Замки, костели та палаци: 16 архітектурних об’єктів Львівщини отримали програми ревіталізації

23 вересня 2021р, Новини. Департамент архітектури та розвитку містобудування, Прес-служба ОДА

Відтепер 16 пам’яток Львівщини відтепер мають програми ревіталізації. Документи є візією майбутнього використання об’єктів та їх включення до життя місцевих громад. 

Презентація програм відбулась сьогодні у Давидівській громаді, на території якої костел у Годовиці та історико-культурний заповідник «Древній Звенигород».

Йдеться про такі знакові пам’ятки: 

 1. Пам’ятка археології національного значення «Городище літописного міста Звенигорода»
 2. Замок XV-XVII ст. у с. Свірж
 3. Замок XVІІ ст. у с. Старе Село
 4. Замок-палац XVI-XVII ст. у смт. Поморяни
 5. Замковий комплекс (палац з казематами) у м. Броди
 6. Монастирський храм з дзвіницею XV-XVIII ст. в смт. Підкамінь
 7. Палац Потоцьких кін. ХІХ ст. в с. Тартаків
 8. Палацово-парковий комплекс «Садиба баронів Гредлів» у м. Сколе
 9. Ратуша XVІІІ ст. у м. Добромиль
 10. Костел 1758 р. у с. Годовиця
 11. Костел ХVІІ ст. Різдва Богородиці у м. Комарно
 12. Костел Успіння Пресвятої Діви Марії у с. Білий Камінь
 13. Церква Різдва Пресвятої Богородиці XVI ст. у смт. Щирець
 14. Дерев'яна церква Собору Пресвятої Богородиці 1838 р. в с. Матків
 15. 15Дерев’яна церква Св. Михаїла 1663 р. у с. Ісаї
 16. 16. Дерев’яна церква Воздвиження Чесного Хреста 1661 р. у м. Дрогобичі

 

«Ми‌ ‌добре‌ ‌розуміємо,‌ ‌що‌ ‌пам’ятки‌ ‌архітектури‌ ‌потребують‌ ‌не‌ ‌лише‌ ‌реставраційних‌ ‌робіт,‌ ‌а передусім ‌візії‌ ‌їх‌ ‌включення‌ ‌у‌ ‌культурне‌ ‌та‌ ‌економічне‌ ‌життя‌ ‌локальних‌ ‌громад.‌ Потрібно‌ ‌створити‌ ‌довкола‌ ‌них‌ ‌привабливі‌ ‌туристичні‌ ‌дестинації.‌ ‌Інакше‌ ‌реставрація‌ ‌і‌ ‌гроші,‌ ‌які‌ ‌туди‌ ‌вкладе‌ ‌держава, меценати чи громада,‌ ‌будуть‌ ‌марні.‌ ‌Комплексні‌ ‌програми‌ ‌ревіталізації - це обговорена з експертами і громадами ‌візія майбутнього життя пам’ятки і конкретні кроки, які для цього потрібно зробити. Ці «дорожні карти» ми передамо громадам і рекомендуватимемо, аби вони стали частиною стратегій ‌громад ‌та‌ ‌основою‌ ‌для‌ ‌ ‌сталого‌ ‌розвитку», - говорить директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Олена Василько

Усі 16 програм напрацьовано в рамках проєкту «Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження». Його у 2020 році ініціював департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА у партнерстві з Інститутом стратегії культури, а фінансову підтримку надав Український культурний фонд. 

«Великим викликом було по-новому обдумати майбутнє пам’яток, які нині у дуже різному стані та мають різні вихідні умови. Частина з них дуже затребувані і цікаві для громад, а частина майже забуті. Стратегічна ціль проєкту була у тому, аби напрацювати такі програми, які надалі будуть основою для роботи з пам’ятками та пошуку коштів для їх збереження та реставрації», - розповіла координаторка проєкту Наталя Войцещук

Усі 16 документів, напрацьовані архітекторами, опираються на два ґрунтовні дослідження - опитування експертів зі сфери архітектури, культури та туризму, а також результати розмов з громадами. 

«У розмовах про пам’ятки дуже важливо знати думку людей, які стикаються з ними щодня. У цьому проєкті Інститут стратегії культури відповідав за два великі дослідження: експертні опитування та зустрічі з громадами, під час яких ми говорили з безпосередніми користувачами пам’яток та людьми, що мешкають поруч. Це дозволило побачити їхню візію майбутнього об’єктів, яку потрібно врахувати у комплексних програм ревіталізацій», – розповіла керівниця аналітичної частини проєкту, координаторка напрямку стратегування, дослідження та освіти в Інституті стратегії культури Мар’яна Куземська-Данилюк. 

 

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook