Зберегти пам’ятки та запросити інвестора: чим департамент архітектури може допомогти ОТГ?

31 грудня 2020р, Новини. Департамент архітектури та розвитку містобудування, Прес-служба ОДА

Архітектура та містобудування - підрозділи, які мають бути у новостворених районних державних адміністраціях. Про це йдеться у постанові щодо структурних підрозділів ОДА та РДА, яку днями ухвалив Уряд України. На Львівщині, у результаті децентралізації, районів буде сім, а громад - 73. Кожна з них має розробити історико-архітектурний опорний план та Генплан, на території майже кожної є пам’ятки архітектури місцевого та національного значення, або й об’єкти, які заслуговують пам’ятками називатися. Дати раду з усім цим, громадам готові допомагати фахівці департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА.

Зберегти

“Ми маємо досвід проведення “кущових” семінарів у районах. У кожному районі був відповідальний за спадщину. Так само має бути в ОТГ. Проте зараз законодавство цього не вимагає. Ми будемо пропонувати зміни, однак вже зараз просимо громади ставитися до спадщини відповідально і таку людину, яка цим буде займатися, передбачити у своєму штатному розписі”, - зазначає фахівець управління охорони об’єктів культурної спадщини департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Ганна Харун.

Також Ганна Харун наголошує, що Україні варто керуватися досвідом Європи, або тієї є Польщі. Громади мають розуміти, що спадщина - це ресурс.

“На рівні кожної гміни у Польщі є пам’яткоохоронець. Може не в кожній громаді є стільки пам’яток, але більшість території Львівщини теж потребує такого досвіду. І кілька років поспіль ми їздили до Польщі. Брали голів громад та архітекторів, вивчали їхній досвід збереження спадщини та реставрації. Якщо перейметься один голова  з п’яти - це вже перемога. Один може стати прикладом для багатьох. Зазвичай, після таких поїздок так і було. Хтось один завжди звертався потім по допомогу, питав, як відреставрувати, як зберегти, як залучити туристів”, - продовжує експертка. 

Зі свого боку департамент пропонує громадам організувати навчання щодо законодавства у сфері спадщини та містобудування, розказати про нові державні будівельні норми, зокрема, в галузі реставрації, разом порадитися, що робити з пам’ятками, які потребують ревіталізації. Так само важливою є тема паспортизації, укладення охоронних договорів та підвищення туристичної привабливості в контексті пам’яток.

Окремо, каже фахівчиня, варто провести навчання щодо державних будівельних норм у галузі реставрації, окремо розповісти про паспортизація і охоронні угоди, можливості фінансування спадщини тощо.

Запланувати

Крім спадщини, у департаменті архітектури Львівської ОДА готові допомагати громадам з розробкою історико-архітектурних опорних планів. 
“Є багато міст і громад, які не мають історико-архітектурних опорних планів. Вони про це не надто переживають. І тут не треба людей лякати законами. Спершу їх варто зібрати - розповісти, що це, для чого і де замовити. Просто без історико-архітектурного опорного плану найчастіше виникають хаотичні забудови, потім довгі судові процеси. Тому краще раз виготовити цей документ, який буде частиною Генплану, і тоді можна спокійніше жити. Тоді ти розумієш, де в тебе має прийти інвестор, куди підвести комунікації, а де можна відводити землю під житлову забудову, якою вона має бути. Також такі навчання потрібні, щоб містобудівна рада по кілька разів не завертала створені проєкти історико-архітектурних опорних планів на доопрацювання”, - розповідає Ганна Харун.

Зібрати разом усі дані

Як досягнути прозорості прийняття рішень та усунути ризики корупції у кадастрі, містобудуванні та багатох різних напрямах відразу? Кожна людина в громаді має право знати, де, кому і для яких потреб виділяють землю. Кожна громада має бути зацікавлена, аби потенційний інвестор міг в інтернеті переглянути, які площі, на яких умовах пропонує йому та чи інша ОТГ, які тут проходять автошляхи та ніші комунікації.

“На офіційних сайтах органів державної влади та органів місцевого самоврядування мають бути розміщені генеральні плани населених пунктів, детальні плани територій та плани зонування. Геоінформаційна система містобудівного кадастру дозволяє на практиці використовувати ті чи інші реєстри даних і карт, порівнювати, аналізувати. І робити це дуже швидко. На Львівщині такий портал ми розробили 2014-го року, а перший етап реалізації пілотного проєкту “ГІС – як дієвий інструмент розвитку ОТГ” стартував у 2018-у. В ньому взяли участь Давидівська, Мурованська і Ходорівська громади. Тепер цю практику можемо поширювати на всі 73 ОТГ”, - каже  начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрія Сало. 

“Ми готові ділитися інформацією та досвідом, готові допомагати творити результативні структури профільних відділів на місцях та співпрацювати на всіх рівнях. Також нам надалі потрібна буде якісна співпраця з громадами, де ми будемо реалізовувати об’єкти обласної програми заходів щодо збереження культурної спадщини та розвитку туристичної привабливості. І, звичайно, вже починаємо співпрацю щодо напрацювання заявок на конкурс президентської програми “Велика реставрація”, - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

 

 

 

 

Ключові слова:

архітектураОТГ

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook