Постать видатного ученого Івана Верхратського вшанували науковим семінаром

29 квітня 2021р, Новини. Департамент освіти і науки, Прес-служба ОДА

Наукове товариство імені Тараса Шевченка спільно з департаментом освіти і науки Львівської ОДА організували науковий семінар «Дійсний член НТШ Іван Верхратський». В межах семінару свої доповіді представили мовознавці, журналісти, біологи.

«Приємно, що відбуваються такі семінари. Департамент розуміє важливість таких заходів, адже в сучасних реаліях випадкові люди потрапляють в науку і знецінюють її. Тому важливо долучатись до заходів, що на високому інтелектуальному і науковому рівні представляють наших світочів, педагогів і науковців, які стали дороговказами для наступних поколінь. Ми із задоволенням долучаємось до таких заходів, аби мати можливість популяризувати видатних українців», - наголосила під час семінару керівник управління інновацій департаменту освіти Ольга Котовська.

Журналіст-міжнародник та громадський діяч Марко Сімкін під час своєї доповіді «Шкіци до біографії українського педагога Івана Верхратського» запропонував вшанувати пам'ять вченого не лише семінарами, а й присвоєнням його імені науковим установам.

«Неабияке значення для розвитку української ідентичності має вшанування постатей, які присвятили своє життя та здобутки українському народу. Свої перші наукові доробки він почав писати ще в гімназії. Іван Франко писав, що найбільше на його навчання вплинув саме Верхратський, який був його наставником. Він усе життя працював над покращенням української мови в світі та створив підручники за результатами своїх досліджень. Громадськість шанувала його працю, а його наукові статті отримали міжнародне визнання. Варто ініціювати звернення, аби на будинку, де він прожив значну частину свого життя, встановити меморіальну дошку. Львів’яни мають знати, який видатний науковець проживав свого часу у Львові», - зазначив Марко Сімкін.

Своєю чергою доктор філологічних наук, голова мовознавчої комісії НТШ Ганна Дидик-Меуш відзначила, що подібні заходи справедливо посилять увагу до таких постатей як Іван Верхратський.

«Чільне місце у діяльності науковця посідає мовознавство. Він в одній особі поєднував різні таланти, це особливості людей Відродження. Іван Верхратський як мовознавець розбудовував українську термінологію, був поборником української мови на народній основі. На правописній ниві, що актуальна і донині, він вказує нам шлях. Учень Степан Рудницький зауважив, що завдяки Верхратському та іншим науковцям, маємо термінологію для всіх природничих наук. Його робота заклала підвалини українського правопису та словників. Дослідження лемківської говірки доводить, що праці Верхратського неабиякої величини”, - зауважила Ганна Дидик-Меуш.

Зазначимо, цього року виповнюється 175 років із дня народження видатного українця. Івана Верхратського цікавили різноманітні галузі науки: природознавство, мінералогія, біологія, мовознавство, фольклористика. Займався екологічними проблемами. Перші спроби в творенні української природничо-наукової термінології Іван Верхратський розпочав ще у 17-річному віці. Іван Верхратський був одним із перших членів Наукового Товариства ім. Т.Шевченка.

Ключові слова:

лекція

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook