На Яворівщині відкрили 7 закладів культури
У Яворівському районі відкрили 7 оновлених установ культури, це народні доми й бібліотеки у с.Завадів, с.Старий Яр, с.Віжомля, бібліотека у с.Чолгині, ще у 23 проведено капітальні й поточні ремонти.
Про це прозвітував сьогодні голова Яворівської РДА Ігор Самардак.
“На черзі відкриття оновленого Народного дому та бібліотеки у с.Терновиця та завершення будівництва у с.Кожичі й с.Жорниська”, - зазначив очільник району.
За його словами, щорічно у липні Яворівщина гостинно приймає учасників Міжнародного фестивалю «Молода Галичина».
Започатковано 15 фестивалів районного рівня. Серед яких вже традиційний фестиваль у с.Завадів на вотчині Вербицького «У молитві – музика! У музиці – молитва!», нові – «Великодні гаївки», «Мандруємо Яворівщиною», патріотичної пісні у Краківці.
Мистецькі колективи Народних домів Яворівщини є постійними учасниками заходів та концертів у військових частинах, міжнародному миротворчому центрі.
Новини за темою
“Робота закладів культури продовжується з урахуванням умов воєнного часу”, - Ірина Гаврилюк
6 квітня 2022
Від початку повномасштабного російського вторгнення заклади культури Львівщини не припиняли своєї роботи, а просто змінили її формат відповідно до умов, які диктує реальність. Дуже багато закладів культури прийняли в себе внутрішньо переміщених осіб, надавали прихисток людям, допомагали їм забути жахіття війни. Проте вже з 1 квітня заклади відновили свою основну діяльність і запрошують відвідувачів. Про це повідомила директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОВА Ірина Гаврилюк. Так, концертно-театральні установи національного значення відновили платні постановки, але водночас продовжують ставити безкоштовні вистави для вимушено переселених осіб. Проте кількість глядачів в залі обмежена. «Хочу наголосити, що усі події у закладах культури та мистецтв відбуватимуться з урахуванням вимог воєнного стану. У випадку повітряної тривоги усі глядачі повинні пройти в укриття, яке розташоване в закладі. Відтак кількість учасників заходів, що проводитимуться в установах культури буде обмеженою, адже повинна відповідати кількості місць в укритті споруди. Коли під час заходу пролунає сирена, відвідувачі повинні спуститися у бомбосховище, після оголошення про відбій тривоги захід може продовжуватися», - зазначила Ірина Гаврилюк. Такі обмеження діють в усіх закладах культури з міркувань безпеки у воєнний час. Водночас Ірина Гаврилюк розповіла, що від початку російського вторгнення до України на Львівщині провели чимало мистецьких акцій - на підтримку Збройних сил України та для того, аби ми були почутими у світі. “Чимало митців об’єднуються та організовують спільні акції у Львові, дають спонтанні концерти для внутрішньо переміщених осіб на вокзалі чи у місцях їх тимчасового перебування. Чимало відомих львівських артистів організовують благодійні концерти за кордоном. Колективи львівських театрально-концертних установ дали низку концертів просто неба. Це Львівська національна опера, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика та Львівська національна музична академія ім. М. Лисенка. Окрім живих мистецьких акцій, ці установи дають концерти онлайн та записують різноманітні надихаючі відеоролики”, - розповіла Ірина Гаврилюк. Також за ініціативи департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА мистецькою акцією на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку львів’яни та гості міста відзначили і Місяць незламності нашої країни.
