До Дня Гідності та Свободи Держархів підготував онлайн-виставку «Україна – країна нескорених»
До Дня Гідності та Свободи Державний архів Львівської області підготував онлайн-варіант тематичної виставки «Україна – країна нескорених» за документами, що зберігаються у Державному архіві Львівської області, також використали матеріали архівного відділу Яворівської райдержадміністрації та народного музею історії ЛНУ імені Івана Франка.
Основним завданням виставки є віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які стали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
Новини за темою
На Львівщині уклали «Довідник змін адміністративного устрою та перейменування населених пунктів області у 1939-1941 та 1944-1989 роках»
29 квітня 2022
Працівники Державного архіву Львівської області завершили укладання «Довідника змін адміністративного устрою та перейменування населених пунктів Львівської області у 1939-1941 та 1944-1989 роках» (Довідник). Укладачі: Л. С. Федоришин та Е. Л. Бугера, упорядник – Е. Л. Бугера. Видання містить відомості про утворення, підпорядкування і зміни найменувань адміністративно-територіальних одиниць Львівської області у 1939-1941, 1944-1989 та частково до 1998 року з посиланнями на офіційні джерела з фондів Державного архіву Львівської області. Як зазначив рецензент Довідника Володимир Зілінський, кандидат історичних наук, асистент кафедри історії, музеєзнавства та культурної спадщини Національного університету «Львівська політехніка», публікація даної праці саме зараз є особливо актуальною. Окрім того, Наукова-методична рада Державного архіву Львівської області вирішила подати Довідник у Державну архівну службу України на розгляд Науково-видавничої ради, яка розгляне можливість друку Довідника.
У День Гідності та Свободи у Львові вшанували пам'ять патріотів
21 листопада 2021
21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи, в пам'ять героїв, які загинули в боротьбі за свободу і незалежність нашої держави. З нагоди його відзначення, на Личаківському кладовищі у Львові відбулися заходи зі вшанування пам'яті новітніх українських Героїв, які віддали своє життя у боротьбі за Україну. Представники обласної влади, українські військові, представники духівництва та громадськість поклали квіти до могил загиблих під час Революції Гідності борців за волю України, похованих на полі почесних поховань № 67. Окрім того, військові капелани та священники відслужили панахиду за новітніми Героями, а також молились за мир на українській землі. «Гідність проявляється лише в момент вибору. Її не опишеш словами. Для гідності має вагу тільки дія. Бо Гідність - це наша свобода творити своє майбутнє так, як ми хочемо і як ми його бачимо. Цю свободу ми відстояли на Майдані. Революція Гідності – наш останній Рубікон, після якого - і молоді, і старші - маємо за святий обов’язок: самим вирішувати, якою буде Україна завтра. Вірю, що зможемо перемогти ворога, досягнути добра і розквіту України», – зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Ми заплатили й продовжуємо платити за свободу велику ціну. І ніколи не забудемо всіх, хто віддав за Україну життя. І ніколи не пробачимо тим, хто забирав ці життя й хотів позбавити нас волі. Але головне, що це нікому не вдалось і ніколи не вдасться», – сказав Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні. Нагадаємо, День Гідності та Свободи запровадили на честь двох доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції та Революції Гідності. Українці почали його відзначати у 2014 році.
Держархів підготував онлайн виставку «Конституційний процес на сторінках преси»
26 Червня 2020
З нагоди відзначення 24-ї річниці Конституції України підготовлено тематичну онлайн-виставку «Конституційний процес на сторінках преси», яка опублікована на офіційному веб-сайті. Основу виставки становлять статті опубліковані на шпальтах періодичних видань: «Просвіта», «Урядовий кур’єр», «Молода Галичина», «За вільну Україну», «Голос народу», у яких висвітлюється процес конституціоналізму в Україні. 28 червня 1996 року після довгого обговорення членами Верховної Ради була прийнята чинна Конституція України. Цей день можна характеризувати як центральну подію всього конституційного процесу в сучасній історії нашої держави. День Конституції – це не просто закон чи свято нормативного акту, а день, коли було затверджено правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, права і свободи громадян України. Прийняття Основного закону України стало гарантом нашої самостійності, незалежності та державності, найважливіший крок у забезпеченні прав людини і громадянина.
Працівників архівних установ Львівщини привітали із професійним святом
24 грудня 2019
З нагоди святкування Дня працівників архівних установ України, 24 грудня у читальному залі Державного архіву Львівської області відбулись урочисті збори за участі працівників архіву, відповідальних за діловодство та архів в установах області. Привітав присутніх заступник голови Львівської обласної державної адміністарції Тарас Грень. «Архівні матеріали – це безцінне джерело інформації. І саме завдяки вам ми маємо можливість відчути дух історії, настрої попередників, об’єктивно усвідомити історичні події та факти. Переконаний, що ви, усвідомлюючи велику значимість своєї праці і надалі відповідально зберігатимете пам'ять минулих та нинішніх поколінь», - наголосив Тарас Грень. Опісля відбулось нагородження працівників Державного архіву Львівської області та архівних установ низової ланки відзнаками Львівської обласної державної адміністрації. Зазначимо, День працівників архівних установ – професійне свято, яке відзначається щорічно 24 грудня. Саме 24 грудня 1993 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про Національний архівний фонд і архівні установи». Уперше на законодавчому рівні було визначено правові засади функціонування системи архівних установ та запроваджено нову цілісну категорію культури і права – Національний архівний фонд України. Указом Президента України від 30.10.1998 №1200/98 День прийняття галузевого Закону був визнаний професійним святом українських архівістів.
На Львівщині відзначили День Гідності та Свободи
21 листопада 2019
На площі біля пам’ятника Т. Шевченку сьогодні, 21 листопада, зібрались сотні людей, аби відзначити День Гідності та Свободи та вшанувати 6-ту річницю Революції Гідності. Участь у заходах взяли представники обласної влади, активна громадськість, учасники Революції Гідності, студенти та волонтери. В межах відзначення сьогодні також відбудеться презентація проекту «Мій Майдан» та відкриття виставки-флешмобу «Принеси фото з Майдану». Нагадаємо, з нагоди відзначення річниці Революції Гідності на Личаківському кладовищі у Львові відбулися заходи зі вшанування пам'яті новітніх українських Героїв, які віддали своє життя у боротьбі за Україну.
Мешканців Львівщини запрошують до відзначення Дня Гідності та Свободи
19 листопада 2019
У четвер, 21 листопада, у Львові відбудуться урочистості з нагоди Дня Гідності та Свободи і шостої річниці початку Революції Гідності. Розпочнуться урочистості покладанням квітів та запалення лампадок на могилах борців за незалежність України. «У День Гідності ми запрошуємо разом помолитися за Героїв Небесної Сотні на Личаківський цвинтар, а біля пам’ятника Шевченку згадаємо події шестирічної давнини та вшануємо героїв, адже це буде для них найкращою подякою», - наголосила керівник апарату Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська. Окрім того, відбудеться відкриття виставки-флешмобу «Принеси фото з Майдану» на площі перед колишнім кінотеатром «Дзвін». Детальна програма відзначення Дня Гідності та Свободи тут. Також мешканців Львівщини запрошують 23 листопада о 15:45 на площу перед пам’ятником Шевченку до вшанування жертв Голодомору, що відбувається щороку у четверту суботу листопада.
До дня пам'яті та примирення підготували онлайн-виставку
8 травня 2019
З нагоди дня пам’яті і примирення та 75-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні підготовали онлайн-виставку документів, що зберігаються у Державному архіві Львівської області. В основу експозиції увійшли документи, які розкривають трагічні роки війни, адже з Україною пов’язані вирішальні та найзапекліші баталії на фронті. Важливими документами є «Інструкція в справі організації і переведення допомогової акції Українським полоненим ч.ІІ» та статті із часописів Проводу ОУН «Ідея і Чин» та «Повстанець» у яких відображені національні прагнення та бачення українців. У постановах Львівського обкому КП/б/У відображено дані про підпільні організації «Визволення Вітчизни» та Львівської обласної підпільної організації імені Івана Франка. Виставка опублікована на офіційному веб-сайті та Facebook сторінці Державного архіву Львівської області. Виставка підкреслює важливість жертовності, мужності й самопосвяти в ім’я спільної перемоги над агресором кожного українця, який воював у лавах УПА-ОУН, Червоній армії, Війську польському, Французьких, Британських, Канадських збройних силах та армії США.
На Львівщині спільно з громадськістю напрацьовують програми відзначення Дня Гідності та Голодомору
14 листопада 2018
Сьогодні, 14 листопада, голова Львівської ОДА Олег Синютка зустрівся із представниками громадських організацій, аби узгодити програми урочистостей з нагоди Дня Гідності та Свободи і п’ятої річниці початку Революції Гідності, а також заходів з вшанування 85-их роковин Голодомору в Україні. Окрім того, розглянули також і заходи, спрямовані на відзначення Дня Збройних сил України, який святкують 6 грудня. «Ми уже традиційно збираємось з вами тут перед тим як відзначати пам’ятні дати. Ми спілкуємося, радимося та обмінюємось думками для того, щоб гідно візначити важливі події», - зазначив очільник Львівщини. Відтак, наймасштабніші заходи в межах відзначення Дня Гідності та Свободи запланували на площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку у Львові 21 листопада. «Ми запрошуємо усіх на площу перед пам’ятником Тарасові Шевченкові, де ми створимо маленьку реконструкцію Майдану і зануримось у спогади та відтворимо його дух», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації Мирослава Туркало. На площі планують створити пересувну виставку, фотогалерею подій Майдану, а також відбудеться мистецьке дійство. На завершення присутніх планують пригостити кулішем. Також вона додала: «У цей день ми вшануємо наших Героїв – Героїв Небесної Сотні на Личаківському кладовищі. Зокрема, ми покладемо квіти та запалимо лампадки і на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань №67». У межах вшанування 85-их роковин Голодомору впродовж дня, 24 листопада, відбудуться Поминальні Служби Божі у всіх храмах Львова та області за жертвами голодоморів. На площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку відбудеться загальнонаціональна «Хвилина мовчання», а опісля, присутні візьмуть участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку». Молодіжні громадські організації Львівщини покладуть квіти та лампадки до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій. Зауваження та пропозиції можна скерувати у департамент внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації або департамент з питань культури, національностей та релігій.
