Для представників ОТГ провели конференцію щодо розвитку агропромислового сектору
12 березня в межах зустрічей з територіальними громадами відбулась перша конференція «Аграрний сектор, як джерело наповнення місцевих бюджетів та розвитку сільських територій».
Метою заходу є співпраця в напрямку розвитку аграрного сектору економіки Львівщини. Участь в конференції прийняли представниками громад Дрогобицького, Стрийського та Самбірського районів.
Учасників привітав заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний.
“Агропромисловий сектор Львівщини створює біля 20% валової доданої вартості економіки регіону. І так вже склалось історично, що в нас на Галичині ведення сільського господарства здавна базується на сімейному і кооперативному принципах. Сьогодні в умовах децентралізації у громад з’явилось багато повноважень, але вони повинні мати відповідні ресурси для розвитку. Тож, основну перспективу для розвитку громад складає аграрний сектор, а держава надає всі інструменти. Для цього необхідно активізувати в кожній громаді співпрацю з органами виконавчої влади та безпосередньо з аграріями і населенням”, - відзначив Віталій Загайний.
З актуальних питань щодо напрямків підтримки та розвитку сільського господарства області виступила директор департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман, яка зазначила:
«Аграрний сектор Львівщини має кілька особливостей, які надають ексклюзивні можливості місцевим аграріям. Перше - це велика концентрація дрібних виробників, які вирощують або виробляють високомаржинальну продукцію, попит на яку зростає на внутрішньому та зовнішньому ринках. Друге - кліматичні умови, які дозволяють вирощувати продукцію із відносно невисокою собівартістю та високою продуктивністю. Третє - це близьке розташування до одного з найбільших світових ринків збуту, країнами ЄС. Комунікація департаменту з територіальними громадами регіону - це важливий інструмент реалізації стратегії розвитку аграрного бізнесу і сільських територій Львівщини».
До учасників конференції звернулась також заступник директора департаменту – начальник управління Людмила Гончаренко, та поінформувала про зміни та механізми підтримки з державного та обласного бюджетів у 2021 році.
"Мінекономіки України внесено зміни до програм підтримки, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету. Так, державна підтримка доповнюється програмами з розвитку промислового картоплярства, органічного виробництва, за програмою здешевлення кредитів аграріям пропонується нові напрями – страхування агропродукції, а також розширюється підтримка розвитку тваринництва шляхом надання спеціальної бюджетної дотації за утримання кіз, конематок та вівцематок, а також за приріст поголів’я корів власного відтворення", - зазначила Людмила Гончаренко.
В ході заходу присутніх поінформували про хід земельної реформи.
«Земельна реформа - це ряд законів, що удосконалюють систему управління та дерегуляцію у сфері земельних відносин, запроваджують прозорий процес земельних електронних аукціонів, забезпечують публічність та відкритість інформації про землю та ресурси, поліпшують доступ малих агровиробників до банківського фінансування. Станом на 1 березня передали майже 100 тисяч га сільськогосподарських земель у відання 73 територіальних громад Львівщини. Робота в частині передачі земель триває. З передачею сільськогосподарських земель до відання територіальних громад розширюються можливості громад приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції", - зазначила заступник начальника управління – начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин Тетяна Борушок.
За її словами, для досягнення ефективного та раціонального використання земель територіальним громадам необхідно провести аудит земельного банку своїх територій: провести інвентаризацію непроінвентаризованих земельних ділянок, встановити наявність відумерлої спадщини, невитребуваних паїв, ініціювати проведення земельних торгів з продажу прав оренди на вільні земельні ділянки комунальної власності.
Оскільки, територіальні громади на сьогодні отримали безцінний ресурс у вигляді додаткового земельного банку, на часі розпочати просторове планування власних територій: залучати інвестиції, розвивати сільськогосподарську кооперацію, розвивати інститут фермерства, при цьому створюючи нові робочі місця»