Олег Синютка закликав облраду прийняти новий мораторій на російськомовний продукт (+відео)
Про це очільник Львівщини заявив у прямому ефірі телеканалу «Прямий».
«Це не просто право, це обов’язок кожної людини знати мову народу, на землі якого ти проживаєш. У Львові громадськість налаштована на український продукт, зараз питома вага україномовного продукту – чи то на радіо, чи телебаченні, суттєво збільшилась. Мова не йде про заборону спілкуватись будь-якою мовою у Львові, але якщо йдеться про інформаційний простір, в який країна-агресор лізе своїми щупальцями – жодного компромісу не може бути », - голова Львівської ОДА Олег Синютка.
Нагадаємо, напередодні, постанова суду про скасування рішення Львівської обласної ради про мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області.
Олег Синютка звернувся до Львівської обласної ради, з проханням проголосувати в новому читанні документ про боротьбу за інформаційний та культурний простір проти країни-агресора.
Новини за темою
Українська – мова вільних: Львівщина заохочує відмовлятись від мови окупанта
17 березня 2022
Ще до початку війни на території Львівської області прийняли мораторій на заборону використання російськомовного культурного продукту у громадському просторі. Можливо тепер українцям слід відмовитись від мови окупанта зовсім? «Українська – мова вільних людей. Маємо розуміти, що вона є нашим скарбом і зброєю у боротьбі за ідентичність. Звісно, ніхто силою не змушуватиме вас переходити на українську. Та все ж не лінуйтесь, вчіть та розмовляйте державною мовою – це, поза сумнівом, ще більше єднатиме нас та загартовуватиме національний дух», – акцентує голова Львівської ОВА Максим Козицький. Лілія Криницька, авторка та ведуча проєкту «Мовний патруль» на радіо Перше скрізь заохочує до української. Запевняє, це треба проштовхувати, свідомо. «М’якої українізації вже не буде. Ніхто, звісно, не нав’язуватиме силою української мови тим, хто торочить «какая разніца». Але ми так довго толерували двомовність, що зараз маємо воєнну шокову терапію. То чи справді продовжувати політику «мовне питання – не на часі»? Я вважаю, що зараз питання мови – це питання людської гідності, а не лише самоідентифікації. У нас дуже багато російськомовного населення, яке насправді має ресурс стати україномовним, але лише від самих людей залежить, чи захочуть вони цього. Думаю, що питання «зручно – не зручно» – точно не на часі, бо за чиюсь зручність ми платимо занадто високу ціну. Я не розділяю людей за мовною ознакою – у мене третина родини якраз російськомовна - але коли, як не зараз, найкращий момент почати українцям розмовляти в Україні українською?», - зазначає Лілія Криницька. «Як перейти на українську» – це збірка автобіографічних розповідей та практичних порад, яку уклали Антін Мухарський та Єлизавета Бєльська. «Хочеш змінити світ – зміни передусім себе. Мрієш про щасливу, заможну і потужну Україну – створи її у своєму житті. Як це зробити та чому це критично важливо для відчуття повноцінності буття як окремої особистості, так і нації загалом – відповіді на подібні питання знайдуться у цій книзі. Зрештою вона про те як стати щасливим у власному українстві», – йдеться у передмові. Доступна також аудіоверсія збірки. «Курси з вивчення української мови онлайн є на освітній платформі Є-мова. Також, є ще на такому ресурсі Відкритий мінікурс з української мови на SWEET.TV. Доступ відкритий та безоплатний», – говорить Марія Цимбалюк, координаторка проєкту «Безкоштовні курси з української мови для переселенців у м Львові». Проєкт Курсів стартував ще у 2013 році у різних містах України під гаслом «Навчи друзів розмовляти українською». Зі слів Марії, зараз найважливіше, щоб всі люди, які вимушено покинули свої домівки, втікаючи через війну, отримали необхідну допомогу, дах над головою та спокій. «Саме на це я і мої знайомі волонтери спрямовуємо свої сили. А вивчати українську мову завжди є можливість. Було б бажання. А ще є такий ресурс, як "Librarius", де є 55 000 книжок. Вибирайте, завантажуйте і читайте українською», – підказує жінка.
У громадському транспорті діє обмеження на використання аудіовізуальних творів російських артистів
4 лютого 2022
Відповідно до статті 36 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» послуги у сфері транспорту надаються державною мовою. У всіх видах пасажирського транспорту, на залізничних вокзалах, автовокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах мовою інформації, оголошень, повідомлень, написів, довідкових служб є державна мова. У разі потреби ця інформація може дублюватися англійською мовою, а в міжнародному пасажирському сполученні також офіційною мовою (мовами) країни, сполучення з якою здійснює відповідний транспортний засіб. Згідно з мораторієм на публічне використання російськомовного культурного продукту у Львівській області, на території Львівщини діють обмеження щодо публічного використання аудіовізуальних творів російських артистів в громадському транспорті. Управлінням транспорту та зв’язку облдержадміністрації надіслано листи керівникам автотранспортних підприємств Львівщини з проханням вжити заходів щодо недопущення випадків публічного використання аудіовізуальних творів російських артистів в громадському транспорті на території Львівської області. Отож, закликаємо мешканців Львівщини, в разі виявлення випадків використання російськомовного культурного продукту в громадському транспорті, одразу повідомляти про це на телефон «Гарячої лінії області» за номерами «112».
Міжвідомча робоча група провела інспекцію розважальних закладів Львова
14 січня 2022
Учора Міжвідомча робоча група проінспектувала заклади розваг Львова на предмет дотримання мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Представники Львівської ОДА та активісти провели роз’яснювальну роботу серед власників, адміністративного персоналу та працівників відповідних закладів. Особливу увагу учасники робочої групи приділили закладам активного відпочинку населення, робота яких передбачає відтворення музичних композицій. Це вже третя інспекція Міжвідомчої групи. За вечір обстежили понад декілька десятків закладів громадського обслуговування. Співробітники більшості закладів з розумінням поставилися до цієї ініціативи, а адміністрація закладів запевнила, що їхня територія вільна від російськомовного культурного продукту. До учорашньої перевірки громадських закладів долучилися також співробітники департаменту комунікацій та внутрішньої політики. Заступник директора департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА Юрій Горун вкотре наголосив на важливості цієї ініціативи. ‘’Лише систематичною роз’яснювальною роботою та постійним контролем небайдужої громадськості ми зможемо попередити поширенню російськомовного культурного продукту’’, - сказав Юрій Горун. Нагадаємо, що Рішення N°745 Львівської обласної ради про введення Мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту затвердили у вересні 2018 року. Документ прийняли з метою захисту українського інформаційного простору після численних звернень патріотичних та ветеранських громадських організацій.
Міжвідомча робоча група провела інформаційно-роз'яснювальну роботу із закладами громадського обслуговування
9 грудня 2021
Учора Міжвідомча робоча група провела інспекцію по закладах обслуговування населення для перевірки дотримання мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Рішення N°745 про введення такого мораторію затвердили у вересні 2018 року. Документ прийняли з метою захисту українського інформаційного простору після численних звернень патріотичних та ветеранських громадських організацій. Задля кращого виконання рішення створили Міжвідомчу робочу групу до складу якої входять представники громадськості та активісти. Ця група проводить роз‘яснювальну роботу для фізичних та юридичних осіб з метою недопущення порушень та вчасного виявлення їх. До учорашньої перевірки громадських закладів долучилися також співробітники департаменту комунікацій та внутрішньої політики. Заступник директора департаменту комунікацій та внутрішньої політики Львівської ОДА Юрій Горун наголосив на важливості цієї ініціативи. «Перевіряючи заклади на наявність російськомовних культурних продуктів ми в першу чергу контролюємо виконання рішення N°745 Львівської обласної ради та убезпечуємо наших співгромадян від експансії російських пісень на території області. Ми проводимо цю перевірку з метою уникнення ескалації напруги в суспільстві та недопущення розпалювання міжнаціональної ворожнечі», - сказав Юрій Горунь. За результатами перевірки обстежили майже пів сотні закладів громадського обслуговування. Явних порушень не виявили, а співробітники більшості закладів з розумінням поставилися до цієї ініціативи.
В районах Львівщини створять міжвідомчі групи щодо роз’яснення мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту
25 листопада 2021
Сьогодні відбулось засідання обласної Міжвідомчої робочої групи щодо роз’яснення мораторію на публічне використання російськомовного культурного продукту. До її складу увійшли представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, правоохоронних органів та громадськості. Відтак, присутні обговорили механізм проведення роботи з роз’яснення мораторію. Як зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Андрій Годик в цій роботі важливо об’єднати зусилля усіх дотичних структур. В межах засідання наголосили, що чимало підприємців, а також працівників транспортної галузі ігнорують мораторій, відтак роботу потрібно посилити територіально. Так, дорученням голови Львівської ОДА керівники районів мають забезпечити створення при РДА міжвідомчих робочих груп. Вони проводитимуть систематичну роз’яснювальну роботу для фізичних та юридичних осіб про мораторій на використання російськомовного культурного продукту на території Львівської області. Систематично інформуватимуть про мораторій і суб’єктів господарювання, заклади культури, автотранспортні підприємства, які здійснюють регулярні та нерегулярні перевезення, заклади тимчасового розміщення, заклади харчування, туристичні автобуси. Забезпечити виконання цього завдання доручили керівникам профільних департаментів. Окрім цього, проведення місцевих спортивних змагань та молодіжних заходів мають відбуватись виключно державною мовою без використання російськомовного культурного продукту, а в закладах освіти області проводитимуть тематичні уроки щодо заборони використання російськомовного культурного продукту. Нагадаємо, що рішеннями Львівської обласної ради від 18 вересня 2018 року №745 та 7 жовтня 2021 року №228 на території Львівської області встановлений мораторій на публічне використання російськомовного культурного продукту.
