Торік в області створили понад вісім сотень нових місць у садках
На території області працюють 874 дошкільних навчальних заклади, у яких навчаються майже 72 тисячі дітей. У 2020 році було створено 884 нових місць для дошкільнят.
Найбільше місць вдалось створити, здавши в експлуатацію 5 добудованих та реконструйованих в межах «Великого будівництва» об’єктів. Завдяки реалізації цієї програми створили 958 додаткових місць для навчання, з них 453 учнівських та 505 місць для дошкільнят.
Створено також 2 приватних заклади дошкільної освіти на 67 місць, яким видано ліцензію на здійснення освітньої діяльності.
«Упродовж року ми збільшили кількість місць у дошкільних навчальних закладах на понад вісім сотень одиниць. Впродовж останніх десяти років мережа закладів дошкільної освіти збільшилась на 285 одиниць, або майже на половину. Водночас чисельність дітей у закладах збільшилась з 2010 року на 25,9 %», - розповів директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска.
У Львові середня наповнюваність груп у 2020 р. становила 32 особи, тоді як наповнюваність груп у сільській місцевості – 17 осіб на групу.
В області також функціонує Сервіс електронної черги до закладів дошкільної освіти Львівщини. e-Садок створено, щоби процес формування черг та зарахування дітей до закладів дошкільної освіти був відкритим та прозорим.
Новини за темою
Закладам дошкільної освіти Львівщини рекомендують відновити освітній процес з 23 березня ⠀
22 березня 2022
Департамент освіти і науки ЛОВА рекомендує відновити освітній процес в закладах дошкільної освіти (та в дошкільних підрозділах) області, враховуючи можливості, безпечні умови та запити батьків. ⠀ Форму організації освітнього процесу кожен заклад обирає самостійно з трьох варіантів: очна, дистанційна, змішана. Відповідного листа скерували керівникам відділів освіти територіальних громад області. Водночас інформуємо, що 14 березня Міністерство освіти й науки разом із ЮНІСЕФ запустили платформу дитячого онлайн-садка НУМО з відеозаняттями для дітей віком від 3 до 6 років. Випуски доступні до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформі MEGOGO. Ініціатива допоможе педагогам ЗДО та батькам зайняти дитину пізнавальними та розвивальними заняттями та, наскільки це можливо, відволікти від війни. Цей проєкт є платформою, на якій батьки та вихователі зможуть знайти всі необхідні розвивальні матеріали у відкритому доступі. ⠀ ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Відповідно до Положення про заклад дошкільної освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 2003 р. № 305 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2021 р. № 86), діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, мають право на першочергове зарахування до закладів дошкільної освіти. ⠀ До заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти подається: заява одного із батьків: копія свідоцтва про народження дитини; медична довідка, видана відповідно до статті 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”, разом з висновком про те, що дитина може відвідувати заклад дошкільної освіти. ⠀ Під час подання заяви про зарахування дитини до закладу дошкільної освіти один з батьків або інший законний представник дитини повинен пред’явити оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини, та зазначити його реквізити у заяві. Фото умовне.
У році, що минає, на Львівщині створили майже тисячу нових місць у дошкільних закладах
21 грудня 2021
У неділю, на свято Миколая, в Підберізцях запрацював новий заклад дошкільної освіти, де навчатимуться 40 найменших мешканців громади. Новий садок є І-ою чергою проєкту реконструкції будівлі з добудовою Підберізцівського навчально-виховного комплексу I-III ступенів. Забезпечення дітей якісною дошкільною освітою є одним із пріоритетних завдань Міністерства освіти і науки України, департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації, органів місцевої влади. «Дошкільна освіта є важливою, оскільки вона є фундаментом якісної освіти у школі. Будівництво нових закладів дошкільної освіти, відновлення та реконструкція приміщень, які довготривало не використовувалися, добудова – це ті шляхи, які забезпечують доступ дошкільників до освіти», - розповів директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска. Відтак, на завершення року в області створено додатково 945 місць. Зокрема: 1. Заклад дошкільної освіти «Любинятко», Великолюбінської селищної ради, вул. С.Бандери, селище В.Любінь. Відкрито 20 жовтня 2021 року. Розрахований на 150 місць, 8 груп. 2. Заклад дошкільної освіти № 102, вул.Медової Печери,13, м.Львів. Львівської міської ради. Відкрито 1 жовтня 2021 року. Розрахований на 175 місць, 7 груп. 3. Заклад дошкільної освіти №8, вул. Малоголосківська, 34, м.Львів. Львівської міської ради. Відкрито 10 листопада 2021 року. Розрахований на 350 місць, 18 груп. 4. Заклад дошкільної освіти «Веселка» с.Чуква, Ралівської сільської ради Самбірського району, розрахований на 80 місць. Розпочав функціонування з 15 листопада 2021 року. 5. Заклад дошкільної освіти «Ромашка» с.Кульчиці, Ралівської сільської ради Самбірського району, розрахований на 75 місць. Розпочав функціонування 22 листопада 2021 року. 6. Заклад дошкільної освіти «Лис Микита», с. Нагуєвичі, Дрогобицька ТГ. Розрахований на 75 місць, 7. Реконструкція будівлі Підберізцівського НВК I-III ступенів з добудовою приміщень для дошкільних груп на 40 місць, відкрито 19 грудня 2021 р.
