На Львівщині ознаковують місця, пов’язані із видатними діячами та історією створення ЗУНР
На Львівщині встановлять більше 40 інформаційних таблиць на місцях, пов’язаних із видатними діячами та історією створення Західноукраїнської Народної Республіки.
«Ознакування – це своєрідний міст між історією та сьогоденням. Вивчення історії своєї країни є надзвичайно важливим, - зазначає директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. - Є безліч постатей, які відіграли вагому роль в історії нашої держави, та про внесок яких багато хто не знає. Тому ми встановлюємо інформаційні таблиці на дорогах загальнодержавного значення із зазначенням події, або ж особистостей, які мали місце в нашій історії».
Відтак, в області встановлюють інформаційні таблички з вказівниками місцерозташування родинних сіл та могил найвідоміших діячів Західноукраїнської Народної Республіки на Львівщині.
Це, зокрема, такі відомі постаті, як: Андрій Мельник, полковник армії УНР, голова Проводу ОУН (Дрогобицький район, с. Воля Якубова), Віктор Курманович, генерал УГА (Золочівський район, с. Велика Вільшаниця), Олена Степанів, перша в світі жінка-офіцер, чотар УГА (Перемишлянський район, с. Вишнівчик), Григорій Трух, чотар УСС, автор пісні «Ой, у лузі червона калина» (Стрийський район, с. Гірне, могила Миколи Мариновича, генерал-хорунжий УСС (Яворівський район, с. Оселя).
Новини за темою
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2021
Сьогодні, 1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 103-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськості поклали квіти до Меморіалу воїнам Української Галицької Армії, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА, які поховані на Личаківському кладовищі. «Синьо-жовтими прапорами замайоріла Львівська ратуша 1 листопада 1918 року. А за нею і всі інші важливі урядові установи краю. 103 роки тому Львів здійснив Листопадовий Зрив, а далі - проголосив Західноукраїнську Народну республіку. У цей же та наступні дні українські активісти і підрозділи Українських січових стрільців перейняли владу у Станіславові, Тернополі, Золочеві, Сокалі, Раві-Руській, Коломиї, Снятині, Печеніжині, Бориславі та інших містах і містечках Галичини. «Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська Держава. Найвищою державною властю Української Держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обняла владу в столичнім місті Львові і на цілій території Української Держави», - такі слова відозви Української Національної Ради. Для всіх наступних поколінь - і тих, які були, і тих, які будуть після нас, дуже важлива ця перемога. І як приклад тактичних вольових дій, і як приклад великих особистостей, котрих ми маємо за взірець. Саме маємо, як показує новітня історія України. Хай не бракне нам, як і їм, рішучості, твердої певності і віри в Україну. Дай, Боже, нам сил іти лише вперед, відповідати за свої дії і відстоювати свою державу на рівні дипломатії та на полі бою!!", - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та Героїв, загиблих під час проведення антитерористичної операції/операції об’єднаних сил на сході України, на полі почесних поховань № 76 – до їх могил поклали квіти. Також учасники заходу взяли участь у поминальній панахиді.
Львівщина урочисто відзначила річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2020
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбулися заходи з нагоди відзначення 102-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. "Утворення Західноукраїнської Народної Республіки було важливим етапом створення єдиної соборної України та потужним фундаментом державницько-правової розбудови нашої держави. Сьогодні приклад героїчної боротьби творців Західноукраїнської Народної Республіки наслідують незламні українські воїни, які мужньо протистоять агресору на Сході України. І вони обов’язково вистоять, обов’язково переможуть! То ж будьмо гідними наших Героїв! Слава Україні! Героям Слава!", - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76, а також провели чин панахиди.
На Львівщині ознакували понад 60 км туристичних шляхів
4 грудня 2019
Протягом 2019 року на Львівщині ознакували понад 60 км шляхів активного туризму, повідомляють в управління туризму та курортів Львівської ОДА. У межах реалізації Програми розвитку туризму, курортів і рекреації у Львівській області на 2018 – 2020 роки управлінням туризму та курортів Львівської ОДА спільно із Самбірською районною державною адміністрацією завершено ознакування туристичного маршруту до місця створення Української Головної Визвольної Ради (УГВР) та «Вежі пам’яті», який проходить двома туристичним шляхами: велосипедним регіональним №12 та пішохідним місцевим №5017. Велосипедний, пролягає з м. Самбір через с. Чуква (музей національно-визвольної боротьби), с. Блажів (могила п’ятьох вояків УПА), с. Воля Блажівська та с. Звір (могила сoрока повстанців із сотень УПА). Також ознакували велосипедний туристичний шлях № 5002 протяжністю 12 км, який пролягає з м. Самбір до с. Кульчиці, де знаходиться музей П. Сагайдачного та пам’ятник епохи раннього залізного віку – городище V-VII ст. до н.е. З метою вшанування пам’яті учасників національно-визвольних змагань та патріотичного виховання молоді загалом цього року ознакували туристичні маршрути: - с. Верхнє Гусне – г. Пікуй та г. Пікуй – с. Кривка – с. Матків – 29 км - м. Самбір – с. Сприня – 21 км - Топільниця – Недільна – Вежа пам’яті – 9 км
До 101-ї річниці проголошення ЗУНР організували театралізоване військово-історичне дійство
3 листопада 2019
Сьогодні, 3 листопада, у сквері "На валах" відбулося театралізоване військово-історичне дійство "Бої за Львів". Динамічна реконструкція спогадів про героїчну боротьбу українських вояків зібрала глядачів з усієї Львівщини. Захід приурочили до відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Організатор – громадська організація “Товариство пошуку жертв війни “Пам’ять”. Зазначимо, що захід став переможцем конкурсу проектів для інститутів громадянського суспільства, який проводиться в межах реалізації Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки у 2019 році.
На Янівському кладовищі вшанували героїв Листопадового Чину
1 листопада 2019
Сьогодні, 1 листопада, з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки біля Меморіалу Українських Січових Стрільців на Янівському кладовищі відбулось урочисте віче, під час якого вшанували борців за волю України. Студентство і громадськість поклали квіти до Меморіалу УГА та УСС, опісля чого відбулась панахида за всіма, хто віддав життя у боротьбі за незалежність України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. “Історія України непроста, українці у всі часи мріяли мати власну, сильну, незалежну державу. Сьогодні – 101-ша річниця Західноукраїнської Народної Республіки – це мужній подвиг хлопців, які боролись за свою державу. Дуже приємно, що у сьогоднішніх заходах багато людей різного віку, особливо тішить око наша молодь, студентство, яке прийшло сюди, щоб вшанувати героїв. Мусимо пам’ятати, що ми сьогодні тут завдяки нашим героям. Ми усі, і політики, і громадськість,повинні докласти зусиль, щоб ця війна закінчилась, але завершитись вона має нашою перемогою, без жодного метра втрати території. Окупант повинен піти геть, бо українці є миролюбною, європейською нацією. Дякуємо кожному, хто захищає українські кордони. Ми повинні плекати пам'ять про тих, хто сто один рік тому віддав своє життя за нашу незалежну, вільну, суверенну Україну”, - зазначив Іван Собко. Нагадаємо, сьогодні також представники влади разом з громадськістю вшанували героїв Листопадового Чину на Личаківському кладовищі.
