У Радехові Бойові Хрести Лицарів ОУН-УПА вручили родичам учасників визвольної боротьби
Сьогодні, 27 лютого, у Радехові відбулося урочисте нагородження родин Лицарів ОУН - УПА.
Нагороди родинам героїв вручили очільник області Олег Синютка та голова Координаційної ради з вшанування пам'яті Лицарів ОУН-УПА Микола Посівнич.
“Ескіз бронзового хреста за заслуги зробив партизанський художник, і ці нагороди раніше не були виготовлені. Тільки минулого року, львів’яни, науковці, підприємці вирішили історичну пам’ять відновити. Cьогодні ми маємо честь згадати і вшанувати людей, чиї предки не просто боролись за незалежну Україну, а були нагороджені відзнаками Головної Визвольної Ради і головного командира УПА”, - зазначив Олег Синютка.
Хрести Бойової Заслуги отримали 5 родин героїв УПА.
“Ці нагороди, які свого часу зробив Ніл Хасевич ми відтворили і наше основне завдання знайти родичів і прямих спадкоємців. Майже 1500 тисячі нагороджених, ці нагороди мають у собі роль пам’яті про борців, які будучи молодими хлопцями, загинули і не залишили після себе прямих нащадків, є дуже багато винятків, які мають синів і доньок. Тому відновлення пам’яті є запорукою успіху нашої держави”, – наголосив Микола Посівнич.
Зазначимо, що Хрести Бойової Заслуги відтворили за ескізами, які колись розробив Ніл Хасевич.
Новини за темою
У Львівській ОДА презентували календар "Генерали УПА"
16 лютого 2022
Календар "Генерали Української Повстанської Армії" видали з нагоди 80-річчя створення УПА за підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації. У календарі є інформація про генералів УПА (Романа Шухевича, Василя Кука, Дмитра Грицая, Олексу Гасина, Дмитра Маївського, Миколу Арсенича, Івана Климіва, Леоніда Ступницького та Івана Трейка) та три свята (Свято Героїв, Свято Зброї та Свято УПА), які по-особливому відзначали українські повстанці. Директор департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації Дмитро Посипанко наголосив на важливості збереження пам'яті про діяльність УПА. ''Цьогоріч в Україні відзначаємо 80-річчя від створення Української Повстанської Армії. З цього приводу заплановано чимало заходів і видання різної друкованої продукції. Першою ластівкою у цьому контексті є презентований календар “Генерали Української Повстанської Армії”. У ньому вміщені основні імена та дати з якими асоціюється УПА'', - сказав Дмитро Посипанко. Доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова розповів про особливості цього календаря. ''До нашого часу в Україні та різних країнах світу вже було чимало видано різнопланових календарів, які висвітлювали цю тематику. Наш календар особливий, адже вперше представляє під однією обкладинкою усіх генералів, які були в УПА, їхні нагороди та найбільш вживані псевда'', - розповів Андрій Сова. Кандидат історичних наук, завідувач відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України Михайло Романюк також додав про відмінність УПА від інших повстанських рухів. ''Українська Повстанська Армія – єдина з-поміж національно-визвольних рухів народів Центрально-Східної Європи, яка понад 10 років вела завзяту збройну боротьбу проти найжорстокішого тоталітарного режиму не маючи жодної підтримки ззовні, а опираючись виключно на власний народ'', - сказав Михайло Романюк. Авторами та упорядниками календаря виступили історики Михайло Романюк і Андрій Сова та співробітник департаменту комунікацій та внутрішньої політики Андрій Пташник. Довідково: Українська Повстанська Армія (УПА) - українська військово-політична формація, що боролася за незалежність України. Виникла у жовтні 1942 року на Волині. Процес формування УПА завершився влітку-восени 1943 року, коли було створено чітку єдину військову структуру. У вересні 1949 року повстанські відділи остаточно були розформовані, а їхні вояки приєдналися до збройного підпілля, в межах якого продовжували боротьбу до середини 1950-х.
З нагоди професійного свята Максим Козицький відзначив працівників соціальної сфери області
5 листопада 2021
У першу неділю листопада в Україні відзначають День працівника соціальної сфери. Цьогоріч свято припало на сьомий день місяця. З нагоди професійного свята голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький відзначив нагородами фахівців, які працюють з вразливими категоріями населення. «Щиро дякую людям, які щодня віддають своє тепло і турботу найвразливішим категоріям осіб. Знаю, що в цю професію йдуть і залишаються в ній працювати ті, хто вкладає серце у свою роботу, хто самовіддано допомагає людям. Хай Бог заплатить Вам сторицею! Бажаю міцного здоров’я та гідного поцінування й пошани до Вашої щоденної праці!», - з вітальними словами звернувся очільник області. Отож, згідно з Указом Президента України, за значний особистий внесок у державне будівництво, соціальний-економічний розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення та багаторічну працю почесне звання «Заслужений працівник соціальної сфери України присвоїли Людмилі Войтович, директорці Червоноградського міського територіального центру соціального обслуговування. Водночас Максим Козицький оголосив подяки працівникам соціальної сфери від Міністерства соціальної політики України. За багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у реалізацію державної політики з питань соціального захисту осіб з інвалідністю відзначили: Григорія Дунаса – директора Державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю «Галичина»; Тетяну Медвідь – начальницю управління соціального обслуговування департаменту соціального захисту населення ЛОДА; Мирославу Кадикало – начальницю відділу соціальної політики Рудківської міської ради; Уляну Дорош – начальницю управління з питань сімейної політики та співпраці з громадськими середовищами департаменту соціального захисту ЛОДА. Довідково: професійне свято працівників соціальної сфери в Україні почали відзначати на офіційному рівні з 1999 року, відповідно до ухваленого рішення Президента. Свято має на меті підтримати ініціативи працівників системи органів праці та соціальної політики. Ілона Орнат
Біля Львівської ОДА можна оглянути відтворені спорядження та військову техніку вояків УПА
14 жовтня 2021
До Дня Захисників і Захисниць України та 79-ї річниці створення Української Повстанської Армії, громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», представила для огляду відтворені військові однострої, спорядження вояків УПА, озброєння та військову техніку. З виставкою можна ознайомитися біля будівлі Львівської облдержадміністрації по вул. Винниченка, 18, у Львові. Реконструктори роздають перехожим інформаційні листівки про День Захисників і Захисниць України, розповідають про створення і збройну боротьбу УПА. Також відвідувачам реконструкції розповідатимуть про спорядження та зброю, яку використовували бійці УПА в боротьбі проти різних окупаційних режимів. Представлення-реконструкція доступна для огляду сьогодні до 16 год. Її організатори – музей «Жива пам’ять», що розташований у с. Конопниця Львівського району). У самому музеї можна побачити копії військової та цивільної техніки для військово-історичних відтворень, фрагменти військових одностроїв, спорядження побуту тощо. Також, сьогодні о 17 год, у селі Конопниця реконструктори ГО «Пам’ять» відтворять бій «УПА проти ВВ НКВД».
