Голова ОДА закликав територіальні громади не ліквідовувати заклади культури
Реалізація Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» не передбачає ліквідації комунальних закладів культури.
Відтак, голова ОДА Максим Козицький закликав територіальні громади зважено підходити до питання реорганізації закладів культури.
«У разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації дія трудового договору працівників продовжується. Керівники ОТГ мусять подумати над тим, як створити громадські простори для розвитку дітей, підлітків, для плекання культури та розширення бібліотечної мережі», - наголосив очільник області.
Голова ОДА зазначив, що ліквідація чи реорганізація комунальних закладів культури має відбуватись виключно відповідно до законодавства із забезпеченням дотримання соціальних і трудових прав працівників цих закладів.
Ключові слова:
заклади культуриНовини за темою
“Робота закладів культури продовжується з урахуванням умов воєнного часу”, - Ірина Гаврилюк
6 квітня 2022
Від початку повномасштабного російського вторгнення заклади культури Львівщини не припиняли своєї роботи, а просто змінили її формат відповідно до умов, які диктує реальність. Дуже багато закладів культури прийняли в себе внутрішньо переміщених осіб, надавали прихисток людям, допомагали їм забути жахіття війни. Проте вже з 1 квітня заклади відновили свою основну діяльність і запрошують відвідувачів. Про це повідомила директорка департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОВА Ірина Гаврилюк. Так, концертно-театральні установи національного значення відновили платні постановки, але водночас продовжують ставити безкоштовні вистави для вимушено переселених осіб. Проте кількість глядачів в залі обмежена. «Хочу наголосити, що усі події у закладах культури та мистецтв відбуватимуться з урахуванням вимог воєнного стану. У випадку повітряної тривоги усі глядачі повинні пройти в укриття, яке розташоване в закладі. Відтак кількість учасників заходів, що проводитимуться в установах культури буде обмеженою, адже повинна відповідати кількості місць в укритті споруди. Коли під час заходу пролунає сирена, відвідувачі повинні спуститися у бомбосховище, після оголошення про відбій тривоги захід може продовжуватися», - зазначила Ірина Гаврилюк. Такі обмеження діють в усіх закладах культури з міркувань безпеки у воєнний час. Водночас Ірина Гаврилюк розповіла, що від початку російського вторгнення до України на Львівщині провели чимало мистецьких акцій - на підтримку Збройних сил України та для того, аби ми були почутими у світі. “Чимало митців об’єднуються та організовують спільні акції у Львові, дають спонтанні концерти для внутрішньо переміщених осіб на вокзалі чи у місцях їх тимчасового перебування. Чимало відомих львівських артистів організовують благодійні концерти за кордоном. Колективи львівських театрально-концертних установ дали низку концертів просто неба. Це Львівська національна опера, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика та Львівська національна музична академія ім. М. Лисенка. Окрім живих мистецьких акцій, ці установи дають концерти онлайн та записують різноманітні надихаючі відеоролики”, - розповіла Ірина Гаврилюк. Також за ініціативи департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОВА мистецькою акцією на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку львів’яни та гості міста відзначили і Місяць незламності нашої країни.
