У День захисника України транслюватимуть відеоролики про Збройні Сили України
У неділю, 14 жовтня, Львівщина урочисто відзначить День Захисника України та 76-ту річницю створення Української Повстанської Армії.
Відтак, у центрі міста упродовж дня на екранах транслюватимуть відеокліпи про Збройні Сили України, кліпи проекту «Пісні війни», ролики про героїв АТО, заставки-вітання з Днем захисника України.
"Українські воїни продемонстрували на увесь світ, що українці здатні захистити свою державу. Ми маємо сильну армію, і День Захисника України – це ще одна можливість сказати "дякую" нашим Героям”, - зазначила т.в.о директора департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА Ольга Березюк.
Нагадаємо, у День Захисника України проспектом Свободи пройде «Марш захисників України», участь у якому візьмуть понад 1200 військовослужбовців зі всієї Львівщини, учасники АТО та ООС, ветерани УПА, волонтери, реконструктори в одностроях УПА та козацькі громадські організації. Детальніше із повною програмою відзначення 76-ої річниці створення Української Повстанської Армії можна ознайомитись за посиланням.
Новини за темою
У Львівській ОДА презентували календар "Генерали УПА"
16 лютого 2022
Календар "Генерали Української Повстанської Армії" видали з нагоди 80-річчя створення УПА за підтримки департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської обласної державної адміністрації. У календарі є інформація про генералів УПА (Романа Шухевича, Василя Кука, Дмитра Грицая, Олексу Гасина, Дмитра Маївського, Миколу Арсенича, Івана Климіва, Леоніда Ступницького та Івана Трейка) та три свята (Свято Героїв, Свято Зброї та Свято УПА), які по-особливому відзначали українські повстанці. Директор департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської облдержадміністрації Дмитро Посипанко наголосив на важливості збереження пам'яті про діяльність УПА. ''Цьогоріч в Україні відзначаємо 80-річчя від створення Української Повстанської Армії. З цього приводу заплановано чимало заходів і видання різної друкованої продукції. Першою ластівкою у цьому контексті є презентований календар “Генерали Української Повстанської Армії”. У ньому вміщені основні імена та дати з якими асоціюється УПА'', - сказав Дмитро Посипанко. Доктор історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова розповів про особливості цього календаря. ''До нашого часу в Україні та різних країнах світу вже було чимало видано різнопланових календарів, які висвітлювали цю тематику. Наш календар особливий, адже вперше представляє під однією обкладинкою усіх генералів, які були в УПА, їхні нагороди та найбільш вживані псевда'', - розповів Андрій Сова. Кандидат історичних наук, завідувач відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича Національної академії наук України Михайло Романюк також додав про відмінність УПА від інших повстанських рухів. ''Українська Повстанська Армія – єдина з-поміж національно-визвольних рухів народів Центрально-Східної Європи, яка понад 10 років вела завзяту збройну боротьбу проти найжорстокішого тоталітарного режиму не маючи жодної підтримки ззовні, а опираючись виключно на власний народ'', - сказав Михайло Романюк. Авторами та упорядниками календаря виступили історики Михайло Романюк і Андрій Сова та співробітник департаменту комунікацій та внутрішньої політики Андрій Пташник. Довідково: Українська Повстанська Армія (УПА) - українська військово-політична формація, що боролася за незалежність України. Виникла у жовтні 1942 року на Волині. Процес формування УПА завершився влітку-восени 1943 року, коли було створено чітку єдину військову структуру. У вересні 1949 року повстанські відділи остаточно були розформовані, а їхні вояки приєдналися до збройного підпілля, в межах якого продовжували боротьбу до середини 1950-х.
Біля Львівської ОДА можна оглянути відтворені спорядження та військову техніку вояків УПА
14 жовтня 2021
До Дня Захисників і Захисниць України та 79-ї річниці створення Української Повстанської Армії, громадська організація «Товариство пошуку жертв війни «Пам’ять», представила для огляду відтворені військові однострої, спорядження вояків УПА, озброєння та військову техніку. З виставкою можна ознайомитися біля будівлі Львівської облдержадміністрації по вул. Винниченка, 18, у Львові. Реконструктори роздають перехожим інформаційні листівки про День Захисників і Захисниць України, розповідають про створення і збройну боротьбу УПА. Також відвідувачам реконструкції розповідатимуть про спорядження та зброю, яку використовували бійці УПА в боротьбі проти різних окупаційних режимів. Представлення-реконструкція доступна для огляду сьогодні до 16 год. Її організатори – музей «Жива пам’ять», що розташований у с. Конопниця Львівського району). У самому музеї можна побачити копії військової та цивільної техніки для військово-історичних відтворень, фрагменти військових одностроїв, спорядження побуту тощо. Також, сьогодні о 17 год, у селі Конопниця реконструктори ГО «Пам’ять» відтворять бій «УПА проти ВВ НКВД».
На Львівщині проведуть наукову конференцію присвячену 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця
11 жовтня 2021
13 жовтня у приміщенні сесійної зали Львівської обласної ради відбудеться наукова конференція «Організація українських націоналістів та Українська повстанська армія в контексті Національно-визвольної боротьби народів Центрально-Східної Європи». Захід присвячений 130-річчю від дня народження Євгена Коновальця. Початок роботи конференції о 10:00 год. В межах проведення заходу передбачена робота в секціях, яка розпочнеться о 10:30 год. Також, під час конференції презентують проєкт з історії України і Литви «#EK_UA_LT Полковник Євген Коновалець». Як зазначають організатори, спільно із науковцями обговорять такі важливі історичні моменти як: - Збройна боротьба ОУН і УПА: регіональний та національний вимір; - Євген Коновалець та його доба; - Роль постаті в добу визвольних змагань; - Історіографія Українського визвольного руху. Боротьба народів Центрально-Східної Європи проти тоталітарних режимів. Організатори: Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича Національної Академії Наук України, Львівська обласна рада, Львівська обласна державна адміністрація, Львівська міська рада, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Центр незалежних історичних студій, Меморіально-пошуковий центр «Доля»
До Дня захисників та захисниць України на Львівщині відбудеться низка заходів
11 жовтня 2021
Цьогоріч, 14 жовтня, в Україні відзначають День захисників та захисниць України, 79-у річницю створення УПА та День українського козацтва. З цієї нагоди на Львівщині запланували проведення низки заходів. Зокрема, на Личаківському кладовищі вшанують пам'ять борців за незалежність України. Захід розпочнеться о 9:00 год. Опісля, у Гарнізонному храмі св. ап. Петра і Павла о 10:30 год відбудеться молитва за захисниками України. В межах заходів об 11:30 год ліцеїсти Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут складуть Урочисту Клятву (територія Ліцею). Також, о 13:00 год мешканців Львівщини запрошують долучитись до заходів, які відбуватимуться біля Меморіалу Героїв Небесної Сотні. Окрім вшанування пам’яті, у цей день проведуть щорічну зустріч побратимів (ветеранів АТО/ОСС) у дворику Львівської обласної державної адміністрації. Початок о 14:00 год. Усі заходи відбудуться з дотриманням карантинних вимог. Зазначимо, що цьогоріч Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України» №1643-IX, згідно з яким назва свята «День захисника України», що щорічно відзначається 14 жовтня, змінюється на «День захисників і захисниць України».
На Львівщині вшанували пам’ять поручника УПА Володимира Щигельського
8 серпня 2021
Сьогодні минає 100 років з дня народження поручника УПА Володимира Щигельського (позивний «Бурлака»). Пам’ять упівця, командира сотні «Ударники-4», який відзначився своєю діяльності на території Закерзоння (зараз Республіка Польща) вшанували покладанням квітів до меморіальної таблиці поручника, яка знаходиться на Пекарській, 19. У заході взяли участь представники влади, громадськості, ветерани УПА, представники об’єднаних товариств депортованих українців «Закерзоння». Довідково: Володимир Омелянович Щигельський (1921 – 1949) народився у Львові. Був у лавах спортивної-патріотичної організації «Сокіл» та у «Карпатській Січі», учасником Військових відділів націоналістів (військових формувань українських добровольців у складі Вермахту). З 1944 р. вступає в УПА у 1947 - потрапляє у чехословацький полон. З приходом до влади в Чехословаччині в лютому 1948 року комуністів, розпочалося слідство у справі полонених вояків УПА. В обвинувачення Володимиру Щигельському пред’явили його діяльність в лавах Української Повстаньскої Армії, а також спробу втечі із в’язниці. Пізніше суд оголосив упівцю смертний вирок, який виконали у 1949 році на території Ряшівської в’язниці у Польщі.
Верховна Рада перейменувала державне свято Дня захисника України
14 липня 2021
Верховна Рада перейменувала державне свято День захисника України на День захисників і захисниць України. Відповідний законопроєкт за номером №2325 «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України» підтримали 317 народних депутатів. Закон перейменовує державне свято День захисника України, який відзначається 14 жовтня, на День захисників і захисниць України. Відповідні правки внесли до Кодексу законів про працю. У пояснювальній записці зазначили, що прийняття закону сприятиме гендерно збалансованого висвітлення ролі військовослужбовців обох статей на військову службу і вшанування жінок і чоловіків – захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і перемог українського народу на рівні державного свята. В Україні свято відзначається щорічно 14 жовтня. День захисника був заснований Указом Президента України №806/2014 від 14 жовтня 2014 року.
На Львівщині перепоховали останки трьох невідомих вояків УПА
22 травня 2021
Сьогодні у селі Стрілки Бібрської міської громади перепоховали останки трьох невідомих воїнів УПА. Їх торік поблизу цього населеного пункту віднайшов меморіально-пошуковий центр “Доля”. Саме у цій місцевості, наприкінці квітня 1944 року, УПА контролювало близько 40 сіл Бібрського, Перемишлянського, Бережанського, Рогатинського повітів. “Перепоховання є важливим елементом збереження національної пам'яті та гідного пошанування наших воїнів. Бо в пам'яті народу про минулі часи героїчної боротьби криються звитяги сьогодення та здобутки майбутнього.Слава Україні! Героям Слава!”, - наголосив голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. Зазначимо, Українська повстанська армія військово-політична формація Українського визвольного руху, стратегічною метою якого було відновлення української державності. Заснована на зламі 1942–1943 років, вона діяла до вересня 1949-го, після чого реорганізована в збройне підпілля, що тривало до середини 1950-х. Через лави УПА пройшло понад 100 тисяч осіб.
У дворику Львівської ОДА відбулась вже традиційна зустріч побратимів
14 жовтня 2020
Започаткована два роки назад зустріч побратимів знову зібрала у внутрішньому дворику Львівської ОДА фронтових друзів. З нагоди відзначення дня Захисника України на захід з’їхалися побратими з різних районів Львівщини, яких доля познайомила на війні. Зустріч розпочалась із молитви та хвилини мовчання за полеглими Героями України, виконання Державного Гімну України. Опісля, до усіх присутніх звернувся голова Львівської ОДА Максим Козицький. «У цей день ми згадуємо тих, хто зі зброєю в руках утверджував нашу державу. Хто зі зброєю в руках відстоює свою державу, той творить своє майбутнє. А якщо це робити з вірою в Бога, то перемога завжди буде за нами. Якщо це робити заради власної держави, сім’ї, тоді ми будемо непереможні. Величезна подяка вам, воїни, за те, що ви зі зброєю в руках відстоюєте нашу незалежність. Слава Україні!», - зазначив очільник області. Учасники АТО, ООС, їхні родини мали можливість поспілкуватись в неформальних обставинах, скуштувати частунок та поговорити про майбутнє України, перемогу та Героїв, які поклали свої життя в українсько-російській війні. Кожен, хто завітав на зустріч, мав змогу зробити знімки на згадку біля спеціально облаштованої фотозони та послухати патріотичну та народну музику. Серед виконавців – Назар Савко, Плач Єремії, хорова капела «Дударик».
До Дня захисника України презентували мистецький перформанс «Знаймо наших Героїв!»
14 жовтня 2020
Сьогодні Львівщина разом з усією Україною відзначає День захисника. З цієї нагоди презентували унікальне мистецьке дійство – перформанс в стилі мурал-арт народження образу «Знаймо наших Героїв!». Серед учасників перформансу Герої давні й сучасні – Іван Сірко, Олена Степанівна, Юрій Вербицький, Віктор Гурняк, Іван Чмола, Василь Сліпак. Всі вони – активні борці за незалежність української держави. Їх портретні зображення розмістили на фасаді Львівської ОДА та у Сквері на Валах, як заклик знати, пам’ятати та шанувати Героїв різних епох, їх безмежну любов та подвиг Україні. Іван Сірко - легендарний кошовий отаман Запорізької Січі, який здобув перемогу в 65-ти великих битвах. Талановитий полководець, оспіваний в піснях і казках. Ініціатор написання листа запорожців до турецького султана. Олена Степанівна - перша в світі жінка-офіцер. Була однією з організаторів Листопадового повстання, командиром жіночої чоти УГА. Доктор філософії, історик, географ та красуня, фото якої тиражували на листівках. Юрій Вербицький - Герой України. Перший львів’янин, який став Героєм Небесної Сотні. Кандидат фізико-математичних наук, сейсмолог та професійний альпініст. Віктор Гурняк - боєць 24-го батальйону «Айдар». Пластун, журналіст, учасник Революції Гідності, відомий фотокореспондент, загинув в Луганській області при спробі вивезти поранених товаришів з поля бою. Кавалер ордену «За мужність». Іван Чмола (пластове псевдо «Чмоль») — видатний український військовий, один з основоположників Пласту та стрілецького руху, старшина Легіону УСС, організатор і полковник Січових Стрільців у Києві. З 1919 року – командант куреня, а потім коша Січових Стрільців. Магістр природничих наук, педагог, громадський діяч. Василь Сліпак - перший доброволець, який став Героєм України, всесвітньо відомий український оперний співак, соліст Паризької національної опери. На початку російсько-української війни відмовився від концертів на світових оперних сценах, взявши до рук зброю під позивним «Міф». Загинув у бою від кулі снайпера. Кавалер ордену «За мужність». Поряд із розповідями про Героїв лунали музичні композиції «Бароккова композиція», «Стрілецька пісня», «Пливе кача», «Гуцулка Ксеня» у виконанні брас-квінтету Львівської національної філармонії та вокального ансамблю «Калофонія». Автор перформансу – український митець, магістр сакрального мистецтва, лауреат Державної премії України в галузі архітектури Святослав Владика, автор ідеї – мистецтвознавець, дослідниця українського діаспорного мистецтва Христина Береговська.
Максим Козицький взяв участь у молитві за Україну та її захисників
14 жовтня 2020
Сьогодні, 14 жовтня, у День захисника України, в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла провели молитву за Україну та її захисників. У Богослужінні взяли участь парафіяни та представники влади. До спільної молитви з військовими та громадськістю долучився й голова Львівської ОДА Максим Козицький. Зазначимо, що Богослужіння за Україну та її захисників відбуваються сьогодні в усіх храмах області. Нагадаємо, що в межах відзначення Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української повстанської армії, полеглих Героїв-захисників Української держави вже вшанували на Личаківському кладовищі.
Львівщина вшанувала Героїв-захисників Української держави
14 жовтня 2020
З нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української повстанської армії сьогодні, 14 жовтня, керівництво області разом із громадськістю, військовими, близькими й рідними захисників Української держави вшанували Героїв, похованих на полях почесних поховань Личаківського цвинтаря. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Віддаємо шану всім, хто в різні часи жертовно стояв на захисті нашої державності, нашої історії, культури та самобутності. І дякуємо кожному, хто нині відважно боронить рідну землю від ворогів. Ви - найміцніша опора для своїх рідних, товаришів та для цілої України. В часи війни з російським агресором Львівщина втратила 326 своїх найкращих синів. Заради їх світлої пам’яті маємо не втрачати віру у перемогу над ворогом і боротися до кінця», - зазначив очільник області. Спершу квіти поклали до Меморіалу невідомому вояку Української повстанської армії. Опісля – вшанували борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. Присутні поклали квіти та запалили лампадки на могилах Героїв, виконали Державний Гімн України. Священики відслужили чин панахиди за Героями, які віддали своє життя за нашу державу. Заходи відбулись за участі військовослужбовців роти почесної варти Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та у супроводі військового оркестру.
Львівщина вшанувала Героїв-захисників Української держави
14 жовтня 2020
З нагоди Дня захисника України та 78-ї річниці створення Української повстанської армії сьогодні, 14 жовтня, керівництво області разом із громадськістю, військовими, близькими й рідними захисників Української держави вшанували Героїв, похованих на полях почесних поховань Личаківського цвинтаря. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Віддаємо шану всім, хто в різні часи жертовно стояв на захисті нашої державності, нашої історії, культури та самобутності. І дякуємо кожному, хто нині відважно боронить рідну землю від ворогів. Ви - найміцніша опора для своїх рідних, товаришів та для цілої України. В часи війни з російським агресором Львівщина втратила 326 своїх найкращих синів. Заради їх світлої пам’яті маємо не втрачати віру у перемогу над ворогом і боротися до кінця», - зазначив очільник області. Спершу квіти поклали до Меморіалу невідомому вояку Української повстанської армії. Опісля – вшанували борців за незалежність України, котрі спочивають на полі почесних поховань № 67 та загиблих під час проведення ООС на сході України на полі почесних поховань № 76. Присутні поклали квіти та запалили лампадки на могилах Героїв, виконали Державний Гімн України. Священики відслужили чин панахиди за Героями, які віддали своє життя за нашу державу. Заходи відбулись за участі військовослужбовців роти почесної варти Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та у супроводі військового оркестру.