24 березня - день боротьби проти туберкульозу
Міжнародна кампанія з відзначення Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу – 2020 проходить під гаслом: Прийшов час подолати туберкульоз! #It’sTimeToEndTB
НАСТАВ ЧАС:
Бути солідарними та наполегливими у боротьбі з цими двома захворюваннями, що передаються повітряно-крапельним шляхом: туберкульоз та COVID-19.
Спільнота людей, яких торкнулася проблема, розуміє стан в ізоляції, побоювання, дискримінацію та стигму у ставленні до тих, хто інфікувався #COVID19.
Визнати, що люди з туберкульозом вразливі до COVID-19, та забезпечити безперервний доступ до профілактики, діагностики і лікування туберкульозу.
Ділитися досвідом боротьби з туберкульозом. Наш першочерговий обов'язок у боротьбі з COVID-19 – захистити вразливих людей. Так само закликаємо підтримувати, захищати та надихати медичних працівників та усіх героїв, які борються з туберкульозом та COVID-19 на передовій.
Для # FightCOVID19 (#Подолати COVID19) ми можемо використовувати такі самі інструменти, що і для #EndTB (#Перемогти ТБ) - інфекційний контроль, штучний інтелект, рентген, відстеження контактів, телемедицину та психосоціальну підтримку.
Довідково
За даними Центру легеневого здоров’я, у Львівській області за минулий рік захворюваність на всі форми туберкульозу разом з рецидивами склала 64,7 на 10 тисяч населення (1621 випадок), в тому числі 351 випадок хіміорезистентного туберкульозу.
За І квартал 2020 року вперше діагностовано 303 нових випадки захворювання, 55 випадків рецидивів та 78 - хіміорезистентного туберкульозу.
Ключові слова:
туберкульозНовини за темою
Реорганізацію ЦГЗ та надання медичної допомоги хворим на ВІЛ обговорили з представниками громадськості
14 липня 2021
Іван Собко зустрівся з керівництвом БО «100% життя», БФ «Пацієнти України» та представниками більше тридцяти громадських організацій України, основною діяльністю яких є профілактика ВІЛ та соціальний супровід ВІЛ-позитивних. Нагадаємо, що в України триває реформування центрів громадського здоров’я, які до цього часу координували надання медичної допомоги хворим на ВІЛ. Зокрема, віднедавна на Львівщині ці повноваження перейшли до Центру легеневого здоров’я. «Наше завдання – максимально інформувати людей про нашу діяльність, про ті зміни, які відбуваються. Лікарі мають бути проінформовані про порядок переведення, про зміни в їх роботі, пацієнти – про порядок надання медичних послуг. Щодо координації роботи з хворими на ВІЛ на Львівщині – люди проінформовані та отримують допомогу. І в цьому також велика заслуга організації «100 % Життя» і її місцевого керівництва, яке активно використовує всі ресурси, запропоновані обласною владою, для забезпечення надання якісної медичної допомоги», - сказав Іван Собко. Як розповів директор Центру легеневого здоров’я Любомир Рак, Центр готовий надавати пацієнтам з ВІЛ необхідний спектр медичних послуг – від консультацій до оперативного втручання. Тож лікування таких пацієнтів у Центрі є оптимальним рішенням, як для них, так і для лікарів. Дмитро Тигач, керівник львівської філії ГО «100 % життя», зазначив, що лікування хворих на ВІЛ - це постійний пошук місця, де такого пацієнта можуть госпіталізувати. Проте завдяки спільним зусиллям влади та небайдужої громадськості цю проблему вдалося вирішити. «Ми йдемо до того, що система надання медичної допомоги тим людям, які потребують стаціонарного чи амбулаторного лікування, буде максимально якісна і ефективна. Наша організація підтримувала самий такий перерозподіл функцій між закладами охорони здоров’я, щоб лікування пацієнтів з ВІЛ перейшло до фтизіопульмунологічної служби Центру легеневого здоров’я. Тепер пацієнти з ВІЛ точно знають, куди їм звертатися для обстеження та лікування», - сказав Дмитро Тигач. «Нам важливо, щоб кожна адміністрація мала внутрішню відповідальність за своїх людей. Ми дуже цінуємо увагу Львівської облдержадміністрації до громадського сектору, тут функціонує не одна наша організація, це відзначає і міжнародна спільнота. Гуманітарна політика повинна бути орієнтована на людину», - зазначив голова Координаційної ради БО «100% життя», заступник голови Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу, співзасновник та член команди БФ «Пацієнти України» Дмитро Шерембей.
24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
24 березня 2021
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, у всьому світі 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Тема Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом 2021 року: «Годинник цокає». Це гасло передає відчуття того, що у світу не вистачає часу, щоб виконати зобов'язання щодо викорінення туберкульозу, які взяли на себе світові лідери. Історія цієї пам'ятної дати започаткована 1993 року, коли рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я туберкульоз був визнаний глобальною надзвичайною ситуацією, а день відкриття німецьким лікарем і бактеріологом Робертом Кохом збудника туберкульозу (24 березня 1882 року) проголошений Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом. Основними симптомами, що дозволяють запідозрити туберкульоз, є: кашель, підвищена (зокрема, субфебрильна) температура, нічна пітливість, погіршення самопочуття, втрата ваги без інших видимих причин. За умови виявлення цих ознак слід провести рентгенологічне обстеження або провести дворазове дослідження мокротиння. На базі Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру функціонує лабораторія ІІІ рівня, яка є однією з кращих в Україні. Завдяки сучасному обладнанню діагноз туберкульозу можна встановити протягом 5 годин. Швидка лабораторна діагностика дає змогу значно скоротити тривалість лікування хворого. Довідково: За даними Центру легеневого здоров’я, за минулий рік в області було виявлено 1098 хворих на всі форми туберкульозу, з них на туберкульоз легень – 779, хіміорезистентного туберкульозу – 210 випадків. Смертність від туберкульозу у 2020 році зменшилась – 153 проти 223 осіб у 2019. На Львівщині минулого року у дітей віком 0-17 років було виявлено 17 випадків захворювання на туберкульоз, з них 11 випадків – у дітей віком до 14 років та 6 випадків – у підлітків.
Відбулось засідання обласної Координаційної ради з питань протидії ВІЛ/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам
20 грудня 2019
Сьогодні, 20 грудня, під головуванням заступника голови Львівської ОДА Івана Собка відбулось засідання обласної Координаційної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам. Про оціночну кількість ключових груп ризику та людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ) у Львівській області та план роботи Координаційної ради на 2020 рік розповів секретар ради, лікар-епідеміолог львівського обласного центру громадського здоров'я Андрій Сороколіт. «У другій половині 2017 - першій половині 2018 року в кожній області України були проведені спеціальні біоповедінкові дослідження, в них взяли участь загальноукраїнські соціологічні інститути. Відтак, за результатами дослідження пропонується затвердити чисельність груп підвищеного ризику інфікування щодо ВІЛ і інших кров’яних інфекцій», - зазначив він. Серед груп підвищеного ризику, це люди, які проживають з ВІЛ, також ті, які вживають ін’єкційні наркотики та інші. «Ці показники взято до відома Координаційною радою і з метою підвищення ефективності роботи медичних установ, структурних підрозділів, керівникам департаментів та управлінь облдержадміністрації доручено здійснювати планування і вести розрахунки відповідних профілактичних втручань»,- зазначив Іван Собко. Серед розглянутих питань – Регіональна програма протидії туберкульозу та внесення змін на 2020 рік до Комплексної програми підтримки галузі охорони здоров’я у Львівській області на 2017-2020 роки на заходи протидії туберкульозу, Стратегія адвокації, комунікації та соціальної мобілізації в галузі контролю за туберкульозом у Львівській області на 2019-2021 та робочу групу з впровадження Національної Стратегії АКСМ – ТБ у Л/о моніторингу і оцінки (МіО) за реалізацію протитуберкульозних заходів при обласній координаційній раді з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним хворобам. «Пріоритетним є не кількість програм, а конкретні ефективні заходи і їх фінансування», - наголосив Іван Собко. Також порушили питання роботи спостережних комісій (СК) за реалізацією медичних заходів в установах виконання покарань та планування їх роботи за участю НУО та надання соціальних послуг ув’язненим особам та для реабілітації наркозалежних.
На Львівщині зменшилась кількість захворюваності на туберкульоз
14 серпня 2019
Про це повідомили сьогодні, 14 серпня, у межах прес-конференції «Нові препарати в лікуванні туберкульозу, їх переваги та недоліки, нові схеми лікування та недопущення розвитку резистентності». Відтак, генеральний директор Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру Любомир Рак наголосив на тому, що на території Львівщини спостерігається щорічне зменшення захворюваності на туберкульоз. «За останні 10 років захворюваність в області знизилась. Якщо у 2008 році впродовж року захворіло на туберкульоз 2,5 тисячі осіб, то у 2018 ця цифра становить близько 1300 осіб. Тобто захворюваність впала практично на 50%. Туберкульоз лікується і не є вироком. Для цього необхідні три складові: вчасна діагностика, наявність препаратів та спеціалістів, а також бажання самого пацієнта одужати», - додав Любомир Рак. Він наголосив, що важливим елементом зниження захворюваності є вчасна діагностика. За словами Любомира Рака, бактеріологічна лабораторія Львівського регіонального фтизіопульмонологічного клінічного лікувально-діагностичного центру – одна з кращих в Україні, адже має найсучасніший набір обладнання, який є не тільки на теренах держави, але й за кордоном. Відтак, туберкульоз встановлюють на молекулярно-генетичному рівні, на рівні дослідження ДНК упродовж 5-ти годин. Про форму і чутливість туберкульозу можна дізнатися до двох тижнів. Раніше така процедура займала мінімум два місяці. У межах заходу організатори також розповіли про переваги пацієнт-орієнтованої моделі лікування хворих на туберкульоз, як одну з найважливіших складових реформування системи охорони здоров’я для подолання туберкульозу в Україні. «Впровадження нових коротких схем лікування передбачає зменшення термінів лікування кращими, новими препаратами», - розповів Любомир Рак. У межах брифінгу наголосили на важливості систематичності прийому ліків, безперервності та завершенні лікування. Особливу увагу закцентували на співпраці з неурядовими організаціями і зазначили, що вони є однією із важливих ланок у доведенні лікування пацієнтів з туберкульозом до кінця. Заступник керівника Благодійної організації «Благодійне товариство «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» м. Львів» Сергій Миронюк звернув увагу присутніх на необхідності підтримки соціально-вразливих верств суспільства, які занедужали, у цьому завданні. «Лише разом ми зможемо здолати цю недугу. Завданням нашої організації є забрати бар’єри. У Львівській області понад 800 пацієнтів співпрацюють з організацією і така взаємодія приносить плоди», - пояснив Сергій Миронюк.
На Львівщині стартували «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання»
26 березня 2019
25 березня відбувся брифінг з нагоди початку «Днів профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання». У заході взяли участь провідний спеціаліст відділу організації медичної допомоги дорослому населенню Департаменту охорони здоров’я Ярина Жук, головні експерти департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з фтизіатрії – Любомир Рак, з пульмонології – Надія Рудницька, з рентгенології – Леся Дубенська. «У фтизіатричній службі впродовж останніх 4 років відбувається стрімка реорганізація. Відтак, уже є перші досягнення – зниження усіх основних епідпоказників по туберкульозу. Також понад 10 років департамент охорони здоров’я проводить на Львівщині профілактичну акцію «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання», яка цьогоріч буде тривати до 22 квітня 2019 року. Акція має на меті якомога більше інформувати населення щодо питань профілактики і раннього виявлення недуги», - розпочала Ярина Жук. За словами Любомира Рака, вперше за 25 років захворюваність на туберкульоз у Львівській області істотно знизилась і досягла показника 51,9 випадків на 100 тис. населення. За минулий рік в області було виявлено 1304 хворих на всі форми туберкульозу. Смертність від туберкульозу зменшилась, у 2018 році – 222 випадків проти 249 – у 2017. Ситуація щодо захворюваності дітей на туберкульоз покращилась, минулого року було виявлено лише 28 випадків. Надія Рудницька наголосила, що раннє виявлення хвороби та якісна діагностика допоможуть вчасно розпочати лікування, а також уникнути загрозливих наслідків. «Захворюваність на ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень) у 2019 році становить 1056 нових випадків. У Львівській області на обліку знаходиться 18,5 тисяч хворих на ХОЗЛ. Основним чинником ризику виникнення ХОЗЛ є куріння, певну роль відіграють також генетична схильність та перенесені інфекції». Як зазначила Леся Дубенська, з появою у центрі легеневого здоров’я нового рентгендіагностичного комплексу суттєво розширились можливості якісної діагностики захворювань органів дихання.
Медики Львівщини закликають пройти обстеження на туберкульоз та ХОЗЛ
26 березня 2018
26 березня на Львівщині розпочалася профілактична акція «Дні профілактики туберкульозу та хронічних захворювань органів дихання», яка триватиме до 20 квітня. Символічно акція приурочена Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом, який за рішенням ВООЗ, відзначається щорічно 24 березня. Гаслом цього дня у 2018 році є: "Розшукуються: Лідери за світ вільний від туберкульозу". Прес-конференція відбулась за участі т.в.о. заступника директора департаменту Андрія Васька та головних позаштатних спеціалістів департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з фтизіатрії Любомира Рака та з пульмонології Надії Рудницької. «Вперше за 25 років ми досягли зменшення туберкульозу майже вдвічі. Зараз ця цифра становить 55 випадків на 100 тис. населення, коли раніше відмічалось 86 на 100 тис. населення. Такого результату вдалось досягти завдяки вчасному ранньому виявленню та стовідсотковій забезпеченості препаратами, як на стаціонарному так і на амбулаторному рівні. Також змінились підходи до лікування», - зазначив Любомир Рак. Головний фтизіатр області повідомив, що за минулий рік в області було виявлено 1356 хворих на всі форми туберкульозу, з них на туберкульоз легень – 1163, і тільки 110 випадків позалегеневих форм туберкульозу. Смертність від туберкульозу зменшилась, у 2017 році – 249 випадків проти 257 – у 2016. Слід відзначити, що в рамках реалізації на Львівщині міжнародного проекту «Challenge TB (PATH)» було поставлено квантіфероновий тест та Hain-тест для визначення на молекулярно-генетичному рівні мікобактерію туберкульозу та чутливості до препаратів І та ІІ ряду. Що стосується дітей, то на Львівщині минулого року було виявлено 49 випадків захворювання на туберкульоз проти 59 у 2016 році. Ситуація цього року покращилась у зв’язку з наявністю вакцини. «Минулого року в області ХОЗЛ було вперше виявлено у 1403 осіб, хронічний бронхіт – у 2326. Метою проведення таких акцій є можливість виявлення хворих на ранніх стадіях ХОЗЛ, оскільки запущені випадки складніше лікувати та потребують великих затрат. Дуже важливо знайти обструкцію і почати лікування на ранній стадії, використовуючи персоналізований підхід до кожного пацієнта», – продовжує головний позаштатний спеціаліст ДОЗ ЛОДА з пульмонології Надія Рудницька. Андрій Васько відмітивши основні симптоми туберкульозу (кашель, підвищена температура, нічна пітливість, погіршення самопочуття, втрата ваги без видимих на це причин), закликав вчасно проходити обстеження. Було наголошено на важливій ролі сімейного лікаря у лікуванні, а також профілактиці туберкульозу та ХОЗЛ. «Вже впродовж 10 років департамент охорони здоров’я проводить такі акції аби вчасно виявити та лікувати хворих на туберкульоз та ХОЗЛ. Я запевняю вас, що в нас вміють виявляти і лікувати. Не зволікайте своїм здоров’ям. При виявленні вищезгаданих симптомів прийдіть та обстежтесь». Нагадаємо, що впродовж минулорічної акції було проведено 71 238 флюорографічних обстежень, виявлено – 42 хворих на туберкульоз; 988 мікроскопічних обстежень харкотиння, виявлено мікобактерії туберкульозу у 174. Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Туберкульоз – не вирок!
На Львівщині відбулась акція, приурочена Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом
23 березня 2018
Сьогодні, 23 березня, у парку “На валах” навпроти Львівської облдержадміністрації Благодійна організація «Благодійне товариство «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» м. Львів» організували акцію, приурочену Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом. До акції долучились керівник апарату Львівської облдержадміністрації Маріанна Вільшинська та директор департаменту охорони здоров’я Ірина Микичак. У межах акції відбувся флеш-моб "Квітни, не хворій” #ЗупинимоТуберкульоз, під час якого організатори дарували посадовцями у сфері охорони здоров’я Львівської області букети білих ромашок як символ чистих легень. “Така акція привертає увагу суспільства до цієї хвороби, що туберкульоз можна вилікувати при вчасному зверненні до лікаря”, – зазначила Маріанна Вільшинська. Як повідомив головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА з фтизіатрії Любомир Рак, на Львівщині за останні роки знизились показники захворювання на туберкульоз. “Якщо в найгірші роки на Львівщині хворіло на туберкульоз впродовж року 2 – 2,5 тисяч людей, то за 2017 рік захворіло 1356 осіб. У нас по всіх показниках є зниження захворюваності, у тому числі і дітей, минулого року захворіла 41 дитина, на важкі форми туберкульозу жодна дитина не захворіла. Смертність від туберкульозу зменшилась у 2017 році – 249 проти 257 осіб у 2016. Завдяки реалізації на Львівщині міжнародного проекту «Challenge TB (PATH)» було поставлено квантіфероновий тест та Hain-тест для визначення на молекулярно-генетичному рівні мікобактерію туберкульозу та чутливості до препаратів І та ІІ ряду, - розповів Любомир Рак. Зазначимо, така акція відбувається в 11 регіонах України.