“З квітня заклади культури та мистецтв Львівщини продовжать роботу у новому форматі”, - Іван Собко
31 березня 2022
З 1 квітня заклади культури Львівщини повертаються до звичного, на скільки це можливо в умовах війни, режиму роботи. Про це розповів заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. “Від початку повномасштабного російського вторгнення заклади культури Львівщини не припиняли своєї роботи, а просто змінили її формат відповідно до умов, які диктує реальність. Наші бібліотеки, театри та народні доми стали волонтерськими осередками та центрами допомоги для внутрішньо переміщених осіб, а також прихистком для людей, які втікають від війни. Та попри все, у діячів культури своя важлива місія - додавати сил українським захисникам, піднімати їх бойовий дух, надихати український народ та лікувати наші душі мистецтвом. Тому у війні з російським агресором, де ми боремося за нашу землю, за нашу свободу, за нашу гідність і незалежність, оборону повинен тримати і культурний фронт. Отож повертаємося до звичного, наскільки це можливо в умовах війни, режиму роботи”. Відтак, з першого квітня на Львівщині розширять формат роботи театрально-концертні установи, музеї та заповідники. Зокрема, Львівська національна опера, Львівський національний театр ім. М. Заньковецької, Львівська національна філармонія ім. М. Скорика, Львівський театр ляльок, Театр ім. Ю. Дрогобича. Продовжують приймати відвідувачів і Державні історико-культурні заповідники “Тустань” та “Нагуєвичі”, а також скансен “Музей народної архітектури та побуту у Львові ім. К. Шептицького. З 26 березня відновили прийом відвідувачів і відділи Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Возницького музеї- заповідники «Підгорецький замок», «Жовківський замок»,«П'ятничанська вежа». Команда Львівського музею історії релігії регулярно організовує тематичні екскурсії про релігійне життя Львова, екскурсії підземеллями музею та розважально-пізнавальні квести для дітей вимушено переселених осіб. У департаменті з питань культури, національностей та релігій ЛОВА зазначають, що ті заклади культури, де тимчасово проживають переселенці, також частково відновлюють роботу. Наприклад, у Львівському театрі ляльок та у Театрі ім. Ю. Дрогобича окремі кімнати виділили для внутрішньо переміщених осіб, а в інших приміщеннях ставлять вистави.
У Львівській ОВА розповіли, як працюють заклади культури Львівщини у воєнний час
25 березня 2022
У воєнний час частина закладів культури Львівщини продовжує роботу. Це, зокрема, мистецькі навчальні заклади (школи, коледжі) та бібліотеки. Тимчасово припинили діяльність концертно-театральні установи області (Львівська національна філармонія, театри). Не працюють музеї. «Музеї тимчасово не працюють. Тому що вони зараз мають функцію максимального збереження експонатів і культурних цінностей, які до нас прибули з інших областей. Але ми проводимо мистецькі акції. Вчора, наприклад (мистецька акція у Львові під назвою «Ми – незламні» - ред.). Максимально працюємо, щоб створювати продукти, які можна дивитися онлайн», - розповів заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. Він також повідомив, що кожному керівнику закладу культури доручили напрацювати плани роботи на квітень в умовах воєнного часу, представити, як відповідні колективи закладів культури можуть бути корисними армії не тільки волонтерством, а й як вони можуть підтримувати культурним продуктом Збройні Сили. «Як армія, так і культура, освіта і всі заклади, кожна установа мають бути максимально корисними і робити все, щоб наблизити нашу перемогу», - додав Іван Собко. Зазначимо, що Львівська національна філармонія у цей час організовує онлайн-концерти, які можна переглянути на Ютуб-каналі філармонії.
"Боротьба повинна тривати і на культурному, освітньому, спортивному та фінансовому фронтах", - Іван Собко
23 березня 2022
Військові зі зброєю в руках борються з окупантами, а культура має виконувати свою місію. Адже боротьба з ворогом повинна відбуватися на всіх фронтах, в тому числі, на культурному, освітньому, спортивному та фінансовому. На цьому під час селекторної наради з керівниками закладів культури та мистецьких навчальних закладів наголосив заступник начальника Львівської ОВА Іван Собко. "Заклади культури повинні максимально брати участь в обороні держави. Тобто, мають працювати на культурному фронті, мають висвітлювати всі ці безчинства, мають вжити заходів для збереження культурних фондів, музейних експонатів, всіх національних надбань. Є навчання у ВУЗах і школах, відновлюємо навчання у дитсадках. Маємо жити, перемагати! І якщо є можливість - то працювати. Вичікування і простій – це подачка ворогу», - зазначив Іван Собко. Окрім того, керівникам закладів доручили подати до департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОВА звіти про роботу за березень та плани роботи на квітень, а також при плануванні видатків врахувати положення постанови Кабміну №346 від 21.03.2022 року, які регулюють порядок здійснення розрахунків Державною казначейською службою України. Додамо, що відповідно до наказу начальника Львівської ОВА про внесення змін до обласного бюджету на утримання до кінця року окремих закладів культури Львівщини виділили 9,5 мільйонів гривень. Зокрема, мова йде про чотири філії Львівського музею історії релігії (у Червонограді, Сокалі, Бортятині, та у с. Стара Скварява), музей «Бойківщина» та Львівський театр ляльок. Ще понад 15 мільйонів гривень передбачено на видатки на утримання закладів культури обласного підпорядкування та ВНЗ першого і другого рівнів акредитації до кінця року, які скерують на оплату енергоносіїв і виплату заробітних плат. Зазначимо, що частина закладів культури перепрофілювалася для поселення внутрішньо переміщених осіб. Зокрема, притулки облаштували у театрах області.
На Яворівщині відкрили 7 закладів культури
18 березня 2019
У Яворівському районі відкрили 7 оновлених установ культури, це народні доми й бібліотеки у с.Завадів, с.Старий Яр, с.Віжомля, бібліотека у с.Чолгині, ще у 23 проведено капітальні й поточні ремонти. Про це прозвітував сьогодні голова Яворівської РДА Ігор Самардак. “На черзі відкриття оновленого Народного дому та бібліотеки у с.Терновиця та завершення будівництва у с.Кожичі й с.Жорниська”, - зазначив очільник району. За його словами, щорічно у липні Яворівщина гостинно приймає учасників Міжнародного фестивалю «Молода Галичина». Започатковано 15 фестивалів районного рівня. Серед яких вже традиційний фестиваль у с.Завадів на вотчині Вербицького «У молитві – музика! У музиці – молитва!», нові – «Великодні гаївки», «Мандруємо Яворівщиною», патріотичної пісні у Краківці. Мистецькі колективи Народних домів Яворівщини є постійними учасниками заходів та концертів у військових частинах, міжнародному миротворчому центрі.
Cтартує прийом заявок на конкурс культурних та медійних обмінів між закладами Львівської та Луганської областей
27 лютого 2018
З 1 березня стартує прийом заявок на конкурс культурних та медійних обмінів між закладами Львівської та Луганської областей Заявки на конкурс можуть подавати: музеї, театри, філармонії, концертні організації, мистецькі колективи, народні доми, заповідники, культурно-просвітницькі центри, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади та мистецькі студії, структурні підрозділи з питань культури райдержадміністрацій та міст обласного значення, а також громадські організації, що діють у галузі культури у співпраці з аналогічними установами, закладами та організаціями Луганської області. Прийом документів до 15 квітня поточного року. Організатором конкурсу є департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації та Асоціація органів місцевого самоврядування "Єврорегіон Карпати – Україна". Із детальнішою інформацією можна ознайомитись тут.
У 2017 році в області відкрили 10 закладів культури
5 лютого 2018
У 2017 році на території області відкрили 3 народних доми, 2 мистецькі школи, 3 музеї та 2 бібліотеки. Про це повідомила сьогодні під час звіту директор департаменту з питань культури, національностей і релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало. “Народні доми відкрили у Пустомитівському, Яворівському та Городоцькому районах, бібліотеки у Трускавці та Давидові. Також запрацював музей історії українського жіночого руху у Львові, музей генерала-хорунжого О. Гасина у с.Конюхів Стрийського району, «Відкритий музей» при музеї ім. А. Шептицького для осіб з інвалідністю”, - зазначила Мирослава Туркало. Окрім цього провели ремонти у 293 Народних домах області. Також цьогоріч вперше закупили музичні інструменти, художні реманенти та технічні засоби для мистецьких шкіл на суму 1 млн гривень. 64 музичні інструменти закупили для 26 шкіл, 34 комплекти технічних засобів для 25 шкіл та 165 комплектів художніх реманентів. Зазначимо, у Львівській області працюють 1387 Народних домів.