В усіх областях мають створити комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах
15 вересня 2021р, Новини. Прес-служба ОДА, Департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства
Сьогодні відбулась нарада з Мінрегіоном щодо законодавчих змін до Закону України №1639 «Про заходи спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу».
Так, Мінрегіон надав роз’яснення щодо реструктуризації заборгованості підприємствами за спожиті енергоносії, відшкодування заборгованості з різниці в тарифах.
Зокрема, звернули увагу на необхідності якнайшвидшого створення територіальних комісій з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах по областях. За результатами їх роботи до Міністерства мають бути направлені відповідні протоколи на основі яких надаватимуть пропозиції до держбюджету на погашення вказаної заборгованості.
Після відшкодування заборгованості з різниці в тарифах та внесення змін до відповідної нормативно-правової бази розпочнеться процедура реструктуризації заборгованості за спожиті енергоносії. Це дозволить значно покращити фінансово-господарський стан підприємств теплокомуненерго та водопровідно-каналізаційного господарства.
Також, в межах наради зауважили, що було досягнуто домовленість з ГК «Нафтогаз Трейдинг» в частині зміни умов здійснення розрахунків за спожитий газ. Зокрема, підприємства теплокомуненерго не повинні будуть здійснювати передоплату, а кінцевий розрахунок повинен бути проведений упродовж 45 днів після споживання природного газу.
Ключові слова:
тарифиНовини за темою
Теплопостачальним організаціям області надали можливість використати обсяг заборгованості з різниці в тарифах на суму понад 512,4 млн грн
9 грудня 2021
У межах засідання Територіальної комісії з питань узгодження заборгованості з різниці в тарифах (Територіальна комісія) прийнято рішення щодо переузгодження обсягів заборгованості з різниці в тарифах по трьох теплопостачальних організаціях Львівської області на загальну суму 748,9 млн гривень, з яких організації зможуть використати 512,4 млн грн. При прийнятті Територіальною комісією вказаних рішень по двох теплопостачальних організаціях ЛМКП «Львівтеплоенерго» та ЛКП «Залізничнетеплоенерго») врахували висновки та зауваження, надані Західним офісом Держаудитслужби (ДАСУ), що на сьогодні проводить ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності цих організацій в частині завищення попередньо узгоджених Територіальною комісією обсягів заборгованості з різниці в тарифах на загальну суму 236,6 млн грн. Ці кошти організації зможуть використати виключно на підставі додаткового рішення Територіальної комісії, яке буде прийматись за результатами завершення ДАСУ вищевказаних ревізій. Щодо третьої організації (КП «Червоноградтеплокомуненерго») в результаті завершення ревізії ДАСУ не підтверджено обсягу заборгованості з різниці в тарифах на суму 3,9 млн грн. У зв’язку з цим, Територіальна комісія прийняла рішення про переузгодження обсягів заборгованості в різниці в тарифах для вказаної організації в сумі 5,7 млн грн. «Прийняття вказаного рішення дасть можливість використовувати даним теплопостачальним організаціям при виділенні у 2021 році з державного бюджету України субвенції на відшкодування заборгованості з різниці в тарифах, виключно сум, що були підтверджені ДАСУ, та відповідно не допустить завищення обсягів заборгованості з різниці в тарифах, що у разі їх фінансування призведе до перевитрат з держбюджету», - зазначив голова Територіальної комісії, перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик.
