«Вигнання»: у Львові представили мистецький проєкт до роковин депортації кримських татар
Сьогодні у Пороховій Вежі (вул. Підвальна, 4) відбулось відкриття проєкту «Sürgün». Це проєкт сучасного мистецтва, приурочений до 77-х роковин депортації кримських татар.
«Sürgün» із кримськотатарської – вигнання. Обігруючи це поняття, проект зосереджує увагу на тому сюрреалізмі, який свого часу відбувся в Криму, а також на тому, що й зараз відбувається там.
«Сьогоднішній захід – нагадування усім про ті трагічні події, пов’язані з тотальною депортацією кримськотатарського народу у травні 1944 року і наступними десятиріччями насильницького утримання в місцях вигнання. Це доказ того, що ми пам’ятаємо ті злочини, спробу винищити народ. Крим – наша спільна батьківщина, і це наш спільний біль», - сказав під час відкриття заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний.
Влодко Кауфман, відомий львівський перформер, художник та куратор мистецьких проектів, відкрив проект спеціальним перформансом, звертаючи увагу на тему трагедії та пам’яті – геноциду та депортації кримських татар з Криму. Відвідувачі на прохання організаторів принесли на відкриття проекту квіти у горщиках. Пізніше Влодко Кауфман задіяв їх у своєму перформансі.
«Цими арт-технологіями ми збурюємо пам’ять», - пояснєє митець.
Проект складається із кількох частин:
1) Перформанс. Геппенінг. Інсталяція.
2) Відеоінсталяції та звукові інсталяції
3) Документальний фотопроект Еміне Зіятдінової «Немає іншого дому There is No Other Home»
У проекті також використані фотографії Арвідаса Шеметаса.
«Ми шукаємо такі арт-технології, які дуже разюче будуть реагувати на цю тему, оскільки вона дуже болісна і дуже близька мені, тому що моя мама пережила дві депортації. Вона з Галичини і її депортували до Сибіру, а до того вона була депортована з території теперішньої Польщі. Я дуже болісно відчуваю те, що відчувають кримські татари», - говорить Влодко Кауфман.
Експозиція проекту сучасного мистецтва «Sürgün» триватиме в Пороховій Вежі до 6 червня 2021 року.
Новини за темою
У Львівській академії мистецтв презентували молодіжний арт-проєкт про події війни в Україні
22 квітня 2022
21 квітня у галереї Львівської національної академії мистецтв відкрили молодіжний арт-проєкт, присвячений подіям війни в Україні. До експозиції увійшли роботи студентів ЛНАМ, а також студентів академій Харкова та Києва, які беруть участь у програмах академічної мобільності. Виставка включає творчі експерименти студентів 4 курсу графічного дизайну ЛНАМ з предмету «Фотографія». «Коли ви прокидаєтесь вранці, подумайте про те, який це привілей бути живим, думати, насолоджуватись, кохати...» Марк Аврелій. Це одна із фраз яку отримали студенти графічного дизайну ЛНАМ для роботи над творчими проєктами із фотографії. «Завдання полягало у тому, що кожен повинен прорефлексувати на актуальні для нашого часу цитати, «крилаті вислови» та виразити свої ідеї у фотографії. Багато хто із студентів обрав для своїх концепцій саме реалії сьогодення», – зазначили в академії. У комплексі експозиція апелює до складних подій війни в Україні та засобом художньої фотографії демонструватиме важливість творчого самовираження молоді в драматичних обставинах сучасності. Серед учасників проєкту – студенти Харківської академії дизайну і мистецтв та Київської державної академії дизайну і мистецтв ім. Михайла Бойчука, які були вимушені переселитися до Львова у зв’язку із подіями в Україні. Також участь у виставці взяли студенти ЛНАМ, які перебувають за кордоном та дистанційно виконали свої роботи. Загалом, від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну 76 студентів Харківських та Київських ЗВО навчаються у ЛНАМ за програмами академічної мобільності; а понад 200 студентів ЛНАМ, які виїхали закордон, були прийняті в найкращі академії Європи. Виставка буде представлена у галереї ЛНАМ до 4 травня.
Кримські дні на Львівщині: біля Львівської ОДА підняли український та кримськотатарський прапори
22 лютого 2022
Упродовж 22-24 лютого у Львові проходять «Кримські дні» з нагоди відзначення сьогодні Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та м. Севастополя. День, який увійшов в історію України як «День Кримського опору». Заходи організовують з ініціативи Представництва Президента України в АР Крим спільно з партнерами. У цей день вісім років тому у Сімферополі відбулось найбільше зібрання на підтримку цілісності та єдності України. Участь у мітингу тоді взяли не тільки кримські татари, а й представники різних національностей, що відстоювали територіальну цілісність України і висловлювали протест проти кремлівської інтервенції в Криму. День спротиву запровадили у 2020 році згідно з Указом Президента України Володимира Зеленського. Тож біля Львівської ОДА урочисто підняли Державний прапор України та кримськотатарський прапор. У заході взяли участь голова Львівської ОДА Максим Козицький, заступник голови Іван Собко, представники обласної, районної та міської влади, громадськості кримськотатарської спільноти та ЗМІ. «Буквально 5 днів тому з окупованого Криму надійшла ще одна тривожна новина. Затримали делегата Курултаю кримськотатарського народу Едема Дудакова. Його звинувачують у розпалюванні ворожнечі. Приводом став коментар у соцмережах, якому п’ять років. 15 людей, які прийшли під стіни суду, щоб підтримати Едема Дудакова, також затримали. Методи Росії за 8 років не змінилися. Але змінилися ми. Змужніли. Згуртувалися. І ми працюємо над цим на різних рівнях. Львівщина прийняла понад три тисячі вимушених переселенців з Криму. Як очільник області я тримаю на особистому контролі, щоб їм допомогли з житлом, оплатою комунальних послуг, роботою. Щоб їхні діти отримували якісну освіту і все необхідне», - зазначив голова Львівської ОДА. «Сьогодні ми розпочинаємо Кримські дні у Львові. Події останнього тижня дають підстави говорити про символічнісь таких подій. Я хотів, щоб проводячи такі події, ми відчували та розуміли символічність часу. Часу, коли символи вшановують не лише те, що відбулося, а й стають доровказами для наших дій, для нашого майбутнього, для нашого шляху до спільної єдності. Я впевнений, що в майбутньому ми проведемо братерські дні Львова в Криму», - сказав Халіл Халілов, голова кримськотатарського культурного центру «Кримський дім у Львові». Програма «Кримські дні у Львові» включає відкриття фотовиставки Муміне Салієвої «Народжені після арешту» у Центрі Шептицького, читання листів політв’язнів у книгарні Старого Лева, тематичні дискусії. З повним переліком заходів Програми можна ознайомитися за посиланням. Нагадаємо, що сьогодні також відбудеться зустріч керівництва Львівської ОДА з представниками Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим, кримськотатарського культурного центру та громадської організації. Про підсумки зустрічі розповідатимуть на прес-конференції у Львівській ОДА сьогодні. Більше достовірної інформації про стан справ на Львівщині читайте на телеграм-каналі голови ЛОДА Максима Козицького.
Арт-проєкт Наталії Поліщук потрапив до Книги рекордів України
24 травня 2021
У курортній Східниці відбулося закриття відпочинково-мистецького проєкту «Сад висячих дерев». Його у 3D форматі створила заслужена художниця України Наталія Поліщук. Унікальна виставка відкрилась 25 квітня. За цей час художниця працювала на природі, за допомогою малярських технік, які виконувались вперше в Україні. За словами Наталії Поліщук, цей проєкт дав їй зрозуміти, що не все підвладне особистим планам та амбіціям. Інколи порив вітру чи зміна сонячного дня на похмурий змушували авторку змінювати відтінки кольорів на полотнах і так по декілька разів. Невипадково арт-проєкт зацікавив представників Книги рекордів України. «Упродовж всієї творчої роботи було дуже складно підлаштуватися під «витівки природи», а останнього дня, якраз на закритті проєкту було настільки вітряно, що здавалося нічого не відбудеться, - каже пані Наталія. - Та як зауважили гості - саме це додало ефекту перебування в казці. Багато відвідувачів асоціювали цей день з поверненням в дитинство, чи в казку «Мері Попінс» або ж «Аліса в країні чудес», а мене називали «доброю чарівницею». Було дуже приємно це чути, адже проєкт мав на меті повернути людям радість та задоволення від життя і насолоду природою і, вважаю, це нам вдалося», - наголосила авторка. На заході побувала керівниця управління туризму та курортів облдержадміністрації Наталя Табака. «Відпочинок у Східниці додає сил людському організму. А гірський курорт і мистецтво – колаборація, яка, переконана, стане доброю практикою на курортах Львівщини, - коментує Наталя Табака. - Спостереження за унікальним мистецьким перформенсом на природі збагачує духовні сили людини. В часі коронавірусу це вкрай важливо. Колись висячі сади у пустелі для своєї дружини збудував вавилонський цар, щоб розвіяти її тугу за рідним гірським краєм. Пані Наталія створювала авторський проєкт «Сад висячих дерев» аби підняти настрій людям, що втомились від карантину та локдауну». Виставка з 3D ілюзіями буде доступна для огляду на території східницького готелю «Респект».
Банерну виставку «Крим. Народ. Історія. Сьогодення» відкрили на площі Музейній у Львові
19 травня 2021
Вчора, 18 травня, у День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу, на площі Музейній у Львові відкрили банерну виставку «Крим. Народ. Історія. Сьогодення». Виставка включає 11 банерів, кожен з яких присвячений окремій темі: етногенез кримських татар, мова, роль ісламу, культура, народні вірування та ін. Виставку презентує Музей історії релігії. Вона буде представлена у Музеї до 15 червня. Метою виставки є показати історичний процес формування на півострові нового етносу кримських татар, привернути увагу до їхньої історії та культури. Виставка відображає відродження народних традицій: у вишивці, ювелірному мистецтві, кераміці, ілюструє фрагменти з життя політичних і культурних діячів XIX–XX століть. Про всесвітньо відомих представників кримськотатарського народу сучасності розповідає заключний банер. Відвідувачам покажуть світлини Ханського палацу у Бахчисараї – єдиного у світі зразка кримськотатарської палацової архітектури. Інтер’єри мечеті, соколиної вежі, головної брами, мавзолею, суду, будівлі офіційного призначення відображені на зворотній стороні банерів. Усі світлини – з приватної колекції професійних фотографів, кримчан Вікторії Темної й Ігоря Сальнікова, які живуть у Львові з 2014 року. Довідково: 18 травня 1944 р. близько 200 000 кримських татар, за розпорядженням тодішньої влади СРСР, примусово вивезли з Криму у віддалені райони Радянського Союзу (Узбекистан, Таджикистан та ін. території). Це відбулося під час Другої світової війни. В Україні День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відзначають з 2015 р. Нагадаємо також, заступник голови Львівської ОДА Іван Собко взяв участь у заходах з вшанування кримських татар, постраждалих під час депортації 1944 р., організованих громадською організацією "Кримські татари Львівщини" у Музеї "Територія терору".
У Музеї терору показали відеоролик до Дня пам’яті геноциду кримськотатарського народу
18 травня 2021
У львівському Музеї терору вшанували пам’ять кримських татар, які постраждали під час примусової депортації радянською владою у 1944 р. Презентували тематичну виставку та відеоролик, а також провели молебень (дуа), після чого загиблих вшанували хвилиною мовчання. Заступник голови Львівської ОДА Іван Собко та заступник директора департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Тетяна Плугатор взяли участь в офіційному заході, який організували члени громадської організації «Кримські татари Львівщини». «Шановні наші друзі! Ми сьогодні тут, щоб засвідчити свою повагу вам і висловити неповагу тим, хто не поважав і не поважає європейські цінності. Українці і кримські татари – це миролюбиві, дружні народи. Ми вшановуємо всіх тих, хто постраждав від цієї ганебної операції. Таких сторінок в історії українського народу дуже багато. Але всі ті, хто це чинив, повинні пам’ятати, що за свої злочини потрібно відповідати. Кримські татари є невід’ємною складовою української держави, бо Крим – це Україна!», - сказав Іван Собко. На заході зачитали лист від від голови Меджлису Рефата Чубарова, а представники кримськотатарської громади Львова поділилися спогадами своїх предків про депортацію. Окрім того, організатори заходу презентували відеоролик про історію створення і роботи над газетою кримських татар «Янъы дюнья» («Новий світ»), яку почали видавати ще у 1918 р. у Москві. На стінах Музею розмістили фото кримських татар, які пережили переселення у 1944 р., епізоди з життя переселенців, їх спогади про життя на чужині. У заході вшанування пам’яті кримських татар також взяли участь учасники громадських організацій "Арекет" та ФК "Арслан", представники Львівської міської ради. Довідково: Щороку 18 травня відзначається подія, яка стала великою трагедією для кримських татар і не тільки – річниця депортації кримськотатарського народу 1944 року. За офіційними даними за наказом Сталіна було депортовано 183 155 осіб, головним чином в Узбекистан; невеликі групи татар виселили в Казахстан, Таджикистан та в Росію. За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар. Дії радянської влади проти кримських татар слугують яскравим прикладом усієї радянської політики. Цей злочин визнано світом як акт геноциду. Станом на 2013 рік у Криму проживає близько 260 тисяч кримських татар. Ще близько 150 тисяч кримських татар проживає в Узбекистані, до півмільйона - в Туреччині, кілька десятків тисяч - в Болгарії та Румунії. Четвертий рік окупації Криму Росією знову поставив під загрозу долю кримських татар. Майже 2 тис. кримських татар знайшли притулок у Львові. У 2021 році відзначається 77-а річниця геноциду кримськотатарського народу. Серед справжніх причин депортації дослідники називають історично тісні зв’язки кримських татар з Туреччиною, яку СРСР вважав потенційним суперником, а Крим – стратегічним плацдармом у випадку конфлікту з цією країною.
18 травня – День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
18 травня 2021
Сьогодні, 18 травня, Львівщина, як і уся Україна, вшановує пам’ять жертв геноциду кримськотатарського народу. До цієї дати, біля Львівської ОДА підняли прапор кримських татар. Також, о 16:00 год відбудуться меморіальні заходи до 77-х роковин геноциду кримськотатарського народу у музеї «Територія Терору». Довідково Щороку 18 травня відзначається подія, яка стала великою трагедією для кримських татар і не тільки – річниця депортації кримськотатарського народу 1944 року. За офіційними даними за наказом Сталіна було депортовано 183 155 осіб, головним чином в Узбекистан; невеликі групи татар було виселено в Казахстан, Таджикистан та в Росію. За наслідками депортації загинуло, за різними даними, від 15 до 46% татар. Дії радянської влади проти кримських татар слугують яскравим прикладом усієї радянської політики. Цей злочин визнано світом як акт геноциду. Станом на 2013 рік у Криму проживає близько 260 тисяч кримських татар. Ще близько 150 тисяч кримських татар проживає в Узбекистані, до півмільйона - в Туреччині, кілька десятків тисяч - в Болгарії та Румунії. Четвертий рік окупації Криму Росією знову поставив під загрозу долю кримських татар. Майже 2 тис. кримських татар знайшли притулок у Львові. У 2021 році відзначається 77-а річниця геноциду кримськотатарського народу.
У Львові відбулась церемонія вручення обласної дитячої мистецької премії «Талановита Львівщина» (ВІДЕО)
22 жовтня 2020
Сьогодні у Львові відбулась довгоочікувана подія для учасників обласних мистецьких дитячих конкурсів – вручення Обласної дитячої мистецької премії «Талановита Львівщина». Лауреатами стали колективи та учні мистецьких шкіл області. Привітали переможців голова Львівської ОДА Максим Козицький та заступник голови Іван Собко. «Дякую всім дітям, які докладають багато праці, щоб розвивати свої здібності. Ви – наша гордість! Вдячний батькам, викладачам, які ці таланти плекають і примножують. Ми, влада, робитимемо все можливе, аби підтримувати нашу обдаровану молодь!» - звернувся до присутніх Максим Козицький. Комітет з присудження Обласної дитячої мистецької премії за результатами відкритого голосування одноголосно вирішив присудити Обласну дитячу мистецьку премію 2020 року «ТАЛАНОВИТА ЛЬВІВЩИНА» наступним учням та колективам – переможцям обласних мистецьких конкурсів: ВЕРГУНУ ОЛЕКСІЮ (Львівська музична школа №6 ім. Б.-Ю. Янівського) ПАЦЮТІ РОКСОЛАНІ (студія педагогічної практики ЛНМА ім. М. Лисенка) ЗЕЛІНСЬКІЙ ЮЛІЇ (Пустомитівська дитяча школа мистецтв) ТЮЛЬПІНУ ЮРІЮ (Львівська державна хорова школа «Дударик» ім. М. Кацала) РОМАНЧЕНКО КАТЕРИНІ (Рава-Руська дитяча музичнашкола) КОБРИНЕЦЬ ХРИСТИНІ (Жовківська дитяча школа мистецтв) ЗАХАРЕВИЧ ОЛЕНІ (Львівської ССМШІ ім. С. Крушельницької) ЗЕМКУ ВІТАЛІЮ (Доброгостівська дитяча музична школа) ЦИМБРОВСЬКОМУ АСКОЛЬДУ (Львівська дитяча художня школа ім. О. Новаківського) ТОКАРСЬКОМУ ЯРЕМІ (Львівська дитяча художня школа ім. О. Новаківського) Художнім колективам: ансамблю ударних інструментів «АКЦЕНТ» (Львівська державна дитяча музична школа №8), дитячому театру «МОРЕ МРІЙ» Оброшинської дитячої музичної школи. Дипломами «ВИКЛАДАЧ РОКУ» та грошовими преміями нагороджені викладачі мистецьких шкіл учні яких стали переможцями обласних конкурсів: ПАВЛІВ НАТАЛІЮ, КОРЧИНСЬКУ БОЖЕНУ, ТАРНАВЧИКА ІГОРЯ, РОНЕВИЧ ОКСАНУ, КОЖУШКА БОГДАНА, ПРОЦАЙЛО МАРІЮ, СОЗАНСЬКОГО ОЛЕГА. СТОЛЯРА СТЕПАНА, РОГОЖИНСЬКУ ЗОРЯНУ, ДЕНИСЮКА СЕРГІЯ, МІДЯНЕЦЬ ІРИНУ, МАРКОВИЧ СОЛОМІЮ. Зазначимо, метою Премії є розвиток національної музичної культури, підтримка талановитої молоді та відзначення відмінних успіхів у навчанні переможців обласних конкурсів та активізації їх творчої діяльності. Після вручення премії відбувся Гала-концерт юних музикантів. Марта Кудляк
До 6-ї річниці окупації Криму на Львівщині урочисто підняли прапор кримських татар
26 лютого 2020
Сьогодні, 26 лютого, на Львівщині відбуваються заходи до 6-ї річниці окупації Криму. Зокрема біля Львівської ОДА урочисто підняли прапори України та кримських татар. Участь у церемонії разом з громадськістю взяв заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. «Війна – це біда, неспокій, трагедія, людські життя. Крим – це Україна, завжди був, є і буде. Кримський народ, як і український, завжди в історії потерпав від москаля. Ми впевнені, що кримчани повернуться у свої домівки, родини знову будуть об’єднані за одним столом. Я бажаю нам стійкості, злагоджених дій на всіх щаблях влади, а також на міжнародній арені задля того, щоб не лише Крим, а й в східних областях була відновлена територіальна цілісність, а агресор поніс найжорсткішу відповідальність, за те, що посмів ступити на українську землю. Слава Україні!»,- зазначив він. Присутні виконали Державний Гімн України та Гімн кримських татар. «Майже рік тому на цьому місці ми підіймали військово-морський прапор на знак підтримки військових моряків, які опинилися в полоні. Сьогодні ми підіймаємо кримсько-татарський прапор в знак солідарності з кримчанами і кримськими татарами, які знаходяться в окупованому Криму. Цього року до школи підуть діти в Криму, які народилися вже в окупації. Це дуже великий проміжок часу. Але ми впевнені, що Крим, як і окуповані території Донбасу будуть в Україні і всі ті, хто сьогодні бореться за це, хто знаходиться під тиском окупанта, вдихнуть повітря свободи на повні груди у вільній Україні», - зазначив Народний Герой України, морський офіцер, капітан ІІ рангу запасу ВМС ЗС України Тимур Баротов. Довідково 26 лютого виповнюється 6-та річниця окупації кримського півострова. Багато родин кримських татар через небезпеку змушені були залишити півострів. Близько 2,5 тисяч переселенців з Криму проживає у Львівській області. Найбільше у м. Львові, смт Брюховичах та в м. Дрогобичі.
На Львівщині презентують артпроєкт «URBAN WINTER 32»
4 вересня 2019
19 вересня у великому залі синагоги на вул. Вугільній 3, відбудеться відкриття артпроєкту «URBAN WINTER 32/УРБАНІСТИЧНА ЗИМА 32», авторами якого є подружжя львівських незалежних кінорежисерів - Сашка Балабай та Дарини Балабай. Кіно та фото роботи Сашка та Дарини представляють Україну на фестивалях та конкурсах по всьому світу, отримують нагороди та визнання. На відкритті проєкту гратиме наживо Маестро Майк-Кауфман Портников - музикант і режисер, громадський діяч, лауреат численних міжнародних конкурсів і фестивалей. «Зимові простирадла» – чорно-білі фотографії надруковані на полотні великого формату. Білосніжна підлога, немов сніг, який тільки щойно впав, та небілені стіни старої синагоги ефектно підкреслюють чорно-білі полотна. Висока стеля і таємниче світло з величезних вікон цієї стародавньої будівлі додають експозиції глибини та архаїчності. Жива музична імпровізація Майка Кауфмана-Портникова емоційно та чуттєво доповнює цей унікальний експозиційний простір. Автори проекту намагаються занурити глядача у свої дитячі спогади, коли взимку мати розвішувала свіжовипрану білизну у дворі будинку. Проект «URBAN WINTER 32/УРБАНІСТИЧНА ЗИМА 32» - це мистецький пошук авторів, експеримент та реалізація певних рефлексій на оточення. Гра тіні та світла на сніжному тлі, ефектні силуети та містичні сюжетні знахідки – все це надихнуло на створення проекту. Фотороботи, із яких складається експозиція, нагадують графічні замальовки вугільним олівцем на білосніжному папері – із першого погляду здається, що це результат глибокої пост обробки, але такого ефекту автори досягнули шляхом експериментів із ракурсами, світлом і снігом, природним тлом. Автори впевнені, що зима в урбаністичному просторі лише здається сумною і сірою, насправді ж, узимку все стає більш справжнім, немовби оголеним і відкритим для усвідомлення. Зима у місті – це період, коли домінують такі кольори, як білий та чорний. Це той час, коли відсутність зайвих деталей дає можливість побачити нові форми та контури у звиклому вуличному оточенні. Власне, у цьому був певний виклик для Сашка та Дарини – відшукати і зібрати в колекцію унікальні кадри в той час, коли наші очі вже втомились від одноманітних картинок на вулиці та з нетерпінням чекають на яскраву весну.
В історичному музеї відкриють виставку, присвячену спадщині кримськотатарського народу
26 березня 2019
26 березня о16:00 у Львівському історичному музеї (площа Ринок, 6 – "Італійське подвір'я") відбудеться відкриття фотовиставки Вікторії Темної та Ігоря Сальнікова "Палац в саду – перлина Кримського ханства". Виставка присвячена спадщині кримськотатарського народу – палацу кримських ханів у Бахчисараї. Всі фотографії зроблено упродовж дворічного проекту (2012–2013 рр.), що передбачав зйомку всіх об'єктів Бахчисарайського музею-заповідника. П’ятнадцять планшетів з фотографіями розкажуть про унікальну архітектуру та інтер’єри комплексу Ханського палацу, дадуть можливість доторкнутися до цінностей давньої культури, зануритись у історичну атмосферу. Пояснюючі анотації надруковано українською та англійською мовами для зручності відвідувачів. Головна мета виставкового проекту – ознайомити львів'ян, гостей міста та іноземних туристів із культурною спадщиною кримськотатарського народу – корінних жителів Криму. Гості відкриття зможуть не тільки побачити фотографії, почути кримськотатарську музику, скуштувати автентичні національні смаколики, але й взяти участь у віртуальній екскурсії по Бахчисарайському палацу, яку проведе для вас людина, що багато років працювала у палаці. Автори виставки - професійні фотографи Ігор Сальников і Вікторія Темна. Переїхали з Криму до Львова в 2014 році. Співпрацювали з різними періодичними виданнями, музеями і кримськими національними товариствами, були членами Кримської організації Національної спілки Журналістів України. Учасники спільних і персональних виставок, які проходили не тільки в Україні, але й за кордоном. Ігор Сальников – лауреат 1-ї премії творчого конкурсу журналістів «Срібне перо» в 2000 році. Виставка у ЛІМ триватиме до 6 травня. Планується, що експозиція виставки буде пересувною, що дасть можливість ознайомитися з нею великій кількості людей, які хочуть дізнатися про культуру різних народів України. Відкриття виставки - це перший етап масштабного проекту, присвяченого культурі народів Криму. Довідково Бахчисарайський палац — пам'ятка історії та культури всесвітнього значення, єдиний у світі зразок кримськотатарської палацової архітектури. Резиденція кримських ханів існує на цьому місці з XVI ст., хоча перші будівлі з’явилися на сто років раніше. Головна архітектурна ідея — втілення мусульманського уявлення про райський сад на землі. «Бахчисарай» перекладається з кримськотатарської мови як «палац-сад» (bağça — сад, saray — палац). В 1736 році, під час війни Кримського ханства з Росією, палац постраждав від пожежі, влаштованої російськими військами фельдмаршала Мініха. Палацовий ансамбль було відновлено ханом Кирим Ґераєм, у 1760-х роках . Починаючи з 1908 року палац кримських ханів стає музеєм. Враховуючи унікальність комплексу, музей ледве не потрапив до переліку культурної спадщини ЮНЕСКО. Вже були зібрані необхідні документи та зроблена фотофіксація архітектури та музейних фондів. Але анексія Криму припинила цей процес. Зараз Бахчисарайський палац переживає складні часи. За оцінками деяких експертів, “реставрація”, що проводиться росіянами, може завдати непоправної шкоди історичній спадщині.
Мистецькі колективи Львівщини привітають українську діаспору в Кракові із Днем Незалежності
23 серпня 2018
24 серпня на центральній площі Кракова Республіки Польща розпочнеться мистецька подія відзначення Дня Незалежності України. Привітають українську діаспору колективи із Львівщини. Разом із українцями у Польщі святкуватимуть День Незалежності ансамбль народного танцю "Діброва" Львівського коледжу культури і мистецтв, фольклорний гурт "Гуляй DANA" відділу культури Старосамбірської райдержадміністрації, фольклорий гурт "Файф капелла", фольклорний гурт "Кварта Львівська", гурт "Джалапіта". Зазначимо, ругий рік поспіль за ініціативи департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської облдержадміністрації у м. Краків відбувається масштабне відзначення Дня Незалежності України.
На Львівщині вшанували пам’ять жертв депортації кримських татар
18 травня 2018
74-ту річницю депортації кримських татар сьогодні, 18 травня, вшанували Траурним мітингом на Проспекті Свободи на площі перед пам'ятником Тарасу Шевченку. У межах заходу до присутніх звернувся перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський. "Дозвольте сьогодні звернутися зі словами шани, пам'яті за тими, яких депортували 74 роки тому і за тими, над якими сьогодні триває наруга. Такі злочини не мають терміну давності. Я переконаний, що будуть покарані ті, хто це здійснює. Усі ми, разом, є єдиними і не боїмося сьогодні заявляти, хто є нашим ворогом. Багато кримських татар сьогодні зі зброєю у руках відстоює цілісність і незалежність нашої країни. Дуже важливо тут робити реальні речі - в культурі, аграрній сфері, економіці, промисловості, просвітницькій діяльності. Багато представників Криму це роблять та є успішними, а успіх - це наша найголовніша зброя у боротьбі з агресором. Цей успіх наблизить нашу перемогу і український правор замайоріє над Севастополем, Сімферополем, а Гімн України та кримсько-татарського народу голосно лунатиме. А кримьскі татари вільно розвиватимуть свою культуру у кожному куточку нашої держави. Серце кримчан б'ється в унісон разом з нами, українцями", - зазначив Ростислав Замлинський. Присутні вшанували жертв депортації хвилиною мовчання. Також імам зачитав молитву. "Трагедія, яка почалась 18 травня 1944 року, на жаль, тривала дуже довгі роки. Наслідки цієї трагедії ми відчуваємо і зараз - багато пластів кримсько-татарської культури зникли безслідно. І зараз трагедія продовжується. Триває новий вид депортації - це гібридна депортація, у наслідок якої руйнуються національно-культурні цінності кримсько-татарського народу. І сьогодні як ніколи важливо, щоби нас почули у всьому світі", - наголосив співзасновник Кримського дому у Львові Халіл Халілов.