На Львівщині спільно з громадськістю напрацьовують програми відзначення Дня Гідності та Голодомору
14 листопада 2018р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Департамент комунікацій та внутрішньої політики, Прес-служба ОДА
Сьогодні, 14 листопада, голова Львівської ОДА Олег Синютка зустрівся із представниками громадських організацій, аби узгодити програми урочистостей з нагоди Дня Гідності та Свободи і п’ятої річниці початку Революції Гідності, а також заходів з вшанування 85-их роковин Голодомору в Україні.
Окрім того, розглянули також і заходи, спрямовані на відзначення Дня Збройних сил України, який святкують 6 грудня.
«Ми уже традиційно збираємось з вами тут перед тим як відзначати пам’ятні дати. Ми спілкуємося, радимося та обмінюємось думками для того, щоб гідно візначити важливі події», - зазначив очільник Львівщини.
Відтак, наймасштабніші заходи в межах відзначення Дня Гідності та Свободи запланували на площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку у Львові 21 листопада.
«Ми запрошуємо усіх на площу перед пам’ятником Тарасові Шевченкові, де ми створимо маленьку реконструкцію Майдану і зануримось у спогади та відтворимо його дух», - зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації Мирослава Туркало.
На площі планують створити пересувну виставку, фотогалерею подій Майдану, а також відбудеться мистецьке дійство. На завершення присутніх планують пригостити кулішем.
Також вона додала: «У цей день ми вшануємо наших Героїв – Героїв Небесної Сотні на Личаківському кладовищі. Зокрема, ми покладемо квіти та запалимо лампадки і на Личаківському кладовищі на полі почесних поховань №67».
У межах вшанування 85-их роковин Голодомору впродовж дня, 24 листопада, відбудуться Поминальні Служби Божі у всіх храмах Львова та області за жертвами голодоморів.
На площі перед пам’ятником Тарасові Шевченку відбудеться загальнонаціональна «Хвилина мовчання», а опісля, присутні візьмуть участь у Всеукраїнській акції «Запали свічку».
Молодіжні громадські організації Львівщини покладуть квіти та лампадки до Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій.
Зауваження та пропозиції можна скерувати у департамент внутрішньої та інформаційної політики облдержадміністрації або департамент з питань культури, національностей та релігій.
Новини за темою
Запали свічку пам'яті: у Любліні делегація з Львівщини вшанувала пам’ять жертв Голодомору
29 листопада 2021
Делегація Львівського суспільно-культурного товариства "Холмщина" вшанувала пам'ять жертв Голодомору у м. Люблін (Республіка Польща). Члени делегації вже традиційно взяли участь у вшануванні трагедії Голодомору в м. Люблін (Республіка Польща), що організовує Генеральне консульство України у Любліні. Заходи відбулись біля пам’ятного знаку «Пам’яті мільйонів жертв великого голоду (голодомору) в Україні 1932-1933». Окрім того, члени делегації також вшанували пам'ять воїнів армії Української Народної Республіки на православному кладовищі на вулиці Липовій у м. Люблін. Ця поїздка відбулась за сприяння департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА.
«Запали свічку», - у Львові вшанували пам’ять жертв Голодоморів
27 листопада 2021
Сьогодні, 27 листопада, Львівщина разом з усією Україною вшанувала пам’ять жертв Голодоморів. День вбитих мільйонів українців вшановують щороку, в четверту суботу листопада. Біля пам’ятника Тарасові Шевченку представники влади, громадськості та небайдужі львів'яни вшанували хвилиною мовчання пам'ять закатованих голодом мільйонів українців. До заходу долучився голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Мільйони невинних людей загинули від штучного голоду, який організувала радянська тоталітарна влада. Мільйони людей загинули за те, що були українцями. Були господарями на своїй землі, на багатих чорноземах у самому центрі Європи. За те, що вони не були рабами. Голодомор 1932-1933 назавжди змінив Україну. Жахлива голодна смерть забрала цілі родини та покоління, цілий пласт українських селян-господарів, покоління інтелігентів, митців, майбутніх науковців і винахідників… Уявімо собі, скільки всього вони могли зробити для України та світу, але померли, не маючи шматочка хліба! Ми сьогодні о 16 запалюємо свічки у їхню пам’ять. Ми молимося, пам’ятаючи не просто про кількість загиблих, а й про те, що вони могли, але не зробили. Пам’ятаючи, що роки минають, а обличчя звіра, котрий нищить нашу землю, те саме. Нехай наша пам’ять додасть нам сили до перемоги. Не забуваймо жодної зернини 33-го!», - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля, духівництво відслужило екуменічну панахиду за жертвами голодоморів 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 років. О 16:30 присутні долучилися до Всеукраїнської акції «Запали свічку». На площі запалали тисячі лампадок в пам’ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду українського народу. У 2010 році судовим розглядом завершилася кримінальна справа за фактом здійснення злочину геноциду. Винними суд визнав сім вищих керівників СРСР та УСРР, і констатував, що за даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисячу осіб. Також за даними слідства визначили, що втрати українців у частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб.
У День Гідності та Свободи у Львові вшанували пам'ять патріотів
21 листопада 2021
21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи, в пам'ять героїв, які загинули в боротьбі за свободу і незалежність нашої держави. З нагоди його відзначення, на Личаківському кладовищі у Львові відбулися заходи зі вшанування пам'яті новітніх українських Героїв, які віддали своє життя у боротьбі за Україну. Представники обласної влади, українські військові, представники духівництва та громадськість поклали квіти до могил загиблих під час Революції Гідності борців за волю України, похованих на полі почесних поховань № 67. Окрім того, військові капелани та священники відслужили панахиду за новітніми Героями, а також молились за мир на українській землі. «Гідність проявляється лише в момент вибору. Її не опишеш словами. Для гідності має вагу тільки дія. Бо Гідність - це наша свобода творити своє майбутнє так, як ми хочемо і як ми його бачимо. Цю свободу ми відстояли на Майдані. Революція Гідності – наш останній Рубікон, після якого - і молоді, і старші - маємо за святий обов’язок: самим вирішувати, якою буде Україна завтра. Вірю, що зможемо перемогти ворога, досягнути добра і розквіту України», – зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. «Ми заплатили й продовжуємо платити за свободу велику ціну. І ніколи не забудемо всіх, хто віддав за Україну життя. І ніколи не пробачимо тим, хто забирав ці життя й хотів позбавити нас волі. Але головне, що це нікому не вдалось і ніколи не вдасться», – сказав Президент України Володимир Зеленський у своєму зверненні. Нагадаємо, День Гідності та Свободи запровадили на честь двох доленосних подій у новітній українській історії: Помаранчевої революції та Революції Гідності. Українці почали його відзначати у 2014 році.
У Львівському історичному музеї експонують найвідомішу у світі виставку про Голодомор
18 листопада 2021
З 4 листопада по 4 грудня у Львівському історичному музеї експонують виставку канадської художниці українського походження Лесі Марущак під назвою «Марія». Проєкт є мобільним меморіальним простором, що увічнює пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Проєкт «Марія» презентували у дев’яти країнах, а книга за його мотивами потрапила до короткого списку Книжкової премії впливового міжнародного фотофестивалю Rencontres d’Arles у Франції (2019) та отримала нагороду за найкращий дизайн на міжнародному фестивалі «Книжковий Арсенал» у Києві (2019). Саме з виставки у Львові розпочинається всеукраїнський тур проєкту. У центрі виставки – образ дівчини Марії, яка всупереч сталінському рішенню про геноцид українців вижила, на відміну від мільйонів жертв. Проєкт натхненний реальною історією Марії Ф., яка пережила Голодомор та зараз живе із родиною в Канаді. Леся Марущак отримала дозвіл використовувати у проєкті фотографію із сімейного архіву, проте за погодженням з родичами героїня залишається анонімною. “Я хотіла уникнути монолітної мови та форми традиційних меморіалів, а натомість створити абстрактний простір, який би зіштовхував глядача із втратою. Для мене цей проєкт є також внеском у діалог про соціальну справедливість та права людини”, – розповідає авторка проєкту Леся Марущак. Дати проєкту «Марія» у Львові обрані не випадково – 27 листопада в Україні відзначатиметься щорічний День пам’яті жертв Голодомору. Виставку можна відвідати щодня, крім середи, з 10:00 до 17:00 год у «Кам’яниці Корнякта» Львівського історичного музею (Площа Ринок, 6) до 4 грудня. Вхід вільний лише за умови надання документів про вакцинацію, негативного тесту на ковід або довідки про одужання. Більше інформації про проєкт шукайте на фейсбук-сторінці.
Із Львівщини стартує благодійний вечір для підтримки експозиції Музею Голодомору у Києві
13 жовтня 2021
20 листопада у Львівській національній опері відбудеться благодійний мистецький вечір. Усі кошти передадуть для підтримки основної експозиції Музею Голодомору, що будується в Києві. Львівщина стала першою областю, яка підтримала ідею Міжнародного благодійного фонду Музею Голодомору щодо проведення мистецьких вечорів, які об’єднають благодійників музейного комплексу. До ініціативної групи з підготовки мистецького вечора у Львові увійшли представники місцевої влади, підприємці Львова та Львівщини, відомі громадські та культурні діячі. Сьогодні в межах засідання обговорили ключові організаційні моменти. “Починаючи з травня 2021 року, спільно з представниками львівської бізнес-еліти, митцями та лідерами громадської думки, ми розпочали роботу з підготовки благодійного мистецького вечора «Що загинуло – Воскресне» у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької. Ця подія має закласти фундамент постійної фінансової підтримки Музею Голодомору і продовжити традицію меценатства для знакових культурних проєктів України. Це важливий проект для вшанування мільйонів невинних жертв Голодомору. Будівництво Музею Голодомору визнано одним із пріоритетних проєктів у гуманітарній політиці України. Переконаний, що всі ми докладемо максимум зусиль, аби створення експозиції Музею Голодомору стало насправді нашою спільною відповідальністю», - наголосив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Як зазначили представники ініціативної групи, з травня 2021 року підприємці Львова та Львівщини вже активно долучилися до фінансування проєкту творення основної експозиції Музею Голодомору. Зокрема, свої перші благодійні внески на загальну суму в 1 млн. 400 тисяч гривень зробили ТЗОВ «Винниківська тютюнова фабрика», ПРАТ «Львівський холодокомбінат» і деякі підприємці. Також у 2020-2021 роках вагомими внесками проєкт підтримали й міжнародні компанії – лідер українського IT-ринку компанія SoftServe та міжнародна поштово-логістична компанія Meest. "З 2016 року, коли Україна повернулася до будівництва другої черги меморіального комплексу пам'яті жертв Голодомору – власне Музею Голодомору, цей статусний проєкт втілюється на засадах державно-приватного партнерства. Адже причетність до створення Музею Голодомору мають відчути мільйони українців у всьому світі. Ми можемо сміливо заявити, що державно-приватне партнерство відбулося: з 2017 року держава повністю виконує свої зобов’язання по будівництву приміщення Музею Голодомору. Хочу висловити особливі слова подяки львівській спільноті, яка першою підтримала ідею проведення мистецького вечора для благодійників і тим самим творить унікальний прецедент єдності й партнерства" ,- наголосив голова Наглядової ради Фонду Музею Голодомору Іван Васюник. Як повідомив генеральний директор-художній керівник Львівського національного академічного театру опери та балету Василь Вовкун, у програмі мистецького вечора лунатиме твір Густава Малера "Воскресіння". "У цьому творі візьмуть участь більше 150 музикантів, більше ста хористів, солістами стануть Ольга Кульчинська та Тетяна Вахновська", - наголосив режисер. За підсумками роботи ініціативної групи прийняли рішення про підготовку Відкритого звернення до підприємців, представників місцевого самоврядування, діячів культури, закладів освіти і громадськості Львова та Львівщини щодо підтримки проєкту створення основної експозиції Музею Голодомору.
У Національному музеї Голодомору-геноциду відкрили оновлену Залу Пам’яті
8 вересня 2021
7 вересня у Національному музеї Голодомору-геноциду у Києві відкрили оновлену Залу Пам’яті. Тут, завдяки сучасним технологіям, кожен з відвідувачів зможе побачити та відчути історію геноциду українців. Працівникам Музею вдалося знайти нові експонати, які є доказом злочину радянської влади проти українського народу. Зокрема, вперше експонуватимуться листи іноземного інженера Джері Бермана, який став у 1932-1933 роках свідком винищення української нації на Донбасі. «Наша місія – передати ту естафетну паличку збереження пам’яті, яка надзвичайно важлива, щоб ми розуміли витоки своєї історії. Ті страждання, які пройшов український народ, щоб здобути цю Незалежність. Завершення будівництва Меморіалу дозволить розповісти всьому світу про злочин геноциду української нації, жорстокість тоталітарних режимів, порушення прав людини і громадянина», - підкреслив Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Нагадаємо, попереду – фінальна стадія будівництва 2-го етапу – зведення будівлі нового музею із благоустроєм прилеглої паркової території, будівництво пішохідного мосту та відкритої автомобільної стоянки на Дніпровському узвозі. Наприкінці листопада 2021 року у межах програми Президента «Велике будівництво» буде презентовано концепцію експозиції 2-ї черги. Після цього розпочнуться роботи над інженерною частиною і введенням в експлуатацію. Джерело: Міністерство культури та інформаційної політики
У Вашингтоні Президент і перша леді вшанували пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні
1 вересня 2021
Під час робочого візиту до США Президент Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська відвідали Меморіал жертвам Голодомору 1932-1933 років в Україні, відкритий у листопаді 2015 року в центрі Вашингтона. Голова Крайового комітету США з визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу Михайло Савків та автор проєкту Меморіалу архітектор Лариса Курилас ознайомили Володимира Зеленського з історією створення пам’ятника. Глава держави з дружиною поклали символічні сніпки пшениці до підніжжя Меморіалу. Після цього пам'ять жертв страшної трагедії українського народу вшанували члени офіційної делегації України. «Цей Меморіал є важливим символом солідарності американського народу з українцями та нагадуванням про одну з найстрашніших трагедій в історії нашого народу та всього людства», – наголосив Президент України.
У Львові понад дві тисячі вогнів запалили у пам'ять про жертв голодоморів
28 листопада 2020
Сьогодні, 28 листопада, Україна і увесь світ вшановують пам’ять мільйонів наших громадян, які загинули під час голодоморів. У Львові, на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку, представники влади, громадськості та небайдужі львів'яни хвилиною мовчання вшанували пам'ять закатованих голодом українців. До заходу долучився голова Львівської ОДА Максим Козицький. "Мільйони людей прирекли на голодну та жахливу смерть тільки через, те що вони були українцями. Три голодомори нищівно пройшлись Україною упродовж 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 років. Багатий та працелюбний український народ було знищено. Тоталітарна система позбавляла будь-якого шансу на виживання. Ми повинні зберегти нашу пам’ять про трагічне минуле та передати правду майбутнім поколінням про штучні Голодомори, для того, щоб вони більше ніколи не повторились. Обов’язок кожного з нас зберегти пам’ять та поширювати правду не тільки в Україні, але й у цілому світі. Схиляю голову перед всіма жертвами Голодоморів. Українці знають нашого ворога в лице. Ми більше не допустимо повторення цих тяжких злочинів на українській землі. Переконаний, тільки в міцній та незалежній Україні ми зможемо відстояти українців та державну самобутність", - зазначив очільник Львівщини. Опісля, духівництво відслужило екуменічну панахиду за жертвами трьох голодоморів. О 16 годині присутні долучились до Всеукраїнської акції "Запали свічку". На площі перед пам'ятником Кобзареві запалало понад дві тисячі лампадок. У пам’ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, на підвіконнях будівлі Львівської ОДА встановили свічки. "Їздили по вулицях, заходили по хатах, забирали хліб. А батьки той хліб ховали. Зроблять у стіні дірку, заховають у торбинці і замажуть. А буксирна бригада приїжджала, залізною палицею довбає піч, шукає. А вже нічого ніде немає", - згадує про ті страшні дні 99-річна Євгенія Будяденко, яка пережила голод 1933 року. У 2010 році судовим розглядом завершилася кримінальна справа за фактом здійснення злочину геноциду. Винними суд визнав сім вищих керівників СРСР та УСРР, і констатував, що за даними науково-демографічної експертизи загальна кількість людських втрат від Голодомору становить 3 мільйони 941 тисячу осіб. Також за даними слідства було визначено, що втрати українців у частині ненароджених становлять 6 мільйонів 122 тисячі осіб. Христина Дмитрик
Львівщина разом з усією Україною вшановує пам'ять жертв Голодомору
23 листопада 2019
У суботу, 23 листопада, Львівщина разом з усією Україною відзначає 86-річницю Голодомору. Розпочались заходи панахидами у всіх храмах області. Опісля, на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулись жалобні заходи. Священики відслужили екуменічну панахиду за жертвами трьох Голодоморів 21-23, 32-33, і 46-47 років, присутні долучились до загальнонаціональної хвилини мовчання під церковний передзвін у пам'ять про мільйони невинно убієнних українців. О 16:00 год Львівщина взяла участь у Загальноукраїнській акції «Запали свічку пам’яті». Відтак, представники обласної та міської влади, духовенство, сотні небайдужих, які прийшли на площу вшанувати пам'ять закатованих голодом, запалили більше тисячі свічок. До пам'ятного заходу долучився голова Львівської ОДА Маркіян Мальський із дружиною. Також громадськість поклала квіти та запалила лампадки біля Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій, що на пр. Чорновола. Окрім того, Львівська ОДА долучитися до акції «Запали свічку». У пам’ять про мільйони українців, вбитих під час геноциду, на підвіконнях будівлі встановили свічки.
На Львівщині відзначили День Гідності та Свободи
21 листопада 2019
На площі біля пам’ятника Т. Шевченку сьогодні, 21 листопада, зібрались сотні людей, аби відзначити День Гідності та Свободи та вшанувати 6-ту річницю Революції Гідності. Участь у заходах взяли представники обласної влади, активна громадськість, учасники Революції Гідності, студенти та волонтери. В межах відзначення сьогодні також відбудеться презентація проекту «Мій Майдан» та відкриття виставки-флешмобу «Принеси фото з Майдану». Нагадаємо, з нагоди відзначення річниці Революції Гідності на Личаківському кладовищі у Львові відбулися заходи зі вшанування пам'яті новітніх українських Героїв, які віддали своє життя у боротьбі за Україну.
Мешканців Львівщини запрошують до відзначення Дня Гідності та Свободи
19 листопада 2019
У четвер, 21 листопада, у Львові відбудуться урочистості з нагоди Дня Гідності та Свободи і шостої річниці початку Революції Гідності. Розпочнуться урочистості покладанням квітів та запалення лампадок на могилах борців за незалежність України. «У День Гідності ми запрошуємо разом помолитися за Героїв Небесної Сотні на Личаківський цвинтар, а біля пам’ятника Шевченку згадаємо події шестирічної давнини та вшануємо героїв, адже це буде для них найкращою подякою», - наголосила керівник апарату Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська. Окрім того, відбудеться відкриття виставки-флешмобу «Принеси фото з Майдану» на площі перед колишнім кінотеатром «Дзвін». Детальна програма відзначення Дня Гідності та Свободи тут. Також мешканців Львівщини запрошують 23 листопада о 15:45 на площу перед пам’ятником Шевченку до вшанування жертв Голодомору, що відбувається щороку у четверту суботу листопада.
Карта України із більше двох тисяч свічок: Львівщина вшановує жертв Голодомору
24 листопада 2018
У суботу, 24 листопада, Львівщина разом з усією Україною відзначає 85-річницю Голодомору. Розпочались заходи панахидами у всіх храмах області. Опісля на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулись жалобні заходи. Священики відслужили екуменічну панахиду за жертвами трьох Голодоморів 21-22, 32-33, і 46-47 років, присутні долучились до загальнонаціональної хвилини мовчання під церковний передзвін у пам'ять про мільйони невинно убієнних українців. Також о 16:00 год Львівщина взяла участь у Загальноукраїнській акції «Запали свічку пам’яті». Відтак, сотні небайдужих, які прийшли на площу вшанувати пам'ять закатованих голодом, запалили більше 2 тисяч свічок, що сформували карту України. Також громадськість поклала квіти та запалила лампадки біля Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій (пр. Чорновола), пам’ятної таблиці «Жертвам комуністичного терору, які загинули від голоду у 1946-1947 рр.» (станція Підзамче) та пам’ятної таблиці Миколі Лемику на будинку, де він вбив Майлова (вул. Котляревського). Окрім цього, у навчальних закладах області провели «уроки пам’яті», присвячені подіям Голодоморів.