НСЗУ підвищила тарифи за лікування хворих на COVID-19
25 листопада 2021
З 1 листопада цього року Національна служба здоров’я України підвищила тарифи за лікування хворих на COVID-19 у стаціонарних медичних закладах до 634,3 тис грн на одну команду. У порівнянні з початком року тариф зріс на 14,5%. Інформують у департаменті фінансів Львівської ОДА. Відповідні зміни до Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1199 від 17 листопада 2021 року. Розмір оплати залежить від кількості медичних команд, які надають допомогу пацієнтам, інтенсивності роботи закладу та навантаження на медпрацівників. НСЗУ оплачує лікування хворих на коронавірус після звіту про зроблену роботу та кількість пролікованих пацієнтів медичними закладами. Таким чином медзаклади, в яких лікуються хворі на COVID-19, зможуть отримати підвищені виплати уже за листопад. За даними Національної служби здоров’я України договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій за напрямом послуг – надання стаціонарної допомоги пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, уклав 21 медичний заклад області на суму 802,6 млн грн, з яких оплачено – 709,9 млн гривень. Торік такі видатки становили 673 млн гривень. Додаткова інформація по темі за посиланнями: 1 та 2.
«Газ і тарифи для населення не зростають»,- Максим Козицький
12 жовтня 2021
Голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький пояснив ситуацію щодо тарифів на газ. «Газ і тарифи для населення не зростають. А паніка з надзвичайними ситуаціями по Україні «через відсутність газу» - лише маніпуляція. Не ведіться! Львівщина володіє 14% музейного фонду України. Але музеям вкрай важливо дотримуватися чіткого температурного режиму. Водночас, на вчора лише чверть закладів бюджетної сфери мали угоди з постачальником газу для опалення. Цей процес конче треба було пришвидшити! Тому вчора в області збиралася комісія ТЕБ і НС. Йдеться ЛИШЕ про подолання технічних моментів, щоб прискорити підписання договорів на постачання газу. Надзвичайна ситуація не передбачає НІЧОГО більше, ніяких інших обмежень, крім врегулювання цього моменту, і стосується лише бюджетних установ», - зазначив очільник області. До 15 жовтня НАК Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" готова підписати всі договори зі споживачами соціальної сфери (школи, садочки, лікарні). «Газу в українських сховищах достатньо для потреб населення та соціальної сфери на весь сезон. Ціна на газ для населення – 7,42 грн. За такою ціною «Нафтогаз» продає паливо роздрібним постачальникам та теплогенерувальним компаніям для задоволення потреб населення. Ціна на газ для потреб соціальної сфери (школи, лікарні тощо) – 16,8 грн», - зазначив голова ЛОДА. За його словами, це вже повна ціна, з ПДВ та тарифом на транспортування. «Ми робимо все можливе, щоб жителі Нового Роздолу та Новояворівська, де позаторік ми мали проблеми з запуском опалювального сезону, також не мали проблем ані з опаленням, ані з суттєвим зростанням його ціни.І наостанок: не панікуймо. Ціна газу на ринку справді висока, проте, переконаний, державі вдасться допомогти місцевому самоврядуванню подолати цю кризу», - акцентував Максим Козицький.
Тариф на електроенергію для населення знизять: ініціатива Президента України
11 серпня 2021
За ініціативи Президента Володимира Зеленського, тариф на електроенергію для домогосподарств, які споживають менш як 250 кВт на місяць, буде знижено до 1,44 грн за кВт/год. Про це заявив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час чергового засідання Уряду 11 серпня. Очільник Уряду зазначив, що для домогосподарств з місячним рівнем споживання більше ніж 250 кіловатів тариф на електроенергію залишиться без змін, тобто 1 гривня 68 копійок. Прем’єр-міністр також зупинився на питаннях щодо тарифів на газ. За ним, НАК «Нафтогаз» запустив тарифний план «Комфортний сезон». За цим планом кубометр газу буде коштувати 7,96 грн з ПДВ незалежно від того, якою буде ринкова ціна на біржах. Тарифний план діє з 1 жовтня 2021 року до 30 квітня 2022 року. «Це дійсно дуже вигідна пропозиція, адже ми бачимо, що ціни на газ на європейських біржах майже досягли 20 гривень за кубічний метр блакитного палива», - заявив Прем’єр-міністр України. Денис Шмигаль також додав, що НАК «Нафтогаз» пропонує вигідний тариф для комунальних підприємств, які забезпечують населення теплом та гарячою водою. «Можна на рік зафіксувати тариф і платити по 7 гривень 42 копійки за кубометр газу. Закликаю місцевих керівників не гаяти час і скористатися вигідними пропозиціями, які дозволять їм збалансовано вирішити питання з тарифами на тепло, які вони тепер встановлюють», - підсумував очільник Уряду.
