Мінрегіон затвердив Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад
У зв’язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, Мінрегіон затвердив Кодифікатор адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Відповідне повноваження закріплене в Положенні про Міністерство розвитку громад та територій України.
Кодифікатор складається з кодів та назв об’єктів Кодифікатора - адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад, що розподілені на п’ять рівнів.
Для позначення категорій об’єктів Кодифікатора використовуються такі скорочення:
О – Автономна Республіка Крим, області;
К – міста, що мають спеціальний статус;
Р – райони в областях та Автономній Республіці Крим;
Н – території територіальних громад (назви територіальних громад) в областях, територіальні громади Автономної Республіки Крим;
М – міста;
Т – селища міського типу;
С – села;
Х – селища;
В – райони в містах.
Кодифікатор адмінтеродиниць та територій територіальних громад.
Новини за темою
Чи готові ви прихистити у себе переселенців: у Мінрегіоні створили спеціальну анкету
19 березня 2022
На Львівщині у приватному секторі вже прийняли майже 100 тисяч вимушених переселенців. І це лише офіційні цифри. Зараз у резерві приватної сфери області є ще тисяча місць. Мінрегіон створило опитувальник, щоб дізнатися скільки небайдужих українців готові дати прихисток тим, у кого дім відібрала війна. Його можна пройти за посиланням: https://forms.gle/GKG3cMJyykCBMVzX9. Зокрема, анкета запитує в людини тип її власного житла (квартира, будинок), скількох людей вона готова прихистити, кому віддає перевагу (сім’ї, студентам) та у якій області проживає. Саме опитування займає лише кілька хвилин. «Прошу кожного, хто має можливість поселити внутрішньо переміщених осіб, зробити це. Темні часи показують світлих людей. Будьмо на стороні світла», - звернувся начальник Львівської обласної військової адміністрації.
У Мінрегіоні розробили інформаційні посібники з будівництва шкіл, дитсадків та спортивних обʼєктів
15 грудня 2021
У Міністерстві розвитку громад та територій України розробили інформаційні посібники з будівництва освітніх та спортивних закладів. У них доступно та на прикладах зображено, які державні будівельні норми мають бути дотримані при проєктуванні та будівництві освітніх, дошкільних та спортивних закладів. «Сьогодні надважливо забезпечити проєктування та будівництво нових об’єктів з урахуванням усіх вимог безбар’єрності та енергоефективності. Це – одні з пріоритетних вимог сучасності. Освітні та спортивні заклади мають бути доступними для всіх відвідувачів: батьків з маленькими дітьми у візочках, літніх людей, які зустрічають своїх онуків після занять, людей з інвалідністю та інших маломобільних груп. Ці посібники є дороговказами для місцевої влади, як мають виглядати подібні громадські будівлі у кожній громаді України», — зазначив Міністр Олексій Чернишов. Зокрема, в інформаційних посібниках пояснюється, як обладнати навчальні місця для дітей з інвалідністю та якою має бути висота та ширина сходів. Крім того, в цих матеріалах зібрані кращі практики реалізації відповідних обʼєктів у громадах. Ознайомитися з інформаційними посібниками можна за посиланнями: Заклади дошкільної освіти – https://bit.ly/3IUOPmM; Загальноосвітні школи – https://bit.ly/3m6jsfr; Спортивні споруди – https://bit.ly/33yyWT1. Зазначимо, наразі у Мінрегіоні активно працюють над оновленням державних будівельних норм, зокрема в частині інклюзії та створення харчоблоків. Як тільки будуть прийняті нові норми, інформаційні посібники будуть оновлені.
До уваги потенційних інвесторів: територіальні громади виставляють на торги землі несільськогосподарського призначення
2 листопада 2021
З 5 жовтня 2021 стартували земельні аукціони з продажу й оренди земель несільськогосподарського призначення, які перебувають у комунальній чи державній власності. Це нові торги, які запроваджені земельною реформою. Земельні торги проводяться у Prozorro.Продажі. Інформують у департаменті економічної політики Львівської ОДА. Перші торги земель несільськогосподарського призначення проведуть вже у листопаді. Так, управління земельних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради виставило на продаж 2 земельні ділянки: площею 15,1406 і 2,7121 га. - Категорія – землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. - Цільове призначення – для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Стартова ціна реалізації: - перша ділянка - близько 88 млн грн без ПДВ; - друга – 17,3 млн грн без ПДВ. Початок аукціону: - перша ділянка - 23.11.2021 о 11:15 год; - друга ділянка - 24.11.2021 о 12:25 год. Обидві ділянки розташовані за адресою: м. Львів, вул. Північна (ділянка 2-2) у промисловій зоні «Сигнівка». Кадастрові номери ділянок відповідно: 4610136300:05:020:0012 та 4610136300:05:021:0012. Детальніша інформація про аукціон за посиланнямми: 1 ділянка, 2 ділянка.
Про призначення та виплату соцдопомог в умовах реформи соцзахисту: в ілюстративних матеріалах
28 жовтня 2021
У зв’язку із реформою децентралізації змінилися підходи щодо реалізації мешканцями територіальних громад права на соціальний захист. Так, з 1 липня 2021 року запровадили єдиний механізм прийняття територіальними громадами від громадян всіх заяв та документів для призначення будь-яких соціальних допомог, пільг, субсидій компенсацій тощо. Як зазначає Мінсоцполітики новий механізм забезпечує зручність для мешканців в територіальних громадах, особливо віддалених від районних центрів, спрощує механізм взаємодії органів місцевого самоврядування та структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних державних адміністрацій. Програмний комплекс «Інтегрована інформаційна система «Соціальна громада» забезпечує прийом заяв та документів від громадян на призначення соціальних допомог, житлових субсидій, пільг за місцем їх проживання та передачу їх в електронному вигляді органам соціального захисту населення, що суттєво спрощує і пришвидшує обмін та опрацювання інформації, забезпечує зручність для мешканців територіальних громад, особливо віддалених від органів соціального захисту населення Інформаційні матеріали на тему: «Право громадян на своєчасність призначення та виплату державних соціальних допомог в умовах реформи системи соціального захисту населення» доступні за посиланням. У презентації можна знайти все, що потрібно знати мешканцю територіальної громади, щоб реалізувати своє право на соціальний захист.
Відтепер кожна територіальна громада має свою базову картосхему – Мінрегіон
24 вересня 2021
Наявність картосхеми територіальної громади – один із важливих інструментів планування їх розвитку. Так, сьогодні відбулась презентація таких картосхем, які стануть базовими для кожної громади. Про це повідомив заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода. «До сьогодні була відсутня будь-яка картографічна основа для всіх територій територіальних громад, яку можна було б використовувати як у поточній роботі, так і при плануванні місцевого розвитку. Внаслідок нового адмінтерустрою більшість громад змінили свій склад та площу територій. Тому власна картосхема, на якій буде позначено межу громади, всі населені пункти, автомобільні дороги, інфраструктурні об’єкти, водні та лісові ресурси тощо, допоможе їм більш планомірно розвиватися. Це дуже важливий ресурс для громад, який вперше представлений в Україні», – зауважив заступник Міністра. Зазначимо, картосхеми кожної територіальної громади доступні на порталі «Децентралізація» та готові до друку в оригінальному масштабі (файли формату PDF із масштабами від 1 : 5 000 до 1 : 125 000), а також у вигляді картинки (файл формату JPEG), яку можна використовувати у презентаціях чи текстових документах. Нагадаємо, що сьогодні Львівська ОДА надає супровід у розробці стратегій розвитку 7 територіальним громадам. Окрім того, постійну методичну допомогу департамент економічної політики надає усім 73 громадам.
Для виконавчих органів 13 громад області провели навчання щодо захисту населення
26 серпня 2021
Напередодні в Пустомитах відбулися планові заняття з представниками 13-ти громад Львівського району на тему: “Реалізація заходів захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій у мирний час та в особливий період”. Заняття провели представники департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА, Головного управління ДСНС України в області, Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Львівської області. Вони надали керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування Львівського району, структурних підрозділів з питань цивільного захисту методичну допомогу з організації захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій. Фахівці цивільного захисту навчались діяти, як у мирний час, так і в особливий період. У результаті навчання визначили як будуть створювати та модернізувати місцеві автоматизовані системи централізованого оповіщення та за яким порядком здійснюватимуть заходи реагування на надзвичайні події. Також дійшли згоди про створення місцевих пожежних команд. Окрім цього, визначили уніфіковану структуру та порядок дій комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Аби закріпити отримані навички усім учасникам занять запропонували пройти безкоштовні навчальні курси на базі Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Львівської області. Цікаві пропозиції щодо покращення навчального матеріалу та способів його доведення, які були отримані від представників територіальних громад, врахують під час проведення чергових занять такого формату. До слова, вони відбудуться 8 вересня у Жовкві. В них братимуть участь представники 9-ти територіальних громад Львівського району.
Як виконувати нове законодавство про старост: роз’яснення Мінрегіону
20 серпня 2021
1 серпня набрав чинності Закон України №1638 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку інституту старост». З основними змінами, який несе Закон можна ознайомитись тут. У зв’язку з цим Міністерство розвитку громад та територій України розробило Рекомендації та зразки документів щодо практичного впровадження положень з розвитку інституту старост. У рекомендаціях детально розглянули положення Закону та визначили, які саме дії/рішення необхідно здійснити/прийняти органам місцевого самоврядування на його виконання. «Органам місцевого самоврядування дуже важливо сьогодні привести у відповідність до вимог нового законодавства діяльність старост та забезпечити їх роботу усіма необхідними ресурсами. При цьому слід зважати на можливість надання старостами базового набору адміністративних послуг для зручності мешканців відповідних територій» – зазначив заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Вадим Табакера. Так, відповідно до положень нового Закону за рішенням органу, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг, надання адміністративних послуг та/або виконання окремих завдань адміністратора, пов’язаних з наданням адміністративних послуг, отриманням заяв та документів, видачею результатів надання адміністративних послуг, може здійснюватися старостою. Ця зміна фактично закріплює повноваження старости, передбачене оновленим пунктом 4 частини 5 статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Також пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом мають забезпечити утворення старостинських округів відповідно до статті 54-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Це означає, що сільські, селищні, міські ради, на території яких не були утворені старостинські округи, мають забезпечити їх утворення у строк до 01.11.2021 з урахуванням вимог статті 54-1 Закону (кількість жителів округу має бути не менше 500 осіб), а ті місцеві ради, на території яких були утворені старостинські округи, які не відповідають цим критеріям, повинні привести їх у відповідність у зазначений термін.
Львівська ОДА презентувала атлас Львівщини згідно з новим адміністративно-територіальним поділом
2 липня 2021
Торік в Україні почав діяти новий територіальний устрій, згідно з яким в країні утворились 136 районів та 1469 громад по усіх областях. Відтак сьогодні, 2 липня, у Львівській облдержадміністрації під час брифінгу презентували Атлас Львівської області з новоутвореним устроєм. На сторінках Атласу розмістили карти із новим районним поділом та переліком об’єднаних територіальних громад у Львівській області. Опублікований тираж – 1000 примірників. Участь у брифінгу взяли заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний, а також начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрій Сало. «У щоденній роботі ми зіштовхнулися з проблемою відсутності якісних картографічних матеріалів, які б дали можливість швидко та зручно працювати в умовах нового територіального устрою. Тому спільно з департаментом архітектури та розвитку містобудування нам вдалося в короткі терміни розробити цей Атлас, який поширять в структурні підрозділи обласної та районної адміністрацій, частину отримують ОТГ. Атлас містить карту області з розподілом на райони та окремі громади. Саме паперовий варіант є зручним для користування у тих регіонах, де якість мобільного інтернету досі не висока, а інформацію потрібно знайти дуже швидко», - зазначив Віталій Загайний. Отож, карта містить адміністративно-територіальний склад кожного із 7 районів: назву громади, її тип (міська чи селищна), кількість населення та населених пунктів, що увійшли до району, їхня площа. Окрім того, вона містить умовні позначення меж області, районів, громад. Водночас мапи доступні і в цифровому форматі. «Якщо розглянути Атлас, то в ньому розмістили QR-код, щоб за допомогою смартфону можна було легко відкрити для себе карти усіх районів з усією необхідною інформацією. Висока роздільна здатність зображення дозволяє максимально збільшити потрібні ділянки на карті. Усі дані плануємо завантажити в систему містобудівного кадастру, щоб користувачі, які займаються проєктуванням мали доступ до цифрових баз даних», - розповів Юрій Сало. Ознайомитися з картою за допомогою Геоінформаційної системи містобудівного кадастру можна тут. До слова, зараз на етапі виготовлення аналогічна карта, передбачена для категорії людей з порушенням зору. Її виробництвом займається спеціалізована організація у Києві. У найближчі два тижні в області очікують на постачання карт. Нагадаємо, що в результаті реформи на Львівщині постали 73 територіальні громади, які увійшли до територій семи районів: Львівського, Дрогобицького, Золочівського, Самбірського, Стрийського, Червоноградського та Яворівського. Ілона Орнат
Львівська ОДА презентувала атлас Львівщини згідно з новим адміністративно-територіальним поділом
2 липня 2021
Торік в Україні почав діяти новий територіальний устрій, згідно з яким в країні утворились 136 районів та 1469 громад по усіх областях. Відтак сьогодні, 2 липня, у Львівській облдержадміністрації під час брифінгу презентували Атлас Львівської області з новоутвореним устроєм. На сторінках Атласу розмістили карти із новим районним поділом та переліком об’єднаних територіальних громад у Львівській області. Опублікований тираж – 1000 примірників. Участь у брифінгу взяли заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний, а також начальник управління містобудівного кадастру та архітектури департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Юрій Сало. «У щоденній роботі ми зіштовхнулися з проблемою відсутності якісних картографічних матеріалів, які б дали можливість швидко та зручно працювати в умовах нового територіального устрою. Тому спільно з департаментом архітектури та розвитку містобудування нам вдалося в короткі терміни розробити цей Атлас, який поширять в структурні підрозділи обласної та районної адміністрацій, частину отримують ОТГ. Атлас містить карту області з розподілом на райони та окремі громади. Саме паперовий варіант є зручним для користування у тих регіонах, де якість мобільного інтернету досі не висока, а інформацію потрібно знайти дуже швидко», - зазначив Віталій Загайний. Отож, карта містить адміністративно-територіальний склад кожного із 7 районів: назву громади, її тип (міська чи селищна), кількість населення та населених пунктів, що увійшли до району, їхня площа. Окрім того, вона містить умовні позначення меж області, районів, громад. Водночас мапи доступні і в цифровому форматі. «Якщо розглянути Атлас, то в ньому розмістили QR-код, щоб за допомогою смартфону можна було легко відкрити для себе карти усіх районів з усією необхідною інформацією. Висока роздільна здатність зображення дозволяє максимально збільшити потрібні ділянки на карті. Усі дані плануємо завантажити в систему містобудівного кадастру, щоб користувачі, які займаються проєктуванням мали доступ до цифрових баз даних», - розповів Юрій Сало. Ознайомитися з картою за допомогою Геоінформаційної системи містобудівного кадастру можна тут. До слова, зараз на етапі виготовлення аналогічна карта, передбачена для категорії людей з порушенням зору. Її виробництвом займається спеціалізована організація у Києві. У найближчі два тижні в області очікують на постачання карт. Нагадаємо, що в результаті реформи на Львівщині постали 73 територіальні громади, які увійшли до територій семи районів: Львівського, Дрогобицького, Золочівського, Самбірського, Стрийського, Червоноградського та Яворівського. Ілона Орнат
Громади Самбірщини обмінялись досвідом у веденні бюджетного процесу
1 липня 2021
Відбулася чергова кущова нарада з обміну досвідом між фінансистами Бісковицької, Самбірської, Новокалинівської, Рудківської, Ралівської, територіальних громад Самбірського району. Захід провели на базі Бісковицької територіальної громади за участі представників департаменту фінансів облдержадміністрації та фінансового управління Самбірської райдержадміністрації. Учасники наради обговорили низку проблемних питань щодо складання та виконання бюджету, наповнення дохідної частини, стан затвердження ставок місцевих податків і зборів, впорядкування мережі бюджетних установ. Окрім того, під час наради звернули увагу на важливості створення та функціонування у кожній громаді комісій по роботі з платниками-мінімізаторами акцизного податку з роздрібної торгівлі алкогольних напоїв та тютюнових виробів, боржниками зі сплати земельного податку, податку на нерухоме майно та інших. Варто зазначити, що у складі таких комісій мають бути представники фіскальних органів, районних фінансових управлінь, державної служби з питань праці. «Під час зустрічі фінансисти територіальних громад мали можливість перейняти досвід у колег, ознайомитися з організацією їх роботи, поділитися власним досвідом у вирішені проблемних питань», - зазначають у департаменті фінансів. Також обговорили питання щодо запровадження середньострокового бюджетного планування.
Економічне зростання територіальних громад Львівщини через розвиток агробізнесу: для аграріїв Червоноградського району провели семінар - тренінг
28 травня 2021
Для ОТГ та аграріїв Червоноградського району провели семінар - тренінг щодо економічного зростання територіальних громад Львівщини через розвиток аграрного бізнесу. У межах зустрічі заступник директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Гончаренко звернула увагу на необхідності співпраці департаменту з уповноваженими на виконання функцій АПК в територіальних громадах . Заступник директора департаменту – начальник управління Людмила Гончаренко ознайомила учасників семінару з станом розвитку агропромислового сектору економіки Львівщини та проінформувала про обсяги і механізми підтримки з державного та обласного бюджетів у 2021 році. «В області розпочато реалізацію Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки, яка передбачає підтримку мікро- та малих сільгоспвиробників. Для широкої популяризації та поінформованості про фінансовий ресурс, який можна залучити для розвитку, в області створено сайт «Львівщина люди дії» http://hromady.loda.gov.ua, на якому розміщена інформація про підтримку аграріїв», - додала Людмила Гончаренко. Заступник директора - начальник управління департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Анна Кущак розповіла про особливості створення та діяльності сімейних фермерських господарств та сільськогосподарських кооперативів, а також можливість їх участі в програмах підтримки. «Нагадую, що сімейні фермерські господарства (без статусу юридичної особи) та сільськогосподарські кооперативи мають змогу скористатися Комплексною програмою підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки. Так, до прикладу, сільськогосподарські кооперативи можуть відшкодувати до 70% вартості придбаних основних засобів, але не більше, ніж 200 тис грн для одного сільськогосподарського кооперативу. В обласному бюджеті на це напрям передбачено 1,2 млн грн», - наголосила заступник директора департаменту Анна Кущак. З переліком документів, які подаються до Департаменту для участі у програмі можна ознайомитися за посиланням https://loda.gov.ua/agr_prohramy В ході семінару заступник начальника управління-начальник відділу розвитку аграрної інфраструктури, земельних відносин Тетяна Борушок наголосила на важливості проведення громадами аудиту наявності та безпосередньо використання земель. «З передачею сільськогосподарських земель до відання громад розширюються можливості приймати рішення по управлінню землями на всій території юрисдикції. Додатковий земельний ресурс дозволить покращити інфраструктуру, забезпечить надходження до бюджетів на місцях. Голови громад мають зробити насамперед такі кроки: 1. Провести інвентаризацію земель громади. 2. Замовити комплексний план просторового розвитку територій громади. 3. Провести зустрічі з потенційними інвесторами. 4. Регулярно проводити нормативну грошову оцінку земель громади. 5. Опублікувати містобудівну та землевпорядну документацію громади в інтернеті. 6. Виставити вільні землі в оренду на земельному аукціоні, щоб збільшити надходження до місцевого бюджету. 7. Знайти професійних землевпорядників», - зазначила Тетяна Борушок.
На замовлення Мінрегіону експерти створили базу даних про проведення навчань та тренінгів для громад
7 квітня 2021
Більшість створених у 2020 році територіальних громад мають ще недостатньо досвіду та знань для ефективної роботи у нових умовах – з широкими повноваженнями і значними ресурсам. Отже вони потребують постійної методологічної та інформаційної підтримки з боку Уряду, а також від українських та міжнародних експертів. Навчання для територіальних громад проводяться за підтримки більшості проектів та програм міжнародної технічної допомоги, що допомагають українському Уряду впроваджувати децентралізацію. Для того, щоб Мінрегіон – міністерство, що відповідає за реформу місцевого самоврядування - мав повну інформацію про характер, географічне, тематичне покриття і часові рамки такого навчання, за технічної підтримки Проекту DESPRO експерти створили базу даних навчань для територіальних громад. Ідея розробки системи з'явилася в рамках робочої групи №6.2 з питань управління професійним розвитком посадових осіб місцевого самоврядування Ради донорів з питань децентралізації в Україні (наразі - Секторальної робочої групи з питань децентралізації та регіонального розвитку). Наповнення бази, її технічні особливості були опрацьовані та апробовані спільно на засіданнях групи. На разі в системі є інформація про проведені навчання для представників територіальних громад у IV кварталі 2020 року та невдовзі будуть доступні дані про навчання у І кварталі 2021 року. Інформація про навчання оновлюватиметься щоквартально. «Ця інформаційна система допоможе Мінрегіону більш ефективно координувати зусилля міжнародних партнерів з надання інформаційної та методичної допомоги громадам. Ми спільно з керівництвом міжнародних проектів та програм бачитимемо, де, коли і хто проводив навчання чи тренінги та на яку тему. Це дасть змогу розподіляти підтримку більш рівномірно, з прив'язкою не лише до території, а й до актуальності тем навчань для громад. У той же час, самі громади зможуть проаналізувати, чи використовують вони усі доступні можливості отримати нові знання та досвід», - сказав заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода. Ознайомитися з базою даних про навчання та тренінги можна ЗА ПОСИЛАННЯМ.