Пам’ятки архітектури Львівщини переносять на електронну карту
На Львівщині всі дані про пам’ятки архітектури, а також їхні охоронні зони перенесуть на окремий шар Геоінформаційного порталу (gis.loda.gov.ua).
Наразі сканування наявної паперової документації триває в управлінні містобудівного кадастру департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА. 26 березня о 12.00 спеціалісти запрошують журналістів та всіх зацікавлених долучитися до zoom-конференції, де розкажуть про цей проєкт детальніше.
Саме так департамент долучається до Європейського тижня цифрової грамотності, який триває в Україні і який проводить Міністерство цифрової трансформації України.
Загалом на створення е-реєстру пам’яток в обласній програмі передбачено 100 тисяч гривень, а виконати всю роботу фахівці департаменту, разом із спеціалістами SoftPro, планують за два роки. Весь процес поділять на такі етапи:
-
Створення електронного реєстру паспортів об’єктів культурної спадщини,
-
Створення електронного реєстру зон охорони пам'яток,
-
Нанесення охоронних зон (а також зон регулювання забудови, охоронюваного ландшафту та охорони археологічного культурного шару).
Користувачами е-реєстру, передбачається, будуть органи охорони культурної спадщини, органи місцевого самоврядування, органи архітектури та містобудування, нотаріуси, інвестори, архітектори, громадські пам’яткоохоронні організації та краєзнавці.
“Окремий кадастровий шар з нанесеними пам’ятками архітектури дозволить органам місцевої влади, районним та місцевим архітекторам керуватися відкритими даними при прийнятті рішень щодо дозволів на оренду/продаж земельних ділянок у межах населених пунктів. Ці дані також будуть корисні історикам, студентам, громадським активістам та пам'яткоохоронцям”, - каже начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрій Сало.
Участь у Європейському тижні цифрової грамотності по-різному беруть усі регіони України та різні державні структури.
Усі охочі можуть взяти участь у Zoom-конференції на тему “Створення цифрової бази даних об'єктів культурної спадщини на території Львівської області”.
Посилання:
https://us02web.zoom.us/j/83807789913?pwd=c3lJZDQrYkQxNERyYW44SUtRUkUyUT09
Індикатор: 838 0778 9913
Код доступу: 1111
Новини за темою
На Львівщині відреставрували церкву, де парохом був дід Євгена Коновальця
7 грудня 2021
У вересні 2021 року завершили реставраційні роботи дерев’яного храму Стрітення Господнього в с. Черепин. Реставрацію розпочали в 2018 році, а сьогодні провели урочисту молитву, на якій був присутнім голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Відновлювали храм спільними коштами та зусиллями Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, Пустомитівською районною радою та Давидівською ОТГ. “Ми маємо розуміти: наша спадщина - це доказ того, що ми - давня нація, з величезним і самобутнім культурним потенціалом, з віковими надбаннями. Спадщина - це також фактор нашої безпеки. Саме тому наш обов’язок дбати і берегти кожну дерев’яну церкву, маленьку чи велику - це також питання національної культурної самобутності", - сказав голова Максим Козицький. Цьогоріч для завершення реставрації церкви Стрітення Господнього в Черепині надійшло майже 800 тисяч гривень з обласного бюджету. Передбачені кошти використали для реставрації вхідних дверей, відновили зовнішні кам’яні сходи до приміщення захристя, замінили і частково відреставрували несучі підвалини, завершили облаштування відмостки навколо храму. “Ми щасливі, що вдалося разом з громадою відновити цю унікальну пам'ятку. Її краса та велич вражають. Наші церкви — це велике культурне та духовне надбання. А особливо такі, як ця: з такою довгою та важливою історією, які впливали на процеси відновлення української незалежності", — розповіла директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Церква Стрітення Господнього в Черепині є пам’яткою архітектури національного значення та датується 1757 роком. Відома передусім тим, що її настоятелем був дідусь засновника та першого голови ОУН Євгена Коновальця — о. Михайло Коновалець, скерований у Черепин після свого висвячення 1852 року. “Цього року ми відзначаємо 130-річчя Євгена Коновальця. Тож завершити відновлення храму в Черепині - дуже важливий підсумок року. Вчора Україна відзначала 30 років Збройних Сил України. Сьогодні у цьому місці, де витає дух тих, хто стояв при становленні Української Держави, ми молилися за майстрів, реставраторів, жителів села, а також наших воїнів — і тих, які творили державність на початку 20 століття, і нинішніх, котрі стоять на варті нашого кордону сьогодні’’, - наголосив Максим Козицький.