Місцева влада має скористатися наданими їй інструментами для стримування вартості послуг теплопостачання, — Денис Шмигаль
4 серпня 2021
Місцевій владі варто скористатися пропозицією Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» та забезпечити укладання комунальними тепловиробниками контрактів на закупівлю газу за фіксованою річною ціною. Про це заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль на засіданні Уряду 4 серпня. «Місцеві керівники тепер фактично визначають, які суми люди отримують за гарячу воду та тепло у своїх платіжках. Тому закликаю комунальні підприємства, якими опікується місцева влада, переходити на трирічний контракт із НАК «Нафтогаз України», у якому передбачена ціна 7,42 грн за куб. м (з ПДВ). Така ціна діятиме цілий рік, незалежно від коливань на газових ринках», — сказав він. Прем’єр-міністр підкреслив, що ціни на газ у Європі та світі перебувають на одній із найвищих позначок за останні 10 років. «Правильне управління підприємствами теплопостачання з боку місцевих керівників — це питання не лише енергетичної безпеки, а також соціальної підтримки громадян, які отримуватимуть менші платіжки», — підсумував Денис Шмигаль.
З 1 серпня тариф на електроенергію для населення залишиться без змін, — Денис Шмигаль
29 липня 2021
Ціни на електроенергію для населення з 1 серпня залишаються 1,68 грн за кВт-год. Про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час чергового засідання Кабінету Міністрів 28 липня. «Сьогодні Уряд ухвалив відповідну постанову, ціни на електроенергію для населення залишаються без змін. Уряд разом з усіма зацікавленими сторонами працює над збалансуванням ринку електроенергії», — зазначив Денис Шмигаль. Прем’єр-міністр також підкреслив, що активно триває підготовка до опалювального сезону. За його словами, цьогоріч процес відбувається в нових умовах, адже відтепер тарифи на тепло та гарячу воду повністю встановлюють місцеві органи влади. «Це важлива частина реформи децентралізації, адже такі новації підштовхують місцевих керівників більше не заплющувати очі на неефективність комунальних підприємств, надійність їх роботи та якість постачання послуг мешканцям відповідних громад», — наголосив очільник Уряду.
Питання комунальних тарифів для населення розглянуть на найближчому засіданні РНБО – Президент України
29 липня 2021
Президент України Володимир Зеленський звернувся до Ради національної безпеки і оборони з ініціативою розглянути на найближчому засіданні питання тарифів для населення на електроенергію та газ. Про це Глава держави повідомив під час інтерв’ю в межах Всеукраїнського форуму «Україна 30. Децентралізація», що триває у Києві. «Ми стежимо за ситуацією з тарифами. На жаль, ми не можемо втручатися в усі дії тих чи інших місцевих влад», – зазначив Президент, відповідаючи на запитання журналістів щодо тарифів на комунальні послуги та дій місцевої влади на цьому напрямі. Водночас за словами Володимира Зеленського, коли накопичується багато питань, центральна влада мусить вживати заходів для розв'язання проблем. «Передусім нас цікавить суспільство. Ми повинні зробити все, щоб ціни на електроенергію для людей не підіймалися. Я попросив винести це питання на засідання РНБО на цьому тижні, щоб, по-перше, люди зрозуміли, що з 1 серпня сюрпризів для суспільства не буде. Також хотів би, щоб на місцях влада розуміла, що те, що ми запропонували, – річний тарифний план з фіксованою ціною на газ – він найкращий за усі ціни, які є сьогодні на території Європи», – зазначив Володимир Зеленський. Глава держави додав, що місцева влада має активніше пояснювати населенню переваги від укладання таких річних контрактів. Президент також акцентував на необхідності зробити все можливе для уникнення підвищення тарифів на електроенергію для населення. «Моє ставлення дуже просте – сьогодні 1,68 грн (тариф за 1 кВт • год. – Ред.). Вважаю, що в нас є прошарок населення, який не може собі дозволити платити навіть 1,68 грн. І тому РНБО розглядатиме також це питання й можливості зменшення цін на електроенергію для таких окремих верств населення», – повідомив Володимир Зеленський. Президент також зазначив, що деякі політичні опоненти заради власної вигоди навмисне лякають людей вигаданим підвищенням тарифів на комунальні послуги. Глава держави запевнив, що жодних неприємних сюрпризів для громадян не буде.
З 1-го травня запроваджено дію річних тарифів на природний газ
8 квітня 2021
«7 квітня, відбулось засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі-НКРЕКП) на якому затвердили постанову, якою передбачається запровадження дії річних тарифів на природний газ з 1 травня», – повідомив директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження облдержадміністрації Богдан Кейван. Річний тариф діятиме з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року. Усі постачальники, які постачають газ для населення або мають такий намір, зобов'язані у період до 25 квітня 2021 року довести до відома побутових споживачів інформацію про ціни, що діятимуть протягом цього періоду. У період дії річного контракту ціну можна буде змінювати лише у бік зменшення. Збільшувати ціну у порівнянні з тією, яка буде встановлена станом на 25 квітня поточного року, буде неможливо. Разом з тим, у НКРЕКП зазначили, що постачальники природного газу матимуть можливість пропонувати інші пропозиції для споживання побутовим споживачам, що підвищить можливості для розвитку конкуренції на роздрібному ринку природного газу.
6,99 грн за куб газу: від сьогодні мешканці області не мають платити більше
15 лютого 2021
18 січня цього року Кабінет Міністрів за дорученням Президента України ухвалив рішення, відповідно до якого ціна на газ для побутових споживачів становитиме 6,99 гривні за метр кубічний. Таке рішення дозволило знизити ціну на газ на 30%. Так, від сьогодні, 15 лютого, населення починає отримувати платіжки за газ за цією ціною. Як розповіла під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Платіжка» заступник керівника Офісу Президента України Юлія Свириденко, розуміючи важку ситуацію, яка є в країні у зв’язку з ковідом та зниженням ділової активності, більшість постачальників газу пішли назустріч споживачам і встановили ціну реалізації палива 6,99 грн за 1 куб. м уже в січні. Зокрема, зафіксували ціну і найбільші постачальники газу в області. Як розповіли у департаменті паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА, кожен мешканець може самостійно порівняти ціни на природний газ компаній, які мають ліцензію на постачання природного газу. Для цього потрібно встановити мобільний додаток «Energy Online», або ж на сайті «Газотека». Наразі в усіх представлених компаніях вартість одного кубічного метра газу не перевищує – 6,99 грн. Окрім того, рішенням Уряду було обмежено тариф на розподіл (доставку) газу – він тепер не повинен перевищувати 1,79 грн за метр кубічний. Попередньо рішення про державне регулювання ціни тимчасове і буде діяти до кінця опалювального сезону або до кінця дії карантинних обмежень. Як пояснили у Офісі Президента, сьогодні у структурі ринку газу для населення приблизно 76% займають природні монополії – газзбути, які почасти є представниками однієї групи. Ще 7-8% займає група компаній НАК «Нафтогаз України» та решта підприємств. «Збутові компанії, які історично були природними монополіями, почали зловживати своїм домінуючим положенням у розрізі регіонів і встановлювати маржу від 25% до 44% у порівнянні з ціною, яку пропонував НАК «Нафтогаз» як державна компанія», – зазначила Юлія Свириденко. Ще однією причиною збільшення сум у платіжках за газ є те, що споживачі недостатньо активно змінюють постачальника газу на того, який пропонує вигідніші умови. Монополісти зі свого боку створюють штучні бар’єри для такого переходу споживачів від одного постачальника до іншого, зокрема, у квитанціях навмисне не вказуються всі необхідні реквізити. Заступник керівника Офісу Президента також наголосила, що до питання формування тарифів на газ для населення потрібно підходити системно, щоб більше не опинятися в ситуації, коли Кабінет Міністрів має регулювати ринок встановленням прайс-кепів. «Ми вважаємо, що потрібно активізувати завершення створення повноцінного ринку газу. Також треба посилювати роль регуляторів – Антимонопольного комітету, НКРЕКП – та усунути перешкоди для споживачів у процесі зміни постачальника газу. Ціна природного газу має встановлюватися в ринковий спосіб, постачальники мають конкурувати за споживача», – зазначила Юлія Свириденко. За її словами, для держави також дуже важливо мати клієнтську базу споживачів газу. «Я вважаю, що це має бути на державному порталі для того, щоб ми мали змогу дуже оперативно відреагувати шляхом монетарної допомоги людям. Мова йде про так званих вразливих споживачів, які тимчасово, у зв’язку з ситуацією, яка склалася на ринку, можуть отримати допомогу від держави, щоб не перейти в категорію субсидіантів. Над цим ми будемо працювати, щоб у наступний опалювальний період увійти вже без надмірного державного регулювання цін, а мати відкритий конкурентний ринок газу», – зауважила вона.
Тарифи на тепло й гарячу воду на місцях не мають підвищуватися – Володимир Зеленський
29 січня 2021
На нараді з міськими головами та керівництвом НАК «Нафтогаз України» домовлено, що на місцях тарифи на тепло та гарячу воду не зростуть. Про це повідомив Президент України Володимир Зеленський у своєму влозі. «Я закликаю місцеву владу, до повноважень якої належать саме ці питання, поставитись до цього відповідально, з думкою в першу чергу про звичайних людей, пересічних українців», – наголосив Глава держави. Президент нагадав, що Кабінет Міністрів встановив граничну ціну у 6,99 грн за 1 куб. м газу для побутових споживачів. «Менше може бути, більше – ні, не може бути. Це стосується всього опалювального сезону. І це точно кінець планам деяких монополістів. Вони дуже хотіли, аби зросли три речі: тарифи, їхні власні кишені та невдоволення серед людей», – зазначив Володимир Зеленський. Глава держави повідомив, що навесні всі газопостачальні компанії мають представити населенню річні продукти. «Там має бути вигідна, фіксована ціна на весь рік. Щоб наші люди змогли планувати свій бюджет, бачили ціну і знали, що ніхто не вправі її неочікувано задирати», – сказав Президент. Також він нагадав, що уряд спростив доступ до субсидій, і більшість громадян може отримати їх одразу після заявки. На субсидії Кабінет Міністрів має виділити необхідні кошти. «Загалом питання тарифів має бути проаналізовано та вирішено комплексно, за моїм дорученням уряд та НКРЕКП займаються зараз цим. Одним словом – працюємо, аби у ваших домівках було тепло, а у ваших гаманцях не було порожньо», – наголосив Володимир Зеленський.
Питання ціноутворення на газ та електроенергію розглянули в межах селектору з Мінрегіоном
20 січня 2021
Сьогодні, 20 січня, відбулась селекторна нарада з Міністерством розвитку громад та територій України. Області, серед них і Львівська, долучились онлайн. Серед розглянутих питань – ціни на природний газ та електроенергію для побутових споживачів, тариф на послугу з розподілу природного газу та надання державної підтримки населенню на оплату житлово-комунальних послуг. Як наголосили під час наради, ціна на газ для побутових споживачів становитиме 6,99 гривні за метр кубічний. Вона буде одна для всіх, відтак, ніхто не повинен платити дорожче. Таке рішення днями прийняв Кабінет Міністрів за дорученням Президента України. Встановлена Урядом ціна є нижчою на 1,5 грн за куб від тієї, яка була у 2018-2019 роках. У зимові місяці тих років платіжки в середньому становили 2,5-3 тисячі гривень. Або 75% від тодішньої мінімальної зарплати. На сьогодні це найнижча ціна на українській біржі. Фіксована ціна на газ почне діяти уже з 1 лютого. Завдяки цьому економія в платіжках буде на рівні 500-800 гривень. Зазначають, що залишатиметься ціна такою до завершення опалювального сезону або до завершення карантину. За цей час Уряд та інші органи влади зможуть сформувати всі умови, аби ринкові правила запрацювали повною мірою. Такі правила означатимуть, що окремі газопостачальники більше не зможуть користуватися своїм монопольним становищем та захмарно підвищувати тарифи. Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) також прийняла рішення про обмеження максимального тарифу на розподіл газу. Він складатиме не більше ніж 1,79 грн за кубічний метр і також починає діяти з 1 лютого 2021 року. Це рішення дозволить знизити абонплату низці газзбутів. Як раніше зазначав голова Львівської ОДА Максим Козицький: «Львівська обласна державна адміністрація ще в жовтні зверталася до АТ «Львівгаз» і була проти підвищення тарифів на розподіл газу для населення. Ми зазначали, що збитки підприємство має вирішувати у судовому порядку, а не за рахунок споживачів. Також ми додатково скерували листа до НКРЕКП щодо перегляду тарифу на розподіл блакитного палива для АТ «Львівгаз» та загалом перегляду методики при формуванні вказаного тарифу». Окрім того, Міністерство соціальної політики та Міністерство енергетики вже розробили рішення щодо компенсації людям, які встановили електроопалення. Наразі завершується його обговорення. Відтак, люди, які встановили собі електроопалення, отримають монетизовану компенсацію. В межах наради нагадали, що продовжує дію програма надання житлових субсидій. Більше про механізм та прийняті рішення Уряду щодо спрощення порядку надання житлових субсидій за посиланням. Нагадаємо, що сьогодні Президент України доручив провести аудит усіх тарифів в областях, зіставити ціноутворення за різні проміжки часу, а також отримати вичерпні роз’яснення від відповідних керівників на місцях щодо завищених тарифів та щодо тарифної політики в цілому. Більше тут.
Президент України доручив провести аудит усіх тарифів в областях
20 січня 2021
Глава держави доручив заступнику керівника Офісу Президента України Кирилу Тимошенку, відповідальному за регіональну політику, провести повний аудит наявних тарифів у місті Києві та в усіх областях України, зіставити ціноутворення за різні проміжки часу, а також отримати вичерпні роз’яснення від відповідних керівників на місцях щодо завищених тарифів та щодо тарифної політики в цілому. «Враховуючи появу в публічному просторі різних спекулятивних заяв щодо формування тарифів на рівні міст і сіл країни, а також безпідставні спроби окремих представників місцевої влади обґрунтувати перед суспільством додаткове зростання тарифів понад рівень, який уже викликає значні питання з точки зору справедливості»,- йдеться в повідомленні Офісу Президента. Передусім це стосується саме тарифів на опалення, побутовий газ та користування пасажирським транспортом. Окрему увагу приділять таким специфічним непрозорим «тарифним проектам» окремих очільників міст, як стягнення коштів за евакуацію авто, за користування загальнодоступними частинами громадського простору тощо. «Завданням усіх представників системи державної влади є робота в інтересах громадян. Нагадуємо, що якість управлінської роботи на місцях не може вимірюватися листуванням та згадками у ЗМІ, а має конкретне вираження у платіжках. Враховуючи також, що Кабінет Міністрів зі свого боку запропонував усім категоріям громадян можливість для суттєвого зниження ціни на газ та опалення»,- зазначили в Офісі Президента.