Україна посилює захист від штаму коронавірусу “Омікрон”
Українці, що перебували у країнах, де виявлено коронавірус штаму “Омікрон”, мають пройти самоізоляцію після повернення в Україну. На цьому наголосили учасники селекторної наради з Президентом України, яка відбулася 29 листопада.
Міністерство охорони здоров’я уже розробляє заходи для запобігання зараженню громадян України цим штамом коронавірусу. Зокрема, для мандрівників, які провели у Південно-Африканській Республіці, Республіці Ботсвана, Зімбабве, Намібії, Королівстві Лесото, Королівстві Есватіні, Республіці Мозамбік більш як 7 днів протягом останніх 14 днів, потрібно пройти 14-денну самоізоляцію.
«Дослідження нового штаму тривають. Очікується, що більше інформації буде доступно найближчими тижнями. Але вже зараз ми закликаємо наших громадян утриматися від поїздок до країн, де було виявлено новий штам. На урядовій нараді в понеділок вранці прийнято рішення не пускати на територію України без проходження самоізоляції осіб, які перебували на території визначених країн Південної Африки більше ніж 7 днів протягом останніх 14 днів. Надалі перелік країн може бути розширений», – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Українці, які наразі перебувають на території зазначених країн, мають чітко дотримуватися протиепідемічних вимог, невідкладно звертатися до місцевих медичних закладів у разі появи симптомів захворювання.
Водночас Міністерство закордонних справ рекомендує громадянам України утриматися від поїздок до Південно-Африканської Республіки, Ботсвани, Есватіні, Лесото, Мозамбіку, Намібії та Зімбабве.
Наразі невідомо, чи викликає коронавірус штаму “Омікрон” більш тяжкий перебіг хвороби. Перші випадки інфікування цим штамом були зафіксовані в молодих людей (студентів університетів), які, як правило, зазвичай мають легший перебіг хвороби. Проте загальний рівень зараження у Південно-Африканській Республіці є підвищеним.
Новини за темою
У МОЗ роз'яснили, як зробити планову операцію під час війни
11 травня 2022
Планові операції, які були призупинені у перші дні війни, наразі можуть проводитися за рішенням головних лікарів закладів охорони здоров’я. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я. Після того, як система охорони здоров’я адаптувалася до умов бойових дій, з‘явилася можливість відновити планові госпіталізації та планові операції. Нагадуємо, щоб зробити операцію безоплатно (за її проведення медзакладу заплатить НСЗУ), необхідно отримати електронне направлення у сімейного або лікуючого лікаря. Що стосується вибору закладу, то безоплатні планові операції роблять лікарні, які уклали з НСЗУ договори за напрямами «Хірургічні операції у стаціонарних умовах», «Хірургія одного дня». Зверніть увагу, що під час воєнного стану проводити планові операції можуть тільки ті заклади, які мають на це ресурси, адже у деяких регіонах лікарні завантажені допомогою пораненим. Дізнатись актуальну інформацію щодо лікарень, де проводяться планові операції, можна в контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77. Після отримання інформації варто зателефонувати до лікарні й уточнити щодо можливості проведення необхідної саме вам операції. Нагадуємо, що НСЗУ оплачує лікарням увесь спектр необхідних для пацієнта послуг: проведення операції та анестезія; інструментальні та лабораторні обстеження; ліки з Нацпереліку лікарських засобів та витратні матеріали; післяопераційний цілодобовий лікарський та медсестринський догляд, знеболення, медикаментозна терапія; харчування в стаціонарі; медична реабілітація в гострому періоді для запобігання виникнення післяопераційних ускладнень. На сайті eliky.in.ua можна перевірити забезпеченість лікарень ліками. Водночас пацієнту необхідно подбати про особисті речі, які йому знадобляться як в лікарні, так і в іншому місті, якщо для операції потрібно їхати в інший регіон. До операції рекомендуємо також уточнити у лікаря: скільки часу потрібно буде провести в лікарні; скільки триватиме постільний режим; які є обмеження у способі життя; яка допомога буде потрібна під час відновлення; коли можна повернутися до активного життя. Не відкладайте важливі рішення, що стосуються збереження власного здоров’я на «після війни», піклуйтеся про себе та своїх близьких сьогодні. Довідка: відповідно до Наказу МОЗ № 507 заклади мають припиняти надавати послуги планових госпіталізацій у разі: завантаження понад 70% ліжкового фонду терапевтичного профілю; завантаження понад 50% ліжкового фонду хірургічного профілю; рішення структурних підрозділів з питань охорони здоров'я обласних, Київської міської воєнних адміністрацій, з урахуванням тактичної ситуації.
Рекомендації МОЗ як зробити в умовах воєнного стану УЗД безоплатно
8 квітня 2022
Попри війну важливо стежити за станом свого здоров’я та вчасно звертатися до лікаря. Якщо ви в безпеці, піклуйтеся про себе та не відкладайте лікування на потім. Медичні заклади продовжують надавати допомогу усім, хто цього потребує. МОЗ інформує, як зробити ультразвукову діагностику (УЗД) безоплатно в умовах воєнного стану. Необхідність проведення УЗД визначає сімейний або ваш лікуючий лікар. За потреби він створить електронне або, у разі відсутності доступу до електронної системи охорони здоров’я, паперове направлення на обстеження. Якщо ви змінили місце проживання, можете звернутися до лікаря первинної медичної допомоги у лікарні за вашим теперішнім місцем проживання і отримати допомогу та, за потреби, — направлення на УЗД. З направленням УЗД можна зробити безоплатно у будь-якому закладі, який має договір з Національною службою здоров'я України за пакетом «Медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація)», а також відповідне обладнання та фахівця. Дізнатися адресу та контакти найближчого закладу можна у лікаря, який виписує направлення, або за номером телефону контакт-центру НСЗУ 16-77. Перед тим, як відвідати медзаклад, варто зателефонувати та уточнити, чи є УЗД-апарат та лікар, який проводить таку діагностику. Якщо так — потрібно записатися і прийти у визначений час. Якщо людина перебуває у невідкладному стані, то в лікарні УЗД роблять безоплатно і без направлення. При лікуванні в стаціонарі призначене лікарем ультразвукове дослідження безоплатне. Як і решта необхідних обстежень, ультразвукове дослідження входить до відповідного пакету послуг. Тож зробити обстеження можна відразу в тій самій лікарні, де лікується пацієнт.
МОЗ: Усі аптеки мають приймати і електронні, і паперові рецепти на лікарські засоби
29 березня 2022
Аптечні заклади України зобов’язані приймати і електронні, і паперові рецепти на лікарські засоби, зокрема – на препарати з програми «Доступні ліки» та інсуліни. Міністерство охорони здоров’я спільно із Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками продовжить моніторинг аптечних закладів, щоб переконатися, що аптеки без виключення видають інсулін та препарати з програми «Доступні ліки» за паперовими рецептами. У комунальних аптеках ліки з програми реімбурсації уже відпускається за обома видами рецептів. Рецепти на препарати з «Доступних ліків» та на інсуліни повинні бути виписані на місяць. Зараз в Україні є понад мільйон флаконів інсуліну. Його також закупили централізовано і в ті населені пункти, де аптеки не працюють. Аптеки з інсуліном можна знайти за допомогою сервісу https://tabletki.ua/uk/
МОЗ заборонило застосування в Україні 39 білоруських лікарських засобів
20 березня 2022
Міністерство охорони здоров’я заборонило застосування в Україні 39 лікарських засобів, виробники та/або заявники яких мають юридичну адресу та/або адресу місця провадження діяльності в Республіці Білорусь. Дія реєстраційних посвідчень цих лікарських засобів припинена наказом МОЗ від 19 березня 2022 року. ''Відмова від білоруських препаратів не несе жодної загрози чи шкоди забезпеченню українців ліками. Усі білоруські заводи, чия продукція була представлена в Україні, виробляли неоригінальні препарати. Аналогічні лікарські засоби виробляють українські фармкомпанії'', - зазначили в міністерстві. Під заборону потрапили такі лікарські засоби: АРПЕФЛЮ (Umifenovir), 100 мг АРПЕФЛЮ (Umifenovir), 50 мг АЦЕЦЕКС (Acetylcysteine),100 мг АЦЕЦЕКС (Acetylcysteine),200 мг АЦИКЛОВІР-БЄЛМЕД (Aciclovir), 250 мг АЦИКЛОВІР-БЄЛМЕД (Aciclovir), 500 мг ДЕКСПАНТЕН (Dexpanthenol) ЗОЛЕДРОНОВА КИСЛОТА (Zoledronic acid) МАКСІБРЕН (Phenibut) МЕТОТРЕКСАТ (Methotrexate) МІТРА (Meldonium) МОКСОНІДИН ФТ (Moxonidine), 0,2 мг МОКСОНІДИН ФТ (Moxonidine), 0,3 мг МОКСОНІДИН ФТ (Moxonidine), 0,4 мг МУКОСАТ NEO (Chondroitin sulfate) НАЗОФЕН БЕБІ (Phenylephrine) НЕЙРОТРОПИН-МЕКСИБЄЛ (Mexidol*) НОКСИВІН (Oxymetazoline), 0,01 % НОКСИВІН (Oxymetazoline), 0,025 %, НОКСИВІН (Oxymetazoline), 0,05 %, НОКСИВІН (Oxymetazoline), 0,5 мг/мл, ОКСАЛІПЛАТИН (Oxaliplatin), 100 мг ОКСАЛІПЛАТИН (Oxaliplatin), 50 мг ОМЕПРАЗОЛ (Omeprazole), 20 мг, ПАКЛІТАКСЕЛ (Paclitaxel) РИБОКСИН (Inosine) РОЗУВАСТАТИН ФТ (Rosuvastatin), 10 мг РОЗУВАСТАТИН ФТ (Rosuvastatin), 20 мг РОЗУВАСТАТИН ФТ (Rosuvastatin), 5 мг СЛІПНОРМ (Doxylamine) СПІРАМІЦИН-ФТ (Spiramycin) 1,5 млн. МО, СПІРАМІЦИН-ФТ (Spiramycin) 3,0 млн. МО, ТЕРБІНАФІН-ФТ (Terbinafine) ФЛУДАРАБІН-БЄЛМЕД (Fludarabine) ФОТОЛОН Mono, 100 мг ФОТОЛОН Mono, 50 мг ЦЕРЕГІН Mono АЛФЛУСАТ (Chondroitin sulfate) Т-ХОЛІН (Choline alfoscerate)
МОЗ публікує рекомендації щодо дій у разі відсутності водопостачання
5 березня 2022
Росія розгорнула терористичні дії проти України. Дії окупантів жорстокі та непередбачувані, тому МОЗ продовжує публікувати інструкції, які можуть врятувати життя. Публікуємо інформацію, що робити при неможливості використання питної води з джерел централізованого водопостачання у населених пунктах. Потрібно використовувати питну воду з бюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання (колодязів, шахтних криниць), пунктів розливу питної води (в тому числі пересувних) при їх наявності, фасовану бутильовану воду та воду в ємностях для індивідуального користування. Зберігати воду питну потрібно у закритих ємностях. При цьому обов'язково позначити бірками з позначеннями «Вода знезаражена для пиття», «Вода для технічних потреб», «Вода для господарських потреб». Як правило, роблять 2-3-добовий запас. Зверніть увагу, що воду з відкритих водойм потрібно використовувати тільки для технічних цілей. Для пиття та приготування їжі воду потрібно кип'ятити. Кип’ятіння є ефективним методом знезаражування води (кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання). Але навіть при зберіганні її у чистій і добре закритій ємності термін придатності не перевищує однієї доби. Також нагадуємо телефони рятувальних та аварійних служб: 112 — Єдиний номер виклику всіх служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) 101 — Пожежна служба 102 — Поліція 103 — Швидка медична допомога 104 — Аварійна служба газової мережі 0 800 501 482 — телефон довіри СБУ
Як діяти у випадку загрози обвалу будівлі: рекомендації МОЗ
2 березня 2022
МОЗ публікує рекомендації щодо дій у разі загрози обвалу будівлі, а також якщо завал у зруйнованому будинку вже трапився. Росія розгорнула на нашій території терористичні дії проти України. Дії окупантів непередбачувані, тому МОЗ продовжує публікувати інструкції, які можуть врятувати життя. Інфографіка підкаже, як діяти у разі загрози обвалу будинку. Проте основна рекомендація така: якщо ви почули сильний вибух і перебуваєте у будівлі або відчули, що будівля втрачає стійкість, деформується — тікайте якомога швидше. Також нагадуємо телефони рятувальних та аварійних служб: 112 — Єдиний номер виклику всіх служб екстреної допомоги (диспетчер викличе бригаду потрібної служби) 101 — Пожежна служба 102 — Поліція 103 — Швидка медична допомога 104 — Аварійна служба газової мережі 0 800 501 482 — телефон довіри СБУ
У МОЗ повідомили про особливості роботи лікарняних закладів в умовах воєнного стану
24 лютого 2022
Запровадження воєнного стану в Україні: медичні заклади надаватимуть допомогу всім, хто її потребує. Про це повідомило міністерство охорони здоров'я України у Facebook. ◾Наразі припиняються планові госпіталізації та операції до окремого розпорядження. ◾У медичних закладах сформовано запас медикаментів, медичних виробів, розхідних матеріалів, інфузійних розчинів та ін. Є чіткі механізми поповнення запасів та їх оновлення. ◾Усі лікарні забезпечені автономними джерелами живлення. ◾Залучені усі регіональні центри екстреної медичної допомоги, які забезпечують безперебійне, безвідмовне та цілодобове надання екстреної медичної допомоги. Зберігайте спокій, керуйтеся лише офіційними каналами комунікації, стежте за інформацією державних органів та органів влади на місцях. Актуальні новини області та об’єктивна інформація доступна за посиланням.
