Повний комплекс послуг в одному місці: історія успіху Львівського перинатального центру

4 лютого 2022р, Новини. Департамент охорони здоров’я, Прес-служба ОДА

Львівський обласний клінічний перинатальний центр повноцінно після реконструкції запрацював у 2021 році. Тепер тут можна отримати повний спектр послуг – від планування вагітності, у тому числі вирішення проблеми непліддя, до народження та виходжування дитини. За попередній рік у перинатальному центрі прийняли понад 5 тисяч пологів, що є третім показником в Україні.

Про доступні послуги

Національна служба здоров’я закупила в медзакладу повний спектр послуг, пов’язаних із плануванням вагітності та народженням дитини. На 2022 рік перинатальний центр законтрактував 10 пакетів по Програмі медичних гарантій (ПМГ), зокрема, ведення вагітності, пологи, допомогу в складних неонатальних випадках, стаціонарну допомогу дорослим та дітям з хірургічними операціями і без, амбулаторну вторинну спеціалізовану та третинну високоспеціалізовану медичну допомогу.

У липні 2021 року після 8-річної реконструкції запрацювало гінекологічне відділення. Тут зберігають вагітність до 21 тижня, проводять лапаротомічні, трансвагінальні та лапароскопічні операції, гістероскопії та малоінвазивні втручання. Допомогу тут вже отримали понад 400 жінок.

«У випадку гістероскопії жінка перебуває в стаціонарі півдня, при лапароскопічному видаленні матки жінка йде додому на наступний день після операції. При складній операції жінку можуть виписати через три дні. Передопераційний огляд анестезіолог проводить на поліклінічному етапі, а жінка потрапляє до нас вже в день операції, тобто ми максимально скорочуємо для неї час дискомфорту», – говорить завідувач відділення Олег Бісярін.

Потрапити у гінекологічне відділення можна трьома способами: за скеруванням сімейного лікаря або гінеколога, швидкою допомогою або звернувшись самостійно у стані, що загрожує життю. У будь-якому випадку лікування відбувається в межах ПМГ. Покращення доступу до медичних послуг відчула пацієнтка Андріана, якій у перинатальному центрі видалили кісту, з якою вона жила 10 років: «Усе минуло чудово, персонал дуже привітний та уважний. Після операції мене лишили на ніч на контроль – і наступного дня вже виписали додому».

Останнім у листопаді 2021 року відкрили відділення постінтенсивного догляду новонароджених і виходжування недоношених дітей. Сюди за необхідності потрапляють новонароджені, які перебували в реанімації і потребують набору ваги. Тут маля виходжується до моменту виписки разом із мамою.

«Раніше більшість матерів Львівщини не мали такої можливості. Ми скеровували недоношених дітей на виходжування в обласну лікарню, а матерів виписували. Зараз, крім нас, жоден інший медичний заклад області не забезпечує подібну комплексну допомогу в одному місці», – говорить директорка перинатального центру Марія Малачинська.

Про зміну фінансування

Завдяки трансформації системи охорони здоров’я медзаклад отримав більше можливостей для розвитку та краще фінансування. За останні два роки максимум коштів скеровувалося на реконструкцію та запуск відділень, та водночас щомісяця найбільш активним та ініціативним працівникам виплачували премії. У середньому йшлося про збільшення зарплати на 30-40%.

«Зараз ми маємо можливість самостійно розпоряджатися коштами та розставляти пріоритети, куди їх витратити для найкращого розвитку. Водночас частина матеріально-технічного забезпечення залишається за місцевим бюджетом», – говорить директорка.

За її словами, медична реформа – це потужна мотивація для медзакладу збільшувати кількість та якість послуг, адже саме від цього залежить, чи повернеться до них пацієнт.

«Приймальне відділення перинатального центру працює цілодобово без вихідних. Якщо пацієнтка туди звернеться, жоден лікар не відмовить їй у послузі. Так само, якщо жінка прийде в жіночу консультацію без попереднього запису, її прийме черговий лікар», – додає Марія Малачинська.

Про покращення для пацієнтів

Перинатальний центр обладнаний надсучасним обладнанням, зокрема, у гінекологічному відділенні є ендоскопічна стійка та електрохірургія, без яких зараз неможливо проводити операції. Також там є нові УЗД-апарат, реанімаційне та анестезіологічне обладнання, а також стерилізаційне обладнання, що дозволяє скоротити час підготовки до операції з години до 10 хвилин.

У відділенні постінтенсивного догляду та виходжування облаштовані дві палати з неонаталогічним обладнанням 2021 року випуску загалом на 25 ліжок, а також бебі-спа і кабінет масажу та реабілітації. Через місяць після відкриття відділення всі ліжка вже були завантажені. У пологовому відділенні є індивідуальні палати підвищеного комфорту.

«Важливою й те, що пацієнти не купують жодних ліків – це все забезпечує заклад у межах ПМГ. Також пацієнткам надають предмети догляду та триразове харчування, яке забезпечує кейтерингова компанія», – каже Марія Малачинська.

Про плани на майбутнє

Динаміка набору маси тіла дитини і швидкість виходжування напряму пов’язані з грудним вигодовуванням дитини, проте матері не завжди мають можливість годувати дітей самостійно. Тому перинатальний центр планує у 2022 році відкрити Банк грудного молока. Зараз в Україні працює лише один такий на базі Київського перинатального центру. Натомість у Європі нараховується близько 300 подібних структур, зокрема, у сусідній Польщі – 17.

Ще в центрі планують розвивати напрямок виходжування дітей, які народилися в інших медзакладах, оскільки не всі пологові будинки області мають потрібне обладнання. Для цього збираються придбати реанімобіль. Третій напрямок для розвитку – онкопревенція. Останній рік у центрі не працює мамограф, і його планують замінити.

Даний проєкт реалізується за підтримки Проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров`я».

Фото: Фейсбук-сторінка Львівського обласного перинатального центру

Ключові слова:

перинатальний центр

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook