«Меншість серед більшості»: у Львівській політехніці відбувся Міжнародний симпозіум щодо функціонування української меншини у Польщі
Сьогодні, 25 квітня, у НУ "Львівська політехніка" відбувся Міжнародний симпозіум "Меншість серед більшості: українці Польщі".
Із вітальним словом до учасників звернувся голова Львівської ОДА Олег Синютка.
"Дискусія про меншість українців в Польщі є нетиповою і особливою, якщо її порівняти із становищем українців у будь-якій іншій державі. Сьогодні і Президент, і Уряд чітко бачать в наших сусідах наших партнерів, лобістів, країну, яка на моє переконання і далі залишатиметься локомотивом руху України до стандартів Європейського Союзу, до членства України в Північноатлантичному Альянсі. Друге важливе для нас – сьогодні на території Республіки Польща є історичні цінності, родові коріння мешканців, які сповідують українську ідентичність і ми повинні зробити усе, щоб ці українські корені, культурні надбання залишалися в доброму стані, і були тими осередками, які сприятимуть розвитку української культури", - зазначив Олег Синютка.
Опісля із тематичними довідями виступили народний депутат України, член групи з міжпарламентських зв'язків з Республікою Польща, голова підкомітету з питань економічного, секторального співробітництва та поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції Оксана Білозір, член Спільної комісії уряду та національних і етнічних меншин, директор Підляського Наукового Інституту, Польща, м. Люблін д-р Григорій Купріянович, член Головної управи Об'єднання українців Польщі, м.Перемишль Ігор Горків.
Відтак, у межах зустрічі порушили питання національних меншин у Європі як одне із найбільш актуальних та гострих у політиці країн ЄС та Польщі, зокрема вплив особливостей національного і загальноєвропейського законодавства, візової лібералізації, інтенсифікації міграції українців до країн ЄС, внутрішньополітичної кон’юнктури України та Польщі, зовнішньополітичної діяльності наших держав та євроінтеграції на стан і функціонування української меншини у Польщі.
Новини за темою
Смс-інформування від Мінкульту – не спам: українців закликають розповісти свої історії про війну
4 квітня 2022
Міністерство культури та інформаційної політики України запустило платформу «Моя війна», на якій кожен Українець, який став безпосереднім свідком жорстокої війни російської федерації проти України, проти Демократії, проти Свободи та проти Людства, може описати свою історію, викласти реальні факти та особисті переживання. Водночас у Міністерстві нагадують, що запрошення долучитись до такого проєкту, надіслане на мобільні номери всіх українських абонентів – НЕ спам та НЕ спосіб збору персональних даних. «Мільйони українців стали свідками цинічної війни росії проти України у самому центрі Європи. Діліться власною історією про війну в нашій країні! Так нас почує весь світ!», - йдеться у повідомленні Міністерства.
У Львові провели конференцію «Загублена мала Батьківщина», приурочену до 70-річчя примусового виселення етнічних українців
26 серпня 2021
Цими днями громадська організація «Устріки» за фінансової підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації провела науково - практичну конференцію «Загублена мала Батьківщина». Захід присвячений 70-річчю примусового виселення етнічних українців із Західної Бойківщини 1951 р. У роботі конференції взяли участь представники товариств з питань депортованих українців - «Закерзоння», «Любачівщина», «Надсяння», Львівського та Івано-Франківського СКТ «Бойківщина», а також представники переселенських родин з Львівщини. Учасники зустрічі обговорили напрацювання, проблеми та виклики для товариств сьогодні, поділилися історіями своїх родин про виселення. «Етнічна культура кожного регіону складає генетичний код нації Українців. Культура, візерунки вишивки, пісні - все це і складає сутність бойків. Якою б болючою не була депортація, люди єдналися і незламний стрижень їхньої культури дав можливість перенести мову, пісню, побут в наступні покоління. Ми маємо і надалі популяризувати як трагічні сторінки історії українців, депортованих з території Закерзоння 1944 - 1951 років, так і культуру етнорегіонів», - зазначили організатори конференції. Загалом, цьогоріч 15 громадських організацій стали переможцями конкурсу серед інститутів громадянського суспільства та отримають фінансову підтримку від департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА на реалізацію проєктів на території 5 районів Львівщини. Зазначимо, що День пам’яті примусового виселення українців 1944-1951 рр. з українських етнічних земель, які під час Другої світової війни увійшли до складу Польщі (Лемківщина, Надсяння, Холмщина, Південне Підляшшя, Любачівщина, Західна Бойківщина) відзначають в Україні з 2019 року у другу неділю вересня. Так, 9 вересня 1944 р. СРСР та Польща уклали угоду про «взаємний обмін населенням», згідно з якою українців примусово виселяли з Польщі, а поляків з України. Довідково: ГО "СКТ "УСТРІКИ" - досліджує історичну правду про переселення етнічних українців з території повоєнної Польщі в 1951 році.
Голова Офісу Президента підсилює зв'язки з Вашингтоном для спільного протистояння російської агресії
19 березня 2021
Останні дії глави Офісу Президента Андрія Єрмака привели до встановлення каналів комунікації України та США, спрямованих на протидію впливу Російської Федерації. Про це написав у Facebook політконсультант Сергій Биков. «Розвідка США не визнала причетність влади України до втручання у вибори США. При цьому, розвідка побачила, що президент РФ Володимир Путін був у курсі дій подсанкціонного нардепа Деркача та його спроб скомпрометувати Джо Байдена, втрутившись в американські вибори публікацією плівок. Джо Байден в інтерв'ю назвав Путіна вбивцею і сказав, що Росія відповість за втручання у вибори. Дубинський і Деркач (народні депутати - прим. ред.) вже заплатили за свою участь в цій історії санкціями», - розповів він. В даний момент у Банкової є «коридор можливостей» при взаєминах з США, і глава ОП Єрмак провів кілька кадрових призначень, спрямованих на зміцнення зв'язків двох країн. «Оксана Маркарова відправлена послом України в США, заступником в ОП узятий Ігор Брусило. Маркарова повинна працювати з демократичним лобі в США, а Брусило змістовно готувати візити президента, наповнюючи їх змістом. Ці кадрові рішення були тактичними ходами Андрія Єрмака, який відповідає за міжнародку», - зауважив експерт. За словами Бикова, зараз Єрмак готує розмову радників країн Нормандського формату, паралельно посилюючи взаємодію з США, демонструючи Байдену, що Україна готова боротися з російським впливом. «Медведчук, санкції проти телеканалів, деолігархізація, виключення Дубинського з «Слуги народу», розслідування підписання Харківських угод, запуск «Кримської платформи» і кадрове посилення на американському напрямку - це все тактика ОП. Очевидно, що Єрмак затіяв багатоходівку зі спробою налагодити предметні відносини з США по Росії, посилити тиск на Москву з питання Криму», - резюмував експерт.
Максим Козицький зустрівся із заступником міністра закордонних справ України Євгенієм Єніним
17 лютого 2021
Голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький та заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод зустрілись із заступником міністра закордонних справ України Євгенієм Єніним та директором Четвертого територіального департаменту Євгеном Пікаловим. Під час зустрічі обговорювали напрямки міжнародної співпраці, зокрема з країнами Азіатського регіону. Максим Козицький зазначив, що область зацікавлена в активізації співробітництва у різних сферах з країнами Центральної та Південно-Східної Азії. «Для нас дуже важливо розширювати зовнішньоторговельні контакти, щоб допомогти нашим товаровиробникам експортувати продукцію до цих країн. На Львівщині активно розвивається промисловість та сільськогосподарський сектор, альтернативна енергетика, харчопереробна промисловість, працюємо над створенням індустріальних парків. І нам було б цікаво знайти партнерів для створення нових підприємств, впровадження нових технологій», - зазначив очільник області. Він додав, що на зустрічах з іноземними партнерами важливо акцентувати увагу на рекреаційних ресурсах Львівщини. «Трускавець, Східниця, Моршин сьогодні можуть запропонувати медичні послуги на високому світовому рівні, зокрема у галузях гастроентерології, косметології, стоматології. І це в комплексі з цікавим активним відпочинком та екскурсіями, якісним сервісом». Заступник міністра зазначив, що медичний та оздоровчий туризм є важливим для поглиблення міжнародних зв’язків. Відтак, в межах візиту на Львівщину, Євген Єнін відвідає Трускавець. Окрім того, під час зустрічі обговорили можливості поглиблення українсько-азіатських відношень в галузі освіти та культури, сільського господарства, розвиток авіасполучення та нарощення прямих авіарейсів. Цьому сприятимуть, зокрема, і відкриття Почесних консульств країн Азії у Львові. «У Львові працюють Почесні консульства Казахстану, Кореї та Індонезії, активно діє ГО «Культурно-дослідницький центр України та Китаю «Ланьхва». Вони великою мірою сприяють міжрегіональному співробітництву з цими країнами. Однак важливо, щоб на Львівщині працювали консульства також інших країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону», - сказав Максим Козицький. Своєю чергою, заступник міністра пообіцяв сприяння їх відкриттю на рівні МЗС.