“З квітня заклади культури та мистецтв Львівщини продовжать роботу у новому форматі”, - Іван Собко
31 березня 2022
З 1 квітня заклади культури Львівщини повертаються до звичного, на скільки це можливо в умовах війни, режиму роботи. Про це розповів заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. “Від початку повномасштабного російського вторгнення заклади культури Львівщини не припиняли своєї роботи, а просто змінили її формат відповідно до умов, які диктує реальність. Наші бібліотеки, театри та народні доми стали волонтерськими осередками та центрами допомоги для внутрішньо переміщених осіб, а також прихистком для людей, які втікають від війни. Та попри все, у діячів культури своя важлива місія - додавати сил українським захисникам, піднімати їх бойовий дух, надихати український народ та лікувати наші душі мистецтвом. Тому у війні з російським агресором, де ми боремося за нашу землю, за нашу свободу, за нашу гідність і незалежність, оборону повинен тримати і культурний фронт. Отож повертаємося до звичного, наскільки це можливо в умовах війни, режиму роботи”. Відтак, з першого квітня на Львівщині розширять формат роботи театрально-концертні установи, музеї та заповідники. Зокрема, Львівська національна опера, Львівський національний театр ім. М. Заньковецької, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика, Львівський театр ляльок, Театр ім. Ю. Дрогобича. Продовжують приймати відвідувачів і Державні історико-культурні заповідники “Тустань” та “Нагуєвичі”, а також скансен “Музей народної архітектури та побуту у Львові ім. К. Шептицького. З 26 березня відновили прийом відвідувачів і відділи Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Возницького музеї- заповідники «Підгорецький замок», «Жовківський замок»,«П'ятничанська вежа». Команда Львівського музею історії релігії регулярно організовує тематичні екскурсії про релігійне життя Львова, екскурсії підземеллями музею та розважально-пізнавальні квести для дітей вимушено переселених осіб. У департаменті з питань культури, національностей та релігій ЛОВА зазначають, що ті заклади культури, де тимчасово проживають переселенці, також частково відновлюють роботу. Наприклад, у Львівському театрі ляльок та у Театрі ім. Ю. Дрогобича окремі кімнати виділили для внутрішньо переміщених осіб, а в інших приміщеннях ставлять вистави.
У Львівській ОВА розповіли, як працюють заклади культури Львівщини у воєнний час
25 березня 2022
У воєнний час частина закладів культури Львівщини продовжує роботу. Це, зокрема, мистецькі навчальні заклади (школи, коледжі) та бібліотеки. Тимчасово припинили діяльність концертно-театральні установи області (Львівська національна філармонія, театри). Не працюють музеї. «Музеї тимчасово не працюють. Тому що вони зараз мають функцію максимального збереження експонатів і культурних цінностей, які до нас прибули з інших областей. Але ми проводимо мистецькі акції. Вчора, наприклад (мистецька акція у Львові під назвою «Ми – незламні» - ред.). Максимально працюємо, щоб створювати продукти, які можна дивитися онлайн», - розповів заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. Він також повідомив, що кожному керівнику закладу культури доручили напрацювати плани роботи на квітень в умовах воєнного часу, представити, як відповідні колективи закладів культури можуть бути корисними армії не тільки волонтерством, а й як вони можуть підтримувати культурним продуктом Збройні Сили. «Як армія, так і культура, освіта і всі заклади, кожна установа мають бути максимально корисними і робити все, щоб наблизити нашу перемогу», - додав Іван Собко. Зазначимо, що Львівська національна філармонія у цей час організовує онлайн-концерти, які можна переглянути на Ютуб-каналі філармонії.
"Боротьба повинна тривати і на культурному, освітньому, спортивному та фінансовому фронтах", - Іван Собко
23 березня 2022
Військові зі зброєю в руках борються з окупантами, а культура має виконувати свою місію. Адже боротьба з ворогом повинна відбуватися на всіх фронтах, в тому числі, на культурному, освітньому, спортивному та фінансовому. На цьому під час селекторної наради з керівниками закладів культури та мистецьких навчальних закладів наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. "Заклади культури повинні максимально брати участь в обороні держави. Тобто, мають працювати на культурному фронті, мають висвітлювати всі ці безчинства, мають вжити заходів для збереження культурних фондів, музейних експонатів, всіх національних надбань. Є навчання у ВУЗах і школах, відновлюємо навчання у дитсадках. Маємо жити, перемагати! І якщо є можливість - то працювати. Вичікування і простій – це подачка ворогу», - зазначив Іван Собко. Окрім того, керівникам закладів доручили подати до департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОВА звіти про роботу за березень та плани роботи на квітень, а також при плануванні видатків врахувати положення постанови Кабміну №346 від 21.03.2022 року, які регулюють порядок здійснення розрахунків Державною казначейською службою України. Додамо, що відповідно до наказу начальника Львівської ОВА про внесення змін до обласного бюджету на утримання до кінця року окремих закладів культури Львівщини виділили 9,5 мільйонів гривень. Зокрема, мова йде про чотири філії Львівського музею історії релігії (у Червонограді, Сокалі, Бортятині, та у с. Стара Скварява), музей «Бойківщина» та Львівський театр ляльок. Ще понад 15 мільйонів гривень передбачено на видатки на утримання закладів культури обласного підпорядкування та ВНЗ першого і другого рівнів акредитації до кінця року, які скерують на оплату енергоносіїв і виплату заробітних плат. Зазначимо, що частина закладів культури перепрофілювалася для поселення внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, притулки облаштували у театрах області.
Майже 50 номінантів зможуть поборотися за Обласну премію 2021 року в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури
6 грудня 2021
Члени журі Обласної премії 2021 року в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури вирішили допустити до конкурсу на здобуття премії майже 50 номінантів у 16-ти номінаціях. Як розповів співголова журі, профільний заступник голови Львівської ОДА Іван Собко, цьогоріч до конкурсу допустили майже всі подані заявки. Лише одна заявка не відповідала вимогам Положення про обласну премію в галузі культури , літератури, мистецтва, журналістики та архітектури, затвердженого рішенням сесії Львівської обласної ради від 19.11.2020 року. «Дякую членам журі за якісно проведену роботу! Львівська обласна державна адміністрація завжди підтримувала і підтримуватиме галузь культури в усіх її напрямках і діячів культури безпосередньо. Ця обласна премія – це чудова нагода відзначити людей, котрі зробили свій внесок у розвиток культури нашої області та дати їм поштовх для подальшого зростання. Другий тур засідання журі, де визначать здобувачів премії, відбудеться через тиждень. Грошовий фонд премії, який розподілять між здобувачами, складає 400 тис грн», - зазначив Іван Собко. Також під час засідання Іван Собко вручив грамоту від голови Львівської ОДА Максима Козицького відомому львівському скульптору, члену журі Василю Яричу - з нагоди 70-річчя від дня народження. Василь Ярич є автором пам’ятника «Просвіті» на вул. Лисенка та пам’ятника героям ЗУНР та УГА на вул. Огієнка у Львові, співавтором пам’ятнику князю Данилу Галицькому на пл. Соборній. Номінації, в яких присуджують обласну премію: «Мистецтвознавство і культурологія» – імені Святослава Гординського. «Музейна справа» – імені Іларіона і Віри Свенціцьких. «Збереження культурної спадщини» – імені Бориса Возницького. «Поезія» – імені Маркіяна Шашкевича. «Проза» – імені Богдана Лепкого. «Літературознавство, сучасна літературна критика та переклади» – імені Михайла Возняка. «Драматургія, театральне мистецтво» – імені Бориса Романицького. «Журналістика та публіцистика» – імені В’ячеслава Чорновола. «Музичне мистецтво» – імені Станіслава Людкевича. «Образотворче мистецтво» – імені Івана Труша. «Декоративно-ужиткове мистецтво» – імені Зеновія Флінти. «Народна творчість» – імені Анатолія Вахнянина. «Дизайн» – імені Олени Кульчицької. «Фотомистецтво» – імені Василя Пилип'юка. «Архітектура» – імені Івана Левинського. «Скульптура» – імені Іван Севери. Обласну премію в галузі культури, літератури, мистецтва, журналістики та архітектури присуджують щорічно. До складу конкурсного журі входять керівники закладів, голови творчих спілок,відомі діячі мистецтва Львівщини, освітяни. Від імені департаменту з питань культури, національностей та релігій у заході взяла участь заступниця директорки департаменту Тетяна Плугатор.
