Завдяки проекту «Кіномандри» українські фільми переглянули більше тисячі глядачів
Торік департамент з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА ініціював проект «Кіномандри». Більше 1100 глядачів отримали унікальну можливість переглянути першими на великому екрані фільми української індустрії. Зокрема, «Король Данило», «Таємний щоденник Симона Петлюри», «Позивний Бандерас», де кожен глядач перенісся в історичну епоху національної боротьби за незалежність, українську ідентичність та самоствердження.
Проект набув неабиякого успіху. Кожен із сеансів відвідали десятки студентів, школярів, вчителів та культурних працівників. Тому цього року департамент продовжує кінопокази, зокрема представив унікальний історичний фільм «Крути-1918», який відкриває правду на трагічні події боротьби за українську незалежність у період національно-визвольних змагань і дозволяє поглянути на ті буремні дні очима молодих героїв-патріотів, що стали на захист Києва від більшовицької навали.
«Ми вважаємо, що такі кінопокази є дуже важливими для сьогодення, адже це впливає на формування в молоді національної свідомості, почуття національної гідності та патріотизму, виховує громадянина-патріота, який має тверду віру у власні сили до розбудови Української національної держави», - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослава Туркало.
Новини за темою
Шевченківський гай запрошує на перегляд старого українського кіно
6 серпня 2021
Музей народної архітектури та побуту у Львові щоп'ятниці запрошує відвідувачів на перегляд старого українського кіно. Всі кінопокази починають о 20.00 год. Про це повідомляє пресслужба музею. До кінця літа у Шевченківському гаю діє проєкт «Кіно-скансен» – щоп'ятниці о 20.00 львів’ян і гостей міста запрошують переглядати культове українське кіно. Покази фільмів відбуваються на галявині біля озера. Розклад серпневих кіносеансів: 6 серпня – «Земля», режисер Олександр Довженко; 13 серпня – «За двома зайцями», режисер Віктор Іванов; 20 серпня – «Камінний хрест», режисер Леонід Осика; 27 серпня – «Енеїда», режисер Володимир Дахно. «Запрошуємо брати з собою термогорнятка з запашним чаєм та каремати, і готуватися провести вечір за переглядом класики українського кінематографа. Просимо зауважити: каса музею працює до 20.00, тож щоб потрапити на кінопоказ, варто прийти заздалегідь», – зазначають в музеї. Після закриття каси здійснити оплату можна буде лише безконтактним способом, за обов'язкової наявності картки з дієвою технологією «PayPass» або телефоном через послугу «Google Pay», «Apple Pay».
Конкурсна комісія визначила фільми-переможці, які отримають співфінансування з обласного бюджету
9 Червня 2021
Відбулося засідання конкурсної комісії з питань підтримки регіонального кінематографа. На засіданні затверджено перелік фільмів-переможців, які отримають співфінансування з обласного бюджету. Серед поданих пропозицій конкурсна комісія визначила 9 переможців, які отримали найбільшу кількість балів. Перелік переможців конкурсу: Ігровий повнометражний фільм «Дім за склом» Художній фільм «Лис Микита» Документальна відеосерія «Родини Галичини» Художній фільм «Сіль і перець до смаку» Неігровий повнометражний фільм «В долині карпатського зубра» Художньо-історичний фільм «Лемик» Короткометражний ігровий фільм «Кетчуп» Неігровий короткометражний фільм «Один в океані» Художньо-документальний фільм «Іван Левинський: творець модерного Львова» Нагадаємо, конкурс підтримки регіонального кінематографа проводять, щоб популяризувати та надалі розвивати регіональне кіно як пріоритетний напрям державної політики в гуманітарній сфері.
У Львові відбувся показ фільму "Фортеця Хаджибей"
10 жовтня 2020
У Львові представили кінострічку «Фортеця Хаджибей» – повнометражний художній фільм українсько-грузинсько-турецького співробітництва. Фільм знято Одеською кіностудією за підтримки Державного агентства України з питань кіно у копродукції з Грузією (Georgian International Film) і Туреччиною (AISI film). Українськими копродюсерами стрічки стали Національна кіностудія ім. О.Довженка, Тернопільська кінокомісія та кінокомпанія «ІнсайтМедіа». Ролі в фільмі виконали відомі українські та турецькі актори. Події у фільмі відбуваються у XVIII сторіччі у час, коли Росія веде війну проти Османської імперії. У Львові стрічку представив режисер Костянтин Коновалов, голова правління ПрАТ "Одеська кіностудія" і генеральний продюсер фільму Андрій Осіпов та актриса Катерина Шевченко. Відвідав прем’єру заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. "Вітаю творців фільму з прем’єрою. Тішусь з того, що ми знімаємо українське кіно. З того, що у фільмі лунаю українська мова. Що такі фільми знімаються за державної підтримки, зокрема міністерства культури. Знаю, що це перша українська кінострічка, яку покажуть у турецькому та грузинському прокаті. Показ національного фільму за кордоном - це унікальний випадок в історії нашого кіно. Вітаю акторський та режисерський склад, натхнення Вам та нових реалізованих проєктів.", - наголосив Іван Собко. Після перегляду глядачі мали змогу поспілкуватись із представниками знімальної групи. За словами генпродюсера Андрія Осіпова, «Фортеця Хаджибей» – картина, яка відкриває нове сторіччя Одеської кіностудії, адже вперше українську кінострічку покажуть в турецькому прокаті. В Україні прокат цього фільму розпочнеться 15 жовтня.
"Французьке обличчя Львівщини": у Парижі презентували кінострічку львівських режисерів
30 січня 2020
24 січня 2020 року в м.Парижі (Республіка Франція) в Культурно-інформаційному центрі при Посольстві України у Франції (Українському культурному осередку імені Василя Сліпака) відбулась презентація документального проєкту «Французьке обличчя Львівщини / Le visage français de la région de Lviv». Стрічку створили львівські режисери Сашко та Дарина Балабай. Цей кінопроєкт був одним з 8 проєктів, яким надавалась фінансова підтримка з обласного бюджету у 2019 році в межах конкурсу підтримку проєктів регіонального кінематографа. Автором ідеї проєкту є історик, архівіст, кандидат історичних наук, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка - Василь Кметь. Кінопроєкт «Французьке обличчя Львівщини / Le visage français de la région de Lviv» зорієнтований на висвітлення фактів культурного співіснування та взаємовідносин між французами та українцями на прикладі Львова і Львівської області та покликаний популяризувати українсько-французькі взаємозв'язки й актуалізувати пам'ятки та місця пам'яті французької культури. Команда проєкту перебувала в Парижі 5 днів, упродовж яких були проведені ряд зустрічей та інтерв’ю з представниками місцевої громади й культурного українського осередку в Парижі. Кінопроєкт "Французьке обличчя Львівщини / Le visage français de la région de Lviv" створений за підтримки Посольства України у Франції, Управління публічної дипломатії МЗС України, Департаменту внутрішньої та інформаційної політики Львівської облдержадміністрації, «Альянс Франсез» у м. Львів, Наукова бібліотека ЛНУ імені Івана Франка, Львівська обласна організація національної Спілки Архітекторів України, ГС «Культурний центр Замок Свірж», ГО «Центр сприяння і розвитку програм та проєктів ЮНЕСКО у Львівській області», Міжнародне мистецьке об'єднання Art Media Holding - «CivitasLEOPOLIS». Уже цієї весни кінопроєкт буде представлений в межах цьогорічного фестивалю «Французька весна 2020».
Майже 500 тис грн на підтримку українського кіно з обласного бюджету
7 листопада 2019
З метою підтримки регіонального кінематографу, в межах обласної програми сприяння розвитку інформаційного простору, в обласному бюджеті передбачено 700 тис гривень. Про це інформують у департаменті фінансів Львівської ОДА. Зокрема вже виділили 470 тис грн на оренду обладнання, костюмів, транспортні послуги, послуги з проведення відеозйомок тощо. Це дозволить глядачам незабаром переглянути такі фільми як «Із зав’язаними очима», «Митрополит Андрей. Актуальне», «Хрещений двічі. В’язень Луцького замку», «Перший футбольний матч» та «Справа життя Миколи Красовського».
У Львові презентували фільм «Рубіж. Грубешівська операція»
11 вересня 2019
11 вересня у кінотеатрі «Планета Кіно», що у ТРЦ Forum Lviv, відбувся прем’єрний показ фільму «Рубіж. Грубешівська операція». Документальний фільм розповідає про спільну боротьбу українських та польських повстанців проти радянських комуністів під час та після Другої світової війни. У ті роки УПА та польська Армія Крайова були запеклими ворогами. Тому показовими є факти їхньої бойової співпраці. Один із них – спільна акція у польському місті Грубешів, під час якої був розгромлений радянський гарнізон, звільнені в’язні місцевої тюрми та зірваний процес примусового переселення українців. Перед показам відбулась прес-конференція за участю автора сценарію Тараса Лазера, директора кінострічки Олени Яковенко, координатора проекту Наталії Цегельник та директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Мирослави Туркало. «Цей фільм є обов’язковим до перегляду для кожного українця, а особливо для молоді, для школярів. Саме таке кіно створює український культурний простір, сприяє формуванню національної ідентичності й відкриває маловідомі сторінки української історії, - наголосила Мирослава Туркало. - Українське патріотичне кіно виходить у прокат все частіше і дуже тішить, що такі проекти користуються попитом. У ці дні вшановуємо 75-ті роковини початку депортації українців, тому сьогоднішній показ є неабияк актуальним. Ми створили відкриту реєстрацію на фільм – зголосилось дуже багато охочих, тому показ відбудеться і завтра». «Над створенням фільму ми працювали довго, звертались у польські, українські архіви. Ми писали фільм чотирма мовами, основні – польська та українська, використовується також російська та німецька мови, які озвучують ідеї великих імперій того часу. Фільм звісно дубльований, згідно із законом, - зазначив автор сценарію Тарас Лазер. - Дуже сподіваюсь, що кіно виправдає довіру. Забігаючи наперед, хочу сказати, що ми плануємо зйомки нового повнометражного фільму, повністю присвяченого темі депортації 1944-45 років». Зазначимо, проект фільму став одним із переможців Десятого конкурсного відбору Держкіно. Сума державної фінансової підтримки - 3 млн 468 тис 235 грн, що і становить загальну вартість виробництва фільму. Режисером стрічки є Олеся Моргунець-Ісаєнко, продюсер картини – Артем Денисов. Захід відбувся за підтримки департаменту з питань культури, національностей та релігій облдержадміністрації у межах вшанування пам'яті примусово виселених українців із території Закерзоння.
У Львові презентували короткометражний патріотичний фільм «Незламні»
22 травня 2019
Сьогодні, 22 травня, у Львові відбувся показ фільму «Незламні». Кіно переглянули десятки глядачів, долучився до перегляду й перший заступник голови облдержадміністрації Ростислав Замлинський. Документально-ігровий фільм на основі реальних історичних подій висвітлює знаковий епізод українського націоналістичного підпілля у міжвоєнний період у м. Городку та на околицях Нового Роздолу – напад 30 листопада 1932 року на поштове відділення з метою експропріації коштів для потреб визвольної боротьби. Відбувається захоплення банківської установи, перестрілка, в результаті якої гине частина бойовиків. Решта бійців ОУН відступають у місто Львів, частина відступаючи манівцями через поля, ліси та села потрапляють в арешт. Після арешту, рішенням польської влади головних героїв засуджено до смертної кари. Українці перетворили невдалий терористичний акт на грандіозну інформаційну перемогу. Ніколи перед тим і після того страта двох Українців не викликала такого резонансу у Галичині, як смерть Василя Біласа та Дмитра Данилишина. Історія ґрунтується на спогадах Григорія Купецького – одного із учасників нападу, якому вдалося втекти та емігрувати у Канаду. Автором ідеї, сценаристом, режисером, часом й оператором фільму, виступив отець Михайло Греділь, парох Храму Благовіщення у Городку, військовий капелан ЗСУ, позивний «Апостол» Як розповідає отець, задум створити фільм з'явився давно, але до здійснення не приступали, бо не мали досвіду та кіноапаратури. У 2018 році ГО «Апостольська чота», засновником якої є отець Михайло Греділь, подала свою конкурсну заявку на підтримку кінопроекту «Незламні», і за результатами конкурсу на підтримку регіонального кінематографу (Регіональна програма сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області у 2018 році) отримали фінансову допомогу з обласного бюджету на створення зазначеного фільму у розмірі 15 000 грн. Акторський склад - 130 осіб. Більшість - аматори, підсилювала їхню гру молодь, яка здобуває акторську освіту та вже дебютувала у Першому театрі (Львів).
Стартувало представлення конкурсних пропозицій на підтримку проектів регіонального кінематографу
13 травня 2019
Сьогодні, 13 травня, стартувало представлення конкурсних пропозицій на підтримку проектів регіонального кінематографу, для виконання яких надаватиметься фінансова підтримка з обласного бюджету. Цього року свої конкурсні пропозиції представляють 14 учасників. Нагадаємо, що 13 березня департамент внутрішньої та інформаційної політики обласної державної адміністрації в межах Регіональної програми сприяння розвитку інформаційного простору та громадянського суспільства у Львівській області на 2018-2020 роки оголосив конкурс на підтримку регіонального кінематографу. Конкурс має на меті популяризацію та розвиток регіонального кінематографу як пріоритетного напряму державної політики в гуманітарній сфері. Відтак, переможцям конкурсу надається дотація з обласного бюджету на створення кінопродукту.
Працівників кінематографу Львівщини привітали із професійним святом
7 вересня 2018
Щороку в другу суботу вересня святкують День українського кіно. Із професійним святом працівників кінематографу Львівщини привітав голова Львівської ОДА Олег Синютка. «Тішить, що національне кіновиробництво якісно розвивається, у прокат виходять різножанрові стрічки. Ми організовуємо показ українських фільмів у всіх районах, транслюємо кіно просто неба і бачимо розвиток і цікавість до українського кіно з боку суспільства, - зазначив Олег Синютка. - Дякую за вашу працю, цінуйте ваш талант і спрямовуйте його на благо українського кіномистецтва». Також кращих представників галузі – акторів, режисерів, продюсерів відзначили подяками голови облдержадміністрації. Зазначимо, День українського кіно отримав статус офіційного державного професійного свята в 1996 році. Його відзначають щорічно у другу суботу вересня, цього річ – 8 вересня.
У Львові презентували фільм про Ігоря Калинця
9 липня 2018
Сьогодні, 9 липня, у Львівському музеї історії релігії з нагоди уродин Ігоря Калинця презентували фільм “Пан ніхто або Йосиф прекрасний” режисера Олександра Фразе-Фразенка. Із прем’єрою кінострічки ювіляра привітав голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка. «Ігор Калинець – людина, яка може завжди сказати, що думає, яку поважають і цінують. Він завжди справжній, нефальшивий. Це наша душа, наша твердість, стержень громадянської позиції», - зазначив Олег Синютка. За словами режисера, у фільмі відображений один день із життя поета. Сюжет містить архівні кадри виступів та інтерв’ю Ігоря Калинця, зокрема з пам’ятного авторського творчого вечора у Львові 1989 року, де його вітала вщерть переповнена зала з великим синьо-жовтим стягом. Символіка назви Пан Ніхто, або Йосиф Прекрасний» походить від імен героїв із творів пана Ігоря, – його дитячої казки «Пан ніхто» та повісті «Молімось зорям дальнім», написаної в ув’язненні. Зазначимо, фільм презентували на 47-му кінофестивалі «Молодість» у межах позаконкурсної програми «Українські прем’єри». Довідково. Ігор Калинець – український поет, політв’язень, лауреат Шевченківської премії. Свою поезію він об’єднав у два томи: перший – «Пробуджена муза» (вірші 1965−1972, до ув’язнення), другий – «Невольнича муза» (вірші 1972−1981, написані під час 6-річного ув’язнення в концтаборі та 3-річного заслання).
Такі фільми нагадують суспільству про те, що боротьба триває, - Павло Клімкін під час перегляд фільму „Сильні духом”
23 Червня 2018
Сьогодні ,23 червня, в межах ІІІ Форуму місцевого розвитку відбувся перегляд фільму „Сильні духом” режисера В’ячеслава Бігуна. Переглянув стрічку, зокрема й міністр закордонних справ України Павло Клімкін. «Зовсім не просто бути людиною такої долі, як наші політв’язні. Ми всі розуміємо, в якому стані українці, яких утримують у в’язницях. Але вони щодня ведуть боротьбу. І тільки ми всі разом спільною працею можемо дотиснути окупанта і звільнити всіх наших бранців. Через ув’язнених в Росії українців, ми розуміємо, хто ми є і куди рухатись далі. А подібні фільми потрібні усім нам щоб нагадувати суспільству про те, що боротьба триває», - - зазначив під час обговорення стрічки «Сильні духом» Павло Клімкін. «Режисер фільму в підтримку політв’язнів теж оголосив голодування, і я уже другий тиждень намагаюсь переконати його припинити. Але я розумію, що ним рухає. Це те, що він може зробити для привернення уваги до проблеми українських політв’язнів. На моє переконання, ми мусимо об’єднати зусилля аби звільнити усіх наших побратимів», - розповів герой фільму Юрій Яценко. Окрім того, Павло Клімкін також закликав режисера кінострічки «Сильні духом» В’ячеслава Бігуна відмовитись від голодування, зателефонувавши до нього після перегляду.
На Міжнародному фестивалі «Молодість» відбулася прем’єра фільму «Сильні духом» про політв'язня Юрія Яценка
4 Червня 2018
У межах 47-го Міжнародного кінофестивалю «Молодість» відбулася прем’єра фільму «Сильні духом» режисера В’ячеслава Бігуна. Стрічка оповідає історію ув’язнення, катування та звільнення одного з перших українських політв’язнів у Росії Юрія Яценка. "Моя режисерська задача полягала в тому, щоб передати глядачеві, що відчувають ув’язнені хлопці, коли перебувають сам на сам з російським режимом", - наголосив режисер фільму В’ячеслав Бігун. За його словами, кінопоказ відбувся на знак солідарності із режисером Олегом Сенцовим, який голодує у російській колонії. Головний герой фільму Юрій Яценко розповів, що з першого дня свого звільнення бере участь в інформаційній кампанії щодо звільнення решти бранців Кремля. "Чим більше в інформаційному просторі обговорюється ця тематика, чим більше суспільство хвилює ця тема, тим більше влада діє у цьому напрямку. І я був звільнений саме завдяки тому, що громадське середовище не дало забути про мою історію", - зазначив Юрій Яценко. Довідково. Стилістика фільму «Сильні духом» (короткометражна версія) – очі героя із тайм-кодом та автобіографічні, мінімалістські малюнки-ілюстрації, – покликана за формою поєднати документальний зміст і художнє відтворення подій, залишаючи простір для фантазії глядача. За режисерським підходом і тональністю історія оповідається автобіографічно, від першої особи, спадає на кіносповідь.