На Львівщині проведуть наукову конференцію присвячену 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця
11 жовтня 2021
13 жовтня у приміщенні сесійної зали Львівської обласної ради відбудеться наукова конференція «Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія в контексті Національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи». Захід присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця. Початок роботи конференції о 10:00 год. В межах проведення заходу передбачена робота в секціях, яка розпочнеться о 10:30 год. Також, під час конференції презентують проєкт з історії України і Литви «#EK_UA_LT Полковник Євген Коновалець». Як зазначають організатори, спільно із науковцями обговорять такі важливі історичні моменти як: - Збройна боротьба ОУН і УПА: регіональний та національний вимір; - Євген Коновалець та його доба; - Роль постаті в добу визвольних змагань; - Історіографія Українського визвольного руху. Боротьба народів Центрально-Східної Європи проти тоталітарних режимів. Організатори: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича Національної Академії Наук України, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Львівська міська рада, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Центр незалежних історичних студій, Меморіально-пошуковий центр «Доля»
У Трускавці представникам галузі гостинності вручили нагороди
28 вересня 2021
До Всесвітнього дня туризму відбулось урочисте засідання Клубу готельєрів і рестораторів Трускавця у одній з ресторацій. Захід відвідали представники обласної та місцевої влади. Заступник начальника управління туризму та курортів Львівської обласної державної адміністрації Тарас Лозинський привітав учасників зі святом та подякував місцевим закладам гостинності за співпрацю. Зокрема за допомогу в організації промотурів. «Туризм у Трускавці має давню історію, що пов’язана зі здоровим відпочинком. Продовжуємо її розвивати у тому ж напрямку. До кінця грудня плануємо завершити проєкт «ВелоБескиди», який додасть ще більше активностей для туристів курортного міста. Окрім доріжок для велосипедів та скандинавської ходьби, встановлять 15 метрову оглядову вежу на горі Цюхів Верх. Слід зазначити, що у Трускавці також добре розвивається культурний туризм: з’явилися театралізовані екскурсії, запланована реконструкція музею Біласа», - зазначив Тарас Лозинський. Також заступник начальника управління туризму та курортів ЛОДА вручив подяки голови Львівської облдержадміністрації: Валієву Валєху, директору ресторану азербайджанської кухні «Султан»; Печериці Андрію, співвласникуготельно-відпочинкового комплексу «ТАОР Карпати». Поліжак Ользі, власниці готельно-ресторанного комплексу «Рандеву». В межах заходу проанонсували також проведення 3-го Східноєвропейського Форуму гостинності і курортології та була представлена картина «Кришталевий Лотос» заслуженої художниці України Наталі Поліщук. Як наголошують в управлінні туризму та курортів, для курортних міст туристична галузь є дуже важлива. Адже від туриста, який їде до них відпочивати, залежить наповнення бюджету місцевої громади та кожного мешканця зокрема.
Фотохудожників Львівщини відзначили з нагоди Дня фотографії
21 серпня 2021
20 серпня у фотогалереї Василя Пилип’юка відкрили фотовиставку робіт українських фотохудожників "Україна – країна мрій", присвячену 30-річчю від дня проголошення Незалежності України. З 500 світлин, які подали для участі до виставки, відібрали 100 найкращих авторства 47 фотографів зі всієї України та з-за кордону. Цікаво, що учасниками фотовиставки стали не лише професійні фотохудожники, а й фотографи-аматори. Виставку приурочили до Всесвітнього дня фотографії та ювілею Незалежності України. З професійним святом фотографів Львівщини привітала директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій Ірина Гаврилюк. За високий професіоналізм, вагомий внесок у розвиток фотомистецтва, з нагоди Всесвітнього дня фотографії та 30-річчя незалежності України Ірина Гаврилюк оголосила фотографам подяки голови Львівської обласної державної адміністрації та вручила почесні грамоти департаменту. Оглянути фотороботи виставки у фотогалереї Василя Пилип’юка можна буде ще протягом трьох тижнів. Організатор виставки – Львівська організація Національної спілки фотохудожників України за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації.
На Львівщині вшанували пам’ять поручника УПА Володимира Щигельського
8 серпня 2021
Сьогодні минає 100 років з дня народження поручника УПА Володимира Щигельського (позивний «Бурлака»). Пам’ять упівця, командира сотні «Ударники-4», який відзначився своєю діяльності на території Закерзоння (зараз Республіка Польща) вшанували покладанням квітів до меморіальної таблиці поручника, яка знаходиться на Пекарській, 19. У заході взяли участь представники влади, громадськості, ветерани УПА, представники об’єднаних товариств депортованих українців «Закерзоння». Довідково: Володимир Омелянович Щигельський (1921 – 1949) народився у Львові. Був у лавах спортивної-патріотичної організації «Сокіл» та у «Карпатській Січі», учасником Військових відділів націоналістів (військових формувань українських добровольців у складі Вермахту). З 1944 р. вступає в УПА у 1947 - потрапляє у чехословацький полон. З приходом до влади в Чехословаччині в лютому 1948 року комуністів, розпочалося слідство у справі полонених вояків УПА. В обвинувачення Володимиру Щигельському пред’явили його діяльність в лавах Української Повстаньскої Армії, а також спробу втечі із в’язниці. Пізніше суд оголосив упівцю смертний вирок, який виконали у 1949 році на території Ряшівської в’язниці у Польщі.
За медалі національних та міжнародних змагань атлети отримали майже мільйон гривень від Львівської ОДА
22 липня 2021
Чемпіонам та призерам змагань міжнародного та державного рівня з олімпійських видів спорту та їх тренерам за підсумками другого кварталу 2021 року Львівська ОДА виплатить грошові винагороди на суму 936 тисяч гривень. Сертифікати на отримання найбільших премій спортсменам Львівщини сьогодні вручив голова обласної державної адміністрації Максим Козицький. Такі премії у межах Комплексної програми розвитку фізичної культури та спорту атлети Львівщини отримують щоквартально. За підсумками квітня-червня грошові винагороди призначени 103 спортсменам та 64 тренерам. Грошову винагороду у такій же сумі від Львівської ОДА отримав і чемпіон Європи з карате Станіслав Горуна. Серед тих, хто отримав найбільші нагороди цього кварталу, чемпіонка Європи з вільної боротьби Оксана Чудик. Її премія - 30 тисяч гривень. Таку ж грошову винагороду отримав чемпіон Європи з карате Станіслав Горуна. 25 тисяч гривень отримав Віталій Верегелес - веслувальник, що став бронзовим призером Кубку світу та чемпіонату Європи. 15 тисяч гривень отримала чемпіонка Європи зі стрільби кульової Юлія Коростильова. «Такі винагороди, звичайно, є лише необхідним мінімумом, коли ми говоримо про спорт високих досягнень. Це люди, які своєю працею, своїми перемогами, прославляють Львівщину на рівні держави, а державу на рівні світі. Перемоги ніколи не бувають легкими, це результат тривалої роботи, який має бути належно оцінений», – зазначає керівник управління молоді та спорту Львівської ОДА Роман Хім’як. Нагадаємо, сьогодні голова Львівської ОДА відзначив також з нагоди професійного свята тренерів Львівщини, чиї вихованці впродовж другого кварталу 2021 року показали надзвичайно високі результати на національних та міжнародних змаганнях.
На Львівщині перепоховали останки трьох невідомих вояків УПА
22 травня 2021
Сьогодні у селі Стрілки Бібрської міської громади перепоховали останки трьох невідомих воїнів УПА. Їх торік поблизу цього населеного пункту віднайшов меморіально-пошуковий центр “Доля”. Саме у цій місцевості, наприкінці квітня 1944 року, УПА контролювало близько 40 сіл Бібрського, Перемишлянського, Бережанського, Рогатинського повітів. “Перепоховання є важливим елементом збереження національної пам'яті та гідного пошанування наших воїнів. Бо в пам'яті народу про минулі часи героїчної боротьби криються звитяги сьогодення та здобутки майбутнього.Слава Україні! Героям Слава!”, - наголосив голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. Зазначимо, Українська повстанська армія військово-політична формація Українського визвольного руху, стратегічною метою якого було відновлення української державності. Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб.
