Для допомоги пасічникам у профілактиці отруєння бджіл створили інтерактивну систему моніторингу
В період весняно-літніх польових робіт для боротьби зі шкідниками у сільському господарстві, бур'янами, гризунами і хворобами рослин аграрії використовують пестициди та агрохімікати. Але, на жаль, поряд з корисною дією вони можуть становити небезпеку для навколишнього середовища, людини та бджіл, тому вкрай важливим та необхідним є дотримання встановлених вимог при застосуванні пестицидів і агрохімікатів в ці періоди.
Цього року з ініціативи українських бджолярів створено інтерактивну систему моніторингу, в якій аграрії мають змогу вказувати: де, коли і чим буде проведена обробка полів засобами захисту рослин. Цей безкоштовний ресурс допоможе пасічникам оперативно отримувати інформацію про обробку полів пестицидами, щоб вжити заходів і уникнути контактів бджіл з отруйними речовинами. З більш детальною інформацією можна ознайомитись тут - www.grand.expert.
В умовах широкого застосування хімічних препаратів в агропромисловому комплексі все гострішою стає проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь. Неконтрольоване застосування пестицидів, особливо на медоносних культурах, призводить до масової загибелі бджіл та інших корисних комах, які є запилювачами цих же культур. Масова загибель бджіл може призвести до зникнення багатьох видів рослин, у тому числі сільськогосподарських, оскільки майже 80% з них запилюють медоносні бджоли.
Узгодження з територіальними громадами (оповіщення) часу, періодичність оброблення сільськогосподарських культур та земель пестицидами і агрохімікатами, дотримання прозорої ізоляції з населеними пунктами, не перевищення норм внесення засобів захисту рослин та суворе дотримання правил техніки безпеки при роботі з ними забезпечить уникнення можливого негативного впливу пестицидів на людину, бджіл і навколишнє середовище.
Новини за темою
Пасічники України звернулись до світової Асоціації з проханням скасувати професійний конгрес в росії
8 березня 2022
Неурядова українська організація «Всеукраїнське Братство Бджолярів України» направили офіційне звернення до Міжнародної Федерації Бджільницьких Асоціацій Апімондія та до Асоціацій Бджолярів країн світу всіх п’яти континентів. Пасічники виклали три основні свої звернення: Негайно зупинити всі заходи щодо підготовки і проведення у вересні Міжнародного Конгресу Апмондії в росії, у зв’язку з тим, що їхня міжнародна реклама в умовах широкомасштабної військової агресії в Україні є недопустима. Скасувати проведення 5-10 вересня Міжнародного Конгресу Апмондії в росії. Виключити російський національний союз бджолярів зі складу Міжнародної Федерації Бджільницьких Асоціацій Апімондія. Виконавча Рада Міжнародної Федерації Бджільницьких Асоціацій Апімондія 6 березня проголосувала за скасування проведення цього Конгресу. Львівська обласна військова адміністрація щиро вдячна пасічникам України за їхню державницьку позицію, зокрема понад 400 пасічникам області членам Всеукраїнського Братства Бджолярів України. Зараз важлива боротьба на усіх фронтах. Завдання кожного громадянина, організації максимально доносити до усіх міжнародних інституцій інформацію щодо російської агресії.
Пасічникам роз’яснили аспекти державної підтримки бджільництва
23 квітня 2021
23 квітня під головуванням заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького відбулось онлайн засідання робочої групи Мінекономіки з питань розвитку бджільництва щодо роз’яснення норм наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19 лютого 2021 року № 338 «Про деякі питання у сфері бджільництва» та механізму часткового відшкодування вартості племінних бджолиних маток та бджолиних пакетів. Участь у засіданні прийняли директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман та начальник відділу рослинництва та тваринництва департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Світлана Долинська. У рамках засідання обговорили питання щодо місця реєстрації пасік, видачі ветеринарно-санітарних паспортів, зокрема процедури обстеження пасіки при оформленні паспорта на пасіку та вартості таких обстежень, термінів обов’язкової диспансеризації пасік, чинності паспортів старого зразка. Окрім того обговорені дії пасічників у випадку застосування агрохімікатів при обробітку посівів сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень. Також роз’яснено механізм державної підтримки пасічників в частині відшкодування вартості придбання племінних бджолиних маток та бджолиних пакетів. Як зазначила директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман, зміни та вдосконалення ініціатив у сфері бджільництва, ефективне використання та захист бджіл, виробництво продукції бджільництва, створення умов підвищення продуктивності бджіл та сільськогосподарських культур, а також захист прав та інтересів пасічників є важливим кроком у розвитку бджільництва та підтримки цієї галузі в цілому. «На Львівщині бджільництвом займаються більше 4 тисяч пасічників. Реєстрація пасіки гарантує її щорічне ветеринарне обстеження для забезпечення здоров’я бджіл, виробництво якісної продукції, захищає інтереси пасічника у разі отруєння бджіл, а також дає можливість пасічнику залучити додаткові фінансові ресурси з бюджетів усіх рівнів для підтримки та розвитку власного бізнесу», - додала вона.
Завершився цикл онлайн-семінарів з питань взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади
17 березня 2021
Сьогодні, 17 березня, в департаменті агропромислового розвитку облдержадміністрації у форматі Zoom-конференції відбувся п’ятий, завершальний, онлайн-семінар з питань взаємодії пасічників, аграріїв та органів місцевої влади Золочівського та Червоноградського районів. Мета проведення – зменшення випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур. Семінар відбувся за участі пасічників, аграріїв, представників ОМС, пасічницьких спілок та товариств, представників департаменту АПР та райдержадміністрацій, головного та районного управлінь Держпродспоживслужби у Львівській області. Загалом, семінари провели на базі РДА та ОТГ всіх районів Львівської області. В межах семінарів обговорені питання причин виникнення загибелі бджіл, ветеринарно-санітарний нагляд у пасічництві та профілактика основних захворювань бджіл, визначені аспекти алгоритму дій для попередження та мінімізації випадків масового отруєння бджіл у період обробітку сільськогосподарських культур засобами захисту рослин. Учасників проінформовано про інструменти підтримки розвитку бджільництва у 2021 році, зміни у законодавчих ініціативах щодо реєстрації пасік, вимог у застосуванні агрохімікатів при обробітку посівів сільськогосподарських культур та багаторічних насаджень. «Ефективність і захищеність пасік Львівщини визначає не тільки потенціал регіону у виробництві меду, від цього також залежить ефективність вирощування більшості сільськогосподарських культур. На Львівщині бджільництвом займаються більше 4 тисяч пасічників, в обробітку сільськогосподарських угідь – 709,3 тис га. Дотримання цих правил у взаємодії із сільськогосподарськими підприємствами і пасічниками забезпечить відсутність конфліктів та зменшить кількість загибелі бджіл», – розповіла директор департаменту агропромислового розвитку Тетяна Гетьман. Департамент врахував інтереси пасічників у Комплексній програмі підтримки аграрного сектору регіону на 2021-2025 роки та у 2021 році вже провів 5 зустрічей з пасічниками регіону, аграріями та представниками ТГ з роз’яснення механізму захисту бджіл від можливого отруєння під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь. Тетяна Гетьман також зазначила: «Є важлива вимога: скористатись цією програмою і захистити свій бізнес зможуть тільки зареєстровані пасіки. Поки що таких в регіоні менше ніж 50% від реально діючих. Тож закликаємо пасічників до більш активної реєстрації свого бізнесу і об’єднання господарств у кооперативи. Це не легкий, але єдиний шлях для розвитку бізнесу на національному рівні та інтеграції у міжнародний простір».
