Новий закон про протидію рейдерству: крок до земельної реформи та нові можливості захисту бізнесу

28 грудня 2019р, Новини. Департамент агропромислового розвитку, Прес-служба ОДА

5 грудня 2019 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №0858 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який спрямований на захист від рейдерства у сфері агробізнесу та земельних відносин.

Також, законопроєкт містить важливі зміни до загального корпоративного законодавства, що посилюють наявні інструменти превентивного захисту майна та бізнесу в Україні. Відтепер власники земельних ділянок зможуть самостійно встановити вимогу про обов’язкове нотаріальне посвідчення договору оренди землі чи іншого договору, що стосується прав на землю. Така вимога підлягає нотаріальному посвідченню та реєструється як обтяження у державному реєстрі прав на нерухоме майно. Обтяження рухомого майна дозволить зменшити ризик незаконної перереєстрації прав на земельну ділянку на підставі підроблених договорів, а також маніпуляції із підробленими договорами в судах. Обов’язкова участь нотаріуса, який несе відповідальність за вчинення нотаріальної дії та державну реєстрацію обтяження, посилює гарантії ефективності цього способу превентивного захисту. Аналогічні нововведення встановлюються також до будь-якого іншого нерухомого майна.

Тому відповідні гарантії можуть бути цікавими також банкам при іпотечному кредитуванні та будь-яким іншими особам, що хочуть захистити своє майно. Відтепер договори оренди землі, що передбачають умову про їх поновлення після спливу строку дії цих договорів, будуть вважатися продовженими автоматично, якщо одна із сторін за місяць до закінчення строку дії договору, не подала до державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. В іншому разі договір оренди вважається поновленим автоматично, а державна реєстрація речового права (права оренди) продовжується на той самий строк. Це виключатиме необхідність нести витрати на повторну державну реєстрацію договорів оренди землі. Також, значно зменшиться кількість судових спорів з приводу продовження дії договорів оренди землі, які часто виникають між орендарем та орендодавцем. Загалом ці нововведення є надзвичайно позитивними для аграрних товаровиробників, які орендують значні масиви земель сільськогосподарського призначення.

Дія нового закону поширюватиметься лише на ті договори оренди землі, що укладені, або змінені після набрання ним чинності. З набранням чинності законопроєкту №0858 передбачається взаємодія реєстраторів державного земельного кадастру та державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно. При вчиненні реєстраційних дій із земельною ділянкою державні реєстратори речових прав на нерухоме майно зобов’язані не лише перевіряти відомості з відповідного державного реєстру прав, але й відомості державного земельного кадастру, і – навпаки реєстратори державного земельного кадастру перевірятимуть відомості державного реєстру прав. Така взаємодія відбуватиметься в онлайн-режимі.

Крім цього, законопроєктом встановлений дедлайн завершення наповнення державного земельного кадастру до 1 січня 2022 року. Відповідні нововведення спрямовані на впорядкування земельних відносин до запровадження ринку купівлі-продажу землі сільськогосподарського призначення.

Ключові слова:

законрейдерство

Global Options

COVID-19 на Львівщинні
Оновлено: 02.05.2022 09:33
Підтверджені випадки COVID-19:
307269
+0
Одужало:
300163
+10
Померло:
6690
+0

Відео

Ми у Facebook