Пластунів Львівщини відзначили подяками з нагоди 109-ї річниці першої пластунської Присяги
13 квітня 2021
Сьогодні під час сесії Львівської обласної ради нагородили пластунів – з нагоди 109-ї річниці першої пластунської Присяги. Подяки голови Львівської обласної держадміністрація за особистий внесок у розвиток пластового руху на Львівщині та активну громадянську позицію оголосили пластункам-сеньйоракам - Тетяні Левченко, Ірині Станіцькій, Оксані Кобрин, Оксані Зубрицькій, старшому пластуну Петру Віняру, старшим пластункам Ксенії Рондяк, Марії Білинській. “Ви спонукаєте та надихаєте нашу молодь до якісних змін в нашій області та країні! Сьогодні на сесії маємо розглянути питання про створення на Львівщині комунальної установи «Львівський обласний Пластовий центр». Прошу депутатів підтримати цю ініціативу. Пластовий центр проводитиме навчальні семінари, вишколи, тренінги, виїзні презентації, зустрічі, заходи для дітей, учнівської та студентської молоді Львівщини”, - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Нагадаємо, цього року рішенням сесії Львівської обласної ради затвердили Програму підтримки розвитку Пласту у Львівській області на 2021-2025 роки. Фінансовий ресурс на цей рік – 1 млн 348 тис грн. Мета програми - забезпечити доступність Пласту для кожної дитини Львівщини. Тут і залучення та підготовка пластових виховників, сприяння розгортанню пластової інфраструктури для реалізації пластовими виховниками освітньої програми відповідно до пластового методу. Зазначимо, що пластова присяга – це добровільна, зазвичай прилюдна і урочиста заява, якою пластун зобов’язується безумовно та невідклично дотримуватися Пластового Закону та трьох головних обов’язків, працювати на користь Пласту та українського суспільства, а також робити добрі діла.
Львівщина вшанувала Героїв-захисників Української держави
14 жовтня 2020
З нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української повстанської армії сьогодні, 14 жовтня, керівництво області разом із громадськістю, військовими, близькими й рідними захисників Української держави вшанували Героїв, похованих на полях почесних поховань Личаківського цвинтаря. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Віддаємо шану всім, хто в різні часи жертовно стояв на захисті нашої державності, нашої історії, культури та самобутності. І дякуємо кожному, хто нині відважно боронить рідну землю від ворогів. Ви - найміцніша опора для своїх рідних, товаришів та для цілої України. В часи війни з російським агресором Львівщина втратила 326 своїх найкращих синів. Заради їх світлої пам’яті маємо не втрачати віру у перемогу над ворогом і боротися до кінця», - зазначив очільник області. Спершу квіти поклали до Меморіалу невідомому вояку Української повстанської армії. Опісля – вшанували борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. Присутні поклали квіти та запалили лампадки на могилах Героїв, виконали Державний Гімн України. Священики відслужили чин панахиди за Героями, які віддали своє життя за нашу державу. Заходи відбулись за участі військовослужбовців роти почесної варти Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та у супроводі військового оркестру.
На Львівщині розпочались заходи до Дня захисника України та 78-ї річниці створення УПА
14 жовтня 2020
Сьогодні, 14 жовтня, Львівщина відзначає День захисника України та 78-му річницю створення Української повстанської армії. З цієї нагоди, в області відбувається низка заходів. Вже традиційно заходи розпочалися біля Меморіалу невідомому вояку УПА. Саме тут представники влади, громадськість, військові поклали квіти до місця спочинку воїнів Української повстанської армії. Участь у заходах бере голови Львівської ОДА Максим Козицький. Присутні виконали Державний Гімн України та помолились за спочилих вояків. Вшанують і борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. В межах заходів відбудеться молитва за Україну та її захисників у Гарнізонному храмі Святих Верховних Апостолів Петра і Павла УГКЦ, а також мистецький перформанс «Знаймо наших Героїв!» під стінами Львівської ОДА на вул. В.Винниченка, 18. Також сьогодні у селі Нагуєвичі відкриють перший пам’ятник Петрові Франку – наймолодшому сину Івана Франка. Захід приурочений до Дня захисника України та 130-річчя з дня народження Петра Франка.