У дерев’яній церкві в Комарно покажуть унікальний відеомапінг
27 листопада у Комарно презентують відеомапінг «Михайлівська церква в Комарно: до основ». Вперше в Україні за допомогою 3D-мапінгу покажуть авторську інтерпретацію історії дерев’яної святині. За допомогою світла та звуку дерев’яному храму «повернуть» втрачені елементи іконостасу, а глядачі зможуть побачити церкву «живою», коли вона ще була діюча та наповнена людьми.
Автором 3D-мапінгу є креативна продакшн-студія Kurbas Pro, головний художник – Володимир Стецькович.
Організаторами заходу є ГО «Центр дослідження та збереження культурної спадщини», Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород» та Комарнівська міська ОТГ.
«Дерев’яна церква Архістратига Михаїла в Комарно збудована у 18 столітті і є пам'яткою архітектури національного значення. Наразі храм недіючий, але може бути добрим туристичним магнітом для громади. Як і більшості дерев’яних церков в області, тут бракує промоції, а особливо інноваційних, мистецьких методів привернення уваги. 3D-мапінг – один із таких вражаючих засобів, котрий привертає увагу. Увага до старих храмів нам дуже потрібна, адже вона здатна перетворитися на любов, а про те, що любимо, ми всі, і обласна, і місцева, і державна влада, і підприємці та просто громадяни, будемо більше піклуватися та намагатися зберегти», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Олена Василько.
Години початку відеомапінгу: 17.00 та 18.00.
Як зазначають організатори, участь для охочих побачити дійство безкоштовна, але з обов’язковою попередньою реєстрацією через в гугл-форму.
Участь у події можлива з дотриманням усіх карантинних обмежень.
Довідково:
Проєкт «Михайлівська церква в Комарно: до основ» реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” в межах проєкту “Карпатська мережа регіонального розвитку” та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей та за кошти Державного бюджету України, отриманих на фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України.
Новини за темою
На Львівщині відреставрували церкву, де парохом був дід Євгена Коновальця
7 грудня 2021
У вересні 2021 року завершили реставраційні роботи дерев’яного храму Стрітення Господнього в с. Черепин. Реставрацію розпочали в 2018 році, а сьогодні провели урочисту молитву, на якій був присутнім голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Відновлювали храм спільними коштами та зусиллями Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, Пустомитівською районною радою та Давидівською ОТГ. “Ми маємо розуміти: наша спадщина - це доказ того, що ми - давня нація, з величезним і самобутнім культурним потенціалом, з віковими надбаннями. Спадщина - це також фактор нашої безпеки. Саме тому наш обов’язок дбати і берегти кожну дерев’яну церкву, маленьку чи велику - це також питання національної культурної самобутності", - сказав голова Максим Козицький. Цьогоріч для завершення реставрації церкви Стрітення Господнього в Черепині надійшло майже 800 тисяч гривень з обласного бюджету. Передбачені кошти використали для реставрації вхідних дверей, відновили зовнішні кам’яні сходи до приміщення захристя, замінили і частково відреставрували несучі підвалини, завершили облаштування відмостки навколо храму. “Ми щасливі, що вдалося разом з громадою відновити цю унікальну пам'ятку. Її краса та велич вражають. Наші церкви — це велике культурне та духовне надбання. А особливо такі, як ця: з такою довгою та важливою історією, які впливали на процеси відновлення української незалежності", — розповіла директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Церква Стрітення Господнього в Черепині є пам’яткою архітектури національного значення та датується 1757 роком. Відома передусім тим, що її настоятелем був дідусь засновника та першого голови ОУН Євгена Коновальця — о. Михайло Коновалець, скерований у Черепин після свого висвячення 1852 року. “Цього року ми відзначаємо 130-річчя Євгена Коновальця. Тож завершити відновлення храму в Черепині - дуже важливий підсумок року. Вчора Україна відзначала 30 років Збройних Сил України. Сьогодні у цьому місці, де витає дух тих, хто стояв при становленні Української Держави, ми молилися за майстрів, реставраторів, жителів села, а також наших воїнів — і тих, які творили державність на початку 20 століття, і нинішніх, котрі стоять на варті нашого кордону сьогодні’’, - наголосив Максим Козицький.
