Майже 140 пацієнтів лікують від коронавірусу у госпіталі ветеранів війн та репресованих Юрія Липи
На сьогодні в госпіталі проходять лікування 138 пацієнтів, 15 з них в реанімаційному відділенні у важкому стані, також є пацієнти у критично важкому стані.
Про це повідомив сьогодні під час брифінгу щодо епідситуації на Львівщині керівник Львівського обласного госпіталю ветеранів війн та репресованих Юрія Липи Максим Прикупенко.
“За останній тиждень збільшилась кількість звернень та госпіталізованих. Якщо минулого тижня у середньому щодня поступало від трьох до п’яти пацієнтів, то за останні дні та кількість збільшилась, зокрема вчора поступило 20 пацієнтів. Також у закладі проходять лікування 19 пацієнтів з Івано-Франківської області, двоє з них вже виписали додому”, - зазначив керівник закладу.
Нагадаємо, за попередню добу із діагнозом COVID-19 госпіталізували 195 осіб. Скерували на самоізоляцію 555 людей. Аналіз на ПЛР-дослідження вперше набрано у 750 осіб.
Новини за темою
30 важкопоранених українців зі східних областей евакуювали у Німеччину для продовження лікування
9 травня 2022
30 важкопоранених українців зі східних областей України евакуювали у Німеччину для продовження лікування. Про це повідомили у Львівському обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Це дорослі та діти зі складними мінно-вибуховими пораненнями, які постраждали внаслідок військової агресії російської федерації, а також хворі, що потребують спеціалізованого лікування. На Львівщину людей доставили потягом, а далі пацієнти каретами екстреної медичної допомоги вирушили у Польщу, де для них організували авіарейс «Жешув – Кельн». Для цього задіяли «летючий шпиталь» – спеціальний медичний авіарейс «Luftwaffe» Збройних сил Німеччини. На його борту є 38 ліжок для пацієнтів, крім того, борт обладнано шістьма модулями інтенсивної терапії. Скерування пацієнтів до Німеччини стало можливим завдяки спільним зусиллям Міністерства охорони здоров’я та Європейської Комісії.
В Україні запустили платформу і чат-бот для пошуку лікування для людей з ВІЛ
17 квітня 2022
Центр громадського здоров’я МОЗ України за підтримки проєкту «Інновації для подолання епідемії ВІЛ» розробив платформу та чат-бот у Telegram. Ці ресурси допоможуть людям, що живуть з ВІЛ, знайти АРТ там, де вони зараз — в Україні або за кордоном. Ці продукти запустили у межах національної інформаційної кампанії з покращення доступу до ВІЛ-сервісів. Нині кожна людина в Україні, яка живе з ВІЛ і отримує антиретровірусну терапію (АРТ), може отримати життєво необхідні ліки у найближчому закладі, який працює. Також є мережа закладів за кордоном, які надають АРТ українцям. За допомогою чат-бота можна дізнатися, де розташований найближчий від вас сайт АРТ, що працює, а також проглянути актуальний список АРТ-сайтів у регіоні, куди ви переїхали. Фахівці Центру громадського здоров’я регулярно оновлюють дані про заклади, що працюють. Крім того, через бот можна дізнатися список закладів за кордоном, в яких можна отримати АРТ українцям. Платформа дає відповіді на найбільш актуальні питання про доступ до АРТ: Як дізнатися, чи ваш АРТ-сайт працює? Що робити, якщо ваш АРТ-сайт не працює або ви не можете до нього дістатися? Як отримати АРТ, якщо ви переїхали в межах України? Де отримати АРТ за кордоном? Також на платформі можна отримати інформацію про сервіси для отримання допомоги з доступом до лікування ВІЛ, ТБ, вірусних гепатитів по всьому світу, контакти лікарів, до яких можна звернутися по телефону та онлайн, способи отримання правової та соціальної допомоги. Нагадаємо, що антиретровірусна терапія — метод лікування від ВІЛ-інфекції та СНІДу, що полягає у максимальному пригніченні розмноження ВІЛ в організмі. Завдяки такому лікуванню імунна система відновлюється, а рівень вірусного навантаження досягає невизначуваного. Ліки необхідно приймати щодня протягом усього життя. Переривати терапію не варто, інакше вірус зможе адаптуватися до компонентів ліків і стати невразливим до них. Так він знову почне розмножуватися і вражати імунну систему.
Львівщина прийняла на лікування жителів Маріуполя
2 квітня 2022
На Львівщину прибули евакуйовані мешканці Маріуполя. Вони тижнями сиділи у підвалах, рятуючись від бомб та обстрілів російського загарбника. Сьогодні їм надають необхідну медичну допомогу. Про це повідомив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. Приїжджих маріупольців скерували на лікування у медичні обласні заклади. Як розповів керівник однієї з лікарень області, сьогодні лікування у нього проходять з десяток людей. Стан їх середньої тяжкості. Постраждалі були в дорозі приблизно 36 годин, мешканці Маріуполя з осколковими пораненнями рук та ніг. «Пацієнти перебувають у стані середньої важкості, стан їх стабілізований, але вони надалі потребують медичної допомоги»,- зазначив медик. Та додає, що сьогодні, окрім медичної допомоги, постраждалі потребують спокою, адже знаходяться у нестабільному психоемоційному стані. «Всі медикаменти є. Пацієнти отримують усю необхідну медичну допомогу та консультації суміжних спеціалістів», - додав керівник медзакладу.
Вже приблизно 400 дітей-переселенців скерували на лікування закордон
16 березня 2022
Українці, які вимушено покидають власні домівки із східних, південних та центральних областей та знаходять свій прихисток на Львівщині отримують усю необхідну їм медичну допомогу. Про це розповів керівник департаменту охорони здоров’я Львівської ОВА Орест Чемерис. «З початку воєнних дій є велика кількість тимчасово переміщених осіб, яка звертається за медичною допомогою Це особи з хронічними захворюваннями, які потребують спеціального нагляду. Відповідно усі медичні працівники та заклади у які звертаються такі пацієнти консультують та надають усю допомогу та можливість отримати усі медикаменти потрібні для лікування»,- зазначив він. Зокрема, серед переміщених осіб левова частка – це діти. «На базі Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру відповідно до наказу МОЗ створено центр, який координує надання допомоги діткам з онкозахворюваннями, важкими орфанними захворювання. Загалом від початку війни приблизно 400 дітей скерували закордон і вони знаходяться на лікуванні у відповідних клініках», - зазначив Орест Чемерис. Окрім цього, у Львівській обласній дитячій клінічній лікарні «Охматдит» знаходяться понад 50 дітей і щоденно більше 20 дітей у супроводі дорослих звертаються за допомогою. Серед них - 5-6 дітей потребують стаціонарного лікування. «Окрім того, ми приймаємо діток з будинків дитини, які евакуйовуються з місць активних бойових дій. Сьогодні, до прикладу, зустріли більше сотні дітей із Запоріжжя, які розміщені і отримують всю необхідну медичну допомогу», - розповів Орест Чемерис. Також керівник департаменту поінформував, що на базі Львівського обласного кардіологічного центру розмістили філію інституту професора Ємеця, яка займається питаннями дитячої кардіології. Сьогодні філія розгортає свою роботу, консультації вже тривають, а наступного тижня планують проводити перші оперативні втручання.
В Україні скоротили тривалість лікування пацієнтів із COVID-19: пояснення епідеміолога
8 лютого 2022
В Україні змінили тривалість амбулаторного та стаціонарного лікування пацієнтів із COVID-19. Зокрема, рекомендовано скорочення мінімальної тривалості лікування безсимптомних пацієнтів з COVID-19 до 5 днів із дати появи перших симптомів або з дати взяття матеріалу на дослідження. Це дозволяє зменшити термін перебування під медичним наглядом пацієнтів, які мають легкий перебіг хвороби. Про це вчора повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко. Як пояснила керівниця Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Наталія Іванченко, таке рішення прийнято на підставі наукових досліджень, які проводяться не лише в Україні, а й в інших країнах, де є зараз коронавірус. «Досі тривають дослідження різних науково-дослідних інститутів. Згідно з ними, період заразливості від моменту інфікування людини, в якої немає жодних клінічних симптомів, становить п’ять днів. Тобто, людина, яка не має симптомів, але була в контакті з хворим на ковід, і обстежилася методом швидкого тесту на антиген або методом ПЛР і ковід підтвердився, є заразною упродовж п’яти днів. Далі ми можемо відпускати її на роботу без подальшого обстеження. Бо навіть якщо людина ще виділяє залишкові уламки вірусу, ця доза не є інфікуючою для оточуючих», - зазначила Наталія Іванченко. Якщо ж людина має клінічні симптоми – вона продовжує лікування, і через п’ять днів їй можуть зробити додаткове обстеження. Якщо вона вже не виділяє вірус або виділяє його лише частково, її можна перевести в стаціонар не для коронавірусних хворих, а в стаціонар для лікування ускладнень, які спричинив ковід. «Змінюється видовий штам вірусу. Так, з 30-ти зразків, які ми скеровували у референс-лабораторію, у 28 виявили Омікрон. У 2-х - ще невідомо. Перед тим - з 20-ти зразків у 18-ти виявили «Омікрон», у 2-х - «Дельту», ще раніше відсоток був 70/30. Ми бачимо що Дельта-штам витісняється штамом «Омікрон», - додала епідеміологиня.
Понад 90% дітей одужують від лейкемії у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі
31 січня 2022
У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі (ЗУСДМЦ) одужує 83% дітей, хворих на гостру лімфобластну лейкемію. Про це переконливо свідчить показник безподійного виживання, загальне ж виживання становить 94%. Щороку одужує 35-40 маленьких пацієнтів, за останніх півтора десятка років повністю одужали понад 300 діток. І цей результат прирівнюється до світових результатів. Гостра лімфобласна лейкемія (білокрів’я, рак крові) є найчастішою онкогематологічною патологією у дітей та становить 75% усіх злоякісних захворювань крові у дитячому віці. Ще 35 років тому в Україні від гострої лейкемії одужували лише одиниці. Ситуація кардинально змінилася із впровадженням європейських протоколів поліхіміотерапії німецької групи BFM. Гематологічне відділення ЗУСДМЦ було одним із перших в Україні, де успішно імплементували високоефективні програми лікування гострої лейкемії у дітей. За успішними результатами лікування стоїть щоденна злагоджена робота професійної команди дитячих гематологів, які переймали досвід у своїх закордонних колег на численних стажуваннях та впроваджували сучасні методи діагностики та лікування у відділенні гематології ЗУСДМЦ. Запорукою успіху у лікуванні білокрів’я є мультидисциплінарний підхід до пацієнта, командна робота спеціалістів діагностичних підрозділів (лікар-цитолог, імунолог та генетик, променеві та функціональні діагности), суміжних спеціальностей (педіатр, хірург, анестезіолог-інтенсивіст, невролог, офтальмолог, ЛОР, радіолог, реабілітолог), а також психолога. Лікування дитини з гострою лімфобластною лейкемією триває 2 роки, з них 12-14 місяців припадає на інтенсивну хіміотерапію в умовах спеціалізованого гематологічного стаціонару, після чого підтримуюче лікування відбувається в амбулаторному режимі. Лікування онкогематологічних захворювань потребує застосування не лише хіміопрепаратів, що знищують злоякісні клітини, а й великого арсеналу атибіотиків, протигрибкових препаратів, довенних імуноглобулінів, гранулоцитарних факторів росту, компонентів крові. '‘Важливою складовою успішної терапії гострої лейкемії є як доступність високовартісних медикаментів завдяки державній програмі ‘‘Дитяча онкологія’’, так і вміле їх застосування досвідченою командою гематологів. Проте, не все вирішують пігулки. Лікар в тандемі з психологом повинен передати віру в перемогу над хворобою дитині та її батькам, пройти шлях до одужання разом'’, - переконана Ірина Цимбалюк-Волошин, завідувачка відділення гематології та інтенсивної терапії ЗУСДМЦ. До слова, перші злоякісні клітини (бласти) при гострій лейкемії з’являються у кістковому мозку. Якщо імунна система пацієнта своєчасно не розпізнає у них чужаків та не знищує, бласти швидко розмножуються, повністю окуповуючи кістковий мозок, опісля виходять у периферичну кров та розселяються у різних органах (найчастіше у лімфатичних вузлах, печінці, селезінці, нирках, центральній нервовій системі). У пацієнта розвивається анемія, підвищена кровоточивість (синці на шкірі, кровотечі з носа, ясен), часто приєднуються інфекції (ангіна, пневмонія тощо). За відсутності лікування гострої лейкемії захворювання завершується смертю пацієнта впродовж кількох місяців.
Об’єднались для Вікторії: працівники ЛОДА передадуть 800 тис гривень для лікування дівчинки зі СМА
2 листопада 2021
Частину жовтневої зарплати, а це - 800 тисяч гривень, працівники Львівської ОДА передадуть для лікування маленької Вікторії Полюги. “Наразі рідним дівчинки, яка бореться з рідкісною недугою - спінально-м’язовою атрофією (СМА), вдалося зібрати 47,5 із необхідних майже 53 мільйонів гривень. Саме стільки коштує один укол, здатен зупинити хворобу, яка загрожує життю Вікторії. Разом із цими 800 тисячами від ОДА, залишиться зібрати 5 мільйонів гривень. Кожен внесок - крок до перемоги над СМА! Давайте разом перегорнемо нову сторінку для маленької Вікторії!, - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. РЕКВІЗИТИ: PayPal: yaroservice@gmail.com Приватбанк 4731 2196 1475 0994 Полюга Назар (тато) Ощадбанк 5167 8032 2632 0880 Коцовська Мар’яна (мама) Monobank: 5375411404612058 UAH Отримувач БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД ВІКТОРІЯ СМА Код отримувача: 44233657 UA413052990000026007031019925 Назва банку: АТ КБ "ПРИВАТБАНК" PayPal: yaroservice@gmail.com USD Міжнародні перекази через GoFundMe https://gofund.me/be58ad6d EUR Міжнародні перекази через GoFundMe https://gofund.me/bc0176d9 PLN https://www.siepomaga.pl/viktoria-sma USD IBAN UA973052990000026201899325378 SWIFT CODE/BIC: PBANUA2X POLIUHA Назар Полюга EUR IBAN: UA553052990000026207899325639 SWIFT CODE/BIC: PBANUA2X POLIUHA NAZAR Для жителів Росії Сбербанк 5469400043623631 Привязан к номеру телефона 8 (925) 713-94-39 Полевик Зоряна Васильевна Приватбанк 5168745030725292 Коцовська Мар’яна (мама) Приватбанк 5168 7427 1698 7346 Полюга Назар (тато) Litecoin Itc1qq3q6rjmwn6yddwff3u3d646cnvnduhm8s42c0y Ethereum Ox6Fd8E219Fb259106e3639F3B74dc5C1D047dbF5b Bitcoin bc1qfsu92g05lks4v48tfrl4jlkfv8772ll2lvfqzu
Госпіталізація інфікованих коронавірусом пацієнтів відбувається на підставі наказу Міністерства охорони здоров'я
6 січня 2021
Наказ Міністерства охорони здоров’я від 28 березня 2020 року №722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)» із змінами та доповненнями визначає критерії за якими приймається рішення щодо госпіталізації до стаціонару або амбулаторне лікування пацієнта. Зокрема амбулаторно можуть лікуватися пацієнти, у яких легкий перебіг захворювання який характеризується: невисокою гарячкою (до 38° C); нежиттю та/або закладеністю носа; головним болем; болем у горлі; міалгією; кашлем без ознак дихальної недостатності (таких як утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів, кровохаркання); шлунково-кишковими проявами (нудота, блювання, діарея) без ознак зневоднення; відсутністю змін психічного стану (порушення свідомості, млявість). спотворенням нюху (дизосмія), смаку (дизгевзія) та/або втратою нюху (аносмія), смаку (авгезія). Перебіг захворювання середньої тяжкості характеризується: клінічними ознаками пневмонії (гарячка, кашель, утруднене та прискорене* дихання); сатурація при вимірюванні пульсоксиметром не менше 92 %; Госпіталізація за клінічними критеріями показана хворим з підозрою/підтвердженим COVID-19 при наявності щонайменше одного з перелічених критеріїв: 1) ЧД 30; 2) порушення свідомості (за шкалою AVPU все, крім A); 3) стані середньої тяжкості і тяжкому - ознаки пневмонії та/або дихальної недостатності (збільшення частоти дихальних рухів вище фізіологічної норми, кровохаркання, показник SpO2 при вимірюванні пульсоксиметром Ј 92 %) при наявності рентгенологічно підтвердженої пневмонії; 4) наявність клініко-інструментальних даних гострого респіраторного дистрес-синдрому (ГРДС); 5) наявність клініко-лабораторних даних сепсису та/або септичного шоку (синдрому системної запальної відповіді); 6) наявність клініко-лабораторних даних органної/системної недостатності, окрім дихальної; 7) пацієнти з перебігом захворювання середньої тяжкості, які мають тяжку супутню патологію (тяжкий перебіг артеріальної гіпертензії, декомпенсований цукровий діабет, імуносупресивні стани, тяжка хронічна патологія дихальної та серцево-судинної систем, ниркова недостатність) в стадії декомпенсації. Рішення про виписку приймає лікуючий лікар на