Збереження культурної спадщини у громадах – ключова тема Будівельного форуму у Львові
Яка ситуація з пам’яткоохоронною галуззю в області саме тепер, у процесі децентралізації? Як створити ефективні органи управління, відповідальні за долю культурної спадщини у громадах? Про зміни на різних рівнях, відповідальність влади та громади, про загальний стан галузі, джерела фінансування і ситуацію з фахівцями та виконавцями робіт - всі ці теми вчора, 26 травня, порушили на Весняному будівельному форумі-2021. Двогодинну презентацію та дискусії організував департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації.
“Впродовж двох годин ми говорили про відповідальність громад за спадщину, яка розташована на їхній території, про якісну реставрацію та співпрацю на всіх рівнях. Метою було підняти найважливіші теми, а також познайомитися і розпочати всесторонній діалог. Ми знаємо, що на Львівщині створилися 73 громади, а в них - нові управління архітектури. Відповідно, нові люди відповідають на культурну спадщину. Як державний орган, який відповідає за стан об’єктів культурної спадщини, нам дуже важливо зараз перезапустити разом роботу цілої галузі збереження та реставрації пам’яток”, - каже керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Василь Петрик.
Участь у заходах департаменту архітектури та розвитку містобудування на Будівельному форумі, на запрошення департаменту, взяли голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, доктор архітектури, завідувач кафедри архітектури та реставрації Львівської політехніки Микола Бевз, експерти галузі та представники громад Львівщини.
Весняний будівельний форум - щорічна подія, яка охоплює весь будівельний цикл від проектування до спорудження об'єктів. Цьогоріч він триває від 26 до 28 травня у Палаці мистецтв (м. Львів, вул. Коперника, 17). Загалом у програмі тематичні експозиції (вікна, двері, дах, опалення, електрика), обговорення тенденцій і новинок у галузі, живе спілкування та обмін корисними контактами, можливість знайти нових замовників і партнерів.
Новини за темою
На Львівщині відреставрували церкву, де парохом був дід Євгена Коновальця
7 грудня 2021
У вересні 2021 року завершили реставраційні роботи дерев’яного храму Стрітення Господнього в с. Черепин. Реставрацію розпочали в 2018 році, а сьогодні провели урочисту молитву, на якій був присутнім голова Львівської обласної державної адміністрації Максим Козицький. Відновлювали храм спільними коштами та зусиллями Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, Пустомитівською районною радою та Давидівською ОТГ. “Ми маємо розуміти: наша спадщина - це доказ того, що ми - давня нація, з величезним і самобутнім культурним потенціалом, з віковими надбаннями. Спадщина - це також фактор нашої безпеки. Саме тому наш обов’язок дбати і берегти кожну дерев’яну церкву, маленьку чи велику - це також питання національної культурної самобутності", - сказав голова Максим Козицький. Цьогоріч для завершення реставрації церкви Стрітення Господнього в Черепині надійшло майже 800 тисяч гривень з обласного бюджету. Передбачені кошти використали для реставрації вхідних дверей, відновили зовнішні кам’яні сходи до приміщення захристя, замінили і частково відреставрували несучі підвалини, завершили облаштування відмостки навколо храму. “Ми щасливі, що вдалося разом з громадою відновити цю унікальну пам'ятку. Її краса та велич вражають. Наші церкви — це велике культурне та духовне надбання. А особливо такі, як ця: з такою довгою та важливою історією, які впливали на процеси відновлення української незалежності", — розповіла директорка департаменту архітектури та містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Церква Стрітення Господнього в Черепині є пам’яткою архітектури національного значення та датується 1757 роком. Відома передусім тим, що її настоятелем був дідусь засновника та першого голови ОУН Євгена Коновальця — о. Михайло Коновалець, скерований у Черепин після свого висвячення 1852 року. “Цього року ми відзначаємо 130-річчя Євгена Коновальця. Тож завершити відновлення храму в Черепині - дуже важливий підсумок року. Вчора Україна відзначала 30 років Збройних Сил України. Сьогодні у цьому місці, де витає дух тих, хто стояв при становленні Української Держави, ми молилися за майстрів, реставраторів, жителів села, а також наших воїнів — і тих, які творили державність на початку 20 століття, і нинішніх, котрі стоять на варті нашого кордону сьогодні’’, - наголосив Максим Козицький.
У дерев’яній церкві в Комарно покажуть унікальний відеомапінг
23 листопада 2021
27 листопада у Комарно презентують відеомапінг «Михайлівська церква в Комарно: до основ». Вперше в Україні за допомогою 3D-мапінгу покажуть авторську інтерпретацію історії дерев’яної святині. За допомогою світла та звуку дерев’яному храму «повернуть» втрачені елементи іконостасу, а глядачі зможуть побачити церкву «живою», коли вона ще була діюча та наповнена людьми. Автором 3D-мапінгу є креативна продакшн-студія Kurbas Pro, головний художник – Володимир Стецькович. Організаторами заходу є ГО «Центр дослідження та збереження культурної спадщини», Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород» та Комарнівська міська ОТГ. «Дерев’яна церква Архістратига Михаїла в Комарно збудована у 18 столітті і є пам'яткою архітектури національного значення. Наразі храм недіючий, але може бути добрим туристичним магнітом для громади. Як і більшості дерев’яних церков в області, тут бракує промоції, а особливо інноваційних, мистецьких методів привернення уваги. 3D-мапінг – один із таких вражаючих засобів, котрий привертає увагу. Увага до старих храмів нам дуже потрібна, адже вона здатна перетворитися на любов, а про те, що любимо, ми всі, і обласна, і місцева, і державна влада, і підприємці та просто громадяни, будемо більше піклуватися та намагатися зберегти», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Олена Василько. Години початку відеомапінгу: 17.00 та 18.00. Як зазначають організатори, участь для охочих побачити дійство безкоштовна, але з обов’язковою попередньою реєстрацією через в гугл-форму. Участь у події можлива з дотриманням усіх карантинних обмежень. Довідково: Проєкт «Михайлівська церква в Комарно: до основ» реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” в межах проєкту “Карпатська мережа регіонального розвитку” та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей та за кошти Державного бюджету України, отриманих на фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України.
На Львівщині стартував Осінній Будівельний форум-2021
6 жовтня 2021
Сьогодні, 6 жовтня, в області стартував традиційний щорічний Осінній Будівельний форум-2021. Серед учасників відкриття заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. Традиційний для Львівщини Осінній Будівельний форум об’єднав сьогодні архітекторів, підрядників, інвесторів та виробників сучасних технологій та будівельних матеріалів. “В області працюємо над реалізацією важливих об’єктів соціальної сфери, серед яких: навчальні освітні заклади, заклади охорони здоров’я, а також спортивні об’єкти. Приємно, що на Львівщині є багато компаній, які працюють в ногу з часом і виконують якісні проекти. Бажаю надалі усім плідної співпраці, адже заклавши хороший фундамент розвитку області, ми тим самим працюємо над розвитком держави. Цей форум – це хороша платформа для обміну досвідом та контактами між фахівцями галузі, презентації продукції”, - зазначив Юрій Бучко. У межах заходу він привітав переможців «Кришталевої цегли». І місце - об’єкт «Будівництво 4-х секційного багатоквартирного житлового будинку на вул. Ярославенка, 36 у м. Львові»; ІІ місце - об’єкт «Будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Балтійська, 19 у м. Львові»; ІІІ місце - об’єкт «Будівництво житлового комплексу «Веселка» за адресую м. Львів вул. Залізнична, 7». Будівельний форум проходить за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, зокрема департаменту архітектури та розвитку містобудування, департаменту паливно-енергетичного комплексу, департаменту міжнародної технічної підтримки та євроінтеграції. Форум підтримують багато профільних організацій: Конфедерація будівельників України, Будівельна Палата України, Асоціація виробників будівельних матеріалів, Львівська обласна організація національної спілки архітекторів України.
У Львові обговорили можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника
15 квітня 2021
Вчора, 14 квітня, у Львівській обласній державній адміністрації відбулося перше засідання робочої групи, яка обговорила можливість відновлення Державного історико-архітектурного заповідника у Львові. Така робоча група створена за розпорядженням голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького, у відповідь на звернення об’єднання комітетів євреїв та Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури. Наразі йдеться про можливості та варіанти відновлення заповідника, а також - фінансування для установи, якщо її таки відновлять. Потребу у створенні дієвого органу для збереження архітектурної спадщини центральної частини Львова визнають усі. Та щодо питання як це зробити, розгорнулося жваве обговорення. Ініціатори відновлення заповідника наголошують, що не може відповідати за культурну спадщину національного значення лише місцеве самоврядування, бо приходять вибори і влада змінюється. Ефективно це може робити тільки державний орган, бо саме держава відповідальна за виконання міжнародних угод. Водночас, голова комісії спадщини обласної ради Іван Щурко пропонує спершу чітко окреслити повноваження та можливості ДІАЗу, якщо його відновлювати. “Спочатку треба проаналізувати ефективність тих структур, які нині діють на рівні області і міста. Якщо ми не зможемо забезпечити більших повноважень, то, можливо, не варто створювати ще одну структуру. Якщо зможемо запропонувати щось справді дієве, тоді я підтримаю цю ініціативу”, - каже депутат та архітектор. Законодавча база для відновлення та функціонування історико-архітектурного заповідника у Львові є, наголошує начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик. Одним із варіантів пропонує відновити ДІАЗ як орган управління об’єктом світової спадщини ЮНЕСКО - Ансамблем історичного центру Львова. “Органи управління історичною спадщиною ЮНЕСКО передбачені законом, але не створені донині. Нормативна база щодо цього питання точно потребує доопрацювання і змін. Ми не мусимо чекати, Львівщина може бути ініціатором змін в країні. І точно буде. І разом із законодавчою ініціативою, мають бути реальні виважені кроки, які, я думаю, пропонує наша робоча група”, - пояснює Василь Петрик. Нагадаємо, Державний історико-архітектурний заповідник у Львові існував від 1975 до 1991 року. Формально припинив діяти, коли ліквідували його дирекцію. Відновленням структури називають 2009 рік, однак 2015-го тодішній голова ЛОДА Олег Синютка своїм розпорядженням ліквідував цей орган охорони культурної спадщини. Серед учасників робочої групи: директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько, керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Василь Петрик, голова депутатської комісії історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко, директор Представництва Американського об’єднання комітетів для євреїв колишнього СРСР Мейлах Шейхет, президент УНК Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) Василь Гайда, директор ЛОО Українське товариство охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк, т .в. о. начальника юридичного управління апарату Львівської ОДА Оксана Бакун, завкафедри реставрації архітектурної та мистецької спадщини Львівської політехніки професор Микола Бевз.
Пам’ятки архітектури Львівщини переносять на електронну карту
24 березня 2021
На Львівщині всі дані про пам’ятки архітектури, а також їхні охоронні зони перенесуть на окремий шар Геоінформаційного порталу (gis.loda.gov.ua). Наразі сканування наявної паперової документації триває в управлінні містобудівного кадастру департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА. 26 березня о 12.00 спеціалісти запрошують журналістів та всіх зацікавлених долучитися до zoom-конференції, де розкажуть про цей проєкт детальніше. Саме так департамент долучається до Європейського тижня цифрової грамотності, який триває в Україні і який проводить Міністерство цифрової трансформації України. Загалом на створення е-реєстру пам’яток в обласній програмі передбачено 100 тисяч гривень, а виконати всю роботу фахівці департаменту, разом із спеціалістами SoftPro, планують за два роки. Весь процес поділять на такі етапи: Створення електронного реєстру паспортів об’єктів культурної спадщини, Створення електронного реєстру зон охорони пам'яток, Нанесення охоронних зон (а також зон регулювання забудови, охоронюваного ландшафту та охорони археологічного культурного шару). Користувачами е-реєстру, передбачається, будуть органи охорони культурної спадщини, органи місцевого самоврядування, органи архітектури та містобудування, нотаріуси, інвестори, архітектори, громадські пам’яткоохоронні організації та краєзнавці. “Окремий кадастровий шар з нанесеними пам’ятками архітектури дозволить органам місцевої влади, районним та місцевим архітекторам керуватися відкритими даними при прийнятті рішень щодо дозволів на оренду/продаж земельних ділянок у межах населених пунктів. Ці дані також будуть корисні історикам, студентам, громадським активістам та пам'яткоохоронцям”, - каже начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрій Сало. Участь у Європейському тижні цифрової грамотності по-різному беруть усі регіони України та різні державні структури. Усі охочі можуть взяти участь у Zoom-конференції на тему “Створення цифрової бази даних об'єктів культурної спадщини на території Львівської області”. Посилання: https://us02web.zoom.us/j/83807789913?pwd=c3lJZDQrYkQxNERyYW44SUtRUkUyUT09 Індикатор: 838 0778 9913 Код доступу: 1111
Збереження пам’яток архітектури, розвиток екотуризму - у центрі презентаційного заходу у Свірзькому замку
30 серпня 2020
Збереження пам'яток архітектури, розвиток місцевого фермерства, екотуризму, промоція регіональної продукції, співпраця замків Львівщини з бізнесом для їх розвитку та популяризації - ключові теми презентаційного заходу, який відбувся на території Свірзького замку. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. Учасниками комунікаційної платформи також стали представники фермерських господарств, архітектори, туристичні оператори. Очільник області зазначив, для збереження пам’яток культурної спадщини, в наступному році з ініціативи Президента України стартує проект «Велике будівництво у культурі». “Львівщина багата на цінні та унікальні пам’ятки культурної спадщини. Загалом в області, окрім Львова, нараховують понад 1700 таких об’єктів. На жаль, багато з них потребує не лише реставрації, а й протиаварійних робіт. Львівська ОДА вже подала пропозиції із переліком 16 пам’яток, які є нашими туристичними магнітами. Або ж можуть стати такими, якщо їх відновимо і гідно популяризуємо. Серед них є і Свірзький замок. Він вистояв понад 5 століть. У радянський час фортецю додумалися перетворити на школу для трактористів. Надіюся, ми таки відновимо її, і вона стане одним з улюблених місць туристів. Перемишлянщина дуже мальовничий край. Тут чудова природа – ліси, озера. Недалеко звідси – монастир в Уневі, в іншому напрямку – замок в Старому Селі. Думаю, цей туристичний маршрут буде дуже популярним”, - наголосив очільник області. У межах заходу локальні виробники презентували фермерську продукцію. Зазначимо, управління туризму та курортів розробило та видало путівники «Гастромандри Львівщиною» для промоції унікальних продуктів. “Сьогодні на Львівщині вже 22 фермерські господарства відкриті для туристів. Кожне з них виготовляє різноманітну продукцію – від ягід та меду до равликів. Хочу подякувати вам за вашу працю, за креативність. Ви робите велику справу для промоції туристичної Львівщини. Дивуєте гостей традиційними стравами нашого регіону, локальними екологічно чистими, корисними продуктами, чудовим сервісом. Завдяки вам Львівщина стає цікавою для туристів, які цікавляться гастромандрами. Впевнений, цей туристичний напрямок у нашій області буде дуже перспективним. Бажаю вам успіхів, хай вдається все, що ви задумали, за що беретеся. Разом зробимо Львівщину цікавою, комфортною та успішною”, - додав Максим Козицький. Зазначимо, за останні 2 місяці на Львівщині побували близько 20 національних та регіональних медіа, вже цими вихідними приїжджають рейтингові українські блогери та телевізійне тревел-шоу, які стануть туристичними амбасадорами та рекомендуватимуть планувати свої подорожі на Львівщину.
На Львівщині відбудеться Осінній Будівельний форум
7 жовтня 2019
Упродовж 9-11 жовтня у виставковому центрі «Південний-ЕКСПО» (м. Львів, вул. Щирецька,36) відбудеться традиційний Осінній Будівельний форум. Будівельний Форум – це місце зустрічі виробників, дилерів та дистриб’юторів сучасних технологій та будівельних матеріалів з архітекторами, підрядниками та інвесторами в західному регіоні країни. Будівельна виставка репрезентує сучасну будівельну продукцію, новітні технології у сфері будівництва та якісну сервісну пропозицію понад 100 компаній з України та з-за кордону. Упродовж 3-ох днів в межах Форуму відбудеться обговорення актуальних питань будівельної галузі, презентації та семінари також чекатимуть на вас. Під час Форуму організують три взаємодоповнюючі події: XXXX Міжнародна виставка «БудЕКСПО-Осінь», XIII Спеціалізована виставка «ОПАЛЕННЯ», XIII Спеціалізована виставка «АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА», «Салон світла». Основні тематичні розділи: будівельні та оздоблювальні матеріали, будівельні та металеві конструкції, фасадні та покрівельні матеріали, штукатурка, фарби, лаки, суміші, будівельне обладнання, риштування, технології, системи опалення, енергозберігаючі технології, пічки, каміни, димарі, ліфти та ліфтове обладнання, електричний та ручний інструмент, ландшафтна архітектура, виробництво вікон та дверей, профілі, ПВХ, ворота, огорожа і т.д. Будівельний форум відбувається за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, зокрема департаменту архітектури та містобудування, департаменту паливно-енергетичного комплексу, департаменту міжнародної технічної підтримки та міжнародного співробітництва. Контакти Організатора: тел.: (032) 297-06-28, 0673329252, e-mail: n.n.galexpo@gmail.com.
На Львівщині стартував весняний Будівельний Форум
2 квітня 2019
Сьогодні, 2 квітня, в області стартував весняний Будівельний Форум. Участь у заході взяв заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Роман Филипів. «Дуже багато різних об’єктів зараз будуються на Львівщині. Будівництво за рахунок бюджетних коштів ще донедавна вважалось невигідним і ризикованим. За останні роки ми зламали цей стереотип, адже на розвиток соціально-економічної та житлової інфраструктури скерували 6,5 мдрд грн. Щодо приватного будівництва, ми бачимо неймовірну динаміку в цьому секторі. Ренесанс будівельної галузі приводить до нового економічного розвитку. Зупинити Львівщину у розвитку складно. Задавши хороший фундамент розвитку держави, ми його зберігатимемо. Із розвитком будівельної сфери почав розвиватися ринок будметріалів та навчання кваліфікованих кадрів. Компаній, які йдуть в ногу з часом, в Україні дуже багато, і ми разом працюватимемо над впровадженням нових технологій та над розвитком держави», - зазначив під час відкриття Форуму заступник голови Львівської ОДА Роман Филипів. Весняний Будівельний Форум - найбільша будівельна подія Західної України, яка об’єднує всі основні напрями галузі та демонструє нові досягнення будівельної індустрії України та всього світу, показує весь будівельний цикл від архітектурного проекту до кінцевого спорудження об'єкта. Серед основних завдань Форуму - поширення інформації про новітні розробки та досягнення вітчизняної науки. Окрім того, у межах заходу можна ознайомитися із співпрацею з іноземними інституціями та організаціями у сфері будівництва, а також впровадження європейських будівельних стандартів і норм.
У межах Будівельного Форуму відбулась тематична конференція для архітекторів, проектантів та компаній-забудовників
3 жовтня 2018
У межах осіннього Будівельного Форуму відбуваються три взаємодоповнюючі події: XXXVIII Міжнародна виставка «БудЕКСПО-Осінь», XII Спеціалізована виставка «ОПАЛЕННЯ» та XII Спеціалізована виставка «АЛЬТЕРНАТИВНА ЕНЕРГЕТИКА». Форум відбувається під важливим гаслом: «На шляху до енергоефективності», адже, питання енергонезалежності та енергоефективності є дуже актуальним на даний час і нашим завданням є підтримати та допомогти компаніям впровадити в життя новітні технології, сучасні розробки у сфері альтернативної енергетики, дати поштовх до розвитку енергоефективних рішень, довести людям доцільність використання альтернативних джерел енергії. Понад 100 компаній з 15 регіонів України представляють на тематичних виставках Форуму широкий вибір будівельних та оздоблювальних матеріалів, сучасних систем опалення, вентиляції та кондиціонування, декоративних фасадів. На Вас чекають готові рішення щодо встановлення теплових насосів, помп, теплої підлоги, інфрачервоного опалення, дизайнерські рішення для оформлення Вашої оселі. Також, відвідувачі можуть ознайомитись з останніми моделями електрокарів. Цьогоріч у межах форуму порушують низку актуальних проблем, які постали перед Головами ОСББ, питання енергоаудиту, розвиток обласних територіальних громад. Сьогодні, 3 жовтня, відбулась тематична конференція для архітекторів, проектантів та компаній-забудовників. Участь у ній взяла т.в.о. директор департменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Оксана Ткачук. Зокрема, Оксана Ткачук ознайомила присутніх з введенням в дію нових державних будівельних норм «Планування і забудова територій». Також, відбудеться конференція «Енергоефективність та відновлювана енергетика», де розглянуть питання підвищення енергоефективності та впровадження проектів відновлюваної енергетики в області.
3 жовтня стартує осінній Будівельний Форум
1 жовтня 2018
Упродовж 3 - 6 жовтня відбуватиметься осінній Будівельний Форум. Двічі на рік, навесні та восени, провідні будівельні компанії, виробники будівельних матеріалів, архітектори, дизайнери та інженери збираються на Будівельному Форумі, щоб продемонструватисвої досягнення у будівельній сфері, ознайомити потенційних клієнтів з асортиментом своєї продукції та послуг, розширити дилерську мережу та обговорити актуальні та необхідні питання в колі друзів та партнерів. Упродовж кількох днів у Виставковому центрі “Південний-EXPO” відбуватимуться цікаві семінари, онлайн-презентації, акції та розіграші. Осінній Будівельний Форум - будівельна подія Західної України, яка об’єднує всі основні напрями галузі та демонструє новації будівельної індустрії України та всього світу, показує весь будівельний цикл від архітектурного проекту до кінцевого спорудження об'єкта. Детальніше - тут.
На Львівщині стартував Весняний будівельний форум - 2018
28 березня 2018
Сьогодні, 28 березня, стартував Весняний будівельного форуму - 2018 у виставковому центрі «Південний - ЕКСПО» Т.в.о директора департаменту архітектури та розвитку містобудування облдержадміністрації Оксана Ткачук привітала учасників форуму і зазначила, що на форумі представлені новітні матеріали та технології у сфері будівництва, розвитку енергозберігаючих технологій, інновації у суміжних галузях, адже прогрес будівельної галузі є локомотивом розвитку економіки в цілому. У межах заходу презентують XXXVII Міжнародну виставку «Буд-ЕКСПО-весна» та XIII Спеціалізовану виставку «Вікна. Двері. Дах». У Форумі беруть участь 120 компаній, які представлять всі можливості будівельного ринку з різних куточків України та Європи. Упродовж чотирьох днів відвідувачі заходу матимуть можливість ознайомитися із різноманітними послугами та продукцією ринку будівництва.