Голова ОДА закликав територіальні громади не ліквідовувати заклади культури
8 грудня 2020
Реалізація Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» не передбачає ліквідації комунальних закладів культури. Відтак, голова ОДА Максим Козицький закликав територіальні громади зважено підходити до питання реорганізації закладів культури. «У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації дія трудового договору працівників продовжується. Керівники ОТГ мусять подумати над тим, як створити громадські простори для розвитку дітей, підлітків, для плекання культури та розширення бібліотечної мережі», - наголосив очільник області. Голова ОДА зазначив, що ліквідація чи реорганізація комунальних закладів культури має відбуватись виключно відповідно до законодавства із забезпеченням дотримання соціальних і трудових прав працівників цих закладів.
У Львівському музеї історії релігії презентують виставку із циклу «Різдвяні зустрічі»
23 грудня 2019
24 грудня о 16 год у Львівському музеї історії релігії презентують виставку із циклу «Різдвяні зустрічі». Свій живопис презентує відомий ужгородський художник Юрій Боднар. Митець представить полотна на релігійну тематику: «До храму», "Вічне", «Ісус. Я – світло світу», «Різдво» та ін. Перед глядачем відкриється незбагненна глибина погляду Христа, тиха велич закарпатських храмів, інші образи, здатні прокинути людяність, покаяння, умиротворення. Довідково: Юрій Боднар працює у станковому і монументальному живописі, проявив себе в пейзажному і портретному жанрах, сюжетно-тематичній композиції. Твори виконує переважно темперою й олійними фарбами. З 1989 року постійний учасник місцевих, регіональних, республіканських, всеукраїнських виставок, міжнародних експозицій і пленерів, симпозіумів і фестивалів (Польща, Словаччина, Хорватія). Митець нагороджений Першою премією «Matica Slovenska» на IV Бієнале Іконопису та Сакрального мистецтва Карпатського Єврорегіону (2011). Роботи Юрія Боднара поповнили постійно діючі експозиції Тернопільського обласного краєзнавчого музею, національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», фонди Закарпатського обласного художнього музею ім. Й. Бокшая (Ужгород). Його полотна знаходяться в приватних збірках багатьох країн світу: Франції, США, Ізраїлі, Німеччині, Тунісі, Італії, Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії.
Охочих запрошують на конференцію «Мистецьке і культурне життя Львова у міжвоєнний період»
25 січня 2019
За організації Департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації 4 лютого об 11:00 год. у Концертному залі ім. С. Людкевича Львівської національної філармонії відбудеться Конференція «Мистецьке і культурне життя Львова у міжвоєнний період (1918 – 1939)». У програмі: Тетяна Воробкевич «Композитори Львівської Празької школи» Роксолана Гавалюк «Контакти професійних музикантів із галицькими спортивними товариствами» Роман Яців - доктор філософії «Мандрівки мистецьким Львовом Антоничівських весен» Данило Ільницький кандидат філологічних наук «Богдан Ігор Антонич - творець великої гармонії» У мистецькій частині – поезія, твори В.Барвінського, Н. Нижанківського, С. Людкевича. Виконавці – заслужені артисти України Оксана Рапіта (фортепіано), Мирослав Драган (фортепіано), Наталія Дитюк (сопрано), лауреати міжнародних конкурсів, Мар’яна Самотос (фортепіано), Модест Менцінський (віолончель), Чоловічий вокальний ансамбль LaVIVo.
