Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт №5650 про збереження лісів
За законопроєкт №5650 про збереження лісів проголосував 301 народний депутат. Цей законопроєкт є надважливим документом для збереження самосійних лісів, відновлення екосистем, виведення з обігу й резервування малопродуктивних та деградованих земель.
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський зазначив, що десятки років в різних стратегічних документах Україна декларувала необхідність зменшення площі розорювання та збільшення площі лісів, але ніхто цим не займався – і у нас є шанс нарешті це розпочати.
Відтак, законопроєкт № 5650 про наступне:
- вводить в правове поле самосійні ліси на землях сільськогосподарського призначення. І це може збільшити лісистість України на 300 000 га;
- спрощує процедури лісорозведення, ведення лісового господарства невеликими за площею комунальними лісгоспами;
- запровадить захист від передачі під забудову лісів, на які не оформлена земельна документація тощо;
- мінімізує ризики для біорізноманіття та нелісових природних екосистем, які виникли внаслідок земельної децентралізації;
- вводить в правове поле степові та лучні ділянки, визначає заходи з їх збереження;
- вводить заборони на використання інвазійних видів дерев при лісорозведенні;
- накладає мораторій до 2025 року на розорювання пасовищ та сіножатей;
- удосконалює порядок консервації земель.
Документ також повністю відповідає Указу Президента України № 228�1 «Про деякі заходи щодо збереження лісів та раціонального використання лісових ресурсів» та надає Кабінету Міністрів України право погоджувати зміну цільового призначення лісів на землях всіх категорій та передавати їх установам природно-заповідного фонду чи лісгоспам під лісорозведення.
Новини за темою
Відвідувати ліси на Львівщині можна, проте є певні обмеження
10 травня 2022
У зв’язку з підвищенням температури повітря, зростає рівень пожежної небезпеки. Відтак, з метою запобігання виникненню пожеж, від квітня в області діють певні обмеження в лісах. Це стандартна щорічна процедура. Як розповів перший заступник начальника Львівської ОВА Андрій Годик, жителі області можуть відвідувати ліси, але лише пішки. Натомість в'їзд на територію лісових масивів будь-яким транспортом заборонений. Через високий ризик пожеж також під забороною розпалювання вогнищ в лісах. Зазначимо, що щоденно рятувальники ліквідовують десятки пожеж в екосистемах. В результаті вогонь нещадно знищує суху траву та чагарники, і все живе, що було на цих територіях. Дуже часто вогонь виходить з-під контролю. Такі пожежі швидко поширюються, особливо у вітряну погоду. Зупинити вогонь, який набрав сили, буває дуже непросто. Нагадаємо, що підпали сухої трави караються законом у вигляді штрафів: - для громадян від 3 060 грн до 6 120 грн; - для посадових осіб 15 300 грн до 21 420 грн.
Спалення сухої трави, займання торфу: як на Львівщині протидіють масовим пожежам
5 травня 2022
Від початку року в екосистемах Львівщини зафіксували 1760 випадків пожеж. Йдеться про спалення сухої трави, чагарників, займання торфу та лісової підстилки. Лісових пожеж не зафіксували. З огляду на це, відбулось засідання ради оборони Львівської області. Органи місцевого самоврядування та установи державного підпорядкування зобов’язані забезпечити заходи із запобігання виникнення пожеж у лісових масивах, лісосмугах, заплавах річок, на торфовищах, сільгоспугіддях та присадибних ділянках. Для підвищення готовності органів управління та сил цивільного захисту Львівської області до гасіння пожеж у природних екосистемах організували навчання. Станом на зараз для запобігання виникненню пожеж в екосистемах, та для оповіщення людей на випадок пожежі, в області функціонує: 18 великих гучномовних систем; 104 блоки оповіщення універсальних; 330 гучномовців; 66 мобільні системи оповіщення. До гасіння пожеж на початкових стадіях їх виникнення можуть залучати лісокористувачів, служби цивільного захисту, власників земельних ділянок, волонтерів та місцеве населення. У кожному районі області створили мобільні групи. До них входять представники держекоінспекції, рятувальники, поліція, представники органів місцевого самоврядування, громадські інспектори з охорони навколишнього природного середовища та громадські активісти, які здійснюють рейди для запобігання виникненню підпалів та притягнення до відповідальності винних. Львівська ОВА за поточні місяці веде постійну інформаційно-просвітницьку кампанію про заборону і шкоду випалювання сухої рослинності чи її залишків, зокрема: систематично оприлюднюється інформація про шкоду від випалювання та про факти притягнення до відповідальності правопорушників; вздовж автомобільних доріг та в лісових масивах розміщено білборди «Не підпалюй! Не вбивай життя! Усвідомлюй свою відповідальність!»; серед школярів та місцевого населення поширюються плакати, листівки, наліпки на цю тематику. Створено 12 постійних рейдових бригад для патрулювання лісових масивів. Державна екологічна інспекція у Львівській області з початку року облікувала 183 випадки спалювання сухої трави. Порушників притягнуто до адміністративної відповідальності.
До уваги ЗМІ, аграріїв, районних військових адміністрацій: спростування щодо законопроєкту № 7178
28 березня 2022
В останні дні засобами масової інформації (ЗМІ) шириться інформація про те, що Верховна Рада України спростила доступ аграріям до оренди та користування землею. Департамент агропромислового розвитку Львівської обласної військової адміністрації підтверджує, це дійсно так. Проте, в новинах ЗМІ міститься інформація, що повноваження передачі в оренду сільськогосподарської землі покладено на районні військові адміністрації (РВА). Але це не так, інформуємо чому: - по-перше, в початковій редакції законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану від 19.03.2022 № 7178 дійсно запропоновано такі функції надати РВА; - по-друге, висновком Комітету з питань аграрної та земельної політики від 23.03.2022 рекомендовано ВРУ прийняти цей закон за основу і в цілому з урахуванням певних змін, а саме розпорядження землями здійснюється суб’єктами визначеними у статті 122 Земельного кодексу України (ЗКУ); - по-третє, у ст. 122 ЗКУ визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб; - по-четверте, 24.03.2022 народні депутати прийняли цей Закон з урахуванням пропозицій, зазначених у висновках аграрного комітету. Станом на зараз, вищезгаданий Закон не набрав чинності та направлений на підпис Президентові України. Після цього як він буде підписаний та опублікований, наступного дня він вступить дію. З цього моменту, за спрощеною процедурою, передавати в оренду комунальні сільськогосподарські землі зможуть виключно територіальні громади, а РВА здійснювати державну реєстрацію договорів та ведення книги реєстрації землеволодінь і землекористувань в умовах воєнного стану. Детальніше з новелами цього закону можна ознайомитися тут (https://cutt.ly/ZDyfANA). Беручи до уваги важливість забезпечення продовольством Збройні сили України та населення в умовах воєнного стану, закликаємо ЗМІ перед публікацією різного роду новин перевіряти достовірність інформації, адже ви дезінформуєте перш за все аграріїв.
Довічне ув’язнення за диверсії та зраду Батьківщині: комітет підтримав законопроєкт
2 березня 2022
Правоохоронний комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт №7116 «Ні кроку назад!», який пропонує у статтях 111 та 113 КК України передбачити покарання за державну зраду та диверсію в умовах воєнного стану. «Жодної амністії за диверсії та зраду Батьківщині. Максимальна міра покарання – довічне ув’язнення», – написав народний депутат від «Слуги Народу» Максим Бужанский. Так, максимальне покарання у вигляді позбавлення волі на строк п’ятнадцять років або довічне позбавленням волі, з обов’язковою конфіскацією всього майна. Також пропонується заборонити будь-яку амністію до осіб, які скоїли державну зраду та диверсію.
Уряд підтримав законопроект щодо освіти для дорослих
9 лютого 2022
Сьогодні Уряд підтримав проект Закону «Про освіту дорослих». «Законопроект дасть змогу здобувати за рахунок пільгових довгострокових кредитів фахову передвищу та відповідний ступінь вищої освіти за іншою спеціальністю особам, які мають страховий стаж не менше 7 років», – повідомив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет у своєму Телеграм-каналі. Проект має на меті визначення правових, організаційних і економічних засад функціонування та розвитку системи освіти дорослих, створення умов для ефективної співпраці, а також реалізації права осіб на безперервне навчання з урахуванням пріоритетів суспільного розвитку та запитів економіки. «Прийняття цього Закону – перший крок до формування якісної системи освіти для дорослих, створення умов для ефективної співпраці та реалізації права осіб на безперервне навчання з урахуванням пріоритетів суспільного розвитку та запитів економіки», – зазначив Міністр.
