У Дрогобичі перепоховали останки жертв НКВС, яких віднайшли біля Меморіального комплексу «Тюрма на Стрийській»
Напередодні, 14 липня, у Дрогобичі відбулось перепоховання жертв НКВС. Участь у скорботному заході взяли представники влади, зокрема, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Андрій Годик, військові, духовенство та місцеві мешканці.
Пам’ятною ходою учасники дійства вшанували останки 78 жертв НКВС. Перепоховання відбулось на Полі Скорботи, що на міському кладовищі.
Останки репресованих та замордованих людей знайшли у 2018-2019 роках на території саду біля фізико-математичного корпусу Дрогобицького педагогічного університету імені Івана Франка. Пошуки жертв НКВС здійснювали фахівці меморіально-пошукового центру «Доля».
Фахівці та історики припускають, що цих осіб вбили у 1939-1941 роках або після 1944-го року. Ці висновки зробили тому, що у черепах наявні кульові отвори в частині потилиці. Також виявили рештки взуття, одягу та кулі від зброї, якою у ті часи володіли у НКВС.
78 останків жертв репресій та вояків УПА, яких знайшли у 24 поховальних ямах були ексгумовані у 2019 році.
Новини за темою
У Львові попрощались із загиблим на початку війни на Сході України військовослужбовцем
23 грудня 2021
Сьогодні у Львові вшанували пам’ять загиблого на Сході України солдата Руслана Янковського. Захід відбувся у військовій частині, що на Стрийській. Участь в заході взяли військові капелани та солдати військової частини А0284. Долучився до вшанування й заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний. Розпочали захід хвилиною мовчання. Опісля покладанням квітів та спільною молитвою вшанували пам’ять загиблого військовослужбовця. Руслан Янковський, 1987 року народження, проживав у м. Дубровиця, що на Рівненщині. Чоловік був призваний на військову службу за контрактом в червні 2013 року. Він – молодший сержант, військовослужбовець 1-го батальйону 80 окремої десантно-штурмової бригади. Загинув захищаючи Україну в запеклих боях під час оборони Луганського аеропорту в 2014 році. У військовослужбовця залишились мати та сестра. Перепоховають Руслана Янковського завтра. 24 грудня, на малій батьківщині - у місті Дубровиця.
На Львівщині перепоховають загиблого на Сході України військовослужбовця Дмитра Гудзика
27 серпня 2021
Сьогодні, 27 серпня, у Львові вшанували пам’ять загиблого на Сході України солдата Дмитра Гудзика. Захід відбувся у військовій частині, що на Стрийській, де хвилиною мовчання, покладанням квітів та спільною молитвою вшанували пам’ять загиблого військовослужбовця. Участь в заході взяли представники влади міста та області, а також військові капелани та солдати військової частини А0284. Долучився до вшанування й заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний. Дмитро Гудзик народився у місті Белз, Сокальського району в жовтні 1989 року. Довгий час зі сім’єю проживав у селі Ванів, що на Червоноградщині. Чоловік був призваний на військову службу в серпні 2014 року під час мобілізації у Збройні Сили України. У січні 2015-го він загинув, однак вважався зниклим безвісти під час виконання бойових завдань в районі Міжнародного аеропорту «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва. Дмитра Гудзика поховали на Краснопільському кладовищі у Дніпрі, як «тимчасово невстановленого» Захисника України. Після проведеної ексгумації вдалось з’ясувати, хто саме там похований. У військовослужбовця залишились дружина та неповнолітня дочка. Перепоховають Дмитра Гудзика на малій батьківщині - у селі Ванів Червоноградського району. Ілона Орнат
На Львівщині перепоховали останки вояків радянської Червоної армії, що загинули у Другій Світовій війні
22 Червня 2021
Сьогодні, 22 червня, до Дня Скорботи і вшанування пам’яті жертв війни відбулось перепоховання 32 останків вояків радянської Червоної армії, що загинули у Другій Світовій війні на Львівщині. Останки перепоховали на місцевому цвинтарі села Дмитровичі Судовишнянської територіальної громади Львівської області. Як зазначають у департаменті комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА, ініціаторами перепоховання є громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» та громада села Дмитровичі.
На Львівщині перепоховали останки трьох невідомих вояків УПА
22 травня 2021
Сьогодні у селі Стрілки Бібрської міської громади перепоховали останки трьох невідомих воїнів УПА. Їх торік поблизу цього населеного пункту віднайшов меморіально-пошуковий центр “Доля”. Саме у цій місцевості, наприкінці квітня 1944 року, УПА контролювало близько 40 сіл Бібрського, Перемишлянського, Бережанського, Рогатинського повітів. “Перепоховання є важливим елементом збереження національної пам'яті та гідного пошанування наших воїнів. Бо в пам'яті народу про минулі часи героїчної боротьби криються звитяги сьогодення та здобутки майбутнього.Слава Україні! Героям Слава!”, - наголосив голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. Зазначимо, Українська повстанська армія військово-політична формація Українського визвольного руху, стратегічною метою якого було відновлення української державності. Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб.
На Личакові перепоховали в’язнів Пересильної тюрми № 25
29 грудня 2020
Сьогодні на Личаківському кладовищі, на полі почесних поховань № 76 , перепоховали останки жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми № 25. Присутні вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів та лампадок до місця поховання та виконали Державний Гімн України. Також відбулась громадська панахида. «Відновлення правди про політичні репресії, гідне вшанування їхніх жертв є громадянським обов’язком кожного з нас. Люди, які загинули від жорстоких злочинів комуністичного режиму мають були поховані належним чином. Висловлюю велику подяку комунальному підприємству Львівської обласної ради «Доля» за надзвичайно важливу здійснену пошукову роботу, за відновлення та збереження пам’яті жертв політичних репресій. Назавжди залишаться в нашій пам’яті та пам’яті майбутніх поколінь українців невинні жертви радянської репресивної машини. Ми як ніколи повинні усвідомлювати цінність свободи і незалежності, яку сьогодні наші воїни, ризикуючи власним життям, захищають на Сході України у боротьбі з російським агресором. Вічна і світла пам’ять жертвам політичних репресій, честь і слава Героям! Слава Україні!» - зазначив заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень. Зазначимо, у співпраці з Меморіальним музеєм «Територія терору», фахівці КП ЛОР «Доля» упродовж 2017-18 років провели ексгумацію 428-ми останків жертв політичних репресій – в’язнів Пересильної тюрми №25 із території садово-городнього кооперативу «Світоч» за адресою: м. Львів, 6-й Топольний провулок.
На Личаківському кладовищі перепоховали воїнів Української Повстанської Армії
14 жовтня 2019
Сьогодні,14 жовтня, у День захисника України та День створення Української Повстанської Армії на Личаківському цвинтарі перепоховали воїнів УПА. Місце поховання вояків знайшли у селі Щирець Пустомитівського району. «Сьогодні ми, перш за все, згадуємо тих, хто ціною власного життя боронив наш спокій. Наші Герої і сьогодні стоять на сторожі наших кордонів. Кожен з нас повинен усвідомити героїзм наших захисників. Вони ризикують і щодня можуть втратити все. Дякую їм, адже вони дарують нам майбутнє. Пам’ятаймо щодня про тих людей, які захищають нашу державу», - зазначив голова Львівської ОДА Маркіян Мальський. На полі почесних поховань № 86-А перепоховали Михайла Мочурад-Савура та Дмитра Онищака, які героїчно загинули у вересні 1951 року у селі Сороки Пустомитівського району. Це унікальна подія, адже не завжди дослідникам вдається ідентифікувати вояків Української повстанської армії. Останки ексгумувало КЗ ЛОР «Доля» завдяки співпраці з організацією «Меморіал» імені Василя Стуса» та ініціативи родичів. Зазначимо, що КЗ ЛОР «Доля» цьогоріч на Львівщині віднайдено та ексгумовано 6 воїнів Української повстанської армії, 2 з яких сьогодні перепоховали на Меморіалі невідомому вояку УПА Личаківського кладовища. Фото з події на сторінці Львівської ОДА у фейсбук за посиланням.
У Добромилі вшанували пам’ять закатованих жертв НКВС
30 Червня 2019
Сьогодні, 30 червня, в місті Добромиль Старосамбірського району вшанували пам’ять жертв НКВС. Заходи розпочалися поминальною екуменічною панахидою під стінами колишньої тюрми НКВС у Добромилі. Опісля учасники скорботних заходів пройшли пішою ходою до урочища Саліна, поклавши дорогою квіти до могили жертв НКВС у Добромильській тюрмі на міському цвинтарі. Також відбулась поминальна екуменічна панахида за жертвами репресій на «Верхній могилі» в урочищі «Саліна» та освячення каплиці «Всіх святих землі української», а також поминальна екуменічна панахида за жертвами репресій біля пам’ятного знаку, встановленого в урочищі «Саліна» на соляному шибі, куди скидали вбитих людей. Учасники вшанувань поклали квіти та лампадки до пам’ятного знаку, встановленого в урочищі «Саліна». Опісля відбулось громадське віче, під час якого т.в.о голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський зачитав звернення від Президента України з нагоди вшанування пам’яті закатованих жертв НКВС. Довідково Поселення Саліна розташоване поблизу Добромиля. До ІІ-ої світової війни там видобували сіль спочатку кустарним, а згодом шахтним способом. Шахта імені Кароля стала останнім притулком в’язнів Перемишльської тюрми, мешканців округу Перемишля, Нижанкович, Добромиля в перші дні війни між Німеччиною та Радянським Союзом, у червні 1941 року. На Саліні кати НКВС замордували та скинули у шахту понад 3 тисячі невинних людей. Із 1990-го року в останню неділю червня на Саліні проводяться поминальна панахида та мітинг-реквієм вшанування пам’яті жертв НКВС.
На Жовківщині перепоховали військових радянської армії, загиблих у 1944 році
7 травня 2019
Сьогодні, 7 травня, на військовому цвинтарі села Потелич у Жовківському районі відбулась церемонія перепоховання військових радянської армії, що загинули у 1944 році. Відтак, Всечесні отці здійснили чин перепоховання 21 особи. Присутні спільно виконали Державний Гімн України у супроводі оркестру Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Опісля, відбулась громадська панахида. «Сьогодні ми перепоховали 21 солдата, які загинули у часи Другої світової війни у складі радянської армії. З 21 солдат – 4 є інденфіковані. Серед них - є українці, вихідці з Харківської області. Усі солдати були віднайдені упродовж двох минулих років пошукових експедицій КП «Доля», які здійснювалися на території Львівської області. Зокрема, віднайдені останки були на території Золочівського району, Жовківського району та Мостиського району. Це перепоховання є визначальним, адже не завжди вдається ідентифікувати останки солдатів», – зазначив секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета. Зазначимо, що товариство «Доля» скерувало відповідні запити, аби віднайти родичів ідентифікованих загиблих солдат.
На Львівщині з почестями перепоховали вояків Української Галицької армії
2 листопада 2018
Сьогодні, 2 листопада, на Городочині перепоховали двох вояків УГА, останки яких знайшли на сільському кладовищі села Керниця. За спогадами місцевих жителів вдалось відшукати на місцевому цвинтарі двох невідомих героїв УГА, яких поховали у велику братську могилу. Перепоховання відбулось в межах програми із встановлення пам’ятних знаків на історичних місцях визвольної боротьби Львівщини. В урочистостях взяла участь заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук. «Нашу незбориму націю намагалися знищити протягом багатьох століть. Але в України завжди були і є ті, хто готовий віддати свої життя за державу та за націю. Сьогодні на цьому перепохованні ми вшановуємо не двох вояків Української Галицької Армії. Ми вшановуємо тисячі таких захисників, які в усі роки, в усі століття не боялися протистояти сильнішому ворогу. Наша відповідальність пам’ятати про них, берегти про них згадку, шанувати їхній подвиг», - Зазначила Оксана Стоколос-Ворончук. Церемонія перепоховання українських воїнів відбулост за християнським звичаєм та з військовими почестями.
На Львівщині з почестями перепоховають вояків Української Галицької армії
24 жовтня 2018
У п’ятницю, 2 листопада, на Городочині перепоховають двох вояків УГА, останки яких знайшли на сільському кладовищі села Керниця. «З допомогою спогадів місцевих жителів вдалось відшукати на місцевому цвинтарі двох невідомих героїв УГА, яких буде поховано велику братську могилу. Нема сумнівів у тому, що це саме вояки Галицької армії, адже поруч із останками ми знайшли ґудзики від одностроїв тих часів», - розповів заступник директора меморіально-пошукового центру «Доля» Олег Сітарський. Перепоховання відбудеться в межах програми із встановлення пам’ятних знаків на історичних місцях визвольної боротьби Львівщини. «Відповідальність нашого покоління - пам’ятати подвиг наших героїв та гідно вшановувати українських воїнів, адже вони у важкі воєнні роки вони взялися виборювати Українську державу. Від нас і нашої історичної пам’яті зараз залежить, якою буде наша держава через кілька років»», - зазначив директор департаменту внутрішньої та інформаційної діяльності Львівської ОДА Андрій Ковальський. Церемонія перепоховання українських воїнів відбудеться за християнським звичаєм та з військовими почестями.
На Личаківському кладовищі перепоховали воїнів Української Повстанської Армії
14 жовтня 2018
Сьогодні,14 жовтня, у День захисника України та День створення Української Повстанської Армії на Личаківському цвинтарі перепоховали воїнів УПА. Місце поховання вояків знайшли у с. Верхня Білка Пустомитівського району. Про місця захоронення інформацію повідомили мешканці села. «76 років тому, коли Україна горіла в огні, молоді люди, українці, попрощались із батьками і пішли рятувати від окупанта свою Україну. Наші воїни віддали найцінніше – життя, за Українську державу. Вони боролися за українську церкву, українську мову, за те, щоб їхні діти, онуки, щоб ми з вами жили у могутній, процвітаючій, великій державі. Наш обов’язок – пам’ятати про них, їхній подвиг та з шаною їх перепоховати. Сьогодні з почестями перепоховаємо двох хлопців, а скільки їх ще – невідомих, скільки матерів посивіли і відійшли, не дочекавшись синів додому? Сьогодні ми святкуємо дуже важливе свято – наших Захисників, які не зважаючи ні на що, взяли зброю до рук, щоб не допустити до нас окупанта, - зазначив під час урочистостей голова Львівського Крайового Братства ветеранів національно-визвольної боротьби Олесь Гуменюк. Дослідники запевняють, рік поховання встановити важко, однак в одного з повстанців знайшли радянську газету за липень 1944 року. Останки ексгумувало «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». «Сьогоднішня подія є глибоко символічною. В День святої Покрови та Дня Захисника України полеглі воїни Української Повстанської армії знайшли своє почесне місце в пантеоні слави українських Героїв. І це святкування особливо важливе для нас, для живих нащадків повстанців. Полеглі воїни - це мірило наших вчинків сьогодні. Ми повинні бути гідними назвиватися їхніми нащадками. Перед сучасним покоління невдовзі постануть нові виклики, на які ми мусимо дати достойну відповідь. Але зараз на нашому боці великі перемоги, тому ми повинні повіри ти в себе, у своє майбутнє та у квітучу Україну. Україні єдина та сильна, і ми розбудовуватиме нашу державу такою, про яку мріяли воїни УПА», - зазначив ліцеїст Львівської державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут Марян Кахневич.
«Перепоховання вояків УПА на Личакові – сигнал окупантам про нескореність України», - Любомир Горбач
10 жовтня 2018
Торік у Пустомитівському районі розпочалися пошуки похованих бійців Повстанської армії. Про місця захоронення інформацію повідомили мешканці села. «Знайти поховання вояків УПА вкрай важко, адже вони увесь час намагались позбавити ворогів можливості ідентифікації. Упродовж останніх двадцяти років перепоховання повстанців не було, оскільки всі могили упівців, що можна було знайти на західний Україні, у 90-тих роках уже знайшли. Тому цих дві віднайдені могили у Верхній Білці особливо важливі», - зазначив керівник Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» Любомир Горбач. Дослідники запевняють, рік поховання встановити важко, однак в одного з повстанців знайшли радянську газету за липень 1944 року. «Нема сумнівів, що це саме військове поховання. Ті, хто проводжав молодих постанців в останню путь, робили це з військовими почестями і, цілком очевидно, що їх ховали як своїх, як героїв. На обидвох вояках ми виявили чоботи, що буває вкрай рідко. У кишенях були набої та сірники. Старожили села розповідають, що за могилами потай доглядали протягом довгих років», - розповів Любомир Горбач. Перепоховати вояків УПА планують 14 жовтня на Личаківському цвинтарі біля Меморіалу воїнів УПА. «Об 11 годині ми запрошуємо громадськість на Личаківський цвинтар, аби з шаною перепоховати двох вояків. Окрім того, на кладовищі вшануємо також Героїв Небесної Сотні та учасників АТО», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Мирослава Туркало. Останки ексгумувало «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять». «Вкрай важливо, що вояки будуть перепоховані саме на Личаківському кладовищі, адже Львів завжди був осередком національно-визврольної боротьби. Мешканці Львівщини, усієї України, молоде покоління нашої держави, а також усі іноземці на прикладі наших військових поховань повинні розуміти, що Україна ніколи не скориться окупантам, якої б нації вони не були. А для агресора – це сигнал, що якою б важкою не була ситуація, українські патріоти завжди піднімуться у боротимуться за свою мову, землю та віру», - наголосив Любомир Горбач.