Пасічники Львівщини отримали державну підтримку за наявні бджолосім’ї
28 грудня 2020
На Львівщині дотацію в сумі 8,9 мільйонів гривень отримали 1047 пасічників за наявні 44,6 тисяч бджолосімей. Одним із пасічників, що отримав дотаційну підтримку є Іван Доскоч. На своїй пасіці, що розташована у Бродівському районі, чоловік утримує 150 бджолосімей. Займається маткарством, селекцією медоносних бджіл та апітерапією. “Бджільництвом займаюсь близько 40 років. Ця справа приносить неабияке задоволення, але й вимагає копіткої праці. Те, що держава звернула увагу на пасічників - дуже важливо. Відповідно до державної програми я отримав 30 тисяч гривень. За ці кошти зможу частково забезпечити кормами бджіл”, - розповів Іван Доскоч. Чоловік реалізує продукцію по всій Україні, а також за кордон. Вартість літра меду гуртом -150 гривень. “На жаль, великою проблемою для нас – є масова загибель бджіл. Поля обробляють засобами захисту рослин і бджоли гинуть. Окрім того, через загальне кліматичне потепління бджіл стає менше. А також бджоли гинуть через хвороби. Дуже важливо, щоб на державному рівні приділяли увагу не лише дотації, але й навчанню пасічників. Щоб ми знали, як лікувати бджіл”, - зазначив пасічник. Дотацію пасічникам за наявні бджолосім’ї нарахували в сумі 200 гривень за одну бджолосім'ю, максимальний розмір дотації становив 60 000 гривень одному отримувачу. «Дотація для пасічників з державного бюджету у 2020 році виплачувалась вперше. Виплата дотації за наявні бджолосім’ї суттєво вплинула на кількість офіційно зареєстрованих пасік. Так, за 2020 рік 1258 пасічників офіційно зареєстрували свої пасіки та отримали ветеринарно-санітарні паспорти. З них 1108 - внесені до реєстру операторів потужностей з виробництва продукції бджільництва”, - зазначив заступник голови Львівської ОДА Юрій Бучко. За його словами, реєстрація пасіки гарантує її щорічне ветеринарне обстеження, виробництво якісної продукції, а також захищає пасічника у разі отруєння бджіл. Оксана Буй Фото з сайту ГО "Об' єднання маткарів України" На світлині - пасічник Іван Доскоч під час роботи
Пасічникам Львівщини скерували майже 10 млн грн дотації за наявні бджолосім’ї
26 жовтня 2020
Відповідно до «Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції», у 2020 році з державного бюджету передбачено дотацію для пасічників, які утримують понад 10 бджолосімей. “За умовами програми документи від пасічників приймались в органах місцевого самоврядування до 1 жовтня поточного року. За результатами поданих від органів місцевого самоврядування відомостей дотацію нарахували 1047 пасічникам, у яких налічується 44,6 тис. бджолосімей на суму 8,9 млн. гривень. Найбільшу кількість пасічників, які подали документи на дотацію за наявні бджолосім’ї відмічено в Старосамбірському районі – 133, Самбірському – 116, Бродівському – 94 та Дрогобицькому – 87. Виплата дотації за наявні бджолосім’ї суттєво вплинула на кількість офіційно зареєстрованих пасік”, - зазначила т. в. о. директора департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Людмила Гончаренко. За цей рік 1258 пасічників офіційно зареєстрували свої пасіки та отримали ветеринарно-санітарні паспорти. З числа зареєстрованих 1108 пасічників внесені до реєстру операторів потужностей з виробництва продукції бджільництва. “Реєстрація пасік – це гарантія проходження щорічного ветеринарного обстеження пасік, мінімальні ризики отруєння бджіл, а також забезпечення виробництва якісної продукції”, - додала Людмила Гончаренко. Відповідно до прийнятих документів, департамент агропромислового розвитку сформував зведену відомість та подано до Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України для формування розподілу коштів між регіонами та фактичної виплати пасічникам. Оксана Буй
Мінекономіки організує серію онлайн семінарів для з пасічниками, аграріями та органами місцевої влади
8 травня 2020
З метою мінімізації кількості випадків, пов’язаних із загибеллю бджіл у період обробітку сільськогосподарських культур засобами захисту рослин Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України запускає серію проведення онлайн семінарів для пасічників у регіонах. Онлайн семінар з Львівщиною відбудеться 22 травня 2020 року о 14.00 год у форматі відео-Zoom-конференції з питань взаємодії пасічників з аграріями та органами місцевої влади. Тривалість заходу -1 година. До зв’язку з Мінекономіки запрошуються представники агропромислового розвитку облдержадміністрації, спеціалісти райдержадміністрації, що забезпечують виконання функцій з питань агропромислового розвитку, представники обласних та районних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, представники органів місцевого самоврядування, пасічницькі асоціації, пасічники, сільгоспвиробники. Департамент агропромислового розвитку облдержадміністрації просить забезпечити налаштування зв’язку у форматі Zoom у визначений час та взяти участь в онлайн-семінарі. Посилання для підключення відео-конференції буде надіслано на електронні адреси зареєстрованих учасників за 30 хвилин до початку семінару. З питань реєстрації на участь у семінарі та пропозицій до виступів звертатись до контактної особи з питань організації заходу - Долинської Світлани, тел. 0678359395
До уваги пасічників Львівщини: в області стартувала програма підтримки галузі бджільництва
14 квітня 2020
Департамент агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації розпочав прийом документів на участь у конкурсі з надання фінансової підтримки суб’єктам господарювання у галузі бджільництва. Відповідно до Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016-2020 роки фінансова підтримка надається юридичним особам, фізичним особам-підприємцям та фізичним особам, які займаються розведенням бджіл та виробництвом продукції бджільництва. Зокрема, кошти обласного бюджету направлені на: - відшкодування вартості придбаного матеріалу, який закуплений у племінних пасіках і бджолорозплідниках, у розмірі 50 % їх вартості, але не більше 150 грн за одну бджоломатку та 750 грн за одну бджолосім’ю; - відшкодування вартості паспортизації пасіки (ветеринарне обстеження бджолосімей та оформлення паспорта) у розмірі фактичних витрат, але не більше 1000 грн одному пасічнику. З умовами участі у програмі, формами та переліком документів можна ознайомитись на сторінці департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації в рубриці «Програми». За додатковою інформацією звертатись до відділу рослинництва і тваринництва за телефонами: (032) 255-05-72, 067-835-93-95.