Як укомплектувати аптечку на випадок надзвичайної ситуації - рекомендація МОЗ
23 лютого 2022
Міністерство охорони здоров’я України рекомендує розширити вміст набору для першої допомоги, щоб бути готовим до будь-якої надзвичайної ситуації: природного, техногенного чи воєнного характеру. Нижче наведений рекомендований вміст аптечки для 4 осіб та деякі особливості її застосування. Що має бути в аптечці на випадок надзвичайної ситуації: Рукавички нестерильні — 4 пари Атравматичні ножиці для розрізання одягу чи взуття Бинт марлевий стерильний та нестерильний різних розмірів — 5 од. Бинт еластичний різних розмірів — 2 од. Гідрогелева протиопікова пов’язка/бинт (не менше 10х10 см) — 2 од. Термоковдра на поліетиленовій основі Термометр (не ртутний та у захисному футлярі) Пакет перев’язувальний індивідуальний стерильний з еластичним компресійним компонентом першої допомоги із захисною вологостійкою оболонкою (типу «Ізраїльський бандаж») — 2 од. Плівка (клапан) для проведення штучної вентиляції легень — 2 од. Гіпотермічний пакет Пов’язка (щиток) на око Пластир бактерицидний різних розмірів — 25 од. Лейкопластир на нетканій основі (довжиною 3-5 м, шириною 3-5 см) Серветки стерильні марлеві — 10 од. Косинка медична перев’язувальна для іммобілізації кінцівок — 2 од. Гормональна мазь Антисептик (1 на водній основі, 1 спиртовий) Знеболювальний/жарознижувальний засіб (1 упаковка) Ентеросорбент Таблетки для знезараження води (1 упаковка) Скотч армований Маркер для нанесення інформації водостійкий Що важливо знати під час складання та використання аптечки: Рукавички обирайте нітрилові або вінілові, не припудрені, свого розміру. Гормональна мазь потрібна у разі укусів комах чи контактів з отруйними рослинами, що супроводжуються свербежем. Для обробки ран використовуйте антисептики з вмістом хлоргексидину біглюконату, водного розчину повідон-йоду, октенідину дигідрохлориду. Не використовуйте спиртові розчини йоду чи брильянтового зеленого, перекис водню. Для дезінфекції рук використовуйте спиртові антисептики. Для зниження температури тіла та зняття больового синдрому використовуйте ібупрофен/парацетамол відповідно до інструкції або рекомендацій лікаря. Для дітей передбачте наявність знеболювальних/жарознижувальних у суспензії/супозиторіях. Ентеросорбенти (активоване вугілля, кремнію діоксид) використовуйте у разі харчових отруєнь, діареї. Таблетки для знезараження води потрібні для дезінфекції індивідуальних запасів води з неперевірених джерел. Варто використовувати препарати з активною речовиною – дихлорізоціанурат натрію. Покладіть до аптечки запас ліків, які приймаєте на постійній основі (відповідно до власних потреб та за рекомендацією лікаря, який вас лікує). Для людей із артеріальною гіпертензією та/або цукровим діабетом рекомендовано взяти до аптечки тонометр та глюкометр із запасом тест-смужок та елементів живлення за необхідності. Також МОЗ публікує рекомендації, що можуть додатково взяти до аптечки люди з відповідними вміннями та навичками: Засіб для зупинки кровотечі хімічний (бинт кровоспинний тампонувальний з гемостатичним засобом) Оклюзійну торакальну пов’язку (наліпку) на гелевій основі з клапаном (або без клапана) Засіб для зупинки кровотечі механічний типу «CAT» Шину іммобілізаційну гнучку завширшки 10-11 см, завдовжки від 90 см Назофарингеальний повітровід з лубрикантом Голку декомпресійну У будь-якій надзвичайній ситуації варто зберігати спокій. Запорука вашого спокою — готовність до непередбачуваних подій. Укомплектована аптечка та вміння нею користуватися — одна із ланок такої готовності.
