Інформація для населення. Захисні споруди на Львівщині: скільки їх та де шукати
До уваги жителів Львівської області. У воєнний час просимо усіх слухати оповіщення цивільного захисту та негайно йти в укриття після сигналу сирени. На Львівщині функціонує фонд захисних споруд у кількості 937 одиниць.
Як повідомили в департаменті цивільного захисту, в області існують 260 сховищ, 677 протирадіаційних укриттів. Вони призначені для укриття найбільшої робітничої зміни суб’єктів господарювання, які продовжують свою діяльність в особливий період та персонал і хворих стаціонарних лікувальних закладів, яких неможливо евакуювати.
Для укриття населення використовуються найпростіші укриття та споруди подвійного призначення, яких в області на обліку органів місцевого самоврядування перебувають майже 170 тисяч штук. Відповідно до проведених розрахунків цієї кількості споруд достатньо для укриття 100% населення області. По Львову місткість найпростіших укриттів складає близько 197% від населення міста.
Що таке найпростіші укриття? Підвали будинків, підземні паркінги, метро, переходи під мостами. У разі виникнення загрози, дослухайтесь до інструкцій, які лунають зі сирен або надходять на офіційному телеграм-каналі Оповіщення ЦЗ. Якнайшвидше дістаньтесь укриття. Допоможіть тому, що має проблеми з пересуванням.
Інтерактивні карти розташування захисних споруд цивільного захисту розміщені:
- Область. На геопорталі містобудівного кадастру Львівської області, вкладка Цивільний захист;
- Місто. Інтерактивна карта захисних споруд Львівської територіальної громади на Геопорталі міста Львова, вкладка Безпека.
Інші територіальні громади розміщують інформацію про наявність укриттів на своїй адміністративній території на власних інформаційних ресурсах, а також розміщують відповідні інформаційні покажчики на місцевості. Тобто, адреси сховищ у своєму населеному пункті уточнюйте в керівництва громади.
Ключові слова:
укриттяНовини за темою
Львівська ОВА отримала засоби першої необхідності, призначенні для тривалого перебування в укритті
22 квітня 2022
Напередодні Львівська обласна військова адміністрація отримала від польських волонтерських організацій 150 спеціальних індивідуальних пакетів з речами та продуктами першої необхідності. У разі тривалого перебування людей в укритті Львівської ОВА, ці пакети слугуватимуть, як додаткові запаси, кожен з яких важить в середньому 4-5 кілограми. Їх можна використовувати упродовж 2-4 діб. Кожен окремий комплект містить у собі: продукти харчування тривалого зберігання, засоби гігієни, теплі речі, а саме покривала, а також спальники та каремати. До цього набору належать також медикаменти, зокрема знеболювальні препарати. «За ініціативи Львівської ОВА польські волонтерські організації відгукнулися допомогти з комплектування об’єктів укриття необхідними речами, призначеними для тривалого перебування. Частину наборів отримала військова адміністрація, іншу частину – укриття залізничного вокзалу. Загалом йдеться про 300 наборів з продовольством, медикаментами, засобами гігієни тощо. Важливо, щоб подібного роду засобами забезпечити якомога більше укриттів не лише на теренах області, щоб на випадок будь-якої надзвичайної ситуації люди мали елементарні запаси для життя», - зазначив заступник начальника Львівської ОВА Віталій Загайний. Якщо ж в укритті зникне електрика, отримані пакети забезпечені батарейками, ліхтариками та павербанками. Комплекти з речами першої необхідності надали три благодійні волонтерські організації Польщі за ініціативи Львівської ОВА, Благодійного Фонду «Лазар» та координаторів евакуаційної місії по роботі з тимчасово переміщеними особами залізничного вокзалу, волонтерів Володимира Михалишина та Костянтина Кармалюка. Йдеться про благодійний фонд «Великий оркестр Різдва» (Fundacja WIelka Orkiestra Świątecznej Pomocy), Центру гуманітарної допомоги «Шегині» (Сentrum pomocy humanitarnej Szeginie). А також ГО Асоціація анімації прикордонної культури «Folkowisko» (Stowarzyszenie animacji kultury pogranicza folkowisko), яка з перших днів війни надає гуманітарну допомогу біженцям з України. Надалі такими пакетами планують забезпечити ще більше укриттів.
До уваги жителів Львова: станом на цю хвилину сигналу повітряної тривоги нема
18 квітня 2022
Жителі Львова! Станом на цю мить (18:10) у місті повітряної тривоги немає. Якщо ви чуєте звук сирени, це фахівці корегують роботу системи оповіщення в одному з районів. Зберігайте спокій. Як наголосив начальник обласної військової адміністрації Максим Козицький, головне офіційне джерело, яке повідомляє про повітряну тривогу на Львівщині – телеграм-канал «Оповіщення ЦЗ» – це офіційний телеграм-канал департаменту з питань цивільного захисту ЛОДА: https://t.me/dczloda
До уваги населення: що означає сигнал «Повітряна тривога» та яка тривалість його звучання
19 березня 2022
У Львівській області та місті Львів періодично лунають сирени, які повідомляють про повітряну тривогу. Населення інформують через офіційний телеграм-канал департаменту з питань цивільного захисту Львівської обласної військової адміністрації. Дедалі частіше лунають запити від населення, які не до кінця розуміють, як саме має відбуватись процедура укриття від початку оповіщення і до його завершення. Інформуємо! Після отримання повідомлення про відбій тривоги сирени також звучать, однак це не означає повторну небезпеку. Отож, сигнали оповіщення цивільного захисту передаються в такий послідовності: 1. Звучання сирен тривалістю до 3-х хвилин. Повідомлення у ЗМІ, радіо та телебаченні, на офіційних сайтах, соцмережах, телеграм-каналі оповіщення ЦЗ про зміст події. Або ж завдяки мобільному додатку «Повітряна тривога». Детальніше про додаток читайте за посиланням. Наприклад: "Повітряна тривога" з відповідними інструкціями про те, як діяти. Населення ховається в укриттях. 2. Після отримання команди про те, що загроза минула знов запускаються сирени до 3-х хвилин та транслюється відповідне повідомлення. Залишати укриття до отримання сигналу "Відбій повітряної тривоги" небезпечно. Важливо: рекомендації щодо дій населення за сигналом оповіщення «Повітряна тривога». Сигнал "Повітряна тривога" транслюється на всю область та має виконуватися усіма.
Що означає сигнал «Повітряна тривога»? Пояснення від рятувальників Львівської області
4 березня 2022
Ледь не кожного дня у Львівській області сповіщують населення про повітряну тривогу та закликають жителів якомога швидше піти в укриття. Сирени можуть лунати кілька разів на добу. У ГУ ДСНС у Львівській області пояснюють чому так часто оголошують про повітряну тривогу і що вона означає. «Не дратуйтесь! Повітряна тривога оголошується, коли сили протиповітряної оборони сповіщують про рух ворожих літаків у напрямку області або є підтвердження запуску балістичних ракет. Точне місце, куди може влучити ракета, чи який населений пункт атакує літак, визначити важко», - повідомили у ДСНС. Важливо знати: Інформувати про повітряну тривогу буде лише офіційний телеграм-канал «Оповіщення ЦЗ». Рятувальники розповіли, що повітряна тривога (в т. ч. і по всій території області одразу) буде оголошуватися стільки разів, скільки цього вимагатиме ситуація! Адже це рятує людські життя! Будь ласка, переміщайтеся після таких сигналів негайно в укриття. Нагадаємо, що в Україні запустили додаток «Повітряна тривога», який сповіщатиме про небезпеку у конкретному регіоні. Його створили за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Завантажити можна у Play Market та AppStore.
Максим Козицький закликав жителів Львівщини не залишати укриттів без «Оповіщення ЦЗ»
3 березня 2022
Якщо сирена та телеграм-канал «Оповіщення ЦЗ» повідомляють про тривогу, це стосується не лише Львова, а усієї Львівщини. Жителям області рекомендуємо уважно слухати оповіщення, йти в укриття та не виходити звідки без офіційного підтвердження про відбій тривоги. «Коли ви чуєте звук сирени чи отримуєте відповідне повідомлення від телеграм-каналу «Оповіщення ЦЗ» це означає, що на всій території Львівської області є небезпека. Якщо сирена припинила працювати, це не означає, що небезпеки уже немає. Відбій повітряної тривоги настає тоді, коли сирена звучить вдруге і надходить сповіщення від телеграм-каналу», - закликав начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. Якщо звучить сигнал тривоги, необхідно увімкнути телеканали Перший Західний, Правда тут. Львів, НТА або UA:Львів. Також алгоритм дій подають: радіо Перше, Львівська хвиля, Люкс, Вголос та Незалежність. Крім того, детальну інструкцію публікують на телеграм-каналі Оповіщення ЦЗ (https://t.me/dczloda) Департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА. Під час повітряної тривоги: Заборонено перебувати на вулиці; Потрібно вимкнути світло та газ, взяти документи, харчі та воду; Слід перейти в укриття чи найбільш безпечне місце вдома (ванна кімната, підвал). Це дії, які можуть врятувати життя. Бережіть себе та рідних! Беріть інформацію лише з офіційних джерел.