Якість освітнього процесу у дошкільних закладах промоніторять за міжнародною методикою
3 листопада 2021
Упродовж листопада 2021 р. у закладах дошкільної освіти області триватиме моніторингове дослідження якості дошкільної освіти, організоване Українським інститутом розвитку освіти у партнерстві з Командою підтримки реформ МОН, Всеукраїнським фондом “Крок за кроком” та за підтримки ЮНІСЕФ в Україні. Моніторинг проводиться в усіх областях України за методикою ECERS-3 (Early Childhood Environment Rating Scale). «Унікальність і універсальність методики полягає в тому, що її можна застосовувати в групах для дітей 3-5 років і вона містить шкали, що дають змогу оцінити матеріально-технічні, психолого-педагогічні, організаційні умови, що створені у закладі дошкільної освіти. Відтак, можна буде проаналізувати чи відповідають вони потребам дітей і чи сприяють їхньому розвитку. Головна перевага цієї методики у тому, що експерти не оцінюють досягнення дітей, а оцінюють освітнє середовище і характер взаємодії педагогів з дітьми та дітей між собою», - розповіла керівниця відділу дошкільної й початкової освіти Українського інституту розвитку освіти Ольга Косенчук. Шкала охоплює широкий спектр потреб розвитку дитини. Авторами визначено 6 шкал, які містять 35 параметрів, серед яких «Простір та умеблювання», «Практики особистого догляду», «Мовлення та грамотність» тощо . Методика має ретельно прописану структуру, аналіз та протоколи. «Львівщина завжди відкрита до інновацій, які скеровані на розвиток освіти. Міжнародний досвід може бути корисним, тож ми сподіваємось на відповідні висновки проекту, які допоможуть покращити якість дошкільної освіти. Автоматизованим відбором визначено 200 закладів дошкільної освіти у всіх областях України, на Львівщині - 12. Регіональні експерти, які пройшли спеціальне навчання та мають відповідну класифікацію, проводять у визначених закладах дошкільної освіти спостереження за освітнім процесом протягом трьох годин у першу половину дня. Експерт ніяким чином не втручається в освітній процес і не проводить опитування», - наголосила заступниця директора департаменту освіти і науки Львівської ОДА Ольга Котовська. Методика ECERS – визнаний у всьому світі інструмент вимірювання якості освітнього середовища, що містить у собі комплексний підхід до розуміння раннього розвитку дитини: когнітивний, фізичний та соціально-емоційний аспекти. Вона постійно оновлюється й використовується в понад 20 країнах як основний інструмент для оцінювання освітнього середовища. В Україні дослідження триватимуть до середини грудня. На початку наступного року відбудеться аналіз та презентація результатів, на основі яких органи управління освітою, громади та заклади зможуть впроваджувати зміни, скеровані на підвищення якості дошкільної освіти. Детальніше про дослідження тут.
Першочергово до садка зараховуватимуть дітлахів, які проживають на території його обслуговування
11 лютого 2021
Уряд затвердив зміни до положення про заклад дошкільної освіти, відповідно до яких удосконалився перелік типів закладів дошкільної освіти та визначились особливості зарахування дітей до закладів дошкільної освіти різних типів і організації освітнього процесу. Ці зміни сприятимуть реалізації права дітей на здобуття дошкільної освіти. Відтак, першочергово зараховуються дошкільнята, відповідне право яких передбачено законом, зокрема діти, які: • проживають на території обслуговування державного, комунального закладу дошкільної освіти (у разі встановлення території засновником закладу); • є рідними (усиновленими) братами або сестрами дітей, які вже здобувають дошкільну освіту в цьому ж дитсадку; • є дітьми працівників цього ж дитсадка; • належать до категорій дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушеннями інтелектуального розвитку та/або сенсорними та фізичними порушеннями; • належать до категорій дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які влаштовані під опіку, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, патронатну сім’ю, а також усиновлених дітей (якщо батьки дитини не зберігають таємницю усиновлення); • перебувають у складних життєвих обставинах та знаходяться на обліку в службах у справах дітей; • є внутрішньо переміщеними особами або мають статус дитини, яка постраждала від воєнних дій і збройних конфліктів. При поданні заяви про зарахування дитини до дитсадка батьки мають пред’явити оригінал документа, що підтверджує право на першочергове зарахування дитини. Якщо таке право не підтверджено, дитина зараховується до закладу на загальних підставах. Зазначимо, на Львівщині працює майже дев’ять сотень закладів дошкільної освіти, в яких навчається більше 70 тисяч дітей.
Мережу дошкільних навчальних закладів розширюватимуть
9 лютого 2021
Для забезпечення доступності дітей до дошкільної освіти триває робота з розширення мережі дитсадків. У 2020 році в Україні вдалося створити понад 13 тисяч нових місць для дошкільнят, а також відкрити 24 новобудови. «Якісна та доступна дошкільна освіта – один з основних пріоритетів діяльності МОН. Ми працюємо над підвищенням якості освітнього процесу в дитячих садках: оновлено Базовий компонент дошкільної освіти (державний стандарт), у 2021 році ми плануємо внести на розгляд Уряду нову редакцію Закону України «Про дошкільну освіту» та сприяти створенню безбар’єрного середовища в закладах дошкільної освіти», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет. На Львівщині у 2020 році було створено 884 нових місць для дошкільнят. Найбільше місць вдалось створити, здавши в експлуатацію 5 добудованих та реконструйованих в межах «Великого будівництва» об’єктів. Завдяки реалізації цієї програми створили 958 додаткових місць для навчання, з них 453 учнівських та 505 місць для дошкільнят. Створено також 2 приватних заклади дошкільної освіти на 67 місць, яким видано ліцензію на здійснення освітньої діяльності. «У Львові середня наповнюваність груп у 2020 р. становила 32 особи, тоді як наповнюваність груп у сільській місцевості – 17 осіб на групу. Впродовж останніх десяти років мережа закладів дошкільної освіти збільшилась на 285 одиниць, або майже на половину. Водночас чисельність дітей у закладах збільшилась з 2010 року на 25,9 %», – розповів директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска. У планах Міністерства освіти та науки цього року створити 7 тисяч нових місць для здобуття дошкільної освіти, зокрема в новозбудованих та реконструйованих будівлях. Окрім того, на розгляд Верховної Ради України планують винести нову редакцію Закону України «Про дошкільну освіту». Це допоможе розширити доступ до якісної дошкільної освіти, в тому числі дітей з особливим освітніми потребами, та запровадити альтернативну модель фінансування дошкільної освіти. За сприятливої епідемічної ситуації Міністерство освіти і науки планує провести моніторингове дослідження якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти за методикою ECERS-3. Таке дослідження – невід’ємний крок до вивчення стану якості дошкільної освіти відповідно до міжнародних стандартів. Отримані результати дадуть можливість спрогнозувати шляхи вдосконалення та перспективи розвитку системи дошкільної освіти в Україні.
Рішення про зміну форми навчання ухвалюватимуть навчальні заклади самостійно
30 жовтня 2020
Оскільки дві території області потрапили до червоної зони, в понеділок навчання на цих територіях відбуватиметься дистанційно. Порядок дій, затверджений 1 вересня цього року, змушує навчальні заклади перейти на віддалену форму навчання. Що стосується інших територій, то всюди вихід з канікул відбудеться в звичному режимі, однак, затверджений порядок зобов’язує і їх. «Якщо територія не потрапила до червоної зони, але в якійсь школі є інфіковані учні чи вчителі, заклад має ухвалити рішення про дистанційне навчання. Кожен заклад самостійно приймає рішення про перехід на ту чи іншу форму навчання. Ситуація із захворюваністю сильно непокоїть, адже ті дані, які ми отримуємо від департаменту охорони здоров’я, свідчать про зростання кількості хворих», - акцентував директор департаменту освіти та науки Олег Паска. В кожному окремому випадку аналізуватимуть ситуацію, що склалась у закладі, беручи до уваги такі показники: кількість інфікованих дітей, кількість контактних, загроза навчальному процесу. Якщо інфікованими будуть кілька вчителів, які мають широке коло спілкування, то буде інший алгоритм дій, ніж якщо захворів, для прикладу, один учень. «Кількість інфікованих учнів станом за зараз не є надзвичайно критичною. Із 287 тисяч школярів області, станом на сьогодні Covid-19 діагностували у трьох сотень, із загальної кількості працівників закладів освіти, яка становить 34 тисячі, коронавірус підтвердили у 950 осіб. Дошкільна освіта працюватиме і далі в звичному режимі, дотримуючись карантинних заходів. «Студенти вищих навчальних закладів до 15 листопада перебувають на віддаленому навчанні, це близько 100 тисяч студентів, що дає сподівання на можливе зниження динаміки захворюваності. Очне навчання для студентів ми теж передбачаємо, але за умови покращення епідситуації», - наголосив Олег Паска.
Децентралізація має посприяти розвитку мережі дошкільної освіти, - Іван Собко
3 вересня 2020
При формуванні місцевих бюджетів в розрізі кожної території варто закладати кошти першочергово на садки, школи та інші пріоритетні об’єкти. Маючи на місцях ресурси, можливості та важелі впливу на процес, проблема із браком місць та наявністю садків мали би зникнути. На думку заступника голови Львівської ОДА Івана Собка, все залежить не лише від влади та бізнесу, а й від виборців, які мають мудро оцінити ситуацію та підтримати тих, які працюють на результат. «При визначенні опорних шкіл, ті приміщення які вивільняються можна переформатовувати під садки. Тут потрібен грамотний підхід та якісний менеджмент. У гірських територіях потреба в садках надзвичайно висока, децентралізація мала би посприяти розвитку мережі дошкільної освіти», - зазначив Іван Собко. Цьогоріч у межах програми Велике будівництво добудували садок у Зимній Воді, роботи на якому розпочали іще у 2018 році. «Добудову та реконструкцію вибраних об’єктів на 90% покриває державний бюджет, адже для будь-якої громади фінансувати такі об’єкти вкрай важко. Це зразковий заклад, де є всі необхідні для навчання та перебування дітей умови. Таких садків по області стає більше, хоча звично є і проблема із браком місць», - акцентував заступник голови. Ввести садок в експлуатацію планують до кінця місяця. Кошторисна вартість об’єкта, в якому зможуть навчатись понад півтори сотні малюків, становить майже 55 млн грн., більше 9 млн грн на садок виділили із місцевого бюджету. Важливо, розпочавши об’єкт, вчасно його здати і дати можливість малим українцям навчатись у достойних умовах. «У цьому процесі ми також підтримуємо процес ліцензування приватних садків і шкіл. Це сприяє розвитку освіти на Львівщині. В порівняні із минулими роками ситуація покращується через те, що приватний сектор надає відповідні послуги. Приватні садки рятують ситуацію, коли дитина не потрапляє в комунальний садок. Поза тим ми працюємо над тим, аби розширювати кількість державних садків, і будемо щороку збільшувати видатки на дошкілля. Від самого малку діти повинні мати якісну освіту», - резюмував Іван Собко. Іще понад сім десятків дітлахів мають доступ до якісною дошкільної освіти у селі Борщовичі. Там напередодні Дня Незалежності відкрили та освятили садок, будівництво якого розпочали у 2016 році. Загальна вартість будівництва складає понад 30 млн грн, з яких з державного бюджету залучено більше 24 млн грн, решта - кошти місцевого бюджету. У закладі створено належні умови для всебічного розвитку дітей: затишні, естетично оформлені групи, сучасне предметно-розвивальне середовище, дидактичні матеріали, що дібрані згідно з вимогами Базового компонента дошкільної освіти України.
За дорученням керівництва РДА яловичину для Городоцьких дитсадків закуплять за нижчою ціною
7 квітня 2020
25 лютого відділ освіти Городоцької районної державної адміністрації за результатами тендеру уклав договір з ТОВ «Гал Проф Центр» на постачання м’яса у 2020 році до закладів дошкільної освіти на суму 1,19 млн грн. Яловичину вищого ґатунку придбали за 219,60 грн/кг разом з іншим м’ясом (вирізка свинини – 159,60 грн, тушки курей – 67 грн/кг, філе – по 123 грн/кг, печінку курячу – 76,80 грн/кг). Ця ціна була найвищою у системі «Прозорро» у закупівлях по всій Україні у першому кварталі 2020 року вартістю понад 500 тис грн. Відтак, за дорученням керівництва Городоцької РДА 3 квітня підписано додаткову угоду згідно з якою сторони погодили зменшити ціну за одиницю товару. Станом на сьогодні згідно з договірними зобов‘язаннями ціна за 1 кілограм яловичини становить 155 грн, потреба - 1000 кілограм. Зазначимо, поставка товару згідно з договором від 25 лютого для потреб закладів дошкільної освіти Городоцького району не здійснювалась, відтак це не призвело до перевитрат бюджетних коштів.
На Золочівщині створили 220 додаткових місць для дошкільнят
14 березня 2019
Про це сьогодні прозвітував голова Золочівської РДА Володимир Недзельський. “Окрім того закупили 3 шкільні автобуси, загальною вартістю 4379,8 тис грн. Відтак, 99,6% учнів охоплено послугою доведення до навчального закладу”, - наголосив Володимир Недзельський. Також, він наголосив, що в межах реалізації державної програми "Нова українська школа” для перших класів закладів освіти закупили сучасні меблі і обладнання на 3148 тис грн. За його словами, у планах – збільшення рівня охоплення дітей дошкільною освітою, закупівля нових автобусів, модернізація мережі закладів освіти.
На Самбірщині відкрили дошкільну навчальну групу
25 листопада 2018
Сьогодні, 25 листопада 2018 року, в селі Ваньовичі відбулось відкриття дошкільної групи при школі-гімназії. У приміщенні, виділеному для дошкільної групи, створено всі умови для навчання та виховання дітей: три великі кімнати, коридор, санвузол, приміщення для роздягальні, ігрової кімнати, спальні, пральні, їдальні, які відповідають санітарно-гігієнічним нормам, повністю забезпечене постіллю, м’яким інвентарем, меблями, кухонним обладнанням та посудом. Привітати мешканців села та подарувати дітям подарунки приїхав директор депаратменту економічної політики Львівської облдержадміністрації Роман Филипів. Дошкільнята та колектив підготували для присутніх святковий концерт. Опісля відбулась церемонія урочистого перерізання стрічки та освячення приміщення. Зазначимо, загальний бюджет проекту становив 299 706 грн. Роботи проводились за кошти обласного, районного та місцевого бюджетів, а також кошти громади та спонсорські внески.
До кінця року на Львівщині відкриють шість садків та три школи
20 серпня 2018
Цього року в експлуатацію планують ввести 6 закладів дошкільної освіти. Про це сьогодні, 20 серпня, під час апаратної наради повідомила директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Любомира Мандзій. Відтак, до початку навчального року запрацюють садки у селах Пасіки-Зубрицькі, Гамаліївка, Підгайчики та у Винниках. «Іще два садка – у селах Новий Калинів та Мервичі – запрацюють до нового року. Загалом у 2018 році буде створено ще 2791 додаткове місце у закладах дошкільної освіти», - зазначила Любомира Мандзій. Окрім того, цьогоріч відкриють нові школи: у селах Велика Рожанка та Лосинець, а також завершать реконструкцію ЗОШ І-ІІ ст у селі Оброшино.
Цьогоріч в області створили понад 400 місць у дошкільних навчальних закладах
16 липня 2018
За підсумками навчального 2017-2018 року в області зросла кількість дітей, охоплених дошкільною освітою. У 2017 році цей показник становив 77,6 %, натомість цьогоріч вже 81,6 % дітей охоплено дошкільною освітою. Як розповіла директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Любомира Мандзій, в області функціонує 844 заклади дошкільної освіти. У 2017 році відкрили 8 закладів на 2916 місць, що дозволило суттєво збільшити кількість залучених до освіти дошкільнят. Цьогоріч станом на червень вже створили 430 місць у дошкільних навчальних закладах. Також у 32 закладах дошкільної освіти області функціонує 46 інклюзивних дошкільних груп, де навчається 80 дітей дошкільного віку, з них – 38 дітей з інвалідністю.