У дерев’яній церкві в Комарно покажуть унікальний відеомапінг
23 листопада 2021
27 листопада у Комарно презентують відеомапінг «Михайлівська церква в Комарно: до основ». Вперше в Україні за допомогою 3D-мапінгу покажуть авторську інтерпретацію історії дерев’яної святині. За допомогою світла та звуку дерев’яному храму «повернуть» втрачені елементи іконостасу, а глядачі зможуть побачити церкву «живою», коли вона ще була діюча та наповнена людьми. Автором 3D-мапінгу є креативна продакшн-студія Kurbas Pro, головний художник – Володимир Стецькович. Організаторами заходу є ГО «Центр дослідження та збереження культурної спадщини», Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород» та Комарнівська міська ОТГ. «Дерев’яна церква Архістратига Михаїла в Комарно збудована у 18 столітті і є пам'яткою архітектури національного значення. Наразі храм недіючий, але може бути добрим туристичним магнітом для громади. Як і більшості дерев’яних церков в області, тут бракує промоції, а особливо інноваційних, мистецьких методів привернення уваги. 3D-мапінг – один із таких вражаючих засобів, котрий привертає увагу. Увага до старих храмів нам дуже потрібна, адже вона здатна перетворитися на любов, а про те, що любимо, ми всі, і обласна, і місцева, і державна влада, і підприємці та просто громадяни, будемо більше піклуватися та намагатися зберегти», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Олена Василько. Години початку відеомапінгу: 17.00 та 18.00. Як зазначають організатори, участь для охочих побачити дійство безкоштовна, але з обов’язковою попередньою реєстрацією через в гугл-форму. Участь у події можлива з дотриманням усіх карантинних обмежень. Довідково: Проєкт «Михайлівська церква в Комарно: до основ» реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” в межах проєкту “Карпатська мережа регіонального розвитку” та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей та за кошти Державного бюджету України, отриманих на фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України.
Збереження культурної спадщини у громадах – ключова тема Будівельного форуму у Львові
27 травня 2021
Яка ситуація з пам’яткоохоронною галуззю в області саме тепер, у процесі децентралізації? Як створити ефективні органи управління, відповідальні за долю культурної спадщини у громадах? Про зміни на різних рівнях, відповідальність влади та громади, про загальний стан галузі, джерела фінансування і ситуацію з фахівцями та виконавцями робіт - всі ці теми вчора, 26 травня, порушили на Весняному будівельному форумі-2021. Двогодинну презентацію та дискусії організував департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації. “Впродовж двох годин ми говорили про відповідальність громад за спадщину, яка розташована на їхній території, про якісну реставрацію та співпрацю на всіх рівнях. Метою було підняти найважливіші теми, а також познайомитися і розпочати всесторонній діалог. Ми знаємо, що на Львівщині створилися 73 громади, а в них - нові управління архітектури. Відповідно, нові люди відповідають на культурну спадщину. Як державний орган, який відповідає за стан об’єктів культурної спадщини, нам дуже важливо зараз перезапустити разом роботу цілої галузі збереження та реставрації пам’яток”, - каже керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Василь Петрик. Участь у заходах департаменту архітектури та розвитку містобудування на Будівельному форумі, на запрошення департаменту, взяли голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, доктор архітектури, завідувач кафедри архітектури та реставрації Львівської політехніки Микола Бевз, експерти галузі та представники громад Львівщини. Весняний будівельний форум - щорічна подія, яка охоплює весь будівельний цикл від проектування до спорудження об'єктів. Цьогоріч він триває від 26 до 28 травня у Палаці мистецтв (м. Львів, вул. Коперника, 17). Загалом у програмі тематичні експозиції (вікна, двері, дах, опалення, електрика), обговорення тенденцій і новинок у галузі, живе спілкування та обмін корисними контактами, можливість знайти нових замовників і партнерів.
У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника
15 квітня 2021
Вчора, 14 квітня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулося перше засідання робочої групи, яка обговорила можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника у Львові. Така робоча група створена за розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького, у відповідь на звернення об’єднання комітетів євреїв та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Наразі йдеться про можливості та варіанти відновлення заповідника, а також - фінансування для установи, якщо її таки відновлять. Потребу у створенні дієвого органу для збереження архітектурної спадщини центральної частини Львова визнають усі. Та щодо питання як це зробити, розгорнулося жваве обговорення. Ініціатори відновлення заповідника наголошують, що не може відповідати за культурну спадщину національного значення лише місцеве самоврядування, бо приходять вибори і влада змінюється. Ефективно це може робити тільки державний орган, бо саме держава відповідальна за виконання міжнародних угод. Водночас, голова комісії спадщини обласної ради Іван Щурко пропонує спершу чітко окреслити повноваження та можливості ДІАЗу, якщо його відновлювати. “Спочатку треба проаналізувати ефективність тих структур, які нині діють на рівні області і міста. Якщо ми не зможемо забезпечити більших повноважень, то, можливо, не варто створювати ще одну структуру. Якщо зможемо запропонувати щось справді дієве, тоді я підтримаю цю ініціативу”, - каже депутат та архітектор. Законодавча база для відновлення та функціонування історико-архітектурного заповідника у Львові є, наголошує начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик. Одним із варіантів пропонує відновити ДІАЗ як орган управління об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО - Ансамблем історичного центру Львова. “Органи управління історичною спадщиною ЮНЕСКО передбачені законом, але не створені донині. Нормативна база щодо цього питання точно потребує доопрацювання і змін. Ми не мусимо чекати, Львівщина може бути ініціатором змін в країні. І точно буде. І разом із законодавчою ініціативою, мають бути реальні виважені кроки, які, я думаю, пропонує наша робоча група”, - пояснює Василь Петрик. Нагадаємо, Державний історико-архітектурний заповідник у Львові існував від 1975 до 1991 року. Формально припинив діяти, коли ліквідували його дирекцію. Відновленням структури називають 2009 рік, однак 2015-го тодішній голова ЛОДА Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував цей орган охорони культурної спадщини. Серед учасників робочої групи: директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик, голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, директор Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Мейлах Шейхет, президент УНК Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Василь Гайда, директор ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, т .в. о. начальника юридичного управління апарату Львівської ОДА Оксана Бакун, завкафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Львівської політехніки професор Микола Бевз.
Збереження пам’яток архітектури, розвиток екотуризму - у центрі презентаційного заходу у Свірзькому замку
30 серпня 2020
Збереження пам'яток архітектури, розвиток місцевого фермерства, екотуризму, промоція регіональної продукції, співпраця замків Львівщини з бізнесом для їх розвитку та популяризації - ключові теми презентаційного заходу, який відбувся на території Свірзького замку. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. Учасниками комунікаційної платформи також стали представники фермерських господарств, архітектори, туристичні оператори. Очільник області зазначив, для збереження пам’яток культурної спадщини, в наступному році з ініціативи Президента України стартує проект «Велике будівництво у культурі». “Львівщина багата на цінні та унікальні пам’ятки культурної спадщини. Загалом в області, окрім Львова, нараховують понад 1700 таких об’єктів. На жаль, багато з них потребує не лише реставрації, а й протиаварійних робіт. Львівська ОДА вже подала пропозиції із переліком 16 пам’яток, які є нашими туристичними магнітами. Або ж можуть стати такими, якщо їх відновимо і гідно популяризуємо. Серед них є і Свірзький замок. Він вистояв понад 5 століть. У радянський час фортецю додумалися перетворити на школу для трактористів. Надіюся, ми таки відновимо її, і вона стане одним з улюблених місць туристів. Перемишлянщина дуже мальовничий край. Тут чудова природа – ліси, озера. Недалеко звідси – монастир в Уневі, в іншому напрямку – замок в Старому Селі. Думаю, цей туристичний маршрут буде дуже популярним”, - наголосив очільник області. У межах заходу локальні виробники презентували фермерську продукцію. Зазначимо, управління туризму та курортів розробило та видало путівники «Гастромандри Львівщиною» для промоції унікальних продуктів. “Сьогодні на Львівщині вже 22 фермерські господарства відкриті для туристів. Кожне з них виготовляє різноманітну продукцію – від ягід та меду до равликів. Хочу подякувати вам за вашу працю, за креативність. Ви робите велику справу для промоції туристичної Львівщини. Дивуєте гостей традиційними стравами нашого регіону, локальними екологічно чистими, корисними продуктами, чудовим сервісом. Завдяки вам Львівщина стає цікавою для туристів, які цікавляться гастромандрами. Впевнений, цей туристичний напрямок у нашій області буде дуже перспективним. Бажаю вам успіхів, хай вдається все, що ви задумали, за що беретеся. Разом зробимо Львівщину цікавою, комфортною та успішною”, - додав Максим Козицький. Зазначимо, за останні 2 місяці на Львівщині побували близько 20 національних та регіональних медіа, вже цими вихідними приїжджають рейтингові українські блогери та телевізійне тревел-шоу, які стануть туристичними амбасадорами та рекомендуватимуть планувати свої подорожі на Львівщину.
