"Герої Крут - це сила і перемога нашої нації", - Олег Синютка під час відзначення 100-річчя бою під Крутами
29 січня 2018р, Новини. Департамент з питань культури, національностей та релігій, Департамент комунікацій та внутрішньої політики, Прес-служба ОДА
Сьогодні, 29 січня, у Гарнізонному храмі святих Петра і Павла відбувся вечір пам’яті з нагоди 100-річчя бою під Крутами.
Захід розпочали з молитви та виконання Державного Гімну України.
“Я думаю, це символічно, що 100-річчя бою під Крутами ми відзначаємо у Гарнізонному храмі, де третій рік поспіль прощаємось з новітніми героями, таким ж синами нашої Вітчизни, як і хлопці, які 100 років тому стали у боротьбі з ворогом. Ми, українці ХХІ століття, чітко зрозуміли - у цьому світі, у боротьбі рахуються тільки з сильними, а сильні повинні мати свою армію, своє навчене професійне військо, повинні вірити у себе і свою перемогу. Я б дуже хотів, щоб так як ми сьогодні повірили у наших воїнів, так само ми б і зрозуміли, що 25 років плачу, у тому числі за крутянами, - це наша велика помилка, бо ці хлопці не плакали, не були жертвами. Вони повстали за те, щоб за їх спинами можна було сформувати новітнє військо, ці хлопці повстали за те, щоб на їхній пам'яті вчились новітні герої, наголосив голова Львівської ОДА Олег Синютка. - Ці хлопці - це сила нашої нації, перемога нашої нації, це наша надія, як і сьогодні Збройні Сили України. Велика біда, що тоді з цими хлопцями не стали тисячі і сотні тисяч. Сьогодні плече до плеча ми можемо стати разом не лише проти окупанта, а й тут, всередині країни, за те, щоб порозумітись між собою, щоб ми жили добре, заможно у нашій країні і щоб ми шанували нашу пам'ять, пам'ять справжніх українських військових, які стали першими українськими кіборгами”.
Опісля присутні виконали Гімн націоналістів та патріотичні пісні. Також пам'ять загиблих героїв вшанували патріотичним флешмобом на площі перед Гарнізонним храмом святих Петра і Павла.
Новини за темою
Учнівська та студентська молодь долучилась до онлайн-лекції з нагоди річниці бою під Крутами
29 січня 2021
Сьогодні, 29 січня, департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА провів онлайн-зустріч «Крути: боротьба триває…». Захід присвячений відзначенню 103-ї річниці бою під Крутами. Як розповіли у департаменті, формат зумовлений карантинними обмеженнями, проте саме онлайн-зустріч дозволила залучити ма йже три сотні учасників. Говорили про історію визначного протистояння, його передумови та наслідки для України. Так, про історичний хід бою розповів кандидат історичних наук та доцент кафедри історії, музеєзнавства і культурної спадщини Національного університету «Львівська політехніка» Іван Хома. «Молоді хлопці, які ще тиждень тому були студентами та сиділи в аудиторіях, як тільки почули, що є загроза української державності та столиці нашої країни, не задумуючись пішли добровольцями. І саме вони, 29 січня 2021 року опинились на станції Крути» - зазначив він. Розмовляли, також про те, як важливо пам’ятати героїчне минуле наших предків та саме їх здобутками гартувати бойовий дух військовослужбовців, які сьогодні на сході нашої країни захищають кордони. «Втілювати пам’ять про Героїв, які боронили й боронять нашу країну необхідно називаючи на їхню честь вулиці, парки, сквери, навчальні заклади, де вони навчались, формуючи так історичну пам’ять нашої нації», - зазначив директор «Будинку воїна», старший лейтенант запасу, учасник російсько-української війни у 2014‑15 роках Олег Височанський. Заступниця голови ГО «Апостольська Чота» та учасник благодійного фонду «Із янголом на плечі» Уляна Греділь поділилась власними думками щодо національно-патріотичного виховання дітей та молоді. «Важливо зрозуміти, що нашу молодь необхідно зацікавити вивчати свою історію, розвивати власні патріотизм та духовність. Бо саме молодь, юні хлопці та дівчата, тоді пожертвували собою, виборюючи нашу незалежність. Чи готовий кожен з нас, зараз зробити те саме: кинути все і піти захищати свою країну? Подумайте…», - зазначила вона. Участь в онлайн-лекції взяли приблизно 300 осіб, зокрема шкільна та студентська молодь. «Не може не тішити, що так багато учасників долучились до нашого заходу. Звісно, карантин вніс свої корективи. Разом з тим, завдяки сучасним засобам комунікації дуже багато людей змогли сьогодні почути важливі факти про бій під Крутами, його важливість в історії боротьби України за власну незалежність, патріотизм і національно-патріотичне виховання. Бій під Крутами - одна з найгероїчніших сторінок перших визвольних змагань, приклад незламності та мужності. І дуже важливо пам’ятати про цей подвиг», - зазначив керівник департаменту Андрій Ковальський. Повну трансляцію лекції, можна переглянути на сторінці департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА у соціальній мережі Facebook за посиланням. Нагадаємо, сьогодні, пам’ять Героїв Крут вшанували і на Личаківському кладовищі. Участь у заході взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький. Наталя Калакун
На Личаківському кладовищі вшанували пам’ять Героїв Крут
29 січня 2021
Сьогодні, 29 січня, у Львові відзначили 103-ю річницю подвигу Героїв Крут. Урочисті заходи, присвячені вшануванню київських студентів і бійців вільного козацтва, які загинули в 1918 році під час бою з більшовицькою армією Михайла Муравйова, відбулися на Личаківському кладовищі. «Неодноразово саме студентська молодь самовіддано та завзято ставала на захист майбутнього нашої держави. Cаме вона була одним із основних рушіїв змін у нашій країні. Революція на граніті, Помаранчева революція, Революція Гідності були б неможливими без участі студентства. Вони «писали» історію сучасної України. Теперішня молодь несе в собі дух поколінь, які століттями боролись за нашу країну. І сьогодні ми згадуємо одну з найгероїчніших сторінок перших визвольних змагань – Бій під Крутами. Ми звикли чути, що Крути – це поразка і покладені намарно життя. Однак сьогодні маємо говорити про інше – героїчний контекст тих подій. Крутянці – це приклад незламності та мужності. Приклад кількасот простих хлопців, які не побоялися виступити проти кількатисячної армії ворога. Серед крові та заліза вони засвідчили свою любов до України. Це воїни, для яких честь та батьківщина не були простими словами. Приклад цих молодих хлопців має надихати усіх нас у боротьбі проти того ж самого ворога, що і сто років тому. Але найбільшим нашим обов’язком є пам’ятати про їх подвиг. Подвиг, пам'ять про який наш народ проніс через десятиліття більшовицької окупації. І яка намагалась стерти усіляку згадку про них. Але так і не змогла. Слава Героям Крут! Слава сучасним захисникам! Слава Україні!», - сказав голова Львівської ОДА Максим Козицький. Опісля відбулася поминальна молитва за полеглими у цьому бою. Представники влади та громадськості поклали квіти до могил учасників легендарного бою під станцією Крути Ігоря Лоського та Андрія Лазаренка.
Президент вшанував пам’ять Героїв Крут
29 січня 2021
Президент України Володимир Зеленський взяв участь у церемонії вшанування пам’яті Героїв Крут. Глава держави поклав квіти до пам’ятного хреста Героям Крут на Аскольдовій могилі у Києві. Пам’ять загиблих ушанували хвилиною мовчання. Після цього пролунав Державний гімн України. Воїни почесної варти відсалютували з особистої зброї та пройшли урочистим маршем біля пам’ятного хреста. Також Президент встановив лампаду до могил Героя України Олександра Клітинського, який загинув у Будинку профспілок під час Революції Гідності, та загиблого у боях за Іловайськ кавалера ордена Данила Галицького Маркіяна Паславського. «Для України тепер і понад сто років тому загроза однакова. Захисники держави виконували в бою під Крутами по суті те саме завдання, що й нині військові під Мар'їнкою. Хоча умови неоднакові – ми ж тепер справді міцніші. Наші мрії вже трохи інші, бо маємо багато з того, про що у 1918-му попередні покоління й думати не сміли», – сказав Глава держави. Президент закликав і сьогодні, під час політичних протистоянь, не забувати про честь і щирість, з якими захищали й захищають українці свою державу – чи то під Крутами, чи на Донбасі. Також Володимир Зеленський взяв участь у молебні у церкві Святого Миколая на Аскольдовій могилі. До церемонії вшанування також долучилися Голова Верховної Ради Дмитро Разумков, Прем’єр-міністр Денис Шмигаль та керівник Офісу Президента Андрій Єрмак. Довідка. Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином). Українські сили налічували близько 1000 осіб та складалися зі старшин і курсантів 1-ї Київської військової школи ім. Б. Хмельницького, 115-130 студентів першої сотні Студентського куреня та добровольців з Вільного козацтва («Курінь смерті»). Більшовицькі сили в районі Крут – це близько 6 тис. солдатів та балтійських матросів, безпосередню участь у бою взяли до 3 тис. бійців. Бій під Крутами закінчився організованим відступом українських частин на потязі. Втрати українців, за різними даними, становили від 80 до 100 загиблих. На думку дослідників, загальні втрати росіян могли становити до 1500 убитих і поранених. Під час бою більшовики взяли в полон сімох поранених студентів, ще 27 студентів потрапили до рук більшовиків, відступаючи в темряві. Їх катували, а потім стратили. Тіла убитих поховав місцевий священик на кладовищі с. Печі. Пізніше їх було з почестями перепоховано на Аскольдовій могилі у Києві.
Львівські ліцеїсти презентували пісню на честь Героїв Крут (відео)
28 січня 2021
До 103-ї річниці історичного бою під Крутами львівські ліцеїсти-крутяни підготували музичний кліп. Пісню та відеоролик «У полі під Крутами» записали за участю особового складу Львівського державного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Крут, креативної команди VIVIDPRO, фотомисткині Вікторії Істоміної. Автор слів і музики — львівський бард-композитор Олександр Шевченко. Співаки й виконавці ігрових ролей у кліпі — військові ліцеїсти Борис Загорулько, Захар Бойко, Владислав Пірожок.
«Крути: боротьба триває…» - для молоді Львівщини проведуть онлайн-зустріч
26 січня 2021
29 січня 2021 року в Україні відзначатимуть 103-тю річницю бою під Крутами - одного із знакових протистоянь українців проти більшовицького режиму в історії державотворення нашої країни. У цей день департамент внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації запрошує долучитись усіх охочих до цікавої та змістовної розмови. Історик, учасник російсько-української війни та громадська діячка розкажуть про історичний аспект легендарного бою під Крутами, сучасні виклики та перспективи, які постають перед нашою державою. А також про те, наскільки важливо гартувати патріотизм молодого покоління на історичних здобутках наших Героїв. Спікерами онлайн-лекції «Крути: боротьба триває…» будуть: Іван Хома – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії, музеєзнавства і культурної спадщини Національного університету «Львівська політехніка»; Олег Височанський – директор Комунального закладу Львівської обласної ради «Будинок воїна», старший лейтенант запасу, учасник російсько-української війни у 2014-15 роках; Уляна Греділь – заступниця голови ГО «Апостольська Чота», учасник благодійного фонду «Із янголом на плечі». Дата: 29 січня 2021 року. Час: 12.00 год. Місце: на платформі ZOOM. Посилання для участі: https://us02web.zoom.us/j/89878655023 Трансляція лекції, також відбуватиметься в реальному часі на сторінці Департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської ОДА у соціальній мережі Facebook. Долучайтесь! Буде цікаво та пізнавально! Фото: з фільму "Крути 1918". Наталія Калакун
Посольство України в Норвегії організувало вечір пам’яті Миколи Радейка
2 жовтня 2020
Посольство України в Королівстві Норвегія провело вечір пам’яті одного з найвизначніших діячів української діаспори, Миколи Радейка. Цьогоріч відзначають 100-річчя від народження українського патріота, очільника першої української організації Норвегії. У форматі онлайн долучилася до вшанування і Львівщина. «Львівська облдержадміністрація завжди приділяла велику увагу співпраці з нашими земляками, які проживають на еміграції. Ми позиціонуємо співпрацю з діаспорою, як особливий вагомий сегмент міжнародної співпраці, міжнародної діяльності області і готові надалі її розвивати. Сьогоднішній захід важливий не лише для Львівщини, а й для усіх українців, оскільки демонструє, що наша держава шанує всіх своїх дочок і синів незалежно від того чи проживають вони на території України чи за її межами. Особливо тих, які боролись за незалежність України та її розквіт. Саме таким був Микола Радейко. Він був людиною непересічною, людиною майбутнього і ми пишаємось, що наша земля народила таку велику, потужну особистість », - зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик. В межах вечора презентують наукові праці присвячені життєвому шляху та громадській діяльності Миколи Радейка в Норвегії. Також лунатимуть музичні композиції за участю українського художнього колективу «Folke Melodi» та талановитого скрипаля Олександра Зеттерстрема. Юлія Савостейко
У військовому ліцеї вшанували подвиг Героїв Крут
29 січня 2020
Сьогодні, 29 січня, у Львівському державному ліцеї з посиленою військово‑фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбувся тематичний вечір з нагоди відзначення 102-ої річниці подвигу Героїв Крут. Ліцеїстів та усіх присутніх привітав заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Також участь у заході взяв голова Львівської облради Олександр Ганущин. “Сьогодні особливий день, коли історія закликає нас пам’ятати та шанувати молодих хлопців, які стали Героями. Дивлячись на ліцеїстів, розумію, що держава у надійних руках. Зичу усім цінувати один одного, щоб ми були більш дружні, щирі та сильніші. Щоб ворог зник, а кожна мати чи батько, віддаючи своїх дітей у такий заклад, ніколи не заплакали. Будьте здорові, щасливі та усміхнені”, - зазначив Іван Собко. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у бою під Крутами та воїнів, які загинули в російсько-українській війні. У межах заходу лунали патріотичні пісні та вірші у виконанні ліцеїстів.
У Музеї визвольної боротьби вшанували загиблих учасників АТО
18 квітня 2019
Сьогодні, 18 квітня, у Музеї визвольної боротьби вшанували пам'ять 49-тьох загиблих та померлих учасників АТО, народжених у квітні. Участь у заході взяли родини Героїв АТО, друзі та представники влади. Розпочався захід із хвилини пам’яті та спільної молитви. «Неможливо жити в світі і не страждати. Наше життя дуже часто позначене болем, але не можливо жити без надії, кожен з нас черпає надії від когось близького, для когось це хтось з родичів, для когось це Господь. Кожен з нас за життя переживає якісь труднощі, але, мабуть, у момент найбільшого програшу приходить момент Преображення. Ми ніколи не маємо переставати надіятись. Сьогодні ми всі тут, щоб розділити печаль та журбу, згадати про наших Героїв. Пам`ять про наших захисників ніколи не мине», - звернувся до усіх присутніх ректор Львівської Духовної Семінарії Святого Духа Ігор Бойко. У межах заходу присутні поіменно згадали кожного учасника АТО, народженого у квітні. «Вони йшли на боротьбу заради нас. Наше завдання зробити Україну такою, якою вони хотіли її бачити, щоб ми мали можливість у своїй країні вшановувати наших Героїв і молитися своєю мовою. Наша відповідальність в тому, щоб пам'ятати про захисників, які полягли на полі бою. Наша відповідальність гідно їх вшановувати, ще донедавна ми могли про героїв України говорити тільки на уроках історії, однак тепер Герої у багатьох сім'ях, які живуть поруч з нами. Пам'ятаймо про наших Героїв та їхній подвиг», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської Ода Мирослава Туркало. Спогадами про свого брата Юрія Прихода поділилася сестра Марія. «Кожного дня він поруч зі мною. Нехай він не з нами. Найбільшою його пасією були голуби. Хоч інколи його пристрасті ніхто не розумів, він бачив у цих птахах щось особливе. В пам'яті тих хто його знав, він назавжди залишиться веселим, щирим, відповідальним хлопцем, який готовий прийти на допомогу», - розповіла Марія Прихід. Під час пам’ятного вечора звучали патріотичні та християнські пісні.
Пам'ять Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором
31 січня 2019
Сьогодні, 31 січня, у Музеї визвольної боротьби України, народжених у січні Героїв АТО вшанували пам’ятним вечором. У заході, який розпочався із хвилини пам’яті та молитви, взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Кожна зустріч із родинами Героїв відбувалася по-різному. Але, мабуть, коли ви залишаєтесь на одинці, ставите собі питання: чи не даремно усе це. Особливо коли поруч нема тих, хто вірить в нашу перемогу. Але знайте, все недаремно. Бог по-особливому відзначає Героїв, які віддали свої життя. Часто війна наздоганяє декого уже тут, після повернення з фронту. Той біль, який ви відчуваєте від втрати, треба розділити. Не сумнівайтесь: все, що залежить від влади, ми зробимо. Але коли вам кажуть, що найголовніше - це мир, знайте, нам не потрібен мир за всяку ціну, нам потрібна перемога. Мир прийде тоді, коли синьо-жовтий прапор замайорить над Донецьком, Луганськом та Севастополем», - звернувся до родин Героїв Олег Синютка. Цього вечора вшанували пам'ять 47 учасників АТО (ООС), які загинули під час бойових дій або померли уже після повернення. «Вшанування пам'яті воїнів - наш обов'язок. Горе, яке прийшло до наших сімей, ми розділяємо з близькими, але водночас ми розділяємо і гордість за наших синів. Вони загинули на полі бою. Воїн, який загинув, захищаючи свою землю, отримає найвищу нагороду на небесах. Ми разом просимо Всевишнього, щоб наша нація більше не мала потреби брати зброї до рук. Герої не плачуть, не плачмо і ми», - зазначила мати майора Андрія Безручака Ганна Безручак. В межах заходу прозвучали «Пісні війни», виступила студія естрадного вокалу «Музика і життя» та зразковий вокально-хореографічного ансамбль «Веселі черевички».
На Львівщині тематичним вечором відзначили 101-у річницю подвигу Героїв Крут
29 січня 2019
Сьогодні, 29 січня, у Львівському державному ліцеї з посиленою військово‑фізичною підготовкою імені Героїв Крут відбувся тематичний вечір з нагоди відзначення 101-ої річниці подвигу Героїв Крут. Ліцеїстів та усіх присутніх привітав перший заступник голови Львівської ОДА Ростислав Замлинський. “Більше ста років тому на теренах України відбувалася визвольна боротьба, події столітньої давності увінчались Актом проголошення Злуки ЗУНР та УНР. Тоді близько 600 людей взяли зброю в руки, українські патріоти, молоді за віком без сумніву вирішили відстояти кордони держави і не дати можливості більшовицькому агресору досягти мети. Історична тяглість до творення країни має відбитки сьогодення, п’ятий рік триває агресія з боку Росії і молоді хлопці та дівчата боронять нашу землю. Зокрема, це і вихованець цього ліцею Устим Голоднюк, який є Героєм Небесної Сотні і прикладом для кожного з нас. У нас є розуміння, яку країну ми будуємо, ми маємо кількасоттисячну армію, що нас обороняє, маємо єдність усього демократичного світу і прагнення у велику європейську сім'ю та бути членами Північноатлантичного оборонного альянсу. У цьому є заслуга кожного українця, дипломатії і результат роботи Президента України Петра Порошенка",- зазначив Ростислав Замлинський. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять полеглих у бою під Крутами, у боях за Україну в 20-му столітті та воїнів, які загинули в російсько-українській війні з 2014 року. У межах заходу лунали патріотичні пісні та вірші у виконанні ліцеїстів, а також доповідь «Міфи та вигадки про бій під Крутами».
На Львівщині вшанували пам’ять патріарха Любомира
2 Червня 2018
Сьогодні, 2 червня, на Львівщині відбулися заходи, присвячені світлій пам’яті патріарха УГКЦ Любомира (Гузара) - «Патріарх Любомир. Перша річниця народження до неба». У Львівському органному залі відбувся концерт духовної музики. У виконанні хору, оркестру та солістів Заслуженої академічної капели України «Трембіта» прозвучали духовні твори сучасних композиторів: «Світанкова меса» норвежця Ола Г’єйло та «Реквієм для живих» американця Дена Форреста. «Кожному вірянину складно говорити про постать Блаженнішого, бо це не лише ієрарх нашої церкви і моральний авторитет нашого суспільства. Наша церква тримається на праведному Митрополитові Андреєві, Патріархові Йосипі та Блаженішому Любомирові. Вірю, що Блаженіший і зараз перед Господом молиться за нашу церкву, за мир в Україні та за кожного з нас», - зазначив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Блаженніший Любомир був людиною завжди стурбованою тим, як поширювати нашу віру. Він все життя на це поклав. Він любив трудитися. І навіть в похилому віці старався не гаяти часу і працював, не покладаючи рук. Наш сум за його втратою обернувся тріумфом. Адже це був знак здобутку, бо коли людина праведна відходить у вічність він за нас благає Бога», - звернувся до присутніх Митрополит Ігор (Возьняк). Окрім того, в Соборі Св. Юра сьогодні вранці відслужили Архиєрейську Божественну Літургію та панахиду.
На Львівщині відбувся вечір пам`яті Василя Отковича
25 травня 2018
Сьогодні, 25 травня, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Василя Отковича вшанували вечером пам'яті в Дзеркальній залі Львівського національного театру опери і балету ім. С.Крушельницької. У памятному заході взяв участь голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. "Ми сьогодні згадуємо визначну людину зі своїми життєвими поглядами, зі своїми переконаннями та своїм баченням світу. Ми маємо бути гордими, що жили поряд з ним і могли черпати від нього його позитив та енергію. І зараз ми мусимо бути достойними його пам`яті. Тоді ми зможемо жити, працювати і ростити дітей в сильній українській державі", - зазначив Олег Синютка. Окрім того, вранці відбулась поминальна служба в архикатедральному соборі Святого Юра та заходи з вшанування пам'яті біля могили на Личаківському кладовищі. Довідково: Василь Откович, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, відомий громадський діяч, багатолітній директор Національного музею у Львові, керівник управління культури Львівської обласної державної адміністрації, директор Львівського державного коледжу декоративно-ужиткового мистецтва ім. І.Труша. Його життя і діяльність були нерозривно пов’язані з становленням української культури, збереженням і вивченням мистецької спадщини, розвитком музейництва в Україні, удосконаленням структури управління культурними процесами та розвитком мистецької освіти. Його смерть стала великою втратою для сім'ї та громадськості міста Львова.