Лісова галузь отримає близько 34 млн гривень на протипожежні заходи
24 листопада 2021
Лісова галузь отримає близько 34 млн гривень на протипожежні заходи. Відповідне рішення сьогодні ухвалив Уряд на своєму засіданні. За кошти у сумі 33,7 млн гривень буде оновлене протипожежне обладнання та техніка, що допоможе лісівникам вчасно виявляти і ліквідовувати пожежі та знизить ризик виникнення надзвичайних ситуацій на території лісгоспів. «Пожежі є однією з найбільших загроз для українських лісів, особливо у весняно-осінній період. Торік ліси Держлісагентства постраждали від 2500 пожеж на площі понад 74,6 тис. га. Найбільше втрат зазнали Житомирщина, Харківщина та Луганщина, а наша держава отримала збитків майже на 20 млрд гривень. Аби не допустити подібних ситуацій у майбутньому, Міндовкілля вживає системних заходів задля запобігання пожежам, адже це дешевше та ефективніше, ніж потім долати їх наслідки. Впевнений, що нове обладнання та системи спостереження допоможуть лісовим господарствам вчасно ліквідовувати та запобігати лісовим пожежам», - повідомив в.о. Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. Кошти призначені для придбання: 9-ти протипожежних щогл; 9-ти систем спостереження; 20-ох транспортних засобів; 21-го модуля з резервуаром для води на 600 літрів з насосними станціями.
Депутати підтримали законопроєкт про ринок деревини
24 листопада 2021
276 депутатів Верховної Ради України підтримали законопроєкт про ринок деревини у першому читанні. Минулого тижня народні депутати України прийняли за основу законопроєкт «Про ринок деревини» (№ 4197-д). Його метою є запровадити єдині правила для всіх учасників ринку деревини, спростити доступ до сировини для деревообробників, зробити лісогосподарську та деревообробну галузь прозорою та ще більш прибутковою. Це важливе рішення, адже український ринок деревини вже давно потребує встановлення чітких єдиних правил роботи, де будуть збалансовані інтереси всіх учасників процесу та працюватимуть принципи вільної та добросовісної конкуренції. Серед новацій, які запроваджує законопроєкт: усі операції з деревиною, від моменту її заготівлі до готового продукту, підлягатимуть обов’язковому декларуванню через лісовий портал. На порталі буде вся інформація про лісовпорядкування, лісорубні квитки, учасників та переможців торгів, ціну деревини тощо; продаж деревини та продукції власної переробки лісгоспів відбуватиметься лише через електронні аукціони; лісгоспи та деревообробники нестимуть відповідальність за невиконання договорів купівлі-продажу деревини у чітко визначеному обсязі, що дозволить боротись з несумлінними покупцями та продавцями; реалізації всіх виробів з деревини на експорт та виробів з дерева дозволятиметься лише за наявності відповідних сертифікатів про походження, які підтверджують легальність заготівлі сировини, з якої були вироблені відповідні вироби. А пункт про експорт необробленої деревини – лісу-кругляку, виключено із законопроєкту. Більше із проєктом закону можна ознайомитись за посиланням: https://bit.ly/3x6G6IY
«Створюємо ліси разом» - на Львівщині висадили 176 тис сіянців
2 листопада 2021
На Львівщині відбулася масштабна висадка дерев. Її провели у межах акції «Висадження дерев одним мільйоном людей за 1 добу» та глобального проєкту Greening of the Planet. Так, 30 жовтня на локаціях лісових ділянок державних лісогосподарських підприємств учасники акції разом з лісівниками висадили 175975 тис сіянців основних лісотвірних порід на площі 44,6 га. В акції взяла участь майже тисяча осіб. У ДП «Боринське лісове господарство» акцію провели працівники лісгоспу та НПП «Бойківщина» разом із філією Львівського обласного управління АТ «Ощадбанк», які висадили 3000 саджанців ялиці та модрини. Спільно з громадською організацією «Добро.Дій» у Лагодівському лісництві Бродівського лісгоспу на ділянці площею 1 га висадили 10 тис сосни звичайної. Серед учасників були й студенти 1-5 курсу Національного Лісотехнічного Університету України. У ДП «Буське лісове господарство» висадили 5,4 га лісових культур, в акції взяли участь 64 учасники. Молоді діброви цього дня були закладені в Суходільському, Романівському, Брюховицькому лісництві Бібрського лісгоспу. В Суходільському лісництві висадили 3 тисячі саджанців дуба на площі 0,9 га, де ліс ніколи не ріс. В Романівському лісництві посадити свої дерева приїхали представники ІТ компанії «Інтер логіка». У Летнянському лісництві Дрогобицького лісгоспу висадили 2 тис саджанців дуба звичайного та 500 одиниць ялиці. 45480 сіянців дерев висадили на лісових локаціях ДП «Жовківський лісгосп. У Любельському лісництві висаджували молоді дерева колективи ПрАТ «Карлсберг Україна», «Львівської пивоварні» та волонтери з ГО «Добро.Дій». Тут, на площі 1 га, посадили 6834 сіянці сосен, дубів, модрин, ялин та груш. У В’язівському лісництві допомагали у лісовідновленні члени «Ротарі інтернешнл». На лісовій ділянці, площею 1 гектар, посадили 6290 дерев. У Низівському лісництві садили свої дерева голова та працівники Белзької територіальної громади. Усього 4620 сіянців на 0,8 га. У Соснівському лісництві висадили 5340 сіянців дерев. У Великомостівському лісництві створили лісові культури на площі 1,3 га. Усього – 7420 молодих деревець висадили за участі керівництва Львівського ОУЛМГ, депутатів різних рівнів, представників Львівської ОДА, місцевого самоврядування, представників ЗМІ, членів учнівського лісництва та педагогів, волонтерів. Працівники ДП «Золочівський лісгосп» спільно з представниками Золочівської РДА відтворили ліс в Зозулівському лісництві, тут також активну участь взяла молодь Золочівщини: Золочівський молодіжний театр «Край», Золочівська молодіжна громадська організація «Бужани» та організація «Автомобілісти Львівщини». У Шклівському лісництві ДП «Рава-Руське ЛГ» висадили саджанці дуба звичайного. Головний лісничий ДП «Рава-Руське ЛГ» Тарас Чіхрак зустрів гостей на території Шклівського лісництва та провів навчання на базовому лісовому розсаднику, де розповів як виростити могутній ліс. На території Бориницького лісництва Стрийського лісгоспу висадили 1,5 тис саджанців дуба звичайного, а на території Лотатницького лісництва - 2,5 тис. У ДП «Радехівське лісомисливське господарство» висадили ліс у Витківському, Лопатинському та Бабичівському лісництвах. За участі Радехівської територіальної громади та ГО «Добро.Дій» площу майже в 3 га засадили 21600 сіянців, в тому числі понад 4000 дуба. До проведення акції у Славському лісгоспі активно приєдналася учнівська молодь. Вони разом з дорослими прибрали шкільні території в селах Сможе та Жупани Козівської громади, висадили приблизно 150 сіянців декоративних порід. Окрім цього, провели лісорозведення на площі 1.1 га, де висадили 5500 тис сіянців в Климецькому лісництві. На територіях Добромильського, Стрілківського, Старявського лісництв висадили 4,2 тис саджанців бука, дуба, ялиці, клена-явора. У створенні лісових культур дуба звичайного на площі 1 га у Верхньосиньовиднянському лісництві Сколівського лісгоспу в урочищі “Ласки” на околицях села Межиброди взяли участь науково-педагогічні працівники Львівської медичної академії імені Андрея Крупинського. Учасники висадили 5 тисяч штук дерев. Активним був і національний природний парк «Сколівські Бескиди». До заходу долучились Сколівська міська рада та представники проєкту «Збереження карпатських пралісів». В межах проведення акції у рекреаційному пункті «Дубравка» висадили 50 дерев різних порід, а саме: тис ягідний, модрина європейська, ялина європейська, ялиця біла, клен-явір, липа дрібнолиста та інші.
Стартувала масштабна акція з висадки дерев «Створюємо ліси разом»
1 жовтня 2021
Стартувала масштабна акція з висадки дерев «Створюємо ліси разом», яку започаткували Міндовкілля спільно з Держлісагентством України. Акція відбувається в межах програми Президента України «Зелена країна» та з метою допомоги підопічним фонду «Таблеточки», який вже 10 років допомагає онкохворим дітям, адже як зазначають організатори, – здорові діти і зелена країна – це майбутнє України. Кожна людина, яка братиме участь в акції матиме можливість зробити благодійний внесок у розмірі 50 грн за одне висаджене дерево і у такий спосіб допомогти онкохворим дітям. Зазначаємо, що лісівники надаватимуть саджанці безкоштовно, тому всі кошти одразу йтимуть на користь підопічних фонду. Крім благодійної акції, на сайті «Зелена країна» https://zelenakraina.gov.ua можна зареєструватися і долучитися до висадки лісу у своєму регіоні. Під час висадки лісівники нададуть садивний матеріал і проведуть майстер-класи по садінню лісу. Довідково: Президент України Володимир Зеленський на Всеукраїнському форумі «Україна-30. Екологія», який відбувся у червні 2021 року, підписав Указ про старт проєкту «Зелена країна», метою якого є збільшення протягом 10 років площі лісів країни на 1 мільйон гектарів, а для цього – в найближчі три роки висадити 1 мільярд дерев. Детальніше про умови акції можна дізнатися також на сайті «Зелена країна».
«Зелена країна»: запрошуємо долучитись до акції створення лісів на Львівщині
23 вересня 2021
З 1 жовтня по 30 листопада Держлісагентство проводить громадську акцію «Створюємо ліси разом» в рамках виконання Програми Президента України «Зелена країна». На Львівщині в рамках Акції заплановано проведення ряду заходів з лісовідновлення, лісорозведення та озеленення населених пунктів, спрямованих на покращення комунікації з громадськістю, підвищення іміджу лісової галузі та виховання у молодого покоління шанобливого ставлення до природи. До Акції приєднаються об’єднані територіальні громади та інші лісокористувачі області, на землях яких також заплановане створення нових лісів, з метою примноження зелених насаджень краю. До участі в Акції з садіння молодих дерев запрошується учнівська та студентська молодь, представники органів влади, ОТГ, громадських організацій, громадськості та засобів масової інформації. Перед початком заходу працівники лісогосподарських підприємств проведуть учасникам Акції інструктажі з техніки безпеки та технології садіння лісових культур, забезпечать їх садивним матеріалом та інвентарем для посадки сіянців, у тому числі із закритою кореневою системою. Лісівники Львівщини сподіваються, що проведення громадської акції «Створюємо ліси разом» в рамках виконання Програми Президента України «Зелена країна» приверне увагу кожного громадянина та зацікавить посадити своє дерево на користь громади, країни та на благо українського лісу, примножуючи тим самим природні багатства Землі! Довідково: Зараз ліси вкривають лише 15,9% території України при оптимальному показнику лісистості у 20%. У межах програми Президента «Зелена країна» за 3 роки буде висаджено 1 мільярд нових дерев, за 10 років – площа лісів збільшиться на 1 мільйон гектарів. Лісівники висаджуватимуть одно- і дворічні сіянці деревних та чагарникових порід (залежно від місця розташування). Це будуть типові для України дерева – дуб звичайний, сосна звичайна, сосна кримська, ялина європейська, ялиця біла, бук лісовий, ясен звичайний, липа дрібнолиста, клен гостролистий, клен-явір та інші. При створенні лісових культур враховуватимуть глобальні зміни клімату, щоб виростити біологічно стійкі лісові насадження. Простежити за висадкою лісу по регіонах кожен зможе на спеціально створеному сайті zelenakraina.gov.ua Будь-хто може долучитися до масштабної екоініціативи і висадити ліс. Для цього на zelenakraina.gov.ua потрібно заповнити форму реєстрації на участь в акції «Створюємо ліси разом». Під час висадки лісівники безкоштовно нададуть садивний матеріал і проведуть майстер-класи по садінню лісу. Запрошуємо всіх охочих долучатися до заходів громадської Акції «Створюємо ліси разом» в рамках виконання Програми Президента України «Зелена країна»!
Ні жорсткому поводженню з тваринами: нардепи підтримали законопроєкт у сфері охорони тваринного світу
16 липня 2021
Напередодні, 15 липня, 285 народних депутатів у другому читанні та в цілому підтримали законопроєкт № 2351. Він вносить зміни до законодавства про імплементацію положень міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу. Про це повідомили у Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України. Законопроєкт запроваджує європейські цінності та стандарти щодо захисту тварин від жорстокого поводження, зокрема: накладає штрафи за порушення статей Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження»; удосконалює правила поводження з тваринами в сільському господарстві, скотарстві, у рибному господарстві, при отриманні продукції тваринного походження; встановлює кримінальну відповідальність за переміщення через митні кордони України рідкісних видів тварин і рослин, а також червонокнижних; встановлює кримінальну відповідальність за пропагування жорстокого поводження з тваринами; посилює охорону в лісах середовищ існування та розмноження червонокнижних видів тварин і рослин; розширює перелік повноважень місцевих органів влади, а саме надає їм право забороняти використовувати у господарській діяльності тварин (пересувні: цирки з тваринами, звіринці, зоопарки, виставки тощо); забороняє використовувати тварин як мішені при навчанні чи змаганнях зі стрільби. Документ вносить зміни та робить їх відповідним вимогам міжнародних угод та директив ЄС такі законодавчі акти як: Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження», Закон України «Про тваринний світ», Кримінальний кодекс України, Кодекс України про адміністративні правопорушення, Кримінальний процесуальний кодекс України, Лісовий кодекс України, Закон України «Про Національну поліцію», Закон України «Про Червону книгу України», Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні». Аби закон вступив в дію, його мають підписати Президент та спікер Верховної Ради.
Верховна Рада ухвалила законопроєкт про основи національного спротиву
30 Червня 2021
29 червня депутати Верховної Ради своєю більшістю підтримали в першому читанні законопроєкт № 5557 про основи національного спротиву. Над його розробкою під загальним керівництвом Президента України працювали силовики всіх родів військ, представники ветеранських організацій та експерти. Він є спільним напрацюванням, в якому враховано пропозиції всіх сторін. Законопроєкт готувався на основі вивчення досвіду країн-членів НАТО з організації всеохоплюючої оборони, зокрема, територіальної оборони, руху опору та підготовки населення до захисту своєї країни. Підтримку законопроєкту про основи національного спротиву було отримано й від радників НАТО. Зокрема, стратегічний радник Альянсу з питань Cил спеціальних операцій (ССО) Майкл Ріпасс (США) зазначив, що у НАТО готові надати експертну підтримку щодо законопроєкту № 5557. Представники ветеранських організацій та волонтерів також виступили на підтримку прийняття законопроєкту на акції «Ветерани підтримують національний спротив. Проголосуй за законопроєкт № 5557», яка відбулась сьогодні під стінами ВРУ. Зокрема, на підтримку законопроєкту виступив командир окремого штурмового батальйону «Айдар» Євген Пташник. Організатором акції виступив Український центр безпеки та співпраці (USCC). Експерти наголошують, що прийняття законопроєкту є безальтернативним шляхом максимально швидкого зміцнення держави в умовах зростаючої російської загрози як з території РФ так і зі сторони окупованих українських територій, Білорусі та Придністров’я. Розгляд законопроєкту N 5557 в другому читанні має відбутися до 14 липня. Нагадаємо, що законопроєкт «Про основи національного спротиву» 5557 був поданий на розгляд ВРУ Президентом України. Довідково Національний спротив – це залучення усього населення до протидії агресору, а також підготовка до такої протидії. Він передбачає впровадження системи загальновійськового навчання населення, розвиток територіальної оборони та руху опору. Територіальна оборона вестиметься по всій території України поза межами бойових дій, а рух опору – на тимчасово окупованій території. Це суттєво посилить обороноздатність, адже потенційний агресор буде знати, що в кожній області, в кожному районі є організовані підрозділи, які в будь-яку мить готові дати йому відсіч навіть на окупованих територіях.