Посольство України в Норвегії організувало вечір пам’яті Миколи Радейка
2 жовтня 2020р, Новини. Департамент міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва, Прес-служба ОДА
Посольство України в Королівстві Норвегія провело вечір пам’яті одного з найвизначніших діячів української діаспори, Миколи Радейка. Цьогоріч відзначають 100-річчя від народження українського патріота, очільника першої української організації Норвегії.
У форматі онлайн долучилася до вшанування і Львівщина.
«Львівська облдержадміністрація завжди приділяла велику увагу співпраці з нашими земляками, які проживають на еміграції. Ми позиціонуємо співпрацю з діаспорою, як особливий вагомий сегмент міжнародної співпраці, міжнародної діяльності області і готові надалі її розвивати. Сьогоднішній захід важливий не лише для Львівщини, а й для усіх українців, оскільки демонструє, що наша держава шанує всіх своїх дочок і синів незалежно від того чи проживають вони на території України чи за її межами. Особливо тих, які боролись за незалежність України та її розквіт. Саме таким був Микола Радейко. Він був людиною непересічною, людиною майбутнього і ми пишаємось, що наша земля народила таку велику, потужну особистість », - зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик.
В межах вечора презентують наукові праці присвячені життєвому шляху та громадській діяльності Миколи Радейка в Норвегії.
Також лунатимуть музичні композиції за участю українського художнього колективу «Folke Melodi» та талановитого скрипаля Олександра Зеттерстрема.
Юлія Савостейко
Новини за темою
У військовому ліцеї вшанували подвиг Героїв Крут
29 січня 2020
Сьогодні, 29 січня, у Львівському державному ліцеї з посиленою військово‑фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбувся тематичний вечір з нагоди відзначення 102-ої річниці подвигу Героїв Крут. Ліцеїстів та усіх присутніх привітав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Також участь у заході взяв голова Львівської облради Олександр Ганущин. “Сьогодні особливий день, коли історія закликає нас пам’ятати та шанувати молодих хлопців, які стали Героями. Дивлячись на ліцеїстів, розумію, що держава у надійних руках. Зичу усім цінувати один одного, щоб ми були більш дружні, щирі та сильніші. Щоб ворог зник, а кожна мати чи батько, віддаючи своїх дітей у такий заклад, ніколи не заплакали. Будьте здорові, щасливі та усміхнені”, - зазначив Іван Собко. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у бою під Крутами та воїнів, які загинули в російсько-українській війні. У межах заходу лунали патріотичні пісні та вірші у виконанні ліцеїстів.
У Музеї визвольної боротьби вшанували загиблих учасників АТО
18 квітня 2019
Сьогодні, 18 квітня, у Музеї визвольної боротьби вшанували пам'ять 49-тьох загиблих та померлих учасників АТО, народжених у квітні. Участь у заході взяли родини Героїв АТО, друзі та представники влади. Розпочався захід із хвилини пам’яті та спільної молитви. «Неможливо жити в світі і не страждати. Наше життя дуже часто позначене болем, але не можливо жити без надії, кожен з нас черпає надії від когось близького, для когось це хтось з родичів, для когось це Господь. Кожен з нас за життя переживає якісь труднощі, але, мабуть, у момент найбільшого програшу приходить момент Преображення. Ми ніколи не маємо переставати надіятись. Сьогодні ми всі тут, щоб розділити печаль та журбу, згадати про наших Героїв. Пам`ять про наших захисників ніколи не мине», - звернувся до усіх присутніх ректор Львівської Духовної Семінарії Святого Духа Ігор Бойко. У межах заходу присутні поіменно згадали кожного учасника АТО, народженого у квітні. «Вони йшли на боротьбу заради нас. Наше завдання зробити Україну такою, якою вони хотіли її бачити, щоб ми мали можливість у своїй країні вшановувати наших Героїв і молитися своєю мовою. Наша відповідальність в тому, щоб пам'ятати про захисників, які полягли на полі бою. Наша відповідальність гідно їх вшановувати, ще донедавна ми могли про героїв України говорити тільки на уроках історії, однак тепер Герої у багатьох сім'ях, які живуть поруч з нами. Пам'ятаймо про наших Героїв та їхній подвиг», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської Ода Мирослава Туркало. Спогадами про свого брата Юрія Прихода поділилася сестра Марія. «Кожного дня він поруч зі мною. Нехай він не з нами. Найбільшою його пасією були голуби. Хоч інколи його пристрасті ніхто не розумів, він бачив у цих птахах щось особливе. В пам'яті тих хто його знав, він назавжди залишиться веселим, щирим, відповідальним хлопцем, який готовий прийти на допомогу», - розповіла Марія Прихід. Під час пам’ятного вечора звучали патріотичні та християнські пісні.
Пам'ять Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором
31 січня 2019
Сьогодні, 31 січня, у Музеї визвольної боротьби України, народжених у січні Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором. У заході, який розпочався із хвилини пам’яті та молитви, взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Кожна зустріч із родинами Героїв відбувалася по-різному. Але, мабуть, коли ви залишаєтесь на одинці, ставите собі питання: чи не даремно усе це. Особливо коли поруч нема тих, хто вірить в нашу перемогу. Але знайте, все недаремно. Бог по-особливому відзначає Героїв, які віддали свої життя. Часто війна наздоганяє декого уже тут, після повернення з фронту. Той біль, який ви відчуваєте від втрати, треба розділити. Не сумнівайтесь: все, що залежить від влади, ми зробимо. Але коли вам кажуть, що найголовніше - це мир, знайте, нам не потрібен мир за всяку ціну, нам потрібна перемога. Мир прийде тоді, коли синьо-жовтий прапор замайорить над Донецьком, Луганськом та Севастополем», - звернувся до родин Героїв Олег Синютка. Цього вечора вшанували пам'ять 47 учасників АТО (ООС), які загинули під час бойових дій або померли уже після повернення. «Вшанування пам'яті воїнів - наш обов'язок. Горе, яке прийшло до наших сімей, ми розділяємо з близькими, але водночас ми розділяємо і гордість за наших синів. Вони загинули на полі бою. Воїн, який загинув, захищаючи свою землю, отримає найвищу нагороду на небесах. Ми разом просимо Всевишнього, щоб наша нація більше не мала потреби брати зброї до рук. Герої не плачуть, не плачмо і ми», - зазначила мати майора Андрія Безручака Ганна Безручак. В межах заходу прозвучали «Пісні війни», виступила студія естрадного вокалу «Музика і життя» та зразковий вокально-хореографічного ансамбль «Веселі черевички».
На Львівщині вшанували пам’ять патріарха Любомира
2 Червня 2018
Сьогодні, 2 червня, на Львівщині відбулися заходи, присвячені світлій пам’яті патріарха УГКЦ Любомира (Гузара) - «Патріарх Любомир. Перша річниця народження до неба». У Львівському органному залі відбувся концерт духовної музики. У виконанні хору, оркестру та солістів Заслуженої академічної капели України «Трембіта» прозвучали духовні твори сучасних композиторів: «Світанкова меса» норвежця Ола Г’єйло та «Реквієм для живих» американця Дена Форреста. «Кожному вірянину складно говорити про постать Блаженнішого, бо це не лише ієрарх нашої церкви і моральний авторитет нашого суспільства. Наша церква тримається на праведному Митрополитові Андреєві, Патріархові Йосипі та Блаженішому Любомирові. Вірю, що Блаженіший і зараз перед Господом молиться за нашу церкву, за мир в Україні та за кожного з нас», - зазначив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Блаженніший Любомир був людиною завжди стурбованою тим, як поширювати нашу віру. Він все життя на це поклав. Він любив трудитися. І навіть в похилому віці старався не гаяти часу і працював, не покладаючи рук. Наш сум за його втратою обернувся тріумфом. Адже це був знак здобутку, бо коли людина праведна відходить у вічність він за нас благає Бога», - звернувся до присутніх Митрополит Ігор (Возьняк). Окрім того, в Соборі Св. Юра сьогодні вранці відслужили Архиєрейську Божественну Літургію та панахиду.
На Львівщині відбувся вечір пам`яті Василя Отковича
25 травня 2018
Сьогодні, 25 травня, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Василя Отковича вшанували вечером пам'яті в Дзеркальній залі Львівського національного театру опери і балету ім. С.Крушельницької. У памятному заході взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. "Ми сьогодні згадуємо визначну людину зі своїми життєвими поглядами, зі своїми переконаннями та своїм баченням світу. Ми маємо бути гордими, що жили поряд з ним і могли черпати від нього його позитив та енергію. І зараз ми мусимо бути достойними його пам`яті. Тоді ми зможемо жити, працювати і ростити дітей в сильній українській державі", - зазначив Олег Синютка. Окрім того, вранці відбулась поминальна служба в архикатедральному соборі Святого Юра та заходи з вшанування пам'яті біля могили на Личаківському кладовищі. Довідково: Василь Откович, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, відомий громадський діяч, багатолітній директор Національного музею у Львові, керівник управління культури Львівської обласної державної адміністрації, директор Львівського державного коледжу декоративно-ужиткового мистецтва ім. І.Труша. Його життя і діяльність були нерозривно пов’язані з становленням української культури, збереженням і вивченням мистецької спадщини, розвитком музейництва в Україні, удосконаленням структури управління культурними процесами та розвитком мистецької освіти. Його смерть стала великою втратою для сім'ї та громадськості міста Львова.
На Львівщині вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні
3 травня 2018
Сьогодні, 3 травня, у Музеї визвольної боротьби проектом “День народження Героя Небесної Сотні” вшанували пам’ять Володимира Топія та Богдана Вайду – майданівців, які загинули у боротьбі за Україну. Фотографії Героїв, патріотичні пісні, сльози на очах у присутніх – вечір пам’яті об’єднав рідних загиблих майданівців, їхніх друзів, учнів шкіл, у яких навчались герої, а також небайдужих львів’ян. «Львівщина заплатила найвищу ціну під час Революції Гідності і платить чималу ціну зараз, під час війни на сході країни. Кожен, мабуть, розмірковував, чому так відбувається. Це через те, що Господь поклав на нас велику відповідальність: перед людьми, державою і нашим майбутнім. Ще більша відповідальність лягла на сімї наших героїв. Усвідомлення цієї відповідальності треба перетворити на користь. Пам’ятайте, що від вашого слова, від вашої думки і від вашого погляду залежатиме доля і майбутнє нашої держави», - наголосив голова Львівської ОДА Олег Синютка. Дружина Героя Небесної Сотні Володимира Топія Леся Топій поділилася з присутніми спогадами про чоловіка, який загинув, допомагаючи гасити вогонь у Будинку профспілок. Цьогоріч, 26 квітня, майданівцю б виповнилося 63 роки. «Чоловік завжди любив дітей, хотів, щоб їх було багато, щоб лунав дитячий сміх. Я вдячна йому за його постійну підтримку, турботу, безвідмовіність. Ми разом берегли традиції, передавали їх внукам. Не можу сьогодні сказати, що Герої Небесної Сотні – це звичайні прості люди. То були обрані люди. Вони ціною свого життя змінили наше бачення світу, своєї державності і навіть самих себе. Тепер коли ми говорим «Героям слава» зовсім по-іншому сприймаємо ці слова. До нас приходить розуміння, що ми маємо право і можливості жити у незалежній вільній та сильній державі», - зазначила Леся Топій. Під час заходу звучали патріотичні пісні у виконанні Назарія Савка та інших виконавців.
У театрі імені Марії Заньковецької вшанували Героїв України
21 квітня 2018
Сьогодні, 21 квітня, у театрі імені Марії Заньковецької відбувся «Вечір пам’яті Героїв України». Розпочали захід хвилиною мовчання і спільною молитвою за полеглих та за здоров’я учасників війни. До присутніх звернувся голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Ми сьогодні віддаємо шану тим, хто встав на захист нашої держави, не побоявшись війни, смерті. Сьогодні у цьому залі ті, для кого патріотизм – не просто слова, а переконання, які доводилось відстоювати кров'ю і стражданнями. Хочу, щоб у цьому залі сьогодні не було сліз. Бо, як написано до нас «Плач не дав свободи ще нікому, а хто борець, той здобуває світ». Лише вірою, переконаннями, твердістю, плечем до плеча, серцем до серця ми обов’язково переможемо, адже за нами ті хлопці, які дивляться на нас із небес», - зазначив Олег Синютка. Очільник Львівщини нагородив орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно) Василя Пашка, нагороду отримала мати Тетяна Пашко. Олег Синютка також вручив відзнаки Президента України «За гуманітарну участь в антитерористичній операції» та подяки голови Львівської ОДА. Опісля розпочали творчу частину заходу. У програмі – виступ хору Народного дому с. Лани, гурту «Мальдіви», танцювальної студії «Едельвейс», народного вокального ансамблю «Лілея», Заслуженого артиста України Олега Стадника, Олександра Рожка, Софії Федини та інших. Організатори заходу - «Спілка матері миру» на чолі із головою Вірою Швед.
Проектом “День народження Героя Небесної Сотні” вшанували пам’ять Володимира Бойківа та Миколи-Олега Паньківа
6 лютого 2018
Сьогодні, 6 лютого, у Музеї визвольної боротьби вшанувавали пам’ять Героїв Небесної Сотні Володимира Бойківа та Миколи-Олега Паньківа. Вечір спогадів розпочали із гімну Майдану "Пливе кача по Тисині", опісля школярі запалили свічки біля стенду з фотографіями Героїв. Заступник голови Львівської облдержадміністрації Ірина Гримак зазначила, що пам'ять про Героїв не згасне ніколи. “Сьогодні величне свято і сьогодні ми, як частинка великої української родини, яка ніколи не підкоряється, яка пліч-о-пліч стоїть на боротьбі з викликами, які доля посилає нам, маємо гордитися, що серед нас були і ті, які сьогодні є у вічності і пам'ять про них не згасне ніколи, - наголосила Ірина Гримак. - У страшний місяць лютий 2014 року ці молоді хлопці душу і тіло поклали за нашу свободу і незалежність країни. Але сьогоднішнє свято – це радість для героїв, бо їх душі, зігріті нашою пам’яттю, я переконана, радіють, бо на їх день народження завітало стільки людей. Титанічна праця багатьох людей держави загалом все робить для того, щоб ми в один день зрозуміли і відчули, що не дарма ці усмішки згасли на обличчі, але ті душі знайшли спокій на небесах і будуть відчувати, що ми гідні називатись українцями, які своїми справами віддали свій борг”. Мати Героя Небесної Сотні Миколи-Олега Паньківа Марія Костецька поділилась з присутніми спогадами про сина та його останню поїздку на Майдан. “Сьогодні день народження мого сина. Він дуже любив цей день, коли ми були на останньому дні народженні Олег був щасливий, тоді якраз повернувся з Майдану, розповідав різні історії. 18 лютого 2014 року я дізналась, що син знову їде на Майдан, зателефонувала сказати, щоб не їхав, а він мені каже: “Я не поїду, інші, а ти подумала, у якій країні житимуть мої діти?”. 20 лютого я телефоную до сина і кажу - там стріляють, а він у відповідь: “Мамо, скільки цього життя”. Це були останні його слова. Одна куля і у нашій родині закінчився сміх, радість. Минулого чотири роки, але біль не згасає, він стає лише сильнішим”, - розповіла Марія Костецька. Як зазначила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало, проект “День народження Героя Небесної Сотні” створили, щоб українських героїв вшановували не в окремі дати, а пам’ятали про них повсякчас. “Цим проектом кожен день народження Героїв Небесної Сотні з Львівщини буде відзначений на високому рівні, ми залучаємо різні середовища, від школи, де навчались Герої, до колег, друзів, родини і звичайно - мистецький супровід. Таким чином ми популяризуємо нашу українську історію та її творців”, - наголосила Мирослава Туркало. Під час заходу звучали патріотичні пісні у виконанні Софії Федини, Зиновія Медюха та інших українських співаків і композиторів.
"Герої Крут - це сила і перемога нашої нації", - Олег Синютка під час відзначення 100-річчя бою під Крутами
29 січня 2018
Сьогодні, 29 січня, у Гарнізонному храмі святих Петра і Павла відбувся вечір пам’яті з нагоди 100-річчя бою під Крутами. Захід розпочали з молитви та виконання Державного Гімну України. “Я думаю, це символічно, що 100-річчя бою під Крутами ми відзначаємо у Гарнізонному храмі, де третій рік поспіль прощаємось з новітніми героями, таким ж синами нашої Вітчизни, як і хлопці, які 100 років тому стали у боротьбі з ворогом. Ми, українці ХХІ століття, чітко зрозуміли - у цьому світі, у боротьбі рахуються тільки з сильними, а сильні повинні мати свою армію, своє навчене професійне військо, повинні вірити у себе і свою перемогу. Я б дуже хотів, щоб так як ми сьогодні повірили у наших воїнів, так само ми б і зрозуміли, що 25 років плачу, у тому числі за крутянами, - це наша велика помилка, бо ці хлопці не плакали, не були жертвами. Вони повстали за те, щоб за їх спинами можна було сформувати новітнє військо, ці хлопці повстали за те, щоб на їхній пам'яті вчились новітні герої, наголосив голова Львівської ОДА Олег Синютка. - Ці хлопці - це сила нашої нації, перемога нашої нації, це наша надія, як і сьогодні Збройні Сили України. Велика біда, що тоді з цими хлопцями не стали тисячі і сотні тисяч. Сьогодні плече до плеча ми можемо стати разом не лише проти окупанта, а й тут, всередині країни, за те, щоб порозумітись між собою, щоб ми жили добре, заможно у нашій країні і щоб ми шанували нашу пам'ять, пам'ять справжніх українських військових, які стали першими українськими кіборгами”. Опісля присутні виконали Гімн націоналістів та патріотичні пісні. Також пам'ять загиблих героїв вшанували патріотичним флешмобом на площі перед Гарнізонним храмом святих Петра і Павла.