Цьогорічний Дитячий Форум відвідали більше 10 тисяч осіб
10-13 травня у Львові відбувся 11-ий Дитячий Форум – унікальний захід, у якому поєднується гра з отриманням різних корисних вмінь і навичок, де письменники, художники, науковці, спортсмени, музиканти, винахідники, музейники, бібліотекарі, майстри діляться своїми вміннями з дітьми і цим роблять світ кращим.
З 2016 року захід проводиться в межах програми “Львів – місто літератури ЮНЕСКО”.
Цього року відвідувачів об’єднала просторова гра-квест «8 ключів Буквордсу». Загалом, за всі чотири дні Дитячого форуму статус “Володар Буквордсу” діти-відвідувачі отримали 2 710 разів, статус “Почесний Друг Буквордсу” – 4527, а “Почесний Гість Буквордсу” – 9 316.
Важливою складовою заходу був книжковий ярмарок, у якому взяли участь 36 видавництв з усієї України.
Загалом, Дитячий Форум відвідало 10 041 особи та відбулося 1170 заходів, з них:
• Печера Жахайликів (літературний простір), 77 заходів;
• Долина Драконів (музейний простір), 171 захід;
• Галявина Єдинорогів (творчий простір), 154 заходи;
• Галактична імперія (науковий простір), 175 заходів;
• Камелот (спортивний простір), 165 заходів;
• Задзеркалля (сценічний простір), 52 заходи;
• Зачарований ліс (екологічний простір), 157 заходів;
• Ігросфера, 32 заходи;
• Королівський дитячий садочок (простір для дошкільнят), 187 заходів.
У Дитячому Форумі взяло участь 125 організацій-учасників, серед яких – видавництва, книгарні, музеї, театри, бібліотеки, виробники іграшок, інтернет-магазини, громадські та освітні організації, літні дитячі табори, автори, художники, музиканти, науковці, мандрівники.
140 волонтерів допомагало у проведенні Дитячого Форуму. За подіями Дитячого Форуму стежили 34 138 підписників на Фейсбуці.
Традиційно гостями Фестивалю дитячого читання «Книгоманія», що відбувся в межах Дитячого форуму, стали переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія-2018». Для них була організована спеціальна програма, що включала: офіційну церемонію нагородження у Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка, відвідування Дитячого форуму, захоплюючу вечірку у стилі «Гаррі Потер», брейнстормінг на тему «Як довести підліткам, що читати не страшно?» за участі українських письменників Тетяни Стус, Дари Корній, Олега Чаклуна та Івана Андрусяка, а також цікаві екскурсії.
Участь у Фестивалі дитячого читання «Книгоманія» взяли: 32 переможці Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» з Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Харківської, Херсонської, Чернівецької, Чернігівської областей та м. Львова та 43 переможці районних та міських етапів конкурсу «Книгоманія» з Львівської області.
Вперше 11 травня книгомани оголосили про «захоплення влади» у Львівській обласній державній адміністрації. Діти мали змогу потрапити без перешкод до ЛОДА та весело провести там час, взявши активну участь у історичному квесті. Суперчитачі України та голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка підписали Перший книжковий універсал.
Крім того, 11 травня Львівська ОДА перетворилась на додаткову локацію Дитячого форуму, відвідувачі якої, а це були учні львівських шкіл, а також діти співробітників ЛОДА, які відгукнулись на “книжкову мобілізацію”, мали змогу відвідати різноманітні заходи, а саме: зустріч із письменницею Галиною Вдовиченко та художницею Христиною Лукащук «Ранок із "Совою, яка хотіла стати жайворонком”», видовищні майстер-класи «Пекельні машини», «Видавничий кластер» та 3D-ручки, інтерактивні та настільні гри, комікси, фантастична фотозона «Принцеса Steampunk», екобібліотека.
Важливе місце на цьогорічному Форумі займала літературна програма. У літературних заходах було задіяно 32 автори книг та 9 ілюстраторів. 2564 дитини відвідало літературні заходи. Традиційно у літературній програмі відбулись презентаціїі автограф-сесії відомих дитячих письменників, перекладачів та ілюстраторів: Володимира Арєнєва, Сашка Гавроша,Лариси Денисенко, Мар’яни Савки, Галини Малик, Катерини Міхаліциної, Сергія Прилуцького, Надійки Гербіш, Галини Вдовиченко, Ганни Осадко, Тані Стус, Валентини Вздульської, Галини Ткачук, Івана Андрусяка.
Щодня королівство Буквордс на тематичній землі «Галактична імперія» відкривало для дітей чарівний світ науки. Тут були і захоплюючі майстер-класи про створення світу, і конструювання роботів та уроки з програмування. Найбільше увага дітей була прикута до зони з окулярами віртуальної реальності.
Інструктори ГО «Захист патріотів» упродовж чотирьох днів розповідали дітям, як правильно надавати першу домедичну допомогу та як викликати швидку. А студенти з УМСА (Української медичної стоматологічної академії) допомогли дітям перевтілитися у лікарів та дізнатися, який лікар що лікує та чому не варто їх боятися.
У межах медичних заходів Дитячого форуму відбулася також зустріч з в.о. Міністра охорони здоров’я України Уляною Супрун, яка разом з сімейними лікарями розповіла відвідувачам про медичну реформу та про те, як правильно обрати свого сімейного лікаря та на що варто звернути свою увагу.
Щоранку на Дитячому форумі діти мали змогу взяти участь у зарядці з олімпійцями та іншими видатними спортсменами та підготуватися до порятунку Буквордсу. Окрім цього, у дітей була можливість перенестися у часи Середньовіччя та взяти участь у історичних боях та пограти у футбол.
У межах Дитячого Форуму було представлено інклюзивні заходи, які покликані навчити дітей розуміння та толерантного ставлення до людей з особливими потребами. Тут діти навчилися читати шрифтом Брайля та мали змогу послухати концертну програму за творами Т. Шевченка у виконанні дітей із вадами зору.
Для діток дошкільного віку діяв окремий простір – Королівський дитячий садочок. Тут щодня відбувались руханки, театральні сценки, уроки з малювання, музики, читання і не тільки. Участь у Видавничому квесті взяло понад 1200 осіб.
Новини за темою
«Тричі лунав сигнал повітряної тривоги, загроза не підтвердилася», - Максим Козицький про головне за добу
20 березня 2022
Про головне, що треба знати жителям Львівщини за добу, поінформував начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький. • На Львівщині тричі лунав сигнал повітряної тривоги. Була загроза ракетної атаки. Дякую усім, хто не ігнорує такі сигнали і йде в укриття. Це питання вашої безпеки. На щастя, загроза не підтвердилася. Дякую нашим Збройним Силам! • Через паліїв сухостою вогонь знищив понад 12 гектарів території нашої області. Рятувальникам довелось гасити 88 пожеж! Люди, не уподібнюйтесь до варварів! Тим, хто навіть в час війни не може втриматися від підпалювання трави, раджу дізнатися, які штрафи за це на вас чекають. • Кордон на переходах Львівської області перетнули понад 25 тисяч людей. Черги продовжують зменшуватися. Від початку повномасштабного вторгнення через пункти пропуску в нашій області за кордон виїхали 1 мільйон 108 тисяч людей. • Мобілізували 481 жителя Львівщини. Від початку війни – понад 28 тисяч. • Прийняли та розселили у Львівській області за добу понад 2600 вимушених переселенців. Від 24 лютого наша область прихистила майже 210 тисяч людей з областей, де тривають бойові дії. • Ми зарезервували ще близько 18 тисяч 600 місць для поселення переміщених. Якщо ви готові дати прихисток тим, хто покинув домівку через війну, заповнюйте форму за посиланням. • До поліції Львівщини надійшло понад 1700 звернень щодо підозрілих осіб, автомобілів та інших об’єктів. Вдячний усім за допомогу та скоординовану діяльність. Спільними зусиллями – до перемоги!
У департаменті освіти Львівської ОДА підбили підсумки роботи за минулий рік
24 січня 2022
Відкриття нових садочків, формування мережі профільних ліцеїв, облаштування навчально-практичних центрів та вдосконалення дистанційного навчання – у департаменті освіти завершили аналіз роботи за 2021 рік. Фахівці департаменту освіти минулого року працювали над різними сферами освіти області – від дошкілля до вищої освіти. У межах виконання Програми розвитку освіти та освоєння коштів державних субвенцій, вдалось створити понад три тисячі нових місць для дошкільнят, закупити більше ніж 4 тисячі ноутбуків для вчителів, організувати навчання для понад 5 тисяч педагогів, на умовах співфінансування купити 23 шкільні автобуси, ще понад три сотні обладнати трекерами, що забезпечить підвищення якості довезення учнів до місць навчання та додому. «У презентації про роботу департаменту відображено не просто показники роботи, а емоції радості й розчарування, завзятості та впертості, плани, перемоги. Окрім того, там ідеї багатьох людей з нашої Експертної ради, які є освітніми волонтерами, постійна підтримка і розуміння голови Львівської ОДА Максима Козицького. У цій презентації велика допомога від Міністерства освіти і науки, кожен голос кожного депутата Львівської обласної ради та натхнення комісії з питань освіти також у цьому документі», - наголосив директор департаменту освіти Олег Паска. Важливим проєктом, який вдалось реалізувати торік, стала спільна із провайдерами фільтрація контенту (16 +) в публічних мережах закладів освіти Львівської області. Проєкт «Безпечний інтернет» на етапі тестування у 20 закладах освіти області. Сформовано чорний список близько 3 млн url-адрес. Також запрацювала самооновлювана е-база даних про стан освіти Львівщини та самооновлювані е-карти закладів освіти області, з яких можна дізнатись про ефективність використання коштів, побачити інтерактивну карту шкіл Львівщини, закладів професійно-технічної освіти тощо. Торік Львівщина стала першою за показником 200-бальників із ЗНО з розрахунку на 100 тисяч учнів. Окрім того, до закладів профтехосвіти вступила рекордна кількість учнів, що також дало області першість серед регіонів України.
«У пріоритеті мають бути ефективне використання бюджетних коштів та вчасне виконання проєктів», - Іван Собко
29 листопада 2021
Перед завершенням року та підбиттям підсумків реалізованих проєктів та робіт важливо визначити основні пріоритети при підготовці останніх у році змін до обласних програм. Про це на нараді з керівниками відповідних департаментів наголосив Іван Собко, заступник голови Львівської ОДА з питань бюджету, освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту. «Усі державні субвенції, обласні програми та проєкти мають бути ефективно завершені до середини грудня цього року. У пріоритеті роботи структурних підрозділів ОДА є ефективне використання бюджетних коштів, що передбачає завершення всіх будівельних робіт, вчасну, швидку і якісну підготовку необхідних змін до програм, а також проєктних пропозицій на наступний рік», - зазначив Іван Собко. Він також додав, що на обласну програми розвитку освіти, зокрема, необхідно у результаті перерозподілу та використання освітніх субвенцій, передбачити кошти на розвиток STEM-лабораторій та Нової української школи, а також, у межах обласної програми охорони здоров’я, збільшити передбачене фінансування на забезпечення ковідних лікарень області киснем. Детальніше питання перерозподілу коштів обласного бюджету або дофінансування окремих програм розглянуть депутати Львівської облради спочатку на засіданнях постійних депутатських комісій, опісля – на сесії Львівської обласної ради.
Розпочалась прес-конференція голови Львівської ОДА Максима Козицького за підсумками року (відео)
11 лютого 2021
У Центрі імені Митрополита Андрея Шептицького розпочалась прес-конференція голови Львівської ОДА, під час якої Максим Козицький підсумує роботу упродовж року на посаді. Серед ключових питань, зокрема, антикризові заходи проти коронавірусу, розвиток освіти, розбудова соціальної інфраструктури, будівництво доріг, підтримка учасників АТО/ООС, основні економічні показники, результати реалізації програми «Велике будівництво» тощо. Також очільник Львівщини презентує напрями роботи у 2021 році. Дивитись прес-конференцію наживо – за посиланням.
В управлінні фізичної культури та спорту підбили підсумки діяльності за 2019 рік
28 січня 2020
Управління фізичної культури та спорту підбило підсумки діяльності за 2019 рік. Популяризація фізичної культури та спорту: Впродовж року проведено 540 обласних фізкультурно-оздоровчих заходів. Участь у них взяло понад 80 000 осіб. Наймасштабнішим фізкультурно-оздоровчим проектом серед збірних команд районів, міст обласного значення та ОТГ стали Спортивні Ігри Львівщини, у яких впродовж року змагалися 3186 тисяч осіб. Окрім цього, на території області проведено 32 міжнародні спортивні заходи. Також на Львівщині проведено близько 200 заходів Міністерства молоді та спорту України, на реалізацію яких з державного бюджету залучено близько 23 мільйонів гривень. Розвиток спортивної інфраструктури: Впродовж 2019 року на території Львівщини облаштовано 89 спортивних майданчиків, з яких 60 з тренажерним обладнанням та 29 ігрових зі штучним покриттям. Збудовано 33 міні-футбольні поля. Загалом у 2019 році на розвиток спортивної інфраструктури Львівщини з різних джерел фінансування використано понад 130 мільйонів гривень. Розпочато облаштування 12 багатофункціональних спортивних майданчиків з поліуритановим покриттям. Окрім цього, розпочато будівництво спортивного басейну у Бродівському педагогічному коледжі імені Маркіяна Шашкевича та реконструкцію будівлі басейну ДЮСШ “Тризуб плюс”села Давидів Давидівської ОТГ. Перемоги та здобутки: На чемпіонатах світу та Європи представники Львівщини здобули 1️0️6️ медалей з олімпійських та неолімпійських видів спорту. Львівські спортсмени вибороли 5️ ліцензій на участь в Олімпійських іграх 2020 року, які відбудуться у Токіо. Варто зазначити, що понад 30 спортсменів Львівщини претендують на участь в цих Олімпійських іграх та 16 спортсменів у Паралімпійських іграх. До складу національної збірної команди України для участі у ІІ Європейських іграх в Мінську від Львівщини увійшли 20 спортсменів та 9 тренерів. Наші спортсмени здобули 8 медалей. Впродовж року спортивна еліта Львівщини поповнилася 25 Майстрами спорту міжнародного класу, 125 Майстрами спорту України, 6 Заслуженими майстрами спорту та 10 Заслуженими тренерами України. У всеукраїнських змаганнях взяли участь 4986 спортсменів з Львівщини. Впродовж 2019 року грошові винагороди отримали 460 спортсменів та тренерів. На ці видатки в обласному бюджеті 2019 року було передбачено 1 мільйон 700 тисяч гривень. До національних збірних команд України з олімпійських та неолімпійських видів спорту увійшло 745 спортсменів Львівщини, що складає майже 10% від загальної кількості спортсменів – членів збірних команд України. Інклюзія, реабілітація та адаптивна рухова діяльність: 157 спортсменів з інвалідністю взяли участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях з 18 видів спорту та здобули 132 медалі різного ґатунку. Понад 300 юних спортсменів взяли участь в обласному етапі спартакіади серед дітей з інвалідністю «Повір у себе». До занять фізичною культурою та спортом залучено понад 1000 учасників АТО та ООС. До складу національної збірної України на Invictus Games 2020 було обрано 20 осіб, серед них 4 представники Львівщини, а у національному етапі відбору Львівську область репрезентували 44 воїни, учасники АТО ООС. «Останні кілька років ми працюємо над якісним розвитком спортивної інфраструктури. Що важливо, робимо все для того, аби заняття фізичної культурою та спорту були доступні не тільки для мешканців Львова та райцентрів, а й для жителів маленьких сіл. Ми намагаємось будувати спортивну політику Львівщини таким чином, аби вона охоплювала усі групи населення: від маленьких дітей і до людей літнього віку. Адже хоча розвиток спортивної інфраструктури надзвичайно важливий, основним ресурсом є люди», - підсумовує начальник управління фізичної культури та спорту Роман Хім‘як.
Департамент з питань культури: здобутки 2019-го та плани на 2020-ий рік
14 січня 2020
Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко зустрівся з керівниками профільних департаментів, аби підбити підсумки роботи за 2019 рік та обговорити плани на 2020 рік. Під час засідання керівники департаментів надали звітну інформацію щодо діяльності закладів та установ, а також окреслили пріоритетні напрями розвитку на поточний рік. Розвиток культури на Львівщині «2019 рік в галузі культури виявився результативним. Відтак, за минулий рік було оновлено 14 народних домів, мистецька школа у селі Новий Яричів, Сколівська центральна районна бібліотека та добудовано народний дім у селі Березина, Миколаївського району», - зазначив Іван Собко. За словами заступника директора департаменту культури Ірини Гаврилюк, презентація культури Львівщини відбулась у 13 країнах Європи завдяки 70 виїздам мистецьких колективів та виконавців області. «Що стосується відзначення державних свят, ювілеїв та вшанування видатних діячів, то по області було проведено 22 таких заходи. Департамент з питань культури, національностей та релігій ініціював декілька проектів, серед яких культурно-мистецьке таборування для населення сільської місцевості та «Веселі канікули» християнсько-мистецького спрямування» (12 проектів) та «ЗD-тур» музеями Львівщини (53 музеї)», - розповіла Ірина Гаврилюк. Значне місце в діяльності департаменту посідало національно-патріотичне виховання: «День народження Героя Небесної Сотні», вшановано 12 Героїв Львівщини (м. Львів та населені пункти народження Героїв). «День народження Героїв російсько-української війни», вшановано 360 загиблих учасників АТО-ООС (щомісячний проект). «Полігон» (для військовослужбовців ЗСУ на Яворівському полігоні реалізовано 25 мистецьких проектів творчими колективами та виконавцями області). Кожна дитина шкільного віку – у музеї (відвідало 71906 дітей, що становить 26,7% від усіх дітей шкільного віку на Львівщині). Соціально цільові кінопокази (для студентів, учнів, громадських організацій) «Крути», «Рубіж, «Кіборги» у кінотеатрі «Планета Кіно». Що ж стосується 2020 року, то департаментом з питань культури, національностей та релігій ЛОДА заплановано: Проведення кінопоказів, концертів, майстер-класів, зустрічей з відомими людьми, діячами культури і мистецтва тощо в народних домах області. Реалізація Національного проекту «Українська пісня/Ukrainian Song Project». Відзначення державних свят, пам’ятних дат, ювілеїв загальнодержавного та регіонального рівня, вшанування особистостей. Реалізація заходів національно-патріотичного виховання для молоді та нових інтерактивних проектів у народних домах, бібліотеках, мистецьких школах. Реалізація заходів популяризації та підтримки культурно-мистецького доробку Львівщини в столиці. Реалізація заходів презентації мистецького потенціалу Львівщини в Україні. Проведення фестивалів мистецько-патріотичного спрямування. Реалізація заходів проекту «Український Донбас». Організація заходів «Яворівський полігон». Проведення конкурсу мікропроектів для народних домів, бібліотек, мистецьких шкіл. Проведення «Фестивалю Гостинності» між районами. Проведення конкурсу «Топ 10 НД» найактивніші народні доми області. Проведення конкурсу «Топ 10 мистецьких шкіл» найактивніші мистецькі школи області. Проведення «Фестивалю Гостинності» між навчальними закладами культури області. Реалізація заходів проекту культурно-мистецьке таборування для населення сільської місцевості та «Веселі канікули» християнсько-мистецького спрямування. Реалізація заходів потенціалу Львівщини в країнах проживання української діаспори, транскордонна співпраця. Організація гастролей колективів художньої самодіяльності та території області. Поповнення бібліотечних фондів періодичними виданнями та сучасною книжковою продукцією. Поповнення бібліотечних фондів книжковою продукцією вітчизняного та зарубіжного видання. Поповнення бібліотечних фондів бібліотек української діаспори за кордоном україномовною видавничою продукцією. Проведення інтерактивних заходів, навчання, тренінги у бібліотеках області. Реалізація пересувних інтерактивних музейних фондів. Проведення конкурсів мистецьких проектів серед громадських організацій, творчих спілок, національних товариств Львівщини. Визначення лауреатів Обласної премії у галузі культури. Підтримка гастрольної діяльності професійних обласних колективів у Львівській області. Підготовка матеріалів річної звітності установ та закладів культури області. Внесення даних до ЄДР щодо релігійних організацій. Реєстрація установчих документів релігійних організацій. Погодження діяльності іноземних громадян у сфері релігії. Проведення V щорічного Форуму національних-культурних товариств Львівщини «Разом у Незалежній Україні». Проведення фестивалю національних культур «У колі друзів». Заходи національно-культурних товариств. Відзначення 155-річчя з дня народження митрополита Андрея Шептицького. Вшанування пам’яті митрополита Андрея Шептицького і Климентія Шептицького.
Юрій Холод: “Нехай 2019-ий запам’ятається перемогами у кожній галузі”
3 січня 2020
Під кінець року більшість із нас пробували підбити його підсумки: що вдалося, а що ні, над чим працювати далі. Ми поговорили з заступником голови Львівської ОДА Юрієм Холодом: як завершили рік департаменти житлово-комунального господарства, екології, архітектури, служба у справах дітей? Чужих дітей справді не буває Коли на початку моєї роботи в ОДА мені казали, що всі напрями департаментів, які я курую, - інфраструктурні, а Служба у справах дітей сюди якось не дуже пасує, я наполіг: діти - це принципово. Якщо всі інші напрями можна сприймати як роботу, то цей - щось більше. Тут розумієш, для кого працюєш. Тут - емоції. Службу у справах дітей ЛОДА очолює Володимир Лис. Це людина, яка справді переживає за дітей і їхні родини, який знає всі їхні історії і намагається не нашкодити. Бо це головне. В Україні триває реформа деінституціалізації (ДІ). На Львівщині в інтернатах перебувають 5167 дітей. З них тільки менше 5% - сироти. Ми всі розуміємо, що таке рости в інтернаті, а що таке - жити в родині, вдома, вчитися у звичайній школі. Людині дуже важливо з дитинства розуміти реальний світ. Реформа ДІ - це про те, щоб діти не потрапляли в інтернати, щоб таких закладів ставало менше, щоб послуги для проблемних родин, для дітей, які їх потребують, ставали щоразу якісніші і доступні в громадах (ОТГ). Наразі ми успішно втілюємо пілотні проекти в цьому напрямі. Серед досягнень 2019-го: затверджений стратегічний план реформи до 2026 року, створена обласна та місцеві координаційні ради, є комплексна оцінка Дитячого будинку змішаного типу на Самбірщині. Трансформуємо його у Центр соціальної підтримки дітей та сімей. І так само з Будинком дитини №2 для дітей з ураженнями центральної нервової системи і порушенням психіки, що є комунальним закладом ЛОР. Він мав би перетворитися у центр реабілітації та паліативної допомоги. Оцінюємо інтернат у Краковці. Паралельно навчаємо і перевчаємо фахівців галузі. Не маємо права втрачати кадри і кидати людей без роботи. В цій реформі ми співпрацюємо з канадським урядом. У листопаді підписали відповідну угоду на 5 наступних років. А також - з благодійними фондами, громадськими організаціями і волонтерами області. Варто додати, що у 2019 році на Львівщині 53 дитини з числа сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, отримали власне житло. Ще 42-м дітям компенсували його вартість, тобто гроші на квартири - у них на рахунках. Знаковою подією 2019-го є завершення реставрації пам’ятки зі списку ЮНЕСКО - унікальної дерев’яної церкви Св. Юра у Дрогобичі. І цей результат відзначений нагородою першої категорії XIX міжнародного конкурсу Кришталева Цегла. Нагородження відбулося 13 грудня 2019 року у Любліні. Також торік наш департамент архітектури та містобудування завершив реставрацію дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці в селі Лоні на Перемишлянщині. Це пам’ятка архітектури національного