Дерев’яну церкву у Кліцько продовжать реставрувати ще цього року
2 листопада 2021
Дерев’яний храм Успіння Пресвятої Богородиці 17 століття у Кліцько, Комарнівської громади, продовжать реставрувати ще цього року. Для початку робіт у церкві, котра є пам’яткою національного значення (ох. ном. 1350/1), департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, який є замовником робіт, нарешті отримав всі дозволи і погодження. “500 тисяч гривень для реставрації цього храму передбачено в обласній програмі охорони і збереження культурної спадщини, співфінансування очікуємо і від місцевої громади. Наразі вже скоригована і погоджена проєктно-кошторисна документація. Сьогодні дозвіл на початок робіт надала Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)”, - каже начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик. Якісні та найнагальніші роботи на цю суму, вважають фахівці, за доброї погоди та вчасного початку реставрації з боку підрядника, можна виконати до кінця року. Продовжити реставрацію унікального храму планують у 2022-у. Відтак, спеціалісти сподіваються на підтримку в цій справі від Львівської обласної ради. Нагадаємо, церкву у Кліцьку датують 1603 роком. На стінах тут збереглося багато різьблених написів. Іконостас храму походить з 1674-го, тим же періодом датують розписи інтер’єру. Є відомості, що вперше церкву реставрували 1686-1687 роках, двічі оновлювали - 1808 та 1880-го. На початку 20 століття храм ледь не розібрали, плануючи на цьому місці, за проєктом архітектора Василя Нагірного, збудувати нову муровану церкву. Однак, на щастя, церкву не розібрали, а нову збудували поряд. Відтак від 1955 до 1989-го дерев’яна церква Успіння використовувалася як архів та склад книжок, що і врятувало її від руйнації. Нинішнього вигляду храм набув після реставрації, яку розпочали в 2005 році. Однак у квітні 2008-го церква горіла: вогонь частково пошкодив покрівлю і стіни. Тому церква перебуває в аварійному стані. Щодо архітектурних особливостей стилю, церква Успіння Пресвятої Бородиці у Кліцько тризрубна, триверха, розмірами 14,1 м. х 5,7 м, оточена широким піддашшям. Поряд з храмом є дерев'яна триярусна вкрита пірамідальним наметом, дзвіниця розмірами 4,5 м. х 4,5 м.
Збереження культурної спадщини у громадах – ключова тема Будівельного форуму у Львові
27 травня 2021
Яка ситуація з пам’яткоохоронною галуззю в області саме тепер, у процесі децентралізації? Як створити ефективні органи управління, відповідальні за долю культурної спадщини у громадах? Про зміни на різних рівнях, відповідальність влади та громади, про загальний стан галузі, джерела фінансування і ситуацію з фахівцями та виконавцями робіт - всі ці теми вчора, 26 травня, порушили на Весняному будівельному форумі-2021. Двогодинну презентацію та дискусії організував департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації. “Впродовж двох годин ми говорили про відповідальність громад за спадщину, яка розташована на їхній території, про якісну реставрацію та співпрацю на всіх рівнях. Метою було підняти найважливіші теми, а також познайомитися і розпочати всесторонній діалог. Ми знаємо, що на Львівщині створилися 73 громади, а в них - нові управління архітектури. Відповідно, нові люди відповідають на культурну спадщину. Як державний орган, який відповідає за стан об’єктів культурної спадщини, нам дуже важливо зараз перезапустити разом роботу цілої галузі збереження та реставрації пам’яток”, - каже керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Василь Петрик. Участь у заходах департаменту архітектури та розвитку містобудування на Будівельному форумі, на запрошення департаменту, взяли голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, доктор архітектури, завідувач кафедри архітектури та реставрації Львівської політехніки Микола Бевз, експерти галузі та представники громад Львівщини. Весняний будівельний форум - щорічна подія, яка охоплює весь будівельний цикл від проектування до спорудження об'єктів. Цьогоріч він триває від 26 до 28 травня у Палаці мистецтв (м. Львів, вул. Коперника, 17). Загалом у програмі тематичні експозиції (вікна, двері, дах, опалення, електрика), обговорення тенденцій і новинок у галузі, живе спілкування та обмін корисними контактами, можливість знайти нових замовників і партнерів.
У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника
15 квітня 2021
Вчора, 14 квітня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулося перше засідання робочої групи, яка обговорила можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника у Львові. Така робоча група створена за розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького, у відповідь на звернення об’єднання комітетів євреїв та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Наразі йдеться про можливості та варіанти відновлення заповідника, а також - фінансування для установи, якщо її таки відновлять. Потребу у створенні дієвого органу для збереження архітектурної спадщини центральної частини Львова визнають усі. Та щодо питання як це зробити, розгорнулося жваве обговорення. Ініціатори відновлення заповідника наголошують, що не може відповідати за культурну спадщину національного значення лише місцеве самоврядування, бо приходять вибори і влада змінюється. Ефективно це може робити тільки державний орган, бо саме держава відповідальна за виконання міжнародних угод. Водночас, голова комісії спадщини обласної ради Іван Щурко пропонує спершу чітко окреслити повноваження та можливості ДІАЗу, якщо його відновлювати. “Спочатку треба проаналізувати ефективність тих структур, які нині діють на рівні області і міста. Якщо ми не зможемо забезпечити більших повноважень, то, можливо, не варто створювати ще одну структуру. Якщо зможемо запропонувати щось справді дієве, тоді я підтримаю цю ініціативу”, - каже депутат та архітектор. Законодавча база для відновлення та функціонування історико-архітектурного заповідника у Львові є, наголошує начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик. Одним із варіантів пропонує відновити ДІАЗ як орган управління об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО - Ансамблем історичного центру Львова. “Органи управління історичною спадщиною ЮНЕСКО передбачені законом, але не створені донині. Нормативна база щодо цього питання точно потребує доопрацювання і змін. Ми не мусимо чекати, Львівщина може бути ініціатором змін в країні. І точно буде. І разом із законодавчою ініціативою, мають бути реальні виважені кроки, які, я думаю, пропонує наша робоча група”, - пояснює Василь Петрик. Нагадаємо, Державний історико-архітектурний заповідник у Львові існував від 1975 до 1991 року. Формально припинив діяти, коли ліквідували його дирекцію. Відновленням структури називають 2009 рік, однак 2015-го тодішній голова ЛОДА Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував цей орган охорони культурної спадщини. Серед учасників робочої групи: директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик, голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, директор Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Мейлах Шейхет, президент УНК Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Василь Гайда, директор ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, т .в. о. начальника юридичного управління апарату Львівської ОДА Оксана Бакун, завкафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Львівської політехніки професор Микола Бевз.
Пам’ятки архітектури Львівщини переносять на електронну карту
24 березня 2021
На Львівщині всі дані про пам’ятки архітектури, а також їхні охоронні зони перенесуть на окремий шар Геоінформаційного порталу (gis.loda.gov.ua). Наразі сканування наявної паперової документації триває в управлінні містобудівного кадастру департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА. 26 березня о 12.00 спеціалісти запрошують журналістів та всіх зацікавлених долучитися до zoom-конференції, де розкажуть про цей проєкт детальніше. Саме так департамент долучається до Європейського тижня цифрової грамотності, який триває в Україні і який проводить Міністерство цифрової трансформації України. Загалом на створення е-реєстру пам’яток в обласній програмі передбачено 100 тисяч гривень, а виконати всю роботу фахівці департаменту, разом із спеціалістами SoftPro, планують за два роки. Весь процес поділять на такі етапи: Створення електронного реєстру паспортів об’єктів культурної спадщини, Створення електронного реєстру зон охорони пам'яток, Нанесення охоронних зон (а також зон регулювання забудови, охоронюваного ландшафту та охорони археологічного культурного шару). Користувачами е-реєстру, передбачається, будуть органи охорони культурної спадщини, органи місцевого самоврядування, органи архітектури та містобудування, нотаріуси, інвестори, архітектори, громадські пам’яткоохоронні організації та краєзнавці. “Окремий кадастровий шар з нанесеними пам’ятками архітектури дозволить органам місцевої влади, районним та місцевим архітекторам керуватися відкритими даними при прийнятті рішень щодо дозволів на оренду/продаж земельних ділянок у межах населених пунктів. Ці дані також будуть корисні історикам, студентам, громадським активістам та пам'яткоохоронцям”, - каже начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрій Сало. Участь у Європейському тижні цифрової грамотності по-різному беруть усі регіони України та різні державні структури. Усі охочі можуть взяти участь у Zoom-конференції на тему “Створення цифрової бази даних об'єктів культурної спадщини на території Львівської області”. Посилання: https://us02web.zoom.us/j/83807789913?pwd=c3lJZDQrYkQxNERyYW44SUtRUkUyUT09 Індикатор: 838 0778 9913 Код доступу: 1111
Церкву в Кугаєві профінансують з обласного бюджету
22 лютого 2021
Кугаївську дерев'яну церкву Богоявлення Господнього, яка є пам’яткою архітектури національного значення і збудована у 17 столітті, цьогоріч планують почати реставрувати за бюджетні гроші. Наразі для початку робіт і виготовлення проектно-кошторисної документації у проєкті переліку заходів програми “Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки” Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА планує передбачити один мільйон гривень. Довкола церкви в Кугаєві (охоронний № 475/1.2), що неподалік Львова, у Солонківській ТГ, 2012 року створили громадську ініціативу «Врятувати церкву в Кугаєві». Довкола старовинного храму, який місцева греко-католицька громада вже не використовує, зібралися громадські активісти та пам’яткоохоронці зі Львова та околиць. У серпні 2013 року встановили у храмі охоронну та протипожежну сигналізацію. Волонтери ініціативи купили за власні та пожертвувані гроші новий дерев'яний ґонт на перекриття храму і дзвіниці. Вже готові й пиломатеріали для реставрації. “Ми, учасники ініціативи, дуже вболіваємо за цей храм і будемо дуже раді, якщо він потрапить у список на фінансування. Для нас особливо знаково, що ми звернули на Кугаївську церкву увагу суспільства та влади не просто балаканням, ми діяли. Зрозуміло, що волонтерськи залучені гроші - десь тисяча, десь більше - це замало і заповільно для реставрації. Реставрація такої пам’ятки потребує комплексного підходу. Надзвичайно важливо, розпочати і завершити всі роботи, бо незавершена реставрація, з перервами у роботах, дуже швидко погіршує стан храму”, - каже голова обласного Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк, який став співтворцем ініціативи “Врятувати церкву в Кугаєві”. На жаль, не дожив до моменту, коли храм таки відреставрують, знаний український графік Богдан Сорока, який теж вболівав за долю церкви. Його альбом ліногравюр “Дерев'яні церкви Галичини” можна було отримати за пожертви на відновлення церкви до 2018 року. Храм у Кугаєві - характерний зразок бойківського типу церков. Згідно з датою, зазначеною на одвірку, його збудували 1693 року. Реставрований коштом громади у 1874 році за отця Олександра Гориновича і провізорів Михайла та Василя Батогів (свідчить напис в інтер’єрі). Ремонт проводили тут також 1985 року. Тоді, зокрема, замінили ґонт. 1989 року наново помалювали. Церква тризрубна. Центральний об’єм увінчаний тризаломним, а два бічні — двозаломним наметовим гонтовим дахом. До вівтарної частини з півночі прибудовано ризницю. Зберігся іконостас 1702-1806 рр. роботи народних майстрів. Дзвіниця дерев’яна, каркасної конструкції, триярусна, з частково відкритим першим ярусом, датується XVIII ст. Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви, храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення Обласного управління охорони культурної спадщини виконано проектно-кошторисну документацію, яка наразі вже не є актуальна. Цей проєкт передбачає підняття храму й заміну підвалин. Однак коштів на реставрацію наразі не було виділено і робіт не розпочато. Загалом для відновлення храму, кажуть у департаменті архітектури і розвитку містобудування Львівської ОДА, потрібні не менше п’яти мільйонів гривень. Якщо врахувати процес виготовлення проєктної документації, її погодження у Міністерстві культури та інформаційної політики, а також отримання всіх необхідних дозволів на початок робіт, передбачених коштів має вистачити до кінця року. Продовжити роботи планують і наступного. “Нагадаю, вже завтра депутати Львівської обласної ради мають намір затвердити нову програму з охорони культурної спадщини області на наступні 5 років. Відтак будуть затверджені і переліки об’єктів, які профінансують з обласного бюджету. Ми сподіваємося і на співфінансування від місцевої Солонківської громади. Відповідно до індексу податкоспроможності, вона не бідна. Тож спільно з комісією спадщини та туризму ЛОР, готуємо її керівництву відповідного листа”, - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Олена Василько.
Відео Ігоря Мартиніва про церкву у Маткові перемогло у конкурсі "Вікі любить пам'ятки" (+ВІДЕО)
9 лютого 2021
Відео Ігоря Мартиніва “Панорами з неба” про церкву-пам’ятку у Маткові перемогло в номінації "Відео" у конкурсі “Вікі любить пам’ятки”. Дерев’яна церква у Маткові споруджена 1838 року і належить до переліку пам’яток світової спадщини ЮНЕСКО. «Цю унікальну пам'ятку бойківської архітектури ми подаємо на конкурс “Велике будівництво” в культурі. Храм потребує реставрації, а його куполи мають бути накриті гонтом. Сподіваємося, що відомість і суспільний резонанс додадуть і громаді, і нам, і експертам азарту - аби реставрувати церкву і зберегти пам’ятку автентичною», - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько. Ігор Мартинів розповідає, до Маткова довелося потрапити у травні під час зйомок проморолика Львівщини. Одразу вирішив, що про це місце зробить окреме відео для свого ютуб-каналу і для видання "Збруч", де веде рубрику "Пам'ятки Галичини". "Коли мені запропонували взяти участь у конкурсі від Вікіпедії, я подав саме це відео», - каже автор відео-переможця Ігор Мартинів. Нагадаємо, департамент створив два промовідео про дерев’яні церкви, одним з наших відеооператорів і був Ігор Мартинів.
Збереження пам’яток архітектури, розвиток екотуризму - у центрі презентаційного заходу у Свірзькому замку
30 серпня 2020
Збереження пам'яток архітектури, розвиток місцевого фермерства, екотуризму, промоція регіональної продукції, співпраця замків Львівщини з бізнесом для їх розвитку та популяризації - ключові теми презентаційного заходу, який відбувся на території Свірзького замку. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. Учасниками комунікаційної платформи також стали представники фермерських господарств, архітектори, туристичні оператори. Очільник області зазначив, для збереження пам’яток культурної спадщини, в наступному році з ініціативи Президента України стартує проект «Велике будівництво у культурі». “Львівщина багата на цінні та унікальні пам’ятки культурної спадщини. Загалом в області, окрім Львова, нараховують понад 1700 таких об’єктів. На жаль, багато з них потребує не лише реставрації, а й протиаварійних робіт. Львівська ОДА вже подала пропозиції із переліком 16 пам’яток, які є нашими туристичними магнітами. Або ж можуть стати такими, якщо їх відновимо і гідно популяризуємо. Серед них є і Свірзький замок. Він вистояв понад 5 століть. У радянський час фортецю додумалися перетворити на школу для трактористів. Надіюся, ми таки відновимо її, і вона стане одним з улюблених місць туристів. Перемишлянщина дуже мальовничий край. Тут чудова природа – ліси, озера. Недалеко звідси – монастир в Уневі, в іншому напрямку – замок в Старому Селі. Думаю, цей туристичний маршрут буде дуже популярним”, - наголосив очільник області. У межах заходу локальні виробники презентували фермерську продукцію. Зазначимо, управління туризму та курортів розробило та видало путівники «Гастромандри Львівщиною» для промоції унікальних продуктів. “Сьогодні на Львівщині вже 22 фермерські господарства відкриті для туристів. Кожне з них виготовляє різноманітну продукцію – від ягід та меду до равликів. Хочу подякувати вам за вашу працю, за креативність. Ви робите велику справу для промоції туристичної Львівщини. Дивуєте гостей традиційними стравами нашого регіону, локальними екологічно чистими, корисними продуктами, чудовим сервісом. Завдяки вам Львівщина стає цікавою для туристів, які цікавляться гастромандрами. Впевнений, цей туристичний напрямок у нашій області буде дуже перспективним. Бажаю вам успіхів, хай вдається все, що ви задумали, за що беретеся. Разом зробимо Львівщину цікавою, комфортною та успішною”, - додав Максим Козицький. Зазначимо, за останні 2 місяці на Львівщині побували близько 20 національних та регіональних медіа, вже цими вихідними приїжджають рейтингові українські блогери та телевізійне тревел-шоу, які стануть туристичними амбасадорами та рекомендуватимуть планувати свої подорожі на Львівщину.
Релігійних організацій УПЦ Московського патріархату у Золочеві не зареєстровано
13 липня 2020
Станом на сьогодні у Золочеві не зареєстровано релігійних організацій УПЦ Московського патріархату та жодна така організація не зверталася із заявою щодо реєстрації статуту. Голова Львівської ОДА Максим Козицький зазначив, що несанкціоноване будівництво мають перевіряти правоохоронні та контролюючі органи. «До мене, як голови Львівської ОДА, звертаються жителі Золочева з проханням зупинити спорудження церкви Московського патріархату. Стверджують, що на вулиці Івана Труша у райцентрі зводять будинок. І за документами - нібито житловий. Однак у людей є підозри, що насправді в цій будівлі буде храм УПЦ МП. У Золочеві не зареєстровано релігійних організацій УПЦ Московського патріархату. Але треба сказати, що релігійні організації в Україні можуть діяти і без державної реєстрації. Закон їм цього не забороняє. На мою особисту думку, споруджувати на Львівщині храм конфесії, яка своїм центром має Москву, - аморально», - наголосив Максим Козицький. Якщо будівництво несанкціоноване, то його мають перевірити правоохоронні та контролюючі органи. А ЛОДА, зі свого боку, забезпечить об’єктивність та неупередженість такої перевірки.
Рада Церков Львова закликає вірних брати участь у богослужіннях у домашніх умовах - через онлайн-трансляцію
10 квітня 2020
Рада Церков міста Львова надала рекомендації священнослужителям та мирянам щодо святкування Вербної (Квітної) неділі та Великодня. Львівська обласна державна адміністрація повністю підтримує цю принципову позицію керівників єпархіальних управлінь, церков та духовенства усіх конфесій і закликає мешканців Львівщини дослухатися до їх заклику та продемонструвати чітку громадську відповідальність за здоров’я та життя своїх рідних, дітей та осіб старшого віку. Лише разом ми зможемо зменшити ризик зараження та зупинити розповсюдження коронавірусу у Львівській області та в Україні. Рекомендації Ради Церков міста Львова священнослужителям та мирянам усіх конфесій міста щодо святкування Вербної (Квітної) неділі та Великодня: Рекомендувати вірним брати участь у богослужіннях на Вербну неділю та в Пасхальних богослужіннях у домашніх умовах - через онлайн-трансляцію. Дозволити мирянам у Вербну неділю та на Пасхальні свята під час онлайн-трансляцій, після прочитання відповідних молитов про благословення верби й пасхальних страв, окропити їх святою водою самостійно вдома. У Вербну неділю та Пасхальні дні віряни не зможуть потрапити до храму на богослужіння. Під час богослужінь у храмі можуть бути присутні лише священнослужителі та церковнослужителі, а також ті, хто забезпечує проведення богослужінь і трансляції. Люди, які знаходитимуться на вулиці поза храмом, повинні дотримуватися фізичної дистанції 2 м та карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). Доступ до плащаниці буде можливим при дотриманні фізичної дистанції 2 м і карантинних норм. Вшанування здійснюється поясним поклоном без дотиків та цілування. Рекомендувати власникам торгових мереж та магазинів організувати можливість освячення великодніх страв перед їх реалізацією. Якщо люди приходитимуть до храму з лозою та пасхальними стравами, освячення відбуватиметься на вулиці з дотриманням фізичної дистанції 2 м та всіх карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). У передмістях міста Львова, малих населених пунктах (селах, селищах) освячення лози та великодніх страв може здійснюватися біля помешкань вірян з дотриманням фізичної дистанції 2 м та карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). Відвідини священнослужителями й мирянами кладовищ є можливими після закінчення карантину. Щодо богословських, канонічних та пасторальних питань (сповідь, причастя тощо) просимо прислухатися до ієрархів своїх Церков. Просимо священнослужителів та вірян дотримуватись усіх карантинних норм та правил! Ці рекомендації були складені відповідно до рекомендацій Національної поліції України та органів місцевої і державної влади. Погоджені керівником Національної поліції Львівщини. *за недотримання умов карантину законом передбачений штраф у розмірі від 17 до 34 тис грн.
Юрій Холод оглянув хід реконструкції Собору Пресвятої Богородиці у с. Батятичі
27 вересня 2019
Сьогодні, 27 вересня, відбулась виїзна нарада щодо завершення реставраційних робіт пам’ятки архітектури місцевого значення – дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці 1788р. у с. Батятичі Кам’янка-Бузького району за участі заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Юрія Холода. Зазначимо, що будівля храму Собор Пресвятої Богородиці побудована у 1788р. і внесена до переліку пам’яток місцевого значення у 1969 році охоронний № 459-м. Серед усіх галицьких церков - це найбільший дерев’яний храм, який зберігся до наших днів. «Для нас важливо і надалі реалізовувати подібні проєкти, адже реставрація таких архітектурних пам’яток – це можливість зберегти для майбутніх поколінь історію нашого регіону», - наголосив Юрій Холод. Нагадаємо, що з метою збереження пам’ятки, а саме - центрального куполу, який перебував у аварійному стані, у 2017 році за кошти Кам’янка-Бузького районного бюджету виготовили проектно-кошторисну документацію для реставрації центрального куполу. У цьому ж році за кошти обласного бюджету було розпочато підготовчі роботи для його відновлення куполу. Однак, у 2018 році роботи були призупинені. У 2019 році у межах заходу обласної програми «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018- 2020 роки» передбачено кошти та виділили субвенцію з бюджету Кам’янка-Бузької ОТГ для завершення реставрації центрального куполу. Станом на сьогодні, реставрація куполу завершується: повністю замінено аварійні дерев’яні конструктиви та покрито купол новою бляхою.
У Моршині відзначили 30-річчя парафії Покрови Божої Матері ПЦУ
15 Червня 2019
Сьогодні, 16 червня, у місті Моршин відбулись урочистості з нагоди 30-річчя парафії Покрови Божої Матері Православної Церкви України. З нагоди річниці у храмі відбулась святкова Божественна літургія. Зазначимо, у Моршині триває святкування Дня міста. Сьогодні у програмі: о 15.00 год - виступ Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України “Верховина”; о 15.00 год – фотовиставка робіт Любові Зайшлої; о 15.30 год – майстер-класи: розпис хною, боді-арт, лялька-мотанка. На завершення о 18.30 – 22.15 відбудеться святковий концерт за участю співака Володимира Окілка, Валентини Мацялко, гурту «Фюжн» та гурту «Шосте чуття»(Амфітеатр міського парку).