Під час відкриття Музею Ліцею ім. Героїв Крут представили унікальні експонати часів УНР та російсько-української війни
Сьогодні, в день 104-ї річниці бою під Крутами, у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут відкрили Музей, який висвітлює історію створення та розвитку навчального закладу і містить різні тематичні експозиції.
Музей освятили, а заступник директора Ліцею з виховної роботи Петро Левус ознайомив присутніх з експонатами. Участь у відкритті музею взяли заступники голови Львівської ОДА Іван Собко та Віталій Заганий, депутати Львівської обласної ради, представники місцевої влади.
«Збагатили експозицію музею архівні матеріали та нагороди сотника Володимира Зарицького, кавалера ордена (лицарів) Залізного Хреста Армії УНР, учасника Зимового походу 1919 року, які передав у музей його внук, працівник ліцею Борис Зарицький», - розповів Петро Левус.
Окремий експозиційний розділ присвячений передісторії створення ліцею – Львівській республіканській спеціальній школі-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою, яка функціонувала з 1985 по 1992 рік, і на базі якої формувався ліцей.
Вшануванню пам’яті загиблих випускників-крутянців у боротьбі за незалежність України в російсько-українській війні присвячена окрема експозиція. На стенді подано інформацію про кожного з 11 загиблих випускників, які віддали життя в боротьбі за незалежність України, а також речі, які були із загиблими під час бою і вціліли (каска або взуття).
На двох стендах можна побачити зброю різних періодів. На експозиції представлено 18 зразків зброї, починаючи з ХVIII cт.
Новини за темою
Щороку в День пам'яті Героїв Крут найкращих курсантів відзначатимуть грошовою премією від Президента України – Володимир Зеленський
29 січня 2022
У День пам'яті Героїв Крут Президент Володимир Зеленський відвідав Київський військовий ліцей імені Івана Богуна та зустрівся з курсантами й ліцеїстами військових навчальних закладів України. Як зазначив Президент, з поточного року, щорічно в цей день найкращих курсантів відзначатимуть грошовою премією від Президента України. За словами Глави держави, понад століття Герої Крут слугують прикладом та разом із сучасними захисниками й захисницями України надихають наступні покоління українських воїнів. «104 роки тому на нашій землі, на Чернігівщині, стався бій, що увійшов в історію нашої держави як великий символ героїзму, відваги та незламності в боротьбі за вільну та незалежну Україну. Як подвиг зовсім юних, ще недосвідчених і не до кінця підготовлених курсантів, студентів, гімназистів, які попри все це стали на захист України та ціною власного життя зупинили противника, в рази більшого за чисельністю та озброєнням», – розповів Президент. "І сьогодні деякі з вас стануть першими, хто отримає цю премію. Я впевнений, що ви точно готові в майбутньому боронити Україну, і точно не заради грошей. Але ви маєте знати: ваша держава вас цінує», – додав Володимир Зеленський. Президент вручив першим курсантам і ліцеїстам сертифікати на грошову премію та цінні подарунки за успіхи у навчанні. Глава держави зауважив, що розмір премії встановили такий, щоб її вистачило, зокрема, на подарунки рідним, близьким, командирам та бойовим побратимам.
На території Ліцею ім. Героїв Крут освятили наріжний камінь Військового храму Св. Миколая Чудотворця
29 січня 2022
Сьогодні на Львівщині проводять низку заходів до вшанування 104-ї річниці бою під Крутами. Зокрема, на Личаківському кладовищі поклали квіти до могил двох учасників бою та провели поминальний молебень. Окрім того, на території Львівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут освятили наріжний камінь Військового храму Святого Миколая Чудотворця. Участь у заході взяли представники влади, духовенства та громадськості, військові. Від Львівської ОДА до заходу долучилися заступники голови адміністрації Іван Собко та Віталій Загайний. Як повідомив директор Ліцею Юрій Гусар, відкриття храму заплановано вже 14 жовтня цього року. «Храм уособлюватиме той духовний стержень для молодих юнаків, які себе присвятили служінню Україні. Зараз біля Ліцею є маленька капличка, але вона, на жаль, не може вмістити ту кількість бажаючих, які хочуть прийти до церкви. Я щиро дякую керівництву області, депутатам Львівської обласної ради та Львівської міської ради, меценетам, які максимально сприяли, щоб ми мали можливість сьогодні освячувати наріжний камінь. Я сподіваюся, що нам це вдасться – заради тих молодих юнаків, заради спільної справи, адже майбутній воїн без духовного стержня – це не є воїн», - зазначив Юрій Гусар.