МКІП запрошує авторів долучитися до Тижня української мови у Вікіпедії
20 жовтня 2021
Міністерство культури та інформаційної політики спільно з ГО «Вікімедіа Україна» оголошують Тиждень української мови у Вікіпедії. Марафон, присвячений Дню української писемності та мови, триватиме з 11 жовтня по 1 листопада. І має на меті поліпшити чи створити наново понад 200 тематичних статей про історію, сучасність, фонетику, морфологію, діалекти української мови, видатних учених-мовознавців у Вікіпедії. «Розвиток українського сегмента Вікіпедії, його наповнення є дуже важливим з огляду на те, що українці при пошуку інформації мають отримувати відповіді на свої запитання, у першу чергу, українською мовою. Дуже приємно, що в останні роки українська версія Вікіпедії активно розвивається, росте, і сподіваюся, що спільні проєкти, які наше Міністерство проводить з українською вікіпедійною спільнотою, сприятимуть подальшому розвитку української Вікіпедії, утвердженню української мови та україномовного контенту в ній», – наголосив Ростислав Карандєєв, перший заступник Міністра культури та інформаційної політики. Стати учасником Тижня української мови зможе кожен, хто зареєструється у вікіпедії. Для найактивніших авторів «Вікімедіа Україна» та МКІП підготували подарунки. Деталі для учасників – за посиланням https://cutt.ly/BRlREv9 «Важливим завданням ГО «Вікімедіа Україна» є розвиток україномовного сегмента Вікіпедії, сприяння збільшенню кількості статей у ньому та підвищення їх якісного рівня. Ми регулярно у партнерстві з різними організаціями оголошуємо тематичні тижні чи місяці і бачимо, що це стає певним поштовхом для дописувачів, які саме у цей період активно збагачують Вікіпедію вмістом на визначену тематику. Тому ми з радістю відгукнулися на пропозицію Міністерства культури та інформаційної політики України провести такий марафон до Дня української писемності та мови. Тож закликаю охочих взяти участь у ньому та створювати чи покращувати статті, які стосуються мовної тематики. А 9 листопада, у День української писемності та мови, ми спільно з Міністерством культури та інформаційної політики назвемо та відзначимо тих, кому це вдалося найкраще», – зазначив Антон Процюк, координатор програм ГО «Вікімедіа Україна».
«З 1 липня українці зможуть вільно розпоряджатися своєю землею, як це передбачено в Конституції», - Денис Шмигаль
30 Червня 2021
З 1-го липня українці стануть справжніми господарями своєї землі, адже зможуть не просто нею володіти, але й вільно розпоряджатися. Про це зазначив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час чергового засідання Уряду 30 червня. «Ця норма закріплена в Конституції, але фактично була неможливою через дію мораторію. Немає жодної успішної країни, де діяв би мораторій на запровадження цивілізованого ринку землі. Від завтра його не буде і в Україні», — підкреслив очільник Уряду. Прем’єр-міністр відзначив, що запровадження ринку землі є також важливим кроком для захисту прав українського фермерства. За його словами, передбачається реалізація механізму переважного права на придбання ділянки, яку орендують аграрії. «Земельна реформа передбачає створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві. Відтак кредит зможуть отримати навіть малі фермери, які обробляють землю до 500 га, та які не мають кредитної історії», — зауважив Денис Шмигаль. Глава Уряду зазначив, що всі транзакції йтимуть через банк, а всі договори перевірятимуться нотаріусами. У свою чергу Міністерство аграрної політики та продовольства вже почало інформаційну кампанію з роз’ясненням переваг та деталей роботи ринку землі.
Максим Козицький зустрівся із представниками Посольства Латвійської Республіки в Україні
3 березня 2021
Сьогодні голова Львівської ОДА Максим Козицький та перший заступник голови Львівської обласної ради Євген Гірник зустрілись із Надзвичайним і Повноважним Послом Латвії в Україні Юрісом Пойкансом та Почесним консулом Латвійської Республіки у Львові Володимиром Гарцулою. В межах зустрічі обговорили напрямки для розширення співпраці, зокрема у економіці, культурній та туристичній сферах. «Львівщина має гарний досвід співпраці із Латвією і ми сподіваємось на її продовження. У нас функціонують десятки українсько-латвійських підприємств. Тому ми відкриті до залучення Латвійського досвіду у галузі збереження навколишнього середовища, зеленої енергетики, сільського господарства, культурного співробітництва», - зазначив під час зустрічі голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький. «Саме у Львові – найстарше консульство Латвії в Україні. За останні 5 років торгівля між нашими країнами зросла вдвічі. Це дуже хороший показник латвійсько-українських відносин. Ми готові обмінюватися досвідом та співпрацювати на благо жителів наших країн. Ваша область має дуже багатий потенціал», - сказав Юріс Пойканс. Сторони обговорили пропозицій проведення спільних заходів, бізнес-форумів чи конференцій, після того, як карантинні заходи будуть послаблені. Посол також наголосив на можливості для керівників об’єднаних територіальних громад Львівщини відвідати Латвію, аби побачити результати децентралізації в країні. Зосередились також на питанні співробітництва у сфері екології, зокрема, щодо очищення стічних вод від забруднюючих речовин, модернізації та будівництві очисних споруд. Обговорили напрацювання щодо особливостей ведення лісового господарства у Латвійській Республіці – як без шкоди для довкілля можна використовувати природні ресурси. Відтак, Львівщина готова стати пілотною областю в Україні, яка перейме цей досвід. Окрім того, сторони обговорили налагодження співпраці у сфері туризму, залучення нових туристичних потоків та налагодження ділових зв’язків між представниками туристичного бізнесу. Так, відзначили важливість відновлення авіарейсу Рига-Львів після стабілізації епідситуації.
З 16 січня обслуговування має відбуватись українською мовою (ВІДЕО)
14 січня 2021
Вже за два дні, 16 січня 2021 року, набирає чинності стаття 30 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», основною вимогою якої є використання української мови під час обслуговування споживачів. Зазначені норми закону стосуватимуться усіх громадян України, а також суб’єктів господарювання усіх форм власності, які здійснюють обслуговування споживачів. Звертатися до клієнта іншою мовою можна лише на його прохання. У разі порушення прав на отримання інформації та послуг українською мовою можна звернутися із письмовою скаргою до Уповноваженого із захисту державної мови: 01001, м. Київ, провулок Музейний, 12; e-mail: kremin@kmu.gov.ua. За повторне протягом року порушення на суб'єктів господарювання накладуть штраф - 5100 - 6800 грн. «Українська мова – одна з основ нашої державності. Кожен на своєму місці має робити все можливе для її утвердження і популяризації. Борімося за нашу мову!»,- зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький. Додамо, що в рамках спільної ініціативи Уповноваженого із захисту державної мови та громадської спільноти «Мова об`єднує!», на замовлення ГО «Український світ» виготовлено інформаційні матеріали (відеоролики, аудіоролик, постери) з метою поширення їх в якості соціальної реклами центральними та місцевими телеканалами, радіостанціями, популярними інтернет-ресурсами, а також усіма зацікавленими інституціями і громадянами у доступний для них спосіб. Матеріали доступні за посиланням.
На Львівщині стартувала щорічна освітня академія
20 серпня 2020
Сьогодні, 20 серпня 2020 року, в стінах Львівського професійного коледжу готельно-туристичного та ресторанного сервісу розпочалася щорічна освітня академія. Освітня академія — це майданчик для обміну думками. Місце, де освітяни можуть ділитися власним досвідом, а також здобувати нові знання. Це новий формат спілкування та практичного навчання для керівників закладів загальної середньої освіти. Участь у відкритті заходу взяв голова Львівської обласної адміністрації Максим Козицький. Керівник області висловив подяку вчителям за сумлінну роботу в складний час дистанційного навчання, а також підкреслив важливість якісної загальної середньої освіти. «Я - батько двох дітей, тому на власному досвіді переконався, що ситуація з навчанням під час карантину була складною. І ми разом з Вами робимо усе, аби дати школярам якісну освіту. Я переконаний, якщо дитина отримає сильну базу в школі, то вона матиме хороше підґрунтя на успішне майбутнє, а успіх молоді – це успіх країни загалом», - наголосив очільник Львівщини. На серпневих сесіях розглядатимуть питання організації дистанційного навчання, розроблення програми розвитку шкіл, оцінювання якості освітніх послуг, організації роботи з батьками та громадськими об’єднаннями, кадрового діловодства. Спікером освітньої академії також став директор департаменту освіти та науки Львівської ОДА Олег Паска. Під час презентації керівник департаменту структуровано розповів про системний аналіз та сучасні зміни освіти Львівщини. А також висловив сподівання щодо подальшого розвитку такого масштабного заходу. “Обмін досвідом в рамках освітньої академії є дуже важливим. Сподіваюся, що з часом цей захід переросте в хорошу традицію і буде допомагати всім нам творити такі зміни, які будуть позитивно впливати на якість освіти на Львівщині. Вважаю, що саме Львівська область має бути прикладом і локомотивом прогресивних змін в освіті», - наголосив Олег Паска. Про важливість освітньої академії розповіла співорганізаторка заходу Галина Бордун. «Враховуючи те, що в період карантину дуже багато керівників шкіл були зненацька заскочені великою кількістю нових проблем, сьогодні ми маємо можливість разом обговорити та знайти можливості адаптації навчання до сучасних реалій. Саме робота в групах дозволить напрацювати правильні та конкретні рішення для впровадження результатів на практиці», - акцентувала співорганізаторка. Додамо, що цьогорічна освітня академія відбуватиметься 20, 26 та 27 серпня.
Голова Львівської ОДА Максим Козицький ознайомився із роботою амбулаторії у Брюховичах
5 серпня 2020
Голова Львівської ОДА Максим Козицький у межах робочого візиту на Перемишлянщину оглянув амбулаторію у селі Брюховичі. Амбулаторія групової практики обслуговує понад чотири тисячі мешканців навколишніх населених пунктів, серед яких більше пів тисячі дітей. Офіційне відкриття відбулось 22 листопада. Це перша амбулаторія, яку збудували та відкрили у межах програми "Доступна медицина" на Львівщині. Медичні послуги у ній можуть отримувати мешканці с.Брюховичі, с.Плетеничі, с.Малий Полюхів, с.Осталовичі, с.Утіховичі, с.Розсохи, с.Вовків, с.Брикун, с.Подусів, с.Білка, с.Костенів. Амбулаторія групової практики оснащена медичним обладнанням, а також передбачає житло для лікаря. Крім того, окремо для потреб амбулаторії закупили автомобіль Reno Duster. Для маленьких пацієнтів на подвір’ї амбулаторії обладнали дитячий майданчик. Загальна вартість амбулаторії становить 8 857,8 тис грн. З них: субвенція з державного бюджету місцевому бюджету 7 808,285 тис грн, співфінансування з місцевого Перемишлянського районного бюджету - 1 049,515 тис грн.
Максим Козицький закликав духовенство та вірян утриматися від відвідування кладовищ у поминальні дні
24 квітня 2020
Голова Львівської ОДА Максим Козицький закликає священнослужителів та вірян не відвідувати кладовища під час поминальних днів, аби не порушувати карантин. «Високопреосвященні та Преосвященні Владики! Всечесні та Всечеснійші отці! Шановні мешканці Львівщини! У першу неділю після Великодня християни східного обряду відзначають Томину, або Провідну неділю, котру традиційно вважаємо поминальною. Прикро, що у цьому році як Великодні свята, так і поминальні дні припадають на період, коли увесь світ бореться з проблемою поширення пандемії коронавірусу. На жаль ліків, окрім дотримання правил карантину, у боротьбі з цією небезпечною хворобою сьогодні немає. Обмеження, що не дозволяють відвідувати наші храми у свята та неділю, а також у звичний спосіб відзначати поминальні дні болюче сприймаються суспільством. Проте в Україні вже набули розголосу події, коли окремі представники духовенства, що публічно нехтували правилами карантину, самі були уражені хворобою й імовірно наражали на небезпеку ближніх. Оскільки небезпека зараження не минула, проблема не вирішена - звертаюся з проханням ДОТРИМУВАТИСЯ ПРАВИЛ КАРАНТИНУ та уникати скупчення людей у ці дні. Відвідання духовенством і віруючими кладовищ у поминальні дні після Великодня й Томиної неділі та звершення на них заупокійних молитов прошу перенести на більш пізніший період, наприклад на Троїцьку батьківську поминальну суботу (6 червня 2020 р.) чи Трійцю (7 червня 2020 р.), порадившись із настоятелями Ваших парохій. Пам’ятаємо, що тільки разом, тільки слухаючи проводу Українських Церков, тільки дотримуючись правил та рекомендацій фахівців, ми переживемо цей складний період без втрат», - йдеться у зверненні очільника Львівщини.