Львівщина увійшла в п'ятірку областей лідерів за обсягом залучених кредитів в аграрному секторі
У квітні Львівська область опинилась у п’ятірці областей-лідерів за обсягом залучених кредитів в аграрному секторі. Про це повідомили в департаменті агропромислового розвитку Львівської державної адміністрації з посиланням на Міністерство аграрної політики та продовольства України.
Станом на 21 квітня аграрії області залучили кредитів на суму понад 516 млн грн. Основна частина цієї суми була залучена за програмою портфельних гарантій 80 %.
За програмою «Доступні кредити 5-7-9%» банки надають, зокрема, й аграріям пільгові кредити та державні гарантії на портфельній основі. Ставка становить 0 %. Строк кредитування – 6 місяців. Сума кредиту – до 60 млн грн. Аграрію потрібно забезпечити для застави тільки 20 % від суми кредиту – решту суми гарантує держава.
Скористатися кредитом можуть аграрії, які підпадають під визначення с/г товаровиробника. Обмежень за кількістю землі в обробці немає.
«Наразі банки вийшли на такий темп, що в тиждень по Україні видається кредитів тільки аграріям на суму близько 3,5 млрд грн. На таке пільгове кредитування в бюджеті вже передбачено 25,5 млрд грн, але в перспективі держава має намір наростити фінансування сільського господарства ще більше. Тому закликаємо аграріїв користуватися нагодою та підтримувати в такий спосіб свій агробізнес. Менше ніж за місяць кредити отримали понад 3 тисячі с/г товаровиробників. Тим більше, що банки максимально спростили умови та вимоги до позичальників. А з моменту подачі документів банки надають відповідь протягом всього лише декількох днів щодо свого рішення у видачі кредиту», – розповів Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський.
Перелік банків, які надають відповідне кредитування: АТ «Ощадбанк»; АТ КБ «ПриватБанк»; АТ «ПУМБ»; АТ «ПроКредит Банк»; АТ «Райффайзен Банк»;АБ «УКРГАЗБАНК»; АТ «Укрексімбанк»; АТ «КРЕДОБАНК»; АТ «МІБ»; АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК»; АТ «ОТП БАНК»; ПАТ «МТБ БАНК»; АТ «АГРОПРОСПЕРІС БАНК»; АТ «Полтава-Банк»; ПАТ «БАНК ВОСТОК»; АТ «БАНК АЛЬЯНС»; АТ АКБ «Львів»; АТ «АСВІО БАНК»; АТ «ТАСКОМБАНК»; АТ «ПІРЕУС БАНК МКБ»; АТ «КРЕДИТВЕСТ БАНК»; АТ «КІБ».
Нагадаємо, для забезпечення сталого проходження посівної кампанії у 2022 році Постановою Кабміну від 12 березня 2022 р. № 274 для МСП - сільськогосподарських товаровиробників збільшено граничний обсяг державних гарантій на портфельній основі до 80% загальної суми зобов’язань за основним боргом за портфелем кредитів банку-кредитора та 80% за кожним окремим кредитом.
Новини за темою
Роз'яснення НБУ як працюватимуть СЕП та банки 25 квітня
21 квітня 2022
У період дії воєнного стану в Україні вихідний день не переноситься на наступний після святкового, якщо той припадає на суботу чи неділю. Відповідні норми містить Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Отже, святковий день Пасха (Великдень), що припадає на неділю 24 квітня 2022 року, не переноситься, відповідно понеділок 25 квітня 2022 року є робочим днем, зокрема для банківської системи. Міжбанківські перекази через систему електронних платежів (СЕП) здійснюватимуться із 23 до 25 квітня 2022 року включно датою банківського дня 25 квітня 2022 року. Нагадаємо, що попри війну, СЕП працює у звичайному режимі та без перебоїв, як і у мирний час. Усі банки України підключені до системи та мають можливість здійснювати платежі клієнтів майже цілодобово та без вихідних, ураховуючи власні потреби та потреби своїх клієнтів.
На Львівщині спростили механізм підтримки кредитування для мікро- та малих сільгоспвиробників
20 квітня 2022
Від початку війни рф проти України питання кредитування стало однією з ключових проблем, з якою зіштовхнулися суб’єкти підприємництва аграрного сектору економіки. Попри складні умови сільськогосподарські виробники планують збільшити посівні площі, втримати досягнутий потенціал у галузі тваринництва та забезпечити продовольчою продукцією не лише область, а й зробити вагомий внесок у продовольчу безпеку держави. Органи центральної виконавчої влади, Львівська обласна військова адміністрація спільно з фінансовими установами та фондами робить усе можливе для сприяння аграріям у залученні кредитних коштів. Зокрема, Львівщина єдина область, яка відновила та спростила дію механізму пільгового кредитування суб’єктів підприємництва в межах Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства на 2021-2025 роки. Тепер для того, щоб отримати пільговий кредит коштом обласного бюджету відпала необхідність розробляти бізнес-план, а лише потрібно заповнити заявку-анкету з даними про суб’єкта підприємництва і показниками його діяльності та додати незначний перелік документів (https://loda.gov.ua/agr_prohramy). Надаватимуться кредити для поповнення обігових коштів в сумі до 150 тис. грн і до 500 тис. грн на поповнення обігових коштів та придбання основних засобів під 3 відсотки річних. Попри складні часи, аграрії з відповідальністю ставляться до виконання умов кредитування у попередні роки. За І квартал 2022 року в межах вищезазначеної програми позичальники повернули до бюджету розвитку області 2,3 млн грн, що складає 156 % до планів, передбачених графіками повернення кредитів. З кожним днем збільшуються обсяги кредитування в межах державної програми «Доступні кредити «5-7-9%». За інформацією банків кредиторів суб’єктами підприємництва – сільськогосподарськими товаровиробниками для забезпечення комплексу весняно-польових робіт у 2022 році станом на 19 квітня залучено 494 млн 448 тис. грн кредитів, в тому числі кредити надані за програмою портфельних гарантій 375 млн 679 тис. грн. Державною програмою скористались понад 180 сільськогосподарських виробників у різних банківських установах. Найбільше таких кредитів видано АТ КБ «ПриватБанк» https://cutt.ly/IF4EgMR, АТ АБ «Укргазбанк» https://cutt.ly/aF4Env6, АТ «Ощадбанк» https://cutt.ly/vF4ETcl. Слід нагадати, що продовжується збір заявок Українським державним фондом фермерських господарств на отримання фінансової підтримки за бюджетною програмою «Надання кредитів фермерським господарствам» https://cutt.ly/0F4PFW9. Фінансова підтримка надається у розмірі, що не перевищує 1 млн гривень. Прийом заявок та документів здійснюється з 31 березня 2022 року до 30 квітня 2022 року. На Львівську область виділено 4 млн 588 тис. гривень що в 3,8 раза більше в порівнянні з минулим роком. Отримати консультацію щодо чинних механізмів кредитування для мікро- та малих сільськогосподарських виробників можна за тел. (032) 255-05-70, (032) 235-58-71, +38 067 802 85 20 або +38 066 718 09 18.
Аграрний сектор Львівщини залучатиме кредитні ресурси для проведення весняної посівної кампанії
26 березня 2022
У Львівській області розпочалась посівна кампанія. З огляду на всі виклики, з якими зіштовхується аграрний сектор в умовах війни відбулась зустріч з представниками банківських установ. Головний акцент - залучення кредитних ресурсів в аграрний сектор економіки Львівщини на проведення весняно-польових робіт. Як відомо, Кабінет Міністрів України затвердив план підтримки посівної кампанії. За ним держава буде компенсувати відсотки за кредитами на покриття будь-яких витрат, пов’язаних з аграрною діяльністю. Це дозволить вітчизняним фермерам отримати кошти на проведення посівної кампанії. «Сьогодні ми маємо можливість підтримати наших сільськогосподарських виробників, в першу чергу фермерські господарства, які забезпечують продовольчу безпеку в області. Наші аграрії мають мати фінансові ресурси для проведення посівної кампанії, а для цього необхідно створити сприятливі умови надання кредитних ресурсів», - зазначив заступник начальника обласної військової адміністрації Віталій Загайний. Нагадаємо, що кредитування сільськогосподарських товаровиробників для провадження своєї діяльності на період воєнного стану протягом 6 місяців здійснюватиметься з 0% відсотковою ставкою, після цього 5%. Кредит дають виключно на придбання основних засобів та покриття будь-яких витрат, пов’язаних із провадженням сільськогосподарської діяльності в значенні Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України». Для отримання кредитування суб’єкт підприємництва також повинен бути сільськогосподарським товаровиробником у значенні, наведеному в Законі України «Про державну підтримку сільського господарства України». Кредит можна залучити у банківських установах, які мають укладену угоду про співпрацю з Фондом суб’єкту підприємництва.
Верховна Рада України розширила можливості кредитування аграріїв
8 листопада 2021
Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві». Законопроєкт визначає правовий статус та засади діяльності Фонду часткового гарантування – завдяки йому фермери, які обробляють до 500 га, матимуть гарантію від держави для отримання кредитів у фінустановах. За задумом авторів законопроєкту, створення Фонду покращить доступ суб’єктів господарювання, що займаються первинним виробництвом сільгосппродукції, до кредитних ресурсів, сприятиме розширенню виробництва, поліпшенню фінансового стану таких підприємств та підвищенню їхньої конкурентоспроможності. Фонд надаватиме гарантії в обсязі до 50 % непогашеної суми основного боргу та гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років. Обсяг наданих непокритих гарантій не може перевищувати більше ніж у 4 рази розмір регулятивного капіталу Фонду. Учасниками Фонду, крім держави, можуть бути міжнародні фінансові організації та інші юридичні особи. Він матиме статус фінустанови та отримає відповідну ліцензію. Фонд гарантування пропонуватиме портфельні гарантії, які банки використовуватимуть як частину основної застави. «Ринок землі потребує доступні й прозорі механізми фінансування для агровиробників. Адже без цього неможлива повноцінна конкуренція на ринку. Відтепер малі та середні аграрії зможуть ефективніше залучати необхідні кредитні ресурси та успішніше розвивати свої фермерські господарства. Фонди такого формату існують у багатьох країнах світу, де вони засвідчили свою ефективність та універсальність», – зазначив Міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.
Відбулась зустріч з представниками фінансових установ щодо підтримки сільгоспвиробників
24 липня 2021
Заступник голови Львівської облдержадміністрації Віталій Загайний провів робочу зустріч з представниками банківських установ, кредитних спілок та лізингових компаній Львівщини. Серед розглянутих питань - забезпечення виконання заходів державних та обласної програм, залучення кредитних ресурсів в аграрний сектор економіки Львівщини та придбання техніки і обладнання у фінансовий лізинг. «Сьогоднішня наша зустріч – це можливість підтримати наших сільськогосподарських виробників, в першу чергу дрібних фермерських господарств, які тільки розвиваються або започатковують свій аграрний бізнес, опираючись на державний і обласний бюджет і ми бачимо величезний потенціал саме у якісній взаємодії фермерів з фінансовими установами», - зазначив заступник голови. Заступник директора-начальник управління стратегічного планування, підприємництва та фінансового забезпечення департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко наголосила, що цього року внесли зміни до державних програм підтримки, зокрема щодо здешевлення відсотків за залученими кредитами. Знято питання виробничих витрат і всі відсотки за короткостроковими кредитами, які залучені на поповнення обігових коштів, підлягають відшкодуванню, а середньострокові кредити як на повернення обігових коштів, так і на капітальні видатки. «Другим моментом внесених змін спрощено механізм подачі документів до уповноважених банків та знято умови надання фінансової підтримки на конкурсних засадах. Також суттєво розширено коло суб’єктів господарювання, які мають право скористатись державною програмою»,- розповіла Людмила Гончаренко. Так відшкодування відсотків за залученими кредитами можуть одержати сільськогосподарські виробники, переробні підприємства і підприємства, які здійснюють обслуговування сільгоспвиробників. В межах зустрічі обговорили механізми покращення інформування сільгоспвиробників про фінансові інструменти підтримки, а також пропозиції змін до Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки.
Європейський інвестиційний банк надав Україні 400 млн євро в рамках проекту «Основний кредит для аграрної галузі – Україна»
2 квітня 2021
За підтримки проекту Європейського інвестиційного банку сьогодні є можливість аграріям скористатись доступними кредитами. Об’єм кредитного портфелю для України в межах проекту «Основний кредит для аграрної галузі-Україна» – 400 млн євро. Позичальниками коштів можуть бути юридичні особи, зареєстровані в Україні, які розвивають свій бізнес і потребують ресурсів для того, щоб покращувати технологію, збільшувати обсяги та виробляти якісні культури для продажу на українському та європейському ринках. Кредит спрямований на операторів в ланцюгах створення доданої вартості зернових, олійних культур та аквакультури/рибальства, підвищення ефективності використання ресурсів, зменшення витрат та збитків, підвищення рівня безпеки та якості продукції, а також підвищення конкурентоспроможності на національних і міжнародних ринках. Суб’єкти приватного та державного секторів, які прагнуть інвестувати в модернізацію або технологічну модернізацію, можуть претендувати на підтримку. Інвестиції будуть виділятися для фінансування капітальних видатків (будівлі, обладнання тощо). Проект пропонує найнижчі процентні ставки в Україні та довгострокове фінансування інвестиційних проектів: - до 50 млн євро, з 50% коштів ЄІБ; - строк фінансування до 10 років. Директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман прокоментувала потенціал аграрного сектору Львівщини щодо можливості залучення кредитів аграріями Львівщини: «В області виробляється понад 1 млн. тон зернових культур та близько 0,5 млн. тон олійних культур, які в структурі експорту складають понад 40%. Аграрії готові залучати дешеві інвестиційні кредити на створення доданої вартості зернових, олійних культур та аквакультури/рибальства». Для того, щоб взяти участь у проекті, необхідно звернутись до Львівської аграрної палати або до Львівської аграрної дорадчої служби для напрацювання обґрунтувань кредиту і подачі заявки до Центрального офісу проекту у Києві. Упродовж двох-трьох місяців від моменту подачі заявки аграрії зможуть отримати кредитні кошти на рахунки. «Від початку дії проєкту «Основний кредит для аграрної галузі-Україна» на Львівщині за кредитною підтримкою звернулись 9 суб’єктів господарювання, в тому числі - 5 сільськогосподарських товаровиробників та 4 підприємства що займаються переробкою сільськогосподарської продукції. На розгляді знаходяться документи на суму 37,7 млн.євро» - зазначив Ігор Вуйцик, голова Управи ГО «Львівська аграрна палата», експерт проєкту.
Розвиток аграрного сектору Львівщини повинен відбуватись безпечно для населення та довкілля
25 березня 2021
Проведення весняно-польових робіт в аграрному секторі не повинно шкодити довкіллю та населенню. Законодавством України чітко прописані санітарні норми проведення технологічних процесів, дотримання яких є обов’язковим для всіх комерційних виробників, адже мова йде про найцінніше – про здоров’я людей. Про це сьогодні, 25 березня, повідомила Тетяна Гетьман, директор департаменту агропромислового комплексу Львівської ОДА під час zoom-конференції для аграріїв області на тему: «Актуальні питання з організації та проведення весняно-польових робіт». Захід організований департаментом спільно із Головним управлінням Держспоживслужби у Львівській області. «Про потужний розвиток аграрного бізнесу регіону свідчать темпи зростання комерційних площ у виробництві сільгосппродукції. Дуже добре, що сільськогосподарські площі регіону використовуються більш ефективно, але важливо, щоб це не шкодило довкіллю та здоров’ю людей. Тому потрібно саме зараз обговорити всі особливості майбутнього сезону і зробити все можливе, щоб технологічний процес відбувався без порушень вимог законодавства і без негативного впливу на довкілля та здоров’я населення», – наголосила Тетяна Гетьман. За даними департаменту агропромислового комплексу у 2021 році, прогнозована площа вирощування сільськогосподарських польових культур в усіх категоріях господарств Львівської області складе 712,3 тис. га. Сільськогосподарські підприємства засівають майже 57% цієї території. За останні 5 років площа комерційного сектору у регіональному аграрному виробництві збільшилась на 23% до 391 тис.га. Головні вимоги законодавства щодо проведення весняно-польових робіт стосуються комплексу заходів із застосування засобів захисту рослин, якими визначено регламенти застосування, та передбачають попередження про дату, час проведення обробітку сільгоспугідь, а також територіальні обмеження. З головними вимогами можна ознайомитись за посиланням 1, посиланням 2. Порушення санітарних норм передбачає адміністративну відповідальність для суб’єктів господарювання.
4 мільйони гривень виділили з обласного бюджету для кредитування житла молоді і будівництва на селі
18 лютого 2021
На реалізацію Комплексної програми надання житлових кредитів окремим категоріям громадян у Львівській області виділили 4 мільйони гривень з обласного бюджету. Відповідне рішення ухвалили депутати під час сесії сьогодні, 18 лютого. Допомогти молоді з придбанням житла і підтримати індивідуальне житлове будівництво на селі - ключові напрями програми, які передбачають пільгове цільове кредитування, а розпорядниками коштів є департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації, Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі та Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». Першочергово та безвідсотково житлові кредити отримують учасники російсько-української війни. «Для кредитування молодіжного житла пропонуємо виділити 1 мільйон 315 тисяч гривень з обласного бюджету. Виконавцем цього напряму є Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву». Термін погашення такого кредиту - до 30 років. А отримати його можуть громадяни, які перебувають на квартирному обліку, віком до 35 років (включно). Сім'я, яка не має дітей, сплачує кредит з відсотковою ставкою 3% річних від суми зобов'язань за кредитом. Якщо є одна дитина, це дає право на звільнення від сплати відсотків. Позичальникові, який має двох дітей, за рахунок бюджетних коштів погашається 25% суми зобов'язань за кредитом, який має трьох і більше дітей - 50% суми зобов'язань за кредитом», - пояснює директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько. Розмір кредиту визначає Львівське регіональне управління Держмолодьжитла, керуючись нормою 21 кв. метр загальної площі житла на одного члена сім'ї та додатково 20 кв. метрів на сім'ю (далі – нормативна площа), при цьому розрахункова вартість 1 кв. метра житла не повинна перевищувати опосередкованої вартості його спорудження, що склалася в регіоні відповідно до даних Міністерства розвитку громад та територій. Щоб взяти участі у програмі кредитування молодіжного житла, необхідно звернутися до виконавця - у Львівське регіональне управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву», за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 8. Підтримка індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» передбачає надання сільським жителям пільгових довгострокових кредитів для будівництва, добудови, реконструкції або купівлі житла у селі. Виконавцем цього напряму є Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі. Планується виділити на будівництво житла в селі 2 мільйони 685 тисяч гривень з обласного бюджету. Позичальниками тут можуть бути громадяни України, які постійно проживають (або переселилися для постійного проживання), будують об’єкти в сільській місцевості і працюють в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях сільського господарства, в особистих селянських господарствах, інших господарських формуваннях, що є у сільській місцевості, соціальній сфері села, а також на підприємствах, в установах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров’я, розташованих у межах району, а також особи, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та громадяни України, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених. Кредит індивідуальному забудовнику надається, за умови відповідності вимогам програми та підтвердження ним своєї платоспроможності, на термін до 20 років. А молодим сім'ям (подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років) або неповним сім'ям (мати (батько) віком до 35 років) – до 30 років із внесенням за користування ним плати у розмірі трьох відсотків річних. Позичальник, який має трьох і більше дітей (у тому числі усиновлених та/або таких, що перебувають під його опікою/піклуванням), звільняється від сплати відсотків за користування пільговим кредитом протягом дії кредитного договору, починаючи з дати подання копії підтвердних документів (свідоцтва про народження дітей, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування). Відсотки за користування кредитом також не нараховуються таким позичальникам (за умови звернення їх або повнолітніх членів їх сімей з відповідною заявою): військовослужбовцям, подружжю, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, – з початку і до закінчення особливого періоду; резервістам та військовозобов’язаним, подружжю, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджується довідкою військового комісаріату або військової частини про перебування на військовій службі, – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період. Розмір кредиту, який можна отримати: - на нове будівництво – до 400 тис. грн; - на придбання житлового будинку – до 300 тис. грн; - на добудову, реконструкцію житлового будинку – до 250 тис. грн; - на спорудження інженерних мереж – до 100 тис. грн; Для розгляду можливості участі у зазначеному заході програми необхідно звернутися до виконавця у Львівський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за адресою: м. Львів, вул. Пекарська, 95 Оксана Буй
З 1 грудня банки приймають паспорти у «Дії» під час касових операцій
1 грудня 2020
Від сьогодні у банках можна проводити касові операції за допомогою електронних документів у мобільному додатку «Дія». Банки прийматимуть цифровий паспорт або закордонний цифровий паспорт під час здійснення касових операцій для ідентифікації і верифікації клієнта чи його представника. Тобто клієнтам банків, які мають електронний паспорт у «Дії», більше не потрібні паперові документи для підтвердження своєї особистості в банківському відділенні. Зазначені норми містить постанова Правління НБУ від 23 листопада 2020 року № 148 "Про затвердження Змін до Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні", яка набирає чинності з 1 грудня 2020 року. Такі новації сприятимуть спрощенню проведення касових операцій банків під час обслуговування клієнтів, наголощують у пресслужбі НБУ. Марта Кудляк
Перелік банків, що кредитують аграріїв, розширили
30 липня 2019
У департаменті агропромислового розвитку відбулась робоча зустріч з представником АТ «КБ «Глобус». В ході зустрічі обговорили умови співпраці для забезпечення виконання заходів державних та обласної програм, залучення кредитних ресурсів в аграрний сектор Львівщини. Т.в.о директора департаменту Людмила Гончаренко представила регіональну програму підтримки агропромислового виробництва та шляхи співпраці в напрямі розвитку кредитування малого та середнього сільгоспвиробника. Представник банку Оксана Шульга презентувала пріоритетні напрями кредитування агровиробників. Найбільш поширена серед програм кредитування – «Техніка в кредит», яка передбачає швидке отримання позики – за кілька днів на суму до 3 млн.грн. при відсотковій ставці від 15% річних. Активно користуються аграрії і програмою «ХЛІБОРОБ», за якою клієнт може отримати кошти на поповнення обігових коштів для ведення поточної фінансово-господарської діяльності та надання кредиту або його частини для рефінансування основної кредитної заборгованості клієнта, наявної в іншому банку, цільове використання якої відповідає вимогам програми. Довідково: Глобус Банк є уповноваженим банком, що підписав Меморандум про співпрацю з Мінагрополітики України з реалізації державних програм підтримки сільського господарства.
Олег Синютка зустрівся із банкірами Львівщини
12 лютого 2019
Сьогодні, 12 лютого, голова Львівської ОДА Олег Синютка зустрівся із керівниками банківських установ області. «У вас, напевно, найкраще відчуття того, що відбувається в економіці. Статистика демонструє позитивну динаміку. Сьогодні бюджет росте, і ріст цей достатньо суттєвий. Але для мене є важливою ваша думка. Попрошу вас жорстко контролювати виплату заробітної плати, аби зменшити рівень тінізації», - наголосив Олег Синютка. Із короткою доповіддю за підсумками 2018 року виступив також голова правління Асоціації банків Львівщини Сергій Бойко. За його словами, торік вперше перше банківська система показала прибутки у 21 мільярд гривень. Він також висловив сподівання, що 2019 буде не менш успішним. Із презентацією щодо ролі банків у розвитку бізнесу Львівської області виступив заступник голови Львівської ОДА Роман Филипів. Він зосередив увагу на реалізації обласних програм у співпраці із банками, це, зокрема, Комплексна програма підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області, Програма енергозбереження для населення Львівщини, «Підвищення конкурентоспроможності Львівської області». Також Роман Филипів розповів присутнім про роботу Служби інвестора і Служби експортера, та роботу сайту Lviv Region Industry HUB.
Аграріїв ознайомили із перспективою вирощування соняшника в області
26 липня 2018
Сьогодні, 26 липня, у селі Стоділки Городоцького району під час семінару аграрним господарствам презентували практичні технології вирощування соняшника в області. Як зазначила заступник начальника управління - начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури та земельних відносин Львівської ОДА Тетяна Борушок, в області на понад 30 тис гектарах землі вирощують соняшники, найбільш сприятливі райони – Городоцький, Буський, Мостиський, Золочівський. “Вирощувати соняшник в області розпочали ще у 2008 році, тоді площа становила 130 гектарів, але зміна клімату посприяла і у 2014 році збільшили площу до 15 тис гектарів. На сьогодні ми маємо більше 34 тисячі гектарів землі, на яких вирощують ці культури. Львівщина експортує соняшник у Європу, країни Прибалтики і приємно, що в області є переробні підприємства, які можуть на місці підписати договір поставки і збувати свою продукцію на переробні підприємства, а ті вже дають на експорт олію, тобто кінцевий продукт. Так, “Оліяр” експортує продукцію і у Туреччину, Канаду, США, Литву, Латвію, Польщу. Загалом в області є понад десять господарств, які вирощують соняшники”, - зазначила Тетяна Борушок. За словами агрономів, щоб отримати хороший врожай при вирощуванні соняшника важливо дбати про живлення грунту та обирати правильні сівозмінні попередники такі як кукурудза, ячмінь, пшениця. “При вирощуванні соняшника потрібно обирати правильні сівозмінні попередники, наприклад озиму пшеницю, ячмінь, кукурудзу. Для посіву ми вибираємо високоврожайні гібриди, щоб вони були стійкі до хвороб і давали стабільний врожай. Також важливий обробіток грунту, до кожного поля є хімічна карта, ми вносимо мінеральні добрива, так як соняшник є калієлюбною рослиною, то вносимо калій, а також не зловживаємо азотом. Торік врожайність нашого підприємства становила майже 30 тис тонн соняшника з площі 9 тисяч гектарів”, - розповів головний агроном ТОВ “Захід-Агро МХП” Андрій Курилас. Під час семінару присутнім також розповіли про методи боротьби із шкідливими організмами при вирощуванні соняшнику. Заначимо, торік на Львівщині зібрали понад 70 тис тон соняшнику.