Реформи управління земельними відносинами - у центрі конференції в столиці
19 вересня, в м. Київ, представник департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Борушок, а також представники 17 органів місцевого самоврядування Львівщини взяли участь у конференції щодо реформи управління земельними відносинами.
На конференції також були присутні представники уряду, комітету ВРУ з питань аграрної та земельної політики, представники громадських організацій, органів місцевого самоврядування, пайовики та аграрії зі всієї України.
Із вітальним словом до присутніх звернувся Президент України Володимир Зеленський, який запевнив, що відповідно пропонованої урядом моделі ринку землі, земля належить лише українцям, і купувати чи продавати землю зможуть лише українські громадяни та українські компанії. Тим самим забезпечиться повноцінне право власності на рідну землю.
Під час конференції Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ринок сільськогосподарських земель запрацює з 1 жовтня 2020 року. Відтак, за цей час планується провести велику підготовчу роботу, аби ринок було нормально запущено.
Концепція того, яким має бути ринок землі в Україні перебуває у процесі формування. Фахівці та експерти в цій галузі мають можливість подавати свої пропозиції, які можуть бути закріплені у відповідних законодавчих актах. На їхню думку, сьогодні дуже важливо напрацювати чіткі запобіжники, які мали б застерегти і зняти всі страхи людей стосовно ринку землі і лише після цього законопроєкт винесуть на загальне обговорення.
Також Уряд планує підтримати відкриття ринку землі запровадженням двох програм фінансування. Про це повідомила Міністр Фінансів України Оксана Маркарова.
Програма №1- здешевлення кредитів для малих, середніх та індивідуальних фермерів. Її метою є зменшення кредитної ставки нижче 5%.
Програма №2 - спільна програма Світового банку та Уряду України, а саме програма часткового гарантування кредитів для тих, хто немає звітності за 3 роки, застави та інших гарантій. Оксана Маркарова зазначила, що цей інструмент має запрацювати ще до зняття мораторію.
Окрім цього, присутні мали змогу отримати відповіді від керівництва держави на поставлені питання, а також подискутувати щодо умов ринку землі.
Зокрема повідомляємо, що за більш детальною інформацією стосовно скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель можна звертатись за телефоном «гарячої лінії» при департаменті агропромислового розвитку – (032)255-50-62, до відділів (управлінь) агропромислового розвитку райдержадміністрацій, а також на «гарячу лінію» Урядового контактного центру 1545, що працює цілодобово. А з найпоширенішими питаннями та відповідями, що можуть виникати у громадян - власників земельних часток (паїв) напередодні запуску ринку землі можна ознайомитися за посиланням.
Новини за темою
У громадському транспорті діє обмеження на використання аудіовізуальних творів російських артистів
4 лютого 2022
Відповідно до статті 36 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» послуги у сфері транспорту надаються державною мовою. У всіх видах пасажирського транспорту, на залізничних вокзалах, автовокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах мовою інформації, оголошень, повідомлень, написів, довідкових служб є державна мова. У разі потреби ця інформація може дублюватися англійською мовою, а в міжнародному пасажирському сполученні також офіційною мовою (мовами) країни, сполучення з якою здійснює відповідний транспортний засіб. Згідно з мораторієм на публічне використання російськомовного культурного продукту у Львівській області, на території Львівщини діють обмеження щодо публічного використання аудіовізуальних творів російських артистів в громадському транспорті. Управлінням транспорту та зв’язку облдержадміністрації надіслано листи керівникам автотранспортних підприємств Львівщини з проханням вжити заходів щодо недопущення випадків публічного використання аудіовізуальних творів російських артистів в громадському транспорті на території Львівської області. Отож, закликаємо мешканців Львівщини, в разі виявлення випадків використання російськомовного культурного продукту в громадському транспорті, одразу повідомляти про це на телефон «Гарячої лінії області» за номерами «112».
Ринок землі на Львівщині: вартість паю вдвічі вища за середню по Україні
31 січня 2022
З моменту відкриття ринку землі, а саме з 1 липня цього року, Львівська область вкотре підтверджує статус однієї з найдорожчих областей України за вартістю земельних часток (паїв). Водночас за площею відчужених сільськогосподарських земель область посідає останні місця. Про це інформують в департаменті агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації. «Якщо говорити про кількісні показники, то за підсумками перших семи місяців функціонування ринку землі, в області продано 493 земельні паї, площею 635 га. При цьому, середня вартість 1 гектару становить близько 97,26 тис. грн, що перевищує середню ціну по Україні більш як у 2,1 раза (45,23 тис. грн) та поступається лише Київській області – 152,21 тис. грн», - наголосила директор департаменту Тетяна Гетьман. Найбільше транзакцій з землею проведено у Харківській, Кіровоградській та Дніпропетровській областях. Загалом на території Львівщини, з моменту скасування мораторію на відчуження земель здійснили 2279 правочинів щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення на загальну площу - 1,9 тис. га. «Слід зазначити, що законом встановлене важливе обмеження, а саме, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Середня НГО ріллі в області становить 21,5 тис. грн. Проте, як ми бачимо, фактична ціна продажу є більшою як в 4,5 раза», - підкреслила Тетяна Гетьман. Корисні посилання: 1. Моніторинг земельних відносин. 2. Земельні питання для власників паїв напередодні запуску ринку землі.
Міжвідомча робоча група провела інспекцію розважальних закладів Львова
14 січня 2022
Учора Міжвідомча робоча група проінспектувала заклади розваг Львова на предмет дотримання мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Представники Львівської ОДА та активісти провели роз’яснювальну роботу серед власників, адміністративного персоналу та працівників відповідних закладів. Особливу увагу учасники робочої групи приділили закладам активного відпочинку населення, робота яких передбачає відтворення музичних композицій. Це вже третя інспекція Міжвідомчої групи. За вечір обстежили понад декілька десятків закладів громадського обслуговування. Співробітники більшості закладів з розумінням поставилися до цієї ініціативи, а адміністрація закладів запевнила, що їхня територія вільна від російськомовного культурного продукту. До учорашньої перевірки громадських закладів долучилися також співробітники департаменту комунікацій та внутрішньої політики. Заступник директора департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА Юрій Горун вкотре наголосив на важливості цієї ініціативи. ‘’Лише систематичною роз’яснювальною роботою та постійним контролем небайдужої громадськості ми зможемо попередити поширенню російськомовного культурного продукту’’, - сказав Юрій Горун. Нагадаємо, що Рішення N°745 Львівської обласної ради про введення Мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту затвердили у вересні 2018 року. Документ прийняли з метою захисту українського інформаційного простору після численних звернень патріотичних та ветеранських громадських організацій.
Ринок землі на Львівщині: область продовжує лідирувати за вартістю земельних часток
4 січня 2022
З моменту відкриття ринку землі, а саме з 1 липня цього року, Львівська область вкотре підтверджує статус однієї з найдорожчих областей України за вартістю земельних часток (паїв). Водночас за площею відчужених сільськогосподарських земель Львівщина посідає останні місця. Про це інформують в департаменті агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації. «Якщо говорити про кількісні показники, то за підсумками функціонування ринку землі на кінець року, в області продано 436 земельні паї, площею 549 га. При цьому, середня вартість 1 гектару становить близько 96,34 тис. грн, що перевищує середню ціну по Україні більш як у 2,1 раза (44,97 тис. грн) та поступається лише Київській області – 163,37 тис. грн», - наголосила заступник директора департаменту Людмила Гончаренко. Найбільше транзакцій з землею проведено у Харківській, Кіровоградській та Дніпропетровській областях. Загалом на території Львівщини, з моменту скасування мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення здійснили 2081 правочин щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення на загальну площу - 1,75 тис. га. Корисні посилання: http://land.gov.ua/monitorynh-zemelnykh-vidnosyn/ https://loda.gov.ua/zemel_ni_pytannya_dlya_vlasnykiv_paiv_naperedodni_zapusku_rynku_zemli https://www.facebook.com/DAPRLODA
В області підбили підсумки роботи аграрного сектору Львівщини та назвали пріорітети на 2022 рік
24 грудня 2021
У Львові відбулась конференція «Результат роботи аграрної Львівщини у 2021 році та основні завдання на 2022 рік». Учасниками стали керівництво Львівської ОДА, аграрії та представники наукової галузі. В межах заходу підбили підсумки роботи департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації у поточному році. «У 2021 році на фінансову підтримку сільськогосподарських виробників Львівської області в межах державних програм спрямували 260,4 млн грн та 18,3 млн з обласного бюджету. Обласна Комплексна програма, в першу чергу, адресована дрібному та малому підприємцю, тим сільгоспвиробникам, які через різні причини ще не можуть скористатися програмами державної підтримки», - зазначив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний. «Цього року ми зафіксували одразу кілька важливих показників, які нам демонструють інтенсивний розвиток аграрного сектору Львівщини. На фоні щорічного зростання виробництва сільгосппродукції у нас впевнено збільшується частка комерційного сектору в цьому виробництві, що свідчить про розвиток села і збільшення надходження податків до місцевого і державного бюджетів. Щороку у нас збільшуються площі під багаторічними насадженнями, у першу чергу під ягідництвом. Саме ці напрями створюють найбільшу кількість робочих місць в сільській місцевості. Напрям тваринництва, який залишається пріоритетним для нашої області, також демонструє активний розвиток. У 2021 році в області було зареєстровано 27 нових сімейних ферм, більшість з яких працюють в молочному напрямі. Також Львівщина у 2021 році стала лідером серед регіонів за кількістю суб'єктів господарювання, які отримали дотації на утримання корів та за кількістю об’єктів тваринництва, будівництво яких було відшкодовано за державною програмою. За цілий рік нам вдалось залучити з державного бюджету понад 260 млн грн на підтримку різних напрямів аграрного сектору регіону і понад 18 млн грн було надано фінансової підтримки з обласного бюджету», - доповіла директорка департаменту АПК Тетяна Гетьман. На Львівщині розміщено 2,8% площ сільськогосподарських угідь України, на яких створюється близько 4% загальнодержавного обсягу валової сільськогосподарської продукції. В області здійснюють діяльність 1,3 тис. агроформувань, з яких 787 фермерських господарств та 278,7 тис. одиниць особистих селянських господарств. Львівщина входить в п’ятірку найбільших експортерів серед регіонів України. За 10 місяців 2021 року підприємства області експортували продукції на суму 672,1 млн дол. США, що перевищує імпортні поставки на 129,1 млн дол. США. В структурі експорту області продукція сільського господарства займає 28,3%. Окремо поспілкувались також про стан реалізації проєкту «Горбогори» на цей рік. Загальний бюджет становить 27,4 млн грн, в тому числі співфінансування з регіонального бюджету 2,7 млн грн. Загалом освоєно 18,8 млн грн, що становить 68,7%. «В межах реалізації проєкту збудовано приміщення туристично-інформаційного центру з магазином і фермерською кав’ярнею в селі Липники, де наразі тривають внутрішні роботи. Також тривають роботи на об’єктах зі створення туристичного кемпінгу «Агросадиба» в с. Раковець та туристичного кемпінгу Центр «Місто майстрів» в с. Виняви», - розповів голова обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Зеновій Древняк. Крім цього, в області придбали мікроавтобус, 3 автомобілі для перевезення с/г продукції, трактор та мульчер. Наостанок учасники мали змогу обговорити ринок землі на Львівщині, про його перспективи та результати за поточні пів року. Нагадаємо, що ринок землі запрацював з 1 липня і скасував мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. «Загалом на території Львівської області, з моменту скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення станом на 22 грудня здійснено 1412 правочинів щодо купівлі - продажу земель сільськогосподарського призначення, з них лише 371 угода щодо купівлі-продажу земель - паїв на загальну площу 474 га. Вартує зазначити, що поряд із тим Львівщина є на другому місці за вартістю продажу одного гектара паю, середня вартість якого складає 92,64 тис.грн. Впровадження ринку землі в області має особливий характер. Продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення є неспішним, оскільки Львівщина - прикордонна область. Населення доволі поінформоване про ринок землі та досвід провадження ринку землі в країнах ЄС», - зазначила заступниця начальника управління – начальниця відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту АПК Тетяна Борушок. Неабияке зацікавлення в учасників викликав ухвалени Президентом України законопроєкт №5600. Він передбачає, що з 2023 року для власників та орендарів земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які розташовані за межами населених пунктів, можуть почати розраховувати «мінімальне податкове зобов’язання». Детальніше про це читайте за посиланням.
Міжвідомча робоча група провела інформаційно-роз'яснювальну роботу із закладами громадського обслуговування
9 грудня 2021
Учора Міжвідомча робоча група провела інспекцію по закладах обслуговування населення для перевірки дотримання мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Рішення N°745 про введення такого мораторію затвердили у вересні 2018 року. Документ прийняли з метою захисту українського інформаційного простору після численних звернень патріотичних та ветеранських громадських організацій. Задля кращого виконання рішення створили Міжвідомчу робочу групу до складу якої входять представники громадськості та активісти. Ця група проводить роз‘яснювальну роботу для фізичних та юридичних осіб з метою недопущення порушень та вчасного виявлення їх. До учорашньої перевірки громадських закладів долучилися також співробітники департаменту комунікацій та внутрішньої політики. Заступник директора департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА Юрій Горун наголосив на важливості цієї ініціативи. «Перевіряючи заклади на наявність російськомовних культурних продуктів ми в першу чергу контролюємо виконання рішення N°745 Львівської обласної ради та убезпечуємо наших співгромадян від експансії російських пісень на території області. Ми проводимо цю перевірку з метою уникнення ескалації напруги в суспільстві та недопущення розпалювання міжнаціональної ворожнечі», - сказав Юрій Горунь. За результатами перевірки обстежили майже пів сотні закладів громадського обслуговування. Явних порушень не виявили, а співробітники більшості закладів з розумінням поставилися до цієї ініціативи.
Вартість паю на Львівщині вдвічі вища за середню по Україні
26 листопада 2021
За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, на території Львівської області, з моменту скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 липня поточного року здійснено 1462 правочини щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення на загальну площу - 1,19 тис. га. З них щодо купівлі – продажу так званих «підмораторних» земель сільськогосподарського призначення - паїв – 271 угоди на площу 342,7 га. Це лише 0,005% від загальної площі проданих паїв по Україні у звітний період. При цьому, середня вартість 1 га паю в області становить 104,13 тис. грн, що більш як в 2 рази вища за середню ціну по Україні. На території держави, станом на сьогодні, укладено 52 117 угод в рамках ринку землі, з них щодо купівлі – продажу земель сільськогосподарського призначення - паїв – 18 168 угод на площу 65,79 тис. га. Середня вартість 1 га паю по Україні становить 44,23 тис. грн. Подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру 5327 нотаріусів. Всього заяв – 5981, із них погоджено 5296, відмову отримали 685. Нотаріуси з Державним земельним кадастром працюють у штатному режимі. «Як ми і прогнозували, власники паїв Львівщини не поспішають продавати землю в очікуванні на зростання ціни. І ціни прогнозовано зростають. У порівнянні з вереснем, середня вартість 1 га паю в нашому регіоні у листопаді збільшилась майже на 25 %. Це також свідчить про те, що населення регіону доволі поінформоване про ринок землі та досвід провадження ринку землі в країнах ЄС», - зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман. Довідково: Найбільше угод купівлі-продажу земельних ділянок укладено на території Харківської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Полтавської, Херсонської областей (джерело: https://minagro.gov.ua/ua/news/zemelni-uhody-operativ).
В районах Львівщини створять міжвідомчі групи щодо роз’яснення мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту
25 листопада 2021
Сьогодні відбулось засідання обласної Міжвідомчої робочої групи щодо роз’яснення мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту. До її складу увійшли представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів та громадськості. Відтак, присутні обговорили механізм проведення роботи з роз’яснення мораторію. Як зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик в цій роботі важливо об’єднати зусилля усіх дотичних структур. В межах засідання наголосили, що чимало підприємців, а також працівників транспортної галузі ігнорують мораторій, відтак роботу потрібно посилити територіально. Так, дорученням голови Львівської ОДА керівники районів мають забезпечити створення при РДА міжвідомчих робочих груп. Вони проводитимуть систематичну роз’яснювальну роботу для фізичних та юридичних осіб про мораторій на використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Систематично інформуватимуть про мораторій і суб’єктів господарювання, заклади культури, автотранспортні підприємства, які здійснюють регулярні та нерегулярні перевезення, заклади тимчасового розміщення, заклади харчування, туристичні автобуси. Забезпечити виконання цього завдання доручили керівникам профільних департаментів. Окрім цього, проведення місцевих спортивних змагань та молодіжних заходів мають відбуватись виключно державною мовою без використання російськомовного культурного продукту, а в закладах освіти області проводитимуть тематичні уроки щодо заборони використання російськомовного культурного продукту. Нагадаємо, що рішеннями Львівської обласної ради від 18 вересня 2018 року №745 та 7 жовтня 2021 року №228 на території Львівської області встановлений мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту.
Львівщина лідирує серед інших областей за найвищою ціною на товарну землю
10 листопада 2021
За перші місяці роботи ринку землі видали кредитів під заставу 584 га землі сільськогосподарського призначення. Про це заявив заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Дзьоба під час онлайн-презентації щомісячного інформаційно-аналітичного бюлетеня «Огляд стану земельних відносин в Україні». «Усе більше банків надають споживче кредитування під заставу землі, оскільки вона є ідеальною «твердою» заставою. Протягом перших трьох місяців ринку землі видали кредитів під заставу 584 гектарів землі с/г призначення. У цілому кількість наданих таких кредитів зросла на 11,4%. На сьогодні їх надають вже 5 банків. Загальний обсяг кредитів становить 56 млн грн», - зазначив Тарас Дзьоба. Він додав, що суттєва частина виданих кредитів – це довгострокові кредити. 41% від обсягу кредитів, виданих у вересні, були видані на термін понад 5 років. Нагадаємо, що Верховна Рада ухвалила законопроєкт «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві». «Головний фактор, що впливає на кредитування – наявні обмеження на ринку, в тому числі відсутність юридичних осіб, що знижує ліквідність ділянок. Ми зможемо очікувати підвищення темпів кредитування через ухвалення Закону України «Про Фонд часткового гарантування кредитів в сільському господарстві» та створення цього фонду. Власне, ми очікуємо кращого доступу до фінансування для малих сільгоспвиробників та збільшення кількості довгострокових кредитів терміном до 10 років», - підкреслив заступник Міністра. Тарас Дзьоба також розповів про те, що зараз триває робота над вдосконаленням ведення Державного реєстру речових прав. Мінагрополітики спільно з Міністерством юстиції вже підготували зміни до відповідної постанови. «За підсумками 4 місяців ринку землі лише для 55% укладених угод купівлі-продажу були зареєстровані ціни. Найнижчий відсоток зареєстрованих цін у Закарпатській області – лише для 21% угод. Абсолютним лідером є Хмельницька область, там ціни зазначені для 76% угод. Зміни, які ми хочемо внести, спрямовані передусім на те, щоб вирівняти цю проблему. Відповідно реєстрація цін при проведенні операції купівлі-продажу земельної ділянки буде обов’язковою», - сказав Тарас Дзьоба. Як повідомила заступниця директора департаменту агропромислового розвитку адміністрації Людмила Гончаренко, у Львівській області цей показник становить 65%. З-поміж областей з найвищими цінами на товарну землю лідирують Київська та Львівська. «З моменту запровадження роботи ринку землі, продали 208 земельних часток (паїв), площею 247,7 га. При цьому, середня вартість 1 гектару паю становить 77,2 тис. грн. Законом встановлене обмеження, а саме, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Середня НГО ріллі області становить 21,5 тис. грн. Проте, як ми бачимо, фактична ціна продажу є більшою як в 3,6 раза», - наголосила Людмила Гончаренко. Корисні посилання: - https://minagro.gov.ua/storage/app/sites/1/zemlya/Land%20Review%20Oct%2020211103.pdf; - https://loda.gov.ua/zemel_ni_pytannya_dlya_vlasnykiv_paiv_naperedodni_zapusku_rynku_zemli; - https://land.gov.ua/index.php/monitorynh-zemelnykh-vidnosyn/.
Перші 100 днів ринку землі: результати земельної реформи у Львівській області в цифрах
13 жовтня 2021
Три місяці тому запрацював ринок землі. Саме 1 липня скасована дія мораторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відтак, сьогодні під час брифінгу на тему перших ста днів роботи земельної реформи обговорили продаж ділянок сільськогосподарського призначення, умови продажу, систему законів, що регулює хід земельної реформи та позитиви ринку землі. «Мораторій діяв лише на землі, які в народі називають паями. Було безліч законопроєктів, які б мали скасувати його дію, однак лише зараз це вдалось зробити. Так склалось, що земельна реформа у населення, дрібних фермерів та особистих селянських господарств асоціюється лише з прийняттям Закону України про обіг (ринок) землі сільськогосподарського призначення. Насправді це ряд законів - ціла система, що удосконалює систему управління та дерегуляцію у сфері земельних відносин, запроваджує прозорий процес земельних електронних аукціонів, забезпечує публічність та відкритість інформації про землю та ресурси, поліпшує доступ малих агровиробників до банківського фінансування. Більша частина завдань земельної реформи вже почала виконуватися», - зазначила заступник начальника управління - начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Тетяна Борушок. За словами пані Тетяни, на старті ринку в багатьох аграріїв були застереження стосовно того, що землі почнуть активно продавати. Проте, є певні обмеження, що не дозволяють цього зробити. Наприклад, з 1 липня цього року набути у власність землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва можуть лише громадяни України не більше 100 гектарів в одні руки. Також Львівщина орієнтовно на 20 місці з усіх областей України за кількістю укладених правочинів по сільськогосподарських землях (ОСГ, садівництво, паї). Відтак в області уклали лише 877 правочинів, з них суто по купівлі-продажу – 650. Лише 146 правочинів стосуються купівлі-продажу паїв (загальною площею 166 га). Такі показники означають, що немає поспіху щодо продажу земель сільськогосподарського призначення. Відкриття ринку земель є поетапним і дуже компромісним. Експерти не радять поспішати із продажем своїх земель. Однак, якщо таки власник вирішив її продати, то вартує підготувати документи та обрати нотаріуса. «Ринок землі розширив повноваження як приватних, так і державних нотаріусів під час укладання угод. Відтепер нотаріуси перевіряють кінцевого бенефіціара, наявність покупців у санкційних списках тощо. Варто зазначити, що упродовж всього періоду дії ринку землі не було жодної відмови в нотаріальній допомозі, до прикладу, на підставі того, що кінцевий набувач прав не відповідає критеріям, визначених законом», - зазначив начальник Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Тарас Грень. Основними Законами у сфері земельної реформи є Закон №552 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» та Закон № 1423 «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин». «Зараз ухвалені усі необхідні законодавчі акти, які дозволяють завершити земельну реформу. До прикладу, за законом щодо дерегуляції у сфері земельних відносин більшість земель перейшли в користування об’єднаних територіальних громад, які на місцях мають можливість самостійно визначати план свого розвитку. Ці закони дозволяють власникам вільно розпоряджатися своєю земельною власністю, так, як це запроваджено у багатьох Європейських державах. При цьому встановлені запобіжники щодо спекуляції та зловживань на ринку землі. Зокрема, це обмеження кількості земельних ділянок, які може мати у власності одна фізична особа», - розповів заступник начальника ГУ Держгеокадастру у Львівській області Василь Собко. «Громади стали повноцінними розпорядниками земель, а відтак в першу чергу громади зацікавленні у впорядкуванні своїх наявних земельних ресурсів. Проведення аудиту та інвентаризації, пошук додаткового земельного ресурсу до залучення в сільськогосподарський оборот - це основні завдання на сьогодні. Бо від якісного та правильного розпорядження землями залежить безпосереднє наповнення місцевого бюджету та економічно-соціальний розвиток громади», - зауважила керівниця Львівського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації громад Марія Дискант. Своєю чергою, співвласник фермерського господарства «Біоконцепт - Гарденія» Орест Кабаш наголосив на важливості кооперування населення. «Маючи у власності паї чи з правом користування, наші громадяни мають розуміти, що вони можуть не лише передавати ці ділянки в оренду аграрним компаніям, а й працювати на них самостійно. Це дозволить їм отримувати постійний пасивний дохід», - додав він. До слова, брифінг спільно організований Львівською облдержадміністрацією та Міністерством аграрної політики та продовольства України. Ілона Орнат
Перші місяці роботи ринку землі: як сьогодні аграрії Львівщини працюють в умовах купівлі-продажу земельних ділянок
20 вересня 2021
З 1 липня в Україні запрацював ринок землі, який скасовує дію мораторію на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Саме про перші місяці ринку та як аграрний сектор Львівщини відреагував на можливість купувати та продавати земельні ділянки говорили сьогодні під час брифінгу. Спікерами виступили директор департаменту агропромислового розвитку ЛОДА Тетяна Гетьман та співзасновник виробничого кооперативу «Як бджола» Олег Бачинський. На старті ринку землі у багатьох аграріїв були застереження стосовно того, що землі почнуть активно продавати. «Ми, у департаменті агропромислового розвитку не підтримували такий розвиток подій. Активного розпродажу землі не могло відбутися через певні обмеження, котрі впровадили разом з початком ринку. Станом на п’ятницю, 17 вересня, на Львівщині зареєстровано земельних угод на площу 400 га, а це доволі низький показник. Серед цих земель – 87,8 га склали земельні ділянки (паї), які були підмораторними до 1 липня цього року. З огляду на таку малу кількість, власники паїв не поспішають продавати свої наділи. Можна сказати, що активний розпродаж не розпочався», - зазначила Тетяна Гетьман. За її словами, серед позитивних змін є те, що збільшилась кількість земельних ділянок, продаж право оренди яких пропонується на земельних торгах (аукціонах). Якщо в червні показник складав 24 ділянки, в липні він збільшився до 43, а в серпні кількість виставлених на аукціон земель щодо продажу право оренди – понад 100 ділянок. Нагадаємо, у травні Держгеокадастр передав землі у володіння територіальним громадам, що отримали компетенцію розпоряджатися цими землями. Також збільшується вартість оренди, бо зростає цінність землі. «Україна зараз рухається шляхом країн Європейського Союзу, де на початку ринку землі теж ввели певні обмеження, що не дозволило зробити розпродаж землі, втім збільшувалась орендна плата. Тут варто згадати про ті самі обмеження. По-перше, землю не можна продавати менше ніж за нормативно грошову оцінку самої ділянки. В області це 21,5 тис грн за один гектар ріллі. По-друге, на першому етапі, землі можуть купувати лише фізичні особи (громадяни України) в безготівковій формі не більше 100 гектарів. Юридичні ж особи можуть брати землі в оренду», - додала Тетяна Гетьман. До слова, від початку липня середня вартість одного проданого гектару земельних ділянок (паїв) становить більше ніж 40 тисяч гривень. А середня вартість оренди за попередній рік – 2200 грн за гектар. «За досвідом країн, які теж вводили ринок землі, можна сказати, що упродовж 10 років вартість самої землі зростала в 5-7 разів. Коли усе зрозуміло і прозоро, тоді формуються нормальні бізнес-стосунки. Сьогодні ми бачимо позитивну реакцію аграрного сектору на ці нововведення. Однак є моменти, що необхідно доопрацьовувати. До прикладу, роботу нотаріусів тощо», - підсумувала директор департаменту. «Багато фермерів звертаються сьогодні за допомогою щодо купівлі землі. Вони прицінюються, цікавляться юридичними документами, які їм потрібно підготувати для оформлення договору. Наразі у фермерів сезон збору урожаю, але на початку зими, я впевнений, більшість почне робити перші кроки для покупки землі. У цьому є переваги. Наприклад, коли земля є у власності фермера, а не в оренді, то легше оформити кредитування», - розповів Олег Бачинський. Додатково: Земельний банк Львівщини складає понад 2 млн гектарів землі, з яких 1 млн 200 тис гектарів – мають сільськогосподарське призначення. Разом сільськогосподарську діяльність в регіоні здійснюють більше ніж тисяча суб’єктів господарювання, серед яких більше 700 – фермерські господарства. Крім того, с/г діяльність на Львівщині здійснюють 280 тисяч особистих селянських господарств. Ілона Орнат
Ринок землі: від початку липня на Львівщині зареєстровано 421 земельні угоди
10 вересня 2021
На території Львівської області, з моменту скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення з 1 липня поточного року, станом на 9 вересня, продано 421 ділянки, площею 315,1 га, – зазначають в департаменті агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації. Загальна площа сільськогосподарської землі на Львівщині оцінюється на рівні 1240,0 тис га. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, на території України укладено 14232 угоди в рамках ринку землі. Подали заяви для отримання доступу до Державного земельного кадастру 4932 нотаріуси. Всього заяв – 5541, із них погоджено 4900, в черзі на розгляд – 0, відмову отримали 641. Нотаріуси з Державним земельним кадастром працюють у штатному режимі. «Як ми і прогнозували, пропозиція земельних ділянок після скасування мораторію не буде масовою, адже люди розуміють, що не варто поспішати із продажами земель на етапі формування ринкової ціни на них. Крім того, законом встановлене важливе обмеження, а саме, до 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Це захистило ринок від падіння ціни після відкриття ринку», - зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман. Корисно: Земельні питання для власників паїв напередодні запуску ринку землі