Працівники Держархіву Львівської області обмінялись досвідом із польськими колегами
23 жовтня 2018
Цими днями в м. Перемишль-Маркова (Республіка Польща) відбулась міжнародна наукова конференція «Проблема допомоги євреям під час ІІ Світової Війни за джерелами польських та іноземних архівів», у якій взяли участь представники з архівів Польщі та України, зокрема Державного архіву Львівської області. Відтак, заступник директора Держархіву Львівської області Галина Кордіяка виступила із доповіддю «Порятунок євреїв місцевим населенням Галичини у роки нацистської окупації (за джерелами Державного архіву Львівської області)». Учасники наукової конференції відвідали Музей поляків, що рятували євреїв під час Другої світової війни імені родини Ульмів в Маркова. Конференцію організували з метою аналізу всіх збережених історичних матеріалів, де висвітлено ставлення суспільства до трагедії Голокосту, а також масштаби допомоги єврейському населенню, кількість людей, що брали участь в цій діяльності, та кількість людей, які померли чи зазнали репресій через будь-яку форму підтримки єврейської громади.
У Історичному архіві презентували виставку про українську трудову міграцію в Канаду
27 Червня 2018
Сьогодні, 27 червня, у Центральному державному історичному архіві у місті Львові, презентували документально-книжкову виставку «Українська трудова еміграція в Канаду». Документи та матеріали розповідають про першу хвилю еміграції українців в Канаду. «В Канаді 1,3 мільйони людей кажуть, що мають українське коріння. Ці люди походять з чотирьох хвиль еміграції. Перша – це та, про яку сьогоднішня виставка, друга – це хвиля еміграції між двома світовими війнами, третя хвиля – після Другої світової війни, і четверта – за останні 20-ть років»,- розповіла Почесний консул Канади в Україні Оксана Винницька-Юсипович. «Попри пошуки українцями нових домівок в період еміграції, в їхніх серцях назавжди залишалася рідна земля. Українська діаспора в Канаді є, мабуть, одним із найвпливовіших чинників серед численної української діаспори у світі і саме тому ця виставка приурочена витокам української діаспори до Канади, а також подальшому розвитку цієї еміграції», - зазначив начальник відділу мистецтв та розвитку культури департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Василь Гладкий. Серед документів презентованих на виставці: обіжники про умови трудової еміграції до Канади; журнали реєстрації осіб, які емігрують до Канади; закордонні паспорти; документи пароплавних компаній, мапа Західної Канади з позначенням поселень емігрантів, еміграційна преса тощо. Організатори виставки - Центральний державний історичний архів у місті Львові.
Державний архів області реставрував понад 11 тисяч документів
19 лютого 2018
У 2017 році працівниками Державного архіву області проведено реставрацію 11 819 документів з паперовою основою. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. “Також провели ремонт понад 11 тисяч документів, оправили та підшили 1404 документи”,- зазначила Ірина Мартенс. За її словами, торік перевірили 60683 документів, на державне зберігання прийняли 311 одиниць управлінської документації та 2235 одиниць особового складу. Окрім того, провели експертизу цінності документів, що зберігаються в архіві.
Торік Державний архів області організував 20 тематичних виставок
19 лютого 2018
У 2017 році Державний архів області організував 20 тематичних онлайн-виставок, присвячених визначним історичним подіям та датам. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор Державного архіву області Ірина Мартенс. “Організували онлайн-виставки на веб-сайті архіву до Дня Незалежності України, до Дня визволення України від нацистських загарбників, також відбулась масштабна виставка про історичне минуле архіву до 100 - річчя утворення архівної системи в Україні”. Також Ірина Мартенс зазначила, що Державний архів Львівської області є першим архівом в Україні, який підготував до друку спеціальний довідник “Державний архів Львівської області. Фонди періоду окупації України нацистською Німеччиною (1941-1944 роки)”.