У Городку стартував Міжрегіональний фестиваль-конкурс "Пісні незабутого краю"
7 жовтня 2018
У неділю, 7 жовтня, у Районному Народному домі м. Городок стартував традиційний XIV Міжрегіональний фестиваль-конкурс мистецтва Закерзоння "Пісні незабутого краю". У заході беруть участь артисти з різних областей України, а також Польщі. Привітав учасників та організаторів голова Львівської ОДА Олег Синютка. «Пригадуючи ті події, ми мусимо робити висновки із нашої історії. Ми сьогодні крок за кроком повертаємо самі себе, наша держава стає на ноги. І цим ми завдячуємо українському солдатові, які за тисячу кілометрів від нас боронять нашу землю і нашу свободу», - наголосив Олег Синютка. Зазначимо, «Пісні незабутого краю» започаткували у 2001 році. Від року заснування головою журі фестивалю-конкурсу є Народна артистка України, лауреат Шевченківської премії, професор Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка Марія Байко. Гімном поетично-пісенного конкурсу упродовж всіх років святкування є пісня на вірші Василя Хомика, музика Лесі Гуріної «Фестивальна». Організатори фестивалю - Львівська обласна державна адміністрація, Львівська обласна рада, Львівський державний обласний центр народної творчості і культурно-освітньої роботи, Городоцька районна рада, Городоцька райдержадміністрація, Городоцька міська рада, Об'єднання товариства депортованих українців «Закерзоння», Всеукраїнське товариство «Лемківщина», Городоцькі районні суспільно-культурні товариства «Лемківщина», «Надсяння», «Холмщина».
Мистецькі колективи Яворівщини презентували свою творчість на Сорочинському ярмарку
29 серпня 2018
З 21 по 26 серпня в селі Великі Сорочинці Полтавської області, на батьківщині Миколи Гоголя відбувся ювілейний двадцятий Національний Сорочинський ярмарок. Сорочинський ярмарок – це унікальний виставка-ярмарок, який під відкритим небом щорічно збирає тисячі гостей з усіх куточків України. Участь у Сорочинському ярмарку брали колективи з різних куточків України, в тому числі і з Яворівщини, а саме Народний аматорський колектив «Перекотиполе» та жіночий колектив «Калиновий цвіт», який отримав Диплом лауреата І ступеня Всеукраїнського фестивалю народної творчості «Ярмаринка» на Національному Сорочинському Ярмарку – 2018. Окрім того, участь у Ярмарку взяли понад тисячу підприємств та підприємців, сотні майстрів народних промислів, близько півмільйона гостей, тисячі творчих колективів та відомі зіркові виконавці. На ярмарку проходили цікаві майстер-класи, грали українське весілля, «Сміються разом з Гоголем», святкували день народження. На садибі Хіврі виготовлявся унікальний коровай у вигляді карти України, який було присвячено 27-й річниці Незалежності нашої Держави і участь у виготовленні якого взяли усі охочі.
Мистецькі колективи області продовжують дарувати творчі виступи військовослужбовцям
13 липня 2018
Із творчими дарунками мистецькі колективи Львівщини більше шести місяців вітають військовослужбовців 184-го Навчального центру, подарувавши вже 19 культурно-мистецьких візитів з різних куточків Львівської області. «Народні митці створюють справжнє відчуття свята, що відбувається в атмосфері невимушеного дружнього спілкування. Артисти виконують для військовослужбовців патріотичні, народні пісні. Віртуозна майстерність, яскраві костюми, багатство українських народних пісень, запальні танці, різноманітні вокально-хореографічні композиції, інструментальні народні мелодії – ось, що зриває овації військових», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. За її словами, такі поїздки не лише творчі, а й пізнавальні, а ще багаті на позитивні емоції. Учасники «творчої експедиції» мали змогу ознайомитися із життям і побутом військових та цікавинками полігону. Наступна поїздка відбудеться вже 15 липня. Колективи Дрогобицького району подарують військовим свою колоритну та творчу з’язку мистецтва.
На Львівщині відбувся фестиваль вишиванки
5 Червня 2018
Днями у с. Дидятичі відбувся традиційний районний фестиваль вишиванки. Участь у заході взяли представники влади, народні колективи, громадськість. Самодіяльні аматорські колективи представили присутнім свої найкращі пісенні та поетичні твори, а також танцювальну майстерність. У програмі фестивалю також представили зону малювання, виставку кулінарного мистецтва народних умільців та старовинної кухні, експозицію вишиваних рушників та інших творів народної культури, майстер-класи, селфі-зону.