Кожна третя проба води на вміст йоду не відповідає нормативу фізіологічної повноцінності
Упродовж трьох місяців у джерелах водопостачання у п’яти районах Львівщини провели аналіз проб води на вміст йоду. За результатами досліджень, кожна третя проба води не відповідає нормативу фізіологічної повноцінності.
Про це повідомили сьогодні під час брифінгу.
“Дослідженням охопили Стрийський, Самбірський, Дрогобицький, Львівський та Яворівський райони. У кожному з них визначили по 15 точок, які досліджували. Наші спеціалісти на місцях здійснювали відбір води і доставляли в наш центр – санітарно-гігієнічну лабораторію, яка здійснює лабораторні тестування об’єктів навколишнього середовища. Отримані результати ми порівнювали з нормативними показниками, які встановлені на законодавчому рівні, у санітарному документі, який регламентує якість води питної – державно-санітарних правилах “Вода питна”. Норматив фізіологічної повноцінності мінерального складу води за вмістом йоду вказує на те, що якщо вода відповідає цьому нормативу, то забезпечує основні фізіологічні властивості для пиття. За результатами досліджень, кожна третя проба води не відповідає нормативу фізіологічної повноцінності ”, – зазначила заступниця директора Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Ольга Брезецька.
Відтак, за її словами, ситуація різниться у різних районах.
“У Стрийському та Самбірському районах більшість проб відповідали відповідали нормативним показникам. Трошки гірша ситуація – у Дрогобицькому та Яворівському районах. Там з 30 досліджуваних точок у 17 зразки відповідали нормативам, у шести були близькі до норми і у семи – недостатній вміст йоду. Щодо Львівського району, то із досліджуваних взірців реєстрували найбільшу кількість проб, які не відповідали нормативу фізіологічної повноцінності. За результатами серпневих досліджень, лише 5 із 15 проб відповідали цьому нормативу”, - додала Ольга Брезецька.
Зазначимо, детальна інформація щодо точок та результатів досліджень доступна у інтерактивній таблиці за посиланням https://goo.su/745k та інтерактивній карті за посиланням https://goo.su/743F
Зазначимо, що дослідження води на Львівщині відбувається за фінансової підтримки Львівської облдержадміністрації та буде реалізовано до кінця 2021 року.
Новини за темою
Результати кожного третього аналізу свідчать про брак йоду у питній воді на Львівщині
1 вересня 2021
У межах реалізації проєкту «Профілактика йододефіциту на Львівщині», який реалізує громадська організація «Батьки в дії» у межах конкурсу серед інститутів громадянського суспільства, а також за участі фахівців Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, упродовж серпня провели аналіз проб води, відібраних у джерелах водопостачання у Львівському, Дрогобицькому, Самбірському, Стрийському та Яворівському районах. Загалом - 75 проб (по 15 проб у кожному районі). Серед усіх проб води найбільший вміст йоду, що становив 33,7 мкг/дм³, зафіксували у водопровідній воді селища Славське, а найменший - 12,4 мкг/дм³ - у селі Глухівець Тростянецької ТГ. Досліджена вода у Стрийському та Самбірському районах виявилася найбільш багатою на йод. У більшості відібраних зразків вміст йоду був близьким до норми, що становить 20 - 30 мкг/дм³. Дещо гірша ситуація у Дрогобицькому та Яворівському районах: з 30 відібраних проб - 17 були в межах норми, 6 - близькі до норми, а 7 - з недостатнім вмістом йоду. Найменший вміст йоду у питній воді виявили у Львівському районі. Лише у 5 з 15 досліджених проб води показник йоду був у межах норми. Це села Майдан та Крехів Жовківської ТГ, село Заглина Добросинсько-Магерівської ТГ, місто Винники та село Лисиничі Львівської ТГ. У всіх інших досліджених зразках, а саме: джерелах сіл Новосілка (Раковець), Унів (Унівська лавра), Якторів (Золочівська ТГ), Звенигород, міст Городок, Перемишляни, Щирець, парках Львова: Високий Замок, Погулянка та Спартак (Мазепи - Інструментальна), визначений вміст йоду був нижчим норми та коливався в межах 13,2 мкг/дм³ - 19,5 мкг/дм³. Аби отримати більш релевантні результати, впродовж вересня та жовтня експерти повторно відбиратимуть проби води з зазначених джерел. Зведені результати дослідження опублікують на сайті Львівської обласної державної адміністрації у листопаді, а на основі отриманих даних підготують рекомендації, як збалансувати свій харчовий раціон, щоб забезпечити достатню кількість споживання йоду. Питна вода, в якій концентрація йоду не відповідає нормативним показникам фізіологічної повноцінності мінерального складу, не несе загрози для життя осіб, які її споживають. Однак жителям цих населених пунктів рекомендується компенсувати нестачу йоду харчовими продуктами, багатими на йод. Детальна інформація щодо точок та результатів досліджень доступна у інтерактивній таблиці за посиланням https://goo.su/745k та інтерактивній карті за посиланням https://goo.su/743F Зазначимо, що дослідження води на Львівщині відбувається за фінансової підтримки Львівської облдержадміністрації та буде реалізовано до кінця 2021 року.
Стали відомі перші результати дослідження води на вміст йоду, що у Стрийському районі
16 серпня 2021
У межах реалізації проєкту «Профілактика йододефіциту на Львівщині» фахівці разом з волонтерами впродовж трьох місяців відбирали зразки води для аналізу у мережах централізованого водопостачання та основних природних джерелах. На основі отриманих даних, підготували рекомендації. За результатами першого відбору зразків води Стрийського району у 13 з 15 досліджених проб води вміст йоду відповідав нормативним показникам фізіологічної повноцінності мінерального складу, що складає 20-30 мкг/дм³. Однак концентрація була різною. «У семи точках - містах Стрий, Моршин, Жидачів та селах Славське, Підгірці, Демня, Верхнє Синьовидне, Козьова, Криниця концентрація йоду у відібраних зразках становила 22,5 - 33,7 мкг/дм³. У чотирьох точках забору води – місті Ходорів, селах Стрілків, Велика Воля, Смогів – виявлена концентрація йоду відповідала нижній межі нормативу та становила 20,2-21,7 мкг/дм³. У двох селах Стрийського району - Бориничі та Глухівець - виявлені концентрації йоду нижчі від нормативного показника фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води й становили лише 12,4-15,05 мкг/дм³», - говорить Наталія Іванченко, керівник Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. Питна вода, в якій концентрація йоду не відповідає нормативним показникам фізіологічної повноцінності мінерального складу, не несе загрози для життя осіб, які її споживають. В пунктах з недостатньою концентрацією йоду необхідно компенсувати нестачу йоду, збагачуючи свій раціон харчовими продуктами рослинного та тваринного походження, багатими на йод. Детальна інформація щодо точок та результатів досліджень доступна у нашій інтерактивній таблиці за посиланням https://cutt.ly/8QKZNdW «Впродовж трьох місяців буде відібрано по три проби води у 75 точках водопостачання. Зведені результати дослідження опублікуємо на сайті Львівської обласної державної адміністрації у листопаді. На основі цих даних фахівці підготують рекомендації, як збалансувати свій харчовий раціон, щоб забезпечити достатню кількість споживання йоду. Для мене важливо, що такі корисні проєкти реалізовуємо спільно з громадськістю у межах обласних конкурсів. За гроші платників податків не робимо чогось непотрібного, а навпаки те, що є справді необхідне для здоров’я людей. Нагадаю, що в області також стартував проєкт «Почуй лікаря!»: сто волонтерів розкажуть у школах, як вберегтися від різних хвороб, вести здоровий спосіб життя», - зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Як інформують в департаменті комунікацій та внутрішньої політики облдержадміністрації, проєкт став переможцем у конкурсі серед інститутів громадянського суспільства та отримає фінансову підтримку на свою реалізацію.
Воду на Львівщині перевірять на вміст йоду
5 серпня 2021
Напередодні, 4 серпня, на Львівщині стартувала кампанія з профілактики йододефіциту. Один із заходів передбачає відбір фахівцями і волонтерами зразків води для аналізу у мережах централізованого водопостачання та в основних природних джерелах, куди люди звикли їздити набирати воду. Загалом впродовж трьох місяців відберуть по три проби води у 75 точках водопостачання. Зведені результати дослідження опублікують на сайті Львівської обласної державної адміністрації у листопаді, а на основі отриманих даних фахівці підготують рекомендації, як збалансувати свій харчовий раціон, щоб забезпечити достатню кількість споживання йоду. Дослідження йоду у питній воді проведуть у межах спільного дослідницько-просвітницького проєкту “Грам/моль” громадської організації “Батьки в дії” та Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України. Проєкт реалізують за підтримки Львівської обласної державної адміністрації. «Як лікар за освітою я розумію важливість профілактики складних захворювань. Часто ця профілактика є дуже проста. Тому ми підтримуємо проєкт щодо профілактики йододефіциту, проєкт «Почуй лікаря», що скерований на популяризацію здорового способу життя серед школярів, та інші лікарські ініціативи. І нас дуже тішить те, що самі медики, разом із громадськими організаціями, беруться за масову профілактику та інформування жителів області», - каже голова Львівської ОДА Максим Козицький «Територія західної України, і Львівщина зокрема, є регіоном з вираженим йододефіцитом. У населення, яке проживає у йододефіцитних районах, може розвиватися зоб та інші йододефіцитні захворювання, що зумовлені недостатністю цього мікроелементу. Ці захворювання можуть виникати у будь-якому віці, але в групах максимального ризику є вагітні та жінки, які годують грудьми, діти та підлітки. Зменшення споживання йоду у вагітної жінки може вплинути на розвиток мозку у плоду та новонародженої дитини. Щоб цього не сталося, необхідно проводити масову інформаційну кампанію серед населення щодо профілактики та лікування йододефіцитних захворювань. Але перед проведенням кампанії та наданням рекомендацій, ми повинні зрозуміти, у яких регіонах вміст йоду достатній, а в яких - ні. Якщо у воді йоду буде недостатня кількість, брак цього мікроелементу буде і в усіх продуктах харчування, вирощених в регіоні», - говорить Наталія Іванченко, керівник Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України. “Йододефіцитні захворювання притаманні не лише українцям, - зазначає Анастасія Карп’як, куратор проєкту від ГО “Батьки в дії”, - Європейські країни особливо страждали від браку йоду. На початку 20 століття у Швейцарії існували цілі села, в яких проживало багато розумово відсталих та глухонімих мешканців з величезними зобами, однак з 1922 року австрійські солеварні налагодили промислове виробництво йодованої солі, і Альпи були врятовані. Сьогодні Швейцарія входить до десятки найрозвинутіших країн світу. Законодавство зобов'язує проводити профілактику йододефіциту шляхом використання йодованої солі вже понад 50 років. Люди там звикли споживати йодовані продукти харчування. Йодують воду і навіть корми для свійських тварин, як результат тваринне м’ясо, яке природно не містить у собі йоду, надходить на прилавки магазинів з достатнім його вмістом. Схожий шлях має пройти і Україна”. Довідка: Добова потреба йоду, згідно з рекомендаціями фахівців ВООЗ, ЮНІСЕФ та Міжнародної ради з контролю за йододефіцитними захворюваннями, враховує фізіологічні особливості організму та виглядає наступним чином: діти молодшого віку (0-5 років) - 90 мкг; діти шкільного віку (6-12 років) - 120 мгк;п підлітки і дорослі - 150 мкг; вагітні та жінки, які годують груддю, - 250 мкг. За все життя людина споживає приблизно 3-5 грамів йоду - близько 1 чайної ложки.
Медики нагадують про важливість споживання достатньої кількості води
5 серпня 2020
Достатнє вживання води щодня допомагає подолати хронічну втому, стрес, покращує роботу мозку та всього організму. Найкраще втамовує спрагу вода, тому фахівці передусім рекомендують пити звичайну воду і напої, які не містять багато калорій. Старайтесь обмежити споживання солодких напоїв. Крім води та напоїв, джерелом рідини можуть слугувати харчові продукти: супи, овочі, фрукти тощо. «Денної норми рідини для всіх не існує. Для здорової дорослої людини нормою вважається вживання рідини 4% від маси тіла людини. Для людини масою 70-75 кг - це 3 літри рідини. Враховується вжита рідина – вода, чай, кава, перші страви, а також рідина, що знаходиться у фруктах і овочах. Якщо виключити рідину із спожитих страв, це 2 літри води вдень. Це достатньо середні показники», - повідомила Олена Ходосевич, експерт департаменту охорони здоров’я з гастроентерології. Як додає фахівець, потреба організму в рідині залежить від температури навколишнього середовища, фізичної активності, харчових уподобань (гострі, жирні страви), питної звички. Організм сигналізує про потребу в рідині відчуттям спраги. Всі вище вказані рекомендації стосуються здорових дорослих людей. Хворі соби із декомпенсованими захворюваннями серця, нирок потребують спеціальних обмежувальних рекомендацій в питному режимі, які індивідуально кожному призначає лікуючий лікар.
На Львівщині відбудеться міждисциплінарна дискусія з нагоди Всесвітнього дня води
10 березня 2020
До Міжнародного Дня Води Інститут екуменічних студій в межах проєкту "Екуменічний соціальний тиждень" запрошує всіх небайдужих доєднатися до дискусії – «Вода: відповідальність людини за Божий дар». Захід відбудеться 19 березня 2020 року у конференц-залі Філософсько-богословського факультету УКУ, за адресою: вул. Хуторівка, 35а, м. Львів. «Питання дефіциту водних ресурсів в Україні – одна з найгостріших екологічних проблем держави, а зниження якості питної води сьогодні як ніколи турбує населення. Світовий фінансовий банк провів дослідження, згідно з яким Україна за кількістю (і якістю) питної води на душу населення займає 125 місце із 180 країн. Українці перебувають десь між Чадом та Суданом. Навіть підземні води далеко не скрізь відповідають вимогам, які висуваються до питної води. В результаті неякісну воду для питних потреб використовує значна частина населення. Збереження і захист водних об'єктів та їх раціональне використання – одна з найважливіших проблем, яка потребує невідкладного вирішення», - зазначають організатори заходу. Всіх охочих запрошують долучитися до дискусії та почути експертну думку органів місцевого врядування, бізнесу, громадського сектору, освітян, екологів, Церков та релігійних організацій щодо вище згаданої проблематики, а також зрозуміти яка ситуація із водними ресурсами на місцевому рівні, які заходи вживаються щодо покращення стану водних ресурсів, як громада може ефективно взаємодіяти задля збереження спільного довкілля та покращення ситуації на місцевому рівні. Спікери: о. Олег Кобель, референт Екобюро УГКЦ, Олександра Сладкова, керівник Управління екології Львівської міської ради, Уляна Горбата, речниця "Львів Водоканал", Наталія Джура, співорганізатор Екофоруму "Вода та Енергія". Для реєстрації на подію необхідно заповнити форму за посиланням. З організаційних питань звертайтесь до контактної особи - Ірина Кітура, irakit@ucu.edu.ua Початок заходу о 16:30 годині.
До Всесвітнього дня води на Львівщині відзначили кращих представників сфери
22 березня 2019
Сьогодні, 22 березня, відзначається Всесвітній день води ,а також водних ресурсів. Зі святом присутніх привітав директор департаменту екології та природних ресурсів Руслан Гречаник. "Щиро вітаю Вас із Днем водних ресурсів. Бажаю Вам міцного здоров'я, миру, процвітання та здійснення всіх задумів. Добробуту, спокою. Нехай втілюються усі Ваші задуми", - зазначив Руслан Гречаник. Окрім того, він додав: "Вода це - основа всього. Без води неможливе ні життя, ні прогресі, ні рух - нічого. Життя можливе там, де вода постійно знаходиться у постійному процесі. Там, де вода застійна - неможливе життя, а там, де вона бурхливо рухається - відбуваються процеси розвитку." Відтак, за сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди Всесвітнього дня води кращим представниками галузі оголосили Подяку голови облдержадміністрації, зокрема: Маньку Роману - заступникові начальника відділу використання водних ресурсів та моніторингу вод Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну, Шіпці Маріанні - провідному інженерові - лаборанту лабораторії моніторингу вод та грунтів Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну, Підгурській Оксані - провідному інженерові служби водних ресурсів Дублянського управління водного господарства, Рутар Ганні - головному спеціалістові сектору у Львівській області Державного агентства водних ресурсів України, Язовій Ользі - начальникові відділу водних ресурсів Самбірського управління водного господарства, Шумський Галині - головному фахівцеві з використання водних ресурсів Жидачівського управління водного господарства.
Екоосвітяни організували для школярів урок до Всесвітнього дня води
19 березня 2019
Екоосвітяни Національного природного парку «Північне Поділля» спільно з Золочівським ОЗЗСО І-ІІІ ст. організували та провели урок географії просто неба для учнів 8 класу з нагоди Всесвітнього дня води під назвою «Вода – джерело життя». Захід проходив на березі річки Млинівка, що є лівою притокою річки Золочівка і протікає неподалік школи. Працівники парку під час заняття розповіли учням про мету відзначення Всесвітнього дня води, зокрема, що основне завдання цього дня – привернення уваги суспільства та громадськості до екологічних проблем, що пов’язані з водою на планеті та визначення основних дій щодо їх вирішення. Окрім того, школярі довідалися про властивості води. Довели, що природну воду з хімічної точки зору не можна назвати чистою, тому що вона містить розчинені речовини, п6ереважно різні солі. Саме тому вода, взята з різних колодязів, має різний смак, колір та запах. Працівники відділу еколого-освітньої роботи також розпочали проведення з школярами екологічного досліду «Добра вода – погана вода», відтак, у двох ємностях розподілили воду у рівних кількостях та помістили насінини. Дослід триватиме місяць, під час якого учні з вчителем повинні спостерігати, з якої посудини насінина проросте швидше.
На Львівщині стартував V-й Міжнародний Екологічний Форум «Вода та Енергія»
13 вересня 2018
Сьогодні, 13 вересня, на Арену Львів з’їхались експерти з України і з-за кордону, які порушуватимуть питання реформ в екологічному законодавстві, європейського досвіду реорганізації ринку комунальних послуг, інвестицій в проекти модернізації інфраструктури, використання відходів як вторинної сировини, енергоощадних та екологічних проектів в Україні. Основні теми цьогорічного форуму: чиста вода, модернізація очисних споруд, зменшення втрат води, переробка побутових відходів, концепція «зеленого міста». «Дуже знаково та важливо для нас, що майданчиком для подібної події обрали саме Львівщину. Велике значення має бачення проблематики в контексті тих вимог, що ставить перед нами цивілізований світ. Усі в Україні свідомі того, що в цій сфері нам багато чого треба зробити. На цьому шляху ми мусимо перейняти досвід наших партнерів із інших країн та зробити усе, щоб скерувати державну політику в екологічній сфері у конструктивне русло», - наголосив під час відкриття форуму голова Львівської ОДА Олег Синютка. Під час панельних дискусій порушать такі питання: «Угода про асоціацію з ЄС – основний рушій у сфері екологічної політики і права», Стан імплементації Директив Ради «Про якість води, призначеної для споживання людиною», «Про очистку міських стічних вод», а також подискутують про галузеву стратегію – як основа розробки необхідних законів і підзаконних актів, оптимізацію роботи очисних споруд та обробку осадів. У межах форуму триватиме виставка інноваційних технологій «Water Pro», у якій залучені підприємства та компанії-виробники європейського обладнання та технологій для очищення природних і стічних вод, переробки та сортування відходів з Німеччини, Данії, Норвегії, Литви, Словенії, Італії, Чехії, Польщі.
На Львівщині відбудеться ІV-й Міжнародний Екологічний Форум «Вода та Енергія»
11 вересня 2018
На два дні 13-14 вересня на Арену Львів з’їдуться експерти з України і з-за кордону, які обговорюватимуть реформи в екологічному законодавстві, європейський досвід реорганізації ринку комунальних послуг, інвестиції в проекти модернізації інфраструктури, використання відходів як вторинної сировини, енергоощадні та екологічні проекти в Україні. Основні теми: чиста вода, модернізація очисних споруд, зменшення втрат води, переробка побутових відходів, концепція «зеленого міста». Під час панельних дискусій порушать такі питання: «Угода про асоціацію з ЄС – основний рушій у сфері екологічної політики і права», Стан імплементації Директив Ради «Про якість води, призначеної для споживання людиною», «Про очистку міських стічних вод». Чи достатньо переписати положення директив і прийняти їх як закони в Україні? Галузева стратегія – як основа розробки необхідних законів і підзаконних актів. Результати прийняття Закону України «Про оцінку впливу на довкілля». Оптимізація роботи очисних споруд та обробка осадів. Тренінг з бізнес-планування розвитку підприємств. Основною цільовою аудиторією Форуму є муніципальні органи влади, керівники підприємств, які перебувають у гострій фазі пошуку інвесторів для модернізації інфраструктури відповідно до законодавства ЄС. У межах форуму триватиме виставка інноваційних технологій «Water Pro», у якій залучені підприємства та компанії-виробники європейського обладнання та технологій для очищення природних і стічних вод, переробки та сортування відходів з Німеччини, Данії, Норвегії, Литви, Словенії, Італії, Чехії, Польщі. Участь в Екофорумі є безкоштовною за умови попередньої реєстрації на сайті . Форум відбудеться на стадіоні "Арена Львів" (адреса: м. Львів, вул. Стрийська, 199). Додаткову інформацію можна отримати за телефоном: +38 (067) 364-61-27, електронною поштою: lvivecoforum@gmail.com.
Мешканців області закликають дотримуватися правил безпеки на воді
3 серпня 2018
Департамент з питань цивільного захисту Львівської облдержадміністрації закликає мешканців та гостей області дотримуватись правил безпеки поводження на воді під час літнього відпочинку. Загальні правила поведінки на воді: - Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки в спеціально відведених та обладнаних для цього місцях, на яких чергують рятувальники. - Відпочивати безпечніше на воді у світлу частину доби. - Купатися дозволяється в спокійну, безвітряну погоду за швидкості вітру до 10м/сек, температурі води – не нижчою за +18°С, повітря – не нижчою за +24°С. - Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години. - Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води. - У воді варто знаходитися не більше 15 хвилин. - Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні. - Не рекомендується купатися біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів. - Перед тим, як стрибати у воду, перевірити безпечність дна й достатню глибину водоймища. - Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно. Орендарям та власникам водних об’єктів, які використовують їх для відпочинку населення, департамент з питань цивільного захисту нагадує про персональну відповідальність за охорону життя людей, їх безпеку та забезпечення належної роботи відомчих рятувальних постів.