На Львівщині уклали «Довідник змін адміністративного устрою та перейменування населених пунктів області у 1939-1941 та 1944-1989 роках»
Працівники Державного архіву Львівської області завершили укладання «Довідника змін адміністративного устрою та перейменування населених пунктів Львівської області у 1939-1941 та 1944-1989 роках» (Довідник). Укладачі: Л. С. Федоришин та Е. Л. Бугера, упорядник – Е. Л. Бугера.
Видання містить відомості про утворення, підпорядкування і зміни найменувань адміністративно-територіальних одиниць Львівської області у 1939-1941, 1944-1989 та частково до 1998 року з посиланнями на офіційні джерела з фондів Державного архіву Львівської області.
Як зазначив рецензент Довідника Володимир Зілінський, кандидат історичних наук, асистент кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини Національного університету «Львівська політехніка», публікація даної праці саме зараз є особливо актуальною.
Окрім того, Наукова-методична рада Державного архіву Львівської області вирішила подати Довідник у Державну архівну службу України на розгляд Науково-видавничої ради, яка розгляне можливість друку Довідника.
Новини за темою
У Держархіві Львівщини доповнили довідник про жертв політичних репресій інформацією про майже 900 осіб
9 травня 2022
На офіційному веб-порталі Державної архівної служби України доступний довідник «Український мартиролог ХХ ст.» - інформаційно-пошуковий інтернет-проєкт, що містить стислу інформацію про жертв політичних репресій 1920-1950-х років. Зараз працівники Державного архіву Львівської області доповнили довідник інформацією про 877 постраждалих осіб, в тому числі 180 фотодокументами. Нова інформація стосується людей, які виступали проти радянської влади: політичних в’язнів, учасників ОУН-УПА, священників, євреїв, які намагалися виїхати за кордон, та ін. У довіднику вже є відомості про 87 211 осіб. Ознайомитися з ним можна за посиланням - https://archives.gov.ua/um.php Український мартиролог ХХ ст. є підсумком роботи державних архівів, започаткованої ще 1989 р., яка пожвавилася після прийняття Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» (1991). Тоді почали складати регіональні та тематичні бази даних на репресованих. Нині вони існують практично у всіх державних архівах, які прийняли на зберігання архівно-слідчі справи та інші документи, дотичні політичним репресіям.
Довідник безбар’єрності "заговорив" українською жестовою мовою
2 лютого 2022
«Довідник безбар’єрності» – це перший у країні сайт-словник і посібник з нової етики спілкування без ярликів та стереотипних чи образливих термінів. Відтепер він заговорив українською жестовою мовою. Тобто, проєкт, який розкриває знання про безбар’єрність та її філософію, і сам трансформувався у безбар’єрний. Завдяки Довіднику можна дізнатися, чому правильно говорити «люди старшого віку» замість «старенькі», «крісло колісне» замість «інвалідний візок», «людина з інвалідністю» замість «інвалід» та багато іншого. Щоб скористатися перекладом, треба зайти на сайт Довідника https://bf.in.ua, відкрити будь-яку публікацію, натиснути на віджет угорі – синій кружечок із зображенням рук, і з’явиться віконечко з перекладачем. Наразі Довідник також отримав англомовну та російськомовну версії. Це робить його доступним для користувачів з різним культурним кодом, до того ж сприятиме поширенню знання про безбар’єрність за межами України. Ініціаторка проєкту - перша леді України Олена Зеленська, а також ГО «Безбар'єрність». Довідник доступний для використання та цитування. Його також можна доповнювати. Над ресурсом працювали правозахисники, психологи, батьки, які виховують дітей з інвалідністю, українські та міжнародні експерти.
Держархів підготував онлайн виставку «Конституційний процес на сторінках преси»
26 Червня 2020
З нагоди відзначення 24-ї річниці Конституції України підготовлено тематичну онлайн-виставку «Конституційний процес на сторінках преси», яка опублікована на офіційному веб-сайті. Основу виставки становлять статті опубліковані на шпальтах періодичних видань: «Просвіта», «Урядовий кур’єр», «Молода Галичина», «За вільну Україну», «Голос народу», у яких висвітлюється процес конституціоналізму в Україні. 28 червня 1996 року після довгого обговорення членами Верховної Ради була прийнята чинна Конституція України. Цей день можна характеризувати як центральну подію всього конституційного процесу в сучасній історії нашої держави. День Конституції – це не просто закон чи свято нормативного акту, а день, коли було затверджено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, права і свободи громадян України. Прийняття Основного закону України стало гарантом нашої самостійності, незалежності та державності, найважливіший крок у забезпеченні прав людини і громадянина.
Працівників архівних установ Львівщини привітали із професійним святом
24 грудня 2019
З нагоди святкування Дня працівників архівних установ України, 24 грудня у читальному залі Державного архіву Львівської області відбулись урочисті збори за участі працівників архіву, відповідальних за діловодство та архів в установах області. Привітав присутніх заступник голови Львівської обласної державної адміністарції Тарас Грень. «Архівні матеріали – це безцінне джерело інформації. І саме завдяки вам ми маємо можливість відчути дух історії, настрої попередників, об’єктивно усвідомити історичні події та факти. Переконаний, що ви, усвідомлюючи велику значимість своєї праці і надалі відповідально зберігатимете пам'ять минулих та нинішніх поколінь», - наголосив Тарас Грень. Опісля відбулось нагородження працівників Державного архіву Львівської області та архівних установ низової ланки відзнаками Львівської обласної державної адміністрації. Зазначимо, День працівників архівних установ – професійне свято, яке відзначається щорічно 24 грудня. Саме 24 грудня 1993 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Національний архівний фонд і архівні установи». Уперше на законодавчому рівні було визначено правові засади функціонування системи архівних установ та запроваджено нову цілісну категорію культури і права – Національний архівний фонд України. Указом Президента України від 30.10.1998 №1200/98 День прийняття галузевого Закону був визнаний професійним святом українських архівістів.
TRAINER`s Guide: на Львівщині презентували книгу-довідник громадського діяча
14 листопада 2019
«TRAINER`s Guide – доповни свій тренінг» від NFED – Center of non-formal education – проект, який є одним із переможців конкурсу для громадських організацій у межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки у 2019 році. 13 листопада у Львівському обласному молодіжному центрі відбулась презентація книги-довідника громадського діяча «TRAINER`s Guide – доповни свій тренінг» від NFED – Center of non-formal education. Це унікальна збірка, яка складається з 3 частин: вправи на командоутворення та цікаві знайомства, які надають можливість дізнаватись більше одне про одного та налаштовувати дружні зв`язки для спільних проектів; вправи – енерджайзери, що дозволяють зняти напругу та відволіктись на певний час та потім з новою енергією продовжувати працювати; про рефлексію та обговорення учасниками отриманої інформації на тренінгу. Ці вправи дозволяють дізнатись більше про їхні емоції, враження та нові відкриття. Зазначимо, що творці збірки – Арсен Яценко, Дмитро Данчевський та Володимир Соколовський. У межах заходу автори поділилися з присутніми історією створення збірки, яка відтепер буде мотивувати учасників та тренерів, а також буде вдосконалювати їхні навички та уміння.
До дня пам'яті та примирення підготували онлайн-виставку
8 травня 2019
З нагоди дня пам’яті і примирення та 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні підготовали онлайн-виставку документів, що зберігаються у Державному архіві Львівської області. В основу експозиції увійшли документи, які розкривають трагічні роки війни, адже з Україною пов’язані вирішальні та найзапекліші баталії на фронті. Важливими документами є «Інструкція в справі організації і переведення допомогової акції Українським полоненим ч.ІІ» та статті із часописів Проводу ОУН «Ідея і Чин» та «Повстанець» у яких відображені національні прагнення та бачення українців. У постановах Львівського обкому КП/б/У відображено дані про підпільні організації «Визволення Вітчизни» та Львівської обласної підпільної організації імені Івана Франка. Виставка опублікована на офіційному веб-сайті та Facebook сторінці Державного архіву Львівської області. Виставка підкреслює важливість жертовності, мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором кожного українця, який воював у лавах УПА-ОУН, Червоній армії, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.
До Дня Гідності та Свободи Держархів підготував онлайн-виставку «Україна – країна нескорених»
19 листопада 2018
До Дня Гідності та Свободи Державний архів Львівської області підготував онлайн-варіант тематичної виставки «Україна – країна нескорених» за документами, що зберігаються у Державному архіві Львівської області, також використали матеріали архівного відділу Яворівської райдержадміністрації та народного музею історії ЛНУ імені Івана Франка. Основним завданням виставки є віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
Працівники Держархіву Львівської області обмінялись досвідом із польськими колегами
23 жовтня 2018
Цими днями в м. Перемишль-Маркова (Республіка Польща) відбулась міжнародна наукова конференція «Проблема допомоги євреям під час ІІ Світової Війни за джерелами польських та іноземних архівів», у якій взяли участь представники з архівів Польщі та України, зокрема Державного архіву Львівської області. Відтак, заступник директора Держархіву Львівської області Галина Кордіяка виступила із доповіддю «Порятунок євреїв місцевим населенням Галичини у роки нацистської окупації (за джерелами Державного архіву Львівської області)». Учасники наукової конференції відвідали Музей поляків, що рятували євреїв під час Другої світової війни імені родини Ульмів в Маркова. Конференцію організували з метою аналізу всіх збережених історичних матеріалів, де висвітлено ставлення суспільства до трагедії Голокосту, а також масштаби допомоги єврейському населенню, кількість людей, що брали участь в цій діяльності, та кількість людей, які померли чи зазнали репресій через будь-яку форму підтримки єврейської громади.
В області відновили електропостачання у понад 200 населених пунктах
24 вересня 2018
Унаслідок несприятливих погодних умов в період 24 вересня (проходження грозових фронтів та сильного вітру 19-24 м/с з поривами до 25-29 м/с) на території області без електропостачання залишилось 239 населених пунктів (179 - повністю та 60 - частково) у 19 районах області та 5 вулиць у Личаківському, Галицькому та Сихівському районах міста Львова. Станом на 18:00 год 24 вересня поточного року залишаються знеструмленими 11 населених пунктів (5 - повністю та 6 - частково) у 5 районах області. Всього на даний час знеструмлено: - 1 лінія електропередач напругою 35 кВ; - 6 ліній електропередач напругою 6-10 кВ (3 - повністю та 3 - частково); - 36 трансформаторних підстанцій напругою 6-10 кВ. Для ліквідації пошкоджень в системах електропостачання населених пунктів області продовжують роботу 10 аварійних бригад ПрАТ “Львівобленерго” у складі 10 одиниць спеціальної техніки та 36 осіб. Аварійно-відновні роботи тривають.
У Історичному архіві презентували виставку про українську трудову міграцію в Канаду
27 Червня 2018
Сьогодні, 27 червня, у Центральному державному історичному архіві у місті Львові, презентували документально-книжкову виставку «Українська трудова еміграція в Канаду». Документи та матеріали розповідають про першу хвилю еміграції українців в Канаду. «В Канаді 1,3 мільйони людей кажуть, що мають українське коріння. Ці люди походять з чотирьох хвиль еміграції. Перша – це та, про яку сьогоднішня виставка, друга – це хвиля еміграції між двома світовими війнами, третя хвиля – після Другої світової війни, і четверта – за останні 20-ть років»,- розповіла Почесний консул Канади в Україні Оксана Винницька-Юсипович. «Попри пошуки українцями нових домівок в період еміграції, в їхніх серцях назавжди залишалася рідна земля. Українська діаспора в Канаді є, мабуть, одним із найвпливовіших чинників серед численної української діаспори у світі і саме тому ця виставка приурочена витокам української діаспори до Канади, а також подальшому розвитку цієї еміграції», - зазначив начальник відділу мистецтв та розвитку культури департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Василь Гладкий. Серед документів презентованих на виставці: обіжники про умови трудової еміграції до Канади; журнали реєстрації осіб, які емігрують до Канади; закордонні паспорти; документи пароплавних компаній, мапа Західної Канади з позначенням поселень емігрантів, еміграційна преса тощо. Організатори виставки - Центральний державний історичний архів у місті Львові.
Державний архів області реставрував понад 11 тисяч документів
19 лютого 2018
У 2017 році працівниками Державного архіву області проведено реставрацію 11 819 документів з паперовою основою. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. “Також провели ремонт понад 11 тисяч документів, оправили та підшили 1404 документи”,- зазначила Ірина Мартенс. За її словами, торік перевірили 60683 документів, на державне зберігання прийняли 311 одиниць управлінської документації та 2235 одиниць особового складу. Окрім того, провели експертизу цінності документів, що зберігаються в архіві.
Торік Державний архів області організував 20 тематичних виставок
19 лютого 2018
У 2017 році Державний архів області організував 20 тематичних онлайн-виставок, присвячених визначним історичним подіям та датам. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. “Організували онлайн-виставки на веб-сайті архіву до Дня Незалежності України, до Дня визволення України від нацистських загарбників, також відбулась масштабна виставка про історичне минуле архіву до 100 - річчя утворення архівної системи в Україні”. Також Ірина Мартенс зазначила, що Державний архів Львівської області є першим архівом в Україні, який підготував до друку спеціальний довідник “Державний архів Львівської області. Фонди періоду окупації України нацистською Німеччиною (1941-1944 роки)”.