Глава УГКЦ: «У святкуванні 1030-річчя Хрещення Русі-України ми єднатимемося з Українською державою»
Хоча древня традиція велить нам святкувати Хрещення Русі-України 14 серпня, проте 28 липня ми єднатимемося у цьому святкуванні з Українською Державою, оскільки це державне свято, а також із нашими православними братами.
Таку позицію висловив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав в інтерв’ю з нагоди 1030-річчя Хрещення Русі-України.
Блаженніший Святослав відзначив, що в період цих державних святкувань ми ніколи не організовували в Києві своїх акцій для того, аби не бути «антитезою» до наших православних братів. «Ми завжди намагалися цим святкуванням підкреслювати не те, що нас роз’єднує, а те, що єднає. А єднає нас саме це Хрещення, яке ми власне святкуємо».
Предстоятель привітав усіх християн України з нагоди 1030-річчя Хрещення. «Бажаю усім нам керуватися своєю вірою в Бога, коли ми приймаємо важливі рішення в житті, щоб у будь-яких обставинах ми завжди залишалися християнами, а також зберегли цей дар, який наш народ (як найбільший національний скарб) з покоління в покоління передавав його своїм нащадкам», – побажав Глава Церкви.
«Бажаю, аби наше християнство не було номінальним чи формальним, коли ми щось святкуємо, а щоб ми були християнами у нашому щоденному житті і нашою вірою в Бога керувалися тоді, коли ухвалюємо необхідні державні чи особисті рішення», – додав духовний лідер греко-католиків.
Новини за темою
У дерев’яній церкві в Комарно покажуть унікальний відеомапінг
23 листопада 2021
27 листопада у Комарно презентують відеомапінг «Михайлівська церква в Комарно: до основ». Вперше в Україні за допомогою 3D-мапінгу покажуть авторську інтерпретацію історії дерев’яної святині. За допомогою світла та звуку дерев’яному храму «повернуть» втрачені елементи іконостасу, а глядачі зможуть побачити церкву «живою», коли вона ще була діюча та наповнена людьми. Автором 3D-мапінгу є креативна продакшн-студія Kurbas Pro, головний художник – Володимир Стецькович. Організаторами заходу є ГО «Центр дослідження та збереження культурної спадщини», Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород» та Комарнівська міська ОТГ. «Дерев’яна церква Архістратига Михаїла в Комарно збудована у 18 столітті і є пам'яткою архітектури національного значення. Наразі храм недіючий, але може бути добрим туристичним магнітом для громади. Як і більшості дерев’яних церков в області, тут бракує промоції, а особливо інноваційних, мистецьких методів привернення уваги. 3D-мапінг – один із таких вражаючих засобів, котрий привертає увагу. Увага до старих храмів нам дуже потрібна, адже вона здатна перетворитися на любов, а про те, що любимо, ми всі, і обласна, і місцева, і державна влада, і підприємці та просто громадяни, будемо більше піклуватися та намагатися зберегти», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації Олена Василько. Години початку відеомапінгу: 17.00 та 18.00. Як зазначають організатори, участь для охочих побачити дійство безкоштовна, але з обов’язковою попередньою реєстрацією через в гугл-форму. Участь у події можлива з дотриманням усіх карантинних обмежень. Довідково: Проєкт «Михайлівська церква в Комарно: до основ» реалізується в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад, яка реалізується Асоціацією “Єврорегіон Карпати – Україна” в межах проєкту “Карпатська мережа регіонального розвитку” та фінансується за кошти обласних бюджетів Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей та за кошти Державного бюджету України, отриманих на фінансування Програми підтримки секторальної політики – Підтримка регіональної політики України.
Дерев’яну церкву у Кліцько продовжать реставрувати ще цього року
2 листопада 2021
Дерев’яний храм Успіння Пресвятої Богородиці 17 століття у Кліцько, Комарнівської громади, продовжать реставрувати ще цього року. Для початку робіт у церкві, котра є пам’яткою національного значення (ох. ном. 1350/1), департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА, який є замовником робіт, нарешті отримав всі дозволи і погодження. “500 тисяч гривень для реставрації цього храму передбачено в обласній програмі охорони і збереження культурної спадщини, співфінансування очікуємо і від місцевої громади. Наразі вже скоригована і погоджена проєктно-кошторисна документація. Сьогодні дозвіл на початок робіт надала Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ)”, - каже начальник управління охорони об’єктів культурної спадщини Львівської ОДА Василь Петрик. Якісні та найнагальніші роботи на цю суму, вважають фахівці, за доброї погоди та вчасного початку реставрації з боку підрядника, можна виконати до кінця року. Продовжити реставрацію унікального храму планують у 2022-у. Відтак, спеціалісти сподіваються на підтримку в цій справі від Львівської обласної ради. Нагадаємо, церкву у Кліцьку датують 1603 роком. На стінах тут збереглося багато різьблених написів. Іконостас храму походить з 1674-го, тим же періодом датують розписи інтер’єру. Є відомості, що вперше церкву реставрували 1686-1687 роках, двічі оновлювали - 1808 та 1880-го. На початку 20 століття храм ледь не розібрали, плануючи на цьому місці, за проєктом архітектора Василя Нагірного, збудувати нову муровану церкву. Однак, на щастя, церкву не розібрали, а нову збудували поряд. Відтак від 1955 до 1989-го дерев’яна церква Успіння використовувалася як архів та склад книжок, що і врятувало її від руйнації. Нинішнього вигляду храм набув після реставрації, яку розпочали в 2005 році. Однак у квітні 2008-го церква горіла: вогонь частково пошкодив покрівлю і стіни. Тому церква перебуває в аварійному стані. Щодо архітектурних особливостей стилю, церква Успіння Пресвятої Бородиці у Кліцько тризрубна, триверха, розмірами 14,1 м. х 5,7 м, оточена широким піддашшям. Поряд з храмом є дерев'яна триярусна вкрита пірамідальним наметом, дзвіниця розмірами 4,5 м. х 4,5 м.
Сьогодні Україна відзначає День Хрещення Русі: привітання від очільника Львівщини Максима Козицького
28 липня 2021
Щороку в Україні 28 липня відзначають важливу історичну подію – День Хрещення Київської Русі. Саме влітку 988 року на річці Почайна відбулось масове хрещення киян. З цієї нагоди голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький привітав усіх українців. «Європейський вибір українського народу було зроблено понад тисячу років тому. Ми стали частиною великої християнської цивілізації, яка сформувала контури сучасного світу. Вітаю з днем Хрещення України-Руси та днем пам’яті великого нашого пращура – славетного князя Володимира! За його ініціативи були закладені духовні основи нашої нації, народилася славетна Київська митрополія, з якої вийшли і Православна Церква України, і Українська Греко-католицька Церква, і навіть Російська та Польська Православні Церкви», - зазначив Максим Козицький. Головним хрестителем Київської Русі вважають Володимира Великого. Відомо, що князь хотів об’єднати державу, а зробити це можна було зокрема і через запровадження єдиної віри, напротивагу язичницькій. Князь Володимир прийняв у себе посланців від різних релігій: від ісламу та юдаїзму до християнства. Опісля, він вирішив припасти на сторону останньої та охрестити Русь за прикладом Візантії.
Церкву в Кугаєві профінансують з обласного бюджету
22 лютого 2021
Кугаївську дерев'яну церкву Богоявлення Господнього, яка є пам’яткою архітектури національного значення і збудована у 17 столітті, цьогоріч планують почати реставрувати за бюджетні гроші. Наразі для початку робіт і виготовлення проектно-кошторисної документації у проєкті переліку заходів програми “Охорона, збереження і популяризація історико-культурної спадщини у Львівській області на 2021-2025 роки” Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА планує передбачити один мільйон гривень. Довкола церкви в Кугаєві (охоронний № 475/1.2), що неподалік Львова, у Солонківській ТГ, 2012 року створили громадську ініціативу «Врятувати церкву в Кугаєві». Довкола старовинного храму, який місцева греко-католицька громада вже не використовує, зібралися громадські активісти та пам’яткоохоронці зі Львова та околиць. У серпні 2013 року встановили у храмі охоронну та протипожежну сигналізацію. Волонтери ініціативи купили за власні та пожертвувані гроші новий дерев'яний ґонт на перекриття храму і дзвіниці. Вже готові й пиломатеріали для реставрації. “Ми, учасники ініціативи, дуже вболіваємо за цей храм і будемо дуже раді, якщо він потрапить у список на фінансування. Для нас особливо знаково, що ми звернули на Кугаївську церкву увагу суспільства та влади не просто балаканням, ми діяли. Зрозуміло, що волонтерськи залучені гроші - десь тисяча, десь більше - це замало і заповільно для реставрації. Реставрація такої пам’ятки потребує комплексного підходу. Надзвичайно важливо, розпочати і завершити всі роботи, бо незавершена реставрація, з перервами у роботах, дуже швидко погіршує стан храму”, - каже голова обласного Товариства охорони пам’яток Андрій Салюк, який став співтворцем ініціативи “Врятувати церкву в Кугаєві”. На жаль, не дожив до моменту, коли храм таки відреставрують, знаний український графік Богдан Сорока, який теж вболівав за долю церкви. Його альбом ліногравюр “Дерев'яні церкви Галичини” можна було отримати за пожертви на відновлення церкви до 2018 року. Храм у Кугаєві - характерний зразок бойківського типу церков. Згідно з датою, зазначеною на одвірку, його збудували 1693 року. Реставрований коштом громади у 1874 році за отця Олександра Гориновича і провізорів Михайла та Василя Батогів (свідчить напис в інтер’єрі). Ремонт проводили тут також 1985 року. Тоді, зокрема, замінили ґонт. 1989 року наново помалювали. Церква тризрубна. Центральний об’єм увінчаний тризаломним, а два бічні — двозаломним наметовим гонтовим дахом. До вівтарної частини з півночі прибудовано ризницю. Зберігся іконостас 1702-1806 рр. роботи народних майстрів. Дзвіниця дерев’яна, каркасної конструкції, триярусна, з частково відкритим першим ярусом, датується XVIII ст. Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви, храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення Обласного управління охорони культурної спадщини виконано проектно-кошторисну документацію, яка наразі вже не є актуальна. Цей проєкт передбачає підняття храму й заміну підвалин. Однак коштів на реставрацію наразі не було виділено і робіт не розпочато. Загалом для відновлення храму, кажуть у департаменті архітектури і розвитку містобудування Львівської ОДА, потрібні не менше п’яти мільйонів гривень. Якщо врахувати процес виготовлення проєктної документації, її погодження у Міністерстві культури та інформаційної політики, а також отримання всіх необхідних дозволів на початок робіт, передбачених коштів має вистачити до кінця року. Продовжити роботи планують і наступного. “Нагадаю, вже завтра депутати Львівської обласної ради мають намір затвердити нову програму з охорони культурної спадщини області на наступні 5 років. Відтак будуть затверджені і переліки об’єктів, які профінансують з обласного бюджету. Ми сподіваємося і на співфінансування від місцевої Солонківської громади. Відповідно до індексу податкоспроможності, вона не бідна. Тож спільно з комісією спадщини та туризму ЛОР, готуємо її керівництву відповідного листа”, - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА Олена Василько.
Відео Ігоря Мартиніва про церкву у Маткові перемогло у конкурсі "Вікі любить пам'ятки" (+ВІДЕО)
9 лютого 2021
Відео Ігоря Мартиніва “Панорами з неба” про церкву-пам’ятку у Маткові перемогло в номінації "Відео" у конкурсі “Вікі любить пам’ятки”. Дерев’яна церква у Маткові споруджена 1838 року і належить до переліку пам’яток світової спадщини ЮНЕСКО. «Цю унікальну пам'ятку бойківської архітектури ми подаємо на конкурс “Велике будівництво” в культурі. Храм потребує реставрації, а його куполи мають бути накриті гонтом. Сподіваємося, що відомість і суспільний резонанс додадуть і громаді, і нам, і експертам азарту - аби реставрувати церкву і зберегти пам’ятку автентичною», - каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Олена Василько. Ігор Мартинів розповідає, до Маткова довелося потрапити у травні під час зйомок проморолика Львівщини. Одразу вирішив, що про це місце зробить окреме відео для свого ютуб-каналу і для видання "Збруч", де веде рубрику "Пам'ятки Галичини". "Коли мені запропонували взяти участь у конкурсі від Вікіпедії, я подав саме це відео», - каже автор відео-переможця Ігор Мартинів. Нагадаємо, департамент створив два промовідео про дерев’яні церкви, одним з наших відеооператорів і був Ігор Мартинів.
Релігійних організацій УПЦ Московського патріархату у Золочеві не зареєстровано
13 липня 2020
Станом на сьогодні у Золочеві не зареєстровано релігійних організацій УПЦ Московського патріархату та жодна така організація не зверталася із заявою щодо реєстрації статуту. Голова Львівської ОДА Максим Козицький зазначив, що несанкціоноване будівництво мають перевіряти правоохоронні та контролюючі органи. «До мене, як голови Львівської ОДА, звертаються жителі Золочева з проханням зупинити спорудження церкви Московського патріархату. Стверджують, що на вулиці Івана Труша у райцентрі зводять будинок. І за документами - нібито житловий. Однак у людей є підозри, що насправді в цій будівлі буде храм УПЦ МП. У Золочеві не зареєстровано релігійних організацій УПЦ Московського патріархату. Але треба сказати, що релігійні організації в Україні можуть діяти і без державної реєстрації. Закон їм цього не забороняє. На мою особисту думку, споруджувати на Львівщині храм конфесії, яка своїм центром має Москву, - аморально», - наголосив Максим Козицький. Якщо будівництво несанкціоноване, то його мають перевірити правоохоронні та контролюючі органи. А ЛОДА, зі свого боку, забезпечить об’єктивність та неупередженість такої перевірки.
Рада Церков Львова закликає вірних брати участь у богослужіннях у домашніх умовах - через онлайн-трансляцію
10 квітня 2020
Рада Церков міста Львова надала рекомендації священнослужителям та мирянам щодо святкування Вербної (Квітної) неділі та Великодня. Львівська обласна державна адміністрація повністю підтримує цю принципову позицію керівників єпархіальних управлінь, церков та духовенства усіх конфесій і закликає мешканців Львівщини дослухатися до їх заклику та продемонструвати чітку громадську відповідальність за здоров’я та життя своїх рідних, дітей та осіб старшого віку. Лише разом ми зможемо зменшити ризик зараження та зупинити розповсюдження коронавірусу у Львівській області та в Україні. Рекомендації Ради Церков міста Львова священнослужителям та мирянам усіх конфесій міста щодо святкування Вербної (Квітної) неділі та Великодня: Рекомендувати вірним брати участь у богослужіннях на Вербну неділю та в Пасхальних богослужіннях у домашніх умовах - через онлайн-трансляцію. Дозволити мирянам у Вербну неділю та на Пасхальні свята під час онлайн-трансляцій, після прочитання відповідних молитов про благословення верби й пасхальних страв, окропити їх святою водою самостійно вдома. У Вербну неділю та Пасхальні дні віряни не зможуть потрапити до храму на богослужіння. Під час богослужінь у храмі можуть бути присутні лише священнослужителі та церковнослужителі, а також ті, хто забезпечує проведення богослужінь і трансляції. Люди, які знаходитимуться на вулиці поза храмом, повинні дотримуватися фізичної дистанції 2 м та карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). Доступ до плащаниці буде можливим при дотриманні фізичної дистанції 2 м і карантинних норм. Вшанування здійснюється поясним поклоном без дотиків та цілування. Рекомендувати власникам торгових мереж та магазинів організувати можливість освячення великодніх страв перед їх реалізацією. Якщо люди приходитимуть до храму з лозою та пасхальними стравами, освячення відбуватиметься на вулиці з дотриманням фізичної дистанції 2 м та всіх карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). У передмістях міста Львова, малих населених пунктах (селах, селищах) освячення лози та великодніх страв може здійснюватися біля помешкань вірян з дотриманням фізичної дистанції 2 м та карантинних норм (за недотримання умов карантину відповідальність нестимуть мешканці відповідно до законодавства). Відвідини священнослужителями й мирянами кладовищ є можливими після закінчення карантину. Щодо богословських, канонічних та пасторальних питань (сповідь, причастя тощо) просимо прислухатися до ієрархів своїх Церков. Просимо священнослужителів та вірян дотримуватись усіх карантинних норм та правил! Ці рекомендації були складені відповідно до рекомендацій Національної поліції України та органів місцевої і державної влади. Погоджені керівником Національної поліції Львівщини. *за недотримання умов карантину законом передбачений штраф у розмірі від 17 до 34 тис грн.
Юрій Холод оглянув хід реконструкції Собору Пресвятої Богородиці у с. Батятичі
27 вересня 2019
Сьогодні, 27 вересня, відбулась виїзна нарада щодо завершення реставраційних робіт пам’ятки архітектури місцевого значення – дерев’яної церкви Собору Пресвятої Богородиці 1788р. у с. Батятичі Кам’янка-Бузького району за участі заступника голови Львівської обласної державної адміністрації Юрія Холода. Зазначимо, що будівля храму Собор Пресвятої Богородиці побудована у 1788р. і внесена до переліку пам’яток місцевого значення у 1969 році охоронний № 459-м. Серед усіх галицьких церков - це найбільший дерев’яний храм, який зберігся до наших днів. «Для нас важливо і надалі реалізовувати подібні проєкти, адже реставрація таких архітектурних пам’яток – це можливість зберегти для майбутніх поколінь історію нашого регіону», - наголосив Юрій Холод. Нагадаємо, що з метою збереження пам’ятки, а саме - центрального куполу, який перебував у аварійному стані, у 2017 році за кошти Кам’янка-Бузького районного бюджету виготовили проектно-кошторисну документацію для реставрації центрального куполу. У цьому ж році за кошти обласного бюджету було розпочато підготовчі роботи для його відновлення куполу. Однак, у 2018 році роботи були призупинені. У 2019 році у межах заходу обласної програми «Охорона і збереження культурної спадщини Львівської області на 2018- 2020 роки» передбачено кошти та виділили субвенцію з бюджету Кам’янка-Бузької ОТГ для завершення реставрації центрального куполу. Станом на сьогодні, реставрація куполу завершується: повністю замінено аварійні дерев’яні конструктиви та покрито купол новою бляхою.
У Моршині відзначили 30-річчя парафії Покрови Божої Матері ПЦУ
15 Червня 2019
Сьогодні, 16 червня, у місті Моршин відбулись урочистості з нагоди 30-річчя парафії Покрови Божої Матері Православної Церкви України. З нагоди річниці у храмі відбулась святкова Божественна літургія. Зазначимо, у Моршині триває святкування Дня міста. Сьогодні у програмі: о 15.00 год - виступ Заслуженого Прикарпатського ансамблю пісні та танцю України “Верховина”; о 15.00 год – фотовиставка робіт Любові Зайшлої; о 15.30 год – майстер-класи: розпис хною, боді-арт, лялька-мотанка. На завершення о 18.30 – 22.15 відбудеться святковий концерт за участю співака Володимира Окілка, Валентини Мацялко, гурту «Фюжн» та гурту «Шосте чуття»(Амфітеатр міського парку).
Не буде української церкви – не буде Української держави, - Олег Синютка під час конференції «Наша Свята Софія. Київське християнство перед викликами сучасності»
6 березня 2019
Сьогодні, 6 березня, у Львівському національному аграрному університеті у м. Дубляни відбулась конференцію на тему: «Наша Свята Софія. Київське християнство перед викликами сучасності». «Ми відчуваємо, що стоїмо на порозі нової епохи, повної несподіваних викликів. Ці новітні виклики спрямовані до всіх людей. Ми входимо у цілковито невідомий, але сповнений надії етап перетворень: релігійних, економічних, технологічних і суспільно-політичних. Ми – діти і спадкоємці Київської Церкви, і успадкували цю премудрість, щоб будувати свою Українську державу. Найбільше добро розвивається у церковному колі. І це добро нас окрилює. Ніхто не може протистояти цінностям Божим – це мають знати усі – і наші друзі, й недруги», - наголосив владика Михаїл Колтун, єпископ Сокальсько-Жовківський Правлячий Архиєрей Сокальсько-Жовківської єпархії. Участь у обговоренні взяли представники духовенства Сокальсько-Жовківської єпархії, представники влади та зацікавлених до цієї теми. «Чи може народ існувати без віри? Відповідь однозначна: точно ні. У нашій історії були періоди, коли наша була наша церква, але не було нашої держави. Ми від хрещення Русі Володимиром Великим проходили дуже різні періоди – від творення проукраїнської держави, яка мусила укріпитись, маючи свою церкву, віру, пережили час, коли Митрополит Київський з волі чи неволі поїхав у чужі краї. Впала українська церква – впала Українська держава. Маємо сьогодні унікальний час – українські церкви Володимирового хрещення - нашу Греко-католицьку церкву і Православну церкву України. І маємо Українську державу, яка вже не тільки за формою є українською, яка має українську сутність. Ми мусимо бути єдині, ми мусимо триматись разом – впаде держава – непрості часи переживатиме церква. Не буде української церкви – точно не буде Української держави. Сьогодні вибір – хто ми , де ми і яким шляхом йтимемо, - залежить від кожного з нас», - наголосив голова Львівської ОДА Олег Синютка. Із доповіддю виступив також о. Андрій Зелінський – священик Української Греко-Католицької Церкви, член чернечого згромадження «Товариство Ісуса», військовий капелан, політолог, громадський діяч, член Ініціативної групи та Наглядової ради Української Академії лідерства, член Дорадчої ради Інституту лідерства та управління УКУ, викладач Київської Трьохсвятительської духовної семінарії УГКЦ.
На Львівщині організували онлайн-виставку «1030-річчя Хрещення Київської Русі»
18 жовтня 2018
З метою відзначення 1030-річчя Хрещення Київської Русі підготовлено онлайн-варіант тематичної виставки документів, що зберігаються у Державному архіві Львівської області. Основу виставки становлять шематизми трьох греко-католицьких єпархій: Станіславівської, Львівської та Перемишльської. Варто відзначити, що у вступних статтях до шематизмів подаються короткі відомості про історію створення єпархій та списки єпископів. Також шематизми містять дані про духовних осіб, списки усіх парохій, кількість вірних та церковних товариств, стан церковного майна тощо. У результаті офіційного хрещення країни у 988р. князем Володимиром було завершено тисячолітній процес християнізації києворуських земель і християнство стало державною релігією Київської Русі. Київське християнство було відкритим як для християнського Сходу, так і для християнського Заходу. Водночас у Київській Русі з самого початку введення християнства створювалася самочинна церква, яка прагнула посісти власне місце у християнському світі. Володимирове хрещення формувало особливий варіант християнства з неповторними, самобутніми рисами своєї дохристиянської культури і слов’янської ментальності. Окрему сторінку виставки присвячено висвітленню святкування 1000-річчя Хрещення Київської Русі, яке відзначалося у 1988р. Цей документ дозволяє прослідкувати етапи підготовки до дійства, а також дає можливість аналізу діяльності як з боку правлячих кіл, так і церкви. Виставка підкреслює усю важливість Володимирового хрещення давньої Київськоїдержави та показує вплив його на розвиток не тільки минулих поколінь, але й сучасності.
Спільною молитвою на Львівщині відзначили 1030-річчя хрещення Київської Руси-України
15 серпня 2018
14 серпня у межах урочистого відзначення 1030-річчя Хрещення Русі-України в Архикатедральному Соборі святого Юра відбулась спільне моління за участі протопресвітерів, духовенства та вірних Львівської Архиєпархії. До молитви долучилась заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук. Також у межах заходу на площі перед пам’ятником Праведного Митрополита Андрея відбулось Велике августовське водосвяття.