підставі відсутності критеріїв госпіталізації та зменшення клінічних ознак захворювання, стійкої тенденції до нормалізації лабораторних показників (гемограми, СРБ, АЛТ, АСТ, сечовини, креатиніну). Якщо у хворого попри відсутність клініко-лабораторних ознак активного інфекційного процесу методом ПЛР визначаються фрагменти РНК збудника (позитивний або сумнівний результат), хворий може бути виписаний додому на самоізоляцію та продовження лікування лікарем первинної медичної допомоги. Відповідно при зменшенні проявів хвороби, нормалізації показників сатурації та відсутність ознак дихальної недостатності, киснева терапія не потрібна, а лікування має бути виключно симптоматичне, відповідно до протоколу лікування коронавірусної хвороби COVID-19.
Складний перебіг Covid-19 спостерігається у дедалі молодших пацієнтів
6 жовтня 2020
Коронавірус «молодшає», у пацієнтів дедалі частіше виникають ускладнення, а одужання від Covid-19 не виключає повторне захворювання. Про йшлося під час брифінгу щодо поширення Covid-19 у області сьогодні, 6 жовтня. «На жаль, протягом останніх двох тижнів ми відзначаємо негативну динаміку і по кількості звернень, по кількості госпіталізованих, так і по стану пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою. Збільшилась кількість виїздів бригад швидкої допомоги до пацієнтів із підозрами на ковід», - зазначив Орест Чемерис, директор департаменту охорони здоров'я ОДА. Він також наголосив, що в осінньо-зимовий період, окрім коронавірусу, поширюватимуться сезонні захворювання. При нашаровуванні цих захворювань, значно ускладниться процес лікування та одужання, а згодом реабілітації. Тому дотримання карантинних норм є обов’язковим для кожного, також медики радять вакцинуватись від грипу. Крім того, лікарі відзначають, що складний перебіг захворювання спостерігається у дедалі молодших пацієнтів. «На жаль, у нашій лікарні збільшується кількість хворих, перебіг захворювання стає важчим та тривалішим. Групи ризику не змінились – це старші люди, та пацієнти із супутніми хворобами. Але на сьогодні ми маємо тяжкі клінічні випадки у пацієнтів молодого віку – від 35 років. Причиною тяжкого перебігу в таких випадках є не вік, а саме наявність тих чи інших хронічних захворювань», - наголосила Людмила Гринів, лікар-інфекціоніст 5-го відділення Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні. Орест Чемерис також акцентував, що після одужання від коронвірусу можна захворіти повторно. «В області зареєстровано декілька повторних випадків захворювання на COVID-19. На щастя, їх не багато, вони поодинокі. Ми повинні розуміти, що навіть перехворівши коронавірусною інфекцією, не можна убезпечитися від повторного захворювання. Не можу сказати, що вдруге хвороба протікає легше». Зазначимо за минулу добу методом ПЛР підтверджено наявність коронавірусу у 200 мешканців Львівщини. За увесь час COVID підтверджено у 21494 особи. Померло 589 осіб. Одужали від коронавірусної інфекції 8002 осіб. Марта Кудляк
До прийому пацієнтів із коронавірусом готові іще дві лікарні
26 серпня 2020
Хворих із Covid-19 прийматимуть іще два медичні заклади області: терапевтичне відділення Львівської обласної клінічної лікарні та інфекційне відділення Самбірської районної лікарні. Про це розповів заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. «Терапевтичне відділення обласної клінічної лікарні уже оснащене точками доступу кисню, на що скерували із обласного бюджету 100 тисяч гривень, іще стільки ж скерували на засоби захисту. Планується, там буде 70 ліжок. Лікарня готова і законтрактована, може приймати пацієнтів. Також Самбірська районна лікарня підготовлена до роботи із Covid-пацієнтами», - розповів Іван Собко. Самбірська лікарня прийматиме за необхідності пацієнтів, зокрема, із Турківського району. Інших лікарень переводити на роботу із коронавірусом не планують. «Враховуючи ситуацію, на Львівщині не будемо робити нових місць для лікування коронавірусних пацієнтів, адже у мешканців області є ще багато інших медичних потреб», - підсумував Іван Собко. Окрім того, уже дозволили частково відновити роботу Госпіталю імені Юрія Липи нековідного профілю.
З підозрою на коронавірус на Львівщині звернулось ще 24 особи
8 квітня 2020
У період з 8:00 години по 18:30 годину, в області з підозрою на коронавірусну інфекцію звернулося ще 24 особи. Пацієнти з міста Львів, Золочівського, Пустомитівського, Жовківського районів. Про це повідомляє лікар-епідеміолог Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації з епідеміології Наталія Тімко. Зараз на лікуванні у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні - 85 осіб. На самоізоляції знаходяться 326 осіб. За увесь час виписано - 115 пацієнтів. Стан більшості хворих -середньої важкості. У 9- ти пацієнтів стан важкий. 2 пацієнтів на апараті ШВЛ. Загалом на Львівщині за весь час із підозрою COVID- 19 звернулося 526 людей. За увесь час в сумі у 395 пацієнтів Львівської області не підтвердили діагноз коронавірус. Станом на зараз, на Львівщині з підозрою на коронавірус є 72 особи. У 47 пацієнтів позитивний результат тесту на коронавірус. Ще дві особи з підтвердженим діагнозом померли. П'ятеро осіб знаходяться на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії. 3 пацієнтів одужали.
МОЗ інформує: оновлено алгоритми надання стаціонарного лікування пацієнтів з COVID-19
31 березня 2020
Згідно з оновленими медичними стандартами надання медичної допомоги хворим на COVID-19, стаціонарне лікування має обов'язково надаватися: - ️хворим з підозрою/підтвердженим COVID-19 у середньому й тяжкому стані, а також при ознаках пневмонії або дихальної недостатності; - пацієнтам, незалежно від тяжкості стану, які належать до групи ризику розвитку ускладнень. До цієї групи ризику відносяться пацієнти з тяжким перебігом артеріальної гіпертензії, декомпенсованим цукровим діабетом, з імуносупресивними станами, тяжкою хронічною патологією дихальної та серцево-судинної систем, нирковою недостатністю, аутоімунними захворюваннями, тяжкими алергічними хворобами, цереброваскулярними захворюваннями в стадії декомпенсації, онкологічними захворюваннями. Після прибуття пацієнта до закладу охорони здоров'я проводиться медичне сортування: за тяжкістю захворювання, необхідністю починати заходи медичної допомоги та наявністю ТГРС (тяжкого гострого респіраторного синдрому), пов'язаного з COVID-19. Залежно від стану хворого та його класифікації спеціалісти надають відповідну медичну допомогу. Всім пацієнтам з COVID-19, які перебувають на стаціонарі, проводять профілактику загальних ускладнень. Вагітні жінки з підозрою на COVID-19 мають бути госпіталізовані у спеціалізований стаціонар, уся терапія має проводитися з урахуванням стандартів ведення вагітності. Відповідні державні положення затверджені Наказом МОЗ України про "Організацію надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)". Вони ґрунтуються на рекомендаціях Всесвітньої організації охорони здоров'я, оновлених після поширення хвороби за межі Китаю, та є адаптованими до потреб системи охорони здоров'я України.