Розвиток та проблематику галузі бджільництва в області обговорили за круглим столом
Під час фестивалю «Медова забава», що відбувся 8 серпня у селі Ганачівка Львівського району, представники галузі бджільництва мали змогу взяти участь у круглому столі, на якому обговорили актуальні питання розвитку цієї галузі на Львівщині.
Учасники зустрічі поспілкувалися з представниками виконавчої влади, науковими та громадськими діячами, обмінялися власним досвідом, отримали актуальну інформацію про програми фінансової підтримки бджільництва на Львівщині. Модератором зустрічі виступила радниця голови Львівської ОДА Галина Бордун.
Спікерами зустрічі були, зокрема, заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний та директорка департаменту агропромислового розвитку адміністрації Тетяна Гетьман.
«Важливим кроком розвитку та підтримки галузі бджільництва є ефективне використання та захист бджіл, виробництво продукції бджільництва, створення умов підвищення продуктивності бджіл та сільськогосподарських культур. Для досягнення цих цілей на Львівщині діють обласні програми підтримки бджільництва, спрямовані на підтримку бізнес-проєктів чи придбання необхідної техніки. Окрім того, функціонують і державні програми.
Обласна комплексна програма розвитку сільського господарства, в межах якої закладені кошти на підтримку бджільництва, потребує певних змін, вдосконалення, і, власне, для того, щоб актуалізувати її та покращити, сьогодні хочемо почути від вас пропозиції і ті основні моменти, з якими ви зустрічаєтеся у своїй діяльності, щоб врахувати їх при підготовці змін до цієї програми», - зазначив Віталій Загайний.
Він також розповів, що станом на початок 2021 року на Львівщині, за різними оцінками, працює понад 4,1 тис. пасік. Вони виробляють більш як 1,0 тис. тонн меду (1,5 % до виробництва по Україні). З них 2050 пасік мають оформлені ветеринарні паспорти, зареєстровані та мають доступ до програм фінансової підтримки, які щороку розширюються.
«Слід наголосити, що галузь є експортно орієнтована. Щороку Україна експортує у 22 країни світу. За останні 10 років Україна збільшила експорт меду в 15 разів і зараз займає третє місце у світі за експортом меду. При цьому, ми перемістилися до трійки лідерів з 24-ї сходинки. З Львівщини мед експортується до Польщі, Австрії, Італії, Канади», - зауважив під час круглого столу заступник голови Львівської ОДА.
Своєю чергою, Тетяна Гетьман закликала пасічників з будь-яких питань щодо ведення пасік, оформлення паспорта пасіки, для отримання консультації у цій галузі, звертатися до департаменту АПК Львівської ОДА.
«З державного бюджету в рамках програми підтримки галузі тваринництва фінансова підтримка пасічникам надається за двома напрямами: спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім'ї фізичним особам і суб'єктам господарювання, які є власниками від 10 бджолосімей, та щодо часткового відшкодування вартості закуплених племінних бджолиних пакетів, бджолиних маток.
З обласного бюджету в межах Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки для розвитку галузі бджільництва є можливість отримати фінансову підтримку за напрямами:
- надання пільгових кредитів для реалізації бізнес-планів;
- для сімейних фермерських господарств часткове відшкодування вартості придбаних основних засобів (техніку чи обладнання), які не були у використанні;
- для кооперативів часткове відшкодування вартості придбаних основних засобів для виробництва, зберігання, перероблення, транспортування та передпродажної підготовки сільськогосподарської продукції», - розповіла Тетяна Гетьман.
Новини за темою
Відновлення ланцюгів постачання продовольства: для спеціалістів логістики відбудеться низка круглих столів
11 травня 2022
Для спеціалістів логістики відбудеться низка круглих столів щодо відновлення ланцюгів постачання галузі харчової промисловості в умовах воєнного та післявоєнного стану в Україні. За підтримки Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) у травні-червні в режимі онлайн заплановано провести 5 таких зібрань. До участі запрошуються спеціалісти з логістики, які працюють у компаніях виробниках, ритейлерах та дистрибуторах харчових продуктів, логістичних компаніях та тих, що надають послуги і рішення з логістики. Перший круглий стіл відбудеться 20 травня 2022 року (з 16:00 до 18:30) на тему «Місце управління товарними запасами у концепції Supply Chain під час війни», в межах якого будуть розглянуті питання: формування асортименту, виходячи з пропозицій на ринку та потреби забезпечити покупців необхідними товарами у магазині; практичні поради по закупівлі товарів під час війни для продуктового ритейлу без участі автозамовлення; робота з місцевими та іноземними виробниками: що спрацювало ефективніше?; укладання договорів, практичні поради. Які нові умови з’явились за часів війни і як в таких умовах працювати? Наступні круглі столи відбудуться в період з 24 травня по 3 червня 2022 року, про їх проведення буде повідомлено додатково. Учасники круглих столів отримають відповіді на актуальні питання щодо ведення бізнесу в умовах сьогодення, зможуть ставити спікерам питання та брати участь в обговоренні і дискусіях. Ознайомитись детально із програмою круглих столів, спікерами, зареєструватись можна за посиланням або заповнивши онлайн-форму.
У Львівській обласній прокуратурі відбувся круглий стіл органів виконавчої влади щодо захисту прав дітей
17 вересня 2021
У Львівській обласній прокуратурі провели круглий стіл з представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо захисту інтересів держави у сфері охорони дитинства, в тому числі з приводу функціонування служб у справах дітей в ОТГ. Учасниками круглого столу стали: заступник керівника Львівської обласної прокуратури Друзюк Микола, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в західних областях Семчишин Світлана, начальник служби у справах дітей Львівської обласної державної адміністрації Лис Володимир, начальник відділу захисту інтересів дітей та протидії насильству Львівської обласної прокуратури Матлах Юрій. Також учасниками стали представники територіальних громад Львівської області, у яких станом на теперішній час не створено служби у справах дітей. «Захист прав дітей залишається одним з пріоритетів державної політики України» - зазначив при відкритті засідання круглого столу заступник керівника прокуратури Микола Друзюк. «Не створення підрозділу чи не призначення працівника служби у справах дітей в територіальній громаді, порушує систему захисту прав дитини. В такому випадку громада не може функціонувати як повноцінний орган опіки та піклування» - зазначив Володимир Лис. Відсутність відповідного підрозділу чи відповідального працівника, як порушення прав дітей підтвердила і представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у західних областях Світлана Семчишин. «В Конституції України чітко передбачено право на захист дітей і я хочу, щоб всі громади, які взяли на себе повноваження розуміли, що в них є обов’язки і відповідальність за порушення таких прав»,- наголосила Світлана Семчишин. «Станом на сьогодні у 73 громадах створено 64 служби, або ж призначені відповідні працівники. Відтак у 9 громадах людей відповідальних за цей напрямок немає взагалі. І це є неприпустимим»,- зазначив Володимир Лис. Територіальні громади повинні забезпечити роботу Єдиного електронного банку даних про дітей без батьківського піклування. У ТГ мають забезпечити такий облік: дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в тому числі з інших територій; дітей, які можуть бути усиновлені; усиновлених дітей, за умовами проживання та виховання яких здійснюється нагляд; дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах; потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів; нерухомого майна дітей-сиріт, дітей без батьківського піклування.
Актуальні питання подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників для юридичних осіб обговорили під час круглого столу
15 вересня 2021
Сьогодні, 15 вересня, за участі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації, районних державних адміністрації, органів місцевого самоврядування, державних реєстраторів та представників юридичних осіб аграрного сектору відбувся круглий стіл на тему: «Актуальні питання подання відомостей про кінцевих бенефіціарних власників для юридичних осіб. Терміни та особливості». З вітальним словом виступив начальник управління державної реєстрації ЗМУ Мін1юстиції (м. Львів) Андрій Гавриш, який наголосив про важливість та актуальність теми круглого столу у зв’язку із набранням чинності окремих положень, викладених у Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» від 06.12.2019 № 361-IX. В.о. начальника відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Ганна Гнатів довела всім присутнім інформацію про порядок, терміни подання відомостей про кінцевого бенефіціарного власника юридичних осіб та відповідальність за неподання такої інформації. «Кінцевий термін подання інформації про кінцевого бенефіціарного власника, відповідно до Наказу від 19.03.2021 № 163 Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності» є 10 жовтня 2021 року (включно). Структура власності є офіційним документом, який з метою встановлення кінцевого бенефіціарного власника юридичної особи має в обов'язковому порядку надаватись державному реєстратору. Структура власності готується в довільній формі та є схематичним зображенням усіх осіб, які прямо чи опосередковано володіють юридичною особою самостійно чи спільно з іншими особами», - зазначила Ганна Гнатів. «Внесення відомостей про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи є вкрай вагомим, оскільки тісно переплітається та пов’язаний із впровадженням земельної реформи. Зокрема Законом України від 31.03.2020 № 522-IX з 1 липня цього року скасовано мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення та встановлено умови ринку землі. Одним із положень цього закону визначено, що за будь-яких умов, забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, у яких неможливо встановити кінцевого бенефіціара», - поінформував головний спеціаліст відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту агропромислового розвитку Тарас Казечко. Закликаємо усі підприємства, що провадять діяльність у сільському господарстві, активізувати роботу та подавати інформацію до державних реєстраторів, аби уникнути адміністративної відповідальності. Також нагадуємо, що оскільки нормативно-правовий акт, яким затверджено форму та зміст структури власності, був прийнятий у 2021 році, то щорічне підтвердження відомостей про КБВ планується вже у 2022 році. Корисні посилання: Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності
На фестивалі «Медова Забава» Віталій Загайний відзначив найкращих пасічників Львівщини
9 серпня 2021
У селі Ганачівка Львівського району відбувся 10-й фестиваль «Медова забава», під час якого відзначили найкращих пасічників Львівщини та провели круглий стіл на тему розвитку та проблематики бджільництва на Львівщині. Гості фестивалю мали змогу побувати на ярмарку меду, продукції бджільництва, солодощів, плетених виробів, прикрас, взяти участь у майстер-класах, відвідати фудкорт, побачити справжню ватру. На сцені виступили творчі колективи Перемишлянської та Бібрської міських рад. Цього року фестиваль приурочили до Дня пасічника, який відзначають 8 серпня. Тож заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний відзначив подяками голови Львівської ОДА найкращих пасічників Львівщини - Михайла Тимняка (Золочівський район), Володимира Болкота та Михайла Сколоздру - з Львівського району. «Маємо змогу сьогодні відвідати дуже цікавий і тематичний захід, який об'єднує людей за інтересами та діяльністю. Мед – один з найдавніших продуктів, яким користується людство. Бджільництво – це яскравий приклад взаємодії людини і природи. При розвитку, вкладанні зусиль та вдосконаленні ця взаємодія дає найкращий результат. Своєю чергою, взаємодія між людьми здатна забезпечити мир, гармонію і добробут! Від себе особисто та від імені голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького бажаю Перемишлянській територіальній громаді процвітання та успіху!», - сказав у своєму вітальному слові Віталій Загайний. Директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман також вручила нагороди від департаменту за сумлінну працю в галузі бджільництва пасічникам Михайлу Тиркалу та Зеновію Твердохлібу – з Львівського району, Ігорю Трояну – Золочівський район, Олегу Особі – Стрийський район. Особливістю цьогорічного фестивалю стала експозиція скульптур та елементів народного промислу, присвячена 150-й річниці від дня народження українського скульптора, майстра монументально-декоративної скульптури Григорія Кузневича - співавтора пам’ятників Яну Кілінському у Стрийському парку та Бартошу Гловацькому у Личаківському парку Львова. У Ганачівці митець провів останні роки свого життя. Організатором фестивалю є громадська організація «Майбутнє Опілля» (голова – Степан Микитів), за підтримки Львівської облдержадміністрації та Львівської облради.
На фестивалі «Медова Забава» Віталій Загайний відзначив найкращих пасічників Львівщини
9 серпня 2021
У селі Ганачівка Львівського району відбувся 10-й фестиваль «Медова забава», під час якого відзначили найкращих пасічників Львівщини та провели круглий стіл на тему розвитку та проблематики бджільництва на Львівщині. Гості фестивалю мали змогу побувати на ярмарку меду, продукції бджільництва, солодощів, плетених виробів, прикрас, взяти участь у майстер-класах, відвідати фудкорт, побачити справжню ватру. На сцені виступили творчі колективи Перемишлянської та Бібрської міських рад. Цього року фестиваль приурочили до Дня пасічника, який відзначають 8 серпня. Тож заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний відзначив подяками голови Львівської ОДА найкращих пасічників Львівщини - Михайла Тимняка (Золочівський район), Володимира Болкота та Михайла Сколоздру - з Львівського району. «Маємо змогу сьогодні відвідати дуже цікавий і тематичний захід, який об'єднує людей за інтересами та діяльністю. Мед – один з найдавніших продуктів, яким користується людство. Бджільництво – це яскравий приклад взаємодії людини і природи. При розвитку, вкладанні зусиль та вдосконаленні ця взаємодія дає найкращий результат. Своєю чергою, взаємодія між людьми здатна забезпечити мир, гармонію і добробут! Від себе особисто та від імені голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького бажаю Перемишлянській територіальній громаді процвітання та успіху!», - сказав у своєму вітальному слові Віталій Загайний. Директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман також вручила нагороди від департаменту за сумлінну працю в галузі бджільництва пасічникам Михайлу Тиркалу та Зеновію Твердохлібу – з Львівського району, Ігорю Трояну – Золочівський район, Олегу Особі – Стрийський район. Особливістю цьогорічного фестивалю стала експозиція скульптур та елементів народного промислу, присвячена 150-й річниці від дня народження українського скульптора, майстра монументально-декоративної скульптури Григорія Кузневича - співавтора пам’ятників Яну Кілінському у Стрийському парку та Бартошу Гловацькому у Личаківському парку Львова. У Ганачівці митець провів останні роки свого життя. Організатором фестивалю є громадська організація «Майбутнє Опілля» (голова – Степан Микитів), за підтримки Львівської облдержадміністрації та Львівської облради.
На фестивалі «Медова Забава» Віталій Загайний відзначив найкращих пасічників Львівщини
9 серпня 2021
У селі Ганачівка Львівського району відбувся 10-й фестиваль «Медова забава», під час якого відзначили найкращих пасічників Львівщини та провели круглий стіл на тему розвитку та проблематики бджільництва на Львівщині. Гості фестивалю мали змогу побувати на ярмарку меду, продукції бджільництва, солодощів, плетених виробів, прикрас, взяти участь у майстер-класах, відвідати фудкорт, побачити справжню ватру. На сцені виступили творчі колективи Перемишлянської та Бібрської міських рад. Цього року фестиваль приурочили до Дня пасічника, який відзначають 8 серпня. Тож заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний відзначив подяками голови Львівської ОДА найкращих пасічників Львівщини - Михайла Тимняка (Золочівський район), Володимира Болкота та Михайла Сколоздру - з Львівського району. «Маємо змогу сьогодні відвідати дуже цікавий і тематичний захід, який об'єднує людей за інтересами та діяльністю. Мед – один з найдавніших продуктів, яким користується людство. Бджільництво – це яскравий приклад взаємодії людини і природи. При розвитку, вкладанні зусиль та вдосконаленні ця взаємодія дає найкращий результат. Своєю чергою, взаємодія між людьми здатна забезпечити мир, гармонію і добробут! Від себе особисто та від імені голови Львівської облдержадміністрації Максима Козицького бажаю Перемишлянській територіальній громаді процвітання та успіху!», - сказав у своєму вітальному слові Віталій Загайний. Директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман також вручила нагороди від департаменту за сумлінну працю в галузі бджільництва пасічникам Михайлу Тиркалу та Зеновію Твердохлібу – з Львівського району, Ігорю Трояну – Золочівський район, Олегу Особі – Стрийський район. Особливістю цьогорічного фестивалю стала експозиція скульптур та елементів народного промислу, присвячена 150-й річниці від дня народження українського скульптора, майстра монументально-декоративної скульптури Григорія Кузневича - співавтора пам’ятників Яну Кілінському у Стрийському парку та Бартошу Гловацькому у Личаківському парку Львова. У Ганачівці митець провів останні роки свого життя. Організатором фестивалю є громадська організація «Майбутнє Опілля» (голова – Степан Микитів), за підтримки Львівської облдержадміністрації та Львівської облради.
День Пасічника Львівщина відзначить фестивалем «Медова забава»
5 серпня 2021
У неділю, 8 серпня, Львівщина відзначатиме День Пасічника. З цієї нагоди у селі Ганачівка Львівського району проведуть фестиваль «Медова забава». Про це сьогодні розповіли під час брифінгу. В межах Фестивалю відбудеться Ярмарок продукції бджільництва, розважально-відпочинкові заходи, серед яких – виступи творчих колективів, майстер-класи народних промислів, конкурси для дітей, конкурс медоварів та запалення ватри. «Саме тут на Перемишлянщині була створена перша у світі та Європі школа бджільництва. А фестиваль «Медова забава» проводиться вже вдесяте. На нього з’їжджаються пасічники з області та Західної України. Чекаємо та запрошуємо гостей і з інших областей», - зазначив голова ГО «Майбутнє Опілля» Степан Микитів. Одним із заходів Фестивалю стане виставка, присвячена 150-й річниці від дня народження українського скульптора, майстра монументально-декоративної скульптури Григорія Кузневича. «Особлива постать пов’язана з Ганачівкою - Григорій Кузневич. Тут він провів останні роки свого життя і тут похований. Цей рік Львівська обласна рада оголосила роком Григорія Кузневича і в межах фестивалю ми зробимо перший крок до вшанування його постаті. Буде кілька проєктів під час фестивалю присвячені постаті скульптора. Надалі цю ініціативу ми продовжимо у Перемишлянах. А у вересні, коли буде 150-ліття з дня народження Григорія Кузневича, ми продовжимо вшанування скульптора тут у Львові», - розповів голова постійної комісії з питань історико - культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко. Центральним заходом «Медової забави» стане круглий стіл щодо стану та перспектив розвитку галузі бджільництва, її фінансової