На Львівщині розробили онлайн карту поширення COVID-19
18 квітня 2020
Львівська ОДА у співпраці із Lviv IT Cluster (UNITED FOR HEALTH) та N-iX розробили карту області, яка в онлайн режимі у розрізі місцевості показує поширення коронавірусу у регіоні – демонструє, з яких районів пацієнти із підтвердженим діагнозом. Карта оновлюється на базі інформації про підтверджені ПЛР- тестами випадки COVID-19. Ознайомитись із картою можна за посиланням. Шановні мешканці Львівщини! Вкотре закликаємо Вас свідомо дотримуватись правил карантину, аби не допустити масового інфікування корона вірусною інфекцією.
Мешканцям Львівщини нагадують про можливість користування Е-сервісами Держгеокадастру
24 березня 2020
Зважаючи на встановлення в окремих областях України режиму надзвичайної ситуації та з метою запобігання можливого поширення гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом, департамент агропромислового розвитку Львівської ОДА нагадує про можливість замовлення витягів з Державного земельного кадастру та інших послуг Держгеокадастру онлайн. До прикладу, щоб замовити витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, необхідно перейти на Публічну кадастрову карту, обрати потрібну ділянку, заповнити запит та сплатити послугу онлайн. Повідомлення про готовність документу, а згодом і скан витягу у форматі pdf буде надіслане на електрону пошту. Усі Е-сервіси Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/) працюють у звичному режимі. Кожен охочий має можливість ними скористатися, не покидаючи домівку.
На Львівщині презентували найбільшу смачну карту області
7 листопада 2018
На Львівщині презентували найбільшу карту з гастролокаціями області, що міститить інформацію про фермерські господарства, відкриті для туристів. Відбулась презентація у межах фестивалю готельно-ресторанного бізнесу "HoReCa SHOW Lviv". Гастрокарта – це фізична карти Львівської області, основу якої складають живі салати. На живій карті географічно розташовані гастролокації від фермерів, які пропонують свою продукцію. Серед продуктів на карті із гастолокаціями – равлики, сири, продукти із мангалиці, мед, ягоди. Усі продукти можна не лише детально роздивитися, але й скуштувати. Зазначимо, що цю карту можна буде побачити упродовж 7-9 листопада.
В області презентують найбільшу карту із гастролокаціями Львівщини
26 жовтня 2018
За підтримки управління туризму та курортів Львівської ОДА у межах проведення міжнародного фестивалю гостинності та готельно-ресторанного бізнесу “HoReCa SHOW Lviv”, який відбувається щоосені вже третій рік поспіль, презентують найбільшу карту з гастролокаціями Львівщини, що міститиме інформацію про фермерські господарства, відкриті для туристів. Про це сьогодні, 26 жовтня, під час брифінгу повідомила керівник управління туризму та курортів Львівської ОДА Наталія Табака. «Оскільки цей рік визначений Національною туристичною організацією України роком гастрономічного туризму, управління туризму та курортів Львівської ОДА запровадило кампанію популяризації локацій на природніх територіях, які відкриті для туризму. Це безпосередньо фермерські господарства, які вирощують і популяризують екопродукцію. У контексті цього – ми розробили путівник «Гастромандри Львівщиною» і цьогоріч вперше братимемо участь у фестивалі «HoReCa SHOW Lviv» та презентуємо найбільшу «живу» карту гастролокацій», - наголосила Наталія Табака. Окрім того, вона додала: «Наша гастрокарта виглядатиме у формі фізичної карти Львівської області. Наша виставкова площа займає 5 метрів на 13. Відповідно, карта запланована на дві треті площі. Основу складатимуть живі салати від наших партнерів ТзОв «Галіція Грінері» і географічно будуть розташовані гастролокації від фермерів, які пропонуватимуть свою продукцію». Серед продуктів на карті із гастолокаціями – сирна продукція, продукти із мангалиці, равлики, мед, а також ягоди. «Усі продукти можна буде не лише детально роздивитися, але й скуштувати. Акцент ми робимо на локальність, адже всі 16 фермерських господарств розташовані у Львівській області та відкриті для туристів. Разом із нашими фермерами ми запрошуємо та чекаємо усіх на «HoReCa SHOW Lviv», - додала Наталія Табака. Зазначимо, що цю карту можна буде побачити упродовж 7-9 листопада. «Ми завжди раді долучатися до таких проектів, показувати наші можливості, підтримувати ті заходи, які популяризують туризм та здорове і корисне харчування. У співпраці з професіоналами розвивати наш бізнес та популяризувати смачну та здорову їжу», - розповів директор ТзОВ «Галіція Грінері» Сергій Ленчук .
Стань громадським контролером: мешканці області можуть поскаржитись на якість будівельних робіт за допомогою онлайн ресурсу
11 вересня 2018
Сьогодні, 11 вересня, у Львівській ОДА презентували інтерактивну карту будівельних робіт області. Окрім детальної інформації щодо об’єктів будівництва, відомостей про підрядника та замовника, відтепер мешканці області можуть поскаржитись на неналежну якість виконання будівельних робіт. Як зазначила заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Валентина Москаленко, мешканці, які проводитимуть своєрідний моніторинг виконання робіт і відповідно реагуватимуть, зокрема щодо неналежного їх виконання, можуть стати своєрідним агентом позитивних змін у власному селі, місті чи області. «Клікнувши на кнопочку «Подати скаргу на неналежну якість ремонту», ви можете описати у вашому зверненні чому ви вважаєте, що ремонт неякісний, додати фотоматеріали, залишити відповідно свої контактні дані і ця скарга автоматично надійде у відділ звернень громадян. Це вже працює. І важливо, щоб сьогодні люди за допомогою карти могли побачити, які об’єкти будуються на їхній вулиці, в селі, висловити свою думку щодо якості цих ремонтних робіт. Наразі ми ремонтуємо 1800 об’єктів і часто виїжджати на кожен не завжди є можливість. Відтак кожен мешканець області може стати своєрідним агентом позитивних змін,висловлюючи свою думку, скаргу чи незадоволення через онлайн ресурс. Відповідні департаменти реагуватимуть на ці звернення і при потребі залучатимуть правоохоронні органи для належного виконання ремонту об’єктів», - розповіла Валентина Москаленко. Онлайн карта будівельних робіт доступна за посиланням.
На Львівщині створять дорожню карту інвестиційного розвитку області
12 лютого 2018
Про це сьогодні, 12 лютого, під час звіту повідомила т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Оксана Ткачук. «Просторове планування передбачає такі основні напрями - це, у першу чергу, формування дорожньої карти інвестиційного розвитку області на 2017 -2020 роки. Основні роботи з формування карти уже виконані. У найближчий час ми формуватимемо карту через кадастр на нашу єдину цифрову основу», - повідомила Оксана Ткачук. Окрім того, вона додала, що ця дорожня карта передбачатиме розроблення містобудівних пропозицій інвестиційного розвитку «точок росту» територій. Також карта передбачатиме проекти, земельні ділянки, доступність (дороги), інфраструктуру та ресурси. Зазначимо, що минулоріч у межах просторового планування забезпечили резервування інвестиційно-привабливих земельних ділянок. Для інвестиційного розвитку області зарезервували 3938,1 га земельних ділянок.