Обережно змії: жителів Львівщини закликають бути обачнішими, щоб уникнути укусів плазунів
4 серпня 2021р, Новини. Департамент охорони здоров’я, Департамент з питань цивільного захисту, Прес-служба ОДА
Від початку цього року у Львівській області зареєстрували 30 випадків госпіталізації людей з діагнозом укус змії, з них - 9 дітей. Останній випадок трапився напередодні, 3 серпня, повідомили у департаменті з питань цивільного захисту.
Близько 17:00 год, в стані середнього ступеня важкості у Турківську Центральну районну лікарню доставили 60-річну пацієнтку, яку в праве передпліччя вкусила змія. Відомо, що жінка - мешканка села Верхнє Гусине, що на Самбірщині.
До слова, на Львівщині поширена небезпечна отруйна змія - гадюка звичайна. Найбільшу кількість гадюк можна зустріти в Карпатах.
Зазвичай змії втікають від людей, а кусають лише для свого захисту. У плазунів поганий зір та слух, але своїм тілом вони дуже добре відчувають коливання землі на відстані 1015 метрів. Проте у спеку це відчуття у змій притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, тому люди можуть легко на них наступати.
Для власної безпеки під час перебування на природі, насамперед збираючи ягоди або гриби, необхідно палицею розсунути зарослі, розгребти листя, обстежити ущелини, щоби ненароком не потурбувати плазуна. Взути надійне взуття, одягнути широкі штани та заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія кусатиме, то прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру.
Вираженими симптомами після укусу змії є загальна слабкість, зниження тиску, задишка, запаморочення, набряк та запалення лімфатичних вузлів.
Медики наголошують на важливості домедичної допомоги. Насамперед потрібно зберігати спокій та якомога менше рухатись. Місце укусу необхідно звільнити від одягу чи взуття та прикласти стерильну пов’язку з антисептиком. В такій ситуації потерпілому варто спожити велику кількість води і при наявності випити протиалергічні препарати. Також, при можливості, до ураженої ділянки тіла потрібно прикласти лід.
Новини за темою
TacticMedAid: додаток для надання першої допомоги, який працює навіть офлайн
28 березня 2022
В умовах війни, яку розв’язала росія проти України, знання про те, як надавати першу медичну допомогу стало потребою. Надання такої допомоги потерпілому вимагає навичок та знань. Не кожному вдається зорієнтуватися у стресовій ситуації, але завдяки сучасним технологіям зробити необхідні для врятування життя кроки тепер легко. Саме тому команди фахівців 42flows.tech, UniSafe (Дніпро), УКУ та організація STOP THE BLEED (US) створили додаток TacticMedAid, за допомогою якого можна дізнатися, як діяти у найпоширеніших на війні критичних ситуаціях. Додаток містить два розділи, цивільний та військовий. У першому описується, як допомогти при різних видах кровотеч, оскільки вони часто стають причиною смерті під час військових дій. Військовий розділ містить пояснення алгоритмів дій при різних поширених видах травм та поранень в умовах бойових дій. Додаток абсолютно безкоштовний і працює в офлайн режимі. Поки що він доступний тільки на операційній системі iOS. Завантажити застосунок можна за посиланням.
Що робити у разі кровотечі: працівники Львівської ОДА пройшли другий етап навчань з домедичної допомоги
22 лютого 2022
Завершився другий етап навчань для працівників Львівської облдержадміністрації основам першої медичної допомоги. Курс тривав близько двох годин, який містив теоретичну та практичну частини. Під час навчань медики Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф основну увагу приділили темі надання допомоги у разі кровотечі. Теоретичну частину присвятили тому, які бувають кровотечі та які способи зупинки існують. Водночас медики пояснювали, куди саме варто накладати джгут і як правильно це робити. А головне, скільки часу його необхідно тримати – до 2-х годин. Обов’язково потрібно зафіксувати час, коли його наклали, аби медики знали, що робити далі. «Сьогоднішня наша тема: рани, кровотечі, їхня зупинка та надання допомоги. За бажанням аудиторії ми розповідатимемо також як розрізнити інфаркт та інсульт і що необхідно зробити до приїзду медиків. З собою ми маємо практичні засоби, за допомогою яких показуватимемо, як правильно затягувати джгути, як самому собі, так і іншому потерпілому», - розповіла завідувачка навчально-тренувального відділу Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Людмила Гера. Нагадаємо, що тиждень тому відбулись перші такі навчання для працівників ЛОДА. Тоді ж охочі мали змогу на практиці навчитись робити базові медичні дії у випадку тих чи інших найпоширеніших ситуацій, зокрема штучне дихання та непрямий масаж серця. Детальніше читайте за посиланням. «Відгуки після перших навчань лише позитивні. Люди освоїли навички надання домедичної допомоги і готові розвивати їх надалі. Головне, чого ми навчаємо під час наших курсів – не панікувати, а допомагати!», - додала Людмила Гера. Як наголосили медики, на кожному підприємстві чи у великій компанії повинна бути аптечка. Особливо важливо забезпечити ними людні місця та громадський транспорт. В аптечці мають бути медикаменти та засоби для надання допомоги потерпілим. Для цивільного населення вміст базової аптечки складається з рукавичок, маски, джгута, бинтів, дезінфекційних засобів. Її укомплектування залежить й від потреб окремої людини.
Андрій Васько про надання першої медичної допомоги в межах проєкту «Почуй лікаря»
8 лютого 2022
Керівник Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Андрій Васько розповідає про послідовність, принципи надання першої медичної допомоги, її міфи, а також про співпрацю з теробороною, навчання для мешканців області та інше. Як зазначає медичний експерт Андрій Васько, основним принципом надання першої медичної допомоги є безпека того, хто її надає. Перш ніж підійти до потерпілого потрібно оцінити місце події, аби не наразити себе на небезпеку. “Є дуже багато порад, які є неправдивими та навіть шкідливими. Щоб якісно надати першу медичну допомогу, потрібно пройти відповідні курси. Через відеоролики чи читання, без практики навчитися це робити буде дуже складно”, — розповідає Андрій Васько. Він також додає, що бувають випадки, коли домедична допомога може лише зашкодити потерпілому: «Послідовність надання першої меддопомоги така: перевірити дихання, серцебиття. Потім визначаємо наявні пошкодження та вид медичної допомоги. Якщо потерпілий у свідомості, є дихання і серцебиття, тоді можна нічого не робити та чекати на “швидку” допомогу», — пояснює медик. Також медексперт відповідає на питання: Що робити при нападі епілепсії? Якщо в тіло проник осколок, арматура чи щось інше. Варто самостійно його видаляти? Що треба знати, щоб накласти джгут? Послідовність надання першої допомоги ураженим електричним струмом? Мережа, люди та техніка Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф? Як співпрацюєте, або плануєте співпрацювати з теробороною? Кількість сертифікованих тренінгових центрів першої медичної допомоги? Переглянути відеоінтерв’ю можна за посиланням: https://youtu.be/PzG_HUj4PMU Додамо, в межах проєкту «Почуй лікаря» медичні експерти розповідають про поширені недуги, як їм запобігати та на які симптоми звертати увагу. Нагадаємо, проєкт є ініціативою Львівської ОДА, метою якого є профілактика та інформування, а також роз’яснення про важливі питання щодо здоров’я медичними експертами та волонтерами-медиками.
«Вмію рятувати життя»: львівські школярі освоїли навички надання першої медичної допомоги за європейським протоколом
11 вересня 2021
Сьогодні, 11 вересня, в багатьох країнах світу відзначають Всесвітній день надання першої допомоги (World First Aid Day). До цієї дати Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги (ВРР) організувала безоплатні навчальні курси з домедичної допомоги BLS для учнів від 12 до 17 років у 12 регіонах України. Зокрема у Львівській області таке навчання провели у ліцеї ім. Івана Пулюя та ЗОШ «Берегиня», що у Винниках. Школярі відпрацьовували практичні навики у невеликих групах з дотриманням карантинних норм. Загалом навчанням охопили біля сотні дітей. Учні освоїли: - практичні навички надання домедичної допомоги постраждалому: - навчались перевіряти свідомість та дихання; - проводити серцево-легеневу реанімацію; - звільняти дихальні шляхи від стороннього тіла; - користуватися автоматичним зовнішнім дефібрилятором (АЗД). Учні, які успішно пройшли курс, отримають сертифікати від European Resuscitation Council (ERC) і це, як зазначають організатори, вперше в практиці України, коли діти отримають сертифікати за міжнародними стандартами. Навчали першої медичної допомоги школярів інструктори «Всеукраїнської Ради Реанімації», які мають відповідну сертифікацію ERC. «Даним заходом ми привертаємо увагу молоді до тематики медичної допомоги, як соціально значущої теми в суспільстві, також навчання дасть можливість дітям правильно реагувати на екстрену ситуацію та не розгубитися у критичний момент»,- зазначають організатори. За один день інструктори Всеукраїнської Ради Реанімації проведуть 100 курсів у школах в кожному регіоні України та навчать рятувати життя 1000 учнів віком від 12 до 17 років. Довідково Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнська рада реанімації (ресусцитації) та екстреної медичної допомоги» (далі – ВРР), заснована в 2011 році та є професійною медичною Організацією, яка проводить свою діяльність у сфері екстреної медичної допомоги. Основною метою є сприяння створенню дієвої та ефективної системи екстреної медичної допомоги в Україні. ВРР є єдиним в Україні провайдером курсів Європейської Ради Реанімації (ERC) та Національним органом Європейського товариства з екстреної медицини (EUSEM) в Україні. Члени ВРР є позаштатними експертами МОЗ за напрямком «медицина невідкладних станів».
З початку року 34 людини на Львівщині постраждали від укусів змій
17 серпня 2021
Від початку цього року у Львівській області зареєстрували 34 випадків госпіталізації людей з діагнозом укус змії, з них - 9 дітей. Про це повідомили сьогодні під час брифінгу. “За 2018 рік 38 людей потерпіли від укусів змій, з них 8 дітей, у 2019 трапився 51 випадок, 12 дітей. У 2020 році кількість зменшилась до 22. Цьогоріч зареєстрували 34 випадків госпіталізації людей з діагнозом укус змії, з них 9 дітей. У Стрийському районі – 18 випадків, у Самбірському районі – 8, решта - Сколівський та Турківський райони”, - зазначив директор департаменту з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації Ігор Туз. Медики наголошують на важливості домедичної допомоги. “Насамперед потрібно зберігати спокій та якомога менше рухатись. Місце укусу необхідно звільнити від одягу, взуття та прикрас, знерухомити та прикласти стерильну пов’язку з антисептиком. В такій ситуації потерпілому варто спожити велику кількість води і при наявності випити протиалергічні препарати. При можливості, до ураженої ділянки тіла потрібно прикласти лід. Обов’язково звернутися до медичного закладу”, - наголосив завідувач анестезіолого-реанімаційного відділення №1 Львівської обласної клінічної лікарні Олег Півень. До слова, на Львівщині поширена небезпечна отруйна змія - гадюка звичайна. Найбільшу кількість гадюк можна зустріти в Карпатах. Як розповів голова Львівського відділення Українського герпетологічного товариства Тарас Гринчишин, зазвичай змії втікають від людей, а кусають лише для свого захисту. У плазунів поганий зір та слух, але своїм тілом вони дуже добре відчувають коливання землі на відстані 1015 метрів. Проте у спеку це відчуття у змій притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, тому люди можуть легко на них наступати. Для власної безпеки під час перебування на природі, насамперед збираючи ягоди або гриби, необхідно палицею розсунути зарослі, розгребти листя, обстежити ущелини, щоби ненароком не потурбувати плазуна. Взути надійне взуття, одягнути широкі штани та заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія кусатиме, то прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру. Вираженими симптомами після укусу змії є загальна слабкість, зниження тиску, задишка, запаморочення, набряк та запалення лімфатичних вузлів.
У громадах Львівщини молодь навчають основ домедичної допомоги
15 Червня 2021
Управління молоді та спорту Львівської ОДА спільно з громадською організацією «Курси першої домедичної допомоги «САВ» навчає основ першої допомоги молодь Львівщини. Під час безпосередніх виїздів у громади інструктори пояснюють та показують, як врятувати життя людини у поширених критичних ситуаціях. «Надавати домедичну допомогу повинні вміти всі, адже швидка допомога навіть у цивілізованих країнах світу не завжди може вчасно приїхати, коли йдеться про такі невідкладні стани як масивна кровотеча, зупинка дихання, зупинка серцебиття, удавлення, судоми тощо. Часто саме молодь перебуває у великих компаніях та закладах з великою кількістю людей, більше займається спортом та подорожує, тож саме молодих людей варто першочергово навчати, як правильно надати першу допомогу», - наголошує Василь Кашуба, керівник ГО "Курси першої домедичної допомоги "САВ", інструктор Європейської ради реанімації та Всеукраїнської ради реанімації та екстреної медичної допомоги. Тренінги вже відбулись у п’яти громадах: Городоцькій, Дрогобицькій, Радехівській, Куликівській та Трускавецькій. Попереду візити у Заболотцівську, Ралівську, Золочівську, Новояричівську, Тростянецьку, Пустомитівську та Розвадівська громади. «Одним із пріоритетних завдань стратегії національно-патріотичного виховання є уміння та комплексне навчання першої домедичної допомоги. Тому спільно з інструкторами організації САВ ми поставили собі амбітну ціль - максимально охопити проєктом громади області та надати рівний доступ і можливість молоді набувати ці вміння професійно, адже ніколи не знаєш коли тобі знадобиться врятувати чиєсь життя. Важливо бути до цього готовим» - зазначає Софія Курман, начальник відділу молодіжної політики управління молоді та спорту Львівської ОДА.
Як вберегтися від укусів змій: правила безпеки
9 липня 2020
Мешканців області застерігають від відпочинку в непристосованих для цього місцях, адже можна натрапити на отруйних змій. Одягайтесь відповідно Якщо ви вирушаєте в місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики. Перевіряйте місце привалу Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – постукайте палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони втікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватись, тому убезпечте себе цією простою дією. Не торкайтесь неперевірених предметів руками Змії часто ховаються в старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком. Не робіть різких рухів Якщо ви все ж таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки. «Головна порада при укусі змії: жодної паніки. Різкі рухи під час приступу паніки лише сприяють швидкому поширенню отрути. Слід запам’ятати основне: потерпілого потрібно як можна швидше доставити в найближчий медичний заклад», - наголосив експерт департаменту охорони здоров’я з анестезіології, токсикології та інтенсивної терапії Ярослав Підгірний. ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИЛА ЗМІЯ Укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті. Водночас, якщо вас укусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому: Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався. Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас, тощо. На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком. Дайте постраждалому воду - при укусі змії важливо багато пити. Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії. При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення. Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
Мешканцям Львівщини нагадують про правила поведінки на відпочинку у лісі
22 Червня 2018
На Львівщині все більше почали фіксувати випадки укусів змій. Тільки за один день 21 червня до Сколівської центральної районної лікарні в стані середнього ступеня важкості було госпіталізовано 4-х осіб, з них - одна дитина. Всього від початку року в області через укуси змій госпіталізували 19 осіб, із них - три дитини. Найбільше випадків зафіксовано у Сколівському районі – 12 випадків, також є постраждалі від укусів змій у Мостиському районі-3, Самбірському районі -1, Городоцькому районі -1, Жидачівському районі -1 та у Перемишлянському районі -1 випадок. Те, що гадюки почали атакувати людей, не є дивним явищем, адже люди вирушають відпочити на природу, не знаючи основних правил, які зможуть допомогти вберегтися від плазунів, а гадюки найбільш активними є саме в спеку. Оскільки змії холоднокровні тварини, то їх температура тіла залежить від температури середовища. Тому чим вища температура середовища, тим більша їхня активність. В сонячну погоду вони активно пересуваються, мігрують, полюють, стараються погрітися на сонечку. Тому саме в таку погоду, на жаль, найчастіше трапляються укуси. Аби не стати жертвою змії, йдучи до лісу чи у місцевість, де можуть перебувати змії, потрібно взяти відповідне взуття та одяг. Варто одягти вільні штани із цупкої тканини, оскільки у випадку, якщо змія прокусить штани, то вона не зачепить шкіру. Взуття обов’язково повинне бути високим, аби прикривало оголені ділянки на нозі. Варто мати із собою палицю, щоб нею у ділянках, де є густі кущі, пошарудіти та перевірити, чи немає небезпеки. Змії самі нападати не будуть, вони нападають тільки у випадку, коли відчувають для себе загрозу. Тому палкою можна їх трохи лякати, а також переконатися для себе, що там немає небезпеки. Якщо побачили змію, то не треба в жодному разі намагатися її відкинути рукою чи ногою, а краще її просто обійти. Якщо це велика змія і немає можливості обійти, то варто налякати її палицею, або ж палицею відкинути, але в жодному разі не робити цього руками. У випадку, якщо вкусила змія необхідно одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Після укусу змії в людини з’являється слабкість, головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів, також може сильно знижуватися тиск. До приїзду лікарів необхідно надати першу медичну допомогу потерпілому: • потрібно охолодити місце укусу і не рухатися активно, адже від жвавих рухів кровообіг збільшується і отрута швидше буде поширюватися організмом; • ділянку укусу потрібно зробити нерухомою; • при укусі змії постраждалому потрібно багато пити; • не варто обробляти рану додатково; • не потрібно припікати рану; • не потрібно накладати джгут; • не вживати алкоголь; • не можна висмоктувати отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо у найближчі години неможливо отримати медичну допомогу. Після укусу змії потерпілого якнайшвидше потрібно відвезти до лікарні, де медики зможуть надати постраждалому усю необхідну допомогу. Запамятайте: легше запобігти укусу, ніж лікувати його наслідки. Тому, аби не стати жертвою плазунів, потрібно дотримуватися простих правил безпеки на природі.
Обережно! На Львівщині активізувались змії
3 травня 2018
Із настанням спекотної погоди змії покидають свої сховища, щоби погрітися під сонячними променями. На Львівщині поширена небезпечна отруйна змія гадюка звичайна. Найбільшу кількість гадюк можна зустріти в Карпатах. Зазвичай змії втікають від людей, а кусають лише для свого захисту. У плазунів поганий зір та слух, але своїм тілом вони дуже добре відчувають коливання землі на відстані 1015 метрів. Проте у спеку це відчуття у змій притуплюється, вони стають лінивими, малорухливими, тому люди можуть легко на них наступити. Для власної безпеки під час перебування на природі, насамперед збираючи ягоди або гриби, необхідно палицею розсунути зарослі, розгребти листя, обстежити ущелини, щоби ненароком не потурбувати плазуна. Взути надійне взуття, одягнути широкі штани і заправити їх у черевики так, щоб утворився напуск. Якщо змія кусатиме, то прокусить тільки тканину штанів, а не шкіру. Від початку цього року у Львівській області зареєстровано 8 випадків госпіталізації людей з діагнозом укус змії (у Сколівському районі – 2, Мостиському районі-2, Самбірському-1, Городоцькому-1, Жидачівському-1 випадки). Від укусів змій постраждало 8 осіб, із них одна дитина. Перша допомога після укусу змії: - передовсім намагайтесь якнайшвидше протягом 1015 хвилин відсмоктати з ранки отруту. Отруту можна відсмоктувати і ротом, але якщо немає патологічних змін у порожнині рота (карієс зубів, тріщини язика та губ, їх пошкодження тощо). При цьому постійно спльовуйте відсмоктану рідину і промивайте рот водою; - промийте ранку перекисом водню та перев’яжіть; - обмежте фізичні зусилля, щоби зменшити розповсюдження отрути в організмі; - не можна припалювати ранку розпеченим залізом, сірниками, порошком марганцю тощо це ще більше пошкоджує тканину тіла; - забороняється накладати джгут на кінцівку. Після надання першої допомоги потерпілого необхідно якомога скоріше доставити до лікувального закладу для надання необхідної медичної допомоги. Запам’ятайте: ваше життя та здоров’я і ваших рідних залежить від вибору правильної поведінки. Будьте обережні!