Максим Козицький оглянув стан готовності наявних на території Львівщини укриттів (фото)
18 лютого 2022
У Львівській області триває перевірка захисних споруд. Сьогодні в межах візиту до Меденицької громади представники департаменту цивільного захисту ОДА оглянули наявні протирадіаційні укриття. Для оглядин обрали три об’єкти: державної, комунальної та приватної форм власності. Першою локацією став Меденицький професійний ліцей. Це приміщення перебуває в державній власності Міністерства освіти і науки. На території навчального закладу є чинне укриття, призначене виключно для учнів та педагогічного складу. «Раніше тут функціонував тир, а зараз приміщення існує у вигляді протирадіаційного укриття. Ми намагаємось підтримувати його у належному стані. Одночасно тут перебувати можуть 408 людей. Це доволі велика кількість осіб, тому ми забезпечені запасами води, яких, за нашими підрахунками, вистачить на 12 годин. Свердловина у нас своя. Тут також облаштовані санітарні приміщення, є окремі душові кабіни. У разі відсутності електроенергії, в укритті є свічки та акумуляторні лампи. Крім цього, приміщення має вогнегасники та елементарний запас медикаментів першої необхідності. Усередині є мобільний зв’язок», - розповів директор ліцею Василь Лужецький. Як мінімум двічі на рік тут організовують навчання, під час яких учням та персоналу ліцею пояснюють алгоритм дій у разі виникнення надзвичайної ситуації. Зважаючи на ймовірну зовнішню загрозу, кількість таких навчань збільшили. Разом з тим, у населених пунктах Меденицької громади встановлені системи оповіщення. Одні працюють в автономному режимі, інші – за сигналом від Львівської ОДА. Читайте також: Мурованська громада – одна з перших в області запровадила оновлену систему оповіщення: як вона працює. Наступним об’єктом став Пустомитівський ліцей №2. Тут наявне укриття подвійного значення. У мирний час його використовують, як спортзал, а у разі виникнення загрози, він слугуватиме укриттям. Оглянув приміщення також голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Ми продовжуємо інспектувати стан утримання найпростіших укриттів для населення Львівської області. Сьогодні ми завітали в ліцей №2 Пустомитівської міської територіальної громади. Тут навчається 760 учнів, а також працюють 55 вчителів, тому особливо важливо забезпечити місце для їх безпечного перебування у разі небезпеки. Саме приміщення в належному стані, оскільки тут є все необхідне для дітей. В укритті функціонують вбиральні, створені необхідні запаси води, медикаментів тощо. А в повсякденному житті тут функціонує спортивний клуб «Нокаут»», - зазначив очільник Львівщини Максим Козицький. Як розповів директор ліцею Ігор Мадай, площа укриття складає понад 400 м2. Буквально три роки тому приміщення слугувало лише як склад. Однак згодом, зусиллями громадської організації та місцевої влади, тут запрацював спортивний зал. Він облаштований знаряддям для занять: бігова доріжка, велотренажер, гантелі, боксерський ринг, душові та роздягальні. Третьою локацією стало одне з приватних підприємств Пустомитівської громади. «На території нашого підприємства діє укриття. Його ми повністю реконструювали і тепер воно готове для укриття робочої зміни в складі 20 осіб. За потреби, тут можуть перебувати 60 людей. Об’єкт щорічно перевіряють, так само регулярно проводять навчання для працівників», - начальник відділу пожежної безпеки Андрій Ренкас. Нагадаємо, що у Львівській області наявні 937 захисних споруд, з яких понад 600 – це протирадіаційні укриття. Як розповів директор департаменту цивільного захисту Ігор Туз, найбільше в регіоні найпростіших укриттів – майже 170 тисяч. До них відносять підвали житлових будинків та паркінги. Усі наявні укриття можна знайти за допомогою інтерактивної карти.
«На Львівщині працюють сучасні системи оповіщення, триває перевірка захисних споруд», – Ігор Туз
16 лютого 2022
Дії служб цивільного захисту в мирний час і в особливий період майже не відрізняються. Загалом вони спрямовані на запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та допомогу постраждалим. Про це розповів директор департаменту з питань цивільного захисту Ігор Туз під час позачергової сесії. «У мирний час ми працюємо із загрозами природного, техногенного і соціального характеру. На них реагують рятувальні підрозділи ДСНС, правоохоронні органи, підрозділи медицини катастроф, аварійні бригади об’єктів життєзабезпечення тощо. В особливий період додається загроза можливої військової агресії, можливих терактів, руйнувань адміністративних будівель. Тоді ж починають працювати спеціалізовані служби. Загалом їх на Львівщині 12», - розповів Ігор Туз. За останні 3 роки область зробила суттєвий стрибок у створенні сучасної системи оповіщення. В цілодобовому режимі працює оперативно-чергова служба департаменту з питань цивільного захисту. До слова, нещодавно відбувся візит в Мурованську громаду, де на прикладі демонстрували переваги оновленої системи оповіщення, її алгоритм роботи. Детальніше читайте тут. Продовжується оповіщення керівного складу області: керівництва РДА, територіальних громад. За лічені хвилини департамент може оповістити одночасно 7700 керівників всіх рівнів області. Про те, як саме відбувається оповіщення пресслужба ЛОДА писала раніше. «В межах програми «Безпечна Львівщина» ми створюємо нову сучасну систему електронного оповіщення. Загалом ця система діє вже у 46 центральних населених пунктах громад. Це нові системи за європейськими стандартами, які упродовж 48 годин можуть працювати навіть без електрики», - додав директор департаменту. Завершується робота з інвентаризації укриттів та сховищ на території області. Загалом, станом на зараз проінвентаризували майже 90% захисних споруд. На Львівщині є 937 сховищ, майже 170 тисяч найпростіших укриттів. До них переважно належать підвали житлових будинків. Оповіщення населення здійснюють також в межах ефіру радіомовлення «Суспільного Радіомовлення», ЮА Львів, Перший Західний та 16 місцевих каналів, які транслюють інформацію цивільного захисту. Додаткова інформація про виникнення будь-якого роду надзвичайних ситуацій є на офіційній фейсбук-сторінці департаменту цивільного захисту та в телеграмі. Або ж можна зателефонувати за безкоштовним номером 080 060 04 91.
Як працюють сирени та скільки в області захисних споруд: інформуємо про способи оповіщення населення
3 лютого 2022
Відбувся брифінг щодо організації системи оповіщення та укриття населення у Львівській області. Представники департаменту з питань цивільного захисту розповіли присутнім про те, як працюють сирени, як можна отримати оперативну інформацію. А також про те, скільки в області існує захисних споруд та для кого вони призначені. У разі виникнення реальної загрози життю та здоров’ю людей внаслідок надзвичайних ситуацій (далі – НС) у мирний час та в особливий період проводиться оповіщення населення. Воно відбувається завдяки сигналам цивільного захисту з використанням технічних засобів. Доведення сигналів, повідомлень про загрозу виникнення або виникнення НС до населення, а також інформування здійснює департамент з питань цивільного захисту Львівської обласної державної адміністрації. «Сирени – це засіб для привернення уваги населення. Вони є частиною системи оповіщення, яка створюється як на рівні області, так і районів та громад. Тобто звучання електросирени означають «Увага всім!». Перше, що спадає на думку, коли чуєш звук сирени: «Щось сталося». Однак їх вмикають також з інших причин. Наприклад, коли перевіряють технічну справність системи оповіщення або проводять оновлення програмного забезпечення», - начальник управління оперативно-чергової служби, оповіщення та зв'язку Микола Сень. Отож, після включення сирени упродовж 5-ти хвилин лунає інформація для населення. Її передають через засоби теле- та радіомовлення. На обласному рівні – телеканали «Львів.UA» та «Перший Західний». На місцевому рівні таких мовників 16. З повним переліком ФМ-станцій можна ознайомитися тут. Також повідомлення цивільного захисту можна отримати в телеграм-каналі «Оповіщення ЦЗ» (посилання https://t.me/dczloda). Там щоденно розміщують інформацію про оперативну обстановку за добу, рекомендації для населення, необхідні факти зі сфери цивільного захисту. З 2018 році у Львівській області працює система оповіщення керівного складу за мобільними телефонами. Повідомлення розпочинається зі звернення «Увага! Говорить департамент з питань цивільного захисту». У випадку виникнення чи ймовірності виникнення надзвичайної ситуації текст повідомлення коригується. Одночасно дзвінки надходять до 7 700 абонентів. Якщо людина не має змоги у момент оповіщення прослухати інформацію, то вона завжди може безкоштовно зателефонувати на багатоканальний телефон за номером 0800-600-491. «За кошти обласного бюджету реалізується програма «Безпечна Львівщина». Одним з її напрямків є підтримка організації якісного оповіщення населення. Станом на зараз дві третини громад мають встановлену систему масового оповіщення у своїх адміністративних центрах. До кінця цього року ми беремо зобов’язання забезпечити це показник на 100%. У цьому напрямку розраховуємо на підтримку депутатів обласної ради», - наголосив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний. Аби організувати захист населення в сучасних умовах використовують захисні споруди цивільного захисту (сховища, протирадіаційні укриття), а також найпростіші укриття. За інформацією директора департаменту з питань цивільного захисту Ігоря Туза, фонд захисних споруд області складають 937 укриттів, з яких 107 повністю готові, ще 571 обмежено готові (приміщення, які не відповідають усім стандартам укриття і не захищають від усіх факторів ризику). Провели інвентаризацію 88,3% від загальної кількості захисних споруд. Ці укриття призначені для робочих змін підприємств, які працюють і в мирний, і в особливий період (наприклад, хлібзаводи, медичні заклади). Для укриття цивільного населення в основному передбачені споруди подвійного призначення або найпростіші укриття. Спорудами подвійного призначення можуть бути підземні переходи, цокольні поверхи будинків, підземні паркінги, ТРЦ, а найпростішими укриттями є підвали житлових будинків або інші споруди. «Планування й укриття населення покладені на органи місцевого самоврядування. Згідно з інформацією, яку ми отримуємо від них та від райдержадміністрацій, загальний фонд захисних споруд (найпростіші та подвійного призначення) за потреби здатен укрити все населення Львівської області», - зазначив заступник начальника управління - начальник відділу захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій департаменту з питань цивільного захисту Володимир Кравцов. Дані про географічне місце будь-якого виду укриттів можна отримати в органах місцевого самоврядування, керівників суб’єктів господарювання (підприємств, установ, організацій, житлово-експлуатаційному об’єднанні, асоціації та об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків) за місцем роботи та проживання.
У разі виникнення надзвичайної ситуації на Львівщині необхідно організувати якісне оповіщення населення
2 лютого 2022
Керівники райдержадміністрацій та територіальних громад Львівської області повинні на місцях посилити роботу з організацією укриття населення у разі виникнення будь-якого роду надзвичайних ситуацій. Також необхідно налагодити роботу систем оповіщення. Про це йшлося сьогодні в межах наради за участі заступника голови Львівської облдержадміністрації Віталія Загайного, керівництва департаменту з питань цивільного захисту ОДА, райдержадміністрацій та громад. «Кожна громада має навчитися організовувати свою безпеку, захист населення та територій від ймовірних надзвичайних ситуацій. Торік ми наголошували під час нарад з керівниками громад та райдержадміністрацій, що необхідно створювати підрозділи цивільного захисту на місцях. Серед їхніх повноважень, зокрема, є попередження та підготовка до ймовірного настання надзвичайних ситуацій, що вкрай актуально з огляду на події, що розгортаються упродовж останніх тижнів в країні», - наголосив Віталій Загайний. Органи управління мають перебувати у високому ступені готовності. Це завдання передбачає організацію оповіщення керівного складу населення в особливий період на належному рівні. Для цього існує чіткий план дій, який вводиться в дію завдяки сигналам цивільного захисту. До Львівської області вони надходять по загальнодержавній системі централізованого оповіщення (СЦО), які потім передають через спецапаратуру до РДА. На місцях повинні бути відповідальні особи за організацію оповіщення. Термін передачі звукового сигналу - не більше 2-х хвилин. Номери, з яких проводиться передача сигналу: 032-241-04-90; 032-255-14-50. Своєю чергою, оповіщення населення відбувається через стаціонарні та мобільні сигнальні пристрої, електронні сирени, теле- та радіомовлення (загальнонаціональні, регіональні та місцеві). Станом на зараз, обладнання оповіщення встановили у 46 громадах, в тому числі завдяки коштам обласного бюджету. Ще 6 внесли до першої черги на 2022 рік для співфінансування придбання такого устаткування. Наявне обладнання має бути у постійній готовності до використання. У межах наради також наголосили, що у Львівській області потрібно посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу з населенням щодо організації укриття в захисних спорудах та правил перебування в них. «Не менш важливо зараз привести до ладу місця для укриття населення. Подбати про освітлення таких місць, їх належний санітарний та протипожежний стан. Необхідно провести так зване тренування з мешканцями багатоквартирних будинків, аби у разі виникнення будь-якої надзвичайної ситуації люди знали, як вільно потрапити в укриття і легко звідти дістатись», - зауважив директор департаменту з питань цивільного захисту Ігор Туз. Для укриття населення в основному передбачені споруди подвійного призначення або найпростіші укриття. Спорудами подвійного призначення можуть бути підземні переходи, цокольні поверхи будинків, підземні паркінги, а найпростішими укриттями є підвали житлових будинків або інші споруди мінімального захисту населення. З інтерактивною картою захисних споруд цивільного захисту Львівської області можна ознайомитися тут.