На Личакові вшанували пам’ять Героїв бою під Крутами
29 січня 2022
Сьогодні на Личаківському кладовищі вшанували пам’ять бійців Героїв Крут, які цього дня, 104 роки тому, загинули під час бою з більшовицькою армією. На полі почесних поховань №67 представники влади та громадськості поклали квіти до могил учасників легендарного бою під станцією Крути Ігоря Лоського та Андрія Лазаренка і долучилися до поминальної молитви. Участь у вшануванні взяли заступник голови Львівської ОДА Іван Собко, керівники структурних підрозділів та працівники Львівської ОДА. "Вічна пам'ять Героям України, які поклали своє життя за незалежність і суверенність України. Невеликим підрозділом, в десятки разів меншим від сил більшовиків, молодим юнакам вдалося зупинити наступ на Київ. Таких знакових героїчних подій багато в історії України. Вшанування пам'яті про Героїв, які були їх учасниками, є нашим обов'язком та честю для нас. Слава Україні! Героям Слава!", - зазначив Іван Собко. Довідково: 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, що за 130 км від Києва, відбувся бій між підрозділом російської червоної гвардії у складі близько 4 тис осіб та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків. У той час у Києві тривало більшовицьке повстання і військові дії точилися між військами Української Центральної Ради та більшовиками. Після бою 27 юнаків потрапили в полон до більшовиків, які їх стратили. Протистояння під Крутами є важливою частиною української історичної пам'яті, адже зупинило наступ більшовиків на Київ - російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, за яким Українську Народну Республіку визнали незалежною і рівноправною державою.
Максим Козицький привітав першокурсників Львівського військового ліцею ім. Героїв Крут зі складенням Урочистої клятви
14 жовтня 2021
Сьогодні, у День захисників і захисниць України, 217 курсантів Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут склали Урочисту клятву першокурсників. Ліцеїстів привітав голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Мене справді переповнює гордість за вас і велика повага до вашого вибору! У час, коли наша країна бореться на Сході в російським агресором, ви не побоялися одягнути на себе військовий однострій. І робите це з усвідомленням, бо сьогодні ви ліцеїсти, але вже завтра багато з вас стане командиром і керуватиме різними підрозділами українських військ. Тож дякую вам за мужність вашого вибору та справжній патріотизм! Також, хочу звернутися до педагогічного колективу. Від щирості ваших душ, любові і вимогливості напряму залежить якість виховання справжнього покоління молодих воїнів. Бо від якості їх вишколу через кілька років вже будуть залежати життя їх побратимів. Від себе особисто, хочу запевнити що керівництво Львівської обласної державної адміністрації прикладатиме максимум зусиль для розвитку та процвітання нашого ліцею. То ж у добру путь, молоді крутянці! Слава Україні!», - сказав Максим Козицький. На сьогоднішній день у Ліцеї навчається 437 ліцеїстів. Урочисту клятву сьогодні склали 217 юнаків із 19 областей України. Серед першокурсників – сини учасників АТО/ООС. У двох ліцеїстів батьки поклали життя під час виконання обов’язку на сході України. Цьогоріч близько 80% випускників продовжили свій життєвий шлях, як курсанти вищих військових навчальних закладів. Нагадаємо, минулого року у межах президентської програми "Велике будівництво" на території Ліцею спорудили мультифункціональний спортивний майданчик з відповідною інфраструктурою вартістю понад 1 млн грн. До слова, Ліцей створений у 1992 році на базі Республіканської спеціальної школи-інтернату. Навчальний заклад реорганізували з метою якісної підготовки кандидатів для вступу до вищих військових навчальних закладів, надання державної допомоги у вихованні дітей-сиріт та дітей з багатодітних сімей, а також дітей учасників бойових дій та ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи.
«Національно-патріотичне виховання – це основа сильної і незалежної України!», - Іван Собко привітав курсантів військового ліцею із завершенням навчання
29 травня 2021
Сьогодні у Львівському військовому ліцеї ім. Героїв Крут відзначили випуск курсантів 2021 року. Святкування включало в себе традиційні військові урочистості – винесення прапора ліцею, підняття Державного прапора, супровід військового оркестру та вальс у виконанні ліцеїстів. З такої нагоди курсантів від імені голови Львівської ОДА привітав заступник Іван Собко. «Національно-патріотичне виховання – це основа мужньої, сильної, незалежної, суверенної, демократичної держави Україна! Сьогодні, коли ми вручали хлопцям нагрудні знаки, гордість переповнювала душу і серце. За те, що ми виховуємо справжніх захисників України. З року в рік ми бачимо ті кардинальні позитивні зміни в розбудові Ліцею. Ми спільно з міністерством, обласним та місцевим бюджетами будемо далі продовжувати підтримувати ваш заклад. Тому що наша сильна армія – це запорука того, що наші матері, наші діти, і ми всі будемо у безпеці. Вітаю вас сьогодні від імені обласної державної адміністрації з завершенням одного з етапів у вашому житті! Бажаю, щоб ви досягли офіцерських звань і гідно захищали честь українського народу! Слава Україні!», - сказав у своєму вітальному слові Іван Собко. В урочистому святкуванні також взяли участь заступник голови Львівської обласної ради Євген Гірник, представники Офісу Президента, народні депутати України, міський голова Львова Андрій Садовий, заступниця міністра освіти і науки України Любомира Мандзій, представники духовенства та Львівської військової академії сухопутних військ ім. П. Сагайдачного. Привітати ліцеїстів приїхав і представник збройних сил Литовської Республіки підполковник Річардас Жилайтіс, який пообіцяв надалі забезпечувати дружбу і підтримку не тільки між військовими України і Литви, а й між самими державами, та побажав випускникам був гідними синами своєї Батьківщини. Випускників відзначили почесними нагрудними знаками, а самі ліцеїсти виступили з авторською піснею та продемонстрували традиційне військове марширування. Зазначимо, що цього року випускниками Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут став 151 курсант. Ліцей - первинна ланка в загальній системі військової освіти ІІ - ІІІ ступенів військового профілю для дітей з 13 років. Загалом в ліцеї щорічно навчається 400 ліцеїстів з усіх областей України. Начальник ліцею - полковник Юрій Гусар.
У військовому ліцеї вшанували подвиг Героїв Крут
29 січня 2020
Сьогодні, 29 січня, у Львівському державному ліцеї з посиленою військово‑фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбувся тематичний вечір з нагоди відзначення 102-ої річниці подвигу Героїв Крут. Ліцеїстів та усіх присутніх привітав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Також участь у заході взяв голова Львівської облради Олександр Ганущин. “Сьогодні особливий день, коли історія закликає нас пам’ятати та шанувати молодих хлопців, які стали Героями. Дивлячись на ліцеїстів, розумію, що держава у надійних руках. Зичу усім цінувати один одного, щоб ми були більш дружні, щирі та сильніші. Щоб ворог зник, а кожна мати чи батько, віддаючи своїх дітей у такий заклад, ніколи не заплакали. Будьте здорові, щасливі та усміхнені”, - зазначив Іван Собко. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у бою під Крутами та воїнів, які загинули в російсько-українській війні. У межах заходу лунали патріотичні пісні та вірші у виконанні ліцеїстів.
Школярі переглянули фільм "Крути 1918"
17 квітня 2019
Сьогодні, 17 квітня у кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» понад 230 школярів з Львівщини в межах національно-патріотичного виховання переглянули історичний фільм «Крути 1918». «Бій під Крутами відбувся у січні 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Бій тривав п'ять годин між чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько шість сотень вояків. Тоді українські школярі і студенти затримали ворога, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені». Захід організовано за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації.
У Червонограді тривають роботи зі створення військового ліцею
21 березня 2019
Сьогодні, 21 березня, перший заступник Міністра оборони України Іван Руснак перебуває із візитом на Львівщині. В межах візиту Іван Руснак разом із першим заступником голови Львівської обласної державної адміністрації Ростиславом Замлинським ознайомився з ходом виконання робіт зі створення нового навчального закладу - військового ліцею Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Червонограді. Зазначимо, що робота зі створення військового ліцею Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Червонограді триває на виконання рішень Президента України – Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України, Міністра оборони України, за сприяння Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради.
Школярі Львівщини переглянули фільм "Крути"
22 лютого 2019
Уже вдруге у кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» понад 230 школярів з Львівщини в межах національно-патріотичного виховання переглянули історичний фільм «Крути 1918». «У центрі сюжету всім відомі історичний події. 1918 рік, кінець січня. Київ перебуває під загрозою окупації. УНР очікує головний удар більшовиків під проводом Муравйова. У результаті більшовики вдарили посередині, на залізничній гілці – Бахмач-Київ. Слід зазначити, що у ті роки головним засобом для пересування військових слугувала залізниця. Саме тому часто бої відбувалися на околицях залізничних станцій, що у разі перемоги давало змогу просуватися далі. Таким місцем воєнного зіткнення і стали «Крути». Щоб залатати діру на фронті, на станцію добровольцями висуваються юнкери та студенти юнацької школи. Саме вони склали основу захисту залізничного вузла проти армії більшовиків. На цьому тлі паралельно розгортаються шпигунські ігри УНР та більшовиків». «Фільм Крути 1918 розповідає про молодих хлопців які вірили в незалежну Україну, в свій народ та які сміливо йшли захищати свою державу», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало.
Молодь Львівщини переглянула історичний фільм «Крути 1918»
19 лютого 2019
У кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» відбувся показ історичного фільму «Крути 1918», який переглянули працівники закладів культури та студенти Львівщини. Про це інформують у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА. «Можна з впевненістю сказати, що фільм «Крути 1918» без перебільшення відкриває правду на трагічні події боротьби за українську незалежність у період національно-визвольних змагань і дозволяє глянути на ті буремні дні очима молодих героїв-патріотів, що стали на захист Києва від більшовицької навали»,- зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. Фільм «Крути 1918» почали знімати у 2017 році. Це історичний екшн за реальними подіями історичного бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року між силами УНР, де були київські студенти й гімназисти-добровольці, та більшовиками. Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, тривав близько п’яти годин. Загонові київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», а це від 300 до 400 осіб, протистояв чотирьохтисячний підрозділ російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Українці призупинили наступ ворога. Від 300 до 400 молодих українських героїв загинули. Нагадаємо, що допрем’єрний показ українського фільму «Крути 1918» відбувся 31 січня у Львові. На зустріч із глядачами спеціально приїхала знімальна група разом із режисером Олексієм Шапарєвим. Під час показу автори фільму наголосили, що хотіли провести паралель між подіями 1918 року і сьогоденням, коли українські бійці захищають Україну на Донбасі.
У Львові відбувся допрем’єрний показ фільму «Крути 1918»
1 лютого 2019
У четвер, 31 січня, у Львові відбувся допрем’єрний показ українського фільму «Крути 1918». На зустріч із глядачами спеціально приїхала знімальна група разом із режисером Олексієм Шапарєвим. «У січні 1918 року біля Києва зупинили підступного ворога на певний час молоді люди – студенти, гімназисти. Ці юнаки не вагаючись, не маючи, можливо, навіть засобів захисту, не пройшовши військового вишколу виступили вперед проти кількохтисячної армії. Це величезна наша втрата. Які уроки винесли з історії? Сьогодні нашу землю боронись сильна армія. Сьогодні нас підтримує весь цивілізований світ, і ми це відчуваємо. Тоді не було єдності всього українського народу – сьогодні це є. Ми маємо можливість говорити українською, мролитись рідною мовою, знімати якісні фільми», - наголосив перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. Фільм «Крути 1918» почали знімати у 2017 році. Це історичний екшн за реальними подіями історичного бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року між силами УНР, де були київські студенти й гімназисти-добровольці, та більшовиками. Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, тривав близько п’яти годин. Загонові київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», а це від 300 до 400 осіб, протистояв чотирьохтисячний підрозділ російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Українці призупинили наступ ворога. Від 300 до 400 молодих українських героїв загинули. Автори фільму наголошують, що хотіли провести паралель між подіями 1918 року і сьогоденням, коли українські бійці захищають Україну на Донбасі.
Львівщина відзначила 101-у річницю подвигу Героїв Крут
29 січня 2019
Сьогодні, 29 січня, у Львові відзначили 101-у річницю подвигу Героїв Крут. Урочисті заходи, присвячені вшануванню київських студентів і бійців вільного козацтва, які загинули в 1918 році під час бою з більшовицькою армією Михайла Муравйова, відбулися на Личаківському кладовищі. Представники влади та громадськості поклали квіти до могили одного з учасників легендарного бою під станцією Крути Ігоря Лоського. Опісля відбулася поминальна молитва за полеглими у цьому бою. Також учасники заходу вшанували пам’ять учасника бою під Крутами Андрія Лазаренка покладанням лампадок до його могили.