підтримки. «Львівщина насправді є унікальним регіоном. Так станом на початок 2021 року на Львівщині за різними оцінками працює близько 4 тисяч пасік. Вони виробляють приблизно 1 тисячу тонн меду. Важливо розуміти, що більш як половину обсягу виробленого меду Україна експортує і головним ринком збуту є країни Євросоюзу. І в цьому є особливість Львівської області, адже ми знаходимось поряд з найбільшим світовим споживачем меду. Головними покупцями українського меду є Польща, і Німеччина, також це США. Тому дуже важливо з фокусом на експорт розвивати галузь бджільництва»,- розповіла керівник департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Очільниця департаменту додала, що серед тих 4 тисяч пасік, які працюють в області, лише менша половина мають ветеринарні паспорти, тобто працюють офіційно. Відтак всі інші не мають доступу до програм фінансової підтримки, які щороку розширюються. «Окрім обласної програми, працює державна підтримка бджільництва. Це дотації на наявні бджолосім’ї для тих пасік, які мають від 10 таких бджолосімей. Також компенсується вартість закуплених бджолопакетів бджоломаток. Але доступ до тих ресурсів мають лише зареєстровані пасіки», - розповіла Тетяна Гетьман. Також для зареєстрованих пасік доступним та ефективним, як показує досвід, є інформування про обробку сільгоспвиробниками полів засобами захисту рослин. Це дозволяє уникнути загибелі бджіл. «Наше завдання, щоб кількість офіційно працюють пасік постійно збільшувалась»,- підкреслила очільниця департаменту. Відтак про ці питання і проблеми говоритимуть в межах круглого столу. Розпочнеться фестиваль «Медова забава» о 12:00 год. Офіційне відкриття о 12:30 год. Круглий стіл стартує о 13:30 год. Реєстрація на захід за посиланням. До участі запрошують усіх охочих. Довідково: З минулого року держава активно підтримує розвиток бджільництва в регіонах, надаючи фінансову підтримку пасічникам на розвиток власного бізнесу. Зокрема, у 2020 році 1047 пасічників Львівщини отримали близько 9 млн грн у вигляді дотації за наявні бджолосім’ї. У 2021 році для пасічників передбачені такі програми фінансової підтримки: З державного бюджету в рамках програми підтримки галузі тваринництва: 1. спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім'ї фізичним особам і суб'єктам господарювання, які є власниками від 10 бджолосімей, в розмірі 200 гривень за кожну бджолину сім'ю. 2. часткове відшкодування вартості закуплених племінних бджолиних пакетів, бджолиних маток (в рамках напряму по закупівлі генетичних ресурсів) юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за закуплені бджоломатки, бджолопакети, в період з 1 жовтня попереднього року по 30 вересня поточного року, в розмірі до 80 % вартості (без ПДВ), але не більше: 800 грн - за один бджолопакет; 160 грн - за одну бджоломатку. З обласного бюджету в рамках Комплексної програми розвитку підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021 – 2025 роки у вигляді: 1. пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів. Кредити надаються під 5% річних терміном до 5-ти років у розмірі, визначеному бізнес-планом, але не більше 700,0 тис.грн, з відтермінуванням погашення основної суми зобов’язання до 1 року на реалізацію бізнес-планів, спрямованих на виробництво, зберігання, переробку, транспортування та передпродажну підготовку сільськогосподарської продукції, в т.ч. у галузі бджільництва. 2. часткового відшкодування вартості придбаних основних засобів, поголів’я великої рогатої худоби для сімейних фермерських господарств. Фінансова підтримка надається за придбані в поточному році основні засоби (техніку чи обладнання), які не були у використанні, у розмірі 50% вартості для забезпечення діяльності в галузях сільського господарства, в т.ч. бджільництва. 3. часткового відшкодування вартості придбаних у поточному році основних засобів для забезпечення діяльності кооперативу для виробництва, зберігання, переробки, транспортування та передпродажної підготовки сільськогосподарської продукції у розмірі до 70 % його вартості (без ПДВ), але не більше ніж 200 тис. грн одному кооперативу.
День Пасічника Львівщина відзначить фестивалем «Медова забава»
5 серпня 2021
У неділю, 8 серпня, Львівщина відзначатиме День Пасічника. З цієї нагоди у селі Ганачівка Львівського району проведуть фестиваль «Медова забава». Про це сьогодні розповіли під час брифінгу. В межах Фестивалю відбудеться Ярмарок продукції бджільництва, розважально-відпочинкові заходи, серед яких – виступи творчих колективів, майстер-класи народних промислів, конкурси для дітей, конкурс медоварів та запалення ватри. «Саме тут на Перемишлянщині була створена перша у світі та Європі школа бджільництва. А фестиваль «Медова забава» проводиться вже вдесяте. На нього з’їжджаються пасічники з області та Західної України. Чекаємо та запрошуємо гостей і з інших областей», - зазначив голова ГО «Майбутнє Опілля» Степан Микитів. Одним із заходів Фестивалю стане виставка, присвячена 150-й річниці від дня народження українського скульптора, майстра монументально-декоративної скульптури Григорія Кузневича. «Особлива постать пов’язана з Ганачівкою - Григорій Кузневич. Тут він провів останні роки свого життя і тут похований. Цей рік Львівська обласна рада оголосила роком Григорія Кузневича і в межах фестивалю ми зробимо перший крок до вшанування його постаті. Буде кілька проєктів під час фестивалю присвячені постаті скульптора. Надалі цю ініціативу ми продовжимо у Перемишлянах. А у вересні, коли буде 150-ліття з дня народження Григорія Кузневича, ми продовжимо вшанування скульптора тут у Львові», - розповів голова постійної комісії з питань історико - культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Іван Щурко. Центральним заходом «Медової забави» стане круглий стіл щодо стану та перспектив розвитку галузі бджільництва, її фінансової підтримки. «Львівщина насправді є унікальним регіоном. Так станом на початок 2021 року на Львівщині за різними оцінками працює близько 4 тисяч пасік. Вони виробляють приблизно 1 тисячу тонн меду. Важливо розуміти, що більш як половину обсягу виробленого меду Україна експортує і головним ринком збуту є країни Євросоюзу. І в цьому є особливість Львівської області, адже ми знаходимось поряд з найбільшим світовим споживачем меду. Головними покупцями українського меду є Польща, і Німеччина, також це США. Тому дуже важливо з фокусом на експорт розвивати галузь бджільництва»,- розповіла керівник департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман. Очільниця департаменту додала, що серед тих 4 тисяч пасік, які працюють в області, лише менша половина мають ветеринарні паспорти, тобто працюють офіційно. Відтак всі інші не мають доступу до програм фінансової підтримки, які щороку розширюються. «Окрім обласної програми, працює державна підтримка бджільництва. Це дотації на наявні бджолосім’ї для тих пасік, які мають від 10 таких бджолосімей. Також компенсується вартість закуплених бджолопакетів бджоломаток. Але доступ до тих ресурсів мають лише зареєстровані пасіки», - розповіла Тетяна Гетьман. Також для зареєстрованих пасік доступним та ефективним, як показує досвід, є інформування про обробку сільгоспвиробниками полів засобами захисту рослин. Це дозволяє уникнути загибелі бджіл. «Наше завдання, щоб кількість офіційно працюють пасік постійно збільшувалась»,- підкреслила очільниця департаменту. Відтак про ці питання і проблеми говоритимуть в межах круглого столу. Розпочнеться фестиваль «Медова забава» о 12:00 год. Офіційне відкриття о 12:30 год. Круглий стіл стартує о 13:30 год. Реєстрація на захід за посиланням. До участі запрошують усіх охочих. Довідково: З минулого року держава активно підтримує розвиток бджільництва в регіонах, надаючи фінансову підтримку пасічникам на розвиток власного бізнесу. Зокрема, у 2020 році 1047 пасічників Львівщини отримали близько 9 млн грн у вигляді дотації за наявні бджолосім’ї. У 2021 році для пасічників передбачені такі програми фінансової підтримки: З державного бюджету в рамках програми підтримки галузі тваринництва: 1. спеціальна бюджетна дотація за наявні бджолосім'ї фізичним особам і суб'єктам господарювання, які є власниками від 10 бджолосімей, в розмірі 200 гривень за кожну бджолину сім'ю. 2. часткове відшкодування вартості закуплених племінних бджолиних пакетів, бджолиних маток (в рамках напряму по закупівлі генетичних ресурсів) юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за закуплені бджоломатки, бджолопакети, в період з 1 жовтня попереднього року по 30 вересня поточного року, в розмірі до 80 % вартості (без ПДВ), але не більше: 800 грн - за один бджолопакет; 160 грн - за одну бджоломатку. З обласного бюджету в рамках Комплексної програми розвитку підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021 – 2025 роки у вигляді: 1. пільгових кредитів на реалізацію бізнес-планів. Кредити надаються під 5% річних терміном до 5-ти років у розмірі, визначеному бізнес-планом, але не більше 700,0 тис.грн, з відтермінуванням погашення основної суми зобов’язання до 1 року на реалізацію бізнес-планів, спрямованих на виробництво, зберігання, переробку, транспортування та передпродажну підготовку сільськогосподарської продукції, в т.ч. у галузі бджільництва. 2. часткового відшкодування вартості придбаних основних засобів, поголів’я великої рогатої худоби для сімейних фермерських господарств. Фінансова підтримка надається за придбані в поточному році основні засоби (техніку чи обладнання), які не були у використанні, у розмірі 50% вартості для забезпечення діяльності в галузях сільського господарства, в т.ч. бджільництва. 3. часткового відшкодування вартості придбаних у поточному році основних засобів для забезпечення діяльності кооперативу для виробництва, зберігання, переробки, транспортування та передпродажної підготовки сільськогосподарської продукції у розмірі до 70 % його вартості (без ПДВ), але не більше ніж 200 тис. грн одному кооперативу.
У серпні в селі Ганачівка проведуть фестиваль “Медова Забава”
16 липня 2021
У неділю, 8 серпня, у с. Ганачівка Перемишлянської територіальної громади відбудеться фестиваль “Медова Забава”. На гостей заходу чекає велика концертна програма народних та самодіяльних колективів, ярмарок продукції бджільництва, дегустація меду та медопродуктів. Окрім того, присутні зможуть відвідати експозицію виставки, присвяченої 150-й річниці від дня народження Григорія Кузневича, українського скульптора, майстра монументально - декоративної скульптури, взяти участь майстер-класах, забавах та конкурсах. «Проведення фестивалю покликане популяризувати галузь бджільництва, сприяти розвитку локальних пасік не лише в частині виробництва, оскільки більшість основних сільськогосподарських продовольчих культур потребує бджіл для запилення, але й у формі туристичних та оздоровчих локацій. Бджільництвом займаються, в основному, фізичні особи. Всього в області налічується 5,2 тис. пасічників, які утримують понад 66,0 тис. бджолосімей та виробляють більш як 1 тис. тонн меду щороку», - зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман. Початок заходу о 12:00 год на Білому потоці у с. Ганачівка Перемишлянської територіальної громади Львівського району Львівської області.
У Львові організували круглий стіл щодо ролі батька у формуванні безпечного середовища для дитини
25 Червня 2021
24 червня у Львові у Гостинному Домі «Архистратиг» відбувся круглий стіл на тему «Роль батька у формуванні безпечного середовища для дитини». «Захід організували, щоб об'єднати зусилля і створити в майбутньому платформу, яка б давала можливість кожній родині, кожній жінці і чоловіку, які вирішили стати або вже є батьками, бути освіченими у сфері формування здорових стосунків, які допоможуть їм виховати успішних і щасливих дітей», - наголосив начальник служби у справах дітей облдержадміністрації Володимир Лис. Участь в заході взяли науковці, представники державних, громадських та релігійних організацій. «Оскільки сім’я є основою будь-якого суспільства, від правильної сімейної політики залежить не лише добробут окремої сім’ї, але й усього суспільства. Тому важливо, щоб в Україні знову з’явився центральний орган державної влади, який розроблятиме і реалізовуватиме цілісну, дружню до сімей політику», - зазначив голова комісії УГКЦ у справах родини та мирян Юрій Підлісний. Захід організовано ГО «Українська молодь – Христові» за підтримки служби у справах дітей облдержадміністрації. Зазначимо, В Україні День батька офіційно святкується з 2019 року. Як відомо, 8 травня 2019 року Кабінет міністрів України схвалив указ президента України «Про День батька». До 2019 року Україна святкувала лише День матері.
Львівська ОДА ініціювала круглий стіл для змін пам’яткоохоронного законодавства
23 Червня 2021
Сьогодні у Львові обговорили законодавчі ініціативи у галузі охорони і збереження культурної спадщини. Організували круглий стіл для пам’яткоохоронців, управлінців та народних депутатів, які мають право законодавчої ініціативи, департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, Львівська політехніка та український осередок ІКОМОС. Привітав учасників заходу перший заступник голови Львівської обласної адміністрації Андрій Годик. “Добре, що ми маємо нагоду для фахової дискусії, щоб обговорити стан, проблеми та перспективи пам’яткоохоронної галузі. Важливо, що влада, громадськість, експерти та суспільство чітко усвідомлюють потребу змін законів про охорону культурної спадщини. Всі ми розуміємо, що актуальним є створення на законодавчому рівні організаційно-правових механізмів максимального залучення громадськості, експертів до справи збереження і реставрації пам’яток. Львівська ОДА підтримує цю ініціативу, а також, я переконаний, що Верховна Рада готова почути ті пропозиції, які ми сьогодні напрацюємо і скеруємо для розгляду”, - зазначив Андрій Годик. Під час зустрічі присутні обговорили законопроєкти в галузі охорони культурної спадщини, вимоги до роботи новостворюваних Державної служби охорони культурної спадщини та Державної інспекції культурної спадщини, а також регіональні проблеми збереження пам’яток Львівщини. Велику частину дискусії присвятили проблематиці галузі. А це тотальна зарегульованість у галузі реставрації, яка не дозволяє швидко реагувати та здійснювати протиаварійні роботи; брак кадрів; застарілі норми в законах і невідповідність розцінок для виконавців робіт; розбалансованість структури, ієрархії, а відтак і невизначеність міри відповідальності пам’яткоохоронних відомств від рівня громади до рівня центральних державних органів влади. “Наразі у Верховній Раді зареєстровані два законопроєкти «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання руйнуванню та знищенню нерухомої культурної спадщини» (№ 4561) та «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за руйнування та знищення нерухомої культурної спадщини і порушення традиційного характеру середовища» (№4562). Обидва вони потребують доопрацювання, а в деяких випадках навіть несуть загрозу звуження повноважень органів місцевої влади, що суперечить реформі децентралізації. Саме тому ми зустрілися максимально широким колом пам’яткоохоронців-практиків, щоб донести всі проблеми та спробувати разом доопрацювати законодавчі норми. Цей діалог між різними середовищами є надзвичайно важливим, і я вдячний всім, хто сьогодні взяв у ньому участь”, - каже керівник управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Василь Петрик, який презентував пропозиції змін до законів від департаменту. Львівщина - найактивніший регіон щодо захисту культурної спадщини. В цьому переконаний голова парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв. Він також наголосив, що наша область найактивніше сигналізує про законодавчі проблеми у галузі. “Це у вас, коли хтось зазіхає на культурну спадщину, здіймають інформаційну хвилю на всю Україну. В інший регіонах вже не лишилося цілісних історичних ареалів. Там архітектурні пам’ятки просто нищать, ніхто не думає про збереження. Думають про комерцію”, - каже Микита Потураєв. Про досвід реставрації спадщини і проблематику Львова, а також про пропозиції змін до законів розповіла керівниця управління охорони історичного середовища міста Лілія Онищенко. Серед учасників дискусії були ректор Львівської політехніки Юрій Бобало, народні депутати Микола Княжицький, Ростислав Тістик, Роман Лозинський, президент УНК ІКОМОС Микола Гайда, завідувач кафедри Архітектури та реставрації Львівської політехніки Микола Бевз, депутати обласної ради, викладачі, пам’яткоохоронці та представники громадськості. “Ми підсумуємо всі пропозиції та, спільно з депутатами, внесемо їх при доопрацюванні законопроєктів. Сподіваюся, що всі разом ми зможемо стати добрими лобістами якісних змін у галузі. Львівщина має найбільше число пам’яток, тому ми не можемо бути байдужі. Нам конче треба створити чіткі механізми для їх порятунку і знайти для них ефективних господарів”, - підсумувала директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько.
Пасічникам роз’яснили аспекти державної підтримки бджільництва
23 квітня 2021
23 квітня під головуванням заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького відбулось онлайн засідання робочої групи Мінекономіки з питань розвитку бджільництва щодо роз’яснення норм наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва» та механізму часткового відшкодування вартості племінних бджолиних маток та бджолиних пакетів. Участь у засіданні прийняли директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман та начальник відділу рослинництва та тваринництва департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Світлана Долинська. У рамках засідання обговорили питання щодо місця реєстрації пасік, видачі ветеринарно-санітарних паспортів, зокрема процедури обстеження пасіки при оформленні паспорта на пасіку та вартості таких обстежень, термінів обов’язкової диспансеризації пасік, чинності паспортів старого зразка. Окрім того обговорені дії пасічників у випадку застосування агрохімікатів при обробітку посівів сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень. Також роз’яснено механізм державної підтримки пасічників в частині відшкодування вартості придбання племінних бджолиних маток та бджолиних пакетів. Як зазначила директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман, зміни та вдосконалення ініціатив у сфері бджільництва, ефективне використання та захист бджіл, виробництво продукції бджільництва, створення умов підвищення продуктивності бджіл та сільськогосподарських культур, а також захист прав та інтересів пасічників є важливим кроком у розвитку бджільництва та підтримки цієї галузі в цілому. «На Львівщині бджільництвом займаються більше 4 тисяч пасічників. Реєстрація пасіки гарантує її щорічне ветеринарне обстеження для забезпечення здоров’я бджіл, виробництво якісної продукції, захищає інтереси пасічника у разі отруєння бджіл, а також дає можливість пасічнику залучити додаткові фінансові ресурси з бюджетів усіх рівнів для підтримки та розвитку власного бізнесу», - додала вона.