значення 1724 року. Об’єкт складний. Фахівцям довелося повністю її розібрати та зібрати заново, замінивши втрачені конструкції. У 2019-у на Львівщині запрацювали перші Геопортали містобудівних кадастрів. Наразі в трьох ОТГ: Мурованській; Давидівській та Ходорівській. Геоінформаційна система області має найбільшу кількість шарів баз даних, у порівнянні з іншими кадастрами України. Це - вагомий крок до відкритості. І я закликаю свідому громадськість та фахівців використовувати всі можливості для якісної роботи та контролю. І нам вдалося завершити розробку інтегрованої стратегії просторового розвитку територій уздовж державного кордону України та Польщі. Вона стане основою єдиної узгодженої українсько-польської стратегії просторового розвитку цих регіонів. Ця стратегія узгоджується з Державною стратегією регіонального розвитку до 2020 року. Таке планування підвищує рівень конкурентоспроможності нашого регіону, сприяє його соціально-економічній інтеграції та просторовому розвитку. Має бути тепло! Щороку у віданні департаменту ЖКГ обладміністрації - підготовка та запуск опалювального сезону. Торік на початок жовтня централізованим теплопостачанням були охоплені всі міста, де воно є, крім, як ви знаєте, Новояворівська та Нового Роздолу. Щодо цих двох проблемних міст, то ЛОДА виступила дієвим посередником і каталізатором вирішення проблеми. Ми провели багато нарад та зустрічей, ми координували роботу всіх сторін процесу, домовлялися про допомогу від персоналу ТЕЦ інших міст області. До вирішення цієї проблеми вдалося залучити найвище державне керівництво. Це і особисті розмови, і майже 20 офіційних звернень до прем’єра, міністрів, ВРУ, НАБУ тощо. Врешті, вже після оголошення надзвичайно стану, але ще до снігу та морозу, спільно з прем’єром Олексієм Гончаруком та профільним міністром Альоною Бабак, нам вдалося вирішити проблему і змінити колишнього управителя на “Нафтогаз - Тепло”. Він готовий впродовж 3 років вкладати кошти у модернізацію та розвиток мереж. І це, я переконаний, перемога. Попереду модернізація ТЕЦ та систем теплопостачання в багатьох містах області. Від цього нам нікуди не дітися. І було б добре ініціювати загальнодержавну програму в цьому напрямі, адже проблема старіння міських комунікацій спільна для більшості міст. Що з відходами? Це насамперед про Львів. З липня Львівська ОДА передала Львівській міській раді повноваження з вивезення сміття з міста. Ця роль була делегована на 2 роки, і всі зобов’язання зі свого боку ЛОДА виконала ще при попередньому керівникові. За цей час зі Львова вивезли понад 500 тисяч тонн ТПВ, вдалося зекономити 175 млн грн (з 600). Їх скерували як субвенції місцевим бюджетам міським і районним радам, які приймали львівські відходи. За ці гроші в районах змогли відремонтувати будинки, дороги, закупити спецтехніку, євроконтейнери для відходів тощо. Всі ці заходи, звісно, не виключають нагальної потреби у будівництві сміттєпереробного заводу. І воно, я переконаний, має відбутися під чітким контролем громадськості та з дотриманням всіх екологічних та будівельних норм. Загалом за 2019-ий на Львівщині вдалося ліквідувати 22 несанкціоновані сміттєзвалища, площею понад 8 га, 29 стихійних засмічень, розпочато рекультивацію полігону ТПВ, площею 10 га, в Самборі. У 2020 році департамент ЖКГ має здійснити рекультивацію сміттєзвалищ на території села Крупське Миколаївського району, Воле-Висоцької сільської ради Жовківського району та смт. Бориня Турківського району та облаштувати полігони в Новояворівську, Самборі і Стрию. Для всіх трьох полігонів вже виготовлена проєктно-кошторисна документація. 2019-го департамент ЖКГ реалізовував кілька важливих обласних програм Йдеться про зовнішнє освітлення (програма на 2017-2020 роки), газифікацію населених пунктів (2018-2020) та програму "Питна вода" (2012-2020). У межах програми "Питна вода", наприклад, роботи велися у 13 населених пунктах. Зокрема, у Бориславі, Трускавці, Золочеві, де люди мають постійні проблеми з якістю водопостачання. За рік тут використано понад 22 млн гривень. Будівництво газопроводу ми розпочали у трьох населених пунктах: селах Білка та Брюховичі Перемишлянського району і селі Блажів Самбірського району. Так само триває будівництво підвідного розподільчого газопроводу середнього тиску від Турки до села Вовче. За 2019-ий ми збудували та реконструювали лінії вуличного освітлення у 24 містах і селах області. На 2020-ий маємо готові 12 проєктів на електрифікацію кварталів забудови для учасників АТО, родин загиблих та внутрішньо переміщених осіб - у Радехові, Рава-Руській, селах Воля-Висоцька, Добросин, Мокротин Жовківського району тощо. Як ви думаєте, що найдорожче у галузі екології? Так, охорона водних ресурсів. Багато міст зливають каналізацію до річок, а очисні споруди, найчастіше, потребують реконструкції, іноді їх взагалі потрібно замінити. До водойм в області потрапляє щороку 45 млн.м3 забруднених стічних вод. Більшість наших рік належать до міжнародних - бо течуть або впадають у водойми, які є на території різних держав. З понад 304 мільйони гривень, які у 2019-у залучені на природоохоронні заходи, 65% (180 млн грн) скеровані на реконструкцію каналізаційно-очисних споруд та будівництво каналізаційних мереж. Зокрема, 2019-го ми збудували або реконструювали системи перекачування та очищення побутових стоків у семи населених пунктах (Моршин, Червоноград, Стрий, Раневичі, Судова Вишня, Пустомити, Верхня Білка). У 15 населених пунктах області збудували каналізаційні мережі (Пасіки-Зубрицькі, Івано-Франкове, Острів, Рава-Руська, Раневичі, Красне, Дрогобич, смт. Брюховичі, Броди, Золочів, Судова-Вишня, Зимна Вода, Викоти, Бірки, Новояворівськ.) Від підтоплення минулого року вдалося захистити 12 населених пунктів та 713 га сільськогосподарських угідь області. Руслорегулювання та берегоукріплення водойм провели на території Самбірського, Дрогобицького, Жидачівського, Турківського, Пустомитівського та Сколівського районів. Основне джерело фінансування - це кошти природоохоронних фондів та міжнародної технічної допомоги. Загалом - понад 17 млн грн. Озеро - в оренду! І все чесно. Львівщина одна з перших в Україні ще 2016 року почала проводити земельні торги з продажу права оренди водних об’єктів, які розташовані за межами населених пунктів. На кінець року в області було 438 вільних водойм, які можуть бути передані в оренду. Більшість із них - в поганому стані. Не своє пильнувати ніхто не спішить. У 2019 році в оренду передали ще 115 водних об’єктів. Відповідно, понад 407 тисяч гривень вдалося залучити у місцеві бюджети. Ці гроші будуть надходити щорічно, з урахуванням індексації. Навіть на занедбаних водоймах стартова ціна лоту під час торгів, зазвичай, зростає у кілька разів. До того ж, орендовані об’єкти тепер є кому підтримувати у належному стані. І є з кого спитати, якщо умови оренди не виконують. Наразі фахівці департаменту екології ЛОДА готують документи для оренди ще 127 озер та ставів. Заповідний фонд Львівщини - це сьогодні 8% її території У 2019-у в нас з’явилися ще 14 нових об’єктів, площею 12,5 тисяч га. 13 з них - місцевого значення, один - загальнодержавного (Національний природний парк “Бойківщина”). Вперше в Україні - саме на Львівщині - з’явилися 4 пралісові пам’ятки природи. Разом тепер в області 392 заказники, заповідники й інші природоохоронні зони. Окремої розмови вартує створення Міжнародного біосферного резервату “Розточчя”. Рішення про це прозвучало 19 червня 2019 року на сесії Міжнародної координаційної ради Програми ЮНЕСКО “Людина і біосфера”. Загальна площа міжнародного об’єкта 371 902 га. Це територія Польщі і України. З українського боку - майже 75 тисяч гектарів. Один із важливих екологічних проєктів реалізовується в Червонограді Загальний його бюджет 30,5 мільйона гривень, і він стосується створення 12 індивідуальних теплових пунктів у 35 об’єктах бюджетної галузі - школах, садочках, гімназіях, а також утеплення семи закладів охорони здоров’я. Це проєкт цільових екоінвестицій в межах зобов’язань сторін Кіотського протоколу, і він має на меті зниження рівня забруднення атмосферного повітря на об’єктах соціальної сфери. Разом із тим, сучасні енергозберігаючі технології означають зменшення витрат на оплату комунальних послуг та покращення екологічної ситуації в місті загалом. Нові медамбулаторії і машини в села - це точно #перемога На Львівщині в межах ініціативи “Доступна медицина” нових сільських медамбулаторій має з’явитися аж 43. Наразі відкриті або готові до відкриття понад півтора десятка. Це один із найвищих показників виконання програми в Україні. Ми передаємо громадам не голі стіни - приміщення при відкритті мають нові меблі, сучасне обладнання, якого там, в селах, найчастіше не було ніколи. І кожна з сільських амбулаторій отримує автомобіль Renault Duster. Власне, автівки отримують не тільки новозбудовані амбулаторії, а всі амбулаторії у селах. У 2018-у до сіл нашої області поїхали 43 таких “медавтомобілі”, 2019-го - 67. Наразі оголошено тендер на ще 158. До кінця року автівки будуть мати всі амбулаторії в селах. Це наш вклад, з боку інфраструктурних департаментів, у продовження медреформи в Україні. Бо доступ до медичних послуг, їхня якість, я вважаю, найважливіші права людини.
Підсумки про головне за тиждень: на Львівщині відкрили дві амбулаторії сімейної медицини(ВІДЕО)
20 грудня 2019
Упродовж робочого тижня відбулася низка подій, тож давайте пригадаємо їх разом. 1) Чотири нові автобуси передали для діток з особливими освітніми потребами області. Зокрема, два транспортні засоби отримали заклади міста Львова, а також інклюзивно - ресурсні центри Сокальського та Пустомитівського районів. Шкільний автобус зі спеціальним обладнанням підвозитиме дітей з обмеженою здатністю до пересування та дітей з особливими освітніми потребами при організації заходів, спрямованих на соціалізацію та формування гармонійного світогляду кожної дитини. Автобуси придбали за кошти державного бюджету у співфінансуванні з місцевим бюджетом. 2) На Львівщині відкрили дві амбулаторії сімейної медицини, а саме у Золочівському та Пустомитівському районах. У селі Пасіки-Зубрицькі, що у Пустомитівському районі запрацювала амбулаторія загальної практики сімейної медицини з житлом для лікарів. Заклад охопить якісними медичними послугами дві з половиною тисячі мешканців із трьох сіл. На Золочівщині у селі Ремезівці відбулось урочисте відкриття новозбудованої амбулаторії моно практики. Відтепер якісними медичними послугами охоплять майже три тисячі мешканців з 5 сіл: с. Ремезівці, с. Шпиколоси, с. Жуків, с.Кропивна, с.Підгір’я. 3) У Новому Калинові на Самбірщині відкрили дитячий садок. Даний проєкт був реалізований завдяки зусиллям Новокалинівської ОТГ, яка була однією серед перших утворених на Львівщині. Загальна кошторисна вартість – 20 млн 536 тис 960 грн. У дитячому садку зможуть навчатися 125 діток (6 навчальних груп). 4) На Львівщині відбулась Всеукраїнська нарада з актуальних питань формування та реалізації державної політики. Під час наради презентували проєкт державної Стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки. Також презентували Стратегію розвитку Львівщини до 2027 року та план заходів з її виконання. 5) На Львівщині презентували проєкт Аграрного реєстру. У січні 2020 року стартує тестовий етап впровадження Державного аграрного реєстру. Інструмент сприятиме створенню прозорої системи земельних відносин та покликаний зробити взаємодію між державою та сільськогосподарським виробником простою та зручною. За допомогою Аграрного реєстру планується спростити доступ до банківського фінансування, запровадити програми таргетованої державної підтримки, оцінювати їх ефективність. Також цей інструмент сприятиме виправленню помилок у Держгеокадастрі. Зареєструватись в ньому зможе кожен охочий за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).
Підсумки про головне за тиждень: Львівщина отримала перший мобільний інклюзивно-ресурсний центр (відео)
13 грудня 2019
Упродовж робочого тижня відбулася низка подій, тож давайте пригадаємо їх разом у рубриці «ТОП-5». 1) Президент призначив дванадцятьох голів РДА у Львівській області. Президент України Володимир Зеленський призначив голів 12-ох райдержадміністрацій на Львівщині. Відповідні розпорядження оприлюднили на офіційному сайті. Глава Держави призначив очільників: 1.Степана Рудницького головою Радехівської РДА, 2.Христину Замулу головою Кам’янко-Бузької РДА, 3. Андрія Вовчастого Миколаївської РДА, 4.Любомира Галіва Мостиської РДА, 5.Богдана Янка Сколівської РДА, 6.Петра Назара Старосамбірської РДА, 7.Любомира Кащука Стрийської РДА, 8.Івана Сагана Городоцької РДА, 9.Романа Черніховського Жовківської РДА, 10.Андрія Жепка Самбірської РДА, 11.Василя Маркевича головою Золочівської РДА, 12. Богдана Гуменюка Перемишлянської РДА. Нагадаємо, що нових голів РДА на Львівщині шукали за допомогою новоствореного проекту команди Зеленського – LIFT. Усі кандидати на посади голів РДА мали заповнити анкети та завантажити свої резюме на спеціальному сайті. Анкети на 20 посад голів РДА Львівщини надіслали близько 600 кандидатів. 2. Діалог влади та суспільства: на Львівщині відбулась селекторна нарада «Земельний форум». Форум об'єднав представників об’єднаних територіальних громад, фермерські господарства, ГУ Держгеокадастру у Львівській області, ГТУ юстиції у Львівській області, Асоціації фермерів та приватних землевласників Львівської області, Львівської дорадчої служби, Львівської аграрної палати, Державної установи «Інститут регіональних досліджень ім. М. І. Долішнього НАН України», Львівського національного аграрного університету. У його межах розглянули складові земельної реформи та строки її проведення, а також низку важливих питань. 3. Відбулась конференція «Співпраця задля розвитку» та підписано Меморандум «Карпатське коло». Згідно з документом передбачена розробка за кошти місцевих бюджетів, пожертв соціально-орієнтованого бізнесу проєктно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію, поточний середній та капітальний ремонт автомобільних доріг. А також проведення спільних заходів, що мають на меті популяризувати проєкт “Мале Карпатське коло”. 4. Львівщина отримала перший мобільний інклюзивно-ресурсний центр. Спецавтомобіль, призначений для надання додаткових психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг працівниками інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) 10 грудня був переданий ЛОДА на Сколівщину. Транспортний засіб придбали за кошти державного бюджету у співфінансуванні з місцевим бюджетом Сколівської районної ради. Мобільний ІРЦ виготовлений за спеціальним замовленням і з таким функціоналом є одним з перших в Україні. Автомобіль обладнаний усіма необхідними корекційно-розвивальними технологіями та інструментами, як і традиційні інклюзивно-ресурсні центри. 5. «Завдяки мужності українських Героїв нам вдалось зберегти державу», - Маркіян Мальський. У межах зустрічі розглянули роботу новоствореної Координаційної ради учасників бойових дій при Львівській ОДА, облаштування пам’ятників на Личаківському кладовищі, пропозиції змін до законодавства. Окрім того, акцентували увагу на необхідності озвучування під час зупинок в громадському транспорті назв вулиць, названих на честь Героїв.
Підсумки про головне за тиждень: на Львівщині відкрили першу новозбудовану амбулаторію групової практики сімейної медицини (ВІДЕО)
29 листопада 2019
Упродовж робочого тижня відбулася низка подій, тож давайте пригадаємо їх разом у рубриці «ТОП-10». 1) Міністр інфраструктури Владислав Криклій перебув із робочим візитом на Львівщині Міністр інфраструктури оглянув ремонт дороги Львів – Пустомити – Меденичі. 2) На Львівщині відкрили новозбудовану амбулаторію групової практики сімейної медицини Амбулаторія групової практики обслуговуватиме понад чотири тисячі мешканців навколишніх населених пунктів, серед яких більше пів тисячі дітей. Офіційне відкриття відбулось 22 листопада, у с.Брюховичі Перемишлянського району. Також сільським лікарським амбулаторіям первинної медичної допомоги Львівщини передали 28 позашляховиків 3) На Львівщині зустріли бійців 703-го полку, які повернулись зі Сходу Самбірчани зустріли із пошаною військовослужбовців 703-го окремого полку оперативного забезпечення, які повернулись із зони бойових дій. 4) Двомільйонним пасажиром львівського аеропорту став чотирьохмісячний малюк У п’ятницю, 22 листопада, Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького зустрів двомільйонного пасажира у 2019 році. 5) Львівщина разом з усією Україною вшанувала пам'ять жертв Голодомору У суботу, 23 листопада, Львівщина разом з усією Україною відзначає 86-річницю Голодомору. Розпочались заходи панахидами у всіх храмах області. Опісля, на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку відбулись жалобні заходи. О 16:00 год Львівщина взяла участь у Загальноукраїнській акції «Запали свічку пам’яті». Також громадськість поклала квіти та запалила лампадки біля Пам’ятного знаку жертвам Голодомору та політичних репресій, що на пр. Чорновола. 6) Маркіян Мальський привітав учасників міжнародного туристичного форуму Win With Lion 27 листопада, у Міжнародному аеропорті «Львів» імені Данила Галицького стартував туристичний форум Win With Lion «Перемагай з левом». Привітав учасників заходу голова Львівської ОДА Маркіян Мальський. 7) Львівщина поглиблює співпрацю із Францією Голова Львівської облдержадміністрації Маркіян Мальський зустрівся із Надзвичайним і Повноважним Послом Франції в Україні Етьєном де Понсеном, аби узгодити вектори подальшої співпраці. 8) На Львівщині реалізовують понад 2 тисячі проектів із різних джерел фінансування В області реалізується понад 2000 об’єктів, фінансування яких здійснюється за рахунок державного та обласного бюджету, зокрема в рамках ДФРР, бюджету розвитку обласного бюджету, субвенції на соціально-економічний розвиток, субвенції ОТГ та інших джерел. 9) Львівщина – серед лідерів за динамікою надходжень податків та зборів Підсумки десяти місяців свідчать про те, що до місцевих бюджетів області понадпланово надійшло 3,4% податків та зборів , тобто більше 400 млн грн. 10) Маркіян Мальський доручив Державній службі з питань праці посилити контроль за виплатою зарплати Структурні підрозділи до 1 лютого мають напрацювати план заходів щодо зміни підходів до порядку фінансування, аби наступного року показники з виконання бюджету покращились. Відповідне розпорядження сьогодні під час апаратної наради озвучив голова Львівської облдержадміністрації Маркіян Мальський.
Підсумки про головне за тиждень: робота ТЕЦ у Новояворівську та Новому Роздолі стабілізована (+ВІДЕО)
22 листопада 2019
Упродовж робочого тижня відбулася низка подій, тож давайте пригадаємо їх разом у рубриці «ТОП-10». 1) Робота ТЕЦ у Новояворівську та Новому Роздолі стабілізована Наприкінці цього тижня відбувся запуск котлів в обох містах, розпочалось нагрівання систем і подача тепла у домівки. 2) Заступник Міністра розвитку громад та територій України В`ячеслава Негода перебував з робочим візитом на Львівщині В межах зустрічі голова Львівської ОДА Маркіян Мальський обговорив з В`ячеславом Негодою завершення реформи децентралізації на Львівщині та впровадження нового проєкту адміністративно-територіального устрою Львівської області. 3) Львівська ОДА посіла призове місце в конкурсі «Регіональний експортний виклик» Львівська обласна державна адміністрація посіла 2-ге місце по Україні у конкурсі «Регіональний експортний виклик» (#ExportDriveChallenge). Таку нагороду адміністрація тримала за вагомий внесок у просуванні експортної освіти в Україні. 4) Кількість отруєння чадним газом за останній рік зменшилась Найбільше випадків отруєння чадним газом стається у Львові, де зафіксовано 49 випадків. У Пустомитівському районі – 6 випадків, у Яворівському – 5 та у Самборі – 4. 5) Дві сотні кращих студентів Львівщини отримали обласні премії Премії отримали 200 студентів закладів вищої освіти області в розмірі 6 тисяч гривень кожна. Загальна сума виплат на премії – 1 200 000 гривень. 6) Для 25 дітей із сімей у складних життєвих обставинах організували активне туристичне дозвілля Відтак, 20 листопада, діти з малозабезпечених сімей, сімей, які опинились у складних життєвих обставинах та багатодітних сімей взяли участь в екскурсії фермерським господарством «Медовий Блюз» та відвідали Стільське городище на Миколаївщині.Такий відпочинок для дітей організували з нагоди 30-річчя Конвенції ООН про права дитини. 7) На Львівщині 9 дітей з’явилося на світ у Всесвітній день дитини Зокрема, 20 листопада, у Львівському обласному перинатальному центрі народилось 9 дітей, з них 2 двійнят. На Львівщині відкрили новозбудовану амбулаторію групової практики сімейної медицини. Амбулаторія групової практики обслуговуватиме понад чотири тисячі мешканців навколишніх населених пунктів, серед яких більше пів тисячі дітей. 8) У Львові відкрили Першу філію Академії боксу імені Андрія Котельника Заклад відкрито на базі оновленого залу боксу спортивного боксерського клубу «Гетьман» на вул. Морозна, 31-А. 9) Пам'ятні дати. На Личаківському кладовищі вшанували пам'ять новітніх Героїв Урочистості відбуваються з нагоди Дня Гідності та Свободи та шостої річниці початку Революції Гідності Вшанування пам'яті жертв голодоморів в Україні біля пам'ятника Т. Шевченку на просп.Свободи). 23 листопада о 15:55 – запрошуємо гостей та жителів Львівщини вшанувати пам'ять жертв голодоморів 1921-1922, 1932-1933, 1946-1947 років в Україні. Також закликаємо запалити в оселі свічку пам’яті. 10) На Львівщині відбудеться туристичний форум Win With Lion «Перемагай з левом» 27-28 листопада на Львівщині відбудеться міжнародний туристичний форум Win With Lion «Перемагай з левом». Цьогоріч туристичний форум об’єднує усіх гравців туристичної індустрії для розвитку співпраці і партнерства у сфері туризму та розробки нових проектів. Це чудовий майданчик для зустрічей та обговорення експертами туристичної індустрії найсучасніших тенденцій, актуальних питань, викликів та змін, які чекають індустрію туризму.
Підсумки про головне за тиждень: опалювальний сезон у Новояворівську та Новому Роздолі на контролі у Прем’єр – міністра
15 листопада 2019
Упродовж робочого тижня відбулася низка подій, тож давайте пригадаємо їх разом у новій рубриці «ТОП-10». 1) З робочим візитом на Львівщині, 13 листопада, перебував Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Відтак, опалювальний сезон у місті Новояворівськ планують відновити до кінця тижня. 2) За сприяння Маркіяна Мальського з Державного бюджету терміново виділили кошти для погашення заробітної плати шахтарям. Це фінансовий ресурс, який в терміновому порядку виділили з Державного бюджету на забезпечення виплати заборгованої зарплати гірникам в сумі 225 млн 523 грн. Також, з цих коштів планують погасити ще 43 % зарплати за жовтень 2019 року. 3) Надзвичайний і поважний Посол Аргентинської Республіки в Україні Елена Летісією Мікусінскі відвідала Львівщину. У межах зустрічі сторони обговорили інвестиційний потенціал Львівщини та динаміку економічного розвитку регіону. 4) Львівщина готова до утримання доріг під час зими. Зокрема, за результатами наради голова Львівської ОДА Маркіян Мальський доручив забезпечити до 20 листопада виконання низки доручень. 5) «Дорога не пробачає»: водіїв області закликають дотримуватися правил дорожнього руху. Департамент дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської обласної державної адміністрації вкотре на бігбордах нагадує про дотримання правил безпеки дорожнього руху гостями та мешканцями області. 6) Понад 30 учасників з України та Польщі взяли участь в агропромисловій виставці «Euro AGRO». Всього у виставковому центрі «Південний-ЕКСПО» було представлено 33 компанії різноманітних експозицій. 7) В області учасники ООС (АТО) отримали понад 6700 земельних ділянок для ведення селянського господарства. Ділянки призначені для ведення особистого селянського господарства, садівництва, індивідуального дачного будівництва. 8) Понад 40 тисяч родин на Львівщині скористалися Програмою енергозбереження. Вона передбачає відшкодування 5%-15% відсоткової ставки за кредитами, отриманими фізичними особами на впровадження енергоощадних заходів та 10% тіла кредиту на встановлення приватних дахових сонячних електростанцій. 9) На Старосамбірщині відкрили ще один спортивний майданчик. Зокрема, майданчик зі штучним покриттям урочисто відкрили у селі Стрілки в межах обласної програми. 10) З метою перевірки готовності територіальної системи централізованого оповіщення 20 листопада 2019 року в період з 14:50 год. до 15:00 год на Львівщині лунатимуть сирени.