У Львові стартував симпозіум щодо розвитку житлових кооперативів як моделі для створення доступного житла в Україні
12 листопада 2019
Сьогодні, 12 листопада, у Львові стартував міжнародний симпозіум “Житлові кооперативи як модель для створення доступного та достатнього житла в Україні”. Учасників заходу привітав перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський, який подякував міжнародним представникам за зацікавлення темою відновлення житлових кооперативів в Україні як доступної і сталої моделі житла з перспективою їх подальшого залучення у державні й місцеві програми. “Питання доступного житла є надзвичайно важливим. Мені приємно тут бачити представників Німеччини, США, Норвегії, які розкажуть про міжнародний досвід житлових кооперативів. На Львівщині житлове будівництво рухається активно, але ми розуміємо, що цього житла, яке є в регіоні, недостатньо і його вартість мала б бути нижчою, особливо для молодих людей, які готові тут працювати. Бо якщо є доступне житло, то людина залишається на місці і розвиває свій регіон”, – зазначив Василь Лозинський. У межах заходу Голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний наголосив, що на державному рівні фінансування житлових програм збільшилось в п’ять разів порівняно з 2018 роком. “Ми матимемо 400 млн гривень на Програму будівництва доступного житла та 200 млн гривень на Програму кредитування учасників АТО та внутрішньо переміщених осіб. Також наш статутний капітал збільшено до 330 мільйонів, за рахунок тих коштів ми надаємо кредити молодим сім’ям”, – наголосив Сергій Комнатний. Зазначимо, організаторами симпозіуму є Ініціатива “Житлове господарство у Східній Європі” (IWO) за підтримки “Go-operative Housing International” (CHI), Представництва в Україні та Білорусі Фонду ім. Фрідріха Еберта та Центру компетенції великих житлових масивів у партнерстві з Державним Фондом сприяння молодіжному житловому будівництву (Держмолодьжитло), м. Киів і громадською організацією «Центр досліджень місцевого самоврядування» (ЦДМС), м. Львів.
Львівщина налагоджує багатовекторну співпрацю із Республікою Корея
16 жовтня 2019
Сьогодні, 16 жовтня, перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський зустрівся із Радником-посланником Посольства Республіки Корея в Україні О Джунгином, аби узгодити напрями подальшої двосторонньої співпраці. Під час зустрічі обговорили питання співробітництва у сфері бізнесу між Республікою Корея та Україною, зокрема Львівщиною. «Львівщина зацікавлена в розвитку всебічного взаємовигідного співробітництва із Кореєю, тож маємо надію на подальшу роботу із представників вашого бізнесу. Наша область може запропонувати чимало можливостей, оскільки налагодження міжнародної співпраці – одне із пріоритетних завдань нашої діяльності», - зазначив Василь Лозинський. Він також відзначив добре розвинену інфраструктуру та вигідне географічне розташування області, що неабияк важливо для залучення інвесторів. Гості, своєю чергою, наголосили на великому потенціалі Львівщини у різних сферах та важливості багатовекторної співпраці. «Дуже би хотілось, щоб Львівщина була у переліку місць, які ми можемо запропонувати нашим туристам та нашому бізнесу. У цьому контексті варто посилити роботу інформаційного характеру, - наголосив О Джунгин. - Важливо також, що на Львівщині є великий потенціал для розвитку співпраці у сфері IT- технологій, адже знаю, що тут працює багато хороших програмістів». Під час розмови сторони обмінялися думками щодо розвитку індустріальних парків на Львівщині, а також співпраці у агропромисловому секторі. Також домовились про надання Посольству Республіки Корея в Україні детальної інформації про інвестиційну привабливість області та її економічний потенціал.
У Львівській політехніці розпочався науковий симпозіум щодо співпраці між польськими та українськими електриками
27 вересня 2019
Сьогодні, 27 вересня, у Національному університеті «Львівська політехніка» стартував науковий симпозіум «Традиції електрики у Львівському середовищі та пропозиції щодо співпраці між польськими та українськими електриками». Захід присвячений 100-річчю з дня створення Товариства польських електриків. Привітав учасників заходу перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський. «Сьогодні ми відзначаємо прекрасну дату, що свідчить, що цей напрямок електричної енергії і ваша робота є надзвичайно важливою. Здавалось, вже звичайні для нас сьогодні речі: електрична лампочка, трамвай, ще століття тому були справжнім проривом. І сьогодні галузь не стоїть на місці, ми маємо нові виклики і здобутки»,- зазначив Василь Лозинський. Також перший заступник від імені голови Львівської ОДА вручив цінний подарунок з нагоди 80-річчя Заслуженому енергетику України Анатолію Акімову. У межах наукового симпозіуму обговорять теми: «Розвиток електротехнічної, освітньої та асоціаційної діяльності у львівському центрі у 1919–2019 роках», «Напрями співпраці між польськими та українськими електриками в економічній, науковій, дидактичній та асоціаційній сферах». Після пленарних доповідей проходитимуть дискусії у трьох тематичних групах. Також під час події презентуватимуть свої напрацювання і досягнення польські й українські науковці та активісти, які зробили вагомий внесок у розвиток науки, техніки, освіти і промисловості в галузі електроенергетики. Важливий вплив симпозіум матиме на формування платформи для співпраці між польськими та українськими дослідниками електрики в науковому, економічному та міжтовариському середовищах. Учасниками заходу є фахівці підприємств енергетики та закладів науки Польщі й України, зокрема Львівщини. Симпозіум відбувається під патронатом посольств України та Польщі. Організатори – Товариство польських електриків, Національний університет «Львівська політехніка», Науково-технічна спілка енергетиків та електротехніків України.
У Львові розпочав роботу І Міжнародний експертний форум: «Україна-Європа: між політичними деклараціями та експертними оцінками»
13 вересня 2019
У п’ятницю, 13 вересня, на факультеті міжнародних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка розпочав роботу І Міжнародний експертний форум: «Україна-Європа: між політичними деклараціями та експертними оцінками». Форум організований та проводиться Координаційним центром міжнародного діалогу Україна-ЄС спільно із Центром міжнародної безпеки та партнерства під патронатом Міністерства закордонних справ України. Форум покликаний визначити ефективність співпраці експертних центрів та політичного керівництва держав у світлі імплементації експертного знання у політичні декларації та рішення. Участь у форумі беруть експерти з України, Польщі, Словаччини та Угорщини, професорсько-викладацький склад факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка. Привітав учасників та гостей перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Василь Лозинський. «Українці за своїм світосприйняттям та типом культури завжди були європейським народом, європейська спрямованість – це фактор сприяння безпеці, політичній та економічній стабільності. Двостороння співпраця України з державами-сусідами та діалог з Європейським Союзом мають для нас пріоритетне значення. Ми розвиваємо партнерські відносини із країнами ЄС, тому проведення таких форумів за участі європейського експертного середовища мають практичне значення. Приємно бути тут сьогодні, бажаю учасникам заходу плідної праці та цікавих дискусій», - наголосив Василь Лозинський. Додамо, в ході роботи Форуму розглядатимуться також питання: Політична експертиза у сучасних міжнародних відносинах: від теорії до практики – методологія та методика експертного аналізу; Національні механізми формування та використання експертних оцінок у прийнятті зовнішньополітичних рішень; Експертні системи у формуванні регіональної безпекової політики.
Львівщина поглиблює співпрацю із Державною агенцією з вирішення проблем, пов’язаних з алкоголем Республіки Польща
8 квітня 2019
Сьогодні, 8 квітня, заступник голови Львівської облдержадміністрації Роман Филипів зустрівся із директором Державної агенції з вирішення проблем, пов’язаних з алкоголем Республіки Польща (PARPA) Кшистофом Бжускою та представниками міждержавного об’єднання «Мережа алкогольної політики в Європі» (APN). В межах зустрічі порушили питання продовження співпраці у вирішенні проблем, пов'язаних з алкоголем. «Для Львівщини як для України проблематика боротьби з алкоголізмом надзвичайно актуальна, тому співпраця дасть можливість побудувати таку політику протидії алкоголізму, яка є у розвинених європейських країнах. До цієї роботи залучені різні інституції та різні фахівці, від соціальних працівників до установ охорони здоров'я. Для нас зараз важливо почути нові думки, дізнатись про прогресивні практики, навчитись застосовувати їх тут, на Львівщині», - зазначив Роман Филипів. Під час зустрічі відбулась презентація Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді щодо співпраці Львівської облдержадміністрації з міжнародними організаціями у вирішенні проблем, повязаних з алкоголем та наркотиками. «Наша співпраця із Львівською областю триває уже чотири роки. Завдяки спільній роботі нам вдалося об'єднати зусилля та ділитися досвідом з фахівцями усієї Європи. У Польщі ця робота розпочалась більше тридцяти років тому, однак ще до сьогодні ми маємо над чим працювати, тому чотири роки нашої спільної роботи це лише початок довгого шляху. В цьому контексті також варто брати до уваги великий вклад церкви», - наголосив Кшистоф Бжуска. Зазначимо, у вівторок, 9 квітня, у Національному університеті «Львівська політехніка» стартує спільний міжнародний науково-практичний симпозіум на тему: «Формування соціальної політики у вирішенні алкогольних проблем: імплементація Європейського досвіду».
Торік на Львівщині організували 150 зустрічей з іноземними партнерами
28 лютого 2019
Сьогодні, 28 лютого, відбувся звіт департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації. У межах звіту директор департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської обласної державної адміністрації Роман Шепеляк ознайомив присутніх із заходами, які здійснили у 2018 році та окреслив основні напрями діяльності на 2019 рік. Відтак, у 2018 році провели 150 зустрічей з іноземними партнерами, з них - 88 з делегаціями іноземних урядів та дипломатичних представництв з понад 30 країн світу. Окрім того, минулого року підписали 3 міжнародні угоди з регіонами іноземних держав, досягнули домовленостей щодо встановлення партнерських зв'язків із 6 регіонами. Також відбулося 5 закордонних візитів керівництва області до регіонів партнерів, а також організували 4 візити високого рівня до Львівської області.
Львівщина поглиблюватиме співпрацю з Державою Ізраїль
28 січня 2019
Сьогодні, 28 січня, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Ростислав Замлинський зустрівся з представником організації Натів в Західному регіоні Україні, консулом Посольства Держави Ізраїль в Україні Максимом Шмагіним. «Я хочу висловити слова великої шани і пам’яті за тим народом, який був підданий знищенню. І це є наша спільна історія, бо український народ також постійно перебував під пресом. Ми повинні пам'ятати про ці дні, про цих людей для того, щоб ці уроки спільної історії не повторилися в майбутньому. Ми зараз маємо усі можливості для того, щоб активізувати нашу спільну роботу, особливо в контексті підписання між Україною та Державою Ізраїль угоди про зону вільної торгівлі. Це має стати новим поштовхом нашої співпраці», - зазначив Ростислав Замлинський. Увагу присутніх зосередили на економічному зростанні Львівської області та ознайомили присутніх із програмами, за допомогою яких учасники АТО відкривають власний бізнес. У свою чергу, Максим Шмагін подякував за теплий прийом та наголосив, що Держава Ізраїль зацікавлена у налагодженні тісної співпраці між країнами. А також висловив пропозицію організувати Дні ізраїльської культури. Окрім того, Ростислав Замлинський позитивно відмітив бажання Держави Ізраїль взяти участь у Book Forum та представити здобутки держави. Також гостей запросили взяти участь у виставці «Агропорт», а також Міжнародному економічному форумі.
У музеї етнографії презентують виставку про українське село на Східному фронті 1914-1918 років
26 жовтня 2018
У суботу, 27 жовтня, в Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбудеться відкриття фотовиставки «Українське село на Східному фронті 1914-1918 рр. у фотографіях хорватських військових» та презентація диску із цими фото. Публікація та упорядкування - професора Загребського університету Євгена Пащенка. У роки Першої світової війни на Східному фронті, що проходив по українських землях Волині, Галичини і Буковини, у складі війська Австро-Угорщини був значний контингент вояків з Хорватії. Вони називалися домобрани, тобто захисники батьківщини. Хорвати залишили яскравий слід свого перебування серед українського населення. Це – фотографії, зроблені військовими на Східному фронті. Фотоапарат був дуже популярним, його мали представники вищого щаблю, тобто офіцери. Велика кількість таких фото зберігається у Хорватському державному архіві в Загребі. Через сувору цензуру, яка забороняла показувати воєнні об’єкти, жахи війни, фотографії в основному, мали позитивний характер. За змістом їх можна умовно розділити на три групи: щоденне життя військових, поховання і цвинтарі, спілкування з місцевим населенням. Ці фотографії сьогодні мають велике документальне значення, ілюструючи стан українського села столітньої давності. Крім того, вони свідчать про характер ставлення хорватських військових до українського селянства і навпаки. Треба відзначити, що ці взаємини були, в основному, позитивними і дружніми. Хорвати сприймали українське населення як близьке, споріднене, схоже в історичній долі, мові, звичаях. Вони охоче допомагали селянам, брали участь в їхніх роботах, по-батьківськи ставилися до дітей, ділилися одягом і харчами. Початок заходу - о 14:00 годині.