Для пасічників області провели навчання з актуальних питань бджільництва
24 лютого 2020
В обласній бібліотеці провели семінар-навчання для пасічників з актуальних питань розвитку бджільництва. У семінарі взяли участь пасічники та представники обласних організацій і спілок пасічників, департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА, районних товариств пасічників. Під час заходу обговорили проблемні питання при здійсненні діяльності у сфері бджільництва, питання безпеки бджіл при обробці полів пестицидами та алгоритм дій при виявленні порушень, селекції і розведення чистопородної популяції карпатських бджіл, профілактики отруєнь бджіл. Також розглянули пропозиції пасічників щодо удосконалення чинного законодавства у сфері бджільництва. Зокрема, начальник відділу рослинництва і тваринництва департаменту Світлана Долинська висвітлила проблемні питання галузі бджільництва Львівської області, поінформувала про програми підтримки для пасічників з державного і обласного бюджетів та надала роз’яснення щодо умов участі пасічників у програмах. Під час семінару учасники обмінялись досвідом, корисною інформацією та конструктивними думками у сфері бджільництва.
До Дня пасічника на Львівщині відбудеться низка культурних заходів
6 серпня 2019
Професійне свято - День пасічника в Україні відзначається в другій декаді серпня. Святкування передбачає організацію медових ярмарків і культурних заходів, вшанування праці пасічників і бджолярів. Про це інформують у департаменті агропромислового розвитку Львівської обласної державної адміністрації. З нагоди такого свята у районах Львівської області відбудеться ряд святкових масово-культурних заходів: 11 серпня – фестиваль меду та музики «Надбужанські медобори 2019» смт. Олесько Буського району; 11 серпня – фестиваль «Медова забава» с. Ганачівка Перемишлянського району; 14 серпня – Перший Медовий Спас смт. Підкамінь Бродівського району; 18 серпня – свято меду с. Розлуч Турківського району; 19 серпня – Другий Медовий Спас м. Броди Бродівського району; 19 серпня – святкова літургія з освячення хоругви товариства бджолярів Пустомитівщини до дня Пасічника м. Пустомити Пустомитівського району; 19 серпня – фестиваль «Медовий спас у Яворові» м. Яворів, Яворівського району; 1 вересня – ярмарка медової продукції м. Новояворівськ Яворівського району; 19 вересня – фестиваль меду смт. Меденичі Дрогобицького району.
Перспективи розвитку галузі бджільництва розглянули на нараді із пасічниками
28 лютого 2019
Сьогодні, 28 лютого, у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій ім. С.З. Ґжицького відбулась нарада «Стан та перспективи розвитку галузі бджільництва». У зустрічі взяли участь пасічники з різних районів області, представники громадських спілок пасічників, Всеукраїнського Братства Бджолярів України, наукових установ, головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області. «В останні роки з`явилась можливість виходу вашого продукції на міжнародні ринки. Для цього потрібна співпраця. Ваша продукція є конкурентною на світовому ринку, але для цього потрібна комунікація між виробниками і споживачами. Сьогодні ми маємо шанс щось змінити. Ми працьовиті, мудрі та фахові, нам просто треба скористатися своїм шансом», - звернувся до бджолярів голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. В межах наради порушили питання розвитку галузі бджільництва Львівщини та діючі інструменти підтримки, а також актуальні виклики у бджільництві та шляхи їх вирішення. Бюджолярі також мали можливість втсловити свої пропозиції та запитання, на які отримали фахові відповіді. Довідково: Бджільництвом в області займається 12 сільськогосподарських підприємств та 5,1 тис. фізичних осіб, які утримують 66,2 тис. бджолосімей. Створено 20 товариств, об'єднань та громадських спілок пасічників, які захищають інтереси бджолярів. Зареєстровано 1600 пасік, які мають оформлені ветеринарні паспорти на пасіку (31,0% від наявної кількості пасік в області), в т.ч. у сільськогосподарських підприємствах паспортизовано12 пасік (100%), в населення – 1588 пасік (30,8%). У 2018 році у всіх категоріях господарств вироблено 1009тонн меду (+1,3% до минулого року). Середня продуктивність - 15,0 кг на бджолосім’ю. Найвищу продуктивність має пасіка ПП «Апіс-Мед» Бродівського р-ну,виробництво меду на одну бджолосім’ю складає 23,7 кг.
В області відбулась нарада щодо підтримки виробників медової продукції
18 січня 2019
17 січня відбувся семінар-нарада з виробниками продукції бджільництва Львівщини за участю Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, громадських спілок пасічників Львівщини, виробників та науковців. Як зазначають у департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА, на Львівщині бджільництвом займається 12 сільськогосподарських підприємств та 5,1 тис фізичних осіб, які утримують 66,3 тис бджолосімей. Виробництво меду становить 996 тонн. У бджільництві важливим показником є не тільки виробництво меду, а і додаткових продуктів бджільництва – прополісу, квіткового пилку, маточного молочка, бджолиної отрути, які є основою виготовлення низки цінних лікувальних препаратів та продуктів харчування. Завдяки бджолозапиленню підвищується врожайність сільськогосподарських культур на 30-60% і навіть вище, залежно від виду рослин та умов запилення. Тому, пріоритетне значення у бджільництві надається нарощуванню валового виробництва продукції із застосуванням інтенсивних та промислових технологій, що суттєво вплине на збільшення виробництва товарної продукції та її асортимент. «Для бджолярів у 2019 році передбачена фінансова підтримка з державного та обласного бюджетів, яка сприятиме підвищенню продуктивності пасік та збільшення товарного виробництва продукції. Зокрема, з державного бюджету підтримка надається через механізм відшкодування відсотків за залученими у виробництво кредитами по програмі підтримки галузі тваринництва. В обласному бюджеті передбачено фінансування згідно Комплексної програми підтримки та розвитку агропромислового виробництва Львівської області на 2016 – 2020 роки шляхом часткового відшкодування вартості придбання племінного матеріалу бджіл, відшкодування відсотків за залученими у виробництво кредитами, надання пільгових кредитів на реалізацію бізнес-проектів», – про це розповів начальник управління сталого розвитку сільськогосподарського виробництва, інфраструктури та земельних відносин департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Ігор Вус. В межах наради також обговорювались питання організаційної діяльності спілок пасічників Львівщини в сфері реєстрації пасік та боротьби з отруєнням бджіл, вимог санітарного законодавства щодо безпечного застосування пестицидів та агрохімікатів в агропромисловому секторі
Цими вихідними на Турківщині відбудеться районний фестиваль меду
5 вересня 2018
У суботу, 8 вересня, на Турківщині у селі Розлуч відбудеться районний фестиваль меду. Уміння і таланти бойківчан і гостей – партнерів фестивалю продемонструють не тільки бджолярі, але і сировари, народні умільці, люди, які працюють в різних напрямках: травники, гіди – туристи, власники агроосель, агроколекціонери. Мета фестивалю – привернути увагу до Бойківського краю, популяризувати природні та творчі здобутки, сприяти гостям та туристам отримати інформацію про Турківщину. Організатори запрошують долучитись до святкування і у відпочинку у перлині Львівщини, курортному селі Розлуч недалеко від витоку Дністра, в долині річки Розлучанки. Гості матимуть змогу милуватись мальовничими краєвидами гір та цілющих джерел, почути і побачити насичену концертну програму з пісень, танців, музики, розваг, виставки-продажі цілющих трав, чаїв, продуктів бджільництва, унікальних напоїв, бальзамів молодості, продуктів, м’ясних виробів, різних видів сирів, виготовлених по Швейцарській технології з екологічно чистої продукції, бездріжджовий хліб, різні йогурти домашнього виробництва, сучасні страви бойківської кухні, різноманітні випічки. Гості фестивалю зможуть придбати турківські сувеніри – картини, різьбу по дереву, вишиванки, писанки, цікаву літературу Турківських і Бойківських письменників, істориків, поетів, диски з піснями з гірського краю.