Легенда музейної справи Віра Бонь проведе авторську екскурсію у Домі Франка
Авторську екскурсію «Музей як дім» заслужений працівник культури України, кавалер ордена Княгині Ольги ІІІ ступеня, Віра Бонь проведе у п’ятницю, 26 січня. Початок заходу о 15:00 год.
Авторська екскурсія Домом Франка присвячена ювілею великої Музейниці. Цьогоріч Вірі Бонь виповнилось 90 років.
Довідково
Віра Бонь - народилася 22 січня 1928 року, село Седлиська, повіт Замость, Люблінське воєводство (Польща). Працює у музеї Івана Франка з 1955 року, після закінчення аспірантури філологічного факультету університету ім. Івана Франка. Була прийнята на посаду заступника директора з наукової роботи, яку займала аж до виходу на пенсію. Шість років виконувала обов’язки директора музею.
З 1993 року – завідувачка науково-експозиційного відділу музею. З 2010 року й по сьогодні – старший науковий працівник.
Віра Бонь є ініціатором і співавтором відтворення садиби Івана Франка у Нагуєвичах, чого в музейній практиці в Україні ще не було. Відкриття садиби було вагомою подією до 125-річчя від дня народження письменника. Була також одним з наукових консультантів створення у Нагуєвичах 1981 року художньо-меморіального комплексу «Стежка Івана Франка». Аналогу такого меморіального комплексу в Україні на той час не було.
Завдяки Вірі Бонь створені експозиції музею Івана Франка у Криворівні Івано-Франківської області, Уляни Кравченко у Бібрці, Степана Тудора в Поникві на Львівщині.
Вірі Бонь належить ініціатива створення у Львові 1990 року музею всесвітньо відомої співачки Соломії Крушельницької. Для цього музею вона сама зібрала біля 1000 експонатів. Спочатку це був відділ музею Івана Франка, згодом став самостійним музеєм.
Надзвичайно вагомою і плідною була праця Віри Бонь до 150-ти та 160-річчя від дня народження Івана Франка. Безпосередньо за її активної участі, завдяки її досвіду і її знань створені у музеї на належному науковому й експозиційному рівні меморіальна експозиція «Родина Івана Франка» та нова літературна експозиція.
Віра Бонь – автор кількох путівників по музею Івана Франка у Львові та музею у Нагуєвичах, упорядник посібника «Іван Якович Франко. Життя і творчість у портретах, ілюстраціях, документах».
Заслуговує на особливу увагу остання праця Віри Бонь – книга «Будинок-музей Івана Франка у Львові», видана 2006 року. Це – розлога розповідь про будинок Івана Франка, про його життя і творчість у ньому. Ця книга – своєрідний підсумок наукової й експозиційної праці Віри Бонь.
Нагороджена обласною премією в номінації культурологія, мистецтвознавство, музейна справа імені Святослава Гординського за 2007 рік, орденом Княгині Ольги ІІІ ступеня. Має звання «Заслужений працівник культури України».
Віра Бонь працює у музеї Івана Франка понад 60 років. Виховала велику плеяду музейників.
Новини за темою
«Сліди історії - площа Ринок у Львові»: Львівський історичний музей запрошує на екскурсію
10 травня 2022
Щовівторка, щочетверга та щонеділі о 14:00 год Львівський історичний музей запрошує на екскурсію, міську прогулянку серцем міста Львова, площею Ринок. Проводить екскурсію завідувач відділу Львівського історичного музею "Музей-Арсенал" Тарас Процак. В супроводі фахового історика-дослідника учасники дізнаються про минуле площі та її мешканців, зрозуміють коли і як забудовано центральну площу міста, куди подівся готичний Львів, якою була атмосфера міста у XVI–XX ст. та як виглядає сучасне життя у львівських кам’яницях. Під час екскурсії буде можливість заглянути у дворики найцікавіших будинків площі – Італійське подвір'я (пл. Ринок,6) та Лапідарій (виставка кам'яних пам'яток) у Чорній кам’яниці (пл. Ринок, 4). На екскурсантів також чекатиме археологічна пригода та знайомство з етапами становлення державності України на інтерактивній виставці «Historia Magistra Vitae Est – Наша державність» у Масарівській кам’яниці (пл. Ринок, 24). Зустріч: пл. Ринок, 6 о 14 год. щовівторка, щочетверга, щонеділі. Вартість з особи: повна - 100 грн., пільгова - 50 грн. (включає відвідання трьох експозицій Львівського історичного музею). Замовлення за тел.: 0978661878 (Тарас) Фото Львівського історичного музею: з однієї з екскурсій
У подвір’ї Дому Франка розцвіла магнолія: музей запрошує на фотосесії
4 травня 2022
Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка зараз є однією із найкрасивіших локацій Львова, адже у подвір’ї музею розцвіла рожево-біла магнолія. На відвідувачів чекають з 10:00 до 17:00 год щодня Вартість вхідного квитка - 50 грн для дорослих Фото на мобільний телефон - безкоштовно Година зйомки з професійним фотоапаратом/фотосесія 250 грн (входить оплата вхідного квитка за двох осіб) Також нагадуємо, що в Домі Франка постійно відбуваються різноманітні виставки, тематичні екскурсії, лекції-бесіди тощо. Більше інформації – на сторінці музею у фейсбуці.
Гостей області запрошують на екскурсійні прогулянки підвалами львівських храмів
12 квітня 2022
Всіх охочих, зокрема і тимчасово переміщених осіб, запрошують на екскурсійні прогулянки до підвалів львівських храмів. Перебування у середньовічних підземеллях цікаве та безпечне. Розважально-пошуковий квест «Середньовічне підземелля Домініканського костелу» від Львівського музею історії релігії – це подорож коридорами часу, яка відбудеться 14 квітня о 15:00. Ви дізнаєтесь хто такі ченці-домініканці, як звати засновника домініканського ордену, розшукаєте диво-карту, знайдете стару жебрачку, відьму, Юрія Змієборця. Спробуєте дізнатися як у невеличкому підземеллі поруч із церквами, монахами й мирянами розмістився величезний монастир. Телефон для попереднього запису: 0677021321. Для внутрішньо переміщених осіб щосереди, щосуботи і щонеділі о 15:00 год безкоштовні екскурсії музейною експозицією пропонує Музей «Львів Стародавній», який оповідає історію нашого краю від 11 до 18 століття. Інтерактивний музей розташований у підземеллі Преображенської церкви. В умовах воєнного стану заклад працює з 11:00 до 20:00 год, каса – до 19:00 год. Вартість вхідних квитків оплачується відповідно до тарифів музею з додатковою знижкою 20%. Увесь прибуток Музею спрямовують на підтримку Збройних Сил України. Для усіх діток в подарунок – квест зі щуриком Музейком. Довідкова інформація за телефоном: 0977082121. Одне з найбільших та найстаріших підземель міста у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла, де можна побачити Львів, якого вже немає, теж запрошуємо на екскурсії. Вони відбуваються щодня о 13:00 та 14:00 год. Деталі за номером телефону: 067373 36 83.
У Домі Франка проводять екскурсії та запрошують на майстер-класи для дітей
6 квітня 2022
Дім Франка приєднався до дуже важливої соціальної ініціативи «Діти країни», яку реалізують спільно і Львівська ОВА, і Львівська міська рада, і багато інших інституцій. У межах проєкту на різних локаціях і працюють з різними віковими категоріями дітей, як з дітьми з числа ВПО, так і з дітьми з Львівщини. Разом з ними наставники малюють, читають, займаються в театральних та художніх студіях, працюють психологи. Про це розповів директор музею Богдан Тихолоз. Про всі події у межах ініціативи можна дізнатися у телеграм-каналі. Також у музеї запускають екскурсійні програми. Зокрема, цілий спектр екскурсій просто неба розпочинається вже завтра. Всі ці екскурсії матимуть благодійний характер. Всі кошти, які будуть зібрані з екскурсій, підуть на допомогу колегам-музейникам з інших областей. У Музеї є сховище, яке може убезпечити відвідувачів (у випадку повітряної тривоги – ред.)», - зазначив Богдан Тихолоз. 8 квітня у музеї відкривають виставку «Все буде Україна», яка буде поєднана з майстер-класами. Детальніше – тут. «Наближається Великодня пора, Воскресіння Христове сповнює наші душі світлом. І це світло, яке переможе. Тож безперечно не обійдемося без писанкарства, великодніх ангеликів», - додав Богдан Тихолоз. Контакти музею та детальніша інформація – на фейсбук-сторінці.
Дім Франка запрошує на відкриття виставки картин та ляльок-мотанок Наталії Івженко
5 квітня 2022
У Домі Франка 8 квітня відбудеться відкриття виставки творів Наталії Івженко «Все буде Україна!». Початок о 16 год. «У складний час саме мистецькі твори можуть бути ліками, своєрідною сестрою милосердя чи навіть психотерапевтом. Мистецтво дає змогу здобути новий досвід, оновитися», - зазначив директор музею Богдан Тихолоз. Виставка має дві складові: Перша – це живопис. Картини виконані олійними фарбами в стилі наївного реалізму. Ідея творів – показати красу України. Друга складова – лялькарство. Традиційно в Україні створювали ляльку-мотанку як оберіг. Наталія Івженко, створюючи свої чудові ляльки, втілює у життя народні традиції, навчає цьому молодь. До слова, у межах виставки 14 квітня заплановано майстер-клас авторки з виготовлення ляльки-оберегу «Подорожниця». Виставка триватиме від 8 до 26 квітня 2022 року.
Музей «Дім Франка» у Львові відновлює роботу
4 квітня 2022
«Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка» відновлює свою роботу. «Друзі, з радістю повідомляємо, що «Дім Франка» знову відчиняє для вас свої двері! Ми відновлюємо роботу, готуємо низку цікавих подій. Екскурсії садибою Франка, театральні вистави та мистецькі виставки, дитячі майстер-класи та книжковий клуб – все це і не тільки у новому весняному сезоні «Дому Франка». Уже зовсім скоро ви дізнаєтеся більше про кожну з цих ініціатив та зможете планувати свій візит до музею», - розповів директор «Дому Франка» Богдан Тихолоз. Нагадаємо, з 1 квітня заклади культури області частково відновили свою роботу.
Дім Франка у Львові організовує дозвілля для дітей: як записатися
23 березня 2022
За ініціативи директора комунального закладу Львівської обласної ради «Дім Франка» у Львові Богдана Тихолоза у закладі започаткували соціальну ініціативу "ДІТИ КРАЇНИ: РОЗВАГИ ДЛЯ ВІДВАГИ". Музейники та художники, актори і письменники, бібліотекарі, соціальні педагоги та дитячі психологи об’єдналися, щоб допомогти дітям різного віку, які переїхали до Львова через війну. Працівники проєкту проводять заняття з дітьми у безпечних місцях. Ще зовсім маленькі дітки та підлітки читають і малюють, роблять витинанки та аплікації, ліплять із пластиліну. "Ми не можемо повернути кольорові олівці, які залишилися в дитячій кімнаті... Але ми можемо подарувати нові і повернути яскраві кольори дитячих мрій. Фарби, фломастери, кольорові олівці, нитки, папір і картон, пластилін, альбоми для малювання, ножиці, клей, розмальовки, дитячі книжки українською мовою, настільні ігри... Все це через навчання та розваги, допоможе повернути дітям радість, украдену війною. Ми можемо це купити чи принести, якщо маємо вдома. Наші діти та внуки, залюбки поділяться і навіть віддадуть найкраще. Можна також переказати кошти, щоб придбати необхідне», - кажуть працівники музею. Контактна особа: Марта Волошанська, тел. 0677406110
Музей «Дім Франка» отримав спеціальну нагороду Міжнародної премії «Živa Award»
12 січня 2022
Музей «Дім Франка» отримав першу міжнародну відзнаку - спеціальну нагороду "За лідерство" Міжнародної премії «Živa Award» («Жива»). Він став першим серед українських музеїв, що увійшов до списку переможців цієї престижної премії, яку присуджують Форум слов’янських культур та Європейська музейна академія (EMA). «За віддане керівництво та чітку місію, засновану на спадщині одного з найкращих слов’янських письменників, музей виокремлено як приклад найкращої практики музейного менеджменту валоризації культурної спадщини», - зазначено у нагороджувальному дипломі. З почесною нагородою колектив Дому Франка привітав голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Львівський Дім Франка справді є прикладом якісного менеджменту, креативу і модернізації музею. Відчувається, що команда закладу горить ідеєю створення сучасного популярного, але дуже оригінального культурного продукту. Сюди завжди хочеться приходити, тут тобі завжди раді і завжди готові запропонувати щось нове. Тому нагорода мене тішить. Вона заслужена. Я дякую за роботу директору та всьому колективу, та бажаю і Дому Франка, і всім культурним закладам Львівщини нових перемог та високих оцінок від відвідувачів та журі міжнародних конкурсів!», - зазначив Максим Козицький. Мета премії «Жива» для найкращого слов’янського музею та найкращого об’єкта культурної й природної спадщини зі слов’янських країн – це виявити, заохотити, активізувати й нагородити експерименти, проєкти та практики в музейному секторі слов’янських країн, що вписуються в культурні та географічні межі європейського контексту. Фото: Facebook-сторінка директора Музею «Дім Франка» Богдана Тихолоза
Дім Франка отримав службове авто за кошти обласного бюджету
30 грудня 2021
Службове авто Opel Combо Life відтепер має Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка. Автомобіль придбали за кошти обласного бюджету. «Живий», мандрівний, динамічний – саме таким, на думку керівника Дому Франка, має бути сучасний музей. Відтак, розповідають про Великого Українця не лише експозиціями на території музею, а й пересувними виставками, експедиціями Львівщиною, Україною та закордоном. А для цих потреб службовий автомобіль – необхідність. Розповів директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Богдан Тихолоз. «Наш музей – це Дім Франка, а Іван Франко – великий мандрівник. І наш музей – це також мандрівний музей, який не сидить «у чотирьох стінах», а мандрує Україною та світом. За останні роки ми здійснили багато робочих поїздок, виїзних пересувних виставок. Деякі з них покидали межі України і були презентовані у столицях Європи. Власним транспортом ми наїздили багато і зрозуміли, що є велика потреба у службовому авто. Ця потреба є навіть на території Львівщини, особливо у карантинних умовах, щоб не лише люди йшли до музею, але й музей йшов до людей. З просвітницькою, науково-дослідною, експедиційною, експозиційною метою і потрібен цей автомобіль. Він буде використовуватись саме для того, щоб ім’я і спадщина Івана Франка і українська культура загалом ширилася нашими землями і поза межами нашої Батьківщини»,- зазначив Богдан Тихолоз. Кошти на придбання автомобіля в сумі 700 тисяч гривень передбачили на цей рік в межах Комплексної програми розвитку культури Львівщини. Приблизно 100 тисяч гривень додав музей, зокрема на його оформлення та страхування. А вже сьогодні ключі від новенького авто керівнику музею вручив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний. «Творчий, історичний доробок Івана Франка є не лише тут, у Львові, де знаходиться музей, він у багатьох містах і громадах Львівщини. І, щоб змогти зручно дістатися до тих осередків, де побував Франко та які пов’язані з його життям і творчістю, потрібний комфортний транспорт, який ми сьогодні передаємо музею. Впевнений, що це допоможе ще більше популяризувати постать Івана Франка, його творчий доробок і нагадуватиме нам усім про те, що ми є Великими дітьми Великої людини»,- зазначив Віталій Загайний. Окрім передачі авто, сьогодні у музеї презентували мистецький проєкт «Наші коляди: Різдвяні традиції Дому Франка».
На Підзамчі вперше випробували екскурсію мультимедійним маршрутом району
26 серпня 2021
У вівторок, 24 серпня, в межах проєкту «Підзамче. Нарешті!» організували свято “Станція Незалежність” у Палаці Гната Хоткевича. Однією з подій програми стала тестова екскурсія мультимедійним маршрутом Підзамча. Фінальну версію додатку планують випустити у вересні. Маршрут створювали в межах проєкту «Підзамче. Нарешті!». За словами ініціаторів задуму, його створювали мешканці району, котрим допомагали експерти. Він існує у вигляді мобільного додатку, складається з десяти точок та низки історій підзамчан. Основою мультимедійного маршруту є літературна історія від Героя Підзамча – Колі Капсуля, котру написав письменник Петро Яценко. На основі пригод та прогулянок Підзамчем Колі Капсуля маршрут веде людей від точки до точки, а сам Капсуль є головним «екскурсоводом», розповідає цікаві факти та байки. Ця історія створена як у текстовому, так і в аудіоформаті: голос Колі Капсуля озвучив актор театру імені Леся Курбаса Ярослав Федорчук. «Це небувалий досвід, коли ти ідеш поруч із героєм вулицями Підзамча, слухаєш його історії, дивишся на ті самі будинки, слухаєш звуки району: трамваї, собачий гавкіт, розмови справжніх підзамчан. Вони мимохіть стають також учасниками цієї вистави разом зі слухачами екскурсії. З нетерпінням чекаю, коли всі львів'яни та гості зможуть також пройти цим маршрутом та почути цю історію, зануритися в Підзамче. Як автор тексту я помічав реакцію екскурсантів і тішився, що все йде так, як я хитрим чином планував», – каже автор сценарію маршруту Петро Яценко. У тестовій екскурсії 24 серпня взяли участь понад 20 людей. Організатори кажуть – у вересні планують випустити фінальну версію мобільного додатку, а зараз працюватимуть над усуненням недоліків, котрі виявили під час екскурсії. Відвідувачам екскурсії надіслали онлайн-анкету для відгуку, щоб швидше віднайти усі проблемні місця. Про створення фінальної версії повідомлять на фейсбук «Підзамче.Нарешті». “Підзамче. Нарешті!” – це ініціатива, що гуртує навколо себе активних діячів та мешканців мікрорайону Підзамче у Львові. Над ініціативою працює громадська організація Львівський культурний центр у партнерстві з Центром соціальних інновацій, Палацом Гната Хоткевича та офісом "Львів – місто літератури ЮНЕСКО". Проєкт існує за підтримки Українського культурного фонду.
Трускавець започаткував власну театралізовану екскурсію
9 липня 2021
У місті Трускавець, відомому лікувальними джерелами, впровадили екскурсію з елементами вистави під назвою «Легенди давнього курорту». Вона поєднує тематику містики й кохання. Участь у виставі-екскурсії беруть троє акторів, радіоведучих – Андрій Юркевич, Ігор Іванович та Марія Настьошин. Триває мандрівка з виставою приблизно півтори години. Екскурсії відбуваються щоп’ятниці о 20:00, а цього тижня показ вперше відбудеться ще й у неділю 18:00. Початок екскурсії біля інформаційно-курортного центру Трускавця на вулиці Бориславській, 1. Заступник керівника управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Тарас Лозинський зауважує, що такого роду екскурсія вже є у Дрогобичі й користується у гостей великим успіхом. Минулого року вона потрапила до рейтингу найцікавіших в Україні. «Відомий бальнеологічний курорт Трускавець багато працює над тим, аби крім оздоровлення чи реабілітації гостям було цікаво проводити вільний час у місті. За конкурсом секторальної підтримки ЄС відреставрують одну з окрас центру громади – віллу Гопляна, де є художній музей Михайла Біласа. А тепер впроваджують і театралізовану екскурсію. Знаково, що до цього залучили тих же акторів, які беруть участь в екскурсії-виставі у Дрогобичі», - зауважує Тарас Лозинський. Учасниця ініціативи з впровадження театралізованої екскурсії, заступниця керівника Трускавецького інформаційно-курортного центру Галина Клепач розповідає, що прогулянка для гостей міста охоплює історичні місцини Трускавця. «Це вілли Клюберг і Гопляна, костел Внебовзяття Пресвятої Діви Марії, плакучий бук, музичну альтанку, бювет, а також джерело «Едвард», – перераховує представниця інформаційно-курортного центру Трускавця. Для замовлення прогулянки з виставою обов’язкова попередня реєстрація за номером телефону 096-447-16-50. Екскурсії проводять для туристичних груп від 20 осіб, вартість з одного учасника – 100 грн. Відеоанонс екскурсії:
Понад 200 учням з Львівщини провели пізнавальну екскурсію на вітровій електростанції
15 Червня 2021
Всесвітній день вітру у світі відзначають 15 червня. У різних країнах світу, в тому числі і в Україні, в цей день відбуваються численні заходи, які популяризують екологічно чисте і відновлюване джерело енергії - вітер. До Дня вітру департамент паливно-енергетичного комплексу, енергоефективності та житлово-комунального господарства Львівської обласної державної адміністрації запланував та організував ряд заходів. Це, зокрема, екскурсії для учнів загальноосвітніх закладів Львівщини на вітрову електростанцію «Старий Самбір – 2» ТзОВ «Карпатський вітер». Мета заходу: популяризація відновлюваної енергетики серед молоді Львівщини. Впродовж двох днів, 14 та 15 червня, понад 200 учнів шкіл Львівщини відвідали вітрову електричну станцію, на якій працівники ТзОВ «Карпатський вітер» провели екскурсію та ознайомили дітей з роботою станції. Департамент паливно-енергетичного комплексу енергоефективності та житлово-комунального господарства також рекомендує організувати проведення занять, присвячених Дню вітру, з дітьми дитячих дошкільних установ та літніх таборів Львівської області. Матеріали для проведення зазначеного заходу можна завантажити тут: https://globalwindday.org/downloads/childrens-activities/, http://www.letthewindblow.org/