У Львові погасили марку до 101-ї річниці ЗУНР та 70-річчя марок підпільної пошти України
1 листопада 2019
У п’ятницю, 1 листопада, у Львівській ОДА відбулось урочисте спецпогашення поштової марки з нагоди 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки та 70-річчя марок підпільної пошти України. Участь у заході взяв заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень, директор Львіської філії АТ «Укрпошта» Микола Ростов, член асоціації філателістів Львівщини Олександр Жарівський. «Ми навіть не усвідомлюємо усю цінність та унікальність проведення процедури погашення марки. Переконаний, що із роками ці марки лише зростатимуть у своїй цінності, адже по них ми вже можемо вивчати нашу історію. Дякую Укрпошті за те, що вболіваєте за українську філателістику», - наголосив під час заходу Тарас Грень. Спецпогашення – це погашення спеціальним поштовим штемпелем поштових конвертів та марок, випущених з нагоди великих та пам’ятних подій. Відмінністю від стандартних поштових штемпелів є зовнішнє оформлення. Спецпогашення має особливе значення для філателістів, які збирають ювілейні марки та конверти. ДП «Укрпошта» традиційно відзначає найважливіші події погашенням поштових марок та конвертів спеціально виготовленим до урочистої дати поштовим штемпелем, який дійсний лише один день.
Львівщина урочисто відзначає 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
1 листопада 2019
Сьогодні,1 листопада, на Львівщині відбуваються заходи з нагоди відзначення 101-ї річниці утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Відтак, представники влади та громадськість поклали квіти до Меморіалу воїнам УГА, а також до могил Дмитра Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, Михайла Галущинського – коменданта Січових Стрільців, Олександра Тисовського – керівника і засновника «Пласту», Северина Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. Опісля вшанували пам'ять Президента Національної Ради ЗУНР Євгена Петрушевича та сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76. Зазначимо, також сьогодні відбудеться масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища.
Із нагоди 101-ї річниці ЗУНРу всіх охочих запрошують до чаювань з Січовими Стрільцями
1 листопада 2019
Сьогодні в Україні відзначають роковини проголошення Західноукраїнської Народної Республіки. З цього приводу біля входу до будівлі Львівської ОДА реконструктори в одностроях Української Галицької армії відтворюють події, коли українські вояки у ніч на 1 листопада захопили всі адмінбудівлі та військові склади. Усі охочі можуть поспілкуватися з учасниками заходу, попити чаю та сфотографуватися на згадку до 16:00 год сьогодні.
На Львівщині урочисто відзначать 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки
29 жовтня 2019
1 листопада Львівщина урочисто відзначить 101-у річницю утворення Західноукраїнської Народної Республіки. Як повідомив директор департаменту внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації Андрій Ковальський, з 9:00 год по 16:00 год усіх охочих запрошують на чаювання із Січовими стрільцями, яке відбудеться біля будівлі Львівської ОДА. Об 11:30 год відбудеться покладання квітів до Меморіалу воїнам УГА а також до могил Д. Вітовського – Держсекретаря військових справ ЗУНР, М.Галущинського – коменданта Січових Стрільців, О. Тисовського – керівника і засновника «Пласту», С. Левицького – воїна УГА на Личаківському кладовищі. О 12:00 год - покладання квітів до могили Президента Національної Ради ЗУНР Є. Петрушевича та могил сучасних Героїв на полі почесних поховань № 76. О 13:00 год до пам’ятника героям ЗУНР та УГА у м. Львові присутні покладуть квіти. Також о 13:00 год стартує масштабна Студентська хода від Франкового університету до Янівського кладовища. “Окрім того, 3 листопада о 15:00 год запрошуємо мешканців області та гостей у парк “На валах”, де відбудеться театралізоване військово-історичне дійство ”Бої за Львів”” , - наголосив Андрій Ковальський. Львівська обласна державна адміністрація щиро запрошує мешканців Львівщини та гостей стати частиною відзначення 101-ї річниці створення Західноукраїнської Народної Республіки.
"Підрядник перевстановлює за власний кошт інформаційні таблиці з правильним перекладом", - Мирослава Туркало
10 жовтня 2019
Фірма ТЗОВ «Дорожні знаки» розпочала встановлення ознакувальних таблиць з виправленим перекладом. Про це інформують у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА. «Насамперед, ми вдячні громадськості, що виявили проблему. Ми високо цінуємо позицію активістів. Водночас, це стало стимулом для нас ретельніше перевірити абсолютно всі інформаційні таблиці, які реалізовуються у цьому році. За результатами перевірки виявлено некоректний переклад до 8 об'єктів. Дякуємо ЗМІ, які висвітлювати проблему. Це довело, що національно-патріотичне виховання в пріоритеті на Львівщині. Принагідно запрошуємо помандрувати історичними місцями області», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало. За її словами, підрядник забезпечує виготовлення інформаційних таблиць власним коштом. Із переліком виправлених інформаційних таблиць можна ознайомитись за посиланням.
Підрядник за власний кошт усуне некоректний переклад на ознакувальних таблицях
17 вересня 2019
Переможець тендеру найближчим часом забезпечить виправлення і виготовлення інформаційних таблиць з правильним перекладом за власний кошт. Про це інформують у департаменті з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА. «Ми звернулися і наполягаємо, аби виконавець робіт проконсультувався з мовознавцями і розробив коректний переклад власних назв та історичних термінів. Паралельно ми звернемося до відповідних фахівців», – каже директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало. Інформуємо, відповідно до Комплексної програми розвитку культури Львівщини на 2019 рік (1.10 Напрям – Вшанування сучасних героїв, визначних постатей та промоція історико-культурних об’єктів) у 2019 році реалізовується проект «Ознакування місць, пов’язаних з сучасними героями, видатними діячами, історією та культурою». Департаментом з питань культури, національностей та релігій обласної державної адміністрації 03.05.2019 оголошено тендер на виготовлення та ознакування 27 об’єктів у 14 районах Львівської області – 51 інформаційна таблиця. За результатами проведеної процедури відкритих торгів із закупівлі «Ознакування місць, пов’язаних з сучасними героями, видатними діячами, історією та культурою (дорожні знаки зі стійкою в комплекті)» (UA-2019-05-03-000681-с) 24.05.2019 тендерним комітетом кваліфіковано переможця – ТОВ «Дорожні знаки», юридична адреса: Львівська область, Городоцький район, с.Черляни, який запропонував суму 581 тис. 193 грн. 36 коп. Угоду з переможцем тендеру укладено 12.06.2019 за №1. «Переконані, що такий проект і робота з ознакування визначних постатей та подій історії та культури є надзвичайно актуальними та важливими. Це промоція Львівщини, це пізнання історії своєї країни. Проте у зв’язку зі ситуацією, яка склалася, у департаменті буде проведено службове розслідування», – підкреслила Мирослава Туркало. Додатково: у 2018 році було ознаковано 10 об’єктів у 7 районах Львівщини – 28 таблиць на суму 178 тис.117 грн.14 коп. Підрядником було також ТОВ «Дорожні знаки». Зауважень до виготовлених таблиць не було.
На Львівщині ознаковують місця, пов'язані із сучасними героями та видатними діячами
12 вересня 2019
Торік в департаменті з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації стартував проект «Наша історія», мета якого - вшанування сучасних героїв та визначних постатей, а також промоції історико-культурних об’єктів Львівщини шляхом ознакування тематичних місць. У 2018 році, під час першого етапу проекту, було ознаковано 10 об'єктів. На дорогах Львівщини тривають завершальні роботи зі встановлення дорожніх знаків для ознакування ще 27 історико-культурних об'єктів. «Вивчення історії своєї країни є надзвичайно важливим. І є безліч постатей, які відіграли вагому роль в історії нашої держави та культури. Тому встановлення інформаційних знаків дасть змогу всебічно розширити пізнавальну Львівщину, а саме Львівщину історичну, культурну та мистецьку», – зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації Мирослава Туркало. Проект реалізовано в межах «Комплексної програми розвитку культури Львівщини на 2018-2020 роки».