МОЗ затвердило рекомендоване сезонне меню для дітей віком від 1 до 6 (7) років для харчування у закладах освіти
10 лютого 2022
Міністерство охорони здоров’я України затвердило Примірне чотиритижневе сезонне меню на зимовий період. Його рекомендовано використовувати для організації триразового харчування дітей віком від 1 до 6 (7) років у закладах освіти та інших організованих дитячих колективах. Відповідний наказ, а також технологічна документація (технологічні картки) на страви та вироби, що увійшли до затвердженого меню, оприлюднені на сайті міністерства. Техкартки містять перелік страв, всі необхідні параметри і розрахунки (маса брутто/нетто, енергетична цінність продуктів/страв тощо), вимоги до продуктів. Також у них запропоновані процеси приготування та температурні режими. Меню можна використовувати у повному обсязі або частково, опрацювавши його з огляду на смакові уподобання дітей та технологічні можливості кожного з закладів. ВАЖЛИВО: в разі внесення змін, меню потрібно погодити в територіальному підрозділі Держпродспоживслужби відповідно до вимог Порядку організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Затверджений перелік страв також може бути використаний як база для чотиритижневого меню в інші пори року, проте з використанням сезонних продуктів. Завантажити техкартки можна за посиланнями нижче: Для першого тижня Для другого тижня Для третього тижня: Для четвертого тижня Над документами працювала робоча група, до складу якої увійшли представники Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти, Держпродспоживслужби, державної установи «Інститут громадського здоров'я ім. О. М. Марзєєва НАМНУ», ВГО «Асоціація працівників дошкільної освіти», Національного університету харчових технологій, управлінь та департаментів освіти Вінницької, Кам’янської, Броварської, Новоград-Волинської, Житомирської, Чернівецької, Хустської міських рад, Голосіївської районної у м. Києві, Покровської районної ради в м. Кривий Ріг, завідувачки та медичні сестри закладів дошкільної освіти міст Вінниця, Бровари, Житомир, Запоріжжя, Суми, Ковель, Мирноград та селища Бородянка. Робота здійснюється в межах реформи системи шкільного харчування, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Оформити е-лікарняний через COVID-19 можна телефоном
9 лютого 2022
Про це повідомили в міністерстві охорони здоров'я України. Пацієнти, які мають прояви грипу, гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, або гострого респіраторного захворювання, можуть відкрити електронний лікарняний у дистанційному режимі. Міністерство розробило та видало наказ від 04.02.2022 № 233 «Про особливості формування медичних висновків в окремих випадках», який пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції. Таке рішення пов’язане з необхідністю безперервно надавати медичну допомогу та зменшити навантаження на лікарів. «Ні для кого не секрет, що пандемія позначилась на медичній системі. Якщо порівнювати «допандемійні» часи, то зараз навантаження на усіх лікарів збільшено в рази. Щоб хоча б якось зняти частину навантаження з медиків, ми вирішили зменшити час прийому на відкриття медичного висновку про тимчасову непрацездатність для людей, які мають симптоми, як під час COVID-19», – пояснила деталі рішення заступниця міністра Марія Карчевич. Тобто в разі наявності симптомів гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, грипу або гострої респіраторної інфекції пацієнт може зателефонувати до свого лікаря й отримати від нього рекомендації щодо лікування. За результатами такої консультації лікар може сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) на період до 5 днів, який є основою для відкриття електронного лікарняного. Якщо хвороба триватиме довше, пацієнт має звернутися до лікаря на особистий огляд для подовження строку своєї непрацездатності шляхом створення нового МВТН у межах цього випадку.
"Пік захворюваності на ковід в області може бути через два тижні", – Орест Чемерис
4 лютого 2022
За останню добу на Львівщині перевищено два індикатори рівня епідемічної небезпеки згідно з Постановою КМУ №1236. Зокрема, індикатор виявлення підтверджених випадків ковіду (26% при нормі 20%) та індикатор рівня госпіталізацій на 100 тис. населення (71 при нормі 60). Таким чином епідситуація в області погіршується, проте піку захворюваності варто очікувати за два тижні. Про це на брифінгу повідомив директор департаменту охорони здоров’я ЛОДА Орест Чемерис. «Якщо взяти до уваги, що на території Львівщини з понеділка (31 січня – ред.) діють фактично такі ж обмеження як і в червоній зоні, то вже упродовж двох тижнів можемо вийти на пік. Після того може бути певна стабілізація і зменшення рівня захворюваності. Кожна чергова хвиля характеризується більш інтенсивним перебігом. Ця хвиля вже перевищила пік попередньої. Проте, відзначаємо, що доросле населення хворіє менше. Бачимо це за кількістю пацієнтів, які потребують стаціонарного лікування. Так, «Омікрон» легше переноситься, бо вражає переважно лише верхні дихальні шляхи, проте все одно може спровокувати інші ускладнення і часто може бути причиною загострення хронічних хвороб», - зазначив Орест Чемерис. Він також додав: щоб вберегтися від інфікування, важливо носити маску, дотримуватися соціальної дистанції та вакцинуватися. «Нагадуємо, про необхідність зробити щеплення бустерною дозою. Люди, які отримали бустерну дозу, мають найменший ризик захворіти. Згідно з рекомендацією МОЗ, щепитися бустером можна вже через три місяці після отримання другої дози», - наголосив Орест Чемерис.
Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр увійшов у пілотний проект МОЗ з пересадки кісткового мозку
2 лютого 2022
Сьогодні, 2 лютого, на своєму засіданні Уряд розширив перелік медичних закладів, у яких всі трансплантації кісткового мозку оплачуються Міністерством охорони здоров’я. Згідно з розробленою за ініціативи Міністерства охорони здоров’я постановою «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2018 р. № 707», перелік з шістьох медзакладів-учасників пілоту, які можуть надавати послуги з трансплантації кісткового мозку, доповнено ще трьома. Відтепер провадити діяльність, пов’язану з трансплантацією гемопоетичних стовбурових клітин у межах пілотного проєкту можуть також: КНП Львівської обласної ради «Західноукраїнський спеціалізований дитячий медичний центр», клінічна лікарня «Феофанія» Державного управління справами, КП «Дніпропетровська обласна дитяча клінічна лікарня» Дніпропетровської обласної ради. Перші пересадки кісткового мозку у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі планують провести уже навесні 2022 року. Розширення кола учасників пілотного проєкту сприятиме збільшенню кількості трансплантацій кісткового мозку в Україні, покращенню якості та доступності до високотехнологічної медичної допомоги, а також продовжуватиме розвиток трансплантації як одного з пріоритетних напрямів охорони здоров’я. Нагадуємо, що витрати за проведені операції лікарням-учасникам пілотного проєкту повністю покриваються коштами Державного бюджету. Для пацієнтів трансплантація є безоплатною. Довідка: У 2021 р. в Україні вперше розпочали надавати послуги з неродинної трансплантації кісткового мозку пацієнтам дорослого віку. Загалом протягом 2021 р. в Україні виконано 240 трансплантацій кісткового мозку (з них – 48 від донора – алогенні). Фото: Фейсбук-сторінка Центру