Нове харчування, навчально-практичні центри, садочки та навчання педагогів - у розмові із Олегом Паскою

31 грудня 2021р, Інтерв'ю. Департамент освіти і науки, Прес-служба ОДА

Маєте плани на рік – сійте рис, як є плани на десять років – садіть дерева, якщо ж плануєте щось робити впродовж життя – навчайте людей. До якого б періоду світової історії не застосували цю китайську мудрість – вона завжди актуальна. Адже освіта – це постійний процес. Процес вдосконалення знань, шліфування навиків, аналізування помилок, напрацювання нових підходів, реалізація сміливих задумів та втілення ризикованих проектів. У процесі покращення освіти можна підбити лише проміжні підсумки. Кінець грудня всіляко цьому сприяє.

Отож у розмові із директором департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олегом Паскою сьогодні поговоримо про 2021 рік. Яким він був для освіти Львівщини і яким буде наступний.

ДОШКІЛЬНА ОСВІТА

На Львівщині у 2020 році було створено нові місця для дошкільнят. Яка є потреба області у 2021 році і чи вдалось її закрити?

- У 2021 році було відкрито 945 місць для дошкільнят за рахунок відкриття нових комунальних закладах дошкілля. Відповідно до Стратегії розвитку освіти Львівщини найгострішою проблема відкриття нових дошкільних закладів є для Львівського району. Тому найбільше уваги цій проблемі приділяють саме тут. Так, було відкрито дитячі садки у Львові (№102 - 175 місць, № 8 - 350 місць), Великому Любіні (150 місць), с. Чуква, с. Кульчиці Ралівської громади (155 місць),  с. Нагуєвичі Дрогобицької ТГ (75  місць), с. Воля Висоцька Жовківської ТГ (40 місць), у Підберізцях на 40 місць.

Крім цього, було відкрито додаткові групи у діючих ЗДО та НВК на 505 місць та створено 533 місця у нових приватних ЗДО. Таким чином, загальна кількість місць, створених у дошкіллі у 2021 році - 2023.

- В області мало відбутись ініційоване МОН моніторингове дослідження якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти за методикою ECERS-3. Які результати?

- Дослідження Українського інституту розвитку освіти відбулося за підтримки МОН та ЮНІСЕФ в Україні. У листопаді були обстежені заклади дошкільної освіти у Бориславській, Бродівській, Буській, Золочівській, Львівській, Кам’янка-Бузькій, Стрілківській, Стрийській, Судововишнянській, Перемишлянській, Радехівській та Рудківській громадах. Результати моніторингу на етапі узагальнення. Рекомендації будуть незабаром.

ПОВНА ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА

Питання харчування цього року, мабуть, тема № 1. Яких змін вже вдалось області досягти і яких ще очікувати?

- Найперше, ми організували тренінги для директорів шкіл щодо особливостей складання нового меню відповідно до вимог, які почнуть діяти з 1 січня 2022 року.

Друге, ми провели конкурс на найкраще меню. У конкурсі взяли участь понад два десятки учасників. Переможцем став Жовтанецький ЗЗСО. Меню переможця оприлюднене, як примірне. Його матимуть змогу використовувати для роботи усі заклади освіти Львівщини і не тільки.

Третє, ми підготували перелік пропозицій на Мінрегіон для закупівлі кухонного обладнання та ремонту їдалень у 2022 році.

Цього року здійснено такі заходи відповідно до Регіонального плану щодо створення належних умов для безпечного харчування у закладах дошкільної, загальної середньої освіти усіх типів та форм власності на 2020-2021 роки, відповідно до якого за рахунок коштів з місцевих бюджетів на 153 харчоблоках закладів освіти покращено матеріальну базу: закуплено технологічне обладнання (електроплити, електром’ясорубки, картоплечистки тощо) та холодильне обладнання (холодильники, низькотемпературні холодильні камери).

На 250 харчоблоках закладів загальної середньої освіти області впроваджено постійно діючі процедури, засновані на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю в критичних точках при забезпеченні школярів гарячим харчуванням та реалізації харчових продуктів.

- Цього року у школах області стартував пілотний проект “Moodle-це про100”. Яких змін вдалось досягти завдяки цьому проекту?

- Ми розгорнули платформу для дистанційного навчання у більше ніж 100 школах. Для кожного  із закладів розгорнуто копії вільнопоширюваного LMS Moodle (систему автоматизованого управління навчальним процесом). Для цього здійснили перепідготовку понад 2000 учителів у цих закладах. Далі провели конкурс інноваційних програм для змішаного і віддаленого навчання, щоб краще активізувати наповнення платформи матеріалами. Забезпечили обладнання для збереження даних. Таким чином, Львівщина є одним з лідерів із запровадження якісного віддаленого навчання.

- Цифрова трансформація освіти на Львівщині стартувала чи не найраніше в Україні. Що вона в собі містить і які вже є успішні кейси таких проектів?

- Найперше ми створили самооновлювані електронні карти, які допомагають якісно та ефективно управляти освітою Львівщини, ухвалювати ефективні рішення щодо її розвитку.

Друге, ми підписали меморандум з провайдерами про обмеження контенту 12+ у публічних мережах закладах освіти Львівщини. Ми дуже вдячні інтернет-провайдерам за таку добру спільну ініціативу!

Третє, освіта Львівщини була пілотною в Україні з впровадження європейського проекту SELFIE. Проект дає можливість оцінити якість електронного середовища в кожній школі. Унікальність нашої участі в цьому проекті полягає ще й у тому, що ми його реалізовувати одночасно з іншими регіонами Європейського Союзу.

Четверте, "Український освітній Всесвіт" - спільний проект з Міжнародним інститутом освіти, культури та зв'язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» (п. Ірина Ключковська). Цей проект є унікальним, бо на одній платформі ми збираємо усі українські освітні заклади світу, музеї, тощо. Наступним кроком буде обмін досвідом, підручниками, програмами між закладами освіти в Україні та за кордоном. Так запрацює українська освітня глобальна мережа.

П'яте, ми першими в Україні, завдяки підтримці голови ЛОДА Максима Козицького, розпочали навчання вчителів дистанційним освітнім платформам, що підвищило якість віддаленого навчання і будемо це продовжувати й надалі.

- Профільна школа має стартувати вже у 2027. Яке бачення області в цьому питанні?

- Ми спільно з відділами освіти РДА, територіальними громадами вже розробили концепцію упровадження профільних ліцеїв та їх перспективну мережу. Ліцеї як заклади профільної освіти не можуть бути всі "на одне обличчя". Якщо ми хочемо, щоб вони пропонували учням реальний вибір, їм необхідно надати право формувати свої освітні програми, пропонувати курси (інтегровані, за вибором), яких у сусідніх ліцеїв може не бути, бо це курси авторські - вчителя-новатора, науковця, митця. Перший академічний ліцей відкрито у Червонограді. Наступного року планується відкриття такого ж ліцею у Стрию! Незабаром усі зможуть побачити перспективну мережу ліцеїв на наших електронних картах.

Ми швидко рухаємося до профільної освіти!

ПОЗАШКІЛЬНА ТА СПЕЦІАЛІЗОВАНА ОСВІТА

- Учнівські ідеї та стартапи: чому вони важливі і як їх правильно підтримувати?

- Без винахідництва, інженерії країна приречена бути сировинним придатком розвинутих країн. Ми маємо вирощувати, прививати творче мислення. Тому посилимо у наступному році напрямок винахідництва. Плануємо привозити учнів почергово з кожної, особливо сільської, громади на заняття з винахідництва. Частину занять проводити онлайн. Далі будемо проводити конкурси винахідництва, тощо. Департамент освіти і науки планує підтримувати найкращих учнів - винахідників! Ми маємо запровадити моду на українське винахідництво!

- Позашкілля серед батьків надзвичайно затребуване: усі водять дітей на якісь гуртки, секції, додаткові уроки. Можна стверджувати, що у позашкілля зараз зоряний час?

- На жаль, через брак фінансування, окремі громади згортають позашкільну роботу замість розвивати. Про важливість позашкільної роботи говорить досвід Ісландії (https://www.istoriyi.com/11022/). Ця країна зуміла зменшити дитячий алкоголізм і куріння майже в десять разів за рахунок розгортання системи позашкілля.  Для України цей досвід є унікальним тому, що за даними ООН ми займаємо перше місце в Європі за рівнем дитячого алкоголізму.

Тому одним з найкращих шляхів вирішення цієї проблеми є залучення дітей до діяльності різноманітних гуртків. Крім цього, позашкілля - це система профорієнтації та система, яка робить дітей щасливими через участь в улюблених гуртках! Відтак, ми плануємо у першому кварталі наступного року великий форум позашкілля спільно з громадами!

ПРОФЕСІЙНА (ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНА) ТА ФАХОВА ПЕРЕДВИЩА ОСВІТА

- На Львівщині цьогоріч великий акцент зробили на розвиток ПТО і відкриття навчально-практичних центрів. Чи вдалось відкрити усі НПЦ, які були заплановані?

- Для участі у конкурсі щодо створення навчально-практичних центрів сучасної професійної (професійно-технічної) освіти у 2021 році Львівською областю до Міністерства освіти і науки України подано заявки від 11 закладів на загальну суму 23671,9 тис грн.

За підсумками проведеного конкурсного відбору переможцями від Львівської області стали 5 закладів професійної (професійно-технічної) освіти на загальну суму 16264,9 тис грн, а державної субвенції – 10370,2 тис грн ( в порівнянні з 2020 роком – загальна сума складала 12327 тис грн, з них державної субвенції – 8529,9 тис грн). Міністерством освіти і науки України і Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики також погоджено ці кошторисні призначення. Виконання  щодо створення НПЦ складає 99,8 %.

Треба зауважити, що модернізація професійної освіти, стратегія її розвитку та промоції забезпечили освіті Львівщини цьогоріч лідерство в Україні - ми перші за кількістю вступників у заклади професійної освіти. Також цього року на 1000 учнів вступило більше у ЗПТО, ніж минулого року. Це говорить про правильно обрану стратегію розвитку галузі.

- Також тривала робота над новими освітніми програмами. За якими напрямами і кого уже навчають за цими програмами?

- Спільно з ІТ кластером ми відкрили НПЦ з підготовки на базі 29 училища фахівців в ІТ сфері. За кошти партнерів закупили обладнання для комп'ютерних класів, а за кошти державного бюджету кабінет математики. Відповідно спільно з навчально-методичним центром (В. Бобко) була розроблена програма за спеціальністю оператор з обробки інформації та програмного забезпечення.

- Чи ведеться якийсь моніторинг затребуваних професій в регіоні?

- Звичайно, що він ведеться постійно для того, щоб регіональне замовлення було адекватно сформовано. Найбільший попит у цьому році був на кухарів, перукарів, слюсарів з ремонту колісних транспортних засобів, трактористів - машиністів сільськогосподарського виробництва, машиністів автомобільних кранів, електрогазозварювальників.

- У кількох училищах уже запрацювали Наглядові ради. Яких результатів ви очікуєте?

- Ми почали цей експеримент спільно з Інститутом регіональних досліджень імені Долішнього. Було розроблене Положення про наглядові ради. Одночасно МОН також розробив типове положення і затвердив. Ми синхронізували своє положення з міністерським, але не звузили його. У шести закладах були створені наглядові ради. Ми очікуємо, що робота цих рад зробить управління закладами ефективнішим та налагодить співпрацю закладів з підприємствами і підприємцями.

ВИЩА ОСВІТА ТА НАУКА, ПЕДАГОГІЧНА ОСВІТА, ОСВІТА ДОРОСЛИХ

- Для педагогів у Програмі розвитку освіти було передбачено два конкурси. Чи відбулись вони і що показали?

- Конкурси освітніх інновацій та розробок для очного, змішаного та віддаленого навчання успішно відбулися. Найкращі розробки ми поширимо серед освітян. На наступний рік Програма передбачає збільшення коштів на ці конкурси, бо вони підтримують творчих педагогів, допомагають просувати їх ідеї, покращують якість навчання.

- Тренінгові центри, які цьогоріч створили при опорних школах, мають замінити методичні кабінети. Яка користь має бути від таких тренінгових центрів і хто чого там навчатиме?

- У нас не було виходу, бо недолуга зміна в Законі України "Про повну загальну середню освіту" бездумно ліквідувала у 2020 році методичні кабінети. Тому ми започаткували програму "Освітній Еверест", щоб хоч якось мінімізувати втрати в освітянській галузі.

Тренінгові центри, які створені в рамках цього проекту, покликані стати центрами обміну досвідом та підвищення кваліфікації педагогів.

- Цього року також вдруге відбулись два конкурси: один  для студентів, інший для науковців. Чи мотивує це до чогось і чи плануються такі конкурси в подальшому?

- Ці конкурси є унікальними в Україні через прозору систему визначення переможців за міжнародними показниками (для науковців) та за визначеними критеріями для студентів.

Вони дають можливість підтримати ініціативних, творчих людей!

УПРАВЛІННЯ ОСВІТОЮ

- Цього року вперше на Львівщині прийняли Стратегію розвитку освіти до 2027 року. Чи можна стверджувати, що шлях цим напрямком уже розпочато?

- По-перше, над цим документом ми працювали пів року у 2020. По-друге, такий документ ухвалений на Львівщині вперше. По-третє, на його основі розроблена Програма розвитку освіти Львівщини. По-четверте, Стратегія себе виправдала, бо дає можливість концентрувати зусилля на визначених напрямках і досягати чотирьох поставлених цілей!

- 2021 рік – перший  після завершення реформи децентралізації. Утворилось багато громад, кожна з яких має своє управління освітою. Чи вдалось кожній громаді добре налагодити цю роботу і над чим треба ще працювати?

- Громадам потрібно більше зусиль прикласти до визначення пріоритетів освіти, звертати увагу на підтримку творчих педагогів, підвищення кваліфікації, обмін досвідом і створення профільних ліцеїв. Головне завдання департаменту полягає у тому, щоб надати вчасну консультативну допомогу громадам у покращенні якості освіти.

- Департамент багато зусиль та часу приділяє Освітнім академіям, зокрема для управлінців та директорів закладів. Чому це так важливо?

- Це важливо з огляду на попереднє питання. Обмін досвідом та кращі практики дають можливість рівномірніше територіально і швидше регіонально розвивати освіту Львівщини.

- До чого готуватись батькам та дітям в майбутньому у плані змін в системі освіти? Ваші побажання, рекомендації українцям напередодні нового року.

- Як завжди, бути уважними до своїх дітей, підтримувати їх, спілкуватись з учителями, поважати їхню працю, а найголовніше - самим бути прикладом для своїх дітей. Тоді у нашій країні усе буде добре!

- На 2022 рік в бюджеті закладено 37 мільйонів на Програму розвитку освіти Львівщини. Які проекти було реалізовано в межах програми у 2021 році? Які проекти заплановано на 2022?

- Практично усі проекти 2021 року виявилися дуже успішними. Тому ми продовжимо їх реалізовувати у наступному році. Окремі, як профілізація освіти та навчально-практичні центри для ПТО, отримають більшу підтримку, а окремі, через виконання завдань у попередньому році, будуть менш акцентовані.

ПОЗА ОСВІТОЮ

- Що ви побажаєте собі у 2022 році?

Енергії і витримки, підтримки освітян, щоб впровадити все заплановане та можливості отримати нові знання, потрібні для розвитку освіти.

- Кілька слів напередодні Нового року до освітян, учнів, студентів та батьківської спільноти Львівщини.

Ніхто, крім нас не змінить нашого села, містечка, міста чи країни. Тому кожен у своїх планах на наступний рік має записати, крім особистих питань, хоча б одне питання, яке ми зробимо для країни своїми руками, своєю головою, талантом. Це може бути, на перший погляд, дрібниця, але мільйони дрібниць щороку зроблять нашу Україну дуже красивою. Справжнім гарним домом для своїх громадян, для кожного з Вас!

І ще одне. Ми отримаємо за 30 років те майбутнє, яке сьогодні готуємо в садках, школах, ЗПТО, коледжах та університетах. Будьмо відповідальними і дбаймо про це майбутнє кожен день, кожним вчинком, кожною фразою, мудрим словом, добрим ділом!

Радісного, теплого від любові, затишного Вам Різдва у родинному колі!

Бережімо і плекаймо наші традиції, бо без них ми як дерева без коріння!

Христос рождається!

З Новим роком!

Ключові слова:

освітапідсумок

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook