роботи Львівського історичного музею (м. Львів, вул. Арсенальська, 3, тел. 235-51-09).

Мистецькі навчальні заклади

Мистецькі навчальні заклади (музична школа, школа мистецтв інші) незалежно від підпорядкування, типів і форм власності є початковою ланкою мистецької освіти та належать до позашкільної освіти системи Міністерства культури та інформаційної політики України.

Методичну допомогу щодо організації діяльності мистецьких навчальних закладів надають фахівці Методичного кабінету навчальних закладів культури і мистецтва при Департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації. (м. Львів, вул. Винниченка, 14,
тел. (032) 261-30-87).

«Наразі реформи, пов’язані з децентралізацією, є певним викликом для багатьох закладів культури, які мають знайти своє місце та визначити нові напрями та форми надання населенню культурно-мистецьких і дозвіллєвих послуг на відповідному рівні. Сьогодні ми наголошуємо на важливості утримання та розвитку культури та культурних послуг у контексті децентралізації. Основний акцент і в повноваженнях, і в ресурсах у майбутньому буде на підтримці громад, які мають бути культурними осередками, адже краще за них з формуванням і традицій, і культури, і основної інфраструктури, яка забезпечить надання культурних послуг не справиться ніхто. Департаментом з питань культури, національностей та релігій напрацьовано конкретні пропозиції щодо функціонування мережі закладів культури на відповідних територіях. Ми надаємо та надаватимемо методичну та практичну допомогу, проводитимемо навчання, семінари, консультації. Для громад існують й окремі навчальні  програми. Зокрема, Швейцарсько-український проєкт "Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO, який пропонує два інструменти навчання - школа місцевого самоврядування і навчальна платформа. Також розпочався другий етап освітньої програми Академія культурного лідера – це зв’язок людей, задіяних в культурній сфері в ОТГ. Важливо зазначити, що базова мережа закладів культури може зменшуватись виключно за погодженням з Мінкультури», - наголосила заступниця директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Тетяна Плугатор.

Ключові слова:

майноОТГ

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook