«Україна. 30. Земля»: учасники Всеукраїнського форуму дискутували про вигоди громад від передачі земель на місця
Сьогодні, 25 травня представники департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, зокрема директор департаменту Тетяна Гетьман та заступник начальника управління-начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин Тетяна Борушок долучились до роботи Другого дня Всеукраїнського Форуму «Україна. 30. Земля». Захід присвячений надважливій темі – «Ринок землі – вигода для громад».
У ході Форуму обговорили питання нової системи управління земельними ресурсами безпосередньо громадами, планування та розробки комплексного плану просторового розвитку, а також зосередили увагу на проблемах, викликах та перспективах соціально-економічного розвитку органів місцевого самоврядування в контексті Земельної реформи, зокрема на шляху до обігу земель сільськогосподарського призначення.
Із вітальним словом до учасників заходу звернувся Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Він наголосив, що через відсутність ринку землі довготривалі інвестиції в сільському господарстві складають незначну частку. І навпаки, після запуску ринку землі у сільгоспвиробників з'явиться можливість планувати свою діяльність на десятиліття вперед. За словами Прем’єра, запуск ринку землі буде вигідним для українського бізнесу.
«Після запуску обігу земель у виробників з’явиться можливість планувати свою діяльність на роки і десятиліття вперед і не боятись інвестувати. Також, дрібні і середні фермери отримають першочергове право викупу землі у разі, якщо землевласник вирішить продати свій пай. Відкриття ринку землі спричинить зростання ціни на землю щонайменше вдвічі протягом перших 3-5 років. Такі наші оцінки і такі оцінки експертів”, - сказав Денис Шмигаль.
Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко наголосив на важливості покладених повноважень на очільників територіальних громад згідно змін до чинного земельного законодавства, як найближчої ланки влади до населення.
Після ухвалення законопроєкту №2194, який можна назвати новою українською земельною Конституцією, територіальні громади стануть повноцінними господарями своєї землі. Але мало отримати права та можливості, потрібно розуміти, як ними ефективно скористатися. З передачею сільськогосподарських земель до відання громад розширюються можливості приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції. Додатковий земельний ресурс дозволить покращити інфраструктуру, забезпечить надходження до бюджетів на місцях.
«Таким чином, голови громад мають зробити насамперед такі кроки:
1.Провести інвентаризацію земель громади.
2. Замовити комплексний план просторового розвитку територій громади.
3. Провести зустрічі з потенційними інвесторами.
4.Регулярно проводити нормативну грошову оцінку земель громади.
5. Опублікувати містобудівну та землевпорядну документацію громади в інтернеті.
6. Виставити вільні землі в оренду на земельному аукціоні, щоб збільшити надходження до місцевого бюджету.
7. Знайти професійних землевпорядників», - зазначив Лещенко.
У заході також взяли участь представники Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, іноземні експерти, представники дипломатичних представництв та міжнародних організацій.
Трансляція на сайті форуму – https://ukraine30.com/ Facebook – https://www.facebook.com/Forum.Ukraine30/ канал Youtube – bit.ly/3pS9Y7n
Новини за темою
Районні військові адміністрації ознайомились на практиці з державною реєстрацією договорів оренди на землю
4 травня 2022
Сьогодні департаментом агропромислового розвитку Львівської обласної військової адміністрації, за сприяння радників напряму земельної реформи Програми USAID з аграрного та сільського розвитку - АГРО, за участі представників Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, ГУ Держгеокадастру у Львівській області було проведено zoom-нараду для районних військових адміністрацій щодо заповнення форми Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану. В межах заходу представникам РВА наочно продемонстрували внесення інформації до Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану щодо: договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих в оренду органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування; договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення, переданих в оренду постійними користувачами, емфітевтами; договорів про передачу права землекористування. Представники РВА мали змогу отримати відповіді на всі запитання щодо державної реєстрації договорів на землю. Матеріали zoom-наради (запис) можна завантажити за посиланням. Нагадаємо, що 29 квітня набрав чинності Наказ Мінагрополітики «Про затвердження форми книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану» від 11.04.2022 року № 219, яким затверджено форми для проведення державної реєстрації договорів землі. Такі Книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану ведуться районними військовими адміністраціями. Детальніше про наказ про старт реєстрації договорів тут.
На порталі Дія.Бізнес тепер можна дізнатися інформацію про земельну реформу
30 листопада 2021
На національному порталі з розвитку підприємництва Дія.Бізнес доступний новий розділ — «Земельна реформа». Тепер підприємці отримуватимуть усю актуальну інформацію про можливості для розвитку власної справи в сфері земельних відносин. На сторінці https://business.diia.gov.ua/land-refrom доступна інформація про всі нові можливості для землевласників, фермерів та громад, а також для тих українців, які раніше не мали можливості придбати й розпоряджатися землею. Інформація розподілена за трьома напрямами: «Я — землевласник», «Я — покупець» та «Я — орендар», де кожен знайде відповіді на актуальні запитання. Так, землевласник дізнається, кому він може продати земельну ділянку, за якою ціною, які документи для цього потрібні, чи можна продати частину землі та які податки доведеться сплатити під час продажу тощо. Покупець отримає вичерпну інформацію щодо всіх умов покупки землі та збору необхідної документації. А орендар довідається про свій пріоритет при викупі землі та принцип реалізації переважного права, а також про різні важливі нюанси дії договору оренди. Крім того, на сторінці «Земельна реформа» на Дія.Бізнес кожен знайде довідкові матеріали та інструкції щодо користування земельною ділянкою, а також стосовно купівлі й продажу земельної ділянки. Це, зокрема: - порядок реалізації переважного права під час продажу землі; - рекомендації Мінагрополітики щодо користування земельною ділянкою та щодо її купівлі; - як підготуватися до продажу паю. «Земельна реформа задумувалася та реалізовувалася, виходячи з трьох базових основ, які ми хотіли гарантувати українцям: володіти, користуватися та розпоряджатися своєю землею. 1 липня 2021 року вони це право отримали. Ми сьогодні робимо все, щоб це право реалізовувалося прозоро, доступно, зрозуміло, легко та максимально повно. Кожен українець має знати, які можливості перед ним відкрила земельна реформа та, зокрема, ринок землі. І мати змогу в повній мірі ці можливості реалізовувати», – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко. Оперативне оновлення інформації про земельну реформу на Facebook-сторінці земельної реформи.
Кабмін затвердив нову методику нормативної грошової оцінки земель: що це дасть громадянам і громадам
4 листопада 2021
Уряд ухвалив історичну для земельних відносин постанову, яка регламентує нову уніфіковану методику затвердження нормативної грошової оцінки (НГО) землі. До цього діяли три різні методики та види НГО для різних категорій земель, затверджені ще в 1995, 2011 та 2016 роках. Показники оцінки мали значні диспропорції між собою у часі та в просторі. Громадяни, органи місцевого самоврядування були змушені формувати й погоджувати три різних види технічної документації, адже без НГО не можна ні сплатити земельний податок, ні продати земельну ділянку. Відтепер усе звели в одну методику. Рада кожної територіальної громади зможе затвердити НГО відразу для всіх земельних ділянок усіх категорій та форм власності на всій своїй території за зрозумілими й прозорими процедурами. Документація з НГО буде у формі електронного документа, а дані про НГО земельних ділянок вноситимуться до Державного земельного кадастру і будуть доступні всім. При цьому уже погоджена раніше технічна документація з НГО зберігатиме чинність доти, поки місцева влада не погодить нову. Відтепер НГО земельних ділянок визначається так: площа земельної ділянки, що підлягає оцінці, множиться на норматив капіталізованого рентного доходу на одиницю площі та коефіцієнти, які враховують: розташування громади в межах зони впливу великих міст; курортно - рекреаційне значення населених пунктів; розташування громади в межах зон радіаційного забруднення; місце розташування; цільове призначення земельної ділянки; особливості використання земельної ділянки; індексацію оцінки земель. «Ця постанова – важливий ключ для територіальних громад у повномасштабному проведенні НГО всіх земель, що розташовані на їх територіях. Відтепер оцінка буде одразу на всю територію громади, а не на окремі «клаптики». Результати оцінки одразу по всій громаді потраплятимуть до Державного земельного кадастру і кожний охочий зможе отримати витяг про оцінку своєї ділянки швидко та без зайвих бюрократичних процедур», – говорить Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко. Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики нормативної грошової оцінки земель».
«Львівщина показує чудовий приклад розвитку мережі молодіжних центрів», - Марина Попатенко
29 жовтня 2021
У Львові стартував Всеукраїнський форум молодіжних центрів, який зібрав з різних регіонів України працівників структурних підрозділів у сфері молодіжної політики державних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та молодіжних центрів. Форум є платформою для обміну досвідом серед учасників. Співорганізатором Форуму є Міністерство молоді та спорту України, від імені якого учасників привітала заступниця Міністра Марина Попатенко. «Дуже приємно, що тут зібралися «динозаври» молодіжної роботи, які дуже багато часу системно приділяють роботі в молодіжній сфері, розвитку молодіжних центрів, і які вміють заряджати молодь у своїй громаді. Прийнято закон і багато нормативних документів, які дають платформу, для того, щоб ця система працювала. Ми маємо разом напрацьовувати спільне стратегічне бачення, куди має рухатися молодіжна політика і як мають працювати молодіжні центри. Наша робота спрямована на те, щоб в кожній області з’явився обласний молодіжний центр. І Львівщина показує чудовий приклад, коли з обласного бюджету, у спільній роботі з обласною радою, виділені ресурси на те, щоб розвивати мережу молодіжних центрів у всій області. Приклад такої співпраці може бути імплементований в нову нормативну базу, яку ми будемо напрацьовувати», - зазначила Марина Попатенко. Окрім того, за докладання зусиль до творення молодіжної політики у Львівській області, реалізацію молодіжних заходів та проєктів заступниця Міністра відзначила нагородами працівників у сфері культури та молодіжної політики Пустомитівської та Дрогобицької міських рад, Львівського обласного та Стрийського молодіжних центрів. Учасники форуму попрацюють у групах, візьмуть участь в освітніх сесіях та обговореннях щодо нормативно-правової діяльності молодіжних центрів, менеджменту, тайм-менеджменту, комплексного розв’язання проблемних ситуацій та уміння ухвалювати рішення. Обговорення відбувається за інноваційною інтерактивною методикою CivicLab від проєкту Ради Європи “Зміцнення громадської участі у демократичному процесі прийняття рішень в Україні”. Такі заходи сприятимуть посиленню ефективної діяльності молодіжних центрів, підвищенню рівня знань щодо управління в їх менеджерів та керівників. «Молодіжному середовищу по всій Україні і, зокрема, на Львівщині, притаманне чудове гасло: «Нічого про молодь без молоді»!, – це і про проведення масових заходів, і про напрацювання нормативно-правових актів. Нехай ці дні Форуму для кожного з вас стануть відкриттям – в знайомствах, комунікації, і, звісно, в тих напрацюваннях, які ви запропонуєте парламенту на розгляд, для того, щоб вносити зміни, які будуть не заради змін, а заради того, щоб молодь відчувала себе в державі більш впевненіше і більш стабільно», - сказав у своєму вітальному слові начальник управління молоді і спорту Львівської ОДА Роман Хім’як. Форум триває три дні – з 28 по 30 жовтня. Вчора учасники форуму знайомилися з роботою молодіжних центрів Львова, а сьогодні і завтра працюватимуть у форматі обговорень. Його організаторами є Міністерство молоді та спорту, управління молоді та спорту ЛОДА, державна установа «Всеукраїнський молодіжний центр», громадська спілка «Асоціація молодіжних центрів України». Захід проводиться з дотриманням усіх санітарних та протиепідемічних норм.
Перші 100 днів ринку землі: результати земельної реформи у Львівській області в цифрах
13 жовтня 2021
Три місяці тому запрацював ринок землі. Саме 1 липня скасована дія мораторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відтак, сьогодні під час брифінгу на тему перших ста днів роботи земельної реформи обговорили продаж ділянок сільськогосподарського призначення, умови продажу, систему законів, що регулює хід земельної реформи та позитиви ринку землі. «Мораторій діяв лише на землі, які в народі називають паями. Було безліч законопроєктів, які б мали скасувати його дію, однак лише зараз це вдалось зробити. Так склалось, що земельна реформа у населення, дрібних фермерів та особистих селянських господарств асоціюється лише з прийняттям Закону України про обіг (ринок) землі сільськогосподарського призначення. Насправді це ряд законів - ціла система, що удосконалює систему управління та дерегуляцію у сфері земельних відносин, запроваджує прозорий процес земельних електронних аукціонів, забезпечує публічність та відкритість інформації про землю та ресурси, поліпшує доступ малих агровиробників до банківського фінансування. Більша частина завдань земельної реформи вже почала виконуватися», - зазначила заступник начальника управління - начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Тетяна Борушок. За словами пані Тетяни, на старті ринку в багатьох аграріїв були застереження стосовно того, що землі почнуть активно продавати. Проте, є певні обмеження, що не дозволяють цього зробити. Наприклад, з 1 липня цього року набути у власність землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть лише громадяни України не більше 100 гектарів в одні руки. Також Львівщина орієнтовно на 20 місці з усіх областей України за кількістю укладених правочинів по сільськогосподарських землях (ОСГ, садівництво, паї). Відтак в області уклали лише 877 правочинів, з них суто по купівлі-продажу – 650. Лише 146 правочинів стосуються купівлі-продажу паїв (загальною площею 166 га). Такі показники означають, що немає поспіху щодо продажу земель сільськогосподарського призначення. Відкриття ринку земель є поетапним і дуже компромісним. Експерти не радять поспішати із продажем своїх земель. Однак, якщо таки власник вирішив її продати, то вартує підготувати документи та обрати нотаріуса. «Ринок землі розширив повноваження як приватних, так і державних нотаріусів під час укладання угод. Відтепер нотаріуси перевіряють кінцевого бенефіціара, наявність покупців у санкційних списках тощо. Варто зазначити, що упродовж всього періоду дії ринку землі не було жодної відмови в нотаріальній допомозі, до прикладу, на підставі того, що кінцевий набувач прав не відповідає критеріям, визначених законом», - зазначив начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Тарас Грень. Основними Законами у сфері земельної реформи є Закон №552 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» та Закон № 1423 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». «Зараз ухвалені усі необхідні законодавчі акти, які дозволяють завершити земельну реформу. До прикладу, за законом щодо дерегуляції у сфері земельних відносин більшість земель перейшли в користування об’єднаних територіальних громад, які на місцях мають можливість самостійно визначати план свого розвитку. Ці закони дозволяють власникам вільно розпоряджатися своєю земельною власністю, так, як це запроваджено у багатьох Європейських державах. При цьому встановлені запобіжники щодо спекуляції та зловживань на ринку землі. Зокрема, це обмеження кількості земельних ділянок, які може мати у власності одна фізична особа», - розповів заступник начальника ГУ Держгеокадастру у Львівській області Василь Собко. «Громади стали повноцінними розпорядниками земель, а відтак в першу чергу громади зацікавленні у впорядкуванні своїх наявних земельних ресурсів. Проведення аудиту та інвентаризації, пошук додаткового земельного ресурсу до залучення в сільськогосподарський оборот - це основні завдання на сьогодні. Бо від якісного та правильного розпорядження землями залежить безпосереднє наповнення місцевого бюджету та економічно-соціальний розвиток громади», - зауважила керівниця Львівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації громад Марія Дискант. Своєю чергою, співвласник фермерського господарства «Біоконцепт - Гарденія» Орест Кабаш наголосив на важливості кооперування населення. «Маючи у власності паї чи з правом користування, наші громадяни мають розуміти, що вони можуть не лише передавати ці ділянки в оренду аграрним компаніям, а й працювати на них самостійно. Це дозволить їм отримувати постійний пасивний дохід», - додав він. До слова, брифінг спільно організований Львівською облдержадміністрацією та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Ілона Орнат
Відкритий ринок землі в Україні: представники юриспруденції поділились досвідом перших кроків роботи в умовах реформи
30 липня 2021
З 1 липня в Україні набув чинності закон, який скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Це один з основних законів, що впроваджує земельну реформу в країні та знаменує собою довгоочікуване відкриття ринку земель. Сьогодні, 30 липня, минає місяць від набуття чинності Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Відтак, у Західному Міжрегіональному управлінні Мін’юсту відбулась інформаційно-просвітницька конференція на тему ринку землі. Присутні: заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний, начальник юридичного управління апарату ЛОДА Максим Василишин, директор департаменту агропромислового розвитку адміністрації Тетяна Гетьман, начальник Західного міжрегіонального управління Мін’юсту Тарас Грень. Також на відеозв’язку були учасники від Держгеокадастру Львівської, Рівненської та Волинської областей. Під час обговорення представники влади, юридичної сфери та підприємці наголосили на важливості впровадження земельної реформи. Зокрема, учасники конференції обмінювались своїм досвідом роботи в нових умовах. Мета конференції – дати відповідь присутнім на найактуальніші питання про ринок землі, тим самим, покращити взаємодію з суб’єктами державної реєстрації, а також підвищити їхній рівень кваліфікації. «Питання ринку землі зараз потребує значної уваги, як від органів влади, так і підприємців чи пересічних громадян. Адже сьогодні українці мають право та є в змозі самостійно користуватись майном, у тому числі також землею сільськогосподарського призначення. Впевнений, що люди, які причетні до запуску ринку землі з практичної чи правової точки зору націлені на те, щоб актив, який належить народові працював в інтересах громадян. Своєю чергою, переконаний, що взаємодія між Львівською облдержадміністрацією, структурних підрозділів та департаментів ЛОДА, а також Міжрегіональним управлінням юстиції сприятиме пожвавленню цьому процесові», - зазначив під час конференції Віталій Загайний. Серед головних тем, що винесли на обговорення: Основні аспекти законодавства у сфері земельних правовідносин; Зміни, які відбулись у громадах відповідно до Закону; Умови купівлі/продажу землі сільськогосподарського призначення; Порядок роботи нотаріусів, згідно з чинним законодавством. Довідково: До завдань земельної реформи входить: перехід державних земель у повноцінне розпорядження громад, спрощення процедур у сфері земельних відносин, поява в орендаря переважного права на придбання земельних ділянок, відкритість інформації про землю та ресурси та чесний спосіб торгів на аукціонах. З основними положеннями Закону можна ознайомитись за посиланням. Ілона Орнат
«Україна 30. Земля»: третій день Всеукраїнського форуму присвятили інфраструктурі геопросторових даних
26 травня 2021
Сьогодні, 26 травня, представники департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації взяли участь у роботі третього дня Всеукраїнського Форму «Україна 30. Земля», присвяченого темі: «Національна інфраструктура геопросторових даних». Із вітальним словом до учасників заходу звернувся Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко. Він зазначив, що проєкт Національної інфраструктури геопросторових даних (НІГД) реалізується в межах земельної реформи. Лещенко наголосив, що близько 20 років питання відкритості даних щодо земельних ресурсів не вирішувалося і зрештою Закон «Про національну інфраструктуру геопросторових даних» ухвалено у квітні 2020 року. НІГД – це система, яка об’єднує дані різного типу (про землю, воду, ліси, природні ресурси, інфраструктуру, комунікації) на єдиній картографічній основі та забезпечує користувачам можливість простого пошуку та безперешкодного доступу до будь-яких даних на національному, регіональному та місцевому рівнях. Запровадження Національної інфраструктури геопросторових даних у національному масштабі сприятиме поетапній повній цифровізації всіх процесів та даних в Україні, дерегуляції чинних процедур, відкриттю інформації та створенню доданої вартості, залученню більшого обсягу інвестицій, особливо на місцевому рівні, уникненню дублювання фінансових і людських ресурсів на аналогічних роботах, забезпеченню ефективного державного управління та громадського контролю. Як наслідок – повноцінне функціонування НІГД дасть змогу прискорити економічний розвиток країни, а відкритість і доступність інформації збільшить довіру громадян до влади. «Майбутнє земельної реформи неможливе без таких сучасних рішень. Зараз відбуваються величезні історичні процеси», - наголосив Роман Лещенко. Міністр підкреслив, що таким чином, Україна приєдналася до провідних країн Європейського Союзу, які ще створюють та розвивають власні інфраструктури геопросторових даних відповідно до директиви ЄС INSPIRE. Головною унікальністю системи є те, що всі дані, відображені в ній, не зібрані фізично, а інтегровані за допомогою сервісів у режимі онлайн. Наприклад, якщо десь вносяться зміни в містобудівну документацію чи оновлюються місцеві ортофотоплани – це миттєво буде доступним для використання й на національному геопрорталі НІГД. Геопортал активно наповнюють 75 територіальних громад, 10 міст, Харківська та Львівська ОДА, держустанови, громадські організації у сфері НІГД і бізнес. Надалі передбачається участь усіх міст та громад країни. До участі у Форумі також долучились представники органів державної влади, місцевого самоврядування, міжнародних організацій та представництв. Нагадуємо, пряму трансляцію третього дня Всеукраїнського Форуму «Україна 30. Земля» можна переглянути за посиланнями: https://ukraine30.com/land/ Трансляції в Youtube: Всеукраїнський форум «Україна 30. Земля». День 3 https://www.youtube.com/watch?v=VZbko-MxjMw&list=PLhhqIPdCjhzoFsrbMj1sh2d8_eGXHReiG&index=28 Трансляція англійською за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=SOKS6PS7xeI&list=PLhhqIPdCjhzoFsrbMj1sh2d8_eGXHReiG&index=29 Пресконференція: https://www.youtube.com/watch?v=hulEAnDBXqA&list=PLhhqIPdCjhzoFsrbMj1sh2d8_eGXHReiG&index=30
«Україна 30. Земля»: представники Львівщини долучились до роботи Всеукраїнського форуму
24 травня 2021
Сьогодні, 24 травня, представники Львівської обласної державної адміністрації, зокрема, заступник голови Віталій Загайний, директор департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман та заступник начальника управління-начальник відділу Тетяна Борушок взяли участь Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля». Захід триватиме три дні. Із вітальним словом до учасників форуму звернувся Президент України Володимир Зеленський. Під час свого виступу він наголосив на важливості впровадження земельної реформи, що в подальшому лише позитивно відобразиться на економічному та соціальному розвитку як окремих регіонів так і країни в цілому. А також нагадав, що Верховна Рада, нарешті, ухвалила ключові закони, необхідні для повноцінного старту прозорого ринку землі: закон № 2195, який запроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу землі та закон № 2194, яким пропонується, передати землі державної власності за межами населених пунктів (окрім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. Законопроєкт 2194 своїми нормами регламентує дерегуляцію у сфері земельних ресурсів, а також докорінно змінює етапи у сфері землеустрою. Саме його називають «земельною конституцією». За словами Президента, колишні скликання Ради не змогли провести земельну реформу, замість того утворивши всередині країни «офшор площею понад 8 млн га — це сірий, тіньовий ринок, де землю легко купували, дуже легко продавали, збирали врожай і заробляли мільйони без сплати будь-яких податків, офіційного працевлаштування і соціальних гарантій для людей». «За попередніми підрахунками, було незаконно присвоєно близько 5 млн га державних земель України. Поясню масштаб цієї цифри на дуже простому прикладі. У 2014 році Росія анексувала у нашої держави півострів Крим. За роки мораторію деякі політики і бізнесмени вкрали у держави землю, яка дорівнює площею майже двох півостровів Крим. Безумовно, ми зробимо все, щоб повернути і те, і інше», - заявив він. Президент також розповів, що за часи мораторію померло майже 1 млн землевласників, а вартість 1 га с/г землі стала найнижчою у Європі. Родзинкою виступу Президента було саме підписання закону № 2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин. «Це закон, який чітко закріплює, що продавати та купувати землю можуть виключно українці, і закон, який я з великою радістю саме тут і саме зараз хочу підписати», - сказав Володимир Зеленський. Учасниками першого дня всеукраїнського форуму також були Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко, тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін, посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас, директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Аруп Банерджі, члени уряду, народні депутати, представники дипломатичних установ, міжнародних організацій та іноземні експерти. Під час форуму обговорили головні пріоритети та переваги від запуску ринку; як ринок сприятиме очікуванням аграріїв у питаннях зрошення земель, агрострахування та кредитування; як запуск ринку землі може бути вигідним людям, які працюють на землі - фермерам. Стежте за трансляцією форуму на YouTube-каналі: youtube.com/channel/UC7ThkuaEYwKIoKWWBKN3Hmw А також на фейсбук-сторінці: facebook.com/Forum.Ukraine30 Довідково про законопроєкт № 2194, яким пропонується: - передати землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад; - встановити на законодавчому рівні чіткий, організаційно простий та незатратний механізм порядку встановлення і фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад, у тому числі об’єднаних; - надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності; - надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо затвердження планів детального планування території за межами населених пунктів; - відмовитися від існування спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із передбаченням існування натомість центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кадастрової діяльності та геопросторових даних; - надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель: - обласним державним адміністраціям (які в перспективі, після завершення реформи децентралізації, будуть трансформовані у префектури), виконавчим органам сільських, селищних, міських рад; - скасувати інститути державної експертизи землевпорядної документації та агрохімічної паспортизації земель.
«Україна 30. Земля»: представники Львівщини долучились до роботи Всеукраїнського форуму
24 травня 2021
Сьогодні, 24 травня, представники Львівської обласної державної адміністрації, зокрема, заступник голови Віталій Загайний, директор департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман та заступник начальника управління-начальник відділу Тетяна Борушок взяли участь Всеукраїнському форумі «Україна 30. Земля». Захід триватиме три дні. Із вітальним словом до учасників форуму звернувся Президент України Володимир Зеленський. Під час свого виступу він наголосив на важливості впровадження земельної реформи, що в подальшому лише позитивно відобразиться на економічному та соціальному розвитку як окремих регіонів так і країни в цілому. А також нагадав, що Верховна Рада, нарешті, ухвалила ключові закони, необхідні для повноцінного старту прозорого ринку землі: закон № 2195, який запроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу землі та закон № 2194, яким пропонується, передати землі державної власності за межами населених пунктів (окрім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад. Законопроєкт 2194 своїми нормами регламентує дерегуляцію у сфері земельних ресурсів, а також докорінно змінює етапи у сфері землеустрою. Саме його називають «земельною конституцією». За словами Президента, колишні скликання Ради не змогли провести земельну реформу, замість того утворивши всередині країни «офшор площею понад 8 млн га — це сірий, тіньовий ринок, де землю легко купували, дуже легко продавали, збирали врожай і заробляли мільйони без сплати будь-яких податків, офіційного працевлаштування і соціальних гарантій для людей». «За попередніми підрахунками, було незаконно присвоєно близько 5 млн га державних земель України. Поясню масштаб цієї цифри на дуже простому прикладі. У 2014 році Росія анексувала у нашої держави півострів Крим. За роки мораторію деякі політики і бізнесмени вкрали у держави землю, яка дорівнює площею майже двох півостровів Крим. Безумовно, ми зробимо все, щоб повернути і те, і інше», - заявив він. Президент також розповів, що за часи мораторію померло майже 1 млн землевласників, а вартість 1 га с/г землі стала найнижчою у Європі. Родзинкою виступу Президента було саме підписання закону № 2194 щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин. «Це закон, який чітко закріплює, що продавати та купувати землю можуть виключно українці, і закон, який я з великою радістю саме тут і саме зараз хочу підписати», - сказав Володимир Зеленський. Учасниками першого дня всеукраїнського форуму також були Міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко, тимчасова повірена у справах США Крістіна Квін, посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас, директор Світового банку у справах Білорусі, Молдови та України Аруп Банерджі, члени уряду, народні депутати, представники дипломатичних установ, міжнародних організацій та іноземні експерти. Під час форуму обговорили головні пріоритети та переваги від запуску ринку; як ринок сприятиме очікуванням аграріїв у питаннях зрошення земель, агрострахування та кредитування; як запуск ринку землі може бути вигідним людям, які працюють на землі - фермерам. Стежте за трансляцією форуму на YouTube-каналі: youtube.com/channel/UC7ThkuaEYwKIoKWWBKN3Hmw А також на фейсбук-сторінці: facebook.com/Forum.Ukraine30 Довідково про законопроєкт № 2194, яким пропонується: - передати землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) до комунальної власності сільських, селищних, міських рад; - встановити на законодавчому рівні чіткий, організаційно простий та незатратний механізм порядку встановлення і фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад, у тому числі об’єднаних; - надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності; - надати органам місцевого самоврядування повноваження щодо затвердження планів детального планування території за межами населених пунктів; - відмовитися від існування спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, із передбаченням існування натомість центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері кадастрової діяльності та геопросторових даних; - надати повноваження із здійснення державного контролю за використанням та охороною земель: - обласним державним адміністраціям (які в перспективі, після завершення реформи децентралізації, будуть трансформовані у префектури), виконавчим органам сільських, селищних, міських рад; - скасувати інститути державної експертизи землевпорядної документації та агрохімічної паспортизації земель.
Територіальні громади закликають долучатись до проведенння аудиту земель
26 лютого 2021
25 лютого відбулась онлайн конференція щодо земельної реформи. У ній взяли участь представники територіальних громад та юристи з безоплатної правової допомоги всієї України. «Земельні відносини та питання обігу (ринку) земель сільськогосподарського призначення завжди виступали предметом уваги суспільства. Основні завдання земельної реформи - це упорядкувати ринок землі, зробити відносини у сфері землеустрою зрозумілими й прозорими. На постійній основі проводиться робота з вивчення нових законопроектів та нормативних актів в частині земельних питань. Відтак, кожен громадянин повинен бути вкурсі всіх нововведень законодавства, зокрема земельного. Поінформованість населення пришвидшить впровадження земельної реформи вцілому, сприятиме ефективному, раціональному та правовому використанню земель с/г призначення», - зазначив заступник голови облдержадміністрації Юрій Бучко. Зокрема, під час заходу порушили питання правових аспектів ринку земельних ділянок сільськогосподарського призначення в Україні. Окремо наголосили на теоретичних та практичних проблемах земельних орендних правовідносин. Під час конференції також наголосили на функціонування ринку земель в умовах модифікації грошової оцінки земель, правового та ефективного використання земель сільськогосподарського призначення. Відтак, т.в.о директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко окреслила основні напрацювання департаменту в частині проведення аудиту земель сільськогосподарського призначення. «Саме проведений аудит дав змогу зрозуміти стан використання сільськогосподарської землі на території області та висвітлив проблемні питання в частині задіяння вільних земельних ділянок. Рекомендуємо територіальним громадам долучитись до проведення аудиту, позаяк це дасть можливість правильно здійснювати планування територій громад, залучати інвестиції, розвивати сільськогосподарську кооперацію, розвивати інститут фермерства, при цьому створюючи нові робочі місця», - зазначила Людмила Гончаренко.
До уваги ОТГ: окремі аспекти земельної реформи
21 грудня 2020
Департамент агропромислового розвитку розпочав цикл онлайн – семінарів з територіальними громадами щодо питань розвитку сімейних фермерських господарств та впровадження земельної реформи. Навчання організували в 30 територіальних громадах. Територіальним громадам роз’яснюють про впровадження земельної реформи, зокрема про запуск обігу (ринку) землі сільськогосподарського призначення з 1 липня 2021 року та обговорюють актуальні зміни до законодавства, що регулюють земельні правовідносини. Відтак, скасовується дія мораторію на продаж аграрної землі. З липня 2021 до 1 січня 2024 буде діяти обмеження на купівлю землі – не більше 100 га в одні руки. З 2024 року обмеження становитиме до 10 тис га в одні руки. Право на купівлю землі буде тільки у фізосіб. Юридичним особам забороняється купувати землю сільськогосподарського призначення до 1 січня 2024 року. Щодо надання права іноземцям купувати землю позиція не змінилась – питання буде вирішуватись на референдумі. Іноземцям заборонено купувати землю, що розташована ближче 50 км від державного кордону України, незважаючи на результати референдуму. "Не зможуть купувати з 2024 року українську землю також компанії, власниками яких є громадяни країни-агресора та що входять до терористичних організацій. Також заборона поширюється на компанії, що знаходяться у власності іноземних держав або офшорів чи бенефіціара, яких неможливо встановити. Купити українську сільгоспземлю також не зможуть юрособи з країн, які не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом та компанії під санкціями. Передбачене переважне право орендаря на купівлю. Орендар має можливість передати переважне право на придбання ділянки іншій особі, але про це повинен бути письмово повідомлений власник", - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. Фермери, які працюють на землі і мають право постійного користування земельної ділянки (або право довічного успадковуваного володіння) зможуть викупити землю з розстрочкою до 10 років за ціною нормативної грошової оцінки таких ділянок і без проведення земельних торгів. Право власності покупець отримує після першого платежу за ділянку. Банки зможуть стати власниками землі тільки за умови, якщо земельна ділянка дісталась їм як заставне майно за непогашеним кредитом. Такі ділянки фінустанови повинні продати протягом двох років після отримання права власності на земельних торгах. Мінімальна ціна земельної ділянки – не менше нормативної грошової оцінки (до 2030 року). Продаж державних та комунальних земель заборонено. «З лютого 2021 року, після прийняття програм підтримки агропромислового комплексу з державного та обласного бюджетів, департамент планує провести робочі зустрічі з сільськогосподарськими товаровиробниками щодо програм підтримки АПК та основних аспектів земельної реформи в кожній територіальній громаді» - зазначила Людмила Гончаренко Також громади інформують про впровадження онлайн - платформи для сільгосптоваровиробників «Державний аграрний реєстр». Державний аграрний реєстр являє собою електронний майданчик, завдяки якому аграрій зможе легко, швидко та зручно взаємодіяти з органами державної влади. Реєстр ведеться за рахунок коштів Державного бюджету з метою комплексного інтегрування відомостей про виробників сільськогосподарської продукції, їх майнові, земельні, екологічні, трудові, фінансово-кредитні та інші права і характеристики. Виробники сільськогосподарської продукції, що внесли відомості про себе до Державного аграрного реєстру набувають право на отримання державної підтримки на основі інформації, що міститься в реєстрі, в тому числі інформації, отриманої шляхом інформаційної взаємодії Державного аграрного реєстру з іншими державними реєстрами та кадастром (в реєстрі інформація кооперується в одну систему з Державного земельного кадастру, Реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців, Реєстру речових прав, Реєстру тварин). Оксана Буй
Молодіжних працівників запрошують до участі у Всеукраїнському онлайн форумі
18 листопада 2020
1-2 грудня проведуть Всеукраїнський форум молодіжних працівників. Захід відбувається уже вчетверте та об’єднає молодь з різних куточків країни. Враховуючи карантинні обмеження, цьогоріч форум проведуть в онлайн-форматі в ефірі Першого Молодіжного Телеканалу. «Це гарна нагода, щоб обмінятись досвідом та почути про кращі міжнародні й національні практики в молодіжній роботі. Окрім цього, заплановано обговорення з експертами компетенцій молодіжного працівника майбутнього. Також молодь матиме змогу взяти участь у командній інтелектуальній грі. Тому закликаємо молодь нашої області не нехтувати такою можливістю і обов’язково взяти участь у форумі», - зазначила начальник відділу молоді молодіжної політики департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Софія Курман. Окрім обміну досвідом, експертного обговорення, під час Форуму відбудеться міжнародний телеміст між молодіжними працівниками та нагородження «Кращих практик молодіжної роботи в Україні – 2020», яке транслюватимуть онлайн. Відтак, взяти участь у форумі зможуть учасники з різних областей України, іноземні партнери та представники міжнародних інституцій, центральних органів виконавчої влади, профільних структурних підрозділів обласних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. Для того, щоб стати учасником Форуму, необхідно до 12:00 години 29 листопада зареєструватись за посиланням. 30 листопада організатори надішлють телеглядачам посилання для доступу до заходу. Для додаткових запитань можна звертатись на електронну пошту в редакцію Першого Молодіжного Телеканалу: youthworker.ua@gmail.com Детальніше про Форум можна дізнатися на сторінці у Facebook за посиланням. Організатори Форуму - Міністерство молоді та спорту України у партнерстві з Програмою розвитку ООН в Україні UNDP Ukraine/ПРООН в Україні, Асоціація Молодіжних працівників України – АМПУ та Всеукраїнський молодіжний центр.