«Завдяки волонтерам та небайдужим львів'янам, усі переселенці зараз забезпечені харчуванням», - Максим Козицький
На сьогодні усі вимушені переселенці у Львові забезпечені їжею. Про це повідомив начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький у своєму Фейсбук.
«Шановні власники закладів харчування, волонтери, жителі Львівщини! Дякую вам за те, що ви активно допомагаєте продуктами та готовими стравами нашим землякам з інших областей. Станом на сьогодні, 1 березня, усі вимушені переселенці у Львові харчуванням забезпечені. Достатньо продуктів також у всіх гуманітарних штабах, які ми розгорнули у кожному районі області», - повідомив Максим Козицький.
Він також наголосив, що потреба в їжі може виникнути згодом. Тому, якщо ви готові поділитися продуктами харчування, дайте знати, зателефонувавши на нашу цілодобову лінію з питань харчування: +380955921425
Передайте цей номер також тим, хто потребує їжі. Наші координатори зв‘яжуться зі всіма.
«Від того, що ми робимо сьогодні, залежить наше завтра. Людяність переможе», - підкреслив очільник області.
Ключові слова:
переселенціНовини за темою
Молодь Сокальської громади реалізує ініціативу для підтримки переселенців та військових
10 травня 2022
Сьогодні кожен українець воює на своєму фронті: військові, які захищають територіальну цілісність на передовій, мешканці, волонтери, які в тилу допомагають армії, переселенцям, працюють та забезпечують роботу економічного сектору. Серед них молодь Червоноградського району, що на Львівщині. Їх ініціатива дозволяє підтримувати як військових, так і переселенців, які знайшли тут свій прихисток. Так, в Сокалі запрацював соціальний проект – кав’ярня «ДІМ». Створили його з ініціативи Громадської організації «Українська Молодь Христова». «Ми згуртовані. Ми з Богом. Ми разом працює на перемогу», - такий основний девіз кав’ярні. Працює кав’ярня на базі катехитичної школи. Роботу розпочала у квітні. Тут внутрішньо переселені особи мають змогу отримати безкоштовні обіди та продуктові набори. Шеф-кухарем працює переселенець, який знайшов тимчасовий прихисток на Червоноградщині. Окрім цього, на кухні молодь випікає кекси для наших військових. Солодощі відправляють на передову. Зазначимо, що на території Червоноградського району знайшли прихисток понад 20 тисяч переселених українців, які покинули домівки через військові дії. З них більш як 4 тисячі людей мешкають у Сокальській громаді.
На Львівщині офіційно зареєструвалися уже понад 235 тисяч переселенців: кілька простих кроків, як отримати статус ВПО
10 травня 2022
Станом на сьогодні, 10 травня, у Львівській області офіційно зареєструвалися 235 тисяч внутрішньо переміщених осіб. З-поміж них близько 75 тисяч – це діти. Реєстрація ВПО дає змогу людині отримати соціальні виплати від держави та міжнародних організацій (в середньому від 2-х до 3-х тисяч гривень), компенсацію за зруйноване житло, працевлаштування тощо. Основні категорії переселенців, які знайшли прихисток на Львівщині: більше ніж 110 тисяч осіб працездатного віку; понад 8 тисяч потребують працевлаштування; близько 8 тисяч осіб мають інвалідність; майже 31 тисяча пенсіонерів 210 багатодітних сімей; 25 батьків-одинаків. Отож, зареєструватись можна в Єдиній інформаційній базі даних. Від початку великої війни процедура реєстрації не змінилась. Спершу людина має звернутися до органу соціального захисту населення територіальної громади, у якій тимчасово проживає. Також можна звернутись до ЦНАПу з документом, що посвідчує особу. Якщо в цих документах відсутнє місце реєстрації, то варто подати інші документи, які підтверджують факт проживання на відповідній території на момент бойових дій чи окупації. Окрім цього, віднедавна зареєструватися внутрішньо переміщеним особам можна через Дію. Статус ВПО дозволяє отримати виплату від держави – для себе і своїх дітей. Українці можуть отримувати щомісяця 2 000 грн на себе та 3 000 грн на кожну дитину. Гроші можна отримати на картку «єПідтримка» та витратити на будь-що. Як отримати статус та допомогу для ВПО в Дії: Оновіть застосунок та в розділі Послуги виберіть Отримати статус ВПО. Вкажіть своє поточне місцеперебування та підтвердьте геолокацію (вона потрібна один раз, щоб скористатися послугою). Якщо у вас є діти, можете отримати статус переселенця і для них – свідоцтва про народження підтягнуться в Дію або ж ви можете ввести їх вручну. Далі, щоб отримувати фінансову допомогу, виберіть картку «єПідтримка». Вкажіть, яка допомога вам необхідна (потреби в медичному обслуговуванні, освіті або ж гуманітарці) та залиште контактні дані. Цю інформацію отримає Мінсоцполітики. Щойно з’явиться можливість допомогти, з вами зв’яжуться представники соцзахисту. Довідка ВПО з'явиться з вашими цифровими документами в Дії, очікуйте виплати на картку «єПідтримка».
«Хочу бути корисною»: на Самбірщині вчителька-пенсіонерка проводить уроки неформальної освіти для діток-переселенців
9 травня 2022
У Самбірському районі Львівської області знайшли прихисток чимало сімей-переселенців. Місцеві мешканці допомагають сім’ям з дітьми пережити цей складний час. Серед них місцева вчителька Надія Яворська, жінка уже на пенсії, але свій великий педагогічний досвід вирішила присвятити дітям, які через війну опинились у Мшанці та сусідніх гірських селах Стрілківської громади. Про те, як бореться з ворогом на своєму фронті вона розповіла виданню «Ваш Голос Прикарпаття». «Я працюю з дітьми, які приїхали до наших сіл із різних регіонів. Краматорськ, Дружківка, Олександрівка, Покровськ, Кривий Ріг, Харківська та Київська області. Вік моїх нових друзів – від 3 до 10 років. Моя особиста мета – хочу бути корисною у цей важкий час війни. Я маю педагогічний досвід. То чому ж його не застосувати у потрібній справі? Маленькі українці сьогодні цього потребують», – розповіла вчителька. Надія Яворська реалізує проєкт дитячі точки «Спільно» від ЮНІСЕФ у партнерстві з Українською освітньою платформою. Це уроки неформальної освіти для дітей, які стали вимушеними переселенцями. До навчання залучають і місцевих дітей. Мета цього проєкту – забезпечити право на освіту в час війни усім дітям. А також допомогти їм освоїтись на новому місці, потоваришувати з місцевими однолітками. Аби фахово працювати з маленькими переселенцями педагог проходила відповідні навчання. У групі Надії Яворської 23 дитини. Наразі на заняття приходять 10-11. Як розповіла Надія Яворська проводить не класичні уроки. Усі діти, різного віку, займаються в одній групі. Щоразу для своїх учнів учителька придумує різні цікавинки. Розповідає про місцевість, про звичаї, про природу. До прикладу, перед вербною неділею спільно виготовляли букетики для освячення. Попри це спілкувалися й про історію свята та традиції. Згодом малювали писанки, а ще складали художній великодній кошик. «Діти є діти. Вони хочуть спілкуватись, забавлятись та цікаво проводити свій час. Ми не можемо постійно сидіти у нашому умовному класі. Багато часу проводимо на вулиці, якщо дозволяє погода. От, до прикладу, вивчали місцеві рослинки, розбирали де правий, а де лівий берег нашої річки Мшанка. Щоразу придумую й різні активні ігри. У вівторок прогулялись до нашої туристичної візитівки – Мшанецьких колиб», – розповіла педагог. У кожної дитини – своя історія. Але усіх об’єднує одне гірке слово війна. Зазначимо, що сьогодні на Львівщині проживає 274 тисячі переміщених осіб, з них понад 75 тисяч – діти. Фото «Ваш Голос Прикарпаття».
На Самбірщині діти виготовляють обереги для військових на передовій
9 травня 2022
Серію майстеркласів проводить гуманітарний відділ Старосамбірської міської ради. Під час них діти власноруч виготовляють обереги для військовослужбовців на передовій, а також тематичні листівки-вітання. Минулого тижня – матерям. Так, в історико-краєзнавчому музеї діти молодшого шкільного віку виготовляли обереги у кишеню. Їх надішлють військовим, які боронять країну на передовій. Також у Старосамбірській публічній бібліотеці діти виготовляли листівки до дня матері. Участь у майстер-класах беруть і діти, які через війну вимушено покинули свої домівки й знайшли тимчасовий прихисток на Самбірщині. «У цей непростий для України час, коли діти навчаються дистанційно, стараємося, щоб вони мали можливість бути в соціумі, а також навчитися корисних справ. Бо війна має вплив на всіх, зокрема й на дітей, які далеко від лінії зіткнення. До заходів також залучаємо дітей із числа вимушено переселених, які є на території Старосамбірської громади. Ті ж обереги на передову – вони позитивні з двох сторін: підтримка для тих, хто боронить державу, і значимість для діток – вони розуміють, що внесли маленький внесок в перемогу», - розповіла начальниця гуманітарного відділу Старосамбірської міської ради Ольга Коваль.
У Львові облаштували друге модульне містечко для вимушених переселенців (фото)
6 травня 2022
У Львові завершили облаштування вже другого модульного містечка для жителів України, які рятуються від війни. Йдеться про 80 житлових будиночків, у які вже почали заселятись переселенці: цілі родини, сім'ї з дітьми та навіть домашніми улюбленцями. Загалом, в модульному містечку передбачили орієнтовно 320 місць для людей, які переїхали із зон активних бойових дій. Усі модульні будиночки місто отримало від польського уряду за сприяння Міністерства розвитку громад та територій. Вони мають необхідні для життя інженерні комунікації: воду, світло, каналізування. Облаштоване тимчасове містечко оглянув начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. «Важко замінити справжній будинок, де у кожної людини залишились теплі спогади, не пов’язані з війною. Та попри це, зараз Львів та Львівська область роблять усе можливе, аби створити комфортні умови проживання для вимушено переміщених осіб. Зокрема, Львівщина працює над забезпеченням переселенців житлом на довгострокову перспективу. Перш за все, це капітальний та поточний ремонт наявних гуртожитків, шляхом переобладнання нежитлових приміщень на житлові. Для цього затвердили нову обласну Програму реалізації пріоритетних інфраструктурних об'єктів на загальну суму 50 млн гривень», – зауважив очільник області. В межах Програми фінансуватимуть 11 об’єктів – гуртожитків, закладів професійно-технічної та вищої освіти. Завдяки цим об‘єктам у найближчій перспективі можна буде розгорнути понад тисячу додаткових ліжко-місць для ВПО у Бориславі, Стебнику, Новому Роздолі, Стрию, Червонограді, Миколаєві, Сокалі, Новояворівську тощо. Разом з цим, в області будуть викуповувати готове житло для потреб ВПО. Зараз в області є 85 житлових будинків (як багатоквартирні, так і котеджного типу) з можливістю викупу понад 1600 квартир. Ще один напрям роботи – будівництво модульного житла для ВПО. Для цього Львівська ОВА спільно з громадами сформували єдину базу земельних ділянок, які можуть бути залучені під будівництво житлових будинків для ВПО. Ця база налічує 96 земельних ділянок загальною площею понад 600 га. Крім зведення модульних містечок у Львові, досягнуто згоди з іншими громадами області щодо будівництва на їхній території за кошти міжнародних донорів містечок для переселенців. Невдовзі вони можуть з’явитися у Стрийській, Судововишнянській та Добротвірській громадах. Це дасть можливість забезпечити належними умовами проживання до 1,5 тисяч ВПО. Нагадаємо, перше модульне містечко облаштували на території Львова у середині квітня. Воно складається із 88 будиночків.
На Львівщині двічі лунала повітряна тривога: була загроза ракетного удару
6 травня 2022
За минулу добу в області було два сповіщення про повітряну тривогу. На Львівщині була загроза повітряно-ракетного удару. Про це інформує начальник Львівської ОВА Максим Козицький. Окрім цього, працівники ДСНС ліквідували 18 пожеж сухостою в усіх районах Львівської області, окрім Яворівського та Самбірського. Згоріло майже 2 гектари. Начальник Львівської ОВА нагадує, що паліям за скоєне загрожує адміністративна та кримінальна відповідальність. Надали прихисток ще 39 людям з інших областей. Від 24 лютого, за офіційними даними, – приблизно 340 тисячам. Кордон на виїзд на переходах у Львівській області перетнули 18 тисяч людей. Станом на 9 годину на усіх пунктах пропуску є черги, а саме: «Угринів», «Грушів» та «Смільниця» – легкові автомобілі на в'їзд; «Рава-Руська» – вантажівки по обидві сторони кордону; і – легкові автівки на в’їзд; «Краківець» і «Шегині» – легкові автомобілі та вантажівки в обох напрямках. Також у Краківці 2 автобуси на виїзд. Поліція опрацювала 1505 звернень щодо підозрілих людей та об'єктів.
Зміни у наданні фінансової допомоги на проживання від держави для внутрішньо переміщених осіб
5 травня 2022
Сьогодні, 5 травня, набули чинності зміни до Порядку надання допомоги на проживання переселенцям, які зареєстровані в Єдиній інформаційній базі даних про ВПО. Уряд ухвалив рішення, яке забезпечує виплату допомоги на проживання в розмірі 3000 гривень на місяць дітям, які є внутрішньо переміщеними особами і перемістились без супроводу законного представника. Рішення враховує різні форми влаштування та догляду за дітьми. Заяву про виплату допомоги малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника, від її імені може подавати: особа, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах (у тому числі хрещені батьки), за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв'язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення; особа, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування; особа, до сім'ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування). Виплата допомоги такій дитині здійснюється починаючи з березня 2022 р. у разі звернення за її наданням до 15 травня 2022 р. включно на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка» або на номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника. З травня 2022 р. допомога надається переселенцям, які перемістилися з тимчасово окупованої території Криму, території громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Також ВПО, у яких житло зруйноване або непридатне для проживання внаслідок пошкодження і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг. Перелік цих громад, затверджується Міністерства реінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Для осіб з інвалідністю та дітей допомога становить 3000 гривень на місяць, а для інших осіб – 2000 гривень. Для призначення допомоги подається заява про надання допомоги за встановленою формою на підставі довідки ВПО, документів, що підтверджують особу та ІПН. Заяви приймають за місцем фактичного перебування людини: управління/відділи соціального захисту населення; уповноважені особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг. Також з 20 квітня з’явилась можливість подання заяви через Дію. Виплата допомоги буде проводитися на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання для зарахування допомоги «єПідтримка» або банківський рахунок (за стандартом IBAN) заявника для виплати допомоги. У разі відсутності рахунку необхідно звернутися до банківської установи для відкриття банківського рахунка (за стандартом IBAN) для виплати допомоги, що містить 29 символів та літер UA. Станом на 5 травня в області загальна кількість осіб, які зареєстровані в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб становить понад 230 тисяч осіб.
На Львівщину прибули 86 осіб, евакуйованих із Запорізької та Донецької областей
5 травня 2022
Сьогодні вночі евакуаційним потягом з Запоріжжя до Львова прибули 86 осіб із Запорізької та Донецької областей. Частину прибулих розселять на Львівщині, у тому числі, у межах проєкту «Там, де вас чекають». Проєкт стартував в Україні кілька днів тому. За його допомогою українці можуть знайти необхідний евакуаційний потяг, житло та отримати допомогу. На сайті проєкту (https://cutt.ly/IGZYgjj) можна переглянути кількість місць, які кожна область може запропонувати для безоплатного розселення, знайти телефони контактних центрів і звернутися по допомогу самостійно. Проєкт також передбачає, що співробітники залізниці оперативно шукатимуть тимчасове житло українцям, які прибули з евакуаційних потягів, та разом із місцевими органами влади супроводжуватимуть людей до місць розселення. Як повідомили волонтери центру медико-психологічної допомоги на Головному залізничному вокзалі Львова, серед прибулих переважно жінки, діти та люди старшого віку. Вони втомлені довгою дорогою, яка замість десяти тривала двадцять чотири години. Проте у поїзді евакуйованих забезпечили харчуванням. Частина прибулих змогли навіть привезти з собою домашніх улюбленців – котів та собак. Людей зустріли волонтери, працівники Укрзалізниці, лікарі. Тих, хто потребував медичної допомоги, на автомобілях «швидкої» відвезли до закладів охорони здоров’я. Проєкт «Там, де вас чекають» реалізували Укрзалізниця та Офіс Президента України за підтримки Міністерства цифрової трансформації України.
У Стрию провели тренінги для переселенців, що готові відкрити власну справу на Львівщині
5 травня 2022
У Стрию відбулися тренінги для внутрішньо переміщених осіб, що готові відкрити власну справу на Львівщині. Учасники тренінгів – переселенці з Запоріжжя, Харківської, Херсонської, Київської областей. Навчальна програма з розвитку навичок підприємництва була розрахована на три дні і мала на меті допомогти українцям зі статусом ВПО та з досвідом підприємницької діяльності розробити і реалізувати власні бізнес-плани в громадах області, зокрема, на території Стрийської ТГ. Тренінги тривали з 2 по 4 травня за фінансової підтримки компанії «IQholding», Львівської ОДА, Львівської обласної ради та Асоціації "Ради Львівщини". Навчала переселенців Мирослава Даньків - менеджерка програм розвитку малого та середнього бізнесу, бізнес-консультантка Агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks. Ця організація виступає як інституція підтримки бізнесу. Як розповіли в міській раді, наразі у Стрийській громаді понад 10000 переселенців. Дехто вже знайшов роботу, інші стали на облік Центру зайнятості, є й ті, хто готові відкрити бізнес в новій локації. В місті готові всіляко допомагати підприємцям, бо це робочі місця і надходження до бюджету.
В області була загроза ракетного удару: Максим Козицький про головне на Львівщині за добу
5 травня 2022
За минулу добу на Львівщині сирена тричі сповіщала про повітряну тривогу. Про це поінформував начальник Львівської ОВА Максим Козицький. У двох випадках була загроза ракетного удару з акваторії Чорного моря, у третьому – зі стратегічної авіації рф з південного сходу. Окрім цього, в області за добу прийняли та розселили ще 212 людей з інших областей, які вимушено покинули домівки. Від 24 лютого надали прихисток, лише за офіційними даними, 339 тисячам осіб. Як внутрішньо переміщені особи в ЄІБД зареєструвалась 231 тисяча переселенців. З низ 73 тисячі – діти. Через переходи у Львівській області за добу вибули майже 19 тисяч осіб. Станом на 9 годину ранку на усіх пунктах пропуску є черги, а саме: «Угринів» –легкові автомобілі по обидві сторони кордону, автобуси на виїзд; «Рава-Руська» – вантажівки на виїзд; «Грушів» і «Смільниця» – легкові автівки на в’їзд; «Краківець» – легкові автомобілі на в’їзд, вантажівки в обох напрямках; «Шегині» – легкові автівки та вантажівки на виїзд та в’їзд, автобус на в’їзд. Поліція Львівщини опрацювала 1448 звернень щодо підозрілих людей та об’єктів.
Діти-переселенці з батьками відвідали садибу Івана Франка у Нагуєвичах
4 травня 2022
Нещодавно 26 вимушено переселених осіб, що мешкають у Дрогобицькому районі, відвідали історико-культурний заповідник Івана Франка у Нагуєвичах. Переселенці зі сходу та півдня України змогли побачити садибу Івана Франка, де народився український геній. А також побували у музеї, де сьогодні зберігаються цінні архіви та документи. Начальник Дрогобицької районної військової адміністрації Степан Кулиняк розповів, що цей захід – це можливість показати нашу культуру, об’єднавши всіх українців в часі війни. Ця екскурсія об'єднує усіх українців, навіть найменших. Незалежно чи вони зі сходу чи із заходу. Сьогодні їх гуртує спільна ідея демократичної України. Внутрішньо переміщені особи, які вперше відвідали Нагуєвичі, кажуть, що занурення в творчість Івана Франка – це нагода краще дізнатись про українського інтелектуала, який сьогодні є символом нашої боротьби. Дехто зізнався, що вперше почув про історію села Івана Франка саме під час організованого заходу, проте вже встиг надихнутись його творами та рідним карпатським краєм. Богдан Лазорак, історик та директор заповідника «Нагуєвичі», також був присутній під час екскурсії та розповів про важливість вивчення історії Франка, його творів та місця, де народився український геній.
Механізм викупу та будівництва житла для переселенців: основні вимоги до забудовників
4 травня 2022
Кабінет міністрів України визначив механізм викупу та будівництва житла з метою передачі для тимчасового проживання ВПО. Відповідний порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. №495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Департамент економічної політики Львівської ОВА підготував інформацію якими ж є відповідно порядку основні вимоги до забудовників. Відтак, вартість будівництва 1 м.кв. загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість житла. Гранична вартість житла у Львівській області становить приблизно 16 тисяч гривень за 1 кв. метр. Ця вартість не може зростати більш ніж: • на 1,75 раза — для обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис осіб та населених пунктів, які розташовані в районах, прилеглих до меж міст - обласних центрів • на 1,5 раза — для інших населених пунктів. Житло має бути прийняте в експлуатацію та придатне для постійного проживання (з урахуванням проведених у ньому оздоблювальних робіт). Житлові приміщення надаватимуть переселенцям безкоштовно (не менше 6 кв метрів на одну особу) у тимчасове користування на термін до одного року з можливістю продовження на наступний термін. Житлові приміщення з фонду не підлягають приватизації, обміну та поділу, передачі їх у піднайм, використання для вселення до них інших осіб. Замовником будівництва виступають уповноважені органи (Держмолодьжитло, органи місцевого самоврядування). Нагадаємо, як ми вже раніше інформували, попередньо Львівська ОВА спільно з громадами та забудовниками уже напрацювала базу житлового фонду під викуп. «Маємо 85 житлових будинків (як багатоквартирні, так і котеджного типу). Є можливість викупу 1669 квартир, з них уже 220 ввели в експлуатацію»,- зазначив керівник департаменту Степан Куйбіда. Більше про те, що потрібно знати внутрішньо переміщеним особам, які хочуть отримати житло за посиланням.