У військовому ліцеї вшанували подвиг Героїв Крут
Сьогодні, 29 січня, у Львівському державному ліцеї з посиленою військово‑фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбувся тематичний вечір з нагоди відзначення 102-ої річниці подвигу Героїв Крут.
Ліцеїстів та усіх присутніх привітав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Також участь у заході взяв голова Львівської облради Олександр Ганущин.
“Сьогодні особливий день, коли історія закликає нас пам’ятати та шанувати молодих хлопців, які стали Героями. Дивлячись на ліцеїстів, розумію, що держава у надійних руках. Зичу усім цінувати один одного, щоб ми були більш дружні, щирі та сильніші. Щоб ворог зник, а кожна мати чи батько, віддаючи своїх дітей у такий заклад, ніколи не заплакали. Будьте здорові, щасливі та усміхнені”, - зазначив Іван Собко.
Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у бою під Крутами та воїнів, які загинули в російсько-українській війні.
У межах заходу лунали патріотичні пісні та вірші у виконанні ліцеїстів.
Новини за темою
Щороку в День пам'яті Героїв Крут найкращих курсантів відзначатимуть грошовою премією від Президента України – Володимир Зеленський
29 січня 2022
У День пам'яті Героїв Крут Президент Володимир Зеленський відвідав Київський військовий ліцей імені Івана Богуна та зустрівся з курсантами й ліцеїстами військових навчальних закладів України. Як зазначив Президент, з поточного року, щорічно в цей день найкращих курсантів відзначатимуть грошовою премією від Президента України. За словами Глави держави, понад століття Герої Крут слугують прикладом та разом із сучасними захисниками й захисницями України надихають наступні покоління українських воїнів. «104 роки тому на нашій землі, на Чернігівщині, стався бій, що увійшов в історію нашої держави як великий символ героїзму, відваги та незламності в боротьбі за вільну та незалежну Україну. Як подвиг зовсім юних, ще недосвідчених і не до кінця підготовлених курсантів, студентів, гімназистів, які попри все це стали на захист України та ціною власного життя зупинили противника, в рази більшого за чисельністю та озброєнням», – розповів Президент. "І сьогодні деякі з вас стануть першими, хто отримає цю премію. Я впевнений, що ви точно готові в майбутньому боронити Україну, і точно не заради грошей. Але ви маєте знати: ваша держава вас цінує», – додав Володимир Зеленський. Президент вручив першим курсантам і ліцеїстам сертифікати на грошову премію та цінні подарунки за успіхи у навчанні. Глава держави зауважив, що розмір премії встановили такий, щоб її вистачило, зокрема, на подарунки рідним, близьким, командирам та бойовим побратимам.
Під час відкриття Музею Ліцею ім. Героїв Крут представили унікальні експонати часів УНР та російсько-української війни
29 січня 2022
Сьогодні, в день 104-ї річниці бою під Крутами, у Львівському ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Крут відкрили Музей, який висвітлює історію створення та розвитку навчального закладу і містить різні тематичні експозиції. Музей освятили, а заступник директора Ліцею з виховної роботи Петро Левус ознайомив присутніх з експонатами. Участь у відкритті музею взяли заступники голови Львівської ОДА Іван Собко та Віталій Заганий, депутати Львівської обласної ради, представники місцевої влади. «Збагатили експозицію музею архівні матеріали та нагороди сотника Володимира Зарицького, кавалера ордена (лицарів) Залізного Хреста Армії УНР, учасника Зимового походу 1919 року, які передав у музей його внук, працівник ліцею Борис Зарицький», - розповів Петро Левус. Окремий експозиційний розділ присвячений передісторії створення ліцею – Львівській республіканській спеціальній школі-інтернату з посиленою військово-фізичною підготовкою, яка функціонувала з 1985 по 1992 рік, і на базі якої формувався ліцей. Вшануванню пам’яті загиблих випускників-крутянців у боротьбі за незалежність України в російсько-українській війні присвячена окрема експозиція. На стенді подано інформацію про кожного з 11 загиблих випускників, які віддали життя в боротьбі за незалежність України, а також речі, які були із загиблими під час бою і вціліли (каска або взуття). На двох стендах можна побачити зброю різних періодів. На експозиції представлено 18 зразків зброї, починаючи з ХVIII cт.
На Личакові вшанували пам’ять Героїв бою під Крутами
29 січня 2022
Сьогодні на Личаківському кладовищі вшанували пам’ять бійців Героїв Крут, які цього дня, 104 роки тому, загинули під час бою з більшовицькою армією. На полі почесних поховань №67 представники влади та громадськості поклали квіти до могил учасників легендарного бою під станцією Крути Ігоря Лоського та Андрія Лазаренка і долучилися до поминальної молитви. Участь у вшануванні взяли заступник голови Львівської ОДА Іван Собко, керівники структурних підрозділів та працівники Львівської ОДА. "Вічна пам'ять Героям України, які поклали своє життя за незалежність і суверенність України. Невеликим підрозділом, в десятки разів меншим від сил більшовиків, молодим юнакам вдалося зупинити наступ на Київ. Таких знакових героїчних подій багато в історії України. Вшанування пам'яті про Героїв, які були їх учасниками, є нашим обов'язком та честю для нас. Слава Україні! Героям Слава!", - зазначив Іван Собко. Довідково: 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути, що за 130 км від Києва, відбувся бій між підрозділом російської червоної гвардії у складі близько 4 тис осіб та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько 500—600 вояків. У той час у Києві тривало більшовицьке повстання і військові дії точилися між військами Української Центральної Ради та більшовиками. Після бою 27 юнаків потрапили в полон до більшовиків, які їх стратили. Протистояння під Крутами є важливою частиною української історичної пам'яті, адже зупинило наступ більшовиків на Київ - російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, за яким Українську Народну Республіку визнали незалежною і рівноправною державою.
Посольство України в Норвегії організувало вечір пам’яті Миколи Радейка
2 жовтня 2020
Посольство України в Королівстві Норвегія провело вечір пам’яті одного з найвизначніших діячів української діаспори, Миколи Радейка. Цьогоріч відзначають 100-річчя від народження українського патріота, очільника першої української організації Норвегії. У форматі онлайн долучилася до вшанування і Львівщина. «Львівська облдержадміністрація завжди приділяла велику увагу співпраці з нашими земляками, які проживають на еміграції. Ми позиціонуємо співпрацю з діаспорою, як особливий вагомий сегмент міжнародної співпраці, міжнародної діяльності області і готові надалі її розвивати. Сьогоднішній захід важливий не лише для Львівщини, а й для усіх українців, оскільки демонструє, що наша держава шанує всіх своїх дочок і синів незалежно від того чи проживають вони на території України чи за її межами. Особливо тих, які боролись за незалежність України та її розквіт. Саме таким був Микола Радейко. Він був людиною непересічною, людиною майбутнього і ми пишаємось, що наша земля народила таку велику, потужну особистість », - зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. В межах вечора презентують наукові праці присвячені життєвому шляху та громадській діяльності Миколи Радейка в Норвегії. Також лунатимуть музичні композиції за участю українського художнього колективу «Folke Melodi» та талановитого скрипаля Олександра Зеттерстрема. Юлія Савостейко
У Музеї визвольної боротьби вшанували загиблих учасників АТО
18 квітня 2019
Сьогодні, 18 квітня, у Музеї визвольної боротьби вшанували пам'ять 49-тьох загиблих та померлих учасників АТО, народжених у квітні. Участь у заході взяли родини Героїв АТО, друзі та представники влади. Розпочався захід із хвилини пам’яті та спільної молитви. «Неможливо жити в світі і не страждати. Наше життя дуже часто позначене болем, але не можливо жити без надії, кожен з нас черпає надії від когось близького, для когось це хтось з родичів, для когось це Господь. Кожен з нас за життя переживає якісь труднощі, але, мабуть, у момент найбільшого програшу приходить момент Преображення. Ми ніколи не маємо переставати надіятись. Сьогодні ми всі тут, щоб розділити печаль та журбу, згадати про наших Героїв. Пам`ять про наших захисників ніколи не мине», - звернувся до усіх присутніх ректор Львівської Духовної Семінарії Святого Духа Ігор Бойко. У межах заходу присутні поіменно згадали кожного учасника АТО, народженого у квітні. «Вони йшли на боротьбу заради нас. Наше завдання зробити Україну такою, якою вони хотіли її бачити, щоб ми мали можливість у своїй країні вшановувати наших Героїв і молитися своєю мовою. Наша відповідальність в тому, щоб пам'ятати про захисників, які полягли на полі бою. Наша відповідальність гідно їх вшановувати, ще донедавна ми могли про героїв України говорити тільки на уроках історії, однак тепер Герої у багатьох сім'ях, які живуть поруч з нами. Пам'ятаймо про наших Героїв та їхній подвиг», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської Ода Мирослава Туркало. Спогадами про свого брата Юрія Прихода поділилася сестра Марія. «Кожного дня він поруч зі мною. Нехай він не з нами. Найбільшою його пасією були голуби. Хоч інколи його пристрасті ніхто не розумів, він бачив у цих птахах щось особливе. В пам'яті тих хто його знав, він назавжди залишиться веселим, щирим, відповідальним хлопцем, який готовий прийти на допомогу», - розповіла Марія Прихід. Під час пам’ятного вечора звучали патріотичні та християнські пісні.
Школярі переглянули фільм "Крути 1918"
17 квітня 2019
Сьогодні, 17 квітня у кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» понад 230 школярів з Львівщини в межах національно-патріотичного виховання переглянули історичний фільм «Крути 1918». «Бій під Крутами відбувся у січні 1918 року біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Бій тривав п'ять годин між чотиритисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько шість сотень вояків. Тоді українські школярі і студенти затримали ворога, що дало змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який пізніше врятував молоду українську державність. Утім, під час бою близько 30 хлопців потрапили в полон до більшовиків і були жорстоко і холоднокровно страчені». Захід організовано за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації.
Школярі Львівщини переглянули фільм "Крути"
22 лютого 2019
Уже вдруге у кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» понад 230 школярів з Львівщини в межах національно-патріотичного виховання переглянули історичний фільм «Крути 1918». «У центрі сюжету всім відомі історичний події. 1918 рік, кінець січня. Київ перебуває під загрозою окупації. УНР очікує головний удар більшовиків під проводом Муравйова. У результаті більшовики вдарили посередині, на залізничній гілці – Бахмач-Київ. Слід зазначити, що у ті роки головним засобом для пересування військових слугувала залізниця. Саме тому часто бої відбувалися на околицях залізничних станцій, що у разі перемоги давало змогу просуватися далі. Таким місцем воєнного зіткнення і стали «Крути». Щоб залатати діру на фронті, на станцію добровольцями висуваються юнкери та студенти юнацької школи. Саме вони склали основу захисту залізничного вузла проти армії більшовиків. На цьому тлі паралельно розгортаються шпигунські ігри УНР та більшовиків». «Фільм Крути 1918 розповідає про молодих хлопців які вірили в незалежну Україну, в свій народ та які сміливо йшли захищати свою державу», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало.
Молодь Львівщини переглянула історичний фільм «Крути 1918»
19 лютого 2019
У кінотеатрі ТЦ «Форум Львів» відбувся показ історичного фільму «Крути 1918», який переглянули працівники закладів культури та студенти Львівщини. Про це інформують у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА. «Можна з впевненістю сказати, що фільм «Крути 1918» без перебільшення відкриває правду на трагічні події боротьби за українську незалежність у період національно-визвольних змагань і дозволяє глянути на ті буремні дні очима молодих героїв-патріотів, що стали на захист Києва від більшовицької навали»,- зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. Фільм «Крути 1918» почали знімати у 2017 році. Це історичний екшн за реальними подіями історичного бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року між силами УНР, де були київські студенти й гімназисти-добровольці, та більшовиками. Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, тривав близько п’яти годин. Загонові київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», а це від 300 до 400 осіб, протистояв чотирьохтисячний підрозділ російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Українці призупинили наступ ворога. Від 300 до 400 молодих українських героїв загинули. Нагадаємо, що допрем’єрний показ українського фільму «Крути 1918» відбувся 31 січня у Львові. На зустріч із глядачами спеціально приїхала знімальна група разом із режисером Олексієм Шапарєвим. Під час показу автори фільму наголосили, що хотіли провести паралель між подіями 1918 року і сьогоденням, коли українські бійці захищають Україну на Донбасі.
У Львові відбувся допрем’єрний показ фільму «Крути 1918»
1 лютого 2019
У четвер, 31 січня, у Львові відбувся допрем’єрний показ українського фільму «Крути 1918». На зустріч із глядачами спеціально приїхала знімальна група разом із режисером Олексієм Шапарєвим. «У січні 1918 року біля Києва зупинили підступного ворога на певний час молоді люди – студенти, гімназисти. Ці юнаки не вагаючись, не маючи, можливо, навіть засобів захисту, не пройшовши військового вишколу виступили вперед проти кількохтисячної армії. Це величезна наша втрата. Які уроки винесли з історії? Сьогодні нашу землю боронись сильна армія. Сьогодні нас підтримує весь цивілізований світ, і ми це відчуваємо. Тоді не було єдності всього українського народу – сьогодні це є. Ми маємо можливість говорити українською, мролитись рідною мовою, знімати якісні фільми», - наголосив перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. Фільм «Крути 1918» почали знімати у 2017 році. Це історичний екшн за реальними подіями історичного бою на залізничній станції Крути взимку 1918 року між силами УНР, де були київські студенти й гімназисти-добровольці, та більшовиками. Бій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути, тривав близько п’яти годин. Загонові київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», а це від 300 до 400 осіб, протистояв чотирьохтисячний підрозділ російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова. Українці призупинили наступ ворога. Від 300 до 400 молодих українських героїв загинули. Автори фільму наголошують, що хотіли провести паралель між подіями 1918 року і сьогоденням, коли українські бійці захищають Україну на Донбасі.
Пам'ять Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором
31 січня 2019
Сьогодні, 31 січня, у Музеї визвольної боротьби України, народжених у січні Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором. У заході, який розпочався із хвилини пам’яті та молитви, взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Кожна зустріч із родинами Героїв відбувалася по-різному. Але, мабуть, коли ви залишаєтесь на одинці, ставите собі питання: чи не даремно усе це. Особливо коли поруч нема тих, хто вірить в нашу перемогу. Але знайте, все недаремно. Бог по-особливому відзначає Героїв, які віддали свої життя. Часто війна наздоганяє декого уже тут, після повернення з фронту. Той біль, який ви відчуваєте від втрати, треба розділити. Не сумнівайтесь: все, що залежить від влади, ми зробимо. Але коли вам кажуть, що найголовніше - це мир, знайте, нам не потрібен мир за всяку ціну, нам потрібна перемога. Мир прийде тоді, коли синьо-жовтий прапор замайорить над Донецьком, Луганськом та Севастополем», - звернувся до родин Героїв Олег Синютка. Цього вечора вшанували пам'ять 47 учасників АТО (ООС), які загинули під час бойових дій або померли уже після повернення. «Вшанування пам'яті воїнів - наш обов'язок. Горе, яке прийшло до наших сімей, ми розділяємо з близькими, але водночас ми розділяємо і гордість за наших синів. Вони загинули на полі бою. Воїн, який загинув, захищаючи свою землю, отримає найвищу нагороду на небесах. Ми разом просимо Всевишнього, щоб наша нація більше не мала потреби брати зброї до рук. Герої не плачуть, не плачмо і ми», - зазначила мати майора Андрія Безручака Ганна Безручак. В межах заходу прозвучали «Пісні війни», виступила студія естрадного вокалу «Музика і життя» та зразковий вокально-хореографічного ансамбль «Веселі черевички».
Львівщина відзначила 101-у річницю подвигу Героїв Крут
29 січня 2019
Сьогодні, 29 січня, у Львові відзначили 101-у річницю подвигу Героїв Крут. Урочисті заходи, присвячені вшануванню київських студентів і бійців вільного козацтва, які загинули в 1918 році під час бою з більшовицькою армією Михайла Муравйова, відбулися на Личаківському кладовищі. Представники влади та громадськості поклали квіти до могили одного з учасників легендарного бою під станцією Крути Ігоря Лоського. Опісля відбулася поминальна молитва за полеглими у цьому бою. Також учасники заходу вшанували пам’ять учасника бою під Крутами Андрія Лазаренка покладанням лампадок до його могили.
На залізничному вокзалі відбулось дійство «Станція Крути: зупинись та прислухайся…»
29 січня 2019
Сьогодні, 29 січня, у центральному холі Львівського залізничного вокзалу відбулось дійство «Станція Крути: зупинись та прислухайся…», присвячений 101-й річниці подвигу Героїв Крут. Розпочали захід з виконання пісні «Стежечка», який став саундтреком до українського історичного фільму «Крути 1918» режисера Олексія Шапарєва. Опісля, молодь декламувала поезію про Героїв Крут. Серед інших зазвучав вірш «Пам’яті тридцяти» Павла Тичина. На завершення заходу - спільно виконали Державний Гімн України. Довідково: Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) або 17 (30) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання, яке змусило у вирішальний момент розвернути підкріплення, направлене на цей напрямок, на його придушення. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності виконали наказ командування і зупинили стрімкий наступ ворога. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Берестейський мирний договір, який врятував молоду українську державність. Сучасників особливо вразило поховання 27 сильних в повному розквіті сил юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної РадиМихайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти». Бій став важливою частиною української історичної пам'яті, а через заборону теми в радянський час і мало надійної інформації (серед головних джерел довгий час була праця Д. Дорошенка «Історія України. 1917—1923», написана 1930 року в Берліні, яка містить чимало перекручень)[7] він обріс міфами, чимало з яких популярні й донині.. 2006 року на місці бою під Крутами встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну монету номіналом 2 гривні.