Львівська православна богословська академія відзначає 30-річчя створення
26 листопада 2020
Академія була утворена шляхом злиття Львівської духовної семінарії та Львівської духовної академії, відтак нині відбулось урочисте святкування 30-ї річниці діяльності закладу.
Святкові заходи розпочалися богослужінням в академічному храмі свят. Іоана Золотоустого – пам’ятці архітектури ΧΙΧ ст. Архієрейську літургію очолив Митрополит Львівський і Сокальський Димитрій (Рудюк).
"Академія майже ровесниця нашої незалежної України. І на шляху розбудови української держави відігравала важливу роль. Радіємо, що ювілей закладу відзначаємо в умовах духовної свободи, коли незалежною є і Українська Православна Церква. Велика гордість для нас, що сьогодні випускники Львівської православної богословської академії несуть Боже слово по всій Україні, в країнах Європи, Америці, Канаді, Австралії. Вітаю усіх причетних до діяльності академії. Бажаю міцного здоров’я та рясних Божих благословінь", - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький.
Привітав студентів та викладачів академії зі святом і заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
"Кожен на своєму місці має Богом дану йому місію. Часто шлях, який нам дає Господь, є складним, і його треба гідно пройти: від народження до останнього подиху. Не менш важливо гідно служити людям. На Вас покладена особлива роль. Ви передаєте світле зерно, даєте настанови та проповідуєте слово Господнє. Важливо, що цей навчальний заклад упродовж 30 років переживав різні часи. Церква зажди була, є і буде. В нашій історії так склалось, що віра людей була найвищою, найсильнішою до церкви. Ви дійсно того заслуговуєте, і кожен з вас робить надважливі речі. Велика подяка за можливість розділити з Вами Ваше свято", - звернувся до усіх присутніх заступник голови.
Іван Собко також відзначив найактивніших діячів академії подяками.
Львівська православна богословська академія готує священнослужителів, працівників синодальних та єпархіальних управлінь і місій для Української Православної Церкви (Православної Церкви України). При академії діє церковно-археологічний музей, у якому зберігаються цінні експонати та проводяться тематичні виставки.
Богословська академія тісно співпрацює із закордонними навчальними закладами Німеччини, Нідерландів, Канади, США. Академія займається благодійною діяльністю, відвідує геріатричні центри, утримує благодійну їдальну для нужденних.
До 100-річчя від дня народження святого Івана Павла ІІ у Львові відкрили виставку «Він змінював світ»
19 жовтня 2020
У Львівському музеї історії релігії відбулось відкриття виставки «Він змінював світ». Експозиція присвячена 100-річчю від дня народження святого Івана Павла ІІ.
Відвідав виставку голова Львівської ОДА Максим Козицький.
«Ми ніколи не забудемо те духовне піднесення, яке переживали під час візиту Івана Павла ІІ в Україну. Коли він поцілував українську землю, коли відбулася беатифікація мучеників комунізму. Це була неймовірна хвиля непереможної віри та оптимізму. Напевно, це те відчуття, якого нам дуже бракує сьогодні. Переживаємо непростий час – війна з Росією, пандемія коронавірусу. Дуже сильно потребуємо зараз таких слів, якими промовляв до нас Святіший Отець. Таких, що надихають, спонукають до дії, будять в нас віру, додають впевненості іти обраним шляхом. І ось ця виставка – це можливість відчути присутність Святішого між нами. Пережити знову ті миті піднесення і незвичайної радості .
Хотів би, щоб цю виставку відвідав кожен житель області, щоб сюди приїздили молоді сім’ї з дітьми. Щоб відчули ту неймовірну енергетику, яка додає віри в заступництво Папи, в успішну, щасливу Україну. В таку нашу Україну, де на першому місці - християнські цінності, любов до ближнього і людиноцентризм. Дякую усім, хто долучився до створення цієї важливої та унікальної виставки», – сказав очільник області під час відкриття експозиції.
Виставка «Він змінював світ» – це спільний проєкт Музею «Родинний дім Святого Отця Івана Павла II» у Вадовицях (Польща), Львівського музею історії релігії, за участі Курії Львівської Архідієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні, Львівської Митрополії УГКЦ. Експозицію розмістили у двох виставкових залах. Виставляються унікальні світлини, пов’язані з дитинством і юністю Кароля Войтили, з його родиною, які надасть музей у Вадовицях. Це фотографії з мамою, татом, як міністранта в костелі, з прогулянки у міському парку Планти, що у Кракові, інші. Цікаві портрети Івана Павла II, які виконали сучасні художники Польщі, Італії; скульптура Святого Кароля, пам’ятні медалі, монети, марки.
Для експонування Мечислав Мокшицький, архієпископ Митрополит Львівський РКЦ в Україні, надав особисті речі Івана Павла II: сутани (червона, зелена, біла), туфлі, ціпок, орнат, мітру, пояс, білу прогулянкову куртку, інші речі. Привертають увагу велика шкіряна тека з гербом Папи, яка лежала на письмовому столі Івана Павла II і якою він користувався, коли підписував різні документи; справжній костюм швейцарського гвардійця, привезений з Ватикану, спеціально розроблений для охорони понтифіків.
Значна частина виставки присвячена безпосередньо понтифікату, подорожам Папи Івана Павла II, апостольським візитам, екуменічній і проповідницькій діяльності. Представили світлини, які показують важливі моменти з життя Папи: зустрічі із Константинопольським Патріархом, верховним рабином Риму, Андрієм Сахаровим, Фіделем Кастро, матір’ю Алі Агджи, який здійснив замах на життя Папи, кардиналом Любомиром Гузаром, патріархом Йосипом Сліпим, фотографії з молоддю, з відвідин лікарень, інші. Знаковою є фотографія з Літургії в Соборі Святого Петра у Ватикані з нагоди 400-річчя Берестейської Унії 7 липня1996 року.
Окремий розділ виставки присвячений візиту Папи Івана Павла II в Україну 23-27 червня 2001 року. Це – фотографії, зроблені Василем Пилип’юком, а також різноманітні поштівки, довідники, листівки, газети, журнали, прапорці, значки, медалі і монети. Будуть речі з приватних колекцій.
Куратор виставки – завідувачка виставкового відділу Руслана Бубряк.
Переглянути виставку можна до 31 січня 2021 року.
Виставка відбулася за фінансової підтримки ЛОДА. В межах комплексної програми розвитку культури Львівщини було виділено 100 тис. грн. на реалізацію цього проєкту.
Довідково.
Кароль Юзеф Войтила народився у містечку Вадовиці біля Кракова у родині поручника польської армії і вчительки 18 травня 1920 року.
1938 року Кароль Войтила складає на «відмінно» випускні іспити в гімназії і разом з батьком переїжджає до Кракова. Тоді ж розпочинає навчання на факультеті філософії Ягеллонського університету. Він не тільки добре навчається, а й бере участь в авторських вечорах літераторів-початківців. Не забуває і про театр, адже в юності мріяв стати актором. Під час II Світової війни працює кур’єром у магазині, на каменоломні, хімічній фабриці. Коли відчуває поклик присвятити своє життя служінню Богу – вступає у Вищу духовну семінарію у Кракові. У 26 років приймає сан священника. Кароль Войтила вмів не тільки добре працювати, а й любив і вмів відпочивати. Він ходив у туристичні походи, спускався байдарками вниз по річках і перепливав озера, катався на лижах.
1958 року Кароля Войтилу призначають єпископом-помічником у Кракові, 1964 року – архієпископом-митрополитом Краківським і кавалером Ордену Білого Орла. З 16 жовтня 1978 до 2 квітня 2005 року Глава католицької церкви, Єпископ Рима.
Він був першим Папою, який зайшов до синагоги, переступив поріг мечеті, першим, хто відвідав православні й мусульманські країни. Папа Іван Павло II – перший папа-поляк і перший папа-неіталієць за 455 років. Він перший з пап, хто побував з візитом у Незалежній Україні. Це людина великої покори і скромності. Від нього виходила якась дивна аура, неймовірна енергія, незвичайна сила.
Іван Павло II помер 2 квітня 2005 року. 1 травня 2011 року Папа Бенедикт XVI беатифікував Івана Павла II, а 27 квітня 2014 року його оголошено святим.
На Львівщині відбудеться Патріарший Собор УГКЦ
25 листопада 2019
У серпні 2020 року на Львівщині відбудеться Патріарший Собор УГКЦ. Проведення події найвищого церковного рівня стала центральною темою зустрічі сьогодні, 25 листопада, голови Львівської ОДА Маркіяна Мальського із Отцем і Главою Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішим Святославом.
Темою Патріаршого Собору стане «Еміграція, поселення і глобальна єдність Української Греко-Католицької Церкви». Гаслом - «Церква є завжди і всюди з тобою».
«Ми питаємо себе, де є українці, які виїжджають за межі держави, як їх супроводжувати, як їм послужити душпастирськи. Ми обрали таку тему, яка, з одного боку, ставить в центр уваги цей феномен, а з іншої сторони – ми розуміємо, що наші старі поселення будуть дуже змінюватись. Тому є питання, як виглядатиме через декілька років життя на поселеннях і як нам там оформляти нові структури, як підтримувати зв’язки з цими людьми. Адже упродовж більш як 100-річної історії саме наша церква була тою ланкою, яка зв’язувала український світ в єдине ціле і ми хочемо цей досвід осучаснити»,- зазначив Блаженніший Святослав.
Важливе місце в межах Собору присвятять Світовому Конгресу Українців, адже, як додав Блаженніший Святослав, одним із завдань заходу буде знайомство між собою представників діаспори.
У свою чергу, очільник області запевнив гостей у підтримці заходу, зокрема сторони обговорили питання промоції, логістики, участі у заході представників дипломатичних відомств, презентацію в межах заходу регіонального розвитку та інші.
Зазначимо, що Патріарший Собор відбудеться 26,27 і 29 серпня. Заплановані заходи серед яких: панельні дискусії, праця в групах, проведуть на базі Львівської Духовної Семінарії Святого Духа. Загалом очікують приблизно три сотні делегатів із усього світу. Перед Собором кожна єпархія проведе свій Єпархіальний собор.
Додамо, що Патріарший Собор проводять кожні п'ять років. Церковне керівництво УГКЦ сподівається, що VІІ сесія Патріаршого Собору стане інструментом, який допоможе сформулювати